Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

32 minutes ago, urosg3 said:

Ja da prijavim šta sam juče a evo i danas iskusio:
Gladan sam stalno 🙂  Par sati nekako i izdržim i zove me čvarci iz frižidera, hmm...
Ljudi ovi mladenovački čvarci su odlični, kajmajk @Angelia znaš odakle je ali nikako se najesti 🙂

 

Oni Bilbi cvarci?

 

I zena i ja smo samo jeli dok smo bili bolesni, bas sam mislio da ce mi opasti apetit i imunitet, ali sam jeo ko na svadbi svaki dan. 

  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, AgroLaki said:

 

Oni Bilbi cvarci?

 

I zena i ja smo samo jeli dok smo bili bolesni, bas sam mislio da ce mi opasti apetit i imunitet, ali sam jeo ko na svadbi svaki dan. 

Ne, ne nisu industrijski, sa pijace domaći. Mladenovačka pijaca je odlična sve je odlično čega god se dohvatiš. Znam za Bilbi ali ovo je naprosta viša liga 🙂

Link to comment
Share on other sites

Pozitivno me je iznenadilo da u Srbiji vec cirkulise oralni lek Lagevrio (molnupiravir), koji je u EU tek nedavno odobren a koji, primera radi, jos ni u Svedsku nije stigao (iako imaju ugovoreno, ali ne zure). On se daje da bi se sprecilo pogorsanje covid-stanja. Takodje pozitivan delta-primer iz Beograda osobe koju poznajem (rizicna grupa), koja je u ambulanti (ne u apoteci!) dobila lek cim je covid ustanovljen i nakon nedelju dana je test negativan. Da li jos neko ima iskustvo sa ovim lekom?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mislim da sam sinoć to odradio, dakle sinoć 0 simptoma, 0 tegoba 0 temperature, osećam se podjednako dobro/loše kao i pre. Ukoliko i večeras ne bude ništa, a ne očekujem, to je kraj.

Malopre sišao do kola, da uzmem nešto, popeo sam se nazad na IV sprat pešaka čisto da se testiram. I isto kao i pre, bez ikakvih problema, kratkog daha, ma ništa.
Išijas se nije vratio?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Baby said:

Pravis zakljucke bezveze. Ne brinu svi o zdravlju, nego cisto eto da ispostuju neki propis da ih ne gnjece bez potrebe. 

 

A forma se nije promenila do pre par dana, iako je medicinskih maski bilo dovoljno. Jel mozes da objasnis taj fenomen?

9 hours ago, vilhelmina said:

 

Znaci, ne mora bas kako vlast kaze. Moze nekad i po sopstvenoj savesti i pameti.

Odlicno za tebe, ali ja sam mislila da kad se radi po sopstvenoj savesti i pameti, onda ne pratis nauku, i definitivno ne mozes da tvrdis superiornost nad onima koji su eto pratili preporuke strucnjaka. I ovde ne pricamo o strucnjacima tipa Nestorovic, pricamo o CDCju koji je do ove pandemije imao ogromnu podrsku javnosti.

 

Malo je arogantno nazivati ljude koji su pratili zvanicne preporuke - moronima.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Cyber said:

Pozitivno me je iznenadilo da u Srbiji vec cirkulise oralni lek Lagevrio (molnupiravir), koji je u EU tek nedavno odobren a koji, primera radi, jos ni u Svedsku nije stigao (iako imaju ugovoreno, ali ne zure). On se daje da bi se sprecilo pogorsanje covid-stanja. Takodje pozitivan delta-primer iz Beograda osobe koju poznajem (rizicna grupa), koja je u ambulanti (ne u apoteci!) dobila lek cim je covid ustanovljen i nakon nedelju dana je test negativan. Da li jos neko ima iskustvo sa ovim lekom?

 

Ne znam za taj na M, moj cale je pocetkom decembra  u odmah u ambulanti u provinciji dobio onaj japanski antivirotik na F, trebalo bi ovih dana da odradi kontrolni d dimer pa da uradi i AST i ALT da vidimo koliko je ostetio jetru sa tim.

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Angelia said:

 

Malo je arogantno nazivati ljude koji su pratili zvanicne preporuke - moronima.

