Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

8 minutes ago, Kronostime said:

Balansa nema ni u mnogo ozbiljnijim drzavama, a ti to ocekujes u Srbiji?

U kojim? Gde se to igra fudbal pred punim tribinama? Gde se igra teniski turnir pred punim tribinama? Gde se pravi vojna parada?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Don Laki Juan said:

U kojim? Gde se to igra fudbal pred punim tribinama? Gde se igra teniski turnir pred punim tribinama? Gde se pravi vojna parada?

Gde se ide za Grcku preko Bugarske bez provere da li moze da se predje ista?

JBG, takav smo narod - izinat sami sebi.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Kronostime said:

Gde se ide za Grcku preko Bugarske bez provere da li moze da se predje ista?

JBG, takav smo narod - izinat sami sebi.

 

Ovi što su išli u Grčku su samo pratili vesti. Moram da priznam da im odluka da letuju uopšte nije loša iz prostog razloga što je veća šansa da fasuju koronu u lokalnoj samoposluzi nego u grčkim pripizdinama i kukuruzištima. Ljudi zaista nisu krivi što balkanske banana države ne znaju šta hoće niti kako da se postave. A braća Grci ionako žive od turizma i potrebni su im i paradajzeri da bi nešto zaradili. Jbg, ekonomija je ekonomija, a paranoja sa koronom tu ne igra veliku ulogu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/16/2020 at 7:37 PM, wwww said:

jesi poredila brojke na sajtu Johns Hopkins s tim koje dobijas od lokalaca?

 

 

Ne poklapaju se ni JH cifre, one su negde izmedju zvanicnih i Worldometers. S time sto JH ima disclaimer da se zvanicni podaci menjaju retroaktivno ponekad, tako da moguce je da sajtovi kao sto je worldometer i JH nisu radili ispravke kao zvanicni izvori. Nije mi samo jasno zasto i dalje grese na dnevnoj bazi.

Link to comment
Share on other sites

On the subject of masks at the hairdresser: two infected hairdressers (with a mask) did not infect a single one from 140 customers (with a mask). This again shows how effective masks are, even in tight spaces.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, wwww said:

On the subject of masks at the hairdresser: two infected hairdressers (with a mask) did not infect a single one from 140 customers (with a mask). This again shows how effective masks are, even in tight spaces.

posldica preranog otvaranja i ukidanja lockdown. Eto zaraženi bio u kontaktu sa 140 ljudi, i umesto da su svi u lockdown vidimo šta se desilo.
Još je brica zaradio neki dinar što je nečuveno.
 

Link to comment
Share on other sites

https://www.nedeljnik.rs/dr-radovanovic-krizni-stab-se-ponasa-kao-da-se-zatekao-na-livadi-po-pljusku-okliznuce-se-u-blatu-ali-vazan-je-jedino-cilj-21-jun/

 

https://www.nedeljnik.rs/dr-radovanovic-mi-smo-tolerantniji-i-od-svedske-ne-verujem-da-se-tamo-igraju-utakmice-pred-publikom/

 

Quote

“Ako se manje testira, manje će biti pozitivnih, pa će manje biti i uzbuđenje u javnosti. Jesen ćemo dočekati sa većim kolektivnim imunitetom. Izgleda da je to ideja, ali nije lepo da se građani o tome ne obaveste”, komentariše Radovanović sve odluke donete u poslednje vreme – od dozvoljavanja javnih okupljana i utakmica, do pooštravanja uslova za testiranje o trošku države, koji faktički isključuju asimptomatske slučajeve.

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

 

 

Cro

11/368/0

na respiratoru 0, u bolnicama 9

 

...

 

• Jesmo li se prerano opustili kada je riječ o koronavirusu? Trebamo li i dalje strogo poštovati mjere? Što se događa kod nas i u svijetu? O tome je u Studiju 4 govorio epidemiolog Bernard Kaić iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

- Mislim da smo se prerano opustili, ljudi se ne pridržavaju ni fizičke distance, a maske više nigdje ne nose. U javnom bi prijevozu trebalo nositi maske, imati distancu. Koliko ljudi peru i dezinficiraju ruke, to ne mogu reći. Općenito sam dojma da se ljudi ponašaju kao da koronavirusa nema, a zadnjih dana imamo unose iz inozemstva svakodnevno, i to više nego jedan dnevno. Imamo i lokalnu transmisiju unutar Hrvatske, a koja traje već neko vrijeme, istaknuo je.

