Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

S druge strane ja se pitam sta znaci ovih 54000 aktivnih slucajeva u Francuskoj sada - vec sigurno mesec dana ima dnevno ispod 500 slucajeva, neka je i 500 a nije, to je znaci za mesec dana nekih 15 000, ako dodam na to oko hiljadu u bolnicama, to je sasvim sigurno ispod 20000 ukupno. Znaci - gde su tih 34000 koji su zarazeni od pre vise od mesec dana? jedini mi je odgovor da su ih testirali, bili pozitivni i kao blagi slucajevi ostali kod kuce - to je bila preporuka i posle ? ili nisu bili testirani dva puta ili ne znaju da li to sto imaju antitela ili nemaju znaci? Nista mi nije jasno, ako neko ima neko objasnjenje ili ideju - you are welcome, mozda ja nesto ne razumem, sto bi rekli nemci mozda denkfehler

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, ciao said:

S druge strane ja se pitam sta znaci ovih 54000 aktivnih slucajeva u Francuskoj sada - vec sigurno mesec dana ima dnevno ispod 500 slucajeva, neka je i 500 a nije, to je znaci za mesec dana nekih 15 000, ako dodam na to oko hiljadu u bolnicama, to je sasvim sigurno ispod 20000 ukupno. Znaci - gde su tih 34000 koji su zarazeni od pre vise od mesec dana? jedini mi je odgovor da su ih testirali, bili pozitivni i kao blagi slucajevi ostali kod kuce - to je bila preporuka i posle ? ili nisu bili testirani dva puta ili ne znaju da li to sto imaju antitela ili nemaju znaci? Nista mi nije jasno, ako neko ima neko objasnjenje ili ideju - you are welcome, mozda ja nesto ne razumem, sto bi rekli nemci mozda denkfehler

Koliko ja znam nakon 30 dana bi trebalo da se racunaju kao da su se oporavili

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Angelia said:

Koliko ja znam nakon 30 dana bi trebalo da se racunaju kao da su se oporavili

 

To je i meni i logicno ali onda znaci da jednostavno ne azuriraju - francuzi su nedopustivo neprofesionalni ili ne znam koju drugu rec da upotrebim od pocetka ove pandemije. Debilno se ponasaju

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ciao said:

 

To je i meni i logicno ali onda znaci da jednostavno ne azuriraju - francuzi su nedopustivo neprofesionalni ili ne znam koju drugu rec da upotrebim od pocetka ove pandemije. Debilno se ponasaju

UK i Spanija isto ne prijavljuju 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Angelia said:

UK i Spanija isto ne prijavljuju 

 


Ni Holandija, ni Svedska.

Za ostale ne znam, ali u Svedskoj je tako jer od pocetka vlada haos oko kriterijuma za testiranje i svega ostalog. Iako dnevno prijavljuju stotinjak slucajeva, ukupan broj obolelih poslednje dve nedelje raste za oko 900 dnevno u proseku. Npr jucer je bilo prijavljeno oko 120 novih slucajeva, a sada je brojka za taj isti 10.jun - 1427! I danasnjih 196 ce sutra biti preko 1000. 
Da ih neko pita (a ne pita niko) objasnjenje bi bilo da sad tek testiraju ljude koji su prve simptome prijavili pre 2-3 meseca, jos nisu zdravi, a nikad nisu testirani jer nikad nisu bili toliko lose da bi morali da budu primljeni u bolnicu. Takvih ima jako mnogo, a medju njima su i moje dve koleginice. Jednoj je testiranje zakazano za sutra, drugoj sledece nedelje.

Znaci, daleko od toga da su svi ovde isli ocekivanim putem - razbolis se, testiranje, dijagnoza, pa onda opet poseta lekaru, pa sve tako dok ne ozdravis. Posto ovde ljude nisu testirali i proglasavali bolesnima onda kad su se razboleli, ne mogu ih ni sada brojati u oporavljene. Zato ono N/A, sta god to znacilo.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, vilhelmina said:

 


Ni Holandija, ni Svedska.

Za ostale ne znam, ali u Svedskoj je tako jer od pocetka vlada haos oko kriterijuma za testiranje i svega ostalog. Iako dnevno prijavljuju stotinjak slucajeva, ukupan broj obolelih poslednje dve nedelje raste za oko 900 dnevno u proseku. Npr jucer je bilo prijavljeno oko 120 novih slucajeva, a sada je brojka za taj isti 10.jun - 1427! I danasnjih 196 ce sutra biti preko 1000. 
Da ih neko pita (a ne pita niko) objasnjenje bi bilo da sad tek testiraju ljude koji su prve simptome prijavili pre 2-3 meseca, jos nisu zdravi, a nikad nisu testirani jer nikad nisu bili toliko lose da bi morali da budu primljeni u bolnicu. Takvih ima jako mnogo, a medju njima su i moje dve koleginice. Jednoj je testiranje zakazano za sutra, drugoj sledece nedelje.

