Jump to content

Evrovizija / Eurosong


Drug Crni

Recommended Posts

2 hours ago, Don Juan said:

Marine Tucaković, i to u periodu kada je pisala stvarno dobre pesme

 

Prvi album Zane je skroz OK (i dalje se naježim kad čujem početak prve stvari "Jutro me podseča na to"), fini electro pop-new wave, ima žig tog nekog vremena u Beogradu.

Drugi isto nije loš, tu je i onaj megahit Dodirni mi kolena gde je inače u strofama pokradena melodija od ABBA - Lay All Your Love On Me.

4-5 singlova koji su izašli u doba 1. i 2. albuma su isto bili cool.  "Moj deda" - ko se toga seća - baš je bila jaka stvar. Za ljubitelje tradicije, eto kako se to radi kulturno.

 

1983. sa odlaskom Zane su muzički prestali da postoje.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, fancy said:

 

1983. sa odlaskom Zane su muzički prestali da postoje.

Jesu pali po kvalitetu, ali nema to veze sa Zanom, i ona sledeća pevačica je bila vokalno možda i jača od Zane, ali mislim da je kvalitet pesama opao. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, fancy said:

Drugi isto nije loš, tu je i onaj megahit Dodirni mi kolena gde je inače u strofama pokradena melodija od ABBA - Lay All Your Love On Me.

 

DA!

Ja godinama to pokušavam da objasnim nekim ljudima, ali ne čuju 😄 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Smrtokapa said:

Autor je i pesme "Nemam virus, nemam sidu", tako da se to potire 🙃

Mislim da je ovo Radovan pisao, nisam siguran, ali jedno 90% mislim da sam  u pravu.

24 minutes ago, DameTime said:

Makar ne prodaje jeftinu patetiku kao Balašević, to mu je plus. 

Balašević prodaje jeftinu patetiku??? Čovek.da se naježi kada pročita neke stvari. 

  • Like 7
  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fancy said:

1983. sa odlaskom Zane su muzički prestali da postoje.

 

Daleko od toga da su prestali da postoje muzicki - Vejte snegovi (1985), Vojna posta (1988), Vlak (1988), Ozenices se ti (1988), Rukuju se rukuju (1989), su ultra hitovi, i danas slusane i svirane pesme u klubovima. Sa dolaskom Jelene i smanjenjem drzave, opala je popularnost i kvalitet, iako su furali neki nekonvencionalan fazon, sa ludim Radovanom i pesmama tipa Prica se prica da Rusi dolaze, Gde plovi ovaj brod itd...

Edited by diego
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Don Juan said:

Balašević prodaje jeftinu patetiku??? Čovek.da se naježi kada pročita neke stvari. 

 

U pravu si, ne prodaje samo jeftinu patetiku već i neki kvazi-humor ili kako već možemo nazvati ovakve tekstove:

 

Imao sam strašnog petla
bio je pravi ludak
koju taj koku kljucne
ko da je tresn'o budak
a koke čudne ptice
uvek im srce kuca
za nekim grubijanom
koji dobro kljuca
 

Ah, ta metafora kako žene vole grubijane... Da pročitamo dalje šta ima da kaže ovaj vrhunski tekstopisac.

 

Za njega nisu bile
samo koke slatke
ne, taj je skak'o
i na guske i na patke
a tek na ćurke,
čim je bilo neke šanse
ma princip je isti,
sve su ostalo nijanse

 

I tako dalje, i tako bliže.

 

Što se Zane tiče, tačno je da su pesme koje je diego naveo iznad poprilični hitovi i danas.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ima Balašević iz današnje perspektive dosta nekog ultrakrindž bumerskog humora, ali to je bilo adekvatno momentu u kome je pisano, sigurno bez vizije da će se u perspektivi pojaviti autotjun heroji i kako će se sleng i humor razvijati. Iako nisam nikakav fan njegov, ne može se, sa druge strane, osporiti da je napisao neke izvanredne ljubavne tekstove pa čak i neke koji su bili vrlo vešta socijalna kritika. Ko to tvrdi - jednostavno nema pojma o životu.

