Jump to content

U Zvezdu, zna se! 2022/23


Brat od Korneta

Otvaranje teme za 22/23  

140 members have voted

  1. 1. Koga bi ste da otvori temu za 22/23

    • WingWalker
      35
    • Devil
      14
    • Sarac
      53
    • Ridji
      17
    • Princeton
      20

This poll is closed to new votes

  • Please sign in or register to vote in this poll.
  • Poll closed on 06/22/2022 at 01:00 PM

Recommended Posts

55 minutes ago, Guru said:

 

Samo se postavlja pitanje kako su došli do tih ozbiljnih igrača, odnosno da li su samo kupovali proveren kvalitet, ili se radio i ozbiljan skauting... Pa kaže:

 

Adam Hanga Hungary.gif je došao u Baskoniju sa 24 godine iz Manrese, bez pređašnjeg EL, pa i EC iskustva, kod njih je odigrao jednu sezonu, poslat na pozajmicu u Avelino, pa se vratio i odigrao još dve sezone, postao jedan od najboljih defanzivaca u EL i onda otišao u Barsu, kasnije i Real.

 

Johannes Voigtmann Germany.gif je došao kod njih sa 24 godine iz Frankfurta, bez pređašnjeg EL i EC iskustva, kod njih je odigrao 3 sezone i onda prešao u CSKA.

 

Fabien Causeur France.gif je došao kod njih sa 25 godina iz Šolea, sa prethodno odigrane 4 utakmice u EL i 17 u EC, ostao je kod njih 4 sezone, prešao u Trinkijerijev Brose, a posle jedne sezone u Nemačkoj potpisao i za Real.

 

Thomas Heurtel France.gif je došao kod njih sa 22 godine iz Alikantea, naravno bez ikakvog EL iskustva, ostao je kod njih 3 i po sezone i prešao u Dudin Efes.

 

Vincent Poirier France.gif je došao kod njih sa 24 godine iz Paris-Levallois-a, bez ikakvog EL iskustva, ostao je kod njih 2 sezone i onda prešao u Boston Seltikse.

 

Luca Vildoza Argentina.gif je potpisao za njih sa 21 godinom kao igrač argentinskog Quilmes-a za koji je onda odigrao još jednu sezonu na pozajmici, nakon čega je odigrao 4 sezone za njih i onda uspeo da zabode i nekakav NBA ugovor.

 

Shavon Shields Denmark.gif USA.gif je došao kod njih sa 24 godine iz Trenta, nakon dobre sezone u Evrokupu (njegova 2. sezona u Evropi), odigrao je za njih 2 sezone i onda prešao kod Mesine u Armani.

 

Mike James USA.gif je došao kod njih sa 24 godine u toku sezone nakon što je odigrao svega 8 utakmica za Kolosos sa Rodosa, a prethodnu sezonu je odigrao u trećoj italijanskoj ligi... Proveo je kod njih tu i još jednu sezonu, kada su sa njim otišli na F4 EL, posle čega odlazi u PAO. 

 

 

Top potez im je bio i Achille Polonara Italy.gif kao izraziti late bloomer koji nije makao iz Italije do 28. godine kada je prešao kod njih iz Sasarija, u debitantskoj sezoni u EL je bio na 3 ppg, a onda u drugoj sezoni eksplodirao, nakon čega prelazi u Fener (a sada i Efes). Tibor Pleiss Germany.gif je kod njih prešao sa 23 godine nakon dve EL sezone u Broseu u kojima je imao 6-7 ppg, u prvoj sezoni kod njih je imao 5 ppg, a druga mu je bila breakout sa 12 ppg (najviše u dosadašnjoj EL karijeri) nakon čega prelazi u Barsu. Našeg Bjelicu Serbia.gif su isto doveli sa 22 godine i bez iskustva igranja na najvišem nivou, u prvoj sezoni u EL je imao 1 ppg, u drugoj 5 ppg, u trećoj 10 ppg, nakon čega prelazi kod Željka Obradovića u Fener.

