Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

Hvala Dejm. :classic_smile: Pazi, nisam imao nikakvo užasno iskustvo, delom sam bio pripremljen a imao sam i planove b, c, d... tako da je sve prošlo bez previše nerviranja i problema iako možda tako izgleda. Pišem ove redove samo da bih pripremio druge jer se stvarno može desiti da dođeš posle ponoći kad nema gradskog a niko neće da te vozi ispod 80-100€.

 

Generalno i ja imam predrasude prema taksistima ali da budem iskren, u poslednjih nekoliko godina sam skoro bez izuzetka imao samo pozitivna iskustva sa vozačima, da zanemarim to što povremeno ne možeš da dobiješ vožnju kad ti treba.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ta prica sa nepreuzimanjem voznje traje vec nekoliko godina. Tacno je da nema dovoljno vozila na ovaj broj stanovnika, ali ovo je prosto neobjasnjiva pojava. Kako im moze biti rentabilno da se vozikaju sami po gradu ili bleje okolo po lokalima, usput propustajuci na desetine musterija, nikako mi nije jasno...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, SteveFrancis#3 said:

Ta prica sa nepreuzimanjem voznje traje vec nekoliko godina. Tacno je da nema dovoljno vozila na ovaj broj stanovnika, ali ovo je prosto neobjasnjiva pojava. Kako im moze biti rentabilno da se vozikaju sami po gradu ili bleje okolo po lokalima, usput propustajuci na desetine musterija, nikako mi nije jasno...

 

 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ja obožavam taksiste u Srbiji generalno. Moj omiljeni godišnji ritual je da kad dođem u na stanicu u NS za Exit idem okolo i pitam taksiste "koliko do X?" dok ne dobijem odgovor "300-400" umesto "bar jedno 1000, daleko ti je to"

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Da nastavim sad ja na temu festivala.

 

OK fest na Tjentištu. I stvarno je to, ok. 🙂

 

Zbog nikakvih planova što se tiče mora odlučili smo da odemo do Trebinja, pa bismo već videli gde bismo dalje.

 

Kako sam krenuo da guglam mesta usput do Trebinja, krenula da mi iskače reklama za festival i reko' što da ne.

 

Kupili šator i aj u kamp.

 

Organizacija je ok, nema čekanja, ima raznog pića, hrane. Ima blizu i restoran van festivala koji ima solidnu klopu.

Sve je prilično jeftino, otprilike kao da sam u NS. 

 

Higijena, šta znam. Ima vode da se istuširam, operem zube. Ima i toaleta koji nisu toitoi. Ne mogu baš da se ustoličim na šolju i da pročitam 20 strana foruma, ali bože moj, kamp je. 😄

 

Što se muzičkog dela organizacije tiče, u kampu postoji jedan stage na kom izvođači nastupaju od pola 4 do 7 i onda kasnije posle ponoći i gde mogu da prisustvuju samo ljudi iz kampa. Ima i main stage na kom se dešava ono glavno. Mada je meni na ovom kamp stage-u bilo glavno. 😄

 

Uglavnom, ja sam bio u subotu i nedelju kad su u kampu nastupali Edo Maajka i Let 3, odnosno M.O.R.T. i Vojko V. I sva 4 nastupa su bila odlična. Jako energična. Generalno mi se sviđaju ti nastupi preko dana. 

 

Na mainu je bio Zoster i Dubioza koja me smara, ali su profi. Ostali su bili tralala.

 

U sklopu festa je i veštačko jezero ili, što kažu, bazen. Puni se vodom iz Sutjeske koja teče tu pored, pa možete vrlo brzo da se otreznite hladnom vodom ako želite.

 

U blizini je spomenik, priroda koja je prelepa i noći su osvežavajuće.

Sve u svemu, fino iskustvo i preporuka da odete. Čak je bilo i dosta roditelja sa decom u kampu.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ja volim da saslusam njih, i pustam ih da pricaju. U Nisu je taksi maltene savrsene regulisan, za 3 minuta ti je taksi ispred adrese. Taksija nema samo kad je neka provala oblaka i nagla oluja, tad se moze cekati po 15,20 minuta, other than that, laganica... Do skora je bio bas i jeftin, sad je poskupeo osetno.

