Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

8 minutes ago, mladenvzz said:

...da li ste uopče čitali,napisao sam "ako se ustanovi __" žalim vas(mmajstor i Kkrrostaim)a i sve ostale,jebeš dalje kad se ukljće crveni du7gmići.

I zašto Hrvatska,očito je dijabolig zakjlučio da je to najtanja karika NATO saveza s obzirom na Srbiju i Srpsku

 

images?q=tbn:ANd9GcQMxw8WOAqaG9DTSlQM4lf

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Constantin said:

Nemoj da si Ilija Čvorović....i onako čemo svi biti u istoj vojsci, ubrzo....:thumbsup:  i ne brini, u njoj neće biti Bratsva i Jedinstva, samo ovo drugo.

Gde ovo pripada ? puzzle

spacer.png

 

Plivajuci zamajac

  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, mladenvzz said:

...jeste li svjesni ako se ustanovi da je incident u ZG napad na neku članicu NATO da se aktivira član 5.Statuta,i šta nam slijedi?

 

 

 

Razumem sok, nevericu i strah, ali ovo je teska glupost. To nema pojma, niti je bitno da li je dosla iz Rusije. Pala je jer je tu izgubila gorivo. Mogla je da padne i u Jadransko more ili neku pripizdinu i onda niko ne bi ni znao.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@mladenvzzpo tvojim upisima zakljucujem da si bas uznemiren ovim, sto je sasvim razumljivo i normalna reakcija.

Nadam se da ce se ustanoviti da je ovo samo greska  i splet okolnosti i da nije bilo nikakve namere od bilo koga da se gadja Zagreb a kamo li studentski grad.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Klotzen said:

 

Te dronove je povukao iz upotrebe još SSSR. Ukrajina je 2014. izvukla neke iz magacina i renovirala. Navodno su ih koristili u ratu u Donbasu. Ovo je verovatno jedna od tih. Pitanje je samo ko ju je lansirao. No pošto Hrvatska ima serijski broj vrlo brzo ćemo saznati čija je.

 

@Kronostime

 

Možda su je samo poslali pa gde odleti. ZG je bio "sretni" dobitnik.

Morao je neko da ukuca plan leta u nju.

 

Quote

 

Josip Štimac, bivši zapovjednik Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, za N1 je komentirao pad letjelice u Zagrebu.

Letjelica je bila u službi oružanih snaga Sovjetskog savezaih snaga od ’79. do ’89. godine, kad je završila i njezina proizvodnja, rekao je.

“Ta letjelica nije mala, to nije igračka, to je letjelica dužine otprilike kao naš MiG. Lansira se s kamiona. Cijeli se njen let programira na zemlji, točno kuda treba otići, kada se vratiti i kad se vrati nazad otvaraju se padobrani i ona može ići dalje”, rekao je.

 

 

https://hr.n1info.com/vijesti/bivsi-zapovjednik-ratnog-zrakoplovstva-objasnio-kako-je-letjelica-zavrsila-u-rh/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma sigurno nema nikakve namere, niti je to moguce. Znaci letelica je pala kao kamen jer je izgubila gorivo.

 

Tako staru letelicu navesti na tako nesto i tacno izracunati gde ce pasti je potpuno nemoguce. Da ako bi mogli drzavu da ubodu gde ce pasti na taj nacin, a kamoli bas studentski centar u Zagrebu.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Constantin said:

Nemoj da si Ilija Čvorović....i onako čemo svi biti u istoj vojsci, ubrzo....:thumbsup:  i ne brini, u njoj neće biti Bratsva i Jedinstva, samo ovo drugo.

Gde ovo pripada ? puzzle

spacer.png

 

Ko zna, brate zaboravili smo i da postoji Tu-141 najveće iznenađenje je da može da leti.

