Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

6 hours ago, BattleBender said:

O tome sam pricao bas juce sa devojkom. Lik je toliko ultimativno savrsen u svakom smislu, i najcudnije u celoj prici je da to nije ni truncicu antipaticno.
Obicne perfekcije smaraju i odbijaju
Ja ne znam da li je to do toga sto on pre svega ima gotivnu i dopadljivu facu i facijalnu ekspresiju, a covek je jasno operisan od bilo koje vrste kompleksa. 

Sve ovo sto si pricao ima smisla.... samo kad se ne prica o Colicu. Colic bi bio svetska zvezda, world class zvezda samo da je hteo, i apsolutno je jedini na ovim prostorima ciji bi se lokalni, domaci status preslikao na svetsku scenu.
Poprilicno sam siguran da bi to bio Jokic zonfa, laganica dominiranje. Toliko je ultimativno dobar. Toliko ima magnitudu kao lik, a sve to na dobar, i jos bitnije relate-able i dopadljiv i "ljudski" glas.
Da se razumemo, ja verovatno vise volim odredjene izolovane radove Oliver Mandica, a sam Oliver Dragojevic mi je mozda i dopadljivji. Ne mislim da balkanska muzicka scena ima sta da ponudi, za ceo period od 70ih na ovamo... ali negiranje da je Colic legitimno fenomenalan je jednostavno napamet cinizam, i bas ozbiljan problem sa sagledavanjem realnosti.  Ovaj kraj "Pjesmo moje" je kao neki Stairway to Heaven.

Apsolutno se ne bih zalio da se svaka glavna ulici u Srbiji zove "Zdravko Colic". Klasa.
Apsolutno neponovljiv fenomen barem na ovim prostorima. 

Ne mogu da zamislim da je iz UK ili USA, i da se oko nje okupe najbolju producenti i najboljia artisticki timovi.
To je tamo neki Elvis rushmore fazon.

 

Kao što rekoh, ako i nije imao ambicije, nešto od njega bi se spontano primilo u inostranstvu. A nije, zato mi je prevelika provalija između te činjenice i ovog tvog da bi bio svetska zvezda samo da je hteo, njegov lokalni status bi se preslikao na svetsku scenu. Muzika je to, možda i najuniverzalniji jezik, na kom god jeziku se pevalo. Taj šbbkbb je samo još jedan šbbkbb. I još nešto, rekao sam da nema rasprave što se njegovog uspeha i trajanja tiče, nisam ušao u neku pljuvačinu na osnovu ukusa, nego sam obrazložio zašto sam ravnodušan, tj odakle ja dolazim. Ko je kako i koliko relatable kao lik je skroz druga stvar u odnosu na samu muziku, i ne igra mi nikakvu ulogu oko slušanja.

 

3 hours ago, CheshireCat said:

Čola / Bajaga / Balašević i sl je nešto što se vrti na radiju i srećeš se s tim do 5-6-7og razreda osnovne, pa onda ustanoviš da je Azra ili EKV or smt bolje od toga, pa otkriješ Nirvanu ili Dorse ili Artic Monkeys ili whatever što te dočeka u srednjoj. 

Ne ulazim u finese tog timelina uopšte, ali nekako mi ne ide da se o najdostupnijoj, a kvalitetnoj muzici govori sa nipodaštavanjem s kakvim si krenuo.

O ukusima i gledanjima ne vredi raspravljati. Nešto me povuklo da komentarišem, a jasno je da ti to kako bi trebalo posmatrati Čolu i exyu nećeš promeniti...