Ali ne znam, ima tu svakakvih zivotnih prica. Rade to i elektronski i masinski inzenjeri. Jedan me vozio 5,6 puta, vec je stigao da mi prica o svom projektu koji radi, neka platforma za prodaju nekretnina sto radi sa nekim, on je radio kod. Cica ima 50 godina skoro. Stigli smo do toga da mi pokazuje aplikaciju koju rade i da mu pomazem oko dizajna u UX-a. Malo je naporan, ali kontam da njemu znaci da se isprica sa nekim, pogotovo da se oseti vrednijim, uzimajuci u obzir da vozi taksi da bi trenutno imao da prezivi.
Relativno skoro me vozio i otac od Arse (Familija). 

Ne znam, nista me ne kosta da pustim nekog da prica ako mu se prica, ako ce to da mu znaci.


Mnogo sam vise alergican na stvari koje se desavaju svakodnevno a rade ih pripadnici svih drustvenih grupacija kao sto su gestovi kad se nekulturno ne postuju neka pravila i neki red.
Pocevsi od toga da je juce zena, dok sam bio u Maxi-u, stavila par artikala u korpu, korpu stavila u red, a ona otisla da trazi ostale namirnice, dok joj je korpa cuvala mesto u redu. Ja dolazim u red na kasi, "Sta je ovo!?", nailazi zena sa malim detetom (nema ni god dana), ja je pustam da bude ispred mene ali kazem "Ne znam da li ce vas pustiti osoba koja je ostavila ovu korpu". Posle minut, 2 dolazi neka zena, mrtva ladna preuzima korpu, ne pada joj na pamet da propusti zenu sa malim detetom. Ja u fazonu "Are you for real".
Ima jos "sitnijih" fenomena te vrste koje m ispizde, i pre neki dan sam se maltene posvadjao sa devojkom jer me smarala da ne mogu toliko da obracam paznju na takve stvari (sto je ofc licemerno, jer i ona obraca na neke slicne stvari kad je nesto nervira). Jos mi spoticava da sam ja licemeran jer svaki dan 3 puta ponovim da ne zelim da budem cinik u zivotu, kad mi se na nesto zali.
Jbmlg, na sta bi licilo da to svi rade? Da takve stvari svi rade. Ako te ne kosta mnogo, maltene nista, da ispostujes neki red, uradi to, pre svega zbog sebe, da sebe svakom prilikom navikavas da budes covek od nekakvog reda i strukture. Onda i zbog drugih, svojim delovanjem utici na se smanji frekvenca takvog dogadjaja, daj primer...
Ako ne mozemo da budemo odgovorni za stvari koje nas nista bas ne kostaju, i ne mozemo da budemo konstruktivni u tim situacijama, onda necemo moci nikad biti ni za stvari koje zahtevaju odredjeno investiranje.
 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SteveFrancis#3 said:

Ta prica sa nepreuzimanjem voznje traje vec nekoliko godina. Tacno je da nema dovoljno vozila na ovaj broj stanovnika, ali ovo je prosto neobjasnjiva pojava. Kako im moze biti rentabilno da se vozikaju sami po gradu ili bleje okolo po lokalima, usput propustajuci na desetine musterija, nikako mi nije jasno...

 

Upravo tako. Pritom, ne voze me za siću, kad mi preračuna udaljenost recimo vožnja ispadne 1200 dinara i svejedno ne prihvataju. Na kraju pre dobijem vozilo tako što zaustavim neki prazan taksi na ulici, nego pozivom ili preko svih živih aplikacija koje imam. 

 

@Barkley#34 Jasno. Mislim, svaka tebi čast ako imaš pozitivna iskustvsa izvan ovoga. 😄 Imam instaliranu Naxis app i za Pink taxi jer preko firme imamo ugovore sa njima, za Naxis čak imam loyalty karticu i tek kad je spomenem eveeeentualno dobijem vozilo iz prvog ili drugog pokušaja.

 

Što se tiče priča taksista, to mi ne smeta, svašta nešto zanimljivo čujem. Recimo jedno pozitivno iskustvo sam imala skoro kad sam ostala u gradu posle 12, otišli mi busevi (a ne živim baš blizu centra grada), međutim nisam kod sebe imala ni dovoljno novca ni karticu. I ja u fazonu hajde pozvaću taksi pa šta bude, zamoliću ga da me sačeka ispred banke koja mi je usput da pokupim novac sa bankomata. I srećom bude neki stariji čovek koji mi je vrlo rado izašao u susret; rekao mi je da vozi isključivo noću i kad sam ga pitala zar se ne boji u smislu da je opasnije nego danju i sl. rekao je ne, za 20 godina vožnje pre sam imao negativna iskustva danju. Ovako vozim klince iz izlazaka i čujem zanimljive priče, bude mi super. 😄 

Link to comment
Share on other sites

Ja isto imam jako pozitivna iskustva sa Bgd taksistima, kad uspem da ih uhvatim. Pozive i aplikacije sam batalio jer jednostavno nema šanse, nego kad uspem da ih uhvatim na ulici.

