Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, Sunshine State said:

19-Jan-2022:

 

17318/36434/28         47.53 %

 

Na respiratoru 112    + 3

 

U bolnicama 2619    + 60

 

 

20-Jan-2022:

 

17105/36830/29            46.44 %

 

Na respiratoru 117         + 5

 

U bolnicama  2694        + 75

 

Meanwhile, Grci spustili rolling weekly average prvo sa oko 40.000 na ispod 30.000 pa im je sada na 18.640 (10.-16. januar). Procenat novozaraženih za juče 5,56% (20.107 novozaraženih), grubo nekih devet puta manje od Srbije. Da ne pominjemo "sitan" detalj da je kod nas verovatnije oko 50k novozaraženih nego brojke koje navode. Sa deset puta manje testova imamo gotovo istovetan broj zvanično novozaraženih. Ne, mere uopšte ne rade posao, kako bi naši slobodarci rado mislili. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Akiro said:

Ako nema problem sa težinom i ne mora da obraća pažnju na kalorije, ima tri starinske stvarčice za ublažavanje kašlja:  neki (voćni) čaj ili vruće mleko, gde ne štediš na (bagremovom) medu, mućeno jaje (izmutiš žumance sa tonom šećera i preliješ kuvanim mlekom), šerbet

 

Hvala ti na podsecanju! Tako su moje bakice lecile i nas decu i odrasle. 

Link to comment
Share on other sites

Sirup od lovora smiruje kašalj

 

Lovor i njegovi listovi pomažu kod različitih oboljenja, a najbolje pospešuju iskašljavanje i smanjuje nadražaj prilikom kašlja. Pored toga što uspešno leči kašalj, lovor olakšava i disanje i štiti organizam od osetljivosti na virusne infekcije. Ovaj sirup je potpuno bezbedan pa se preporučuje i kod dece.

 

Sastojci: 6 listova lovora. 2,5 dcl vode, 6 kašika smeđeg šećera i 1 limun.

 

Priprema: Listove lovora dodajte ključaloj vodi i kuvajte poklopljeno između 6 i 10 minuta. Izvadite listove lovora, umešajte šećer i iscedite limun. Dobro izmešajte dok se sav šećer ne istopi i uzimajte kašičicu sirupa nekoliko puta dnevno. Posebno u prvim danima, odmah posle napada kašlja.

 

Savet: Sirup čuvajte u frižideru. Ukoliko imate i druge simptome, posavetujte se sa lekarom kako bi uklonili sve uzroke bolesti.

Edited by Kronostime
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, AgroLaki said:

 

Sta je rekao Baki?

Retko nemušta izjava čak i za njegove standarde
 

Quote

Ali, kako je istakao, „zatvaranje ili bilo kakvo pooštravanje mera u ovom trenutku, apsolutno nije moglo da se sprovede“.

„Mnogi pričaju kako su u inostranstvu pooštrene mere, ali neki od njih imaju veći broj obolelih nego ikad. Treba da razmišljamo racionalno, i da se oslobodimo politikanstva“, rekao je Tiodorović.

 

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Sunshine State said:

 

Za to vreme, UK i Izrael razmatraju ukidanje covid propusnica...

Meni je to pametno, jednom kada prođe kovid kroz čitavu populaciju te propusnice gube smisao. Takođe, tim propusnicama se kažnjavaju raznorazna preduzeća, od malih do velikih - pogotovo malih. Ko će da proverava kovid propusnice celo vreme i da se bori sa onima koji ih nemaju? Glupo mi je rešenje. Ako već hoćes da imaš obaveznu vakcinaciju, ovo u Austriji mi je bolje rešenje - da vlada o tome brine i skine brigu sa vrata svim tim preduzećima. 

