Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

52 minutes ago, Akiro said:

Ne predrasude, činjenice. Živeo tamo 28 godina. Da, Nemci uglavnom loše reaguju na miris svežeg belog luka. Ako hoćeš tamo onu našu varijantu slaninice i svežeg belog luka, odmah uzmi i dva Fisherman's Frienda (ona bela, ekstra ljuta varijanta) da bi smanjio reakcije okruženja. Kod nas se ipak tako ne reaguje, znači smatramo to redovnom pojavom.

 

Što se ovog drugog tiče, zaboravi izložbe ili koncerte ozbiljne muzike i sl., nego kad si zadnji put ušao u autobus u Beogradu? Ili neko drugo mesto na kome ćeš biti izložen gustoj koncentraciji prosečne narodne mase? Osetićeš onako "fin" ukiseljen miris znoja na četvrtini okruženja a kod bar još jedne četvrtine da štede na dezodoransu a ima se za pivo i cigarete. Najbolje leti kad neki dvometraš stane pored tebe i uhvati se za onu gornju dršku, "zračenje" ispod pazuha prosto "milina". Zato izbegavam autobus čak i kad mi ne odgovara gnjavaža sa parkiranjem ili idem pešaka, a ako baš moram da koristim bus, stanem obavezno na vrata (u nadi da ista ne dihtuju).

 

Da budemo iskreni svako lose reaguje na miris belog luka. Beli luk jedu i Nemci i svi ostali. Bio sam u busu u BGD 28. Januara , isao do Vidikovca, bila je bas guzva u autobusu ( 16h ) nisam osetio ni beli a ni crni luk. Mozda nemam tako razvijeno culo mirisa, ne znam. Znam da npr moja prijateljica oseti beli luk na kilometar i u njenoj kuci to je no no, ne sme se osetiti kuca na beli luk, ili kuvanje. Za to postoji mala kucica u dvoristu koja sluzi za takvu vrstu kuvanja. Kad se pece meso u rerni onda ne smeta miris 🙂 

Ne znam sta je Fiserman's friend ? neko pivo? 

Ni ja ne volim kad se oseti neko na znoj, ali ne pisem to naokolo kako je to generalno karakteristicno za sve u Srbiji a u Nemackoj nije. Otkud znas zasto se neko oseti na znoj? Mozda ima nekih problema sa znojnim zlezdama, ili alergiju na dezodorans.

Ne znam sta se zeli postici s time da se napise, kaze "covece kako ovaj smrdi" ? 

Ne odnosi se ovo generalno na tebe, tvoj post sam uzeo kao primer, jer i unazad ima mnogo slicnih posteva kao sto je ovaj tvoj. 

 

ELM, malo u vezi teme. Ja ne vidim nikakav problem sto se gradjani ne pridrzavaju mera, distanciranja, da nose maske preko lica, kad su vlada a i struka koja je zaduzena za pandemiju kazu da su sve mere ukinute. A sve zbog izbora. Sad se prica da ce se ponovo uvoditi mere posle izbora. Sad bas namerno ne bi postovao mere, organizovao bi se preko socijalnih mreza za bojkot. Kad se moglo sve ponistiti zbog izbora pa nek bude i posle izbora.  Nek nas svi stave na crvenu listu i da zabrane ulazak nasih gradjana, pa nek se onda prave pametni, i vlada i struka, a i ovi sto idu na derbije ili na more u Grcku .

Link to comment
Share on other sites

U Nisu je vec neko vreme KC pun i nema vise mesta, blage slucajeve ili nece da testiraju ili vracaju kuci... 
A narod se ponasa jos gore nego u normalnom stanju jer je dugo bio zatvoren, pa nije mogao u shopping, na mature, rodjendane... 

  • Like 2
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Akiro said:

Ne predrasude, činjenice. Živeo tamo 28 godina. Da, Nemci uglavnom loše reaguju na miris svežeg belog luka. Ako hoćeš tamo onu našu varijantu slaninice i svežeg belog luka, odmah uzmi i dva Fisherman's Frienda (ona bela, ekstra ljuta varijanta) da bi smanjio reakcije okruženja. Kod nas se ipak tako ne reaguje, znači smatramo to redovnom pojavom.