 

 

Ovo su samo neki od igrača koji su igrali za njih u poslednjih 10-ak godina, da se ne vraćamo u dalju prošlost kakve su sve igračine imali kao plod vrhunskog skautinga... Meni je ovo baš model na koji bi itekako mogli da se ugledamo, nešto slično je pokušao i KKP sa Veselim, Lovernjom, Vestermanom, Bertansom (koji je isto završio u Baskoniji i odatle zabo NBA ugovor) - znači dovođenje mahom evropskih stranaca od 21-25 godina, višegodišnji ugovori, strpljenje umesto šilbovanja ako ne izdominiraju već u prvoj sezoni, uz kopanje i ponekog manje afirmisanog Amera koji je sezonu-dve u Evropi. 

 

 

 

Fenomenalno ovo zvuči, mada ima par "ali". 

 

Pre svega broj igrača koji je prošao kroz tu ekipu, verujem da na svakog ovog koji je postao top igrač, možemo da nađemo 7-8 onih koji su dišli sa nekom solidnom reputacijom i nisu uradili ništa.

To onda dalje preusmerava priču na njihove ambicije. To probavanje igrača je super kad igraš sezonu u fazonu "šta bude - bude", kao što oni igraju uglavnom, a posebno zadnjih par godina.

Edited by realno *w
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, realno *w said:

 

 

Fenomenalno ovo zvuči, mada ima par "ali". 

 

Pre svega broj igrača koji je prošao kroz tu ekipu, verujem da na svakog ovog koji je postao top igrač, možemo da nađemo 7-8 onih koji su dišli sa nekom solidnom reputacijom i nisu uradili ništa.

To onda dalje preusmerava priču na njihove ambicije. To probavanje igrača je super kad igraš sezonu u fazonu "šta bude - bude", kao što oni igraju uglavnom, a posebno zadnjih par godina.

Toliko nisu nista uradili da su poslednjih 20 godina igrali PET puta final four! A mi smo inace mnogo uradili. Jednkm zamalo usli u top 16

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Guru said:

 

Samo se postavlja pitanje kako su došli do tih ozbiljnih igrača, odnosno da li su samo kupovali proveren kvalitet, ili se radio i ozbiljan skauting... Pa kaže:

 

Adam Hanga Hungary.gif je došao u Baskoniju sa 24 godine iz Manrese, bez pređašnjeg EL, pa i EC iskustva, kod njih je odigrao jednu sezonu, poslat na pozajmicu u Avelino, pa se vratio i odigrao još dve sezone, postao jedan od najboljih defanzivaca u EL i onda otišao u Barsu, kasnije i Real.

 

Johannes Voigtmann Germany.gif je došao kod njih sa 24 godine iz Frankfurta, bez pređašnjeg EL i EC iskustva, kod njih je odigrao 3 sezone i onda prešao u CSKA.

 

Fabien Causeur France.gif je došao kod njih sa 25 godina iz Šolea, sa prethodno odigrane 4 utakmice u EL i 17 u EC, ostao je kod njih 4 sezone, prešao u Trinkijerijev Brose, a posle jedne sezone u Nemačkoj potpisao i za Real.

 

Thomas Heurtel France.gif je došao kod njih sa 22 godine iz Alikantea, naravno bez ikakvog EL iskustva, ostao je kod njih 3 i po sezone i prešao u Dudin Efes.

 

Vincent Poirier France.gif je došao kod njih sa 24 godine iz Paris-Levallois-a, bez ikakvog EL iskustva, ostao je kod njih 2 sezone i onda prešao u Boston Seltikse.

 

Luca Vildoza Argentina.gif je potpisao za njih sa 21 godinom kao igrač argentinskog Quilmes-a za koji je onda odigrao još jednu sezonu na pozajmici, nakon čega je odigrao 4 sezone za njih i onda uspeo da zabode i nekakav NBA ugovor.

 

Shavon Shields Denmark.gif USA.gif je došao kod njih sa 24 godine iz Trenta, nakon dobre sezone u Evrokupu (njegova 2. sezona u Evropi), odigrao je za njih 2 sezone i onda prešao kod Mesine u Armani.

 

Mike James USA.gif je došao kod njih sa 24 godine u toku sezone nakon što je odigrao svega 8 utakmica za Kolosos sa Rodosa, a prethodnu sezonu je odigrao u trećoj italijanskoj ligi... Proveo je kod njih tu i još jednu sezonu, kada su sa njim otišli na F4 EL, posle čega odlazi u PAO. 

