Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Može virus da izmutira u opasniju varijantu, ali ljudi više nisu bez odbrane kao aprila 2020.

 

Tu se nalazi problem sa tadašnjim laganjem. Umiralo je 50 ljudi na 500 novozaraženih, a nama je predočena brojka 6 do 7.

 

Ta kosilica dala je lažnu sliku.

 

Danas imaš 25 na 14 000 a i od tih 25 deo je umrlo ne od kovida već sa kovidom što je već rečeno.

 

Dakle opasnost je višestruko manja da li zbog vakcina ili prokuženosti manje je bitno.

 

Zašto se to tako ne komunicira ja još ne znam zasigurno, ali verovatno nekima još odgovara stanje šoka.

Edited by Edward Louis Severson III
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, urosg3 said:

Ovako nekako. Otprilike ovo što sam doživeo nije ništa gore od ranijih gripova koje sam imao, da nije ovolikog medijskog hajpa iskreno ne bih se zabrinuo ni malo. Par noći temperatura, malo boli grlo, malo glava, malo bol u mišićima, ma idi - tragedija.
Realno nije najprijatnija stvar na svetu, ali isto realno ne opravdava nikakav hype, niti ikakav društveni napor, to jest zaslužuje ga taman kao običan grip.

 

Da je 90% populacije vakcinisano, zaslužila bi upravo takav tretman.

 

4 hours ago, ras kass said:

 

Pa iskreno ova vakcina slab uticaj ima protiv omikrona. Gotovo nikakva zastita protiv zarazavanja. Ovo ce proleteti kroz populaciju.

 

 

 

Tako je, slabo štiti od zaražavanja.

 

Ali, zato ŠTITI OD RAZVOJA TEŽEG OBLIKA BOLESTI, KAO ŠTO SE IZ PRILOŽENIH PRIMERA ZARAŽENIH FORUMAŠA MOŽE VIDETI.

  • Like 3
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Laki21 said:

 

Da je 90% populacije vakcinisano, zaslužila bi upravo takav tretman.

 

 

Tako je, slabo štiti od zaražavanja.

 

 

 

Ni to nije bas slabo. Omikron je upravo prohujao Kanadom, mojim komsilukom, radnim mestom i medju prijateljima

i mislim da dve-tri doze sprecavaju zarazavanje u 30-40 % slucajeva. 

 

[ Takodje je luckasto da vakcinisani pojedinac koji je sa Koronom imao simptome solidnog gripa,

izjavi kako je Korona poput gripa. ]

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, bzzz said:

... u jednom delu Amerike (ajde i u drugim zemljama, samo ste vi baš pola pola podeljeni), koji je i tako i ovako odlučio da su stručnjaci i maskeri i kasnije vakseri outgroup i da će oni u svakom slučaju da rade sve suprotno.

Aj sad, neko je u martu 2020 lagao da ne treba da se kupe maske (prećutao da je bolje da se ostave za medicinare pošto ih nema dovoljno za sve i sprečio stampedo za maske sličan stampedu za toalet papir, što je još tad bila dostupna informacija i bolje informisane ljude nisu mnogo interesovale maske jer smo znali da štite samo ako se masovno nose) i zato će skeptik Mark iz Kentakija dve godine kasnije da i dalje ne nosi masku, pljuje ljude koji je nose, a i da bude nevakcinisan, racionalno i informisano nevakcinisan jer postoji na svetu samo taj jedan Fauči koji je njih lagao koji je stručnjak i njemu se to pamti i prenosi, ne postoje nikakvi drugi podaci koji mogu da se poslušaju ili pročitaju.

Nadam se da te racionalne i informisane mase skeptika koje ne mogu da puste laži stručnjaka da prođu i po cenu da se ne završi pandemija imaju tako dobro pamćenje i u drugim sferama života, tipa ne glasaju dvaput za nekog ko ih je jednom zajebao, ne kupe 50 puta za redom isti McD obrok od koga su se ugojili, počnu u sledećem ispitnom roku da uče ranije i tako dalje.

