Jump to content

Šta kupiti od tehnike?


Recommended Posts

@KooineeperkSad i mene interesuje taj model. Kada budeš mogao, aj javi utiske... Ono što mene "brine" u vezi tog monitora je što je 27" a FHD, pa nisam siguran kako bi to izgledalo kada si na nekoj udaljenosti  od recimo ~60cm - 70cm (u pincipu ne bi trebalo da bude problema... ali... )

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Senn said:

@KooineeperkSad i mene interesuje taj model. Kada budeš mogao, aj javi utiske... Ono što mene "brine" u vezi tog monitora je što je 27" a FHD, pa nisam siguran kako bi to izgledalo kada si na nekoj udaljenosti  od recimo ~60cm - 70cm (u pincipu ne bi trebalo da bude problema... ali... )

 

Prvi utisci su odlicni ali sam ga povezao na stari laptop pa cu probati i na novom. 

 

Da, to za rezoluciju sam se i ja brinuo, sto je "samo" FHD a 27". To je neka gornja granica za velicinu za FHD za monitore, za televizore naravno vazi druga prica jer se oni ne gledaju tako blizu. 

 

Prvi utisak mi je da je brightness i contrast bas jak, pa sam morao da spustim brightness cak na 30%. Cak sam morao da povecam brightness na starom monitoru koji stoji pored da mi razlika ne bi bila prevelika.  

 

Retko igram igrice pa nemam utisak o tome, pustao sam neke koloritne i zivopisne FHD Youtube snimke i svakako mi delovalo lepse od starog monitora. Videcu posle duzeg rada kakav je efekat 144Hz osvezavanja, posto me na starom monitoru posle rada stipkale oci i suzile. Ta frekvencija i USB-C podrska sa svim ostalim portovima mi je bila odlucujuci faktor za kupovinu. Za te pare nisam mogao to da dobijem ni sa jednim drugim modelom.

 

Ako bih mu trazio manu to je nesto slabije osvetljenje po ivicama. 

 

Ako postoji neki tester za monitore, reci pa da probam. 

 

Cini mi se da ih je (barem po ovoj ceni) ostalo samo u Gigatronu i to moras da proveris gde. Npr. u Uscu je bilo 2 komada ali su imali mrtve piksele pa nece da ih prodaju, pa su me poslali u Immo centar, gde je bio jedan primerak koji je stojao izlozen. Pregledao sam ga, sve je ok bilo pa sam ga uzeo. Monitori za razliku od televizora stoje ugaseni pa nema veze sto je bio izlozen. 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Što se tiče refresh rate-a, to pravi veliku razliku ako igraš "brze" FPS igrice poput starog dobrog Quake-a. Za ostale aktivnosti tipa kancelarijski posao, puno čitanja/kuckanja... tip panela pravi ogromnu razliku: IPS vs TN - nebo i zemlja.

 

Jedino gde je TN bolji od IPS-a jeste input lag, što je kod starih brzih FPS igrica presudno za one perfekcioniste. Nije u pitanju placebo već je stvarno razlika u input lag-u jer način (tj. tehnologija) na koji IPS radi jednostavno ima takva ograničenja. Ni TN nije savršen, tj. veoma daleko od savršenog... pogotovo što se tiče kalibracije/prikazivanja boja - TN je sranje (a IPS odličan).

CRT monitori nemaju nikakav input lag.  Oni retki CRT monitori koji su mogli da imaju refresh rate od 140Hz i više - oni "tuku" sve ove nove gejmerske monitore: Nemaju nikakav input lag, nemaju native resolution (što znači da možeš da igraš na bilo kojoj rezoluciji bez gubitka kvaliteta slike - a to znači da se komotno može igrati na manjoj rezoluciji i samim tim postići veći broj frejmova po sekundi... ).

Naravno, mane CRT-a su: dimenzije, zračenje i nemogućnost da prikazuje pravo crno (+ odavno se više ne proizvode... mislim da ih niko normalan ne bi kupovao danas).

 

 

Što se tiče brightness-a, to svi novi gejmerski monitori imaju pojačano, što je po meni skroz glupo...

