Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

od danas Nemci mogu da putuju u druge zemlje EU osim: Svedske (zbog stanja zaraze), Spanije, Finske, Norveske (jer ove zemlje jos nisu otvorile svoje granice. Plus Island, Svajcarska, Lihterstajn i UK (gde se mora u 14 dana karantin).

Za Spaniju vazi izuzetak za Baleare, gde je dozvoljeno da udje 10900 turista (ne znam tacno u kom periodu).

Za ostale zemlje (ukljucujuci Srbiju, BiH itd) vazi upozorenje - do 31.8.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

gledam sad neku sportsku emisiju na nekoj austrijskoj tv. I oni sad imaju problem (kao Nemacka) sto su bili vrlo efikasni u sprecavanju sirenja virusa, pa su izbegli italijanski/spanski scenario, pa se sad virus vise ne shvata ozbiljno (cuveno poredjenje s gripom).

Ne valja kad drzava zakaze, ne valja ni kad drzava uspe da spreci sirenje zaraze. :wink2:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, wwww said:

gledam sad neku sportsku emisiju na nekoj austrijskoj tv. I oni sad imaju problem (kao Nemacka) sto su bili vrlo efikasni u sprecavanju sirenja virusa, pa su izbegli italijanski/spanski scenario, pa se sad virus vise ne shvata ozbiljno (cuveno poredjenje s gripom).

Ne valja kad drzava zakaze, ne valja ni kad drzava uspe da spreci sirenje zaraze. :wink2:

 

Haha, baš tako. Rekoh pre, videćemo kada epidemija prođe efektivnost mera različitih zemalja, sada je isuviše rano za to. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, wwww said:

A study on masks by Cambridge University shows that if masks stop 75% of the viruses and 75% wear masks, the R value falls below 1. In autumn masks will play a major role. Higher quality masks are still needed.

EajzylyXsAEJyeD?format=jpg&name=large

https://royalsocietypublishing.org/doi/10.1098/rspa.2020.0376

 

 

 

Ništa ti to nije tačno, sad je meni radnik obezbeđenja objasnio da maska ničemu ne služi. Kažem ja njemu da nisam baš siguran u to, on kaže da je slušao francuskog doktora koji tvrdi da se maska ovlaži i da onda virus brže prolazi. Opet, kažem ja njemu da sam ja čitao više članaka koji analiziraju pozitivne strane nošenja maske i da je preporučljivo nositi je, posebno u zatvorenom prostoru kao što je firma u kojoj radimo (i trebalo bi da brine o tome da svi nose maske, ako opet vrate to kao obaveznu meru)...ne, ne, pusti ti te lekare i članke, samo te vojna maska štiti 100%, sve ostalo je glupost. I tako, Srbija baćo moj...a mi ovde raspredamo o ponovnom uvođenju vanrednih mera. Ko će to ovde poštovati, ako se i desi (a da ne bude ozbiljnog lupanja po džepu), ne znam.

 

P.S. naravno da obična ili epidemiološka maska maska ne štiti 100%, posebno kada je nosi mali broj ljudi. Kada bi ih svi nosili i poštovali ostale mere, verujem da bi mogli da relativno brzo stavimo ovaj novi skok zaraženih pod kontrolu. Ali, teško da će se to desiti i deluje mi da ćemo se mlatiti ovako do jeseni, a onda, bumo videli.

Edited by implant
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, implant said:

 

Ništa ti to nije tačno, sad je meni radnik obezbeđenja objasnio da maska ničemu ne služi. Kažem ja njemu da nisam baš siguran u to, on kaže da je slušao francuskog doktora koji tvrdi da se maska ovlaži i da onda virus brže prolazi. Opet, kažem ja njemu da sam ja čitao više članaka koji analiziraju pozitivne strane nošenja maske i da je preporučljivo nositi je, posebno u zatvorenom prostoru kao što je firma u kojoj on radi (i trebalo bi da brine o tome da svi nose maske, ako opet vrate to kao obaveznu meru)...ne, ne, pusti ti te lekare i članke, samo te vojna maska štiti 100%, sve ostalo je glupost. I tako, Srbija baćo moj...a mi ovde raspredamo o ponovnom uvođenju vanrednih mera. Ko će to ovde poštovati, ako se i desi (a da ne bude ozbiljnog lupanja po džepu), ne znam.