Znaci, daleko od toga da su svi ovde isli ocekivanim putem - razbolis se, testiranje, dijagnoza, pa onda opet poseta lekaru, pa sve tako dok ne ozdravis. Posto ovde ljude nisu testirali i proglasavali bolesnima onda kad su se razboleli, ne mogu ih ni sada brojati u oporavljene. Zato ono N/A, sta god to znacilo.

 

Nemam pojma vidim da worldometer dodaje brojke kako im se cefne, ladno PA objavljuje danas cifre, a oni totalno proizvoljno, dodaj 80 odozgo....

CDC valjda kaze nakon 30 dana se racunaju svi zdravi, cak i oni koji nisu testirani, a sad se na obolele dodaju i oni koji su testirani za anti-tela tako da povecavanje brojki nisu sad stvarno oboleli.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Angelia said:

CDC valjda kaze nakon 30 dana se racunaju svi zdravi, cak i oni koji nisu testirani, a sad se na obolele dodaju i oni koji su testirani za anti-tela tako da povecavanje brojki nisu sad stvarno oboleli.

Ovo valjda ne vazi za one na bolnickom lecenju? Posto ozbiljniji slucajevi retko prodju bez 5 nedelja. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Angelia said:

 

CDC valjda kaze nakon 30 dana se racunaju svi zdravi, cak i oni koji nisu testirani, a sad se na obolele dodaju i oni koji su testirani za anti-tela tako da povecavanje brojki nisu sad stvarno oboleli.


Ovo sa 30 dana mi je jako cudno, jer i licno znam vise njih kojima se simptomi vracaju u talasima od po nekoliko dana, i tako 8, 9 Ili 10 nedelja, a i po medijima se nadje dosta takvih prica. Pri tome i nisu neki ozbiljni slucajevi, daleko od respiratora, ali temperatura oko 38, umor i uporan kasalj, nikad kraja.
Ako je bez simptoma, onda mi je logicno da se neko ko je iz nekog razloga ipak bio testiran, proglasi zdravim. Ali kako ako i dalje ima simptome? 
Ipak je s ovim virusom i dalje mnogo toga nejasno i nepoznato, zato je i tesko pratiti tok i pojedinacnih slucajeva, a i epidemiju na sirem planu.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, zoe Bg said:

Ovo valjda ne vazi za one na bolnickom lecenju? Posto ozbiljniji slucajevi retko prodju bez 5 nedelja. 

Ne, nego samo za one kod kuce.

5 minutes ago, vilhelmina said:


Ovo sa 30 dana mi je jako cudno, jer i licno znam vise njih kojima se simptomi vracaju u talasima od po nekoliko dana, i tako 8, 9 Ili 10 nedelja, a i po medijima se nadje dosta takvih prica. Pri tome i nisu neki ozbiljni slucajevi, daleko od respiratora, ali temperatura oko 38, umor i uporan kasalj, nikad kraja.
Ako je bez simptoma, onda mi je logicno da se neko ko je iz nekog razloga ipak bio testiran, proglasi zdravim. Ali kako ako i dalje ima simptome? 
Ipak je s ovim virusom i dalje mnogo toga nejasno i nepoznato, zato je i tesko pratiti tok i pojedinacnih slucajeva, a i epidemiju na sirem planu.

To je samo za one koji nemaju vise simptome. Znaci ako se ne jave da imaju simptome, da se testiraju, racunaju se kao izleceni.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Angelia said:

Ne, nego samo za one kod kuce.

To je samo za one koji nemaju vise simptome. Znaci ako se ne jave da imaju simptome, da se testiraju, racunaju se kao izleceni.


Ovde kod mene se oni koji nisu za bolnicu, i pri tome imaju simptome krace od 30 dana, ni ne testiraju. Dakle, takvi nikad nisu ni bili bolesni od covida, pa ne mogu ni da budu izleceni. Verujem da je tako i s drugim zemljama koje u koloni za broj oporavljenih upisuju ono N/A.

Za ostale me ne bi cudilo da su u hodu menjali kriterijume oko toga ko se, kada i koliko puta testira, ko se broji u bolesne, ko u izlecene itd, pa odatle ova zbrka oko oporavljenih. 

Edited by vilhelmina
Link to comment
Share on other sites

Just now, vilhelmina said:


Ovde kod mene se oni koji nisu za bolnicu, i pri tome imaju simptome krace od 30 dana, ni ne testiraju. Dakle, takvi nikad nisu ni bili bolesni od covida, pa ne mogu ni da budu izleceni. Verujem da je tako i s drugim zemljama koje u koloni za broj oporavljenih upisuju ono N/A.

