Jump to content

HRVATSKA: Lijepa nasa


McCarthy

Recommended Posts

...uzeo sam si par dana vremena pa da razmislim da li uopće nastaviti ove razgovore.No,jutros kad sam vidio da se svodi na nekakovu osobnu razinu(moje mišljenje-wili)ili otrovnu ironiju(perkos-na to neću pisati)ipak moram nešto napisati. Krenimo redom,zašto sam uopće reagirao.Jedan jako kvalitetan forumaš je prenio jedan klip vezan uz zabranu koncerta u Puli.Da,reagirao sam impulzivno,zašto?

Protekli tjedan u Hrvatskoj je bio jako turbulentan.Ima li ste raspravu u Saboru vezano uz interpelaciju oko smjenjivanja Plenkovića,raspravu oko Zakona o radu,ponovno gluparenje Zokija,pogibije dva pirotehničara,itd.Svesti temu Lijepa naša na žute stranice me zasmetala i reagirao sam kako sam reagirao.Znam,reći ćete,zašto o tome ne pišem.Ali,s kime da o tome raspravljam.Nema Vjeke,Slavena ...... koji znaju prilike u HR,s kime,moderacija je uškopila taj dio foruma.Možda bi i vas zaineresirala naša rasprava.

E sad,oko muzike.Prošlo je puno vremena,neki od vas nisu niti rođeni,kad sam sam sebi rekao da se o glazbenim ukusima ne raspravlja,kao i o načinu kako se tko opušta ili zabavlja.Recimo,ja volim Arsena,još od onih davnih dana kada sam ga prvi puta čuo,uočio na Zagrebačkom festivalu.I danas šečem po buvljaku i tražim njegove vinile koji mi nedostaju.Ne znam kako da napišem,ako netko voli folk,cajke njegova stvar.Ako se uz to opušta,zabavlja,ok.Jutros uz kavu dok sam razmišljao kao da si ispunim dan,slučajno sam naletio na RTS3 na jedan lijepi dokumentarac o Vladi i Bajki,akustične gitare,prekrasno,vratilo me u mladost.

I još nešto,onako osobno,što me kod wili zasmetalo,shvatio sam da mi kao starom mrgudu dujeli neke lekcije.Ja sam ratni udovac.Moja supruga je poginula u okolici Dubrovnika.Počelo se onih davnih godina govoriti o ratnoj siročadi.Sam sebi sam govorio,kraj mene živog i zdravog moja djeca nisu siročad.Isto tako,zadao sam si da mojoj djeci nikada neće biti važna nacionalnost,vjera,boja kože ljudi,ili,prijatelja.Danas mogu reći samo to,da se ponosim sa svojom djecom i njihovim pogledima na svijet.

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/24/2023 at 9:29 PM, Perkos2 said:

Jel ovo što radi taj gradonačelnik zakonski pokriveno odlukama. lokalnih vlasti. Nije valjda da može po svom nahođenju da određuje ko može a ko ne da održi koncert u gradu. Opasna je to pojava

 

Platiće kaznu grad organizatoru koncerta.

 

Meni to mnogo smešno, aj da su otkazali, recimo... mislim, ne slušam pa ne znam: ove naše mlađe pevaljke, kao kič i šund, OK, al' gradonačelniku smeta Duško Kuliš, Keba i Ana Bekuta!? Mislim, svašta.

 

Čitao sam i komentare na različitim cro portalima, bukvalno svi podržavaju gradonačelnika.

 

Što dalje znači da je dobro je što koncert zabranjen jer to ionako niko u Puli ne sluša...

Link to comment
Share on other sites

On 1/2/2023 at 10:28 PM, mladenvzz said:

...najveća kovanica je 5 kuna,još su 2 i 1 kuna.Službeni kurs je 1euro=7,5435 kuna.U prošlom javljanju sam trebao dodati da mi se na uplatu u kunama u marketu uzvratilo u eurima/centima.

I još nešto,dobio sam na lotu(eurojackpotu),ne puno,par hiljda eura,sutra idem podići te eure.