 

 

Top potez im je bio i Achille Polonara Italy.gif kao izraziti late bloomer koji nije makao iz Italije do 28. godine kada je prešao kod njih iz Sasarija, u debitantskoj sezoni u EL je bio na 3 ppg, a onda u drugoj sezoni eksplodirao, nakon čega prelazi u Fener (a sada i Efes). Tibor Pleiss Germany.gif je kod njih prešao sa 23 godine nakon dve EL sezone u Broseu u kojima je imao 6-7 ppg, u prvoj sezoni kod njih je imao 5 ppg, a druga mu je bila breakout sa 12 ppg (najviše u dosadašnjoj EL karijeri) nakon čega prelazi u Barsu. Našeg Bjelicu Serbia.gif su isto doveli sa 22 godine i bez iskustva igranja na najvišem nivou, u prvoj sezoni u EL je imao 1 ppg, u drugoj 5 ppg, u trećoj 10 ppg, nakon čega prelazi kod Željka Obradovića u Fener.

 

 

Ovo su samo neki od igrača koji su igrali za njih u poslednjih 10-ak godina, da se ne vraćamo u dalju prošlost kakve su sve igračine imali kao plod vrhunskog skautinga... Meni je ovo baš model na koji bi itekako mogli da se ugledamo, nešto slično je pokušao i KKP sa Veselim, Lovernjom, Vestermanom, Bertansom (koji je isto završio u Baskoniji i odatle zabo NBA ugovor) - znači dovođenje mahom evropskih stranaca od 21-25 godina, višegodišnji ugovori, strpljenje umesto šilbovanja ako ne izdominiraju već u prvoj sezoni, uz kopanje i ponekog manje afirmisanog Amera koji je sezonu-dve u Evropi. 

 

Kroz Zvezdu je prošlo više kvalitetnijih igrača u poslednjih 7,8 godina, nego što si ih tu naveo. Što domaćih, što stranaca.

 

Da Zvezda dovede ovakve profile igračao kao što si naveo, ovde bi revolucija nastala, koliko se kuka na EL igrače, zamisli tek na nekoga od 25 godina iz Šolea ili Amera od 24 godine iz Kolososa. Baskonija sebi može da dozvoli i par lošijih sezona, jer imaju licencu.

 

Da ne pričamo o tome da Radonja nikog od ovih ne bi prihvatio ni u ludilu.

Edited by Green23
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Crni said:

Ja se nadam da ovi iz Barse nisu procitali ovaj post, postoce maznuti sada prespremnog Vajta i pokupiti sav kajmak.

Opet se ovde luduje i to sada i na igrace koji su pod ugovorom. Nece izaci na dobro, cini mi se.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Guru said:

 

Samo se postavlja pitanje kako su došli do tih ozbiljnih igrača, odnosno da li su samo kupovali proveren kvalitet, ili se radio i ozbiljan skauting... Pa kaže:

 

Adam Hanga Hungary.gif je došao u Baskoniju sa 24 godine iz Manrese, bez pređašnjeg EL, pa i EC iskustva, kod njih je odigrao jednu sezonu, poslat na pozajmicu u Avelino, pa se vratio i odigrao još dve sezone, postao jedan od najboljih defanzivaca u EL i onda otišao u Barsu, kasnije i Real.

 

Johannes Voigtmann Germany.gif je došao kod njih sa 24 godine iz Frankfurta, bez pređašnjeg EL i EC iskustva, kod njih je odigrao 3 sezone i onda prešao u CSKA.

 

Fabien Causeur France.gif je došao kod njih sa 25 godina iz Šolea, sa prethodno odigrane 4 utakmice u EL i 17 u EC, ostao je kod njih 4 sezone, prešao u Trinkijerijev Brose, a posle jedne sezone u Nemačkoj potpisao i za Real.

 

Thomas Heurtel France.gif je došao kod njih sa 22 godine iz Alikantea, naravno bez ikakvog EL iskustva, ostao je kod njih 3 i po sezone i prešao u Dudin Efes.

 

Vincent Poirier France.gif je došao kod njih sa 24 godine iz Paris-Levallois-a, bez ikakvog EL iskustva, ostao je kod njih 2 sezone i onda prešao u Boston Seltikse.

