Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 minute ago, Asterion said:

 

Da se ne širi virus i ugrožava zdravlje ljudi. 

 

 

aha, važi 🙂 Jasno. Eto cele godine se nije širio samo je čekao matursko veče da se proširi fuck yes.

nedostatak empatije je realno ljudska mana, eto ne znam šta da ti kažem. 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, urosg3 said:

aha, važi 🙂 Jasno. Eto cele godine se nije širio samo je čekao matursko veče da se proširi fuck yes.

nedostatak empatije je realno ljudska mana, eto ne znam šta da ti kažem. 

 

 

Izvini, ako sam bio hladan i slično. Znam, šta je maturski. Ali eto...protumači kako hočeš. Ništa osobno. 😉 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Asterion said:

 

Izvini, ako sam bio hladan i slično. Znam, šta je maturski. Ali eto...protumači kako hočeš. Ništa osobno. 😉 

Razumem, tako je i meni bilo kad je forumska javnost bila za "mere" i lockdown.

Kako god, ovoj princezi otelo prom night, i to je nepopravljivo, eto nikad više neće biti ponovo 18 godina i ta noć.
Generacijski gledano imaju utehu, bake i deke sa jednom nogom u grobu a glasaju za Vučića su ih pobedili i to u apsolutnom broju, pa to i nije tako loše?

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, urosg3 said:

Razumem, tako je i meni bilo kad je forumska javnost bila za "mere" i lockdown.

Kako god, ovoj princezi otelo prom night, i to je nepopravljivo, eto nikad više neće biti ponovo 18 godina i ta noć.
Generacijski gledano imaju utehu, bake i deke sa jednom nogom u grobu a glasaju za Vučića su ih pobedili i to u apsolutnom broju, pa to i nije tako loše?

 

Problemi odnosno događaji koji su doveli do toga, da tvoje dete neče obeležiti kako treba jedno od najlepših događaja u životu pojedinca, su transnacionalni i vrlo kompleksni i teško če se pravilno/objektivno protumačiti sa strane naučnika/odgovornih službi u narednim godinama. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Asterion said:

 

Problemi odnosno događaji koji su doveli do toga, da tvoje dete neče obeležiti kako treba jedno od najlepših događaja u životu pojedinca, su transnacionalni i vrlo kompleksni i teško če se pravilno/objektivno protumačiti sa strane naučnika/odgovornih službi u narednim godinama. 

 

Bojim se da nije tako jednostavno, i slažem se da je da je šteta da nije tako jednostavno.
Ova generacija 2001./2002. obećava da bude bolja od generacije x. Na nekoliko nivoa, od kojih je empatija visoko na listi prioriteta.
p.s. da citiram:

Quote

sa strane naučnika/odgovornih službi u narednim godinama. 

naučnika kapiramo i Princeza i ja ali ove odgovorne službe, Ilija ti li si?

Link to comment
Share on other sites

Sutra se igra utakmica Zvezda-Partizan, noćni klubovi rade punom parom, autobusi umeju da budu puni i da niko ne nosi masku... Ne znam šta čovek da pomisli - da su nas ovi malo zaj*** sa tom koronom ili da ih totalno boli uvo za sve.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DJ_Vasa said:

Sutra se igra utakmica Zvezda-Partizan, noćni klubovi rade punom parom, autobusi umeju da budu puni i da niko ne nosi masku... Ne znam šta čovek da pomisli - da su nas ovi malo zaj*** sa tom koronom ili da ih totalno boli uvo za sve.

da. zajebavaju nas.
Svejedno Princeza, maturant VIII gimnazije zvanično dobila info da nema maturske svečanosti.
Ima 5.0 prosek, i nije bilo dovoljno.
Jebiga bake i deke...

Link to comment
Share on other sites

Sigurno 3 nedelje vikendom gore ig storiji iz ugostiteljskih objekata svih vrsta, od pubova do splavova, sve je prepuno. Takve guzve sigurno ne bi bilo u hotelima gde slave mature u Beogradu, kad se pogleda kakvo je secanje jedna subota u izlasku a kakvo matura potpuno je sasavo sto jedno moze a drugo ne. Mene brine sto je preporuka ministarstva, Sarcevicev resor obicno zakasni sa primenama mera. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, zoe Bg said:

Sigurno 3 nedelje vikendom gore ig storiji iz ugostiteljskih objekata svih vrsta, od pubova do splavova, sve je prepuno. Takve guzve sigurno ne bi bilo u hotelima gde slave mature u Beogradu, kad se pogleda kakvo je secanje jedna subota u izlasku a kakvo matura potpuno je sasavo sto jedno moze a drugo ne. Mene brine sto je preporuka ministarstva, Sarcevicev resor obicno zakasni sa primenama mera. 

sve ne razumem, ali razumem direktorku VIII gimnazije, ona je žena višestranačje u Srbiji u jednoj osobi, nema stranke koje nije član u jedinici vremena.
Ali je snažno za mere zaštite, i profilakse, i da čuvamo bake i deke, i da peremo ruke, i sve...
I da se suzdržimo svakakvih životnih radosti, u ime javnog zdravlja, naravno.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Razumem, tako je i meni bilo kad je forumska javnost bila za "mere" i lockdown.