Postoji i kovanica od 25kn, svi kazu da je jako rijetka, a vise puta sam imao i po dve u novcaniku.

Edited by Kosta
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Brian Setzer said:

Što dalje znači da je dobro je što koncert zabranjen jer to ionako niko u Puli ne sluša...

 

Jašta.

 

Quote

Do koncerta je bilo više od mjesec dana a već je rasprodano 85 posto ulaznica.

https://www.glasistre.hr/pula/2023/02/22/filip-zoricic-zabranio-odrzavanje-koncerta-koji-je-vec-organiziran-u-pulskom-domu-sportova-jer-mu-s-847635?fbclid=IwAR3Jbi1JRuVMcYfBw2x39aBe9iQlrvKfzaTsrhlQthNnSp-HfPSgU-N0MlY

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa prva vest na temi nije o tome da je koncert zabranjen, već da je gradonačelnik po svoj prilici psovao organizatora na nacionalnoj osnovi.

 

Još jednom:

Quote

Direktor Hiljadarke Mario Cindori, koji je organizirao koncert narodne glazbe u pulskom Domu sportova, a kojeg je gradonačelnik Filip Zoričić potom zabranio, iznio je danas niz optužbi na račun Zoričića. (...)

Na dan kad smo Pulu oblijepili plakatima, oko 21 sat navečer, zvao nas je uplašeni direktor pulske sportske dvorane, gospodin Mario Peruško i rekao da je upravo dobio poziv od bijesnog gradonačelnika Filipa Zoričića koji mu je doslovno naredio da bez obzira na ugovor, odmah otkaže taj koncert jer gradonačelnik ne želi, citiram, "srpska smeća" u svom gradu. Mene je poziv zatekao na putu, potpuno šokirao, rekao sam direktoru da ne mogu vjerovati što slušam i da molim da me odmah spoji s gradonačelnikom kako bismo riješili eventualne nesporazume. Nakon što sam dobio direktan broj telefona, kontaktirao sam osobno gradonačelnika na mobitel. Javio mi se potpuno pijan i kad je čuo s kime razgovora, sasuo je svu salvu uvreda na moj račun.

Pokušao sam mirno razgovarati s gospodinom Zoričićem, no on je urlao na mene na telefon, vikao i meni "da ne želi srpska smeća u svom gradu". Pokušao sam mu objasniti da je gospodin Duško Kuliš kultni hrvatski pjevač, Dalmatinac, Splićanin, no kad mi je u jednom trenutku počeo "jebati srpsku mater" prekinuo sam ja telefonski razgovor ne želeći uopće na taj način komunicirati jer takav prostački način razgovora doista je ispod svakog nivoa.

Cijeli taj razgovor slušale su 4 osobe na speakerphone koje su sa mnom bile u restoranu, a koje će isto posvjedočiti na sudu u tužbi koju upravo podiže naš odvjetnik Srđan Simić iz Pule.

https://www.glasistre.hr/pula/2023/02/23/hiljadarka-poslala-priopcenje-tvrde-da-ih-je-zoricic-nazvao-srpskim-smecem-i-je-im-srpsku-ma-847798

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

...erwine,ono što citiraš mani jeu neku ruku čudno.Znaš ono iz tvojeg citata,bijesno,pijano itd.Da ne bude neke zabune,ne negiram da je tako bilo,ali i skepsa.Zoričić je prije  izbora za gradonačelnika Pule bio direktor gimnazije.Sječam se da je na izbore izašao sa nezavisnom listom.Nakon izbora uspio je skuoiti većinu sa SDP,Možemo? i još nekim lijevim strankama.Jasno,to je bilo veliko iznenađenje jer je Zoričić nakon nekoliko decenija vladavine IDS  postao gradonačelnik.U to postizborno vrijeme,i građani i gimnazijalci ikonačno njegovi kolege iz gimnazije govorili su sve u superlativima o njemu.Ne pratim baš lokalnu politiku u Istri i ne mogu reći,kakav je on gradonačelnik.Inače,kako to obično ide.Postoji vlasnik objekta(grad Pula),postoji upravljačka struktura.Prilikom bilo kakovog iznajmljivanja nekog objekta mora se tražiti suglasnost vlasnika.Tako i Tomson nije dobio suglasnost vlasnika za održavanje koncerata ,ne samo u Puli nego i u Umagu.

