Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

14-Jan-2022:

 

12721/31540/23

 

Na respiratoru 103

 

U bolnicama 2368

 

 

15-Jan-2022:

 

12559/29365/19

 

Na respiratoru 88     - 15

 

U bolnicama 2391     + 23

 

Osim ako me   @zoe Bg  nije opet zeznula 😄

 

Ja tu ne vidim neku dramu, obzirom na cifre zarazenih. Eno i u NL, broj hospitalizovanih pada vec 6-7 nedelja, uprkos broju zarazenih od preko 30 000 dnevno.

NIkad pre hospitalizacije nisu kasnile 6-7 nedelja za porastom broja zarazenih, tako da ne veruju ni da ce sad doci do drasticnog porasta

 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Klotzen said:

Upadam u temu bez čitanja zadnjih par stranica pa izvinite ako ste već komentarisali. Ali juče smo čuli "kapitulaciju" države u borbi protiv korone. Naime na pitanje da li će Đoković biti kažnjen što je prekršio izolaciju onaj Gojković reče da nema kazne za takve slučajeve.

Naravno da ima, eno Dezulović je nasao da su neke cak poslali u zatvor, a i novcane kazne su naplacivane. Nego to u Srbijici nema kazni za age, a raja tome aplaudira. I onda su takvi zrtve zlih ovih i onih, kako da ne.

Link to comment
Share on other sites

Obzirom da je sutra referundum a ja volem izbore i procedure iz Nacrta protivepidemioloških mera:
 

Quote

Nacrtom uputstva predviđeno je, između ostalog, da glasačko mesto mora biti očišćeno, dezinfikovano i provetreno najmanje 24 sata pre glasanja, oprema koja se nalazi na glasačkom mestu mora biti dezinfikovana najmanje 24 sata pre dana glasanja, dok sanitarne prostorije na glasačkom mestu, biće opremljnene sapunom, ubrusom za brisanje ruku i kantom za smeće. Predviđeno je i da na ulazu u objekat u kojem se nalazi glasačko mesto, na vidnom mestu bude istaknut plakat sa informacijama o načinu sprečavanja širenja zarazne bolesti kovid-19, kao i plakat o obaveznom rastojanju između glasača.

Sve bitne mere, dezinfekcija (jako važna stvar za air-born viruse) sapun, ubrus (to da vidim, pa da kažem imalo se rašta i roditi) i najbitnija mera - plakat na vidnom mestu. Da vidim taj korona virus koji će da ignoriše plakat na vidnom mestu.
Svaka čast KrŠ-u na ovako brižljivo izabranim merama, sad vi koji ste nekim čudom i dalje negativni možete serbez na referundum. Glas "da" na referendumu je istovremeno podrška ovako važnim i promišljenim protivepidemijskim merama 🙂

Link to comment
Share on other sites

Just now, djole said:

A kako je regulisano glasanje onih što su u izolaciji ili karantinu? Mislim bar zvanično, pošto to više niko i ne proverava.

Izgleda da nije regulisano, to jest ostaje mogućnost da se prijaviš svom biračkom odboru i da glasaš kući, što otvara zabavna pitanja:
da li je tvoja kuća u prethodnih 24 sata dezinfikovana (jako bitno za aerosolni virus) 🙂
da li imaš vidljivo istaknut plakat u kući - jako bitna mera

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

14-Jan-2022:

 

12721/31540/23

 

Na respiratoru 103

 

U bolnicama 2368

 

 

15-Jan-2022:

 

12559/29365/19

 

Na respiratoru 88     - 15

 

U bolnicama 2391     + 23

 

Osim ako me   @zoe Bg  nije opet zeznula 😄

 

Ja tu ne vidim neku dramu, obzirom na cifre zarazenih. Eno i u NL, broj hospitalizovanih pada vec 6-7 nedelja, uprkos broju zarazenih od preko 30 000 dnevno.

NIkad pre hospitalizacije nisu kasnile 6-7 nedelja za porastom broja zarazenih, tako da ne veruju ni da ce sad doci do drasticnog porasta

 

Ne kasni 6 nedelja, uglavnom hospitalizacije i smrtni slučajevi kasne 3 nedelje. Videćemo sad od Svetog Jovana na čemu smo i koliku štetu pravi ovaj Omikron. I u USA je omikron talas počeo oko polovine decembra, a 3 nedelje kasnije se vidi neki porast smrtnih slučajeva, mada ne toliko drastičan kao u prethodnim talasima.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Eddard said:

Mene je ta temperatura uveče i preko noći razbijala. Em što se presvlačim mokar do gole kože peta puta u toku noći, em užasno iscrpi... Ne daj se! 