Inače nad Rumunijom se leti intenzivo zadnjih dana - pune ruke posla za radariste. Em je civilni saobraćaj preusmeren em leti svašta bez transpondera. U ovakvim napetostima mnogo šta može da krene naopako, u suštini u tih 10 minuta koliko je zapalo Hrvatsku u ovom sranju jedino pravilno bi bilo podići uzbunu, dignuti par dvajeskečeva da identifikuju šta je što je samo po sebi nemoguće u 10 minuta + noć je sve i da ga vide biće šokirani starošću leteice misliće da nisu dobro videli. Jedino što mogu da zamerim realno je Mađarska ona je morala da identifikuje i isprati celu stvar kako dolikuje i da alarmira NATO sistem za uzbunjivanje i da reši - ili da obara ili da pusti. I obaranje nije benigno, mi makar imamo isustva sa tomahavcima koji i pored PVO moraju negde da padnu.

EDIT: i još kad u puzzle ubaciš notorne kauboje koji vole da rade po svom panu nezavisno od sistema, definitivno moraš prvo da identifikuješ prvo a za to Hrvatska nije imala vremena. Na ovakve svinjarije ameri obično ispale cannot confirm nor deny i teraju po svome.
Realno Hrvatskoj može da se zameri samo da nije podigla uzbunu iu tih desetak minuta.

Edited by urosg3
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mladenvzz said:

...godinama čitam duhovite komentatare Kronostime,ali ovaj puta ....Sve što bih napisao,bez nekih pravih informacija bilo bi krivo.Nadam se Krono da si uočio ono mo je ako

I ja razumem tvoju brigu, šta da je uletela u neku zgradu, ali desilo se, kao što reče @McLeod najverovatnije tako...

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Eddard said:

Ali, pismo je izazvalo takav shitstorm u javnosti, pa se ubrzo oglasila i pomenuta klinika, izvinila i izdala saopštenje za javnost:

 

https://www.iatros-klinik.de/?fbclid=IwAR1CNDHVUlN9uH11mbPcuLZeADDRPnHT7mGQa4-7KXYAo-bP_e3nvepyLuQ

 

Dakle, iz dela jedne klinike se može izvući zaključak - apsolutna većina nemačke javnosti, a naravno i nemačkih zdravstvenih ustanova, je izričito protiv ovakvih izjava, a pogotovo ideja o takvom delovanju. Ako je neko iz jednog (ajd dobro, dva) ovakva pisma (da, svuda ima budala) zaključio išta drugo o nemačkom društvu u celini, jebiga onda. Pogotov ne da ovakva ideja može da naiđe ni na minumum odobravanja što stručne, što opšte javnosti. 

 

Zamisli kad boldovano treba uopste objasnjavati. Sto se "zakljucivanja" tice - ima dosta takvih primera ovde - tu se zapravo ne radi samo o zakljucivanju o nekom, ovde nemackom drustvu nego o sustinskom nepoznavanju etickih, socijalnih i kulturoloskih obrazaca razvijenih demokratskih drustava. Lakmus papir. Neko ko ima barem elementarnu psiho-socijalnu spoznaju takvih drustava ne bi nikada iz ovog pisma izvukao (nepovoljan) zakljucak o celom tom drustvu. Reakcija nemacke javnosti koja se mogla i predvideti i koju opisujes je dokaz za to – slobodno gradjansko drustvo burno reaguje na takve ispade jer se ne identifikuje sa sistemom vrednosti koje to pismo zastupa. To su nepoznanice za predpoliticku svest koja iz inferirornosti trazi dlaku u civilizacijskom jajetu. Cherry-picking je signum podcinjenosti predpolitickim ogranicenjima. Ove kobne socio-kulturoloske razlike se nacisto razoblice u ratovima. 

Edited by Cyber
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

...godinama čitam duhovite komentatare Kronostime,ali ovaj puta ....Sve što bih napisao,bez nekih pravih informacija bilo bi krivo.Nadam se Krono da si uočio ono mo je ako

Bolje se zapitaj sta radi vas bezbednosni sektor i zasto konzerva stara 60 godina leti iznad centra Zagreba.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

Ko zna, brate zaboravili smo i da postoji Tu-141 najveće iznenađenje je da može da leti.