 

Ja sam se zajebao i kupio Benq Zowie XL2411P a uopšte ne igram igrice. Pre sam igrao neke old school igrice tipa Q3A, i mislio sam da ću se vratiti jer nas nekoliko konjina se skupilo pa počelo da igra u slobondno vreme, da se prisetimo starih dana... ali na kraju ništa od toga, brzo smo se zasitili. A ja, kada sam već morao da kupim monitor, reko aj da onda kupim onaj koji bi mi bio najbolji za to... i kupim XL2411P .

Ima TN panel, 144Hz, i za gaming je odličan. Ali brate mili, za čitanje, pogotovo ako je pozadina bela - kao da laserom gađaš pravo u oči. Ja sam mu smanjio osvetljenje na 50%, ali i dalje nije prijatan. Takodje, milion puta radio kalibraciju i svaki put bezuspešno... Jednostavno, TN paneli imaju ta ograničenja i tu nema pomoći.

 

 

 

 

Edited by Senn
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/24/2022 at 9:44 PM, Romantik said:

Hteo bih da pazarim bezicne slusalice, ali iz nizeg cenovnog ranga pa sam nasao dva proizvoda koji po karakteristikama deluju ok, a imaju ok komentare pa me zanimaju iskustva ljudi ako je neko odavde koristio iste (Steva da se ne javlja, on ne priznaje nista sto nije najskuplje). Najbitnije mi je da baterija traje sto duze, a sto se kvaliteta zvuka tice ja svakako nisam u stanju da to nijansiram.

 

https://gigatron.rs/bezicne-slusalice/realme-bezicne-bubice-buds-air-2-tws-crna-427341

https://gigatron.rs/bezicne-slusalice/philips-bezicne-bubice-tat2236bk00-tws-crna-451429

 

Ne znam da li si pazario , ali ako imas mogucnosti nabavi nesto od ovog https://tribit.com/collections/earbuds

Ja imam ove https://tribit.com/collections/earbuds/products/tribit-flybuds1-true-wireless-earbuds

Ali imam i njihove blutut zvucnike, sve je odlicno.

Link to comment
Share on other sites

Imaš ovaj novi Samsung što jee sad izasao, oko 20 i kusur hiljada je, i Xiaomi. To kao ima smisla da see kupi, i mi smo u firmi kupili. Odlično rade za sada.

Samo što ja mrzim tablet kao  uredjaj, i mislim da je najveće sranje.  Mi smo za svrhe testiranja izmenjali  brdo tableta, svi brzo postanu golo govno, koje jedva moze da se koristi.
Evo npr, ja sad kuci imam 3 komada, sva 3 skupljaju prasinu, Huawei T3, Huawei T5 i neku Yogu.
T5 je baš loš. Ne znam da l' T3 može da se nabavi, ako može a gledaš te budget opcije, on mooooožda i nije loš..
Mada i dalje to je tablet.

Link to comment
Share on other sites

Moram da se složim sa time, iako imam relativno skromno, direktno iskustvo sa IPad-ovima, ali svi kažu da je tako i verujem im.
Sa druge strane android tableti, na osnovu mog iskustva nisu najbolji. I tu moram da priznam da nisam koristio neki koji je tipa preko 500,,600e.
Ali ponovo, svaki uredjaj nekad padne sa 500e na 250e, i to relativno brzo. Koja je vajda da platiš za uredjaj preko 500e, ako za 2 god je maltene neupotrebiv. A u tih 2 godine je efektivno korišćenje relativno skromno.

Kod kupovine tableta, IMHO, treba prvo lepo odrediti value koji se dobija za tu odredjenu osobu. To važi naravno za svaki uredjaj, ali je tablet tu dosta podložan tom tech delusion efektu.
Za osobe koje putuju dosta, tablet ima neki value, za ove druge i ne.
Fina je to idejica "Blejaću sa njim na kauču, listaću vesti, možda pinterest ili neku inspirativnu platformu".
Ali brzo dobiješ želju da kucaš na njemu i da radiš nekakav multitask.

Kad smo već kod tableta, sad baš treba da adaptiram određeni dizajn i za tablet.  Jedu mi se govna. Smuči mi se UI i UX zbog toga.