 

Niti sam nekog nazvala moronom, niti sam na bilo koji nacin predstavljala sebe kao superiornu u odnosu na bilo koga. Dakle, o’ladi malo s ucitavanjem jer stvarno nije u redu.

Ne ocekujem da ce bilo koji forumas sada ici na prethodnu stranu da vidi sta sam stvarno napisala, ali neko bi mogao zdravo za gotovo da uzme ovo sto si izmislila i napisala, a nema blage veze s mojim postom.

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Angelia said:

A forma se nije promenila do pre par dana, iako je medicinskih maski bilo dovoljno. Jel mozes da objasnis taj fenomen?

 

 

Ma ne znam o kom fenomenu pricas uopste. Guras stalno neke marginalne stvari u prvi plan. Dve godine se vrtimo oko virusa i maske su stalno u opticaju. Nigde ne videh da se pise ko ce koje maske da nosi, nego da treba da se nose maske. Ako ljudi do sada ne znaju koje maske ih stite vise, koje manje, ne postoji ni jedan CDC ili bilo ko drugi ko ce ih u nesto ubediti. 

  • Like 3
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, urosg3 said:

I dalje mislim da su sva iskustva sa Covid ravnopravna, ali ako hoćemo da cepidlačimo možemo da pozovemo brojeve upomoć
Pa skup "Pera iz Bataje" ima vrednost x dok skup "Pera koji nisu videlu Bataju" ima vrednost 10 puta x Što nas vodi do logičnog zaključka da je skup "Pera koji nisu videli Bataju" mainstream, a "Pera iz Bataje" je marginalna grupa.
I jedan i drugi skup su naučno dokazani, ima Pera koji je u Bataji, a ima mnogo više Pera kojima Bataja ne treba.
Iskreno ne vidim bilo kakvu netačnost ili neslaganje sa naučnim mainstream u tvrdnji: "ja sam prošao sa Omicronom kao da je običan grip u pitanju samo zato jer sam se na vreme vakcinisao". To je istovremeno najbolja reklama za vakcinaciju koju mogu da smislim, mnogo bolja od izlizanog "Pere" i njegove naknadne pameti. 
 


Ne razumemo se, ne pričamo o istim skupovima. Ja pričam o poređenju 

 

nevakcinisani Pera ima veliku šansu (odnosno veću šansu) da završi u Bataji - istina, medicinski potvrđena, sa njom se i ti slažeš. 
 

vs.

 

Nevakcinisani Pera će imati koronu slaviju od gripa jer je omikron slabiji - e to još uvek ne znamo sigurno, iako liči na to.

 

to, da vakcinisani Uroš prođe kao ovaj drugi, to, iako još uvek medicina nije dala definitivnu reč o tome, izgleda da je tako, ali ne znamo da li je to zbog toga što je vakcinisan ili što je omikron. 
 

O tome se radi. Vi imate još uvek >50% nevakcinisanih (da ga jebem koliko od toga je imunih) i rano je za takve anegdotalne i paušalne procene da je omikron lakši grip. Možda i jeste, iako ne verujem, nego je situacija sa procentom imunizovanog stanovništva daleko bolja nego kod svih ostalih sojeva.

 

Uostalom, Beo je objasnio mnogo bolje šta hoću da kažem.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Eddard said:


Ne razumemo se, ne pričamo o istim skupovima. Ja pričam o poređenju 

 

nevakcinisani Pera ima veliku šansu (odnosno veću šansu) da završi u Bataji - istina, medicinski potvrđena, sa njom se i ti slažeš. 
 

vs.

 

Nevakcinisani Pera će imati koronu slaviju od gripa jer je omikron slabiji - e to još uvek ne znamo sigurno, iako liči na to.

 

to, da vakcinisani Uroš prođe kao ovaj drugi, to, iako još uvek medicina nije dala definitivnu reč o tome, izgleda da je tako, ali ne znamo da li je to zbog toga što je vakcinisan ili što je omikron. 
 

O tome se radi. Vi imate još uvek >50% nevakcinisanih (da ga jebem koliko od toga je imunih) i rano je za takve anegdotalne i paušalne procene da je omikron lakši grip. Možda i jeste, iako ne verujem, nego je situacija sa procentom imunizovanog stanovništva daleko bolja nego kod svih ostalih sojeva.