"Virus već dva tjedna slobodno cirkulira u jednom radnom okruženju"

Komentirao je tri slučaja od srijede.

- Sva tri su povezana s inozemstvom, a jedan od zagrebačkih slučajeva vjerojatno se zarazio od nekoga tko je došao iz inozemstva prije dva tjedna. To je otkriveno tek jučer. Imamo lokalnu transmisiju i vjerojatno virus već dva tjedna cirkulira u jednom radnom okruženju, a tek smo sada za to saznali.

- Ljudi su se prerano opustili te se ne pridržavaju preporuka, objašnjava Kaić.

- Ne pridržavaju se ni fizičke distance, a maske više nigdje ne nose. U javnom bi prijevozu trebalo nositi maske, imati distancu. Koliko ljudi peru i dezinficiraju ruke, to ne mogu reći. Općenito sam dojma da se ljudi ponašaju kao da koronavirusa nema, a zadnjih dana imamo unose iz inozemstva svakodnevno. U samoizolaciji je puno ljudi, radi se o nekoliko desetaka, ne znam točan broj. Dio je testiran i pozitivan je. To će danas biti objavljeno.

Kolika je zapravo opasnost od otvaranje granica sa susjednim državama?

- Mi želimo imati promet sa susjednim državama, zbog sezone i zbog prelaska ljudi koji rade s druge strane granice. To je rizično za unos koronavirusne infekcije. Ljudi bi se tijekom putovanja trebali pridržavati ovih osnovnih i jednostavnih stvari, poput nošenja maski, pranja ruku i fizičke distance, dodaje Kaić.


A zašto građani to zaboravljaju?

- Došlo je lijepo vrijeme, dva tjedna smo imali jako dobru situaciju, nismo imali novooboljelih. Tu je vjerojatno i stvar mentaliteta, u drugim zemljama gdje se isto popravila situacija ljudi se i dalje pridržavaju s ciljem da tako i ostane.

"Kada bismo postupali kao Peking, mogli bismo već danas zatvoriti cijelu državu"

Kaić dodaje da virus kruži po zemljama i da će se vrlo vjerojatno vratiti u one koje su uspjele suzbiti epidemiju. Komentirao je i situaciju u Kini, Južnoj Americi...

- U Pekingu su dijelove grada stavili u karantenu jer imaju stotinjak oboljelih u pet dana. Ali to je grad od 20 milijuna ljudi. Kada bismo mi tako postupali, onda bismo već sada mogli staviti cijelu državu u karantenu, ističe Kaić.

"Možda smo već na početku novog vala"

Epidemiolog Kaić potvrđuje da se virus tijekom ljetnih mjeseci teže širi jer su ljudi više na otvorenome, sam prijenos između dvoje ljudi je smanjen.

- Ako netko tko je zaražen i bude, primjerice, na svadbi ili tulumu u zatvorenom prostoru, on može zaraziti jako puno ljudi.

- Fizička distanca, pranje ruku i druge mjere zapravo su sprečavanje novoga vala koji može za deset ili 15 dana krenuti.

- Mi teoretski možda već jesmo na početku novog vala. Nećemo preležati ljeto pa će on doći na jesen. Ljudi se moraju vratiti na ono ponašanje od prije mjesec ili dva.

 

https://vijesti.hrt.hr/625615/koronavirus-epidemija-iz-minute-u-minutu-20

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ne znam koliko je ovo relevantna informacija...Prijatelj moje sestre i zeta radi u gradskom zavodu za zaštitu zdravlja..Kaže da u Beogradu ima mnogo više zaraženih, da korona bukvalno bukti, ali ne mogu ništa da objavljuju pre izbora. 

