Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

4 hours ago, wwww said:

France's lower house on Sunday gave final approval to the government's latest measures to tackle the Covid-19 pandemic, including a vaccine pass that will exclude unvaccinated people from restaurants, sports arenas and other venues.

 

The current health pass will become a “vaccine pass” for those over 16 years old and tough penalties for fake passes are some of the new measures approved by France's National Assembly over the weekend.

 

Za to vreme, UK i Izrael razmatraju ukidanje covid propusnica...

Link to comment
Share on other sites

Mislim, od početka se znalo da će reakcije (vakcine, kovid pasoši i mere) da kasne za uzrokom (kovid19 i njegove mutacije).

 

Znači, jedino sad konačno da, kao, preventivno uvedemo obaveznu vakcinaciju da bi sprečili da opet reakcija kasni (pojavi se neka, recimo, i zaraznija i opasnija po zdravlje mutacija (ne mora nužno da bude smrtonosna, dovoljno je da ostavlja posledice)).

 

Jedino mi je to logično. Mada, ja to posmatram iz svog ugla, ovde (u Srbiji) je bilo skoro nemoguće ne doći u kontakt (i ne udahnuti makar malo) s virusom, tkd mislim da jesu, manje više, svi koji su mogli da steknu imunitet, isti i stekli.

 

Verovatno je u Jevropi mnogo rigoroznije, po pitanju mera i karantina i kovid pasoša, najverovatnije ima još dosta ljudi koji uopšte nisu došli u ikakav kontakt s virusom.

---

Meni Australija knjiški primer kako (će) vakcine da rade protiv virusa: prvo izvakcinisani svi, sad pustili omikron u promet bez ikakvih ograničenja.

 

Da vidimo brojke (kako beše, dve nedelje nakon broja zaraženih, idu povezani odgovarajući brojevi hospitalizovanih i mrtvih), mada, s obzirom da slabo i testiraju, sigurno su mnogo veće (broj zaraženih).

Link to comment
Share on other sites

U Holandiji se cesce cuju glasovi da se razmotre pravila izvestavanja o covid hospitalizacijama:

 

"Čak svaka treća osoba sa koronavirusom u bolnici prvobitno je primljena zbog drugog zdravstvenog stanja, reklo je medicinsko osoblje za Nieuvsuur. Ger Siders, iz tima UMC Groningena, rekao je da bi vlada trebalo da promeni način na koji sastavlja brojke kako bi razlikovala ljude koji su ozbiljno bolesni od Covid-19 od onih koji su pozitivni dok su na odeljenju.

 Sieders je pozvao da se pravila preispitaju, sa vakcinama i širim testiranjem sada dostupnim. „U ovom trenutku u bolnici imamo šest pacijenata koji se leče od nečeg drugog, ali su pozitivni“, rekao je on. „Očekujemo da će se ovo dešavati češće, da ćemo primati ljude koji su zaraženi."

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Laki21 said:

Šta se preporučuje za kašalj, izgleda da mi je ćerka pobrala, kaže da kašlje kao konj?

 

Suv, nadrazajni ili produktivan?

 

U oba slucaja dosta tecnosti, a u slucaju produktivnog kaslja mozda uzeti Fluimucil, da se slajm razredjuje i lakse izbacuje.

 

Meni su u Nemackoj davali ambroxol, mislim da ga ima i u Srbiji u slobodnoj prodaji - slicno dejstvo kao i Fluimucil (acetylcysteine) - oba su mukolitici

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
...
u slucaju produktivnog kaslja mozda uzeti Fluimucil, da se slajm razredjuje i lakse izbacuje.
...


Zanimljivo je da u KCS za iskašljavanje u zadnje vreme preporučuju izričito Fluimucil 600, ne jači, ne slabiji.

Meni je, na pregledu, u DZ dr. rekao da nema potrebe za Fluimucilom - doduše nisam imao jake napade kašlja, samo onako "standardno".


Sent from my phone using their app

Link to comment
Share on other sites

Just now, fancy said:

 


Zanimljivo je da u KCS za iskašljavanje u zadnje vreme preporučuju izričito Fluimucil 600, ne jači, ne slabiji.

Meni je, na pregledu, u DZ dr. rekao da nema potrebe za Fluimucilom - doduše nisam imao jake napade kašlja, samo onako "standardno".


Sent from my phone using their app
 

 

 

Fluimucil i ide 600 mg/dan maximalna doza, za odrasle i preporucuju u jednoj dozi.

 

Je l' te, inace, prestao kasalj? (i je l' bio covid)

Link to comment
Share on other sites

Just now, fancy said:

U 2 posta sam već detaljno opisao šta i kako, a ako si ih propustila od mora spama, pajtanja, zajebancija i video doskočica, to samo govori u kom čabru je ceo ovaj topik. 🙂

Sent from my phone using their app
 

 

Najvaznije da si pretek'o!! 😄

 

Ma garant sam i ja procitala, ali covid brain fog me napao

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

https://valneva.com/press-release/valnevas-inactivated-covid-19-vaccine-candidate-shown-to-neutralize-omicron-variant/

 

Kažu da treća doza proizvodi neutrališuća antitela koja "rade" i protiv omicrona. Piše i da je njihov broj 16.7 puta manji nego protiv originalnog Wuhan soja, ali da ih ima i to kod 87% testiranih uzoraka krvi ispitanika koji su primli 3 doze valneva vakcine.

 

@erwin pls, pomagaj, znam da si slao slične studije za Pfizer i ostale vakcine a zanima me kakvi su rezultati kod njih bili.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sunshine State said:

 

Suv, nadrazajni ili produktivan?