To jeste ozbiljan problem. Ljudi neće da prihvate da virus jeste ozbiljan problem i da može da napravi ozbiljan problem. Mi smo imali sreće da nismo imali veliku smrtnost kao neke zemlje, da se to desilo sada bi svi imali maske. Takav smo narod, dok nas nešto ne klepi po glavi nema promena, a posle toga su krivi - Soroš, CIA, Hrvati, Bil Gejts, Klinton...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Don Laki Juan said:

To jeste ozbiljan problem. Ljudi neće da prihvate da virus jeste ozbiljan problem i da može da napravi ozbiljan problem. Mi smo imali sreće da nismo imali veliku smrtnost kao neke zemlje, da se to desilo sada bi svi imali maske. Takav smo narod, dok nas nešto ne klepi po glavi nema promena, a posle toga su krivi - Soroš, CIA, Hrvati, Bil Gejts, Klinton...

 

 

Ma ludilo, čoveče...ajde ti objasni nekome da nije isto kada te lupi veća ili manja koncentracija virusa, da maskom štitiš i druge, a ne samo sebe i da tako možemo da znatno smanjimo protok virusa. Ja ne razumem - imaju li ti ljudi nekoga u svom životu i razmišljaju li malo dalje od svoje guzice...pri tome te oni bezobrazniji još i zajebavaju, kao, vidi ovu budalu. A možda i jesam budala...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, implant said:

 

 

Ma ludilo, čoveče...ajde ti objasni nekome da nije isto kada te lupi veća ili manja koncentracija virusa, da maskom štitiš i druge, a ne samo sebe i da tako možemo da znatno smanjimo protok virusa. Ja ne razumem - imaju li ti ljudi nekoga u svom životu i razmišljaju li malo dalje od svoje guzice...pri tome te oni bezobrazniji još i zajebavaju, kao, vidi ovu budalu. A možda i jesam budala...

A šta da ti kažem kada ja jedini nosim masku i svi me gledaju kao da sam dvoglavo tele ili u najboljem kukavica koja se plaši virusa. Ja ne dam nikome da dira moje stvari, mobilni recimo, ne samo zato što se ja "plašim" virusa, nego isto tako da i ja nekog ne zarazim, tu mi je čak i veća frka. To ljudi ne mogu da ukapiraju. Sa druge strane, plašim se, da koliko god se ja trudio da svojim ponašanjem smanjim rizik, ništa neću uraditi zbog drugih ljudi.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, wwww said:
 

A study on masks by Cambridge University shows that if masks stop 75% of the viruses and 75% wear masks, the R value falls below 1. In autumn masks will play a major role. Higher quality masks are still needed.

 

https://royalsocietypublishing.org/doi/10.1098/rspa.2020.0376

 

 

 

Gospodin Taleb pričao o ovome negde početkom februara. Za to vreme, WHO i tzv. stručnjaci, što strani, što domaći, pričali da se maske ne nose i ugrozili ko zna koliko života.

Edited by djole
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

I - sta sad? Posle 9 nedelja zabrane da vidjam unuka jer sam "rizicna grupa" (cisto licemerje) vracena sam na prethodni rezim, unuk je moj 2 dana u nedelji. A unuk je prosle nedelje bio na ravno 3 rodjendana koji se slave u igraonicama. Mama i tata mu rade puno radno vreme, imaju ful kontakte sto sa kolegama, sto sa klijentima....i? Niko ne spominje opasnost po moje zdravlje, moju ljubljenu malenkost, moj prethodni status "rizicne grupe", sta - sad sam manje "rizicna"? Stvarno mi je glupo da nosim masku, rukavice, da dezinfikujem sve redom ako mi najveca opasnost preti od mog unuka, od odluka koje me se ticu a koje donose svi drugi osim mene?  Ko je tu lud, ko neobavesten, ko neosvescen, ko je bezobziran? 