Inače nad Rumunijom se leti intenzivo zadnjih dana - pune ruke posla za radariste. Em je civilni saobraćaj preusmeren em leti svašta bez transpondera. U ovakvim napetostima mnogo šta može da krene naopako, u suštini u tih 10 minuta koliko je zapalo Hrvatsku u ovom sranju jedino pravilno bi bilo podići uzbunu, dignuti par dvajeskečeva da identifikuju šta je što je samo po sebi nemoguće u 10 minuta + noć je sve i da ga vide biće šokirani starošću leteice misliće da nisu dobro videli. Jedino što mogu da zamerim realno je Mađarska ona je morala da identifikuje i isprati celu stvar kako dolikuje i da alarmira NATO sistem za uzbunjivanje i da reši - ili da obara ili da pusti. I obaranje nije benigno, mi makar imamo isustva sa tomahavcima koji i pored PVO moraju negde da padnu.

Apropo Rumunjske....svako može da isprati tu "gužvu" na njihovom nebu...od Avaksa do ostalih "posmatrača" čak i Rusi uredno izveštavaju o tome. Čak sam pročitao negde da je ukrajinski S-300 greškom oborio jedadn rumuski MIG....da li je to onaj kada se i spasilačka ekipa nakon toga srušila, ne znam...ali dešava se. Kao i kada je Natov Harm (valjda beše to), kad su dejstvovali onomad iznad Srbije, zveknuo bugarski S-300 ili nekakav radarski sistem u predgradju Sofije....jbg niko nije lupao po prstima znatiželjnog Bugarina....

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Constantin said:

Apropo Rumunjske....svako može da isprati tu "gužvu" na njihovom nebu...od Avaksa do ostalih "posmatrača" čak i Rusi uredno izveštavaju o tome. Čak sam pročitao negde da je ukrajinski S-300 greškom oborio jedadn rumuski MIG....da li je to onaj kada se i spasilačka ekipa nakon toga srušila, ne znam...ali dešava se. Kao i kada je Natov Harm (valjda beše to), kad su dejstvovali onomad iznad Srbije, zveknuo bugarski S-300 ili nekakav radarski sistem u predgradju Sofije....jbg niko nije lupao po prstima znatiželjnog Bugarina....

Iz tih razloga veike vežbe flota mornarica ne smeju da budu niti blizu niti istovremeno, postoji mehanizam koji osigurava to. Bar je postojao nekad. Gomila brodova u ratnim igrama blizu druge gomile brodova sa drugim ratnim igrama je nono.

Mnogo mesta za grešku a nikakva korist.

Na bold - baš je gužva, iz takve gužve sve je moguće. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

"OVO JE sramota NATO-a", riječi su kojima je za Index hrvatski vojni pilot u mirovini Ivan Selak prokomentirao činjenicu da se sinoć u Zagrebu srušila bespilotna letjelica.

Sinoć oko 23 sati na zagrebački Jarun, u blizini Studentskog doma Stjepan Radić, pala je bespilotna letjelica ruske proizvodnje. Stvorio se veliki krater te su u tlu ostali dijelovi konstrukcije za koje se ispostavilo da, prema svemu sudeći, pripadaju letjelici. Na dvije lokacije na Jarunu su pronađena i dva padobrana.

"Nevjerojatno je da usred rata u Europi poleti jedna letjelica brzinom lovačkog aviona i doleti sve do glavnog grada jedne NATO države i tamo se sruši jer je ostala bez goriva. To je letjelica koja je kroz NATO zemlje Rumunjsku, Mađarsku i Hrvatsku prošla nezapaženo", rekao je Selak.

"To je za mene sramota, to je sramota za NATO, to je sramota za zaštitu zračnog prostora država članica ovog saveza koji bi taj prostor treba štititi, ali to u ovom slučaju nije radio", poručio je vojni pilot u mirovini Ivan Selak.