Poznavalac situacije u US...koji je eto propustio da su se krpene maske promovisale, cdc I Fauci, do pre par dana. Potpuno si u pravu, Mark iz Kentakija je trebao da uradi fact check strucnjaka, mislim koji debil da veruje strucnjacima. Treba je da googluje naucne studije, malo se obrazuje dok radi homeschooling, I usput izmisli nove izvore energije...

 

Ameri su bas glupi, trebali su da sve procitaju na FB (koji je lab leak nazvao teorijom zavere) ili u Lancetu jer se to pokazalo kao izvor naucne misli...ups, to su oni sto nisu hteli da objave istrazivanje da je virus presao sa coveka na coveka da ne ugroze svoje interese u Kini...

 

Nema problema, sledeci put mozda ne lazu.  

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, KfJ said:

 

Ni to nije bas slabo. Omikron je upravo prohujao Kanadom, mojim komsilukom, radnim mestom i medju prijateljima

i mislim da dve-tri doze sprecavaju zarazavanje u 30-40 % slucajeva. 

 

[ Takodje je luckasto da vakcinisani pojedinac koji je sa Koronom imao simptome solidnog gripa,

izjavi kako je Korona poput gripa. ]

 

 

Kod konkretnog vakcinisanog pojedinca korona je dala SIMPTOME poput gripa.

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Angelia said:

Poznavalac situacije u US...koji je eto propustio da su se krpene maske promovisale, cdc I Fauci, do pre par dana. Potpuno si u pravu, Mark iz Kentakija je trebao da uradi fact check strucnjaka, mislim koji debil da veruje strucnjacima. Treba je da googluje naucne studije, malo se obrazuje dok radi homeschooling, I usput izmisli nove izvore energije...

 

Ameri su bas glupi, trebali su da sve procitaju na FB (koji je lab leak nazvao teorijom zavere) ili u Lancetu jer se to pokazalo kao izvor naucne misli...ups, to su oni sto nisu hteli da objave istrazivanje da je virus presao sa coveka na coveka da ne ugroze svoje interese u Kini...

 

Nema problema, sledeci put mozda ne lazu.  

 

Ja ne znam gde se ti informises ali ja od pocetka pandemije nisam videla da neko promovise krpene maske. Promovisali su krpene maske kada nije bilo da se kupe medicinske maske ili n95/99 i govorili da je bolje ista nego nista. Cak ko je kupovao krpene je imao dva sloja i treci u koji se ugura filter. Druga je stvar sto su ljudi poceli da siju pa uzmu krpu, stave gumu i kao imaju masku, tj. samo su pokrili lice. 

 

Blatite Faucija samo tako. Da li je napravio koju gresku, pa sigurno jeste, ko nije? Ali da prica to sto se pise da prica je cesto daleko od istine. 

 

Evo snimak iz februara 2021. 

 

 

FB sigurno nije mesto za informisanje, a to sto mnogi rade pa nastavljaju da valjaju te i takve teorije je problem njihov, ne ljudi koji se trude da rade svoj posao najbolje sto mogu. 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Baby said:

 

Ja ne znam gde se ti informises ali ja od pocetka pandemije nisam videla da neko promovise krpene maske. Promovisali su krpene maske kada nije bilo da se kupe medicinske maske ili n95/99 i govorili da je bolje ista nego nista. Cak ko je kupovao krpene je imao dva sloja i treci u koji se ugura filter. Druga je stvar sto su ljudi poceli da siju pa uzmu krpu, stave gumu i kao imaju masku, tj. samo su pokrili lice. 

 

Blatite Faucija samo tako. Da li je napravio koju gresku, pa sigurno jeste, ko nije? Ali da prica to sto se pise da prica je cesto daleko od istine. 

 

Evo snimak iz februara 2021. 

 

 

FB sigurno nije mesto za informisanje, a to sto mnogi rade pa nastavljaju da valjaju te i takve teorije je problem njihov, ne ljudi koji se trude da rade svoj posao najbolje sto mogu. 