 

Luca Vildoza Argentina.gif je potpisao za njih sa 21 godinom kao igrač argentinskog Quilmes-a za koji je onda odigrao još jednu sezonu na pozajmici, nakon čega je odigrao 4 sezone za njih i onda uspeo da zabode i nekakav NBA ugovor.

 

Shavon Shields Denmark.gif USA.gif je došao kod njih sa 24 godine iz Trenta, nakon dobre sezone u Evrokupu (njegova 2. sezona u Evropi), odigrao je za njih 2 sezone i onda prešao kod Mesine u Armani.

 

Mike James USA.gif je došao kod njih sa 24 godine u toku sezone nakon što je odigrao svega 8 utakmica za Kolosos sa Rodosa, a prethodnu sezonu je odigrao u trećoj italijanskoj ligi... Proveo je kod njih tu i još jednu sezonu, kada su sa njim otišli na F4 EL, posle čega odlazi u PAO. 

 

 

Top potez im je bio i Achille Polonara Italy.gif kao izraziti late bloomer koji nije makao iz Italije do 28. godine kada je prešao kod njih iz Sasarija, u debitantskoj sezoni u EL je bio na 3 ppg, a onda u drugoj sezoni eksplodirao, nakon čega prelazi u Fener (a sada i Efes). Tibor Pleiss Germany.gif je kod njih prešao sa 23 godine nakon dve EL sezone u Broseu u kojima je imao 6-7 ppg, u prvoj sezoni kod njih je imao 5 ppg, a druga mu je bila breakout sa 12 ppg (najviše u dosadašnjoj EL karijeri) nakon čega prelazi u Barsu. Našeg Bjelicu Serbia.gif su isto doveli sa 22 godine i bez iskustva igranja na najvišem nivou, u prvoj sezoni u EL je imao 1 ppg, u drugoj 5 ppg, u trećoj 10 ppg, nakon čega prelazi kod Željka Obradovića u Fener.

 

 

Ovo su samo neki od igrača koji su igrali za njih u poslednjih 10-ak godina, da se ne vraćamo u dalju prošlost kakve su sve igračine imali kao plod vrhunskog skautinga... Meni je ovo baš model na koji bi itekako mogli da se ugledamo, nešto slično je pokušao i KKP sa Veselim, Lovernjom, Vestermanom, Bertansom (koji je isto završio u Baskoniji i odatle zabo NBA ugovor) - znači dovođenje mahom evropskih stranaca od 21-25 godina, višegodišnji ugovori, strpljenje umesto šilbovanja ako ne izdominiraju već u prvoj sezoni, uz kopanje i ponekog manje afirmisanog Amera koji je sezonu-dve u Evropi. 

 

Sve ovo sam ja znao, babinih mi punjenih paprika.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nate said:

Toliko nisu nista uradili da su poslednjih 20 godina igrali PET puta final four! A mi smo inace mnogo uradili. Jednkm zamalo usli u top 16

Za ovu priču je jedino relevantan F4 iz 2016 , ali i sa tim imaš poentu.

Ja evropsku košarku delim pre odlaska Janisa, Jokića i Luke u NBA i posle 

Edited by Milos 3.14
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, drakon1 said:

Opet se ovde luduje i to sada i na igrace koji su pod ugovorom. Nece izaci na dobro, cini mi se.

Kalinu i Dedu sam oprostio nekako, ali Vajta sam spreman da branim po cenu spstvenog odjavljivanja na 24 h sa ovog foruma.

Ako to nekome treba...ako to nekome treba da me dizu na noge i odjavljivanje-onda neka navale!

Ne kazem da cu se odbraniti, ali cu se braniti svim raspolozivilm sredstvima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Nate said:

Toliko nisu nista uradili da su poslednjih 20 godina igrali PET puta final four! A mi smo inace mnogo uradili. Jednkm zamalo usli u top 16

 

A gde tačno piše da nisu uradili ništa? Ili gde sam spomenuo vas u ovom kontekstu?

 

Poenta je da nemaju nikakav pritisak. Mogu da osvoje ligu kao što je bio slučaj 2019. a mogu da vežu tri godine bez plejofa u EL i 2 godine ispadanja u prvoj ili drugoj rundi plejofa ACB lige i da se ništa ne promeni.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, 1945 said:

 

Rekao bih da ove sezone ipak se politika promenila na bolje, odnosno kao sto je bilo nekada da je dobar deo igraca iz Zvezdine skole.

