Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

3 hours ago, djole said:

Ne sviđa mi se tu nešto. Pogotovo što ekcem sigurno ima veze sa imunim sistemom. Nešto vakcina tu drnda što možda ne bi trebalo.

Da li radis od kuce? Ekcem ako se trigeruje hladnim vremenom mozda ima veze sa tim sto manje izlazis napolje i manje si izlozen.

 

Bas cu sutra da pogledam malo da li postoji neka literatura dosad na tu temu. Ako je reativno cesto deluje mi neverovatno da nije dokumentovano i da se neko nije bavio time.

Edited by nemanjaol
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Upadam u temu bez čitanja zadnjih par stranica pa izvinite ako ste već komentarisali. Ali juče smo čuli "kapitulaciju" države u borbi protiv korone. Naime na pitanje da li će Đoković biti kažnjen što je prekršio izolaciju onaj Gojković reče da nema kazne za takve slučajeve. I sad mi ovde kritikujemo ljude što su neodgovorni a država nije propisala najvažniju stvar u okviru borbe protiv kovida. Sad mi je jasno zašto "kosilica" radi kada god zatreba, pa oni sve i da hoće ne mogu da reše bilo šta. A mogu misliti posle ove konferencije kako će tek sada ljudi da krše izolaciju.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Uobičajeno, države za svoju nesposobnost i neodgovornost nalaze izgovore, krivce. Nisu problem partijski skupovi, masovni dočeci NG, nije kriv ni NĐ, u srbiji, a jesu Protesti protiv vlasti. UĆ Australiji NĐ predstavlja opasnost po zdravlje stanovništva a samo održavanje velikog turnira u jeku pandemije nije opasnost.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da li radis od kuce? Ekcem ako se trigeruje hladnim vremenom mozda ima veze sa tim sto manje izlazis napolje i manje si izlozen.
 
Bas cu sutra da pogledam malo da li postoji neka literatura dosad na tu temu. Ako je reativno cesto deluje mi neverovatno da nije dokumentovano i da se neko nije bavio time.
Ma jok, što se toga tiče nema nikakvih promena. Mislim pogotovo je čudno što ekcema nema ni u naznakama, nije kao da je smanjen intenzitet ili slično.
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Eddard said:

 


Sunce ti jbm, pa ti si gori od Akira, ti nosiš masku i po sopstvenoj kući 😵! Ljubiš li ti decu/ženu za laku noć uopšte, zlikovče 😜?!

 

Dakle, ostavi Trampuža na miru 😀.

Idi bre u peršuno, čitali smo holtere u ordinaciji 🙂 brate di da nosim masku po kući pa pre bi zaboo Koronu. Oh wait.
@koca popovicJašta, ovi moji sa posla su oformili ad hock konzilijum za ovaj slučaj, sa sve suprotnim mišljenjima, tako da smo pokriveni sa medicinske strane, potpuno u skladu sa opštim stanjem, Jedino je izvesno to prase, da sepovaljamo po travi, prase se okreće, a mi moramo puno da se smejemo. 
E sad ozbiljno sinoć teška noć. Oborilo me u krpe oko 9 nisam legao tako rano ne pamtim, i kreće groznica sve... Kaže lekar da mora da sam zaboo Deltu i da ovo što mi se događa liči na Deltu ne na Omikrona, iako je Omikron većina, ja kao Linuks korisnik moram da sam u manjini.

I tako zaspim oko 9, i onda kreće, Jedno 4x sam se budio skroz mokar, kao u reku da sam upao. Sve mokro na meni, mokar jastuk, mokar dušek ispod mene. A ladno dok se presvlačim, jbt. I kreću te izmaglace i snovi, što čovek može da sanja gluposti, nepovezano, nekad bude i lepih snova (bezobrazno da vam pričam) a najčešće ispadne toliko glupo da se zamisliš šta je u ovoj tikvi iznad toliko pogrešno.
Počeli i ti bolovi u mišićima koje ljudi opisuju, nije beznačajno kako sam mislio, nije baš ni da se razumemo inkvizicija, ali jeste na onom nivou da te neko vreme nevoljno drži budnim, pa nekako prezupčiš i zaspiš. Evo i sad bole mišići.
Od ostoalog nemam šta da vam pričam, grlo - ne boli, pluća ok, krvna slika odlična, možemo @Prijatelj Mitar i da se menjamo i da uvalimo rezultate kome hoće, ne bi videli razliku. I tako čekamo da prođe.
Nema šansi otpalimo na Kosmaj, nešto se ne osećam sigurnim za volanom, a i onije o glavu neka nas ovde. The Starija ide na Kosmaj sa dečkom, dobili su spisak šta da urade 🙂

  • Like 6
  • Love 3
Link to comment
Share on other sites

izgleda da u UK stavljaju ovaj talas pod kontrolu, otprilike im trebalo malo vise od mesec dana, slicno kao u SA.

inace, na onom globalnom grafikonu, sada se vec jasno vidi porast smrtnih slucajeva koji je do pre nekih nedelju dana bio u padu.

