Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

32 minutes ago, McLeod said:

Pa u ovom slucaju, imajuci u vidu upravo gde zivimo, nije tako, zato sto prvo nemamo ni dokaze da nije radjeno kako treba, odnosno dobro smo prosli kakvi smo, a drugo, to zameranje i insistiranje da se kaze da je car go, zbog cega, zbog pet minuta internet slave kakve je imalo ko zna koliko i ovakvih i onakvih likova za ovih osam godina, naspram ogromnog problema za drzavu koji mora Vladalac da resava po vokaciji, jer je sistem tako postavio, kako da kazem, malo je komicno i pricati o tome.

 

Naravno da nije rađeno kako treba. Preporuke su se menjale iz dana u dan, dovoljno je samo pogledati naslove novina. Takođe, mere su išle iz jednog ekstrema do drugog. Kako taj stručni štab očekuje da ih neko uzme za ozbiljno, pošto menjaju priču kao gaće. 

 

A i činjenica da je Nestorović i dalje u tom štabu govori dovoljno o srpskom društvu. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Darko said:

 

Naravno da nije rađeno kako treba. Preporuke su se menjale iz dana u dan, dovoljno je samo pogledati naslove novina. Takođe, mere su išle iz jednog ekstrema do drugog. Kako taj stručni štab očekuje da ih neko uzme za ozbiljno, pošto menjaju priču kao gaće. 

 

A i činjenica da je Nestorović i dalje u tom štabu govori dovoljno o srpskom društvu. 

 

Zasto bi iko slusao Nestorovica?

 

Preporuke su se menjale ako ne znas koga da slusas, hence the text koji sam secirao na prethodnim stranicama. Sludjen je samo onaj koji bas minimum znanja i sposobnosti za logicko rasudjivanje nema.

 

Svako ko je iole usao u materiju, pratio sta rade nasi, sta rade drugi, situaciju ovde i u inostranstvu, mogao je da dodje do zakljucaka koji se nisu menjali kako vetar duva.

 

A ovde imamo jedan od tipicnih problema naseg drustva - zahtevamo vodjstvo i uniformnost, a istovremeno napadamo vodjstvo i uniformnost. Onda kada dobijemo razlicita misljenja od strane ljudi na polozaju, onda se zalimo jer ne znamo koga da slusamo.

 

Pa izvinite, je l' sve treba da se nacrta?

 

Sto se tice tih nelogicnosti, vec sam pomenuo neke, evo i sad - zasto je bilo strasno 70 zarazenih u martu a nije strasno u junu? Zato sto u martu nisi znao dokle ce to ici, da li ce vec sutra da ti bude 120, pa prekosutra 210, a sledece nedelje 3000 novih, GDE NEMAS GDE, ne znas kako se leci, jer je nova bolest, sada, sa iskustvom nasim za ova tri meseca i sa iskustvom drugih mozes da doneses odredjene zakljucke, i u pogledu lecenja bolesti i u pogledu prenosenja bolesti, koje su pre ta tri meseca bili domen pretpostavki.

 

Mislim, ja ne znam da li imam visoke kriterijume, ali smatram da bi ove stvari svakom mislecem bicu trebalo da budu jasne.

 

Dalje, poruke Nestorovica ne uzimam za ozbiljno, ko njega smatra ravnopravnim sa Srdjom Jankovicem i Konom, pa i Kisickom, verovatno treba da mu se objasnjava da Zemlja nije ravna ploca. A to sto se njegovo ludilo koristi da se predstavi toboze nejedinstvenost i kao argument da oni ne znaju sta rade, pa se onda od toga dalje gradi imaginarijum ravan Vucicevom, samo opozicioni, je jedna druga vrsta problema, koja nema veze ni sa time da se satro ne razume sta treba da se radi, niti sa stvarnim pomesanim porukama, nego iskljucivo sa mesavinom tuge i besa sto jedan doktor Kon koji je smatran za autoritet, nije iskoristio taj svoj autoritet da Vucica javno spusti na zemlju i tako pobrao Twitter aplauze.

 

Prosto receno, koga zabole dupe.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Arsenije Pesic said:

Nikad nisam ni očekivao od njih da zaurlaju Vučiću p... za pet minuta slave, ali jesam očekivao da kažu, na primer, da se mere popuštaju zbog ekonomije (mada se na meksikanskom čudno piše reč izbori), ali da to ne znači da je opasnost prošla. I nisam očekivao da svoju priču menjaju iz dana u dan.