 

Uostalom, Beo je objasnio mnogo bolje šta hoću da kažem.

Sad sam razumeo da se nismo razumeli. Ja prenosim moje iskustvo, u koje upada iskustvo sa vakcinom i iskustvo sa kovidom nakon vakcine.
To je ono što mogu da tvrdim odgovorno, `vako vakcinisanom - meni Kovid ispao kao grip, najobičniji.
Kako bi ispalo da nisam vakcinisan - ne znam, verovatno daleko gore iskustvo. Ali nemam dokaza. 
Još samo oko bolda, malčice mi je preko glave da "mi" imamo nešto, da "mi imamo" xy novozaraženih, da "mi imamo" toliko i toliko nevakcinisanih jer smo to "mi" toliko opšte i različito da osim geografske i nacionalne (hajde i to) nemamo nikakvih sličnosti. Ono što ja mogu da kontrolišem, i na šta imam realan uticaj su moja porodica i par prijatelja sa porodicama i vidi čuda:
To "mi" gde imam realan uticaj tu nemamo nevakcinisanih. Ako hoćeš 100% ljudi na koje mogu da utičem su vakcinisani.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, urosg3 said:

Sad sam razumeo da se nismo razumeli. Ja prenosim moje iskustvo, u koje upada iskustvo sa vakcinom i iskustvo sa kovidom nakon vakcine.
To je ono što mogu da tvrdim odgovorno, `vako vakcinisanom - meni Kovid ispao kao grip, najobičniji.
Kako bi ispalo da nisam vakcinisan - ne znam, verovatno daleko gore iskustvo. Ali nemam dokaza. 
Još samo oko bolda, malčice mi je preko glave da "mi" imamo nešto, da "mi imamo" xy novozaraženih, da "mi imamo" toliko i toliko nevakcinisanih jer smo to "mi" toliko opšte i različito da osim geografske i nacionalne (hajde i to) nemamo nikakvih sličnosti. Ono što ja mogu da kontrolišem, i na šta imam realan uticaj su moja porodica i par prijatelja sa porodicama i vidi čuda:
To "mi" gde imam realan uticaj tu nemamo nevakcinisanih. Ako hoćeš 100% ljudi na koje mogu da utičem su vakcinisani.


Znaš na šta sam mislio. Nažalost, ti i tvojih 100% vakcinisanih ne možete da se izolujete od onih 50% nevakcinisanih. Kao što ni npr. Portugal sa svojih 90% ne može od ostatka sveta. Plešemo ovaj ples svi zajedno. Mislim, ne plešemo, a trebalo bi.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, vilhelmina said:

 

Niti sam nekog nazvala moronom, niti sam na bilo koji nacin predstavljala sebe kao superiornu u odnosu na bilo koga. Dakle, o’ladi malo s ucitavanjem jer stvarno nije u redu.

Ne ocekujem da ce bilo koji forumas sada ici na prethodnu stranu da vidi sta sam stvarno napisala, ali neko bi mogao zdravo za gotovo da uzme ovo sto si izmislila i napisala, a nema blage veze s mojim postom.

Ja nisam rekla da si ti to rekla - ti si se nadovezala na pricu o "moronima" da dodas da eto ti nisi pratila zvanicne preporuke i eto moze da se misli svojom glavom, sto po automatizmu znaci da opravdavas da su oni koji prate - moroni. Ili ne opravdavas? Mozda sam pogresno razumela tvoj komentar - nije to bilo nikakvo ucitavanje nego normalna reakcija na to sto si napisala.

 

1 hour ago, Baby said:

 

Ma ne znam o kom fenomenu pricas uopste. Guras stalno neke marginalne stvari u prvi plan. Dve godine se vrtimo oko virusa i maske su stalno u opticaju. Nigde ne videh da se pise ko ce koje maske da nosi, nego da treba da se nose maske. Ako ljudi do sada ne znaju koje maske ih stite vise, koje manje, ne postoji ni jedan CDC ili bilo ko drugi ko ce ih u nesto ubediti. 