 

Ja imam utisak da će ponovo biti zatvaranja kad prođe 21.06.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devojka Luke Razića said:

Ne znam koliko je ovo relevantna informacija...Prijatelj moje sestre i zeta radi u gradskom zavodu za zaštitu zdravlja..Kaže da u Beogradu ima mnogo više zaraženih, da korona bukvalno bukti, ali ne mogu ništa da objavljuju pre izbora. 

 

Ja imam utisak da će ponovo biti zatvaranja kad prođe 21.06.

ja imam utisak da će onda morati ustanak da se diže. Epidemološki razlog - izbori. E neka bude.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Videćemo i sami da li će biti novog ključa...

 

Sestrin prijatelj je poručio: da se smanji izlazak iz kuće bez potrebe, da se što manje koristi GSP i da se svuda, u svim zatvorenim prostorima a posebno u vozilima GSP obavezno nose rukavice i maska. 

 

Ja to i radim. Ne ulazim u prodavnicu bez maske a do grada idem samo u ponedeljak-utorak nešto da završim i obavezno nosim i rukavice, maska se podrazumeva..

 

DOPUNA:

 

Pišem sve ovo jer mi  se čini da smo se mnogo opustili od ukidanja vanrednog stanja.

Edited by Devojka Luke Razića
dopuna teksta
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Kod mene u firmi dvoje zarazenih i troje koje su odbili da testiraju zato sto nemamo upalu pluca. Takodje, cetvorica drugara su se danas testirala. Zatim, jedan ima simptome ali su odbili da ga testiraju, a jedan je iz srbije u cetvrtak otisao u nemacku gde je danas testiran i pozitivan je. On je nemac koji je u beograd dosao zbog derbija.

Doktorka u covid centru za moju opstinu mi je rekla da ima vise zarazenih nego u martu i aprilu.

Izvinjavam se na malo konfuznom postu.

  • Like 1
  • Tuzno 5
Link to comment
Share on other sites

Ako već lažu oko obolelih, neka bar još do polovine jula održavaju laž da uspemo da pobegnemo iz ove prokletije. Neće Grci baš na sve da ćute. Nemci su nas već svrstali u opasne zone.

 

Supruga i ja se nismo opustili ni za jotu ali šta to vredi kada se svi ostali ponašaju kao uvek... Čak i kada odeš sa prijateljima lekarima (od toga jedan radio u jednoj od Covid bolnica) na piće pa te gledaju malo bledo kada nećeš da se rukuješ i kada zamoliš za sedenje na suprotnim krajevima velikog stola i insistiraš da se samo sedi napolju u bašti.

 

Šta onda tek od običnog naroda očekivati, koji je veća stoka nego i pre Covida. Nije se jedanput desilo da, ako primetno pokušaš nekog na trotoaru/ulici da eskiviraš, taj baš na tebe krene i to namerno. Jedno je naš uobičajeni nemar, ali ovo...

 

Treba odavde na duži rok pobeći, bilo u planinu, bilo u inostranstvo i sačekati negde u pustari sledeće proleće. Dotle ko živ, ko zaražen. Iskreno, gledajući narod već me zabole za sve ostale, neka se valjaju u svom omiljenom blatu i derbijima, samo da mi uteknemo dok nas i Grci ne svrstaju u opasnu sortu..

  • Like 3
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Bizarna prica (na vise nacina): https://www.smh.com.au/world/south-america/no-flights-man-sails-across-atlantic-to-be-with-parents-20200619-p5545n.html

 

 

Quote

 

No flights, man sails across Atlantic to be with parents

Buenos Aires: Unable to fly home to be with his parents during the coronavirus pandemic, Juan Manuel Ballestero decided to make the cross-Atlantic trip to Argentina from Portugal by sailboat, launching a three-month odyssey that included battling storms and dangerous waves.

 

Now in his hometown of Mar del Plata, where he arrived on Wednesday, the 47-year-old Argentinian said he planned the trip in just 24 hours after learning that flights had been cancelled amid lockdown measures to curb the spread of the coronavirus.