Kako god, ovoj princezi otelo prom night, i to je nepopravljivo, eto nikad više neće biti ponovo 18 godina i ta noć.
Generacijski gledano imaju utehu, bake i deke sa jednom nogom u grobu a glasaju za Vučića su ih pobedili i to u apsolutnom broju, pa to i nije tako loše?

Urose, pametno je to sto ce maturanti nauciti da je zivot moguc i bez laznog sjaja grozomornih maturskih veceri koje roditelje zavijaju u crno,  sinovi maturanti nece zavrsiti noc otrovani alkoholom,  cerke se nece, za jednu noc, pretvarati u izvikane pevaljke i sto nece biti masovnog izginuca pomenutih maturanata u suludim auto trkama ulicama grada. Malo li je? 

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Pletilja said:

Urose, pametno je to sto ce maturanti nauciti da je zivot moguc i bez laznog sjaja grozomornih maturskih veceri koje roditelje zavijaju u crno,  sinovi maturanti nece zavrsiti noc otrovani alkoholom,  cerke se nece, za jednu noc, pretvarati u izvikane pevaljke i sto nece biti masovnog izginuca pomenutih maturanata u suludim auto trkama ulicama grada. Malo li je? 

iz te perspektive verovatno...
Iz perspektive roditelja, verovatno nije:
sine/ćero budi odličan učenik, budi 5.0 i sve će biti ok...
I onda budeš 5.0 i hoćeš tu jednu noć za uzvrat? I Srbija uspe da da joj je ne da, sa opravdanjem pandemije, i čuvajmo naše bake i deke.
Ima te dece, znaš, možda, ali samo možda zaslužuju neku pažnju i društveno priznanje, iako su klinci, i...
Možda, naše bake i deke ipak nisu budućnost našeg društva, nego baš ova naša deca, iako razumem da je društveno neprihvatljivo da neko ko je mlald i perspektivan bude u fokusu društvene pažnje u Srbiji.

 

Edited by urosg3
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, urosg3 said:

iz te perspektive verovatno...
Iz perspektive roditelja, verovatno nije:
sine/ćero budi odličan učenik, budi 5.0 i sve će biti ok...
I onda budeš 5.0 i hoćeš tu jednu noć za uzvrat? I Srbija uspe da da joj je ne da, sa opravdanjem pandemije, i čuvajmo naše bake i deke.
Ima te dece, znaš, možda, ali samo možda zaslužuju neku pažnju i društveno priznanje, iako su klinci, i...
Možda, naše bake i deke ipak nisu budućnost našeg društva, nego baš ova naša deca, iako razumem da je društveno neprihvatljivo da neko ko je mlald i perspektivan bude u fokusu društvene pažnje u Srbiji.

 

 

Moram priznati da na celu priču gledam drugačije. Onaj ko hoće da se odvali od alkohola može to da uradi i za 18. rođendan, onaj ko vozi kao manijak može da pogine i sa 18 i sa 28 i sa 48 godina, a zaista je nebitno kako će se ko oblačiti jer to je lična stvar, odnosno stvar ukusa i vaspitanja. Po toj logici bismo svi morali da živimo pod staklenim zvonom, da ne ulazimo u automobile, ne prelazimo ulicu, da se ne krećemo među ljudima i slično, a to je već naučna fantastika.

 

Doduše, deca i sama mogu da se organizuju da proslave maturu, a verujem da će toga biti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Moram priznati da na celu priču gledam drugačije. Onaj ko hoće da se odvali od alkohola može to da uradi i za 18. rođendan, onaj ko vozi kao manijak može da pogine i sa 18 i sa 28 i sa 48 godina, a zaista je nebitno kako će se ko oblačiti jer to je lična stvar, odnosno stvar ukusa i vaspitanja. Po toj logici bismo svi morali da živimo pod staklenim zvonom, da ne ulazimo u automobile, ne prelazimo ulicu, da se ne krećemo među ljudima i slično, a to je već naučna fantastika.

 

Doduše, deca i sama mogu da se organizuju da proslave maturu, a verujem da će toga biti.

neće, ali duga priča zašto neće.
Idemo spremamo prijemni, pa da diplomiramo, pa u Njemačku 🙂

p.s. ja ovakav štreber nisam bio, alo, devojče 5.0... Nije šala.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, urosg3 said:

neće, ali duga priča zašto neće.
Idemo spremamo prijemni, pa da diplomiramo, pa u Njemačku 🙂

p.s. ja ovakav štreber nisam bio, alo, devojče 5.0... Nije šala.