  • Like 10
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, DameTime said:

 

U pravu si, ne prodaje samo jeftinu patetiku već i neki kvazi-humor ili kako već možemo nazvati ovakve tekstove:

 

Imao sam strašnog petla
bio je pravi ludak
koju taj koku kljucne
ko da je tresn'o budak
a koke čudne ptice
uvek im srce kuca
za nekim grubijanom
koji dobro kljuca
 

Ah, ta metafora kako žene vole grubijane... Da pročitamo dalje šta ima da kaže ovaj vrhunski tekstopisac.

 

Za njega nisu bile
samo koke slatke
ne, taj je skak'o
i na guske i na patke
a tek na ćurke,
čim je bilo neke šanse
ma princip je isti,
sve su ostalo nijanse

 

I tako dalje, i tako bliže.

 

Što se Zane tiče, tačno je da su pesme koje je diego naveo iznad poprilični hitovi i danas.

Znači analiza jedne pesme, pri tom šaljive je analiza cele karijere jednog od naših najboljih, ako ne i najboljeg kantautora?

Ovo je samo dokaz da o muzici, a bogami i šire, nemaš bukvalno blage veze, samo hvataš na nasilan pritup i podmetanje. 

Svakako da ni ova, ali i još neke nisu reprezent, ali zato - Slovenska, Život je more, Čovek s mesexom u oku, Lepa prozina kći, Naposletku, Bezdan, Bože, Bože, Galicija, Čivutski vrt, Otilija, Sale Nađ (ne sećam se original naslova), Budimpeštanski sneg, a samo nabrajam bez reda, ima tu još mnooooogo, svakako jesu.

Dakle, kada neko lupi ovoliku glupost treba da se sakrije u ćošku, a ne da se još nemušto brani.

Još nešto, prouči samo liriku i rečnik koji se koristi u njegovim pesmama, i uporedi sve autore i pesme od Triglava do Đevđelije i nećeš naći ništa slično. Znači čovek je imai veći doprinos u čuvanju srpakih reči (i ne samo srpakih), nego bilo koji autor koji se kune u srpstvo i lupa u grudi.

Sedi jedan 😁

 

edit. Pa i taj smajli koji stavljaš kada ništa nije smešno, samo pokazuje da si apsolutma neznalica, ali nije problem što si neznalica, problem je što svetu želiš da pokažeš da sve znaš, a sem copy-paste, nemaš ništa da pionudiš i to je jako tužno. Čovek kada nešto ne zna, trudi se da nauči, ne hvali se i ne prosipa svoje neznanje.

Edited by Don Juan
  • Like 9
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Don Juan said:

Znači analiza jedne pesme, pri tom šaljive je analiza cele karijere jednog od naših najboljih, ako ne i najboljeg kantautora?

Ovo je samo dokaz da o muzici, a bogami i šire, nemaš bukvalno blage veze, samo hvataš na nasilan pritup i podmetanje. 

Svakako da ni ova, ali i još neke nisu reprezent, ali zato - Slovenska, Život je more, Čovek s mesexom u oku, Lepa prozina kći, Naposletku, Bezdan, Bože, Bože, Galicija, Čivutski vrt, Otilija, Sale Nađ (ne sećam se original naslova), Budimpeštanski sneg, a samo nabrajam bez reda, ima tu još mnooooogo, svakako jesu.

Dakle, kada neko lupi ovoliku glupost treba da se sakrije u ćošku, a ne da se još nemušto brani.

Još nešto, prouči samo liriku i rečnik koji se koristi u njegovim pesmama, i uporedi sve autore i pesme od Triglava do Đevđelije i nećeš naći ništa slično. Znači čovek je imai veći doprinos u čuvanju srpakih reči (i ne samo srpakih), nego bilo koji autor koji se kune u srpstvo i lupa u grudi.

Sedi jedan 😁


Bluz mutne vode,

 

Spoiler

Bluz mutne vode

Svašta se rodi u mutnoj vodi,

lukava mrena i glupavi smuđ,

karaš i bandar, lopov i džandar

i ribe što žive na račun tuđ'.

 

Malene one većih se klone,

ne paziš i već te nema za tren.

Gde god da beže stignu u mreže,

neko se rodi da postane plen.