"Oni sad tamo negdje u španjolskom Torrejónu, gdje je zrakoplovno operativno središte NATO-a, smišljaju odgovore koji će biti, u smislu, da su vidjeli sve, ali su kontrolirali stvari. Ali nisu kontrolirali. Demantira ih činjenica da pukom srećom letjelica nije pogodila studentski dom", poručio je.

Pitamo ga oko odgovornosti hrvatske protuzračne obrane.

"To može biti isključivo krivica NATO-a. VI ne dižete svoje avione u ovom slučaju, nego je NATO taj koji reagira, procjenjuje, koordinira i upravlja zaštitom zračnog prostora. Ako letjelica nije viđena u zraku, onda radari koje imaju Rumunji, Mađari i mi vrijede nula bodova", govori.

"Letjelica je letjela na 1300 metara visine, morala je biti vidljiva. Ona je dužine Rafalea, aviona F-16 ili MiG-a 21, morala je biti primjetna. Čak nije išla brzo, išla je samo oko 700 km/h", dodao je.


https://www.index.hr/vijesti/clanak/kako-je-moguce-da-letjelica-nije-primijecena-selak-to-je-sramota-za-nato/2346492.aspx

Link to comment
Share on other sites

....onako,rekabih bih bože...,ali zar vam to ne o0slikava stupanj svijesti kremaljskog diktatora?Udarim tamo gdje je najjednostavnije.Zamislite da je to napravljerno u Berlinu i8li Parizu.I da jako sam emotivan u pogledu napada na studentski grad,moja mala se pred 6 mjeseci isesila iz grada.I znate,možete mi pričati o građanstvu,nekakovim ljudskim vrijednostima ali .....jebeš i život

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, urosg3 said:

Iz tih razloga veike vežbe flota mornarica ne smeju da budu niti blizu niti istovremeno, postoji mehanizam koji osigurava to. Bar je postojao nekad. Gomila brodova u ratnim igrama blizu druge gomile brodova sa drugim ratnim igrama je nono.

Mnogo mesta za grešku a nikakva korist.

Na bold - baš je gužva, iz takve gužve sve je moguće. 

 

Evo da citiram vest od pre nekoliko minuta.....neme veze sa ovom temom, ali i ima...

Quote

Индијско Министарство одбране саопштило је да је случајно испаљена ракета на Пакистан. По њиховим подацима, случај се десио због проблема током техничког одржавања. Нема погинулих, биће покренута истрага.   


 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, mladenvzz said:

....onako,rekabih bih bože...,ali zar vam to ne o0slikava stupanj svijesti kremaljskog diktatora?Udarim tamo gdje je najjednostavnije.Zamislite da je to napravljerno u Berlinu i8li Parizu.I da jako sam emotivan u pogledu napada na studentski grad,moja mala se pred 6 mjeseci isesila iz grada.I znate,možete mi pričati o građanstvu,nekakovim ljudskim vrijednostima ali .....jebeš i život

ja možda nisam baš najbolje vojnički obučen( telegrafista jebiga) ali ova letelica nije imala neko naoružanje( bombe, eksploziv) i verovatno je jedna od stotina sličnih koje se koriste radi raznih obaveštajnih radnji. Sad ostaje pitanje kako je bila nevidljiva, kako niko nije reagovao a i to je pitanje da li se sama srušila ili je neko oborio.

zato ne izleći unapred sa optužbama  

Edited by Perkos2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mladenvzz said:

....onako,rekabih bih bože...,ali zar vam to ne o0slikava stupanj svijesti kremaljskog diktatora?Udarim tamo gdje je najjednostavnije.Zamislite da je to napravljerno u Berlinu i8li Parizu.I da jako sam emotivan u pogledu napada na studentski grad,moja mala se pred 6 mjeseci isesila iz grada.I znate,možete mi pričati o građanstvu,nekakovim ljudskim vrijednostima ali .....jebeš i život

