Jump to content

NEKRETNINE U SRBIJI


prenko82

Recommended Posts

U pravu ste vi ali ste preoštri prema čoveku koji ništa loše nije napisao. Cene u Beogradu jesu naduvane i definitivno za isti (ili manji) novac ima mnogo boljih mesta za život objektivno. Međutim, kao i obično, klasičan zakon ponude i potražnje, doduše jednim delom i pod uticajem sns novogradnje koja veštački diže cenu i ostaloj novogradnji, a ova posledično staroj gradnji u okolini. Za mene je ključno pitanje, šta to Beograd čini tako atraktivnim da su ljudi spremni da plaćaju stanove u njemu skuplje nego na nekim finim evropskim destinacijama? Jer očigledno je da je potražnja prethodnih godina bila baš velika. 

 

Dalje, zna se šta mislim o onima koji vladaju ovde i o nepobitnoj inflaciji koja je na snazi, ali niko me ne može ubediti da je život u Beogradu skuplji nego u Stokholmu, posebno ako se ne svedeš samo na kuća-posao-supermarket varijantu. Sav kulturni sadržaj, restorani ili bilo šta što ulazi u pojam leasure (izlasci, klubovi, kafići, pabovi, koncerti, utakmice, muzeji, izleti, javni prevoz itd.) je prilično skuplji u Stokholmu u odnosu na Beograd, kao i razne usluge zanatskog tipa, frizeri, automehaničari, vodoinstalateri, moleri itd. To isto važi i za većinu gradova uređene Evrope u odnosu na Beograd.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Malone said:

 

 

To sto je Beograd stigao po cenama kvadrata sasvim pristojne delove Stokholma na 15min od centra, a koji su za nekoliko klasa iznad bilo kog dela Beograda po urbanizmu i uredjenosti je apsurd i to govori koliko su cene u Beogradu prenaduvane i nerealne. Ako nekom to nista ne govori i odgovara mu da plati kvadrat u Beogradu po ovim cenama to je njegov licni izbor.

Mnogi su bili iznenadjeni i sokirani kada sam im pokazao i dokazao cene kvadrata u gore pomenutim delovima Stokholma. Apsolutno nisam iznenadjen da odredjenoj grupi ljudi ne odgovara da sira masa to cuje i vidi. Kako bi onda ubedili ljude da je kupovina stana po ovim cenama u Beogradu odlicna prilika koja se samo sada pruza 🙂

 

Ako vec hoces da uporedjujemo cene mleka, da, ista je cena za litar u Stokholmu i u Beogradu. Tehnicka roba je za 30% jeftinija u Stokholmu...


Sta god zelis da postignes ovim poredjenjem Beograda i Stockholma, red je da ljudima das potpunu i i pravu informaciju. Ali izgleda da si ti strateski izabrao dva netipicna primera, pa da pojasnimo.

 

1. Ursvik (Sundbyberg) je kraj koji je pre 7-8 godina promovisan kao vrlo fancy, ali sada se iz njega masovno bezi i cene nekretnina su drasticno pale. To zato sto se problemi iz susednog naselja koje je na vrlo losem glasu, dakle Rinkeby, prelivaju u njega. Steta, bilo je stvarno fino naselje.

2. Stanovi u Östberga koje si takodjer dao kao primer niskih cena kvadrata, imaju veoma visok avgift. Za neupucene, to su svi mesecni troskovi osim struje, koji su unapred ispregovarani za vise zgrada ili ceo kvart i to u fiksnom iznosu po stanu bez obzira koliko tople vode trosis i da li uopste boravis u stanu. Za stanove koje si okacio taj iznos ide i preko 600 evra mesecno, sto je dosta, pa su zato i cene po kvadratu nesto nize nego tamo gde je avgift u normalnim okvirima.

