Jump to content

HRVATSKA: Lijepa nasa


McCarthy

Recommended Posts

...ne znam koliko ste popratili lokalne izbore u drugom najvećem gradu u H.Naime pred koji mjesec gradonačelnik-ivica puljak-i većina viječnika podnijeli su ostavku.na ovim jučerašnjim  lokalnim izborima i.Puljak je odnio uvjerljivu pobjedu,nedostajao mu jekoji postotak da pobijedi već u prvom krugu.njegovova stranka-Centar-ima  ogromnu većinu u gradskom vijeću.Od prošlih izbora HDZ je izgubio jedan mandat u gradskom vijeću.Izbore je karakterizirao jako mali izlazak birača.I što reći na kraju,Kerum i njegova stranka vjerojatno odlaze u povijest.Izgleda da se u H formira neka nova ljevica(lijevi centar)neovisno o SDP.A što reći za HDZ,očito je da oni nemaju dovoljno jakog pa rekao bih i nekorumpiranog  političara  kojeg bi Spličani prihvatili.

Ivica Puljak,znanstvenik,potpuno neovisan,po mom mišljenju,mora ipak još učiti.Pružaju mu se ogromne mogućnosti da korištenjem EU fondova preobrazi Split.Proteklih godinu dana,koliko ja znam,nije te stvari na pravi način koristio. Ne može mu biti izgovor Plenković i vlada,jer kad bi tako bilo onda Rijeka pa i regija ne bi bili momentalno najveće infrastrukturno radilište u H.Treba raditi,imati projekte i kandidirati ih.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ne mogu reci da politicke dogadjaje u Splitu pratim na dnevnom nivou, ali u poslednje vreme, i zahvaljujici N1 youtube kanalu, sam malo vise upucena nego ranije. Opsti mi je utisak da je Split trajno zatrovan Kerumom. To dalje znaci i duboko podeljen, jer kad onako dugo imas takvog coveka na vlasti, onda mozes biti ili snazno za, ili duboko protiv. Tu prosto nema sredine, pa makar se nesto u ideoloskom smislu zvalo centrom.

Bez obzira koliko dugo je formalno bio na vlasti u Splitu, Kerum je siva eminencija onog sto je tom gradu oduvek stajalo kao mac nad glavom, preteci svakom napretku i razvoju, da sad ne idem u detalje. Zato ga je i tesko smeniti, a jos teze izboriti se do kraja s onim sto on predstavlja. 
Radujem se svakom pokusaju pojedinaca i grupa da to urade, pa i ovom rezultatu lokalnih izbora. Ali kao sto kazes, i Puljku nedostaje svasta nesto, pa ce biti utoliko teze odrzati ovaj tesko dostignuti nivo kakve takve normalnosti. Projekti koje pominjes se rade timski, i pitanje je koliko opstrukcije je tu bilo i bice, naravno od strane onih koji su se na razne pozicije instalirali u ranijim periodima. 
To je uvek tako kad imas izrazenu polarizaciju, a nje Splitu nikad nije nedostajalo.

Link to comment
Share on other sites

...bio sam pomalo skeptičan nanajevu pred koji mjesec da će Hrvatska 1.1,2023.ući u šengenski prostor.Znao sam da su Rumunjska i Bugarska već nekoliko godina u čekaonici.Isto tako već ranije je bilo rečeno da je H zadovoljila sve tehničke kriterije.Nije ih bilo jednostavno zadovoljiti,trebalo je odgovoriti(zadovoljiti)na 281 pitanja.Nešto sasvim drugo su politički kriteriji.Jučer je Vijeće EU(komitet stalnih predstavnika)na osnovu zaključka uputio EP nacrt zaključka na mišljenje kojim se predviđa ulazak H u Šengenski prostor.Valja napomenuti da mišljenje EP ne obavezuje Vijeće EU.Hodogram je sada slijedeći.Nacrt odluke prvo razmatra nadležni odbor i sa svojim zaključkom to upućuje na plenarnu sjednicu EP.Predviđa se da bi ćitav proces završio u desetom mjesecu.