 

Trenutno su tamo:

-Pavicevic 01

-Manojlovic 02

-Vujicic 02

-Gusic 02

-Saranovic 03

-Vudragovic 04

-Matovic 04

-Vukovic 05

 

Ocekujem ozbiljniju minutazu za barem petoricu, tako da bice zanimljivo pratiti Fmp ove sezone izmedju ostalog jer je i Djenka tamo.

 

Plus su Topic 05 i Gacic 05 prikljuceni prvom timu kkcz sada, mada bih radije voleo da odu na pozajmicu negde u Aba2 ili Kls gde mogu da dobiju minutazu nego da ne vide parketa ove sezone kod nas, jer su fizicki jos uvek dosta slabi i za Fmp odnosno Aba ligu a tamo ni nema mesta imaju 15-16 igraca u rosteru vec.

Moram da priznam da nisam pratio ove sezone FMP tj. tokom ljeta i veoma mi je drago ovo procitati, taman i neimalo veze sa Crvenom Zvezdom bice fino gledati nase mladje igrace kako se takmice... 

 

Dobro '05 je realno jos mlado za ikakve EL minute, a pitanje i za ABU, ABA2 sa odredjenom minutazom sa klupe bi im bila Odlicna ovu sezonu

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chaos Is Me said:

@Guru Nisam siguran da razumem poentu posta. Baskonija danas nije isto što i pre par godina. Prilično su se srozali, a igru im nosi 5, 6 proverenih EL igrača (naravno ako nisu interesantni EL bogatašima), ostalo redom tipa Kurucs, Sedekerskis, Raiste i slični (npr koliko godina su trpeli bangavog Ilmane Diopa) ne bih menjao glavu za glavu za bilo koga iz naše ozloglašene "domaće osnove". Uostalom, Baskonija baš i nema neke evroligaške rezultate u poslednje vreme pa da tvrdimo da taj njihov sistem daje rezultata. Svakako jesu dosta avangardan klub i imaju neke lepe zabode i skauting im je interesantan, ali imaju i masu promašaja. Drugim rečima, nisu oni danas ništa bolji klub nego KKCZ a do nedavno su bili.

 

Pa jedino ako gledaš samo prošlu sezonu kada su stvarno imali 2 pobede manje od nas... U sezoni 2020-21 su recimo imali 18-16, a mi 10-24, a jedan od nosilaca im je bio upravo pomenuti Polonara - koji ne da nije bio proveren EL igrač, nego je u dotadašnjoj karijeri igrao za Teramo, Vareze, Ređijanu i Sasari. Pritom je i njegova prva sezona u Baskoniji izgledala ovako:

 

Polonara-1.png

 

A druga ovako:

 

Polonara-2.png

 

Zvezda ne bi otprilike nikada dovela Italijana iz Sasarija, a i kada bi se nekim čudom to desilo on bi nakon ovakve prve sezone bio proglašen za žabarskog kamenjara i prevaru... Zapravo sam siguran da ne bi ni tu prvu sezonu završio kao naš igrač, a posebno ne bi ostao za sledeću. Ako to nije kvalitetan skauting i vizija Baskonije, onda ne znam šta je.

 

A nije ni pominjani Pierria Henry došao kod njih kao provereni EL igrač, a igrao je u iste dve sezone za Baskoniju kao i Polonara. Imao je doduše pre toga veoma dobru sezonu u Evrokupu u dresu Uniksa...

 

Prva sezona:

 

Henry-1.png

 

Druga sezona:

 

Henry-2.png

 

 

Pomenuti Vildoza, Shields, Poirier i Voigtmann su sve relativno skorašnji primeri igrača koji nisu došli kod njih kao proverena EL rešenja, nego su to upravo kod njih postali, znači ne pričam o periodu od pre 15-20 godina... I tu se jasno vidi skauting i vizija da se igrači istrpe, jer nisu svi eksplodirali u svojoj prvoj sezoni kod njih - naprotiv.