 

Ne radi se ovde o tome da ja mislim da je njihovo da ruše Vučića. Ali mislim da je njihovo da ne opravdavaju i ne racionalizuju svaku njegovu odluku.

 

Zasto je to na njima da kazu? Ne slazem se sa tobom. Pricaju da opasnost nije prosla, svaki dan. A ne menjaju pricu svaki dan. Menjaju je ako slusas Nestorovica, a ne zelim da te vredjam objasnjavanjem zasto ne bi trebalo njega da slusas, sasvim sam siguran da znas i sam.

 

Mi ne znamo sta je od ovoga njihova, a sta njegova odluka.

 

Ne vidim nikakve vece nelogicnosti gotovo ni u jednoj odluci koja se napada na ovim stranicama. Gore sam objasnio jedan primer, a evo ti i drugi - brojanje ljudi na respiratorima danas i u martu takodje nije isto, jer u martu nismo znali da li cemo kao Italijani birati koga da prikljucujemo a koga da pustimo da umre.

 

Koliko god imali respiratora, bilo da verujemo Vucicevim avionima i kamionima ili mu prepolovimo hvalisanje, imamo ih sigurno vise od 100, a mi sigurno do jeseni, a mozda ni tad, necemo imati 100 ljudi bolesnih od korone na respiratorima. Isto, organizovan je sistem kovid bolnica, znamo kako se leci korona, dok smo u martu bili sludjeni, imali eksperimente, zato sada ove brojke nisu toliko strasne, samo mogu biti depresivne, zato sto su mnogi zavrsili sa tim, a mi ocigledno nismo.

 

I ne vidim ni nelogicnost u pogledu zakljucavanja, groblja ce nam biti mala, a sad se pravimo da ne postoji. Ako slusas Vucica, to je tako. Ako gledas realno i slusas izjave lekara, to nije tako.

 

Ostaje jedina zamerka za to plasticno objasnjavanje i crtanje, ne vidim da je to preterano potrebno a moze se shvatiti i kao vredjanje inteligencije.

 

Siguran sam da 90% ljudi ovde vrlo dobro zna i razume sve ovo, ali eto, koristi svaku mogucnost da se opljune po "prodanim lekarima".

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Kido from Junkovac said:

Kaze tako kolega da postoji veoma jaka grupa u Nemackoj koja napada Drostena, uglavnom oko price

da li deca prenose virus.

 

U principu liberali FDP i s njima interesno povezani stavljaju u prvi plan novac pa sve ostalo, ukljucujuci i zdravlje ljudi (posto u principu oni ne spadaju u rizicnu grupu, a i inace se zalazu za to da trziste regulise sve zivo). Povezani su s nemackim tabloidom Bild koji na sve moguce nacine napada Drostena, izvlaceci iz konteksta njegove reci preformulisuci ih. Vec sam pisala o tome kako je vlada NRW (na vlasti CDU i FDP) platila studiju prof Streecka iz Bona da dokaze kako virus nije opasan i kako moze sve slobodno da se vrati u normalu (to je bio cilj sto se tice Vlade NRW, tako je najavljeno), kako su lider FDP i predsednik vlade NRW u tv emisliji imali tiradu protiv virologa i epidemiologa (kao: svaki cas menjaju misljenje, izmisljaju nove parametre itd. - sta bi tek rekli da imaju na raspolaganju clanove kriznog staba Srbije!). Tu studiju je medijski promovisala PR agencija bivseg urednika Bilda i bivseg partnera preminulog predsednika FDP. Elem, prof Drosten je odbio da im da (ikada) intervju - ima covek preca posla i sad su se okomili na njega. Zamisli kad imas u zemlji jednog od nekoliko svetskih strucnjaka za bas konkretno taj virus koji hara i ti onda krenes da ga blatis i napadas! NIje on Nestorovic ili neki levi lik koji se bavi necim drugim, covek je bas strucnjak za corona viruse.