 

@urosg3 jel bolje od jutros? sta uzimas za temp?

Edited by djura.net
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, djura.net said:

izgleda da u UK stavljaju ovaj talas pod kontrolu, otprilike im trebalo malo vise od mesec dana, slicno kao u SA.

inace, na onom globalnom grafikonu, sada se vec jasno vidi porast smrtnih slucajeva koji je do pre nekih nedelju dana bio u padu.

 

@urosg3 jel bolje od jutros? sta uzimas za temp?

Ma jeste, preko dana sve je ok. Febricet tablete, ništa ekstravagantno. Uopšteno do nekih 20/21 sat sam super, a onda kreće spektakl 🙂

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, urosg3 said:

Idi bre u peršuno, čitali smo holtere u ordinaciji 🙂 brate di da nosim masku po kući pa pre bi zaboo Koronu. Oh wait.
@koca popovicJašta, ovi moji sa posla su oformili ad hock konzilijum za ovaj slučaj, sa sve suprotnim mišljenjima, tako da smo pokriveni sa medicinske strane, potpuno u skladu sa opštim stanjem, Jedino je izvesno to prase, da sepovaljamo po travi, prase se okreće, a mi moramo puno da se smejemo. 
E sad ozbiljno sinoć teška noć. Oborilo me u krpe oko 9 nisam legao tako rano ne pamtim, i kreće groznica sve... Kaže lekar da mora da sam zaboo Deltu i da ovo što mi se događa liči na Deltu ne na Omikrona, iako je Omikron većina, ja kao Linuks korisnik moram da sam u manjini.

I tako zaspim oko 9, i onda kreće, Jedno 4x sam se budio skroz mokar, kao u reku da sam upao. Sve mokro na meni, mokar jastuk, mokar dušek ispod mene. A ladno dok se presvlačim, jbt. I kreću te izmaglace i snovi, što čovek može da sanja gluposti, nepovezano, nekad bude i lepih snova (bezobrazno da vam pričam) a najčešće ispadne toliko glupo da se zamisliš šta je u ovoj tikvi iznad toliko pogrešno.
Počeli i ti bolovi u mišićima koje ljudi opisuju, nije beznačajno kako sam mislio, nije baš ni da se razumemo inkvizicija, ali jeste na onom nivou da te neko vreme nevoljno drži budnim, pa nekako prezupčiš i zaspiš. Evo i sad bole mišići.
Od ostoalog nemam šta da vam pričam, grlo - ne boli, pluća ok, krvna slika odlična, možemo @Prijatelj Mitar i da se menjamo i da uvalimo rezultate kome hoće, ne bi videli razliku. I tako čekamo da prođe.
Nema šansi otpalimo na Kosmaj, nešto se ne osećam sigurnim za volanom, a i onije o glavu neka nas ovde. The Starija ide na Kosmaj sa dečkom, dobili su spisak šta da urade 🙂

Diz`se bre - inace

6nMhq4q.gif

 

:krstipd4:

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, urosg3 said:

Ma jeste, preko dana sve je ok. Febricet tablete, ništa ekstravagantno. Uopšteno do nekih 20/21 sat sam super, a onda kreće spektakl 🙂

samo polako, tek ulazis u treci dan simptoma,
odmaraj i slusaj sta ti kaze lekar, prase jurimo kad zalecis junacke rane 😉

Link to comment
Share on other sites

Interesantna vest, nisam videla ovde za sada i ne znam da li da je stavim pod naucni topik ili ovde ali ajde ovde uvod za sada : zvanicno je odobrena (SZO) nova vakcina firme Novavax (usa) zove se Nuvaxovid. Specificno je da nije RNA vakcina, cak izgleda i da ne zovu vakcina nego "preventivna zastita", ima karakteristike jos bolje nego Moderna i Pfizer a bazira se na proteinu S. Inace je bitno jeftinija od RNA vakcina i lakse se cuva. Evo za ovaj topik link za opis 

https://www.france24.com/fr/france/20220114-covid-19-novavax-5e-vaccin-autorisé-en-france

Edited by ciao
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, ciao said:

Interesantna vest, nisam videla ovde za sada i ne znam da li da je stavim pod naucni topik ili ovde ali ajde ovde uvod za sada : zvanicno je odobrena (SZO) nova vakcina firme Novavax (usa) zove se Nuvaxovid. Specificno je da nije RNA vakcina, cak izgleda i da ne zovu vakcina nego "preventivna zastita", ima karakteristike jos bolje nego Moderna i Pfizer a bazira se na proteinu S. Inace je bitno jeftinija od RNA vakcina i lakse se cuva. Evo za ovaj topik link za opis 

https://www.france24.com/fr/france/20220114-covid-19-novavax-5e-vaccin-autorisé-en-france

Od SZO je zvanično odobrena 20. decembra, ovo je vijest o odobrenju od strane Haute Autorité de Santé za stavljanje u upotrebu u Francuskoj.