 

 

A što se tiče rezultata u EL - od uvođenja novog sistema takmičenja oni su na 90 pobeda i 94 poraza u regularnoj sezoni, a mi na 62 pobede i 93 poraza, oni su tri puta igrali plejof, mi nijednom, ne bih baš rekao da je to isto. Da li je to baš onaj nivo kao kada su bili manje-više redovni učesnici fajnal fora EL - naravno da nije, al' su i dalje stabilan i kvalitetan EL klub sa prilično dobrim rezultatima, svakako pojam za nas.

 

Edited by Guru
  • Like 15
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Guru said:

Pomenuti Vildoza, Shields, Poirier i Voigtmann su sve relativno skorašnji primeri igrača koji nisu došli kod njih kao proverena EL rešenja, nego su to upravo kod njih postali, znači ne pričam o periodu od pre 15-20 godina... I tu se jasno vidi skauting i vizija da se igrači istrpe, jer nisu svi eksplodirali u svojoj prvoj sezoni kod njih - naprotiv.

 

Kao sto Bojana rece, nama imperativ rezultata ne dozvoljava mogucnost vizije i da se trpi prilagodjavanje igraca na vise od jedne sezone. Recimo, ako je par njih dovedeno da budu jedni od nosioca (kao Hollins), a imaju prilicno losu sezonu, to bi se kod nas odrazilo na rezultat i mozda ne osvajanje ABA lige (ostajanje bez EL sljedece sezone). Ako nemas prodor u EL, moras i da korigujes budzet za nadolazecu sezonu, i prvi u redu su ti nedokazani igraci, koji vjerovatno imaju i rastuce ugovore, pa se ne isplate drzati u rosteru, iako imaju velike sanse da odigraju puno bolju sezonu.

 

Ako bi nesto trebali da korigujemo u "sistemu", ja sam za dovodjenje sto vise domacih, mladih reprezentativaca, i u njih uloziti dosta truda na usavrsavanje. Manje bi vremena trebalo na aklimatizaciju, bila bi veca podrska javnosti na strpljenju, a s tim i vece sanse da se stvori igrac za prvi tim (a i reprezentaciju). Ulozio bih velika sredstva na kvalitetne individualne trenere, kondicione radnike, obezbjedio izvanredne uslove (sale i teretane), i za svakog velikog talenta imao mikro-cikluse sa tacno odredjenim mjernim jedinicama napretka. Imamo juniorsku ekipu, kaljenje u KLS, FMP u ABA ligi, bukvalno mali koraci dok se ne usavrsi igrac za EL.

 

Mislim, mozda se vec i radi ovako nesto, ali izgleda postoji problem u tom razvoju, cim nismo u stanju da izbacimo ijednog mladog igraca iz pogona vec dugi niz godina,

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Green23 said:

Kroz Zvezdu je prošlo više kvalitetnijih igrača u poslednjih 7,8 godina, nego što si ih tu naveo. Što domaćih, što stranaca.

 

Ja nisam nabrajao sve igrače Baskonije koji su igrali za njih u tom periodu, nego samo one koje su zahvaljujući kvalitetnom skautingu dovodili ispod radara (i to ne sve). A ako smo mi stvarno imali više kvalitetnih igrača u tom periodu (ne bih baš rekao), a ostvarili značajno lošije rezultate (što je činjenica), to je tek poražavajuće.

 

59 minutes ago, Green23 said:

Da Zvezda dovede ovakve profile igračao kao što si naveo, ovde bi revolucija nastala, koliko se kuka na EL igrače, zamisli tek na nekoga od 25 godina iz Šolea ili Amera od 24 godine iz Kolososa.

 

Na EL igrače se uglavnom kuka ako su role player-i koji nemaju visok plafon, upravo suprotno od navedenih primera koje je Baskonija dovodila. A to kakve bi bile reakcije forumaša na Vox92 je svakako potpuno nebitno i o tome ozbiljan klub ne bi trebao da razmišlja... Klub koji pak loži navijače grejalicama, šlemovima, bombama i koji mahom povlači populističke i kratkovide poteze, verovatno razmišlja i o tome (ne mislim naravno samo na Vox92, nego generalno na masu koju prelazni rok zanima više i od sezone i generalno košarke).