 

Pa da, NYT je pogresno razumeo kao I ja. Wear a mask, wear cloth mask, gde se pominje n95? It would be prudent to wear two masks, nemam pojma da li razumes sta to znaci u US, bukvalno ako mozete nosite dve maske. Nista ne govori da ako nosis krpu to ne znaci nista.

 

Wear mask, znaci nosi bilo kakvu masku.

 

Edit: mozda je tebi koja nisi native English to znacilo nesto drugo, ali znam sta je znacilo ljudima koji su native English speakers. A to je ipak vecina u US

Edited by Angelia
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Laki21 said:

 

Kod konkretnog vakcinisanog pojedinca korona je dala SIMPTOME poput gripa.

 

I was looking at u5g, i njegovu izjavu:

' Realno nije najprijatnija stvar na svetu, ali isto realno ne opravdava nikakav hype, niti ikakav društveni napor, to jest zaslužuje ga taman kao običan grip.'

Edited by KfJ
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Milenko Puzigaca said:

 

Ja odavno ne pusim stalno, samo kad pravim solo hepening, i tad koristim Zippo, isti od 1986 :classic_biggrin: A popravljan je, ali sam ga sam popravljao. Menjan mu je par puta točkić za kremen, skidao sam sa ovih plagijata, isto sam sa njih skinuo oprugu za poklopac kad je pukla posle 33 godine,  a šarku lepim epoksidom kad se razlepi, jednom u nekoliko godina :lol_2: 

 

Sam sam ga popravljao zato što sam kontaktirao njih u vezi dozivotne garancije, kad se prvo odvarila šarka, i oni kazu da mogu da ga posaljem, ali ako se vari šarka, onda ne rade kasniju finalnu obradu, nego se vidi tacka, pa ga onda bolje sam popravljam. Poslali mi i reklamne materijale za neke kolekcionarske primerke, i to je jos bio Milosevic i bili smo pod sankcijama, mislim da je bilo 1998 :classic_smile: To je firma :classic_smile: Tad nije postojala Zippo klinika u Evropi, nego su se upaljaci slali u USA na popravku :classic_smile:

 

A jesi znao za ovo:

 

spacer.png

Pa da, ali ti si vakcinisan, a i dalje ih ima koji nisu vakcinisani, i koji umiru i imaju probleme sa srcem i ugrušcima. 

:classic_biggrin:

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Pa da, NYT je pogresno razumeo kao I ja. Wear a mask, wear cloth mask, gde se pominje n95? It would be prudent to wear two masks, nemam pojma da li razumes sta to znaci u US, bukvalno ako mozete nosite dve maske. Nista ne govori da ako nosis krpu to ne znaci nista.

 

Wear mask, znaci nosi bilo kakvu masku.

 

Edit: mozda je tebi koja nisi native English to znacilo nesto drugo, ali znam sta je znacilo ljudima koji su native English speakers. A to je ipak vecina u US

 

Zato sto su te krpene govorili pre dve godine kada je virus poceo, a nije bilo da se kupe medicinske, kamoli n95. Evo lepo je objasnio da je vise slojeva uvek bolje nego manje i pokazao stavis medicinsku pa prekrijes krpenom i bolja je zastita (logicno) nego samo medicinska. 

 

Ma Andjo, native English... lol. Nose krpene jer nose posto moraju da stave nesto, da ne moraju ne bi nosili ni to. Ali imaju prekriveno lice sto je dovoljno za prolaz gde traze maske. Imas maske koje prodaju mrezica sa cirkonima, nose i to, i native i ne native English... Pravis zakljucke bezveze. Ne brinu svi o zdravlju, nego cisto eto da ispostuju neki propis da ih ne gnjece bez potrebe. 

 

Fauci govori da svi sebi obezbede najkvalitetnije maske moguce ako su u situaciji da ih nabave ili plate. Valjda posle f. 2 godine virusa vec i vrapci na grani znaju koje su maske dobre koje zadovoljavaju formu pokrivenog lica. 

Edited by Baby
Link to comment
Share on other sites

On 1/16/2022 at 6:16 PM, Darko said:

Akiro je imao blag oblik kovida i veoma je moguće baš zbog toga što je nosio N95 masku. Količina virusa je ipak važna. 