Edited by BattleBender
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, realno *w said:

 

ček, ček, ne kontam ovo... kako misliš da moraš imati DP da bi extendovao još jedan ekran?

Očigledno sa računara ima jedan izlaz pa da bi extendovao još jedan monitor treba mu na postojećem izlazni display port. Dakle da spoji monitore između sebe i tako extenduje.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, realno *w said:

 

ček, ček, ne kontam ovo... kako misliš da moraš imati DP da bi extendovao još jedan ekran?

pored HDMI, imam i USB-C, koji moze da extend-uje na 2 monitora. I tako rokam trenutno laptop na 2 monitora.

Ali ako kupiš monitor koji u sebi ima DP out (mislim da je out, ja ne znam to out, in), onda extend-ovanje ne moras da radiš ubacivanje nečeg dodatnog u laptop.
I ja mislim da je poželjno da se kupi takav monitor jer ne znaš koje ćeš uredjaje da koristiš, možda nekad neki drugi za neku drugu svrhu priključiš.
Možda ti se ćefne da imaš 4 ekrana....

Ovo je najbolja fora da furaš sve koliko ti grafička dozvoljava da imaš screen-a.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, BattleBender said:

Možda ti se ćefne da imaš 4 ekrana....

Ovo je najbolja fora da furaš sve koliko ti grafička dozvoljava da imaš screen-a.

 

Ne mozes valjda vise od 3 ekrana sa ovim "normalnim" grafikama u laptopovima. Pri tom, jedan je ekran na samom laptopu. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, BattleBender said:

pored HDMI, imam i USB-C, koji moze da extend-uje na 2 monitora. I tako rokam trenutno laptop na 2 monitora.

Ali ako kupiš monitor koji u sebi ima DP out (mislim da je out, ja ne znam to out, in), onda extend-ovanje ne moras da radiš ubacivanje nečeg dodatnog u laptop.
I ja mislim da je poželjno da se kupi takav monitor jer ne znaš koje ćeš uredjaje da koristiš, možda nekad neki drugi za neku drugu svrhu priključiš.
Možda ti se ćefne da imaš 4 ekrana....

Ovo je najbolja fora da furaš sve koliko ti grafička dozvoljava da imaš screen-a.

 

Ok jasno,  zato ti je bitno out/in, moraš imati dva različita na dva monitora.

 

Ja sam par puta koristio one aktivne hdmi splitere, ako se dobro sećam radili su na 60hz, a bili su neki ultra jeftini.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Kooineeperk said:

 

Ne mozes valjda vise od 3 ekrana sa ovim "normalnim" grafikama u laptopovima. Pri tom, jedan je ekran na samom laptopu. 

Jasno, više od toga je i suvišno, i zahteva dobro razvijenu metodologiju rada. 
Solidno sam se sjebo, smanjio sam radni sto, stari mi je bio 220cm, sad je 170cm, ne znam ni da li cu da guram 2 monitora, mozda cu samo sa jednim.

Nije meni workspace ako mi je cela širina stola u panelima monitora. Stvara mi anksioznost. Mora da postoji odredjeni slobodan prostor i biljku da stavim 😄
Sad verovatno moram i da bušim nove rupe  za sliku, imao sam center aligned canvas(iz 3 dela) "Great wave off Kanagawa" direkt iznad sredine stola.

Inače stigo mi je MacBook Pro.
Apple je defo simbol evolutivnog poimanja koncepta product-a i product design-a..

Edited by BattleBender
Link to comment
Share on other sites

1. https://ananas.rs/proizvod/hp-laptop-14-dq1037wm-14-i3-1005g1-4gb-128gb-ssd-win10home-srebrni/121106

vs

2. https://www.bcgroup-online.com/laptopovi/hp-15s_fq3009nm-(chalkboard-gray)-full-hd.-celeron-n4500.-8gb.-256gb-ssd-(4q630ea)-113395

šta vam je bolja kupovina? ako vam nije bitna veličina ekrana.
za surfovanje, word i excel.

@realno *w mislim da si se ti uglavnom uključivao kad su laptopovi bili u pitanju, pa da te tagujem jer mi prilično brzo treba neki odgovor. 

Link to comment
Share on other sites

  • MetalHead changed the title to Šta kupiti od tehnike?

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...