 

1 hour ago, Green23 said:

Baskonija sebi može da dozvoli i par lošijih sezona, jer imaju licencu.

 

Mogli bi i mi sebi da dozvolimo neku lošiju sezonu i bez te licence (a nije da ih i ovako nismo imali), da je klub postavljen na zdravim osnovama i da ima normalno rukovodstvo i publiku koja ne navija isključivo za rezultat.

 

1 hour ago, Green23 said:

Da ne pričamo o tome da Radonja nikog od ovih ne bi prihvatio ni u ludilu.

 

Sreća pa Radonja više nije tu, tako da sada trener nije prepreka da se takvi igrači dovode... Kao što nije bio prepreka ni u periodu od 2017-2020.

 

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Guru said:

 

Samo se postavlja pitanje kako su došli do tih ozbiljnih igrača, odnosno da li su samo kupovali proveren kvalitet, ili se radio i ozbiljan skauting... Pa kaže:

 

Adam Hanga Hungary.gif je došao u Baskoniju sa 24 godine iz Manrese, bez pređašnjeg EL, pa i EC iskustva, kod njih je odigrao jednu sezonu, poslat na pozajmicu u Avelino, pa se vratio i odigrao još dve sezone, postao jedan od najboljih defanzivaca u EL i onda otišao u Barsu, kasnije i Real.

 

Johannes Voigtmann Germany.gif je došao kod njih sa 24 godine iz Frankfurta, bez pređašnjeg EL i EC iskustva, kod njih je odigrao 3 sezone i onda prešao u CSKA.

 

Fabien Causeur France.gif je došao kod njih sa 25 godina iz Šolea, sa prethodno odigrane 4 utakmice u EL i 17 u EC, ostao je kod njih 4 sezone, prešao u Trinkijerijev Brose, a posle jedne sezone u Nemačkoj potpisao i za Real.

 

Thomas Heurtel France.gif je došao kod njih sa 22 godine iz Alikantea, naravno bez ikakvog EL iskustva, ostao je kod njih 3 i po sezone i prešao u Dudin Efes.

 

Vincent Poirier France.gif je došao kod njih sa 24 godine iz Paris-Levallois-a, bez ikakvog EL iskustva, ostao je kod njih 2 sezone i onda prešao u Boston Seltikse.

 

Luca Vildoza Argentina.gif je potpisao za njih sa 21 godinom kao igrač argentinskog Quilmes-a za koji je onda odigrao još jednu sezonu na pozajmici, nakon čega je odigrao 4 sezone za njih i onda uspeo da zabode i nekakav NBA ugovor.

 

Shavon Shields Denmark.gif USA.gif je došao kod njih sa 24 godine iz Trenta, nakon dobre sezone u Evrokupu (njegova 2. sezona u Evropi), odigrao je za njih 2 sezone i onda prešao kod Mesine u Armani.

 

Mike James USA.gif je došao kod njih sa 24 godine u toku sezone nakon što je odigrao svega 8 utakmica za Kolosos sa Rodosa, a prethodnu sezonu je odigrao u trećoj italijanskoj ligi... Proveo je kod njih tu i još jednu sezonu, kada su sa njim otišli na F4 EL, posle čega odlazi u PAO. 

 

 

Top potez im je bio i Achille Polonara Italy.gif kao izraziti late bloomer koji nije makao iz Italije do 28. godine kada je prešao kod njih iz Sasarija, u debitantskoj sezoni u EL je bio na 3 ppg, a onda u drugoj sezoni eksplodirao, nakon čega prelazi u Fener (a sada i Efes). Tibor Pleiss Germany.gif je kod njih prešao sa 23 godine nakon dve EL sezone u Broseu u kojima je imao 6-7 ppg, u prvoj sezoni kod njih je imao 5 ppg, a druga mu je bila breakout sa 12 ppg (najviše u dosadašnjoj EL karijeri) nakon čega prelazi u Barsu. Našeg Bjelicu Serbia.gif su isto doveli sa 22 godine i bez iskustva igranja na najvišem nivou, u prvoj sezoni u EL je imao 1 ppg, u drugoj 5 ppg, u trećoj 10 ppg, nakon čega prelazi kod Željka Obradovića u Fener.