Vidiš,za 8.3. u varaždinskoj Areni je najavljen koncert Sergeja.Meni to ime ništa ne znači,otišao sam na wiki da se informiram.Samo hoću reći koji je postupak.

Link to comment
Share on other sites

...e da,promaknulo mi ono što sam htio napisati,ili,čak zaključiti.Da je na čelu grada,gradonačelnik iz reda HDZ ili neke još desnije stranke sve bi lo jednostavnije.Ovako,meni se čini da je to ono što je u svojem komentaru napisao jedan komentator(možda Ferić),koji je napisao da tu nema govora o nacionalizmu,,nego o,da tako kažem",oberkulturi(u osnovi,glupom shvačanju kulture,i bedastom pokušaju kultiviranja građana)

Link to comment
Share on other sites

...erwine,na neki način si me potaknuo da malo više gledam na ovu,bar za mene,nevažnu temu.Meni se čini,i koliko sam do sada vidio,nastalo Moraš priznatin je nesuglasje između vlasnika i upravljčke strukture.Vlasnik je ipak stariji u tom upravljačkom lancu.Još do sada nisam vidio da je upravljač zatražio suglasnost od vlasnika.To nedostaje,barem meni.

Vidiš,organizatori su pokušali otići u Osijek.Tu se vidi ovaj proces odlučivanja o iznajmljivanja javnog prostora.Reći češ da se izražavam birokratski,ali,drugačije uopće neide.

I da se izjasnim,kad bise pokušalo organizirati u VŽ,rekao bih da nemam ništa protiv,tkovoli neka izvoli.Kad bih još dodao da ja sigurno neću ići na taj koncert,jednostavno,kao i na bilo koji drugi koncert.Prošla su ta vremena

Link to comment
Share on other sites

Oduvek je bilo.

 

Quote

Svoje mišljenje dala je Magdalena Vodopija, direktorica Sajma knjige u Istri i jedan od vodećih autoriteta u gradu za područje kulture.

- Apsolutno sam protiv zabrana i potpuno mi je nevažno jesu li ishitrene ili, kao u ovom slučaju, naknadne. Posebno je sklizak teren govoriti o tradiciji Pule. Da, ona jest rokerska, za mene potpuno, jer sam doslovno odrasla u rock'n'roll kući i uz jednu od pulskih rock legendi. Ipak, treba znati da su se u toj rokerskoj Puli, na koju se sada mnogi pozivaju, prirodno i nesputano, svake ljetne subote, pa tako godinama, događala dva glazbeno oprečna koncerta na udaljenosti od doslovce 10 metara. Dok su na terasi rock kluba Uljanik svirali neki od najboljih bendova ondašnje zemlje, na terasi DHB-a, odnosno tadašnjeg Doma JNA, nastupao je neki narodnjački sastav. I jedna i druga terasa bile su pune - Puljana. Pritom nikome nije padalo na pamet da to komentira, niti da nekoga zabranjuje, kaže Vodopija, ističući da je još bolji primjer upravo program Doma spotova, ili bivšeg Doma mladosti.

https://www.glasistre.hr/pula/2023/02/24/magdalena-vodopija-ovo-me-podsjeca-na-jugoslavenski-zakon-o-sundu-alen-ta-glazba-ne-steti-niko-848171

Edited by erwin
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ja kao polu Hrvat i neko ko živi u HR mogu da kažem da se u medijima oseti velika mržnja prema Srbima i da bi se stekao dojam da nisu dobrodošli.

Medjutim u rl nije tako, vjr da se kriju iza nekih maski,sve je na note sa Srbima, možda jer ih trebaju za sezonu,ne znam kako bi objasnio to?