Zar nije prostije reci "U pravu si Angelia, CDC je u... motku"? Po istrazivanju, 50% Amera veruje CDCju. Pazi NYT, i svi mediji su se bavili temom, a ti meni objasnjavas kako se ja bavim marginalnim stvarima. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mrd said:

:smiley58:Ja sam dobio diabetis za vreme korone, zbog nekretanja.

 

Izvini, nisam zapamtio, jesi li je ti zakačio?

 

Imam dvojicu pozanika, 35 i 36 godina, prvi je potkačio Vuhan varijantu među prvim srećnicima početkom 2020. godine, a drugi u maju 2021. g., obojica nevakcinisani i obojica su kao posledicu dobili dijabetis tip 2. Bodu se ljudi 4x dnevno.

 

Izgleda da se dijabetis kao posledica korone kod nevakcinisanih (do pojave Omikrona, za to ne znam) prilično često javlja.

Link to comment
Share on other sites

Even a fourth shot of a COVID-19 vaccine is “not good enough” to prevent Omicron, according to a preliminary study in Israel.

Sheba Hospital last month tested a fourth shot given to more than 270 medical workers, with 154 getting the Pfizer jab and 120 receiving Moderna.

The researchers revealed Monday that both groups showed a “slightly higher” increase in antibodies than after the third shot — but still not enough to prevent Omicron, the latest variant responsible for the vast majority of infections around the world.

 

https://nypost.com/2022/01/18/fourth-covid-vaccine-still-doesnt-stop-omicron-israeli-study/

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Laki21 said:

 

Izvini, nisam zapamtio, jesi li je ti zakačio?

 

Imam dvojicu pozanika, 35 i 36 godina, prvi je potkačio Vuhan varijantu među prvim srećnicima početkom 2020. godine, a drugi u maju 2021. g., obojica nevakcinisani i obojica su kao posledicu dobili dijabetis tip 2. Bodu se ljudi 4x dnevno.

 

Izgleda da se dijabetis kao posledica korone kod nevakcinisanih (do pojave Omikrona, za to ne znam) prilično često javlja.

NIsam je zakacio srecom, ali sa sticajem okolnosti zbog posla sedeo bez prestanka po 5 sati dnevno. To me je prvo ugojilo, a onda mi je skocio secer, posto se ne krecem.
Edit:

Drugog Pfizer-a sam primio 11-og marta. Medjutim, secer sam otkrio vec  na leto 19, ako se secam, posle 2 meseca sedenja. Ma, matoro to i prodjes pored pecenja i ugojis se. 🙂 Sad ce @zoran59 neku anegdotu. 😛 

Edited by mrd
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Angelia said:

 

Zar nije prostije reci "U pravu si Angelia, CDC je u... motku"? Po istrazivanju, 50% Amera veruje CDCju. Pazi NYT, i svi mediji su se bavili temom, a ti meni objasnjavas kako se ja bavim marginalnim stvarima. 

 

Ja sam to vec, bas mislim tebi objasnila. Kako se situacija menja, tako se menja i misljenje. Kako se istrazivanje siri, tako se menjaju informacije. To je kao da uzmes neko istrazivanje u vezi... ne znam, bilo cega, evo npr. AIDS, koji je osamdesetih bio najstrasniji bauk (od ako pipnes zarazenog, do moze samo krvnim putem da se prenese, pa masa pravila paniku i diskriminirala zarazene), na kraju su nasli lek koji odzava u zivotu i naravno promenili nacin obracanja, nacin razmisljanja, nacin tretiranja bolesti, nacin informisanja... 

 

Nego si nasla neku tupavu gresku u levicarskim novinama i sada se za nju zakacila jel celo tvoje institiranje ustvari nema nikakve veze sa maskama, nego da se blati Fauci koji je pre neki dan napao right star Rand Paul... Mslm, citam ovo vec godinama, sada ces reci da podmecem, a i reci, sta me briga... 

 

Evo, sada se svi mediji bave Djokovicem... maske vise ne prodaju vesti... jer jesu marginalne u odnosu na mnoge druge stvari u vezi virusa. Treba ih nositi pogotovo u zatvorenom, pa bilo sta ti pokrije usta da ne pljujes po ljudima okolo je bar ista. 

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...