 

 

Ovo su samo neki od igrača koji su igrali za njih u poslednjih 10-ak godina, da se ne vraćamo u dalju prošlost kakve su sve igračine imali kao plod vrhunskog skautinga... Meni je ovo baš model na koji bi itekako mogli da se ugledamo, nešto slično je pokušao i KKP sa Veselim, Lovernjom, Vestermanom, Bertansom (koji je isto završio u Baskoniji i odatle zabo NBA ugovor) - znači dovođenje mahom evropskih stranaca od 21-25 godina, višegodišnji ugovori, strpljenje umesto šilbovanja ako ne izdominiraju već u prvoj sezoni, uz kopanje i ponekog manje afirmisanog Amera koji je sezonu-dve u Evropi. 

 

Kako te ne mrzi brate, svaka cast iskreno😂

Link to comment
Share on other sites

Ostajem pri tome da se Baskonija dosta srozala, o čemu svedoči i popunjenost Fernando Buesa arene, nekada su se tamo dograđivali dodatni spratovi zbog lokalne popularnosti kluba, danas je dvorana poluprazna. Oni jednostavno ne mogu da zadrže svoje najbolje igrače koje su doveli i unapredili, šta više, najbolji igrači im odlaze uglavnom u direktnu konkurenciju, Barsu i Real (mada realno ta 2 kluba su liga za sebe). U poslednje vreme baš ne blistaju sa pronalaženjem igrača ispod radara a i česte su im smene na klupi. Henry je pre odlaska u Baskoniju bio najbolji igrač evrokupa, nije to sad ne znam kakav rizik, za Polonaru svaka čast, posebno na njegovom čekanju da proradi. Kao što je neko već rekao, lako je uz 10-godišnju licencu rizikovati. Mi da imamo tu licencu ja bih da sam neka vlast u KKCZ ovu sezonu potpuno preusmerio na razvoj ili što bi preko puta rekli, pretvorio je u prvu godinu trogodišnjeg ciklusa. Ipak, mi smo bez EL u veoma težem položaju, neatraktivni i za domaća i strana pojačanja. Btw, dovodili smo i mi neke igrače ispod radara i bez EL iskustva koji su danas premium EL igrači - Baron, Lorenzo itd. 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Guru said:

A što se tiče rezultata u EL - od uvođenja novog sistema takmičenja oni su na 90 pobeda i 94 poraza u regularnoj sezoni, a mi na 62 pobede i 93 poraza, oni su tri puta igrali plejof, mi nijednom, ne bih baš rekao da je to isto. Da li je to baš onaj nivo kao kada su bili manje-više redovni učesnici fajnal fora EL - naravno da nije, al' su i dalje stabilan i kvalitetan EL klub sa prilično dobrim rezultatima, svakako pojam za nas.

Mahom se i slazem sa vecinom sto si napisao samo da izdvojim ovaj deo.

 

Baskonija je do pre ove sezone za nama imala znacajno veci budzet od nas, tako da to merilo pobeda bi bilo relevantno da smo kao u sezoni za nama kada smo imali najslicniji, imali svih 6 sezona za nama odnosno od kad je novi sistem takmicenja.

 

Na primer u sezoni 19/20 su imali duplo veci budzet.  https://www.eurohoops.net/en/euroleague/963346/list-of-season-budgets-of-euroleague-teams/

 

Mogu misliti kolika je bila razlika u sezoni 17/18 na primer kada smo mi imali najmanji budzet u poslednjih 8-9 sezona.

 

Jedan od razloga, izmedju ostalog, je i sto dobijaju nekoliko miliona od TV prava, dok mi naravno dobijamo 0 tu.

 

U svakom slucaju u takvoj konstaliciji od kad je novog sistema na primer, najrealnije je porediti Zvezdu sa Albom a kao sto si naveo cini mi se tu smo negde po skoru...

Edited by 1945
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Decembarski said:

Pročitao sam zadnje 3 strane pa onda proverim da nisam na temi u Basconiju,zna se?

Najjace su mi ove upadice. Ljudi fino diskutuju, razmenjuju misljenja i obrazlazu svoje tvrdnje, bas milina za procitat ali mora onda ovakav jedan upis.

 

Ne mora svaka strana i post da bude kukanje i zapomaganje iako je Zvezdina tema.

  • Like 22
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...