 

Ja pevam svoj blues bez namere bitne.

I najveće ribe za mene su sitne.

Ja sa strane samo posmatram taj svet.

A budem i ja i smuvan i varan,

pa svakom se desi da ispadne šaran,

to je bar rutinska stvar.

 

Ko život vodi u mutnoj vodi

mora sve trikove dobro da zna,

u mutnoj vodi, što mnogim godi

posebno onim sa vrha i dna.

 

Svi znaju svrhu, štuka na vrhu,

tu su da kvare i naprave lom,

a dole na dnu, sudbinu jadnu,

mnogima rešava nekakav som.

 

Ja pevam svoj blues bez namere bitne.

I najveće ribe za mene su sitne.

Ja sa strane samo posmatram taj svet.

Ja pevam svoj blues u srcu dubine

i držim se pretežno zlatne sredine,

to je bar rutinska stvar, rutinska stvar.

 

Na šta se svodi život u vodi?

Pa eto, grabljivci imaju vlast.

Grgeč je glupan, ali je krupan,

pa male ribice guta u slast.

 

U dane gadne, kad voda padne,

plašljive ribe ne vrede ni groš,

naiđu krize, drukčije grize,

i samo najbolji plivaju još.

 

Ja pevam svoj blues bez namere bitne.

I najveće ribe za mene su sitne.

Ja sa strane samo posmatram taj svet.

Ja pevam svoj blues u vrtlogu gluvom

i pitam se šta rade ribe na suvom,

a to je bar rutinska stvar.

https://lyricstranslate.com


Ratnik paorskog srca :heart:,

Crni labud,

Kao Bane,

Ne volim januar.

Edited by Plavi Golub
  • Like 4
  • Love 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Don Juan said:

edit. Pa i taj smajli koji stavljaš kada ništa nije smešno, samo pokazuje da si apsolutma neznalica, ali nije problem što si neznalica, problem je što svetu želiš da pokažeš da sve znaš, a sem copy-paste, nemaš ništa da pionudiš i to je jako tužno. Čovek kada nešto ne zna, trudi se da nauči, ne hvali se i ne prosipa svoje neznanje.

 

Naprotiv, mnogo toga je smešno, na primer ovo. 

Svako ko tvrdi da je Balašević najbolji kantautor na ovim prostorima samom tom rečenicom pokazuje da ne zna mnogo ni o muzici, ni o pisanju stihova. 

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, diego said:

 

Daleko od toga da su prestali da postoje muzicki - Vejte snegovi (1985), Vojna posta (1988), Vlak (1988), Ozenices se ti (1988), Rukuju se rukuju (1989), su ultra hitovi, i danas slusane i svirane pesme u klubovima. Sa dolaskom Jelene i smanjenjem drzave, opala je popularnost i kvalitet, iako su furali neki nekonvencionalan fazon, sa ludim Radovanom i pesmama tipa Prica se prica da Rusi dolaze, Gde plovi ovaj brod itd...

 

Irelevantno muzički.

Instant hitovi za masu, temelj na kome je građena Pink muzika 90ih.

 

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Perkos2 said:

Uh bemti gde ti ode u svojoj političkoj borbi. Ništa manje nego da se hapsi. Baš je hrabro izjaviti da 50000 glasača spada u ultradesničare a u Srbiji tih glasova na izborima niđe. Očito je Anđela Breskvica ta koja će ubuduće voditi srpsku desnicu😄

Kako ne napada kad se eto sprema protest ultradesničara kod RTS-a a policija ne zna gde će pre taj dan, da li na derbi ili da brani tv bastilju

Breskvica nema 50000 glasača, kao što ni Teya nema 27000, to je samo broj glasova.

I apsolutno je besmisleno napadati Sajsi, kad joj je i Marija dala svega 4 boda.

Teya je imala bolju pesmu, bolje peva, obrazovana je muzički, ima autentičnost, ceo koncept je odrađen efektno.

Izabrali smo dobro i neću osećati blam kad devojka izađe na veliku scenu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Još sam bio sasvim mlad
Neke barske ptice sam lovio tad,
Kad je došla da se kupa
Lepa protina kći.