Kao u reku da upadneš, zajedno sa krevetom, jastukom, ćebetom, nemam bolje poređenje. I ležim tako mokar i mislim se, dal` da ustanem ili ne.
Think, think, think...
I ustanem a opali me hladnoća kao da sam na Antarktiku išetao go i bos napolje, pa se onako tresem i presvlačim. Sinoć sam navlačeći gaće d`izvineš, pao sapleo se o nogavicu bokserica sve tresući se. pa j..em mater i sebi a i gde je ova sakrila rezervno ćebe jer je originalno mokro.
Pa rondam po plakaru a sve se tresem.
I tako milina jedna 🙂

  • Ha-ha 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Wookie said:

Ne kasni 6 nedelja, uglavnom hospitalizacije i smrtni slučajevi kasne 3 nedelje. Videćemo sad od Svetog Jovana na čemu smo i koliku štetu pravi ovaj Omikron. I u USA je omikron talas počeo oko polovine decembra, a 3 nedelje kasnije se vidi neki porast smrtnih slučajeva, mada ne toliko drastičan kao u prethodnim talasima.

 

To sam i htela da kazem za NL - omikron u NL ne izaziva porast hospitalizacija ni nakon 5-6 nedelja, pa sumnjam da ce im sad skociti, posle toliko vremena

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Sunshine State said:

 

To sam i htela da kazem za NL - omikron u NL ne izaziva porast hospitalizacija ni nakon 5-6 nedelja, pa sumnjam da ce im sad skociti, posle toliko vremena

Da nesto dodam. Kod mene u Norveskoj su ublazene mjere pored rekordne zaraze. Oko Bozica su uveli strozije mjere na oko 3000 zarazenih dnevnih. Juce ublazili mjere na 12500 cirka. Rekose kako su napredovali. Nisam bas najbolje razumio.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, koca popovic said:

Da nesto dodam. Kod mene u Norveskoj su ublazene mjere pored rekordne zaraze. Oko Bozica su uveli strozije mjere na oko 3000 zarazenih dnevnih. Juce ublazili mjere na 12500 cirka. Rekose kako su napredovali. Nisam bas najbolje razumio.

 

I u NL su "olaksali" lockdown, uprkos rekordnim brojevima i porastu zarazenih, bas zbog cinjenice da broj hospitalizovanih opada

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

 

I u NL su "olaksali" lockdown, uprkos rekordnim brojevima i porastu zarazenih, bas zbog cinjenice da broj hospitalizovanih opada

Ovdje kod nas rekordi padaju nenormalno u odnosu na ranije ali ovi iz vlade olaksase mjere. Da dodam da je zadnjih desetak dana bio veliki pritisak sa strane usluznih djelatnosti da mjere olabave.

Link to comment
Share on other sites

EMA lists rare spinal condition as side effect of AstraZeneca's COVID-19 shot

 

Bezbednosni panel Evropskog regulatora za lekove u petak je preporučio dodavanje retke upale kičme koja se zove transverzalni mijelitis kao nuspojava AstraZenecine vakcine protiv COVID-19.

Komitet za bezbednost Evropske agencije za lekove (EMA) takođe je preporučio da se slično upozorenje uključi za jednokratnu vakcinu Džonson i Džonson u oktobru, i ponovio je odluku u petak.

 

Transverzalni mijelitis je zapaljenje jedne ili obe strane kičmene moždine i može izazvati slabost u rukama ili nogama, senzorne simptome ili probleme sa funkcijom bešike ili creva.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, urosg3 said:

Da slušam struku i najnovija otkrića nema druge. #verujstruci

Naravno, naši nazovi mediji nisu preneli celu vest i navode na pogrešne zaključke.

 

Quote

Importantly, this study is not evidence that smoking weed or consuming hemp-derived products like CBD gummies can protect or prevent a Covid-19 infection.

“CBDA and CBGA are produced by the hemp plant as precursors to CBD and CBG, which are familiar to many consumers. However, they are different from the acids and are not contained in hemp products,” lead researcher Richard van Breemen says in a statement. Van Breemen is a pharmacologist and professor at the Linus Pauling Institute at Oregon State University.

https://www.inverse.com/mind-body/cannabis-covid

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, shonke said:

Aj ti prvo izveštaj od jutros...

Jutro - k`o nov sve okay. Noć jedno 30% blaže nego preksinoć. Probudim se nešto oko 4:30 presvučem se, i hajde kao upalim tv da ne blenem u plafon kad tamo  The Million Dollar Hotel i malo uhvatim i filma, pa nazad u Morfejev zagrljaj.
Kao ide na bolje.

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...