 

U oba slucaja dosta tecnosti, a u slucaju produktivnog kaslja mozda uzeti Fluimucil, da se slajm razredjuje i lakse izbacuje.

 

Meni su u Nemackoj davali ambroxol, mislim da ga ima i u Srbiji u slobodnoj prodaji - slicno dejstvo kao i Fluimucil (acetylcysteine) - oba su mukolitici

 

Meni je beli slez pomogao, ali to samo anegdotalno uzmite. Da naglasim, to je kod neproduktivnog, za umirenje kaslja.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Sreten Žujkić, penzioner said:

Rtanjski caj.

 

Rtanjski caj bih preporucila svakom ko kaslje. Ali, samo onaj Instituta za proucavanje lekovitog bilja ”Dr Josif Pancic”, koji se moze kupiti u njihovoj biljnoj apoteci (ima ga i u nekim standradnim). Ne nikako neke ”rtanjske” vodice za izvoz (ko zna kog proizvodjaca) koje se mogu naci u samoposlugama (sa nekim nazivom na engleskom a na kvarno pise nesto ”rtanjski”). Razlika je nebo i zemlja, moja pluca to vrlo dobro osete.

 

Spoiler

Rtanjski caj mi  je bio veliki melem pre par godina, kada sam u paketu fasovala upalu pluca, upalu plucne maramice i plucni tromb (uz dramaticnu hospitalizaciju bas na rodjendan), toliko sam nedeljama kasljala da sam nacisto malaksala i imala osecaj da ce pluca da mi eksplodiraju, a i ja zajedno sa njima. Rtanjski caj je to smirivao i olaksavao tu agoniju. Od tada gledam da ga uvek imam u kuci; placam DHL samo da mi ne presusi zaliha. 

 

Edited by Cyber
  • Like 2
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Laki21 said:

Šta se preporučuje za kašalj, izgleda da mi je ćerka pobrala, kaže da kašlje kao konj?

Ako nema problem sa težinom i ne mora da obraća pažnju na kalorije, ima tri starinske stvarčice za ublažavanje kašlja:  neki (voćni) čaj ili vruće mleko, gde ne štediš na (bagremovom) medu, mućeno jaje (izmutiš žumance sa tonom šećera i preliješ kuvanim mlekom), šerbet. Kako god okreneš tona ugljenih hidrata. Meni uvek delovalo, kako na kašalj - tako i na vagu. Kada prepušim, a neću da se tovim, i Flavamed radi posao. 

Edited by Akiro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Cyber said:

 

Rtanjski caj bih preporucila svakom ko kaslje. Ali, samo onaj Instituta za proucavanje lekovitog bilja ”Dr Josif Pancic”, koji se moze kupiti u njihovoj biljnoj apoteci (ima ga i u nekim standradnim). Ne nikako neke ”rtanjske” vodice za izvoz (ko zna kog proizvodjaca) koje se mogu naci u samoposlugama (sa nekim nazivom na engleskom a na kvarno pise nesto ”rtanjski”). Razlika je nebo i zemlja, moja pluca to vrlo dobro osete.

 

  Hide contents

Rtanjski caj mi  je bio veliki melem pre par godina, kada sam u paketu fasovala upalu pluca, upalu plucne maramice i plucni tromb (uz dramaticnu hospitalizaciju bas na rodjendan), toliko sam nedeljama kasljala da sam nacisto malaksala i imala osecaj da ce pluca da mi eksplodiraju, a i ja zajedno sa njima. Rtanjski caj je to smirivao i olaksavao tu agoniju. Od tada gledam da ga uvek imam u kuci; placam DHL samo da mi ne presusi zaliha. 

 

 

Ej ovi moji prave odlican, genuine rtanjski caj, provereno 100 posto. Medjutim, tamo gde si ti verovatno taj caj ne stize; u pitanju je jedna mala, porodicna manufaktura koja radi negde od kraja 80tih godina. Rtanjski caj je odlican, ja sam posle korone u novembru imao bas grozan kasalj koji je trajao bogami 20 dana. Nista nije pomoglo dok se nisam dohvatio rtanjskog caja. Posle dva dana - ni traga kaslju.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Sreten Žujkić, penzioner said:

 

Ej ovi moji prave odlican, genuine rtanjski caj, provereno 100 posto. Medjutim, tamo gde si ti verovatno taj caj ne stize; u pitanju je jedna mala, porodicna manufaktura koja radi negde od kraja 80tih godina. Rtanjski caj je odlican, ja sam posle korone u novembru imao bas grozan kasalj koji je trajao bogami 20 dana. Nista nije pomoglo dok se nisam dohvatio rtanjskog caja. Posle dva dana - ni traga kaslju.

Sreten Zujkic, penzioner koji lebdi.:s_w:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Sreten Žujkić, penzioner said:

Ej ovi moji prave odlican, genuine rtanjski caj, provereno 100 posto. Medjutim, tamo gde si ti verovatno taj caj ne stize; u pitanju je jedna mala, porodicna manufaktura koja radi negde od kraja 80tih godina. Rtanjski caj je odlican, ja sam posle korone u novembru imao bas grozan kasalj koji je trajao bogami 20 dana. Nista nije pomoglo dok se nisam dohvatio rtanjskog caja. Posle dva dana - ni traga kaslju.

 

Eh, da mi je i taj! Drago mi je da je jos nekom taj caj pomogao i verujem da znas da ne preterujem kad kazem da mi je rtanjski caj milovao ozbiljno razbucana pluca. Ne jednom. 

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...