 

 

To bi svakako bio uobičajen tok, ali kao neko kome je, od popularne muzike, u svom domu prvo strana ušla u uši, taj domaći radio/tv mi i nije bio neki faktor. Znao sam ja gomilu njegovih i njihovih stvari, ali su bile na nesvesnom ignore: Ne samo da sam to strano zavoleo prvo, nego sam negde uvek poredio pa mi domaće bilo baš slabo. Jednom prilikom sam puštao nekoliko najboljih pesama od EKV nekim Šveđanima, za koje sam znao da su potkovani - Njihov odgovor je bio u fazonu solidno, ali ništa posebno, može se slušati. Dosta mi je to otvorilo oči, osvestilo u nekom smislu, da ne vredi, kad rano dobiješ najbolje od nečega, nećeš se oduševljavati nečim manjim ili slabijim. Cenim da od npr Čole, generalno bi strancima mogle da prođu neke stvari sa onih nekoliko starih albuma, koje mu dođu u evergreen fazonu. Baš mi palo na pamet, eto stereotip i grubo poređenje, kako bi već formirani Švajcarci, Belgijanci pa i drugi, ocenili naše konditorske proizvode. U kući je keva bila ta koja me je sa stranim popom i rokom upoznala, zatim malo posle stric je bio taj koji mi je celu istoriju popularne muzike XX veka stavio na izvol'te, a deda mi je puštao klasičnu muziku i kao klincu i kao adolescentu, do srednje sam već bio upoznat sa mnogo čim. Linearno manje više, ali tako nekako, domaći nisu imali šanse.

 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Marko said:

 

 A nije, zato mi je prevelika provalija između te činjenice i ovog tvog da bi bio svetska zvezda samo da je hteo, njegov lokalni status bi se preslikao na svetsku scenu. Muzika je to, možda i najuniverzalniji jezik,

 

Nema tu nikakve provalije. Samo su Iglesias Sr i Eros uspeli sa ne anglo-americkim pevanjem da uspeju u vremenima kad Svet nije bio jedno veliko ogromno selo. 
I to ne moze da se poredi sa npr Colicem jer su to italijanksi i spanski jezik koji su mnogo po zvucnosti poznatiji i prihvatljivij svetskoj sceni.
Za slovenske i jos neke jezike ne moze tek tako lako da se catch-uje na prvu.

Ali najbitniju ulogu igra globalnost. Bad Bunny je sada najveca svetska zvezda iako peva na spanskom. Jeste to mainstream mjuza, koktel i miks najpopularnijih trendova, i nekakvog trep, repa, popa, malo lofi-a... a sve to u latino regetonu. Lik je talentovan, nije ni meni cup of tea, ali je unikatan lik. Ali ni taj Bad Bunny ne bi bio najveca svetska zvezda u neko drugo vreme. Samo u ovo. Tako je kako je.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, BattleBender said:

Ali najbitniju ulogu igra globalnost. Bad Bunny je sada najveca svetska zvezda iako peva na spanskom. Jeste to mainstream mjuza, koktel i miks najpopularnijih trendova, i nekakvog trep, repa, popa, malo lofi-a... a sve to u latino regetonu. Lik je talentovan, nije ni meni cup of tea, ali je unikatan lik. Ali ni taj Bad Bunny ne bi bio najveca svetska zvezda u neko drugo vreme. Samo u ovo. Tako je kako je.

Nikad cuo za lika, a drndam standardne radije dok vozim. :[ Mislio sam da je zensko kad sam procitao ime. Bas sam omatorio.

 

Elem,  da se ukljucim u pricu. Bas sam pricao pre par godina sa nekim drustvom, ko bi bio popularan da je rodjen u USA/UK. Moji pikovi su bili: Cholic, Tose Proeski, Dziboni, Oliver Dr (mozda), i Rasta+Coby kombinacija. Da je Kavali pevao Shon Pol, to bi bio svetski hit leta 2015. 

 

Link to comment
Share on other sites

Bad Bunny je sabio sa ovim poslednjom albumu. Bacio Kendricka u podrum, zakopao ga duboko po slusanosti 😄

ovaj 360 snimak kuliranja na plazi, za ceo album je sabio.
 