 

Inace, prosecna cena kvadrata stana u Stockholmu je oko 7000 evra (tromesecni prosek) pa ako je tu negde i u Beogradu, onda nista.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Razumem ja da sem sto nekom rusim sneska, druge ljude malo i iritira da im pricam kako je u Stokholmu pa im stvaram averziju jer da se ne lazemo, Svedksa je uvek bila sinonim za blagostanje i imala optimalan balans izmedju rada, kvaliteta zivota, zarade. Sta ima on tu meni da prica nesto o Stokholmu... Medjutim ne ljutim se, spreman sam da progutam tu gorku pilulu i iznesem cinjenice pa sad kako ko shvati, a da li mu je od koristi to je individualna stvar.

Dugo sam vec na relaciji Stokholm-Beograd pa sam ispratio ceo razvoj situacije. Tacno je da je Stokholm skuplji uopsteno sto je sasvim ocekivano i evo kako se kretalo otprilike.

Prosecna plata tamo je uvek bila 4-5x veca nego u Beogradu sto je i sada isto i usluge su bile u tom rangu oko 4-5x vece, kao na primer taksi. Hrana je bila otprilike duplo skuplja i morao si bas da lovis akcije da bi nasao nesto slicno kao kod nas. 

A sada, kada udjem u njihov market tamo ili u Beogradu, isto potrosim za iste stvari Tacno duplo je kod nas sve skocilo u poslednje vreme. 

Istu tehnicku robu tamo placam 30% manje nego kod nas u zvanicnoj prodavnici, ne racunam svakakve prave akcije koje imaju. Recimo masinicu za sisanje sam platio tamo, nije bila na popustu tacno 30% manje nego sto kosta kod nas na akciji i to je bila najniza cena koju sam nasao u bcgroup.

Taksi tamo jeste skuplji, ali pojavio im se Bolt koji je jeftiniji i od Ubera pa se sada bore za trziste. Za 13km voznje placam oko 1700 dinara sa popustom, bez oko 2200. Kod nas sam nedavno za 7-8km platio 1000 din i nesto preko i to nije bio spic.

U toku radnih dana kada je vreme za rucak od 11-13h imas u svim restoranima popust tako da vecina jede van, a cena se krece od 1100 do 1300 dinara, sasvim dobra hrana, a negde u nekim hotelima daju i svedski sto bez da si odseo u hotelu. Nekada se pitam kako im se isplati jer su im i troskovi veci nego nekom restoranu u Beogradu.

 

Malo o nekretninama - opisao sam i dao linkove za kraj gde su moji kupili stan, a drugi kraj je gde mi zivi jedan od drugara tamo. Znaci nisam uzeo i napamet zabo u mapu i eto vam.

Moji su malo preplatili jos tada 2018. i cena po kvadratu je bila 5000e. Sada mogu da dobiju oko 4000 za koliko su se nedavno prodali stanovi u toj zgradi, a vidim trenutno se u toj zgradi prodaju dva stana za nesto manje, oko 3700-3800e. Em sto padaju cene, ali je i kruna malo pala u odnosu na euro.

 

Jedna mala zanimljivost, uz stan se tamo dobija - gotova kuhinja i sva ostnovna bela tehnika - frizider, masina za sudove, mikrotalasna, elektricni sporet, masina za ves koja ujedno mora da bude i za susenje ili odvojeno za susenje. I to nije izuzetak u toj zgradi, takvo je pravilo i svi to moraju da obezbede.

Necu da pricam o uredjenosti fasada, oko zgrada, ulicama, vazduhu i ostalim stvarima za kojima Beograd zaostaje 100 godina, kao da smo u industrijskoj revoluciji, takvo je zimi zagadjenje.

 

I ja se pitam zasto bih platio kvadrat po ovim cenama. Platio sam kada je novogradnja bila oko 1600e, a sada tu traze 2600e/m2, kao u delu Stokholma gde mi zivi drug. Po meni sve ima svoju cenu, a Beograd mi tu lici na uobrazenu udavacu.

 

@vilhelminaUrsvik je mirno naselje, nisam primetio neke probleme. Za ovaj drugi kraj gde je cena kvadrata 2600, mesecni racuni se krecu bez struje kao sto kazes, oko 500e, ali za stanove preko 85m2, za 55m2 ti je oko 300e mesecno, isto koliko i u Ursviku. U Stokholmu je u globalu veci infostan nego u Beogradu, ali za te pare znas i sta dobijas, sve ima svoju cenu. I pored malo jace cene infostana u odnosu na prosek i dalje je nezamislivo da kvadrat na 15min od centra Stokholma kosta 2600e, a uporedi ocuvanost tih stanova i zgrada sa starogradnjom iste cene u Beogradu.