 

Sećam se jednom ranije, dok sam bio živ, i dok sam još izlazio, vraćam se kući u mrklo doba, nema autobusa, ja imam jednu crvenu u džepu. Štaću, ja zaustavim taxi i kažem liku gde idem ( nije baš blizu centra ) i kažem kako imam hiljadu dinara u džepu pa nek me vozi dok taksimetar ne otkuca, a posle ću peške. Lik kaže "Ne brini brate, vozim te do kraja. Kad mi tako lepo kažeš voziću te gde god treba,a ne ko oni što ih odvezem, a oni nemaju ništa u džepu i prave se ludi" 

  • Like 2
  • Love 2
Link to comment
Share on other sites

Taxi

 

Spoiler

  Iz NS- sam, pa mi je Bg taxi cenovnik uvek bio nepojmljiv. Ali naravno, još odavno, posle nekog vremena, ne samo da sam naučio da po centru idem peške gde mi treba, već sam i mapirao i memorisao kako najlakše/najbezbolnije stići do nekih udaljenijih delova grada. U početku su me rođaci, kumovi i prijatelji razmazili, zato što su me vozili svugde manje više, svaki put kad sam dolazio. Posle sam naravno, između ostalog i nakon što sam se opekao sa taxi cenama, naučio sve što mi treba za prevoz (Dođem nekad i autom, ali više volim da ne razmišljam o parkingu). Kako god, najbolji taxi kojim sam se u životu vozio bio je u Rumuniji pre 10-ak god: Mi, jedno sat posle ponoći, seli u taxi, i ne znamo gde i kuda dalje za novu godinu, i toliko je bio jeftin, da nam se nije ni izlazilo, nekoliko puta izašli napolje da izvidimo lokale i nije nam se sviđalo mesto, pa se vratimo u kola, dok iz jedno 5-og puta nismo našli neki brlog sa uc-tuc muzikom, i tu se konačno oprostili od taxija. Sa sve bakšišom koji smo mu ostavili, to je verovatno daleko najekonomskija vožnja u kojoj sam bio, i u kojoj ću biti (Zapravo, sad kad se prisetim, sve u Rumuniji nam je bilo tada mnogo jeftinije nego u Srbiji: Hotel, restorani i fast food restorani, kafići, klubovi, raznorazne prodavnice... Jedino gde su cene bile iste kao u Bg-u, je bio supermarket, neki njihov Maxi, sve isto osim imena, zaboravio sam kako se zvao, ali po logou sam video da je Delhaize). E da, ovde u NS je situacija sa gužvom sad takva, da preko dana i ne uzimam taxi, osim ako baš ne idem daleko, npr tamo gde mi treba 45+min, jednostavno za odredišta gde stižem za 15-30min peške, kolone na raskrsnicama mi neutrališu brzinu stizanja taxijem, pa ispada da platim taxi, da bi stigao za isto/skoro isto vreme za koje bi stigao peške. Posle otprilike 21-22h, je već mnogo manja gužva, pa je da kažem taxi ipak taxi. Od ovih što preskaču vožnje, najjači su mi ovi koji su na taxi stajalištu, sede i kolima i drndaju telefon, pa kad im priđeš samo odmahnu rukom, kao da si ih pitao dok sede u lokalu sa nekim, a ne dok je u kolima 😄 

 

 

Red i redovi u prodavnicama

 