 

Mada, imam mnogo pitanja o obaveznoj vakcinaciji. Šta to znači, dve doze, ili dve zone + booster? Ako jeste booster, koliko često? Šta da radimo sa onima koji su preležali? Itd itd. Na primer, u Queensland-u znam jednog koji nije vakcinisan ali je preležao kovid i nije mu bilo lako. Sada razmišlja da uzme vakcinu (konačno) i doktori kažu da ne treba za šest meseci. Ali, nigde ne piše kako možeš da dobiješ izuzeće od vakcine zbog preležalog kovida, a ovde se nevakcinisani tretiraju drugačije. I šta sad? Da ga maltretiraju što nije vakcinisan, iako je nedavno preležao? Terati nekoga da se vakciniše skoro odmah posle kovida je kontraproduktivno. Često ono što vlade rade i što doktori preporučuju nije isto. 

 

U Australiji smo na 92% vakcinisanih iznad 16 godina i stvarno ne znam šta će nam propusnice. Ako ovako nastavimo, ulazim u tabor Uroš 5G i počinjem da sumnjam da tu ima nekih drugih motiva. 

Edited by Darko
  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Akiro said:

Ako nema problem sa težinom i ne mora da obraća pažnju na kalorije, ima tri starinske stvarčice za ublažavanje kašlja:  neki (voćni) čaj ili vruće mleko, gde ne štediš na (bagremovom) medu, mućeno jaje (izmutiš žumance sa tonom šećera i preliješ kuvanim mlekom), šerbet. Kako god okreneš tona ugljenih hidrata. Meni uvek delovalo, kako na kašalj - tako i na vagu. Kada prepušim, a neću da se tovim, i Flavamed radi posao. 

Da dodam provereni recept: u suvom tiganju i na laganoj vatri rastopiti dosta secera do karamel boje, dodati na vrh noza sode bikarbone i lagano mesati jer masa pocinje da peni, izruciti na puterom premazanu dasku, tupom stranom noza utisnuti kockice kao kod table cokolade, kada se ohladi izlomiti na komadice i drzati u suvoj, staklenoj tegli. Koristiti tokom dana za ublazavanje kaslja kao bombone. Nije lek, ne leci kasalj ali smiruje nadrazaj na kasalj.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.bbc.com/news/uk-60047438

Covid: Face mask rules and Covid passes to end in England

 

 

England's Plan B measures are to end from next Thursday, with mandatory face coverings in public places and Covid passports both dropped, Boris Johnson has announced. The prime minister also said the government would immediately drop its advice for people to work from home. The PM said England was reverting to "Plan A" due to boosters and how people had followed Plan B measures.

He told MPs scientists believed the Omicron wave had peaked nationally.

 

At a Downing Street press conference, Health Secretary Sajid Javid said: "This is a moment we can all be proud of. It's a reminder of what this country can accomplish when we all work together."

But, he said, this should not be seen as the "finish line" because the virus and future variants cannot be eradicated - instead "we must learn to live with Covid in the same way we live with flu".

He urged people to continue taking steps to keep the virus at bay, including hand washing, ventilating rooms and self-isolating if positive - and pressed those who were unvaccinated to come forward to get their jabs.

 

Earlier, in a statement to MPs in the House of Commons, the prime minister said:

  • Mandatory Covid passports for entering nightclubs and large events would end, though organisations could choose to use the NHS Covid pass if they wished.
  • People would no longer be advised to work from home and should discuss their return to offices with employers.
  • Face masks will no longer be mandated, though people are still advised to wear coverings in enclosed or crowded spaces and when meeting strangers
  • From Thursday, secondary school pupils will no longer have to wear face masks in classrooms and government guidance on their use in communal areas would be removed "shortly"

Further announcements on the easing of travel rules and restrictions on care home visits in England are expected in the coming days, Boris Johnson added.

 

The prime minister also said the government intended to end the legal requirement for people who test positive for Covid to self-isolate - and replace it with advice and guidance.

The current regulations around self-isolation expire on 24 March. Mr Johnson said he expected not to renew them then - and suggested that date could be brought forward if the data allows.