 

Pametna na mamu.

 

:default_coffee:

 

 

 

😛

Edited by Asterion
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Sedmoro zaposlenih na Veterinarskom fakultetu je zaraženo, jedno od njih je i moja majka. Situacija je sledeća, ona i još 10ak njih je testirano juče, tek 4 dana posle potvrđenog slučaja kod koleginice, čim je koleginici utvrđeno, dobili su rešenje o izolaciji od 14 dana (koji još uvek nije stigao). Njena koleginica ima težu sliku, leži na infektivnoj, dok su ostali bez simptoma. Nama ukućanima je rečeno da idemo u izolaciju 14 dana, ali ukoliko sutra na pregledu kod majke ne pronađu ništa u analizi krvi i na plućima, nećemo biti testirani, jer se prestalo da testiranjem kontakata od asimptomatskih slučajeva. 

Edited by Green23
  • Like 1
  • Tuzno 11
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Green23 said:

Sedmoro zaposlenih na Veterinarskom fakultetu je zaraženo, jedno od njih je i moja majka. Situacija je sledeća, ona i još 10ak njih je testirano juče, tek 4 dana posle potvrđenog slučaja kod koleginice, čim je koleginici utvrđeno, dobili su rešenje o izolaciji od 14 dana (koji još uvek nije stigao). Njena koleginica ima težu sliku, leži na infektivnoj, dok su ostali bez simptoma. Nama ukućanima je rečeno da idemo u izolaciju 14 dana, ali ukoliko sutra na pregledu kod majke ne pronađu ništa u analizi krvi i na plućima, nećemo biti testirani, jer se prestalo da testiranjem kontakata od asimptomatskih slučajeva. 

 

Srećno ti majci, tebi i porodici. Želim joj da prođe bez simptoma i brz oporavak!

  • Like 12
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, urosg3 said:

iz te perspektive verovatno...
Iz perspektive roditelja, verovatno nije:
sine/ćero budi odličan učenik, budi 5.0 i sve će biti ok...
I onda budeš 5.0 i hoćeš tu jednu noć za uzvrat? I Srbija uspe da da joj je ne da, sa opravdanjem pandemije, i čuvajmo naše bake i deke.
Ima te dece, znaš, možda, ali samo možda zaslužuju neku pažnju i društveno priznanje, iako su klinci, i...
Možda, naše bake i deke ipak nisu budućnost našeg društva, nego baš ova naša deca, iako razumem da je društveno neprihvatljivo da neko ko je mlald i perspektivan bude u fokusu društvene pažnje u Srbiji.

 

 

Možda nisam baš u toku, ali, gde si video to čuvajmo bake i deke vezano za proslavu mature. 
Nekorektno je povezivati na taj način priču sa početka vanrednog stanja i neku odluku ministarstva prosvete, koliko znam krizni štab dozvoljava okupljanja 500 ili 1000 ljudi u zatvorenom prostoru. 

Ako si govorio detetu, budi 5.0 i sve će biti u redu i ako je dete postiglo 5.0 da bi dobilo jednu noć, neću da opisujem kako obično izgleda, za uzvrat.

Sama proslava je manje bitna, uostalom, to i ne treba da organizuju škole, maturanti treba sami da se organizuju, sami da proslave, profesori mogu da budu gosti na proslavi, ukoliko su zaslužili da budu pozvani.

U svakom slučaju, čestitke ćerki, tebi i supruzi, na uspehu, neke stvari vam ne može oduzeti nijedno ministarstvo.
 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, urosg3 said:

neće, ali duga priča zašto neće.
Idemo spremamo prijemni, pa da diplomiramo, pa u Njemačku 🙂

p.s. ja ovakav štreber nisam bio, alo, devojče 5.0... Nije šala.


A da je vec sada u Nemackoj, mislis da bi slavila matursko vece? 
Sve evropske zemlje imaju nekakve obicaje vezane za proslavu tog dogadjaja, i svuda je sve otkazano. Ova godina je po mnogo cemu posebna. Nekom su propali planovi za vencanje, nekom za putovanje, nekim sportistima na zalasku karijere poslednja sansa za velika takmicenja, nekima prilika za usavrsavanje u inostranstvu, nekome tek dobijen posao iz snova... Ne mozes sve to pripisivati srpskoj vlasti ili mentalitetu, i davati mu takve konotacije kakve mu dajes (bake-deke, na mladima svet ostaje i sl), jer jednostavno nije tako. Mogucnosti da se samoorganizuje i proslavi negde na otvorenom ima, bar u Srbiji, pa neka ti mladi pokazu koliko su inventivni. Tako ce najbolje pokazati koliko su deo Evrope, jer ovo ne pogadja samo njih.

  • Like 9
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...