Ja osobno kada sam pričao jednu finu priču o gosponu iz Zg koji je pomogao nekome Mališi na Kosmaju u Srbiji, bio sam izbačen npr iz fb grupe mog grada u HR od strane mojih sunarodnika, jer očito nekome ne paše da se malo da slika da možemo normalno živet jedni sa drugima....

Šta se tiče ovog genija iz Pule, no comment, pa sta ces ti odlučivati sta ce neko osobno da sluša u gradu, ne kuzim??

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, JohnnyDragon said:

Ja kao polu Hrvat i neko ko živi u HR mogu da kažem da se u medijima oseti velika mržnja prema Srbima i da bi se stekao dojam da nisu dobrodošli.

I ovde vec 10 godina cveta odozgo indukovana kroatofobija, vucler non-stop gura svoje prljave prste u rane koje su tek uspele da zarastu do 2012. i opet ih otvara (satro da se ne zaboravi 🙄), kada se desi neki incident u HR ili negde drugde, izuzima se kontekst (tj. da je napadnuti svesno provocirao pa zbog toga dobio batine) i sta sve ne. 

 

Link to comment
Share on other sites

...u prvi mah nisam primjetio pisanje JD,bilo bi normalno da je naveo i neki primjer,vezano uz medije.Istina,postoje portali(Desno i slični)za koje bi se moglo reći da su ne samo nacionalistički nego i šovinistički.Ja ne želim uopće učestvovati na nekim forumima kad osjetim da bi neka rasprava krenula u šovinističkom smislu.Odgledao sam i jednu epizodu one Bujice,šovinizam na djelu.Te budale,voditelja sječam se još iz devedesetih jer dolazi iz mojeg kraja,nažalost,znam njegova razmišljanja,i prezirem ga

Davno sam u nekim svojim krugovima,pa i sa svojom djecom,govorio,lako je reći imamo državu,ali,funkcionalnu,građansku(moj ideal)za to treba vremena.I nedavno,kad sam sinom govorio o toj temi(živi u Njemačkoj),,kad mi je pričao o tome na koji način se sve snalaze migranti iz onog nedavnog kruga migracije,rekao da se nadam da će se moj unuk ako poželi živjeti H naći u jednoj tolerantnoj sredini.Mi se još nismo naučili živjeti sa drugima i drugačijima.Uzmite samo sport.Normalno je,nama na ovim prostorima,da u Australiji srpska dijaspora slavi pobjede Đokovića,ili,kako mi sin priča,u Štutgartu se zatvori ulica gdje ima dosta H kafića kad igra H nogometna reprezentacija.Nešto slično,radilo se o H ili o S ,vjerojatno je o SF domeni

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mladenvzz said:

...mene baš interesira komentar erwina na otkazivanje koncerta "Graše" u Čačku

 

Imaš neke drugačije informacije od ovih?

 

Quote

Koncert Petra Graše zakazan za 18. mart u sportskoj dvorani Mladost u Čačku se otkazuje zbog nemogućnosti obezbeđivanja tehničkih zahteva za realizaciju koncerta od strane dvorane.

https://www.facebook.com/ticketsrs/posts/583248733846414

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

...perkose,imam,neka Sergej pozove kao gosta na svoj koncert u Varaždinu,zakazan za 8.3.,Grašu a onda,Grašo uzvrati na jednom od svojih koncerata.

 

 

...erwine,komentar,komentar......a ne ove"plitke"objave.Imaš neki stav?.Isto onako kako se ne slažem sa otkazivanjem koncerta u Puli,ne slažem se sa otkazivanjem koncerta Graše u Čačku.Recimo da neki mogu naći razloge,ja ih ne vidim

 

Sječam se,ima

desetak i više godina,kad su u Varaždinu gostovali Let3.Njihov scenski nastup nikada nije prošao bez intriga,nazovimo to tako.Tadašnji gradonačelnik VŽ je platio iz svoga đepa neku prekršajnu kaznu i dogovorio s njima novi nastup,bio je kako se ono veli na tom novom nastupu u prvom redu i sve je prošlo bez novih prekršanih prijava.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mladenvzz said:

...u prvi mah nisam primjetio pisanje JD,bilo bi normalno da je naveo i neki primjer,vezano uz medije.Istina,postoje portali(Desno i slični)za koje bi se moglo reći da su ne samo nacionalistički nego i šovinistički.Ja ne želim uopće učestvovati na nekim forumima kad osjetim da bi neka rasprava krenula u šovinističkom smislu.Odgledao sam i jednu epizodu one Bujice,šovinizam na djelu.Te budale,voditelja sječam se još iz devedesetih jer dolazi iz mojeg kraja,nažalost,znam njegova razmišljanja,i prezirem ga

Davno sam u nekim svojim krugovima,pa i sa svojom djecom,govorio,lako je reći imamo državu,ali,funkcionalnu,građansku(moj ideal)za to treba vremena.I nedavno,kad sam sinom govorio o toj temi(živi u Njemačkoj),,kad mi je pričao o tome na koji način se sve snalaze migranti iz onog nedavnog kruga migracije,rekao da se nadam da će se moj unuk ako poželi živjeti H naći u jednoj tolerantnoj sredini.Mi se još nismo naučili živjeti sa drugima i drugačijima.Uzmite samo sport.Normalno je,nama na ovim prostorima,da u Australiji srpska dijaspora slavi pobjede Đokovića,ili,kako mi sin priča,u Štutgartu se zatvori ulica gdje ima dosta H kafića kad igra H nogometna reprezentacija.Nešto slično,radilo se o H ili o S ,vjerojatno je o SF domeni

Pa Mladen ja čitam Index, grozno je...koja god da je vezana za Srbiju, meni osobno razočaravajuce

Link to comment
Share on other sites

...slažem se JD sa tobom ako bi čitao samo komentare,ali ne i sa pisanjem novinara Indeksa.Pratim i jedno i drugo.I odje se javljamo anonimno ali to ne znači da možemo biti bezobrazni,neargumentirani.I ja sam ušao na ovaj forum,zapravo,na stari,sa željom za nekakom normalnom komunikacijom,sa željom da možemo o nekakovim škakljivim temama raspravljati.Ne moramo misliti isto,ali,moja je želja uvijek bila da se razgovara.Koji puta sam reagirao impulzivno,pogotovo kad su se javljali forumaši iz dijaspore i tumačili mi život u H koji nema veze sa stvarnošču.Nikada nisam krio od kuda se javljam,sa sjevera H.Vjerojatno znaš nacionalno,kakav je to kraj.

Na kraju,možda izlazi iz ove teme.Imam,neznam kako da ga nazovem prijatelj ili poznanik,uvijek je za mene bio Srbo,a svi drugi su ga tako zvali.To je bilo davnih dana,nekakova košarka koja se uopće ne može usporediti sa današnjom.Jedno je bio klub a sasvim drugo zimska prvenstva.Igrali smo jedan protiv drugoga,nimalo nježno i o tome se govorilo na korzu.Ali sve je završavalo na terenu,izvana,veliki prijatelji.Svaki je kasnije krenuo svojim putem.Valjda,tridesetak godina kasnije se sretnemo i razgovaramo.Veli mi on da su mu djeca završila FER i otišla za Kanadu.Meni nerazumljivo,srećem se jednom godišnje sa kolegama sa FER i oni meni govore da diplomanti s FER mogu biti nezaposleni samo tri dana ,ako diplomiraju u petak.Velim ja to njemu,a on meni veli,"pa znaš što sam ja".A ja naivac,pitam a što si,veli on meni,Srbin sam.Ostao sam bez riječi.Znao je on i moju sudbinu,čak su nam žene bile jako dobre poznanice.Srećemo se i dalje,razmjenjujemo svoje utiske  oko odlaska u Kanadu,on djeci a ja obitelji svoje pokojne supruge.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, FrediB said:

''Cajke'' odnosno turbo-folk su uzas i treba to zabraniti SVUDA, ne samo u Hrvatskoj. 

A ona stara "pesma nas je održala njojzi hvala" ili "ko peva zlo ne miisli" ništa. Kako u današnje vreme zabraniti nešto od muzike? Pa to ne može ni u severnoj koreji.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...