 

_122888304_covid_winter_planb_eased_v3_i

 

Citing the latest infection study by the Office for National Statistics, Mr Johnson said its data showed that infections levels were falling in England. He also said hospital admissions had stabilised and scientists believed "it is likely that the Omicron wave has now peaked nationally". However, he said he did expect cases to continue rising in primary schools and pointed to significant pressures on the NHS in north-east and north-west England. Looking ahead, Mr Johnson said the government would set out its long-term strategy for living with coronavirus. He urged people to "remain cautious" during the last weeks of winter as there were still "significant pressures" on the NHS and the pandemic was "not over".

 

In response, Labour leader Sir Keir Starmer said he would back lifting Plan B measures "as long as the science says it is safe" and accused the prime minister of being "too distracted" to have a "robust plan to live well with Covid".

School leaders' unions said Covid remained a challenge for schools, with high numbers of staff and pupils absent. Geoff Barton, general secretary of the Association of School and College Leaders, welcomed the end of face coverings in classrooms, but warned the government risked giving the impression the crisis was over when there was still huge disruption in education.

 

And the Royal College of Nursing said dropping Plan B would do "nothing to ease the pressure on the NHS".

"We can't rely on the vaccine alone when the situation is still so precariously balanced," its chief executive Pat Cullen said.

But for the hospitality sector, which suffered as people worked from home and were cautious over Omicron, there was relief. Industry group UKHospitality said businesses could now begin their revival and recovery.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

_112811838__112171791_nicktriggle_tr-nc.

 

The whole of Plan B is going. But is it too soon?

Infections levels, while falling, are still well above what they were last winter. And hospital admissions have only just started coming down.

The fact remains that England - and the rest of the UK for that matter - is one of the best protected nations when you combine the immunity built up by vaccination and previous infection. This does not mean people will not catch the virus in the future, but it does limit how many will become seriously ill. What's more, this Omicron wave appears to have peaked at just over 2,000 hospital admissions a day - very much best-case scenario territory. This has given both ministers and the scientists advising them confidence that it's at least time to ease restrictions. Others will argue this is going too far, too quickly.

But in the end it comes down to a judgement about what is proportionate.

 

And certainly you have to wonder what impact the politics involved in this has had - the Tory backbenchers were unlikely to vote to keep any part of Plan B. But in the end it also comes down to a judgement about what is proportionate. There is a trade-off that has to be made between the costs of such restrictions and the benefits they bring.

 

With the worst of the Omicron wave almost certainly over, the benefits were reducing.

The latest Covid restrictions were first introduced in December to try to slow the spread of the highly-transmissible Omicron variant and allow time for the booster vaccine rollout. UK daily infections remain high but are falling - on Wednesday, the UK recorded 108,069 new cases.

 

Dr Susan Hopkins, the UK Health Security Agency's chief medical adviser, said case rates would largely decline but "may plateau at some point". Vaccine uptake and mask wearing around strangers would determine how quickly that happens, she added. Hospital admissions also appear to be decreasing. However, there is a lag between people catching the virus and becoming seriously ill so deaths are continuing to rise - and are up 14.7% on last week. On Wednesday, 359 deaths within 28 days of a positive test were recorded. Nearly 37 million boosters have been given across the UK so far.

 

The UK's devolved nations set their own Covid restrictions and have moved at different speeds in introducing and easing them throughout the pandemic.

In Scotland, some restrictions will be lifted from Monday, including allowing nightclubs to reopen and removing limits on indoor events.

In Wales, crowds will return to sporting events from Friday and nightclubs can reopen the following week. In Northern Ireland, nightclubs remain closed and indoor standing events are not allowed.

Link to comment
Share on other sites

Meni je to pametno, jednom kada prođe kovid kroz čitavu populaciju te propusnice gube smisao. Takođe, tim propusnicama se kažnjavaju raznorazna preduzeća, od malih do velikih - pogotovo malih. Ko će da proverava kovid propusnice celo vreme i da se bori sa onima koji ih nemaju? Glupo mi je rešenje. Ako već hoćes da imaš obaveznu vakcinaciju, ovo u Austriji mi je bolje rešenje - da vlada o tome brine i skine brigu sa vrata svim tim preduzećima. 
 