Za ostale me ne bi cudilo da su u hodu menjali kriterijume oko toga ko se testira, ko se broji u bolesne, ko u izlecene itd, pa odatle ova zbrka oko oporavljenih. 

Kod nas su u pocetku testirali policiju, zdravstvene radnike, vatrogasce, hitnu sluzbu, staracke domove (ukljucujuci zaposlene) i one preko 50 sa simptomima, onda su spustili godiste pa su testirali sve sa izrazenim simptomima, tj ako deluje da imas grip, dobices testiranje.

Tako da su tu kacili i one sa blagim simptomima iz tih sluzbi, i one bez simptoma. Zato ta odrednica od 30 dana. Iako se i ovde zna za slucaj zene koja po 5ti put ima pozitivan test iako je proslo vise od dva meseca.

Link to comment
Share on other sites

Danas su se na poslu pojavili neki likovi sto su sljakali kao od kuce, a medju njima i Nemac

koji je u prvom razgovoru odmah pokazao da je za vreme pauze pratio slucaj korona do

teskih detalja. Sve sto sam ja rekao on je prakticno znao i imao da doda ponesto.

Moze ovde da dodje da prica sa wwww.

 

Kaze tako kolega da postoji veoma jaka grupa u Nemackoj koja napada Drostena, uglavnom oko price

da li deca prenose virus.

On takodje tipuje na malo grublji scenario gde ce epidemija tinjati, a vakcinu necemo imati u

narednih 5 godina, (a efikasnu vakcinu nikada)

 

( Posto je izgledalo kao da se uziveo u taj scenario i da je vec razradio tu pricu u cilju sokiranja ljudi,

uporedio sam to sa implikacijama dugogodisnje jugoslovenske krize devedesetih,

 i pitao ga da li je spreman 😶)

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 6/10/2020 at 3:23 PM, McLeod said:

Otvaranje svega, preterano je? Mozda jeste, ali razlozi su ekonomske prirode. Zasto to ne priznaju? Pa nije na njima to da priznaju, jer je ocigledno da je mera politicka. To treba pitati Vucica, a ne krizni stab.

 

A koliko je još političkih mera doneo ili aminovao krizni štab za vreme pandemije? O tome se upravo i radi, što stavljaju svoje ime i prezime i, jelte, struku, vlasti na raspolaganje da bi se opravdavale politikantske mere.

 

Ali, to je put koji su sami izabrali. Ako se bilo šta loše desi (a dešava se), Vučić će da kaže da je slušao struku, a šta će oni da kažu? Jbg, sad nema nazad.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Sigurno ne onoliko koliko se ovde pominje.

 

A to stavljanje ispred SNSa i prihvatanje tog tereta na svoja pleca je najbolji damage control koji je bilo moguce odraditi i ti ljudi ce uistinu biti prepoznati kao heroji jednog dana.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Arsenije Pesic said:

Zbog takvih heroja u svim segmentima života Vučić će i da vlada dokle god bude hteo.

 

Pa zavisi kako gledas na stvari. Ako je, kao sto je Kon rekao, vaznija kritika predsednika i lovljenje njegovih gresaka od javnog zdravlja i opsteg dobra, onda si u pravu.

 

A ako je taj hipoteticki sukob sa visokom cenom i nikakvim efektom na vlast Vucica jednostavno besmislen, onda i nisi.

Link to comment
Share on other sites

Pa u ovom slucaju, imajuci u vidu upravo gde zivimo, nije tako, zato sto prvo nemamo ni dokaze da nije radjeno kako treba, odnosno dobro smo prosli kakvi smo, a drugo, to zameranje i insistiranje da se kaze da je car go, zbog cega, zbog pet minuta internet slave kakve je imalo ko zna koliko i ovakvih i onakvih likova za ovih osam godina, naspram ogromnog problema za drzavu koji mora Vladalac da resava po vokaciji, jer je sistem tako postavio, kako da kazem, malo je komicno i pricati o tome.

Link to comment
Share on other sites

Nikad nisam ni očekivao od njih da zaurlaju Vučiću p... za pet minuta slave, ali jesam očekivao da kažu, na primer, da se mere popuštaju zbog ekonomije (mada se na meksikanskom čudno piše reč izbori), ali da to ne znači da je opasnost prošla. I nisam očekivao da svoju priču menjaju iz dana u dan.

 

Ne radi se ovde o tome da ja mislim da je njihovo da ruše Vučića. Ali mislim da je njihovo da ne opravdavaju i ne racionalizuju svaku njegovu odluku.

  • Like 16
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...