 

Sad gledam, i vidim da su na spotify-u najslusaniji Ed Sheeran i Weeknd.
Mozes sve da proguras da bude popularno, da ubedis ljude da je nesto vredno ogromne popularnosti, ali na kraju dana.... najbolji jesu najslusaniji. 
Ed i Weeknd su legit najbolji pop artisti danasnjice.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AgroLaki said:

Nikad cuo za lika, a drndam standardne radije dok vozim. :[ Mislio sam da je zensko kad sam procitao ime. Bas sam omatorio.

 

Elem,  da se ukljucim u pricu. Bas sam pricao pre par godina sa nekim drustvom, ko bi bio popularan da je rodjen u USA/UK. Moji pikovi su bili: Cholic, Tose Proeski, Dziboni, Oliver Dr (mozda), i Rasta+Coby kombinacija. Da je Kavali pevao Shon Pol, to bi bio svetski hit leta 2015. 

 

Coby je valjda imao ponudu da radi sa Rick Ross-om.
Za Coby-a nemam dileme da bi bio ukljucen u taj rap, hip hop mainstream caviar krug.
Coby je sprski Kanye. 😄

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, BattleBender said:

Bad Bunny je sabio sa ovim poslednjom albumu. Bacio Kendricka u podrum, zakopao ga duboko po slusanosti 😄

ovaj 360 snimak kuliranja na plazi, za ceo album je sabio.
 

 

Sad gledam, i vidim da su na spotify-u najslusaniji Ed Sheeran i Weeknd.
Mozes sve da proguras da bude popularno, da ubedis ljude da je nesto vredno ogromne popularnosti, ali na kraju dana.... najbolji jesu najslusaniji. 
Ed i Weeknd su legit najbolji  "najslusaniji"  pop artisti danasnjice.

 

Ispravio sam ti malo ovo :classic_biggrin:

Edited by Tri Korne Penal
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Marko said:

Kao što rekoh, ako i nije imao ambicije, nešto od njega bi se spontano primilo u inostranstvu. A nije, zato mi je prevelika provalija između te činjenice i ovog tvog da bi bio svetska zvezda samo da je hteo, njegov lokalni status bi se preslikao na svetsku scenu. Muzika je to, možda i najuniverzalniji jezik, na kom god jeziku se pevalo.

Mislim da poprilično posmatraš stvari iz sadašnje perspektive, kada ti je sve dostupno na klik i u sekundi. U to doba jezičke i kulturne granice se nisu prelazile tako lako, lakše je bilo ušuškati se u svoje okruženje (ne važi samo za Balkan). Bilo je potrebno da te neko gura, uloži dosta u tebe i bombarduje publiku tvojim pesmama. Dalje, ono što je i prelazilo granice su bile pesme iz najvećih i najjačih država (a i kultura i jezika) koje su postavljale standarde. Nije postojalo ni toliko zanimanje za world music, neke nepoznate ritmove i melodije. Na kraju, ne zaboravi da Jugoslavija, koliko god otvorenija prema zapadu, ipak je posmatrana kao drugi svet, delom iza zavese. 

 

Ako neko osvoji milione ljudi u svom okruženju pojavom i pesmom, nema šanse da to, uz pravilnu pripremu i nastup, u nekoj manjoj meri ne bi prihvatile i druge publike.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Evo još jedan review festivala 😄 Karta kupljena 2019. godine u oktobru, iskorišćena u julu 2022. - osećao sam se kao da sam išao džabe na Rock Werchter.