 

Što ce tiče cloth masks, slažem se. 

Videcemo: vec dugo koristim samo KN95 maske. Juce sam morala da obavim neka posla na 4 mesta u gradu, poshta, biblioteka, Maxi i ogromna kineska prodavnica, preporucili su mi je za neke dobre dihtung gume za vrata, ovo poslednje nije moglo vise da ceka jer mi je stan zamirisao na komsijski izgoreo rucak pa da promenim ofucanu staru gumu. I tako, blenem u veliki izbor dihtunga kao ono tele u sharena vrata kad - puce guma na masci, ne moze da se popravi, namaknem shal preko usta i nosa, odrezu mi 3 metra necega i pravo na kasu: izvinim se zenici koja naplacuje i pokazem pokidanu masku, ona iz neke velike kese vadi novu obicnu masku i daje mi, nije naplatila mada sam insistirala. Krenem dalje, sve po spisku, pomislim da u prvoj apoteci kupim paket KN95 ali odustanem: pa ovu sam dobila na poklon, lep gest nepoznate osobe, ne moze da bude lose. A i onaj momenat panike kad sam ostala bez maske je bio prilicno ponizavajuci i tako, obavim sve sto treba sa obicnom maskom.

Moja grupa Thai Ci Cuana ima redovne treninge na koje ne idem osim leti kada vezbamo na otvorenom ali jos uvek sam clan nase Viber grupe pa sam juce dobila desetak poruka, clanovi se javljaju treneru da nece doci - bolesni svi redom. A trener odgovara - " vezbajte kod kuce"....i sad zamisljam sirotog Urosa kako vezba gongove u bosericama, ogrunut cebetom. 

P.S. Urosu zelim brz oporavak i zahvaljujem na izvestajima iz prve ruke. 

  • Like 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Angelia said:

Poznavalac situacije u US...koji je eto propustio da su se krpene maske promovisale, cdc I Fauci, do pre par dana. Potpuno si u pravu, Mark iz Kentakija je trebao da uradi fact check strucnjaka, mislim koji debil da veruje strucnjacima. Treba je da googluje naucne studije, malo se obrazuje dok radi homeschooling, I usput izmisli nove izvore energije...

 

Ameri su bas glupi, trebali su da sve procitaju na FB (koji je lab leak nazvao teorijom zavere) ili u Lancetu jer se to pokazalo kao izvor naucne misli...ups, to su oni sto nisu hteli da objave istrazivanje da je virus presao sa coveka na coveka da ne ugroze svoje interese u Kini...

 

Nema problema, sledeci put mozda ne lazu.  

 

Da sam ja slusala naseg Faucija, koji se slucajno zove Tegnell, verovatno ne bih bila jedina u mom timu na poslu koja jos nije imala covid. Ne znam vise koliko puta je do sada preporucivao maske u javnom prevozu i prodavnici, pa posle to povlacio (ne moze vise da se uprati), ali ja sam je sve vreme nosila. Bilo je i preporuka da za stolom u trpezariji sedi max 8 osoba, pa 6 ili 4. Trenutno je dvoje. Ali ja sve vreme jedem sama u svojoj kancelariji, i niko me nije proglasio za ludacu. Moj izbor i ljudi postuju. 

Znaci, ne mora bas kako vlast kaze. Moze nekad i po sopstvenoj savesti i pameti.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Laki21 said:

 

Da je 90% populacije vakcinisano, zaslužila bi upravo takav tretman.

 

 

Tako je, slabo štiti od zaražavanja.

 

Ali, zato ŠTITI OD RAZVOJA TEŽEG OBLIKA BOLESTI, KAO ŠTO SE IZ PRILOŽENIH PRIMERA ZARAŽENIH FORUMAŠA MOŽE VIDETI.

 

U januaru 2022, ne štiti samo vakcina od razvoja težih oblika bolesti, virus je tu, bukvalno pored nas već skoro dve godine, osim ako neko nije živeo u 100% izolaciji, sigurno se makar malo nadisao ili je već preležao (znači stekao nekakva antitela koja nisu samo od vakcine).