Nije znala gde sam ja
Da je gledam krišom kroz trsku i šaš,
A preko reke noć je pala
Kao plašt...

 

Ovo je tako slikovito, kao da si tamo.

Jos ako si gledao Pop Cira i pop Spira, imas pravi dojam.

 

Ja volim takve tekstove poput onog od Bonka Zvogdana bunjevacko prelo, dobijes celu sliku dogadjaja iz nekog davnog perioda.

 

Ili Miladin Sobic:

 

Ni sad ne znam kako je dovedoh
one noci do studenske sobe
ni sad ne znam kako kraj nje legoh
bjese ljeto i na njoj malo robe

Sva pokisla od ljetnjega pljuska
niz lice se kotrljale kapi
tanka suknja kukovima uska
gladna kuja za kurjakom vapi

 

A nije znala da sam pjesnik
i da moze u stihove moje
Asik Ajsa u najboljem dobu
udje u njih, bas kroz moju sobu

Strgoh suknju, docekase bedra
niz kicmu mi triput prodje jeza
skidoh bluzu, dotakoh joj njedra
jezik mi se u cvorove sveza

Na prozor mi bijese smokva sjela
netaknuta od veranja i kradje
cudila se sto je dozivjela
da vidi nesto i od sebe sladje

 

Pricala mi kako zivi sama
muz joj radi za njemacku marku
novca ima, al' joj ljubav treba
a ljuljala me kao more barku

Mozda i nije htjela
mozda i nije htjela da se da
tijelo joj vrelo, pogibija prava
a vani kisa pojacava

 

 

Kod komsije igrali su karte
cule su se psovke i galama
casovnik je svercovao sate
od prozora bjezala je tama

Zaspali smo onako postranacke
dok se zora zarila u licu
posle lude noci dubrovacke
cesto sanjam u polju zdrebicu

 

Ta noc prodje, za njom mnoga ljeta
u onoj sobi ko zna ko sad zivi
lijepu Ajsu ja vise ne sretah
osta pjesma, jedan papir sivi

Kad ostane zivot bez kaputa
i u dusu zima se zavuce
kada starost vidi kraj od puta
sjecat' cu se k'o da bijese juce

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Don Juan said:

Znači analiza jedne pesme, pri tom šaljive je analiza cele karijere jednog od naših najboljih, ako ne i najboljeg kantautora?

Ovo je samo dokaz da o muzici, a bogami i šire, nemaš bukvalno blage veze, samo hvataš na nasilan pritup i podmetanje. 

Svakako da ni ova, ali i još neke nisu reprezent, ali zato - Slovenska, Život je more, Čovek s mesexom u oku, Lepa prozina kći, Naposletku, Bezdan, Bože, Bože, Galicija, Čivutski vrt, Otilija, Sale Nađ (ne sećam se original naslova), Budimpeštanski sneg, a samo nabrajam bez reda, ima tu još mnooooogo, svakako jesu.

Dakle, kada neko lupi ovoliku glupost treba da se sakrije u ćošku, a ne da se još nemušto brani.

Još nešto, prouči samo liriku i rečnik koji se koristi u njegovim pesmama, i uporedi sve autore i pesme od Triglava do Đevđelije i nećeš naći ništa slično. Znači čovek je imai veći doprinos u čuvanju srpakih reči (i ne samo srpakih), nego bilo koji autor koji se kune u srpstvo i lupa u grudi.

Sedi jedan 😁

 

edit. Pa i taj smajli koji stavljaš kada ništa nije smešno, samo pokazuje da si apsolutma neznalica, ali nije problem što si neznalica, problem je što svetu želiš da pokažeš da sve znaš, a sem copy-paste, nemaš ništa da pionudiš i to je jako tužno. Čovek kada nešto ne zna, trudi se da nauči, ne hvali se i ne prosipa svoje neznanje.

Menuet, Kad odem, Odlazi cirkus, Ratnik paorskog srca, Miholjsko leto.,Badnje vece, Jednom su sadili lipu...