 

Elem, pre nekih mesec dana je prof Drosten napravio analizu koncentracije virusa koji su u njegovoj bolnici u Berlinu nasli u grlu dece i u grlu odaslih (stavljala sam rad) i (uprkos malom broju dece koja su testirana) nasao da ipak ima dovoljan broj dece sa visokom koncentracijom virusa - uporedivom s odraslima. Iz cega je zakljucio da deca mogu biti prenosioci (upotrebio je engleski izraz "may"), sto u revodu znaci da nije mogao da iskljuci da deca nisu prenosioci. Da je kod sve dece nasao malu koncentraciju virusa mogao bi da kaze da za sada to podrzava hipotezu da deca nisu zarazna. Ali posto nije onda, logicno, nije mogao da izvede taj zakljucak. Zbog tog je upozorio da nekontrolisanim otvaranjem skola i vrtica MOZEMO imati naglo sirenje virusa. Par statisticara su komentarisali rad u stilu da uzorak nije bio dovoljno statisticki veliki (dobro jutro Kolumbo!) kao i da je mozda trebalo da malo drugacije statisticki obradi podatke. U saradnji s jednim od tih statisticara prof Drosten & tim su sada updateovali rad. I naravno dobili isti rezultat: neka deca imaju visoku koncentraciju virusa u grlu, uporedivu s odraslima, i ne moze se iskljuciti da prenose virus.

 

Sta je Bild napravio od toga? Diskusiju s twitera je preneo kao stavove doticnih statisticara kojim pobijaju Drostenov rad, pa su osvanuli naslovi: rad Prof Drostena grubo pogresan! Tj. napali su ga na strucnoj osnovi. Jos mu posalju mejl da im u roku od sat vremena odgovori na par pitanja - zamerki koje su kao dali drugi strucnjaci. Pa je profa to okacio na twiter i rekao da on ima preca posla nego da se zamajava pisanjem tabloida. Na stranu to sto su naucnici, koje je Bild citirao kao kriticare, istog momenta kad su videli da su njihove reci prenete van konteksta i pogresno interpretirane, poslali demanti i ogradili se od svega. Sto naravno Bild ne tangira ni 5%.

 

I tako, drama se nastavlja...

 

 

Edited by wwww
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McLeod said:

Zasto bi iko slusao Nestorovica?

 

 

Slažem se. Zašto je onda u stručnom štabu?

 

1 hour ago, McLeod said:

Preporuke su se menjale ako ne znas koga da slusas, hence the text koji sam secirao na prethodnim stranicama. Sludjen je samo onaj koji bas minimum znanja i sposobnosti za logicko rasudjivanje nema.

 

Zar ne reče Kon pre par nedelja da će do sada broj biti blizu nule? A onda pre neki dan kaže da nije iznenađen rastom. Nisam jedini koji je ovo primetio, by the way. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Od ponedeljka ce svi Stockholmljani moci besplatno da se testiraju, i na sam virus, i na antitela. Za druge delove zemlje se za sada ne najavljuje nista slicno, znaci samo region Stockholm. Vreme i mesto testiranja ce svako ko zeli moci da rezervise online i naravno, ocekuje se ogromna navala.
Do pre par nedelja su se testirali samo najozbiljniji slucajevi, a onda se krenulo u sire testiranje. To ovih dana rezultira u preko hiljadu novih slucajeva dnevno, ali broj kriticnih i umrlih se ipak konstantno smanjuje.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Darko said:

 

Slažem se. Zašto je onda u stručnom štabu?

 

 

Zar ne reče Kon pre par nedelja da će do sada broj biti blizu nule? A onda pre neki dan kaže da nije iznenađen rastom. Nisam jedini koji je ovo primetio, by the way. 

 

Upravo, kakav mu se žeton ubaci tako će i pričati.

Epidemiološki Brnabić.

 

Toj ekipi veruje samo onaj psihološki profil koji je do smrti glasao za Slobu.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Darko said:

 

Slažem se. Zašto je onda u stručnom štabu?

 

 

Zar ne reče Kon pre par nedelja da će do sada broj biti blizu nule? A onda pre neki dan kaže da nije iznenađen rastom. Nisam jedini koji je ovo primetio, by the way. 

Razlika izmedju klime i vremena.

Link to comment
Share on other sites

 

Declaring the pandemic emergency ended would be a mistake. It sends the wrong signal that we have already defeated the virus. Unfortunately, there can be no question of that. The spook ends at the earliest with the vaccination. With every wrong signal, carelessness grows

 

FDP fordert Ende des Pandemie-Notfalls

FDP calls for end of pandemic emergency

 

https://www.spiegel.de/politik/deutschland/corona-fdp-fordert-ende-des-pandemie-notfalls-a-cfa08e47-3509-4592-b084-8f35591a82f1?sara_ecid=soci_upd_KsBF0AFjflf0DZCxpPYDCQgO1dEMph

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ne stižem da pišem previše, gužva neka na sve strane, pa praštajte ako je već bilo. Šta me zanima...