Spoiler

Ima tu bezbroj situacija, a ovi što ih spominjete da ostavljaju korpu da im čuva red pa razgledaju, to jesu debili, ali moram reći da ja ostavim korpu da bi na brzaka uzeo još nešto, naravno bez posledica jer brzo to obavim, samo je pitanje tajminga, koji uvek dobro procenim, da li će da bude bitno ili nebitno: Ja kad vidim koliko brzo ide red, i da će ovi ispred mene tu biti još najmanje ceo minut, onda mogu da ostavim korpu gore na kasu, i pošto znam tačno gde je ono što sam zaboravio, nema šanse da mi treba više od 20-30 sek da odem i da se vratim, za to vreme neće ovi iza mene niđe, jer ovi što su ispred mene su ti koji se i dalje čekaju da završe sa kasom. Nema šta da se bilo ko duri u toj situaciji jer to mu je što mu je, bio ja sve vreme u redu ili ne. Evo pre možda mesec-dva u Univeru, ja sam bio treći ili četvrti u redu sa jedno 6-7 stvari u korpi, a žena ispred mene je imala otprilike bar jedno 50 različitih artikala u kolicima, za jedno 15-20 hiljada din (Bukvalno od gotovog jela, hleba i sladoleda, do sapuna, dezodoransa i papirnih maramica, pa sve do vina i bombonjera). Plus je spremila karticu za plaćanje. Ja odem nazad do keksova, uzmem šta mi treba i vratim se i dotična tek krenula da vadi stvari iz kolica. Mogao sam otići u trafiku napolje, vratiti se i još bi bila tu, a ne u istom supermarketu uzeti još par stvari. Kad sam već kod plaćanja plastikom, najjači su mi ovi što uđu da uzmu pikslu coca-cole i žvake npr, i onda izvadi karticu da plati račun od 130din :classic_rolleyes: A onda tu su i babe i dede koje samo uzmu neko voće/povrće i dođu na kasu bez da izmere na vagi, to je onda za ostale u redu pure poetry in slow motion, dok kasirka uzme to, odnese nazad, izmeri i vrati se. Drugi, sličan slučaj, jedna starija žena ima puno stvari u kolicima, ali joj je prva kartica odbijena, i sad ide druga kartica ali i sa tom ima neki problem što pravi zastoj, meni nekoliko mesta iza nje u redu krene da bude smešna cela situacija, a lik ispred mene nervozan se okrene i pogleda me u fazonu šta se ja smejem a on samo što ne krene da psuje naglas. Verovatno ga moj tih smeh činio još nervoznijim (Mislim se u sebi, najjače da treba da saosećam sa tobom, pa da ne smem ni slučajno da budem u drugačijem raspoloženju). Za vreme prve godine korone, važilo je kao ono 2m distance u prodavnicama, e tu tek što su mi razni disali za vrat u redu, i ovi što nose masku kako treba, i ovi što su držali masku samo preko usta, kad pogledaš red vidiš da svaki 10-ti kupac poštuje tih 2m odstojanja. Horor, iako sam ja ponajmanje strahovao za vreme pandemije.

 

Edited by Marko
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Oko placanja - jednom od 100 puta platim keshom. Evo sad cekam da kurir dodje i moram kesh da mu dam, jedva smo skupili jer smo zaboravili da podignemo. 

 

Imamo hiljadarku-dve kod sebe, cisto ako zatreba i naravno da je necu rasitniti kad kupujem nesto ispod 200din. 

Dve kartice i zena jednu, sve razlicite banke, jedna mora da prodje 🙂 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, realno *w said:

Bio sam u Zadru ove godine, baš mi se svidelo. Zalazak sunca, "pozdrav suncu", morske orgulje, generalno ta atmosfera kad je zalazak sunca, nešto posebno.

Stari grad isto vrhunski.

 

Meni je isto super. Gradske plaže su skroz dobre, a u Hrvatskoj uvek može da se ode negde sa strane ili u slučaju Zadra i preko u Preko. 😄

 

Besplatnog parkinga koliko hoćeš, ali i uber, bolt, cameo, pa ne moraš ni da se cimaš kolima, ako nećeš.

 

Za mlađe je isto strava, svako veče neke žurkice po gradu.

Za mene je ipak bleja na rivi ili pak nekom ušuškanom baru u gradu.

Edited by uvrnuto
Link to comment
Share on other sites

Just now, uvrnuto said:

 

Meni je isto super. Gradske plaže su skroz dobre, a u Hrvatskoj uvek može da se ode negde sa strane ili u slučaju Zadra i preko u Preko. 😄

 

Besplatnog parkinga koliko hoćeš, ali i uber, bolt, cameo, pa ne moraš ni da se cimaš kolima, ako nećeš.

 

Za mlađe je isto strava, svako veče neke žurkice po gradu.

Za mene je ipak bleja u rivi ili pak nekom ušuškanom baru u gradu.

 

Za Hrvatsku uvek moja preporuka ne štedeti kola, oblilazi što više. 

 

Pag recimo obavezno, to ti je na 20 min kolima. I to jedan dan kuliranje u ovom mirnijem delu, drugi dan žurke na Zrću.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, realno *w said:

 

Za Hrvatsku uvek moja preporuka ne štedeti kola, oblilazi što više. 

 

Pag recimo obavezno, to ti je na 20 min kolima. I to jedan dan kuliranje u ovom mirnijem delu, drugi dan žurke na Zrću.

 

 

Da, da, svakako. 

 

Naleteh sinoć

IMG-20220719-221123.jpg

 

Zrće kažeš? 😄

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...