Toiko antologijskih pesama... Mada, uskoro ce postati normalno da je ona Prijovicka ili Ceca nesto nedostizno za Balasevica.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Meni je jasno da su pojedine Đoletove pesme snimljene sa namerom da budu zezanje..poput Imao sam strašnog petla ili Al se nekad dobro jelo itd. Neke su bile i neki njegov pokušaj parodije kao Sugar rap.
 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DameTime said:

 

DA!

Ja godinama to pokušavam da objasnim nekim ljudima, ali ne čuju 😄 

Ne znam zasto te cudi kad postoje ljudi koji ne cuju pesme najveceg lopova i plagijatora verovatno svih vremena Gorana Bregovica. 60-70% hitova Bijelog Dugmeta je plagijat.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Na RTS1 ide emisija "Oko" o ovogodišnjem izboru. Ne znam na koji način je Dragan Ilić upao u emisiju, ali čovek šuri i RTS i Breskvicu i Teyu.

 

"Razlika između Breskvice i Teye je razlika između Zavetnika i Dveri."

 

  • Like 1
  • Ha-ha 9
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Stiletto said:

Na RTS1 ide emisija "Oko" o ovogodišnjem izboru. Ne znam na koji način je Dragan Ilić upao u emisiju, ali čovek šuri i RTS i Breskvicu i Teyu.

 

"Razlika između Breskvice i Teye je razlika između Zavetnika i Dveri."

 

Ništa nije slagao.

Odlična njegova izlaganja.

A u njegovom opisu piše "TV manijak". 😃

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Helena said:

Breskvica nema 50000 glasača, kao što ni Teya nema 27000, to je samo broj glasova.

I apsolutno je besmisleno napadati Sajsi, kad joj je i Marija dala svega 4 boda.

Teya je imala bolju pesmu, bolje peva, obrazovana je muzički, ima autentičnost, ceo koncept je odrađen efektno.

Izabrali smo dobro i neću osećati blam kad devojka izađe na veliku scenu.

Možda je i samo jedan čovek poslao svih 50 ili 27 hiljada poruka za jednu ili drugu pevačicu. Rad žirija je podložan kritici baš kao i kriterijum za sastavljanje žirija. U neko moje mčadalačko vreme ljudi koji su slušali i živeli jedan muzički pravac nisu hteli da sede u istom lokalu gde ima onih koji vole i žive neki drugi muzički pravac. Sad se to sve izmešalo, svako prijavljuje pesmu za Evroviziju a bogami je svako i ocenjuje. O tome treba diskutovati a ne gurati pod tepih.

Edited by Perkos2
Link to comment
Share on other sites

Dobri gosti, Dragan je malo preterao, Tejadora je tu neki lajt DSS.

 

Što se tiče domaćih plagijata, moj "omiljeni" je Kad me pogledaš od Galije (Dire Straits - Brothers at Arms), dosta suptilno odrađeno. :classic_smile:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Geronimo said:

Sve sam uvereniji da nas Dejm troluje, a da se mi pecamo kao som na bucku 🙂

 

Dobrim delom da. Čim osetim da se ljudi pecaju kao da su lično uvredjeni jer ja ne smatram Balaševića najboljim kantautorom, naravno da ću nagaziti malo jače. 

 

Svi smo ovde odrasli ljudi i (valjda) dovoljno zreli da se ne igramo igrica kako je baš to što mi slušamo i čitamo i gledamo ono najkvalitetnije. Zar niste primetili kako su brzo Breskvica i Teya Dora pale u zaborav kad sam dirnula u Djoleta? I onda se neko čudi zašto bi neke tamo budale protestvovale ispred RTS-a 😄

 

Većinu Balaševićevih tekstova mogu oceniti kao prosečne i solidne - što je više nego što mogu reći za dobar deo tekstopisaca na ovim prostorima. Ali da je vrhunski - nije. Suviše sam knjiga pročitala i stihova (mnoge i napisala) da bih ga tako ocenila samo zato jer se meni svidja par njegovih pesama i radi me na sentiš.

Edited by DameTime
grammar
Link to comment
Share on other sites

Poslušao sam ovih nekoliko istaknutih numera sa PZE i mogu reći da sam jako zadovoljan izborom. 

 

Iako daleko od nekog mog faha, pesma ne ostavlja ravnodušnim, refren je catchy, a sama produkcija fantastična.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...