 

Ok, verovanto se fejkuju podaci, imamo 60-90 zvanično dnevno, otprilike. I sad, ako se fejkuju podaci, gde su ti ljudi smešteni, jer se većina covid bolnica vraća u regularan režim rada, sajam prazan, druge privremene bolnice zatvorene. 

 

I sad, da li to znači da su ti ljudi kući. I ako jesu, kako su sada kući a mart/april bili po bolnicama? To sum up, da li su sada zaista blaže/nikakve kliničke slike i ako je tako, kako se to objašnjava? Kako je to moguće?

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, McLeod said:

 

Zasto je to na njima da kazu? Ne slazem se sa tobom. Pricaju da opasnost nije prosla, svaki dan. A ne menjaju pricu svaki dan. Menjaju je ako slusas Nestorovica, a ne zelim da te vredjam objasnjavanjem zasto ne bi trebalo njega da slusas, sasvim sam siguran da znas i sam.

 

Mi ne znamo sta je od ovoga njihova, a sta njegova odluka.

 

Ne vidim nikakve vece nelogicnosti gotovo ni u jednoj odluci koja se napada na ovim stranicama. Gore sam objasnio jedan primer, a evo ti i drugi - brojanje ljudi na respiratorima danas i u martu takodje nije isto, jer u martu nismo znali da li cemo kao Italijani birati koga da prikljucujemo a koga da pustimo da umre.

 

Koliko god imali respiratora, bilo da verujemo Vucicevim avionima i kamionima ili mu prepolovimo hvalisanje, imamo ih sigurno vise od 100, a mi sigurno do jeseni, a mozda ni tad, necemo imati 100 ljudi bolesnih od korone na respiratorima. Isto, organizovan je sistem kovid bolnica, znamo kako se leci korona, dok smo u martu bili sludjeni, imali eksperimente, zato sada ove brojke nisu toliko strasne, samo mogu biti depresivne, zato sto su mnogi zavrsili sa tim, a mi ocigledno nismo.

 

I ne vidim ni nelogicnost u pogledu zakljucavanja, groblja ce nam biti mala, a sad se pravimo da ne postoji. Ako slusas Vucica, to je tako. Ako gledas realno i slusas izjave lekara, to nije tako.

 

Ostaje jedina zamerka za to plasticno objasnjavanje i crtanje, ne vidim da je to preterano potrebno a moze se shvatiti i kao vredjanje inteligencije.

 

Siguran sam da 90% ljudi ovde vrlo dobro zna i razume sve ovo, ali eto, koristi svaku mogucnost da se opljune po "prodanim lekarima".

 

Odvućiće nas priča u neku drugu stranu, pa pre nego što se vratim na početak i razlog zašto sam reagovao, samo da pojasnim par stvari. Nijednog trenutka ne mislim na Nestorovića i njegove priče, pre svega govorim o Konu i DKT (to nije skraćenica od dekolte, sram te bilo seksisto :classic_biggrin:). Nestorović tu može da bude u jednačini samo kao primer još jednog cirkuzanta čija su se lupetanja opravdavala i racionalizovala (govorili su da je to njegov slobodniji stil izražavanja, da je veliki optimista i slično).

 

Drugo, stvarno mi nije cilj da ovde u nedogled razvlačim epidemiologe iz kriznog štaba, pljujem svaki njihov potez i slično. Ja sam se već ranije izjasnio, po meni su oni uradili solidan posao u ovoj pandemiji, sa više dobrih nego loših poteza. Što bi rek'o naš narod, not great, not terrible. Dodatni poeni im idu jer su nad glavom imali psihopatu kakvog niko u bližem i daljem okruženju nema, a konačni rezultati nam ne štrče previše u odnosu na okruženje. Ne smatram ih herojima, poštujem tvoje gledište i argumente kojim ga braniš, ali upravo su neki argumenti koje smatram neprihvatljivim i razlog zašto sam reagovao. Dakle, ovo što si napisao:

 

On 6/10/2020 at 3:23 PM, McLeod said:

Otvaranje svega, preterano je? Mozda jeste, ali razlozi su ekonomske prirode. Zasto to ne priznaju? Pa nije na njima to da priznaju, jer je ocigledno da je mera politicka. To treba pitati Vucica, a ne krizni stab.