 

Za festival i dalje sve pohvale, na pristupačnom mestu a blizu Brisela (bukvalno kao da je festival u nekom selu pored Pančeva ali vozovi i prevoz radi dobro), nikad red ni za šta nije postojao, gužva, bilo šta, tuča među ljudima, loš zvuk... Sa te strane sve pohvale, jedini minus imam na cene koje su podigli za 30% od 2019. godine ali dobro, to svi rade jer koriste. Sigurno je zbog krize giros vredan 14€ sad odjednom 😄

 

Gledao sam mnogo stvari i ovde. Najveće pohvale idu za:
- Idles, gledao sam ih bio na Exitu pre neku godinu gde je bilo maksimum 200 ljudi u publici (@nemanjaol je bio sa mnom tu ako se dobro sećam isto) i videlo se da imaju ono nešto što će ih podići do glavnih bina velikih festivala tako da su ovde bili na glavnoj bini na dan kad je Metalika i jaaaako su dobro to iskoristili. Prozivao je Joe ljude u Metalika majicama što ne rade ništa i onda bi uzeo da mrda dupetom i sisama ispred njih i kaže možda je ovo zabavnije. 10/10 zabava - slika

- Turnstile, oni su prvobitno trebali da sviraju kao drugi bend na maloj bini ali je onda Sam Fender otkazao pa su dobili mesto uveče na maloj bini pa je onda Greta Van Fleet otkazala i tako su dobili da budu bend koji je na glavnoj bini direktno pre Metalike i ne da su iskoristili šansu nego je svirka bila neverovatna. Nije moglo da se vidi da im je ovo prvi nastup pre 50k+ ljudi, zauzeli su celu binu Metalike. Šutke su letele na sve strane a nisu ni morali da teraju ljude a to je veliki uspeh za publiku kakva je u Belgiji - video

- Parcels, kakva je to žurka bila u maloj zatvorenoj bini. Ja znam njihovu jednu pesmu i znam da su uživo dobri i zaista su bili - kamera nije mogla da podnese količinu dima ali evo kratkog snimka - video

- Fontaines DC, ovo je trenutno najbolji bend na svetu, change my mind 😄

Ostali dobri neki - Black Pumas, Royal Blood, Pixies i mnogo drugih 😄 

 

 

Hedlajneri su bili Pearl Jam, Metallica, Imagine Dragons+21Pilots, RHCP+The Killers.

- Pearl Jam je bio jako emotivan, godišnjica tragedije sa Roskildea i Eddie je to više puta spominjao i pričao.

- Metallica oni su jako profi bend već dosta dugo, sve je uvežbano, tačno znaju ko kad gde stoji, improvizacija ne postoji ali je jako dobra svirka realno, činilo mi se da su bolje zvučali nego u BGu pre 10 godina kad sam ih gledao poslednji put. Jako mi je drago da sam čuo Ride the Lighting i Damage Inc - video

- Imagine Dragons imaju baš treš pesme, ne pomaže što dobro pevaju i sviraju kad su pesme užasne

- 21 Pilots ovo nije za mene ali razumem zašto su poznati, jako je zabavno bilo da se gleda tih 30 minuta što smo bili tu

- The Killers najveće razočarenje festivala, Brandon je bio jaaako nervozan jer je publika napred bila loša (mnogo ljudi je kampovalo i čekalo Peperse) i uopšte nije mogao da natera ljude da rade ono što on želi i onda su skrali svirku za 3 pesme (video sam sliku setliste posle) i otišli 20 minuta pre kraja. Na Exitu a i prošli put na Werchteru su bili mnogo mnogo bolji.

- RHCP bila je jaaako festival friendly setlista i zvučali su bolje nego u Bratislavi pre par nedelja. Jako mi je drago da sam najzad čuo Frušanteov solo na Wet Send, svirali su isto i Magic Johnson na jedno 45 sekundi i to je prepoznalo u mom krugu nas dvojica, postali smo najbolji drugari u tom trenutku. Bilo je mnogo ljudi iz Južne Amerike što su doputovali na festival zbog njih, isto kao za Metaliku i ceo dan su svi bendovi prozivali publiku kako ne radi ništa jer čekaju RHCP ili Metaliku. Takođe količina ljudi koja je bila na ovom koncertu je neverovatna, obe male bine su bile prazne u tom trenutku, svi su došli na main.

Edited by Nicklord
  • Like 8
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...