Nuvaxovid je vakcina koja koristi tehnologiju viralnog vektora, kao i Astra Zeneca, Sputnik i Janssen.

U tekstu ne piše da ima bolje karakteristike od Moderne i Pfizera, niti je to slučaj.

 

Ipak, moram da pohvalim autora teksta za prikazani monumentalni bol u penisu za svaku vrstu saosjećanja ili čak političke korektnosti i, u poslednjoj instanci, licimurja. Missim, uz minimum konteksta o nuspojavama vakcina AZ i Janssen, ovo se ne može pročitati nikako drugačije nego kao crkni sirotiljooooo:
 

Quote

 

Même si quatre vaccins étaient jusque-là autorisés en France, ceux de Pfizer et Moderna sont, dans les faits, quasi-exclusivement utilisés. Ils sont basés sur une technologie inédite, l'ARN messager.

Les deux autres, ceux d'AstraZeneca et Janssen, sont redirigés vers les pays pauvres via le programme international Covax.

 

 tojes':
 

Quote

 

Iako su do sada u Francuskoj bile odobrene četiri vakcine, Pfizer i Moderna su, suštinski, gotovo jedine koje se koriste. One se baziraju na do sada neviđenoj messenger RNA tehnologiji.

Ostale dvije vakcine, Astra Zeneca i Janssen, se prosleđuju siromašnim zemljama kroz međunarodni program Covax.

 

 

smejemse aplakalo BiH

Link to comment
Share on other sites

NIje baš ista tehnologija kao kod AZ, Sputnik i Janssen. Ovo je starija tehnologija. Pročitao sam da je to prva vakcina za COVID bazirana na toj tehnologiji koja je registrovana u EU.

 

Quote

The first protein-based vaccine in the EU

Health Commissioner Stella Kyriakides said that “this is our first protein-based vaccine, which shows promising results against COVID-19”.

This is a “much more traditional” vaccine platform, as Adam Finn of the European Technical Advisory Group of Experts on Immunisation (ETAGE) and chair of paediatrics at the University of Bristol, told EURACTIV.

“It’s a very well-established technology now. It’s been around for about 30 years. The most prominent example of this technique is the hepatitis B vaccine,” said Finn.

Protein-based vaccines have an advantage – they can be transported at higher temperatures than mRNA vaccines, reducing their cost while increasing accessibility.

 

https://www.euractiv.com/section/coronavirus/news/nuvaxovid-fifth-vaccine-against-covid-authorised-in-eu/

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

U Srbiji je omikron soj virusa korona postao dominantan, a tek za nedelju dana će se znati kakav je zapravo njegov pravi uticaj na one koji obole, istakla je za „Politiku” profesor dr Tanja Jovanović, virusolog i članica Kriznog štaba za suzbijanje kovida 19.

Do 31. decembra u našoj zemlji je omikron bio prisutan u cirkulaciji s 30 odsto, a 70 odsto je činio delta soj korone. Posle novogodišnjih i božićnih praznika situacija se promenila.

– Sada u analiziranim uzorcima otkrivamo uglavnom omikron, ali još ne možemo da kažemo u kom procentu je tačno dominantan u našoj zemlji. Virus se promenio u korist čoveka i vezuje se za gornji respiratorni trakt, daje simptome prehlade i blagih respiratornih infekcija, a ređe pneumonije, i to pre svega kod starijih i osoba s oslabljenim imunitetom. Sada najviše obolevaju mladi od 20 do 29 godina. Tek za sedam dana ćemo videti kako se omikron zapravo ponaša kada počne u većoj meri da oboleva starija populacija od 65 godina kojoj će mladi preneti virus. Pitanje je da li će i kod njih biti blaža klinička slika ili će, ipak, morati da budu hospitalizovani. Verovatno u ovoj populaciji i dalje može da izazove tešku formu kovida 19 s neizvesnim krajem – pita se dr Jovanović.

https://www.politika.rs/sr/clanak/497047/Lekari-se-nadaju-da-ce-svaki-novi-soj-korone-biti-slabiji

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, urosg3 said:

hajde razumi ovo, sinoć groznica, sve što sam opisivao.
Malopre merim temperaturu, eto `nako sporta radi jer se osećam normalno i ispadne 36,8

Istrolovao me ovaj Covid najstrašnije.

 

'Ladiš se, ne ide to na dobro... 

 

Ali bez brige, dok ne vidiš ženu kako pred ogledalom proba crninu, bezbedan si 😁

  • Like 1
  • Ha-ha 7
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Stiletto said:

 

'Ladiš se, ne ide to na dobro... 

 

Ali bez brige, dok ne vidiš ženu kako pred ogledalom proba crninu, bezbedan si 😁

Vala baš, još će ove dve princeze da se pobiju koja će da nasledi Alienware, a ova druge da ode u office da mazne Thinkpad-a
E pa ne`š ga majci ne dam passworde!

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...