 

je argumentacija, to jest logika kojom možeš da braniš bukvalno bilo koga, od Zorane Mihajlović do sendvičara na poziciji zamenika predsednika kućnog saveta. Dobar je on/ona, ali jebi ga Vučić.

 

Ili,

 

19 hours ago, McLeod said:

Mi ne znamo sta je od ovoga njihova, a sta njegova odluka.

 

Ovde postoji dvostruki problem - jedan što su uopšte doveli sebe u ovu situaciju, jer kao što sam već pisao - Vučić samo ponavlja struka, struka, struka, oni svaki njegov potez aminuju i ne propuštaju priliku da ga pohvale - sami su se zakopali. Drugi je način na koji ovo braniš - kažeš da ne znamo šta je čija odluka, ali u principu imaš stav da je svaka dobra odluka njihova, a loša njegova. I onda su oni heroji jer na sebe privlače gnev ljudi. Pa bili bi heroji da staju samo iza mera koje su nepopularne ali korisne, ali kad stanu iza mera za koje znaju da su pogrešne, tu motiv ne može da bude uzvišen i herojski.

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Don Laki Juan said:

Ovo je sjajna vest.


Da, svakako je to veoma vazno, ali meni se cini jos vaznijim sto su konacno poceli da testiraju. Vise i ne znam za koliko ljudi sam cula da vec mesecima ne mogu da se oporave, temperatura i kasalj se stalno vracaju, a niko nece da ih testira ili pogleda imaju li ostecenja na plucima, bilo sta. Kao da su sve resili time sto su omogucili da se bude na bolovanju bez lekarske potvrde, pa kako se ko snadje. Poslednji je dobar drug moje cerke, momak u ranim tridesetim, kojem je pre godinu dana dijagnostikovana MS. Vec tri meseca je bolestan i zna da je covid jer mu je majka bila pozitivna i jedva pretekla. Ali on ne uspeva lekara da vidi ni na slici i nikada nije testiran. Sada ce valjda biti, i on i svi ostali. I samoj mi je laknulo, jer mi najveci strah ni do sada nije bio sta ako se razbolim, nego sta ako ne mogu sama da ozdravim, nego mi treba medicinska pomoc. Do sada se veoma tesko dolazilo do toga, samo kada je skroz kriticno. A onda je pitanje da li ces stici na vreme.

Nije samo testiranje, ima i drugih promena koje pokazuju da se stvari uzimaju ozbiljnije nego pre. Sad je vec uobicajeno da svi koji rade sa starijima i bolesnima imaju zastitnu opremu. I upozorenja javnosti su cesca i konkretnija, kao i pretnje sankcijama privrednim subjektima koji ne obezbedjuju uslove da se sprovode preporuke. To sto je do sada naopako radjeno svakako ne moze da se popravi, ali cini mi se da se nalazi nacin da se stvari hendluju na bolji nacin, pa makar i u uslovima koji su takvi kakvi su.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, zoe Bg said:

76/3328/1

 

Aktivnih 533

 

nikako da smirite epidemiju, medjutim zanima me koliko je trenutno tezih slucajeva covida-19 u Srbiji? koliko u bolnicama, koliko na respiratorima?

 

...

 

kod mene nakon 3 dana bez aktivnih slucajeva (dakle covid-19 free zupanija) danas 1 novozarazeni (povratnik iz Austrije). nakon samoizolacije od 14 dana, a prije povratka u Austriju testiran, i ops, pozitivan.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Vjekoslav said:

koliko u bolnicama, koliko na respiratorima?

15 na respiratorima a broj aktivnih je valjda broj onih na bolnickom lecenju, ako sam dobro razumela ovaj novi protokol oko racunanja tj. objasnjenje za onih ~4000 izlecenih preko noci. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Don Laki Juan said:

Fudbaleri Čukaričkog iz Beograda poslati na hitno testiranje. Izgleda da je korona ušla u fudbalsku ligu. Ako je to tačno, onda je i ovo dokaz da korona uzima maha u Srbiji. E sada kog će to obima biti, videćemo.

Čisto sumnjam da je ova vest istina, ali 'ajde...

 

Fudbaleri Čukaričkog nisu zaraženi koronavirusom, u pitanju je prehlada http://rs.n1info.com/Sport-Klub/Fudbal/a609620/Fudbaleri-Cukarickog-nisu-zarazeni-koronavirusom-u-pitanju-je-prehlada.html

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...