Tu bih još napomenuo da sa Novom odlukom H ulai u euro područje(odluka donesena).Pred par mjeseci je ušla u program bezviznog  ulaska u SAD,pa čak i u Global Entry program koji ima svega nekoliko država u Evropi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...wiki,sa dosta toga što si napisala se slažem.Rezultati izbora daju Puljku mogućnost da radi posvojim zamislima.No prelazak iz vremena aktivizma u vlast,može biti izuzetno težak.Niti ja nisam baš upučen u to kakovu je ekipu okupio Puljak.Samo bih napomenuo da Split ima velike infrastrukturne probleme,prometne,ekološke itd.Mislim da je Puljak sa ovim vanrednim izborima zapravo priznao svoju nedjelotvornost,zapravo priznao je da je Split izgubio godinu dana.Naime,novac i nije neki problem(EU fondovi),samo treba,najblaže rečeno,imati korektne projekte.Navest ću ti primjer Šibenika,devedestih grad sa propalom industrijom,danas,procvjetali grad.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

...ovih dana krenuo je proces ulaska H u OECD.To je dugotrajan i zahtjevan proces.Treba oformiti više od dvadeset radnih skupina,koji rade na raznoraznim područjima.Kao što sam rekao,proces je zahtjevan,dugotrajan i zapravo nema nikakove garancije kada i i kako će taj proces i kretati i eventualno završiti.

...e da,neke vukojebine,kako veli Vaso,pokušavaju biti bolje,pokušavaju u naizgled nestvarne integracije,neovisno o tome koliko je to ostvarljiv cilj.U svakom slučaju treba si postaviti visoke ciljeve pa ako se ostvare znači da se živi u nekom boljem okruženju.

Link to comment
Share on other sites

...upravo sam odgledao svečano potpisivanje zadnja tri papira,nakon kojih je sasvim sigurno da H sa 1.1.2013 ulazi u eurozonu.Znači sa novom godinom nema više kune.Što je sve trebalo napraviti,koje su reforme trebalo napraviti,ne mogu vam reći,premalo znanja u tom području.Što za mene,laika,to znači.Nema više koverzija,jeftiniji krediti,mada ih ja više neću dizati.Znači,od 1.9. ove godine slijedi da se sve cijene ističu u kunama i eurima a od nove godine nestaju kune.

Ostaje još odluka o šengenu,možda isto tako sa 1.1. 2013.,nadam se pozitivno.

...nemogu da ne velim da i vukojebine(po Vasi)imaju neke ambicije,pa ih i čak i ostvaruju

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2023..mada,posto si na dva mesta napisao 2013. mozda je ovo neka hrvatska inacica Back To The Future filmova :classic_biggrin:

 

51 minutes ago, mladenvzz said:

Znači,od 1.9. ove godine slijedi da se sve cijene ističu u kunama i eurima

jel ovo znaci da se od 1.9.u eurima moze i placati?

Link to comment
Share on other sites

...griješim Drug Crni,trebalo je pisati 2023.,ne trebaš baš ....da ne pišem šta,pogotovo ono tvoje "hrvatska inačica .......",tvoje neke predrasude ili želiš neku normalnu komunikaciju.

Od 1.9. kreću dvostruke cijene,još uvijek se plaća kunama.Nakon 1.1. 2023,plaća se i u kunama i eurima do 15.1.,s time da trgovci uzvračaju u eurima,a nakon tog datuma isključivo euri.

Link to comment
Share on other sites

...trebao sam još dodati,da postoji problem u poslovanju banaka sa građanima,depoziti,štednja,krediti, itd će se automatizmom riješiti.No mogući problem su recimo bankomati,od promjene softvera do toga da su novčanice kuna i eura različitih veličina.Zato je i uzet zaj prelazni period od petnaest dana.Teško za povjerovati da bi se svi bankomati u H mogli preko noći prilagoditi novoj stvarnosti.Ja ću npr da izbjegnem bilo kakova iznenađenja uzeti određenu količinu eura u kešu,dok se situacija ne stabilizira.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, mladenvzz said:

...trebao sam još dodati,da postoji problem u poslovanju banaka sa građanima,depoziti,štednja,krediti, itd će se automatizmom riješiti.No mogući problem su recimo bankomati,od promjene softvera do toga da su novčanice kuna i eura različitih veličina.Zato je i uzet zaj prelazni period od petnaest dana.Teško za povjerovati da bi se svi bankomati u H mogli preko noći prilagoditi novoj stvarnosti.Ja ću npr da izbjegnem bilo kakova iznenađenja uzeti određenu količinu eura u kešu,dok se situacija ne stabilizira.

