Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

U 14 casova je, kao i svakog dana, na sajtu svedskog javnog servisa objavljen danasnji podatak od 948 novih slucajeva i 17 preminulih. To isto stoji tamo i sada: https://www.svt.se/nyheter/inrikes/senaste-nytt-om-coronaviruset, uz napomenu da je vikend i da zato ima kasnjenja u izvestavanju. Btw, danas je i Nationaldag, ali bez uobicajenog slavlja. 
 

Malopre na worldometeru izlazi cifra od 114 novih slucajeva i 17 preminulih. Sto je jos cudnije, konacan, ukupan broj do sada obolelih je isti za oba izvora, tacno 43887. Nista mi nije bilo jasno, pa sam pogledala onaj dijagram po danima na worldometru. Vidim da je ovih danasnjih 948 rasporedjeno na prethodne dane, otprilike njih desetak. Takodjer je nestala ona zastrasujuca cifra od 2241 novoobolelih od srede, kada je izgledalo da je doslo do naglog skoka. I ti slucajevi su ”preslozeni” na prethodne dane, pa sad ispada da se broj novozarazenih vec oko dve nedelje krece izmedju 800 i 900 dnevno, iako smo do pre tri dana izvestavani o nekih 400-450 dnevno, ponekad i do 600, ali nikad vise od toga. Zanimljivo je i da su se svih tih dana brojke na worldometeru slagale s onim objavljenim na konferencijama za stampu, da bi sad bile retroaktivno korigovane. Bez konferencije za stampu i eventualnog objasnjenja, jer je vikend.

 

Ne znam sta se desilo, ali nisam sklona teorijama zavere. Pre bih rekla da ovde vlada prilicna zbrka i da su svi prilicno pogubljeni. Sto me, naravno, brine. Medjutim, na neki nacin je utesno znati da nikakvog misterioznog skoka u poslednjih tri dana nije bilo, nego su podaci kasnili. Manje je utesno saznanje da su realne cifre poslednjih nedelja ipak bile znatno vise od onih o kojim smo obavestavani.

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, vilhelmina said:

U 14 casova je, kao i svakog dana, na sajtu svedskog javnog servisa objavljen danasnji podatak od 948 novih slucajeva i 17 preminulih. To isto stoji tamo i sada: https://www.svt.se/nyheter/inrikes/senaste-nytt-om-coronaviruset, uz napomenu da je vikend i da zato ima kasnjenja u izvestavanju. Btw, danas je i Nationaldag, ali bez uobicajenog slavlja. 
 

Malopre na worldometeru izlazi cifra od 114 novih slucajeva i 17 preminulih. Sto je jos cudnije, konacan, ukupan broj do sada obolelih je isti za oba izvora, tacno 43887. Nista mi nije bilo jasno, pa sam pogledala onaj dijagram po danima na worldometru. Vidim da je ovih danasnjih 948 rasporedjeno na prethodne dane, otprilike njih desetak. Takodjer je nestala ona zastrasujuca cifra od 2241 novoobolelih od srede, kada je izgledalo da je doslo do naglog skoka. I ti slucajevi su ”preslozeni” na prethodne dane, pa sad ispada da se broj novozarazenih vec oko dve nedelje krece izmedju 800 i 900 dnevno, iako smo do pre tri dana izvestavani o nekih 400-450 dnevno, ponekad i do 600, ali nikad vise od toga. Zanimljivo je i da su se svih tih dana brojke na worldometeru slagale s onim objavljenim na konferencijama za stampu, da bi sad bile retroaktivno korigovane. Bez konferencije za stampu i eventualnog objasnjenja, jer je vikend.

 

Ne znam sta se desilo, ali nisam sklona teorijama zavere. Pre bih rekla da ovde vlada prilicna zbrka i da su svi prilicno pogubljeni. Sto me, naravno, brine. Medjutim, na neki nacin je utesno znati da nikakvog misterioznog skoka u poslednjih tri dana nije bilo, nego su podaci kasnili. Manje je utesno saznanje da su realne cifre poslednjih nedelja ipak bile znatno vise od onih o kojim smo obavestavani.

 

Nije teorija zavera, ja sam vec navela da worldometer radi nesto sa brojkama. Eto kod Svedske se barem poklapaju u konacnom broju, mozda su te cifre i trebale da se preraspodele po danima, za US se cak i ne poklapa sa zvanicnim brojkama. Sad su kao nesto krenuli da popravljaju neke.

Link to comment
Share on other sites

U slucaju Svedske nije worldometerovo maslo. Rekoh gore da su svih prethodnih dana, nedelja i meseci objavljivali iste one brojke koje bi Tegnell izneo na konferencijama za stampu. On ih iznese tacno u 14, oni ih objave desetak minuta kasnije. Posto pratim oba izvora, ne bi mi promaklo da je bilo nekog neslaganja, uostalom kao sto mi i sada nije promaklo. 

 

Inace, Tegnell vec neko vreme nije bas srecan, govori o porastu broja obolelih, ali same brojke su pokazivale stabilno stanje, bez nekog pada, ali i bez rasta (s izuzetkom poslednja tri dana). Izgleda da je objavljivao jedne, a komentarisao druge brojke. Tj da je znao da su vece (ponekad bi to i napomenuo), ali ne tacno koliko, pa je objavljivao samo ono sto je sigurno i potvrdjeno.
Nije lako ni tim Tegnellima, Konovima i ostalima. Imace sta da napisu kad budu pisali memoare 😀.

Edited by vilhelmina
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, vilhelmina said:

U slucaju Svedske nije worldometerovo maslo. Rekoh gore da su svih prethodnih dana, nedelja i meseci objavljivali iste one brojke koje bi Tegnell izneo na konferencijama za stampu. On ih iznese tacno u 14, oni ih objave desetak minuta kasnije. Posto pratim oba izvora, ne bi mi promaklo da je bilo nekog neslaganja, uostalom kao sto mi i sada nije promaklo. 