 

Što se ovog drugog tiče, zaboravi izložbe ili koncerte ozbiljne muzike i sl., nego kad si zadnji put ušao u autobus u Beogradu? Ili neko drugo mesto na kome ćeš biti izložen gustoj koncentraciji prosečne narodne mase? Osetićeš onako "fin" ukiseljen miris znoja na četvrtini okruženja a kod bar još jedne četvrtine da štede na dezodoransu a ima se za pivo i cigarete. Najbolje leti kad neki dvometraš stane pored tebe i uhvati se za onu gornju dršku, "zračenje" ispod pazuha prosto "milina". Zato izbegavam autobus čak i kad mi ne odgovara gnjavaža sa parkiranjem ili idem pešaka, a ako baš moram da koristim bus, stanem obavezno na vrata (u nadi da ista ne dihtuju).


Smrde Nemci i Englezi u proseku daleko više od naših ljudi, gojazniji su i ne vode računa o svom izgledu. Ne možeš da pišeš tako stereotipno vezano za higijenu ljudi ovde.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, wwww said:

a sad obrt: iako je 3 meseca sam samcat plovio Atlantikom - sad mora 15 dana u karantin pre nego sto se iskrca na obalu! :krstipd4::twak:

 

verovatno culi Argentinci za najnoviju teoriju kako se corona virus sad pojavio u Pekingu: preko ribe! :classic_wink:

 

Kaze da je u Brazilu imao pomoc oko popravke broda tako da je ipak verovatno imao kontakt sa nekim ljudima

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

U Svedskoj je u poslednjih nedelju dana bilo oko 1000 novoobolelih i oko 50 preminulih dnevno. Sada su odlucili da u naredna tri dana ne objavljuju nikakve podatke, pa cemo u ponedeljak videti kakvo nas iznenadjenje ceka.

I od najavljenog masovnog testiranja jos uvek nista. App preko kojeg je prijavljivanje za testiranje trebalo da se obavlja prvo je crko zbog preopterecenja, a kad je proradio, ispostavilo se da su neki kodovi procureli po netu, pa je ponovo zatvoren. 
 

Link to comment
Share on other sites

Banka Intesa zatvorila ekspozituru u Novom Sadu, virus među zaposlenima

 

Quote

Banka Intesa zatvorila je u četvrtak ekspozituru u Novom Sadu zbog toga što je nekoliko zaposlenih zaraženo koronavirusom. Svi zaposleni su upućeni na testiranje u Beograd, pošto banka u Novom Sadu nije imala na raspolaganju testove.

 

Jel se rec "banka" ovde koristi u nekom drugom kontekstu od uobicajenog? Cisto sumnjam da se od samo Inteze ocekuje da ima testove, a odbijam da poverujem da grad Novi Sad nema testova na raspolaganju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, RatzenStadt said:

Jel se rec "banka" ovde koristi u nekom drugom kontekstu od uobicajenog? Cisto sumnjam da se od samo Inteze ocekuje da ima testove, a odbijam da poverujem da grad Novi Sad nema testova na raspolaganju.

Mozda su se testirali na svoj zahtev (posto ne testiraju kontakte asimptomatskih) a banka snosi troskove pa su zato morali to da urade u Beogradu, da NS nije imao dovoljno testova za te namene, nemam pojma sta bi drugo moglo da bude a da ima smisla. 

Link to comment
Share on other sites

Jos samo jos ovo u vezi tih koji smrde (na brli i crni luk) kao i znoj u gradskom prevozu. Kakve oni imaju veze sa sirenjem virusa? Pa virus je dosao u Srbiju iz Budimpeste ( prvi slucaj ) mladji covek, moz se reci da onda i odrzava licnu higijenu. Pored toga isla je poruka vlasti da se moze slobodno u shopping u Milano. Cisto sumnjam da su tamo isli ovi sto smrde. Sta se da zakljuciti iz napisanog? Da su nam virus doneli tj najvise su odgovorni ti naparfemisani . Eto sad i ovi sto sire virus sa derbija, ti nekoliko sto su dosli iz Nemacke ili ovi iz CG. Mozda su oni smrdeli na derbiju ali isto verujem da drze do higijene tamo odakle su dosli.


Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Teško da išta više ima smisla. Ovde kod mene možeš da dobiješ sledeću vrstu zdravstvene nege:

 

- ako nemaš kovid - možeš da dobiješ zdravstvenu negu, ali uz nju i kovid, jer se zna da je kovid ušao na neka odeljenja bolnice, ali pazi sad, zaposleni zdravstveni radnici biraju da li će se testirati. Ko izabere da se testira - automatski mu se otvara bolovanje, do negativnog rezultata testa. Ako je test pozitivan, kućna izolacija. Dok si na bolovanju, primaš 65% od plate i guess what - niko neće da se testira.

 

- ako imaš  kovid - kućna izolacija, ako imaš malo jače simptome šalju te za Niš, a iz Niša te istog dana vraćaju kući ako nisi za respirator.

 

- ako imaš kovid i pored toga i ozbiljan problem koji nema veze s kovidom, recimo srčane probleme, možeš samo da crkneš ili da probaš ne lipšeš do zelene trave, tj. negativnog testa, jer će tek tada neko da te primi i pogleda. Isto ovo važi i u slučaju da sumnjaju da imaš kovid, nikakvu zdravstvenu negu nećeš da dobiješ dok ne stignu rezultati. A to i dalje zna da se razvuče i na celu nedelju.

 

E da, nedavno su na nekoliko dana otkazane sve operacije osim najhitnijih, jer bolnica nije imala rukavice.

 

Ukratko, na ulazu u bolnicu komotno mogu da puštaju Gojka Sisu i njegovu čuvenu rečenicu.

  • Tuzno 4
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Eddard said:

 

Netačno. No to nije tema.

 

Upravo tako, i netačno i nije tema. Bilo je obično zezanje da li nasrtljivce, koji se previše približavaju i mogu da prenesu ono, o čemu pričamo ovde, možeš držati na razdaljini mirisom belog luka i manjkom lične higijene. Izgleda da su se neke osetljive dušice osetile teško pogođenima mojom primedbom da nasrtljivce na taj način teško možeš držati na razdaljini jer je to kod širokih narodnih masa maltene standard ovde.

 

Eto, koristim priliku da se osetljivim srpskim dušicama duboko izvinim za načinjenu im nepravdu (iako sam jasno rekao široke narodne mase t.j. prost puk, o kojem je još Njegoš u Gorskom vijencu doneo ispravan zaključak, a ne svi građani ove države). Daj bože, uskoro im na poduže vreme neću trovati njihov životni prostor i gledaću ih samo na televiziji (ako budem mazohista) kako uživaju u svemu u čemu već uživaju. I svima lepo.

 

U stvari, jedino što me od ove zemlje još zanima je da laže još tri nedelje o stanju novozaraženih da uspem da uteknem pre nego što nas zatvore i ograniče na sopstveni obor.

Edited by Akiro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Od oko 7000 zaposlenih u fabrici mesa kod Bilefelda (severoistok NRW) do danas je testirano 1106 radnika od kojih je 803!!! pozitivno! 72%!!! 14 ljudi su u bolnici, jedan na respiratoru.

Medju zarazenima nisu samo oni koji zive u zajednickom smestaju (istocnoevropljani - Rumuni &Co), vec i drugi koji zive po razlicitim naseljima po okolini, sve do gradova Bilefeld i Hamm, a u opasnosti su i ljudi u opstinama u susednoj pokrajini.

 

Za sada jos uvek smatraju da mogu da lokalizuju zariste te da nije potrebno totalno zakljucavanje cele oblasti, ali ako se bude moralo - uradice i to. Za sada je mnogo ljudi (nisu rekli koliko, ali definitivno mnogo vise od 7000 koliko radi u fabrici) stavljeno u karantin, koji ce nadgledati policija. U karantinu su i oni koji cekaju rezultate testova. Oni koji su u zajednickom smestaju ce biti razmesteni po hotelima i hostelima. Svima njima ce biti dopremane namirnice i ostale potrepstine. Pomaze vojska i radnici iz zdravstvenih zavoda iz drugih delova zemlje. Organizovan je posebni krizni stab koji se sastoji od ljudi iz oblasti koje su do sada uspesno regulisali svoja zarista.