Ti si Mladene potpuno u pravu, želim da verujem da je kvar žiroskopa i da je Tupoljev prosto zalutao ostao bez goriva. Dešava se ne bi bio prvi. Onomad u sred hladnog rata MiG23 se zabio u neku kuću u Belgiji, pa jbg mrtav ladan eteo i zaboo se bez odgovora.
Ostavi sebi tu mogućnost sumnje da je ipak kvar. A o implikacijama da nije kvar možemo da razgovaramo, čak mislim i da je vreme.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Perkos2 said:

ja možda nisam baš najbolje vojnički obučen( telegrafista jebiga) ali ova letelica nije imala neko naoružanje( bombe, eksploziv) i verovatno je jedna od stotina sličnih koje se koriste radi raznih obaveštajnih radnji. Sad ostaje pitanje kako je bila nevidljiva, kako niko nije reagovao a i to je pitanje da li se sama srušila ili je neko oborio.

zato ne izleći unapred sa optužbama  

Pa ono što se zna je da je došla iz Mađarske gde je letela oko sat vremena, a ušla je iz vazdušnog prostora Rumunije. E sada odakle je došla u Rumuniju treba svakako ustanoviti, ali imajući u vidu koliko ta letelica može da leti, verovatno iz Ukrajine. 

Ko je ispalio i zašto verovatno se neće nikada saznati. Koliko vidim ni NATO nije za sada nešto posebno uzbuđen zbog toga.

Link to comment
Share on other sites

Sramota za NATO svakako. Neki smisao u ovome osim slucajnosti sigurno nema, mislim ne razumem uopste logiku u prici da bi neko namerno poslao ovo cudo tehnike Sovjetskog Saveza na Zagreb, cak i ako bi to bilo moguce, a ja mislim da nije, da ti u situaciji kada letelica ocigledno ostaje bez goriva, ti sa udaljenosti od 1000 kilometara izracunas da ce ona pasti na studentski centar u Zagrebu, a u pitanju je, kako rece Milanovic, "vrlo nesofisticirana letelica" znaci bukvalno leteca kanta koja je verovatno vracena sad u upotrebu jer daj sta das, moze necemu da sluzi.

 

Izgubljena kontrola i jbg, sreca sto se ovako zavrsilo.

 

U celoj prici bi trebalo pitati NATO kako je moguce da letelica velicine aviona predje 800 i kusur kilometara i bude preko sat vremena u vazdusnom prostoru NATO a da je niko ne primeti. To je sramota, namere neke ovde nema, jer da ima, trebalo bi pretpostaviti da ce neki tamo ruski mastermajnd da pretpostavi da leteca krntija bez oruzja/bombi/bilo cega predje taj put i bude vise od sat vremena neprimecena iznad NATO zemalja i bas padne na Zagreb.

 

Mislim potpuna nebuloza, ne znam zasto se i raspravlja o tome, uz, opet kazem, razumevanje straha, soka i neverice.

 

Vise smisla ima teorija zavere oko ravne zemlje nego ovo.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

 

 

12 minutes ago, mladenvzz said:

....onako,rekabih bih bože...,ali zar vam to ne o0slikava stupanj svijesti kremaljskog diktatora?Udarim tamo gdje je najjednostavnije.Zamislite da je to napravljerno u Berlinu i8li Parizu.I da jako sam emotivan u pogledu napada na studentski grad,moja mala se pred 6 mjeseci isesila iz grada.I znate,možete mi pričati o građanstvu,nekakovim ljudskim vrijednostima ali .....jebeš i život

 

Mladene, ima dosta drugih stvari koje oslikavaju stepen fizofrenije Putina, ali necemo sad kreirati nepostojeca scenarija i cuditi se nad njima. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Možda ovu letilicu ako je takva kanta kao što se piše ovde koriste zaraćene strane kao mamac da otkriju položaj suprotne strane, pošalju je u "izviđanje" a protivnik ispali projektile na nju i otkrije položaj. E sad kako je uspela da prođe kroz Ukrajinu i Mađarsku do Hrvatske i da je niko ne obor je pitanje za milion dolara. A možda je nekom i bilo u interesu da je ne obori nego da što već napomenuh danas bude neka medijska bomba bez obzira na eventualne žrtve. 

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...