Devet nedelja iscrpljuijuce odgovornosti za vlastito zdravlje, gradjanske odgovornosti da se ne urusi zdravstveni sistem, popriklicno ponizavajuceg statusa nekog ko zavisi od drugih da ne bi umro gladan i zedan,  diskriminacija i trpljenje diskutabilnih odluka drzave, strucnjaka - i? Gde sam danas?  Nigde, opet zavisim od drugih.

Edited by Pletilja
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Sunshine State said:

Suludo je ovekivati da ceo svet moze stati do trenutka kad ce biti O slucajeva....znaci, i ova dva na NZ i onaj jedan u CG i ko zna koliko tako jednih po jednih ce stalno biti. I dok god se takvi slucajevi prepoznaju i izoluju na pocetku, nema drame i tragedije

 

Moj let za 1. Jul je canceled . Lion - Budimpesta. 

 

Da li neko zna da li 100% lete avioni airserbia, Zirich - Belgrade?

Edited by Slavisa iz Tavankuta
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Sunshine State said:

Ja malopre proveravala Eindhoven aerodrom i u arrivals ima Wizz iz Bg sutra

 

Ne mogu da verujem da easyjet ne leti. Ajd da je karta za Lion Beograd, pa i da razumem. ali Lion Budimpesta, to je EU. Bas me nerviraju. A stano salju email, book for summer, book, for this, book for that,....

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Otkazan je verovatno jer je slaba prodaja.
Otkazani svi za jul i avgust. A do pre corone. Skoro da smo stajali jedni na drugima u avionu od peste do liona. Evo sad gledam voz. Ima od zeneve do beca da se kupi online. Do budimpeste ne prodaju.

Sent from my MI 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Sunshine State said:

Suludo je ovekivati da ceo svet moze stati do trenutka kad ce biti O slucajeva....znaci, i ova dva na NZ i onaj jedan u CG i ko zna koliko tako jednih po jednih ce stalno biti. I dok god se takvi slucajevi prepoznaju i izoluju na pocetku, nema drame i tragedije

 

Pa neka zemlje izgleda cekaju da bude 0 slucajeva svuda na svetu, pa onda +2 meseca da se to potrvdi, pa ce onda polako da otvaraju granice.

 

Ne znam sto tako ne rade za svaki virus, uso' Spanac na Novi  Zeland, ima proliv, zatvaraj granice da se ne rasiri.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Otkazani svi za jul i avgust. A do pre corone. Skoro da smo stajali jedni na drugima u avionu od peste do liona. Evo sad gledam voz. Ima od zeneve do beca da se kupi online. Do budimpeste ne prodaju.

Sent from my MI 9T Pro using Tapatalk
 

 

A sto ne vidis Wizz iz Basela za Bg ili Pestu? Ako ti je Lyon opcija, nije ti ni Basel daleko

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Virus opasno poceo da divlja u Brazilu, Rusiji i Indiji. Gledajuci njihove rezultate ne cini mi se da je izgubio jacinu jer umiru dosta. Brazil vec ima oko pola miliona umrlih. 

 

Tako kad gledam US je i dalje medju vodecima po obolevanju, ali je smrtnost opala, pa se pitam u cemu je caka sa virusom ili nas lazu.. 

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Baby said:

Virus opasno poceo da divlja u Brazilu, Rusiji i Indiji. Gledajuci njihove rezultate ne cini mi se da je izgubio jacinu jer umiru dosta. Brazil vec ima oko pola miliona umrlih. 

 

Tako kad gledam US je i dalje medju vodecima po obolevanju, ali je smrtnost opala, pa se pitam u cemu je caka sa virusom ili nas lazu.. 

Mozda samo vise testiraju i hvataju i one asimptomaticne koje nisu u pocetku. A mozdaa se i ovi rizicni malo bolje cuvaju nego na pocetku.

Virus definitivno nije oslabio.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...