 

Uostalom, videćemo kako će da prođe Australija: svi (koji su mogli) sveže izvakcinisani vakcinom od prošle sezone, omikron bukvalno pušten u promet

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, vilhelmina said:

Znaci, ne mora bas kako vlast kaze. Moze nekad i po sopstvenoj savesti i pameti.

 

Tacno. Ne znam zasto stalno potcenjujemo digitalne sposobnosti ljudi. Svako ko ume da otvori profil na instagramu ume da nadje zasto maske stite i koje stite najbolje. A treba minimum zdravog razuma da se u sred pandemije primeni svako resenje koje iole stiti - a maske barem nisu komplikovane za upotrebu, cak se n95 mogu bezbedno sterilisati a da ne izgube na efikasnosti. Radno vreme od 9-5, 7-22 ili kojegod nije nikakav izgovor, i dovoljna je diploma osn. skole za pomenute mere zastite i za sve info koje coveku trebaju. I opet, minimum zdravog razuma, otprilike toliki koliki je dovoljan da se za virusne infekcije ne piju antibiotici.

Link to comment
Share on other sites

Ko ne plati na mostu, platice na cupriji..... 

 

Covid-19: Australia reports deadliest day of pandemic with 74 deaths

 

"Lockdowns might minimise transmission of the virus, but then as you open up again we will have the virus spread," he said."

"Zaključavanje možda minimizira prenošenje virusa, ali kada se ponovo otvorite, virus će se širiti“, rekao je on."

 

Pajo, ti si genije!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, KfJ said:

 

I was looking at u5g, i njegovu izjavu:

' Realno nije najprijatnija stvar na svetu, ali isto realno ne opravdava nikakav hype, niti ikakav društveni napor, to jest zaslužuje ga taman kao običan grip.'

Da, ja sam to napisao. Obzirom da sam u životu imao i grip nekoliko puta, sada Covid umem da uporedim, Ovaj Covid kod mene je manje više isto kao najobičniji grip. Nekoliko ljudi odavde svedoče da je kod njih isto tako. Nekoliko dana temperature i vozi dalje.
I to ti nije slučaj rekla kazala, čuo sam da se priča nego sam to lično doživeo.

Kako se virus menja, a mi učimo sa njim, red je i ovu lekciju da savladamo, kod Omikrona, kad si vakcinisan Covid je običan grip i to je najpribližnije mom iskustvu.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:


Kako se virus menja, a mi učimo sa njim, red je i ovu lekciju da savladamo, kod Omikrona, kad si vakcinisan Covid je običan grip i to je najpribližnije mom iskustvu.


Da zovemo Lancet da objavi ovo istraživanje urosa i nekoliko poznanika?

 

Ne kažem nisi u pravu, ali da se manemo anegdotalnog zaključivanja.

Edited by Eddard
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Slažem se, biće ovo ili nešto slično ovome kraj, ali daj da sačekamo da medicina da konačnu reč da li je to to ili nije. Zaključci tipa “vidi kako moj komšija Pera…” ne vode ničemu. Drugo, koliko imamo još na svetu nevakcinisanih koji nisu zaštićeni? Koliko će trajati ta zaštita kod vakcinisanih, garantuje li nam bilo šta da za 6 meseci neće i vakcinisani početi da umiru ud omikrona jer su izgubili imunitet? Mnogo još otvorenih pitanja da bismo tek tako rekli “e to je to, otvaraj kafanu”.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Eddard said:

 Zaključci tipa “vidi kako moj komšija Pera…” ne vode ničemu. 

Osim kad komšija Pera zabode Bataju, tamo ga nakače na respirator, pa pretekne nekako, i kaže "gde mi je pamet bila, što nisam nosio masku i dok spavam, oterao familiju u drugu sobu, i poterao sve na vakcinu. Tad je "vidi kako komšija Pera" dobrodošao primer, te ga se rado citira.

Mislim da su sva iskustva ljudi koji su preboleli podjednako važna ili podjednako nevažna, kako god. Ali ne može da su samo tragična iskustva relevantna a ova naša dobra iskustva nisu.
 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...