"I wanted to be with them," Ballestero said on Thursday while waiting in quarantine before he could see his 90-year-old father, Carlos Ballestero, and 82-year-old mother, Nilda Gomez.

Ballestero, who lives in Spain, was in the Portuguese archipelago of Madeira when the lockdowns in Spain and Argentina took effect. He grabbed the €200 ($327) he had saved, loaded his sailboat "Skua" with food and set sail from Porto Santo, which had not yet been heavily affected by the pandemic.

 

 

a sad obrt: iako je 3 meseca sam samcat plovio Atlantikom - sad mora 15 dana u karantin pre nego sto se iskrca na obalu! :krstipd4::twak:

Quote

Though in Argentina, he must remain on his 8.8-metre boat for a 15-day quarantine unable to touch his parents, though they are in constant communication.

 

verovatno culi Argentinci za najnoviju teoriju kako se corona virus sad pojavio u Pekingu: preko ribe! :classic_wink:

 

 

  • Like 1
  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

Ja idem svaki dan u jednu banju na rehabilitaciju nakon operacije i ne puštaju da se udje bez maske, ali recimo ukinuli su pre 15 dana rukavice.

Sa druge strane, otišao na piće pre neki dan sa drugarom i tu sedi još jedan poznanik, on mi pruža ruku, ja pesnicu da se čuknemo i odma čudni pogledi...

Očekujem eskalaciju desetak dana nakon izbora, opet konferencije i Stevanovića koji urla kako smo neodgovorni...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Akiro said:

Nije se jedanput desilo da, ako primetno pokušaš nekog na trotoaru/ulici da eskiviraš, taj baš na tebe krene i to namerno. Jedno je naš uobičajeni nemar, ali ovo...

Samo počni malo da "kašlješ". Ili nemoj se tuširati par dana, pa će te obilaziti u širokom luku. Kad smo već kod luka, beli nije loš za imunitet, valjda jer niko neće da ti priđe - tako par češljeva sirovog belog i nema problema. 

Edited by Darko
  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Darko said:

Samo počni malo da "kaslješ". Ili nemoj se tuširati par dana, pa će te obilaziti u širokom luku. Kad smo već kod luka, beli nije loš za imunitet valjda, valjda jer niko neće da ti priđe - tako par češljeva sirovog belog i nema problema. 

Hehe, slatko me nasmeja. Ali, na žalost, to je kod nas standard. Kod Nemaca bi možda funkcionisalo, ovde bi samo bio dobar prosek.

 

 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Lol, kod Nemaca, cuj, predrasude da samo kod nas ljudi jedu beli i crni luk. Stvarno imamo mnogo predrasuda. Isto u vezi tusiranja, kao mi smrdimo a Nemackoj ne, LOL 

Ne predrasude, činjenice. Živeo tamo 28 godina. Da, Nemci uglavnom loše reaguju na miris svežeg belog luka. Ako hoćeš tamo onu našu varijantu slaninice i svežeg belog luka, odmah uzmi i dva Fisherman's Frienda (ona bela, ekstra ljuta varijanta) da bi smanjio reakcije okruženja. Kod nas se ipak tako ne reaguje, znači smatramo to redovnom pojavom.

 

Što se ovog drugog tiče, zaboravi izložbe ili koncerte ozbiljne muzike i sl., nego kad si zadnji put ušao u autobus u Beogradu? Ili neko drugo mesto na kome ćeš biti izložen gustoj koncentraciji prosečne narodne mase? Osetićeš onako "fin" ukiseljen miris znoja na četvrtini okruženja a kod bar još jedne četvrtine da štede na dezodoransu a ima se za pivo i cigarete. Najbolje leti kad neki dvometraš stane pored tebe i uhvati se za onu gornju dršku, "zračenje" ispod pazuha prosto "milina". Zato izbegavam autobus čak i kad mi ne odgovara gnjavaža sa parkiranjem ili idem pešaka, a ako baš moram da koristim bus, stanem obavezno na vrata (u nadi da ista ne dihtuju).

  • Like 2
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...