Vidiš ovo je zanimljivo pitanje oko bankomata. U Srbiji imamo bakomate na kojima se mogu dizati evri, verujem da ih ima i u Hrvatskoj. Mislim da samo treba prilagoditi software i da neće biti potrebe da se nade neke velike korekcije, makar ne kod bankomata poslednje generacije. Naravno, prelazni period će morati da postoji.

Edited by Don Juan
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, mladenvzz said:

pogotovo ono tvoje "hrvatska inačica .......",tvoje neke predrasude ili želiš neku normalnu komunikaciju.

Nije moje. Nije ni tvoje.

Ja rec inace koristim u svom vokabularu mada nisam Hrvat. Ha,zamisli to?!
Opusti se,nisam nikakav provokator i nemoj svaki post (koji ti na prvu nije jasan) da dozivljavas kao neki atak.

Da,i hvala na odgovoru :thumbsup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

...danas kreće onaj provedbeni dio uvođenja eura u HR.Naime,danas hrvatski građani  mogu promijeniti 100 kuna u kovanice eura,14 i nešto,mogu u jednoj kupovini kupiti dva takova paketa.Malo sam razmišljao,većina onog što plačam gotovinom će biti u kovanicama,treba se tome prilagoditi,od toga da trebam drugčiji novčanik  do toga do toga da mi više neće biti baš svejedno reći da mi ne trebe uzvratiti 5 lipa.Inače,ne volim imati baš gotovinu,gotovinu sam trebao za plac,kavu,pivu ili slično,sve ostalo sam plao karticom.Te,rekao bih,nekakove,psihološke barijere treba prevladati.

No,mene više interesira,odluka koja bise trebala donijeti za tjedan dana,da li će i politička odluka vijeća EU biti da HR ulazi u Šengenski prostor.Sve ostalo je HR zadovoljila,od tehničkih uvjeta do rasprave u EU parlamentu.

I jedan i drugi proces je bio jako zahtjevan,trebalo je udovoljiti brojnim zahtjevima,Npr. za ulazak u Šengen HR je trebala zadovoljiti/odraditi ili odgovoriti na skoro 300 pitanja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Drugi kako hoće, ja nemam ama baš nikakav problem bilo koje vrste sa ukidanjem slobode govora i svega ostalog ovakvima. Ono sto je karakteristicno, bar "na tim prostorima", na ovakvim skupovima,  sve sama drtina. Ne vidim zbog čega bi normalni ljudi trebalo da budu primorani da slušaju bulažnjenja ovakvih. Ovakvi treba da budu srećni sto im je dozvoljeno da se kreću van relacije kuća - pos'o, a ne da se dernjaju po ulicama. To počinje ovakvim stvarima. Navodno nekakvom "brigom za život" i sličnim s.anjima, a onda se zavrsi buncanjima o zabranjivanju crtanih filmova. Neka idu u šume da se deru, niko im ne brani.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
49 minutes ago, BattleBender said:

Je l' smem ovde?

E pa, da se poserem po nogometnoj reprezentaciji.
Svako pametan u toj naciji bi trebalo da se stidi te skupine mentola.

 

Dozvoljeno je. 

 

On 12/20/2022 at 10:50 AM, BattleBender said:

2 puta u 4 godine.
Prvi put je KAO bila lekcija za one i koji su skandirali i za one koje nisu.

Nisu ovo samo Lovren i Brozovic. Svi su. I taj ko tamo cuti, i pravi se nem. I taj je isto kriv.
Imao je 4 godina da nauci da se sledeci put ne cuti na tako nesot.
Skines posranu medalju, napustis svlacionicu i kazes "Jebite se moroni, i vi i fudbal"

Vratice se ovo i samim igracima, ali i hrvatskom fudbalu.
Ova nogometna repstacija je platforma za najgore stvari.

 

Ne znam samo kako mislis da im se vrati, kad su posle Thompsona na trgu osvojili trece mesto. 😄

Fudbaleri su, onako ako pravimo generalizaciju, najtanji sa inteligencijom od svih sportista, ne znam sto bi se iscudjavali na takve stvari, to ce jos dugo biti deo folklora vecine ex-sfrj naroda. Meni je veci trip Dalic koji gleda bilo kakvu priliku da se zahvali/posveti braniteljima, a od rata proslo 30 godina. Dal se neko u Evropi 1975., nakon nekog random sportskog uspeha (prolazak u 1/2 finale), zahvaljivao Saveznicima na pobedi protiv Hitlera. :krstipd4:

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...