Mada, imam mnogo pitanja o obaveznoj vakcinaciji. Šta to znači, dve doze, ili dve zone + booster? Ako jeste booster, koliko često? Šta da radimo sa onima koji su preležali? Itd itd. Na primer, u Queensland-u znam jednog koji nije vakcinisan ali je preležao kovid i nije mu bilo lako. Sada razmišlja da uzme vakcinu (konačno) i doktori kažu da ne treba za šest meseci. Ali, nigde ne piše kako možeš da dobiješ izuzeće od vakcine zbog preležalog kovida, a ovde se nevakcinisani tretiraju drugačije. I šta sad? Da ga maltretiraju što nije vakcinisan, iako je nedavno preležao? Terati nekoga da se vakciniše skoro odmah posle kovida je kontraproduktivno. Često ono što vlade rade i što doktori preporučuju nije isto. 
 
U Australiji smo na 92% vakcinisanih iznad 16 godina i stvarno ne znam šta će nam propusnice. Ako ovako nastavimo, ulazim u tabor Uroš 5G i počinjem da sumnjam da tu ima nekih drugih motiva. 
Da dodam, ja nisam uspeo da nađem kakav je status osoba koje su primile booster posle 5-6 meseci. Evo meni za već desetak dana će biti 5 meseci od booster doze. Moguće da ću u martu ići na put po eu (tad će biti više od 6 meseci) i kakav je moj vakcinalni status tada?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, shonke said:

Da dodam, ja nisam uspeo da nađem kakav je status osoba koje su primile booster posle 5-6 meseci. Evo meni za već desetak dana će biti 5 meseci od booster doze. Moguće da ću u martu ići na put po eu (tad će biti više od 6 meseci) i kakav je moj vakcinalni status tada?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

U EU je od 1. februara na snazi da treba da si dobio booster 270 dana nakon druge doze - nema vremenskih ogranicenja za posle boostera

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, shonke said:

Da dodam, ja nisam uspeo da nađem kakav je status osoba koje su primile booster posle 5-6 meseci. Evo meni za već desetak dana će biti 5 meseci od booster doze. Moguće da ću u martu ići na put po eu (tad će biti više od 6 meseci) i kakav je moj vakcinalni status tada?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Ja koliko shvatam francuze kod nas od 15 og februara krece da covid propusnice vaze 4 meseca posle poslednje primljene doze bez obzira koja je, znaci ako je treca doza primljena naprimer u oktobru u februaru mora cetvrta. To nam je vlada odredila, jos treba senat da odobri ali smatra se zavrsenim poslom. I onda krece sloboda kako kazu, necemo vise morati maske na otvorenom prostoru i slicno, ali sloboda je samo za vakcinisane tj one koji imaju propusnice, tako ja to vidim to je sve jos uvek novo. 

Nesto mi se Austrija vise svidja od ovoga 

Link to comment
Share on other sites

Uputstva iz škole:

Quote

Dobro veče.
Od ponedeljka krećemo u školu po kombinovanom modelu nastave. U ponedeljak startuje grupa A, a u utorak grupa B. Grupa koja prati nastavu od kuće u 8 ujutru prati nastavu na Google meetu, koja se prenosi uživo iz učionice. Pretpostavljam da se to ništa neće čuti, verovatno ni videti sadržaj na tabli, ali se zahteva obavezno prisustvo učenika sa uključenim kamerama na času (evidentiraće se odsutni učenici i na gugl meetu).
Roditelji su zamoljeni da učenici uvek imaju rezervnu masku, pošto je škola u deficitu sa istim.
Obavezno je nošenje maski. U slučaju da ne želite da dete nosi masku, mora se dostaviti lekarski izveštaj ordinirajućeg lekara sa razlogom zbog kog se maska ne nosi.
Roditelji su zamoljeni da učenici uvek imaju rezervnu masku, pošto je škola u deficitu sa istim, a da u 1.polugodištu veliki broj učenika nije imao svoje maske u školi.
U slučaju da je dete bilo kontakt, odlazi u izolaciju u trajanju od 5 dana. U slučaju da se za tih 5 dana niko ne pojave simptomi, učenik se vraća u školu i nosi N95 masku.
 


 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...