 

Inace, Tegnell vec neko vreme nije bas srecan, govori o porastu broja obolelih, ali same brojke su pokazivale stabilno stanje, bez nekog pada, ali i bez rasta (s izuzetkom poslednja tri dana). Izgleda da je objavljivao jedne, a komentarisao druge brojke. Tj da je znao da su vece (ponekad bi to i napomenuo), ali ne tacno koliko, pa je objavljivao samo ono sto je sigurno i potvrdjeno.
Nije lako ni tim Tegnellima, Konovima i ostalima. Imace sta da napisu kad budu pisali memoare 😀.

Pa moguce da su objavljivali samo potvrdjene ali da su znali da to nije bas tacno. Wordometer se sad za US razlikuje od zvanicni za skoro 100k obolelih. CDC objavi 20.5k juce a Worldometer skoro 5k vise...Iako US sad pocinje i da broji one sa anti-telima kao obolele, iako su vec izleceni. Smrtnost ce drasticno pasti.

Inace primeceno od strane nekih strucnjaka da je smrtnost opala tokom vremena, valjda to znaci da je virus manje smrtonosan sto duze cirkulise.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Nije teorija zavera, ja sam vec navela da worldometer radi nesto sa brojkama. Eto kod Svedske se barem poklapaju u konacnom broju, mozda su te cifre i trebale da se preraspodele po danima, za US se cak i ne poklapa sa zvanicnim brojkama. Sad su kao nesto krenuli da popravljaju neke.

 

U Nemackoj vazi federalna preporuka pri ulasku u zemlju za karantin za gradjane zemalja koje u prethodnoj nedelji imaju vise od 50 zarazenih na 100 000 stanovnika.

 

Ja pogledala mapu na RKI sajtu. Uopste me ne cudi koja je jedina zemlja - Achtung, Achtung! - crvena.

 

To sto se sa strane - uz veliku rezervu! - na osnovu cifara moze videti je samo vrh ledenog brega iza koga se valjaju sve endemske slabosti ovog drustva sa kojima se nikada ne izlazi na kraj jer, poslovicno leva ruka ne zna sta desna radi i niko ne zna ko je za sta odgovoran. Swedisch way je zapravo jedan sramni laissez-faire.

 

 

Edited by Cyber
Link to comment
Share on other sites

Svedska je krenula u ozbiljnu manipulaciju brojevima o novozarazenima. Na worldometru je jucer stajao ukupan broj slucajeva 43887, danas je 44730. Razlika je 843, ali u koloni o new cases pise samo 81. 
Na sajtu javnog servisa je u 14 objavljeno danasnjih 843 i ukupno 44730. Dva sata kasnije na istom mestu stoji samo ukupan broj, onih 843 nestalo. Do pre nekoliko dana se to nije dogadjalo. Podaci na javnom servisu i na worldometeru su bili identicni. Sada pocinju novozarazene da prijavljuju retroaktivno, tako da dnevne brojke ne ”strce”. Ostave nesto sitno za danas, a ostalo prikljuce prethodnim danima, koje vise niko ne gleda (osim mene, naravno).
 

Uhhhh :classic_ninja:

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, RatzenStadt said:

Srbija vazda siva na ovim mapama, nezavisno od predmeta.

 

6 hours ago, Kronostime said:

Prirodno stanje.

 

5 hours ago, Klotzen said:

 

Neki vidovnjaci su pre 15 godina predvidali neku "rupu na tepihu". Pogodili su 🙂

 

3 hours ago, Baby said:

 

Nemaju pojma da postojimo, nigde u nikakvim statistikama. Ponekad se javimo kao Yugoslavia. 

 

Nema razloga za pravljenje fame, nije do inostrane nonsalancije. Srbije nema na mapi zato sto su na mapi obelezene samo EU clanice, V. B, Severna Irska i clanice Sengena na koje se odnosi federalna nemacka preporuka o karantinu. Karantin pri ulasku u Nemacku se preporucuje pri ulasku iz (tih) zemalja nakon visednevnog boravka ukoliko je neka od njih u protekloj nedelji imala vise od 50 zarazenih na 100 000 stanovnika.

 

To je precizno naznaceno na sajtu sa koga potice fotka, ali vi to niste mogli znati jer fotka ne zna sama da kaze iz kog je izvora i sta predstavlja. U pitanju je RKI.

 

 

Quote

Für Einreisen nach mehrtägigem Aufenthalt in einem EU-Mitgliedsstaat, einem Schengen-assoziierten Staat oder dem Vereinigten Königreich von Großbritannien und Nordirland sprechen Bund und Länder eine Quarantäneempfehlung aus, wenn der jeweilige Staat eine hohe Neuinfiziertenzahl im Verhältnis zur Bevölkerung (mehr als 50 Fälle pro 100 000 Einwohner kumulativ in den letzten sieben Tagen) aufweist.. >>>

 

Edited by Cyber
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Don Laki Juan said:

Bukvalno hodamo po ivici žileta, e sada da li je to deo neke strategije ili nešto drugo, nemam predstavu. Jako, jako čudne su neke stvari. 

 

Strategije izvođenje stada na izbore.

Link to comment
Share on other sites

Dr Kon je danas višeznačan, pročitati sa pažnjom:
>>Klik!<<

Posebno je zanimljiv deo iz spojlera
 

Spoiler

"Nema alternative, mi moramo da se otvorimo i da živimo, ako to ne budemo uradili, nećemo imati sredstava da očuvamo zdravstveni sistem. Mi smo iscrpeli mogućnsoti vezane za vanredno stanje", kazao je Kon.

 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...