Prosek za Stokholm jeste 7000e, ali sta ulazi sve u taj prosek, neuporedivo sa Beogradom.

 

U Stokholmu imas u ponudi stan za svaciji dzep ako neko odluci da kupi, dok u Beogradu toga vise nema vec ako nemas dovoljno onda si prinudjen da pravis ogromne komporomise i odes negde na periferiju gde nema ni kanalizacije niti ce je biti u narednih 30 godina.

Ako im se ne kupuje, kazi kolike pogodnosti imaju sa iznajmljivanjem stanova iz prve ruke? 

Edited by Malone
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Cekaj, nemoj, ne volim na silu, a i daleko je to za tebe, jos i hladno pa je skuplji info stan.

Evo imam za tebe malo jeftiniji kvadrat u Bugarskoj, Sofija - za 1500e/m2 da biras sta ti volja od novogradnje.

https://www.bulgarianproperties.com/Search/index.php?stown_text1685022500=Sofia&squarter_text1685022500=&stip_text1685022500=&minarea=&maxprice=&skeyword=&sadx=1&sady=&spredlog=innear&scntr=1&c=Search&stown=4732

Link to comment
Share on other sites

A ozbiljno sad, kako izgleda to naduvavanje cena, mislim, kako to izvode ti koji ih naduvavaju? Kartelski sporazumi, šta? Pa onda svi isprate jer eto, može im se?
Ako te stvarno interesuje Kanada je odlican primer za to, narocito Vankuver. Ima ozbiljan broj istrazivanja na tu temu poput ovog:

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/kykl.12306

Cak je skovan i termin "snowashing".

A ima i dosta tekstova na temu cak i u NY Timesu, itd. Ukratko cak i mikro pomeranja na trzistu ( ljudi koji peru odredjene kolicine novca) polako uticu na cenu prosecnu u sektoru. Davno sam citao da je tipa primer da je 3-5% opranog novca uticalo na ostatak trzista i da je povecanje cena u samo tom segmentu uticalo na prsecnu cenu. Vrlo laicki gledano kad jedan podigne cene, svi polako dizu. Nesto slicno se desava i kod nas godinama unazad. To naravno utice na obicnog kupca, koji nema izbor jer zivi i kupuje na lokalnom trzistu, stoga poredjenje sa inostranstvom i dugom robom nema smisla.


Sent from my SM-S908B using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Malone Smanji gas malo prilikom diskusije sa ljudima. Upro si da objasnis da je tvoje misljenje jedino validno iako je nekoliko nas objasnjavalo da su cene van Srbije irelevantne za odlucivanje ovde.

TI imas neko svoje misljenje koje u osnovi nije tacno, ali ljudi koji ovde kupuju po ovim cenama nisu budale.

 

Evo Chaos je kupio stan po prilicno visokoj ceni po kvadratu i u teoriji moze se reci da je za pare koje je dao mogao da kupi stan u Stokholmu/Madridu... itd... al covek zivi u Beogradu, ima zenu dete roditelje rodjake posao... sta sad treba da ceka da cene dodju na ''realan'' nivo, a u medjuvremenu da lupa pare za kiriju.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Pa vi me citirate, ja vam odgovorim i sada ja da smanjim gas. A mozda ti i tebi slicni da smanjite mantru da je nase trziste izolovano i nedodirljivo. Ceo svet ulazi u recesiju, a vi ste zapeli za lokalne faktore kako Milojku treba stan u Beogradu i da je to razlog ovakvih cena. Bar da ste izneli znacajnije lokalne faktore kao na primer pranje novca, nemilosrdna kradja vladajuce strukture, namestanje i izbacivanje sa trzista 2 miliona nelegalizovanih nekretnina, neumorno botovanje i po 10 placenih clanaka na dan u svim medijima pa i da razumem, a vi se uhvatili za sirotog Milojka.