 

Testovi ljudi iz ove oblasti ce se obradjivati po hitnom postupku - imaju prednost nad svim ostalima. Radi se na intenzivnom pronalazenju kontakata. Radice se i preventivni testovi po starackom domovima i drugim kriticnim institucijama. Organizovani su i dodatni centri za prihvat obolelih, obezbedjeni su i dodatni kapaciteti po bolnicama za obolele kojima bude trebala pomoc. Angazovani su i prevodioci za radnike iz istocne Evrope kojima maternji jezik nije nemacki.

 

Pokrenut je i projekat s zadatkom za epidemiologe da se detaljno istrazi ovaj tip zarista, nadju odgovori kao , zasto itd., pa ce se na osnovu rezultata onda osmisliti svrsishodne mere za sprecavanje svake buduce "eksplozije" virusa. (konacno se i ovaj nas predsednik Vlade dozvao sebi i resio da ipak ponovo slusa struku)

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Arsenije Pesic said:

E da, nedavno su na nekoliko dana otkazane sve operacije osim najhitnijih, jer bolnica nije imala rukavice.

 

U famoznoj Svedskoj se operacije otkazuju od pocetka epidemije.

Otkazano  je 44 000 operacija (60-80% zakazanih termina, zavisno od sreza).

157 000 ljudi stoji u redu za neku operaciju. Pre epidemije je u redu za operaciju bilo 113 000 ljudi. To je  dugogodisnji problem. 

Taman da sutra nestane covid-19, sa ovim je nemoguce izaci na kraj u dogledno doba. Kapacitet za to ne postoji. 

 

Link to comment
Share on other sites

Kod mene se na poslu pojavili korona na poslu pre neki dan (jedan potvrdjen slučaj, neki još čekaju). Tim povodom ja i nekoliko kolega/nica smo pokusali da se prijavimo (svako za sebe) za PCR testove "na sopstveni zahtev" i o svom trosku posto nemamo simptome. Ostale kolege su odbili, a meni se nisu udostojili ni da odgovore. A napomenuo sam da sam bubrezni bolesnik na hemodijalizi i da ako sam zarazen rizikujem da zarazim (i potencijalno upokojim) bolesne ljude  iz smene na HD. U firmo su organizovali seroloske testove u ponedeljak (seroloski i nemaju smisla dok ne prodje koji dan od potencijalne zaraze).

  • Tuzno 9
Link to comment
Share on other sites

Razmišljao sam dali da ovo stavim na korona zajebancija. Pročitao sam nekoliko puta, e sada da li su ludi, ili ne znaju o čemu pričaju, ili ne znam, stvarno ne znam....

Quote

Zamenica direktora Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut" Darija Kisić Tepavčević rekla je da "ovaj virus više nije onaj iz marta i aprila", da se danas pojavljuje u mnogo blažoj formi nego pre tri meseca, ali da su načini prenošenja isti pa i dalje treba primenjivati sve zaštitne mere. Za održani fudbalski derbi kazala je da nije bio skup visokog rizika, jer je održan na otvorenom

Kad ono:

https://www.independent.co.uk/sport/football/european/coronavirus-news-latest-atalanta-valencia-champions-league-italy-crisis-bergamo-a9448541.html

Kao da žive na drugoj planeti, sada sam ozbiljno uplašen da odluke koje su doneli nisu posledica jednostavno toga što ne znaju šta rade. Jebeno neverovarno da ovo kaže. Neverovatno.

Edited by Don Laki Juan
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tomas.hokenberi said:

Kod mene se na poslu pojavili korona na poslu pre neki dan (jedan potvrdjen slučaj, neki još čekaju). Tim povodom ja i nekoliko kolega/nica smo pokusali da se prijavimo (svako za sebe) za PCR testove "na sopstveni zahtev" i o svom trosku posto nemamo simptome. Ostale kolege su odbili, a meni se nisu udostojili ni da odgovore. A napomenuo sam da sam bubrezni bolesnik na hemodijalizi i da ako sam zarazen rizikujem da zarazim (i potencijalno upokojim) bolesne ljude  iz smene na HD. U firmo su organizovali seroloske testove u ponedeljak (seroloski i nemaju smisla dok ne prodje koji dan od potencijalne zaraze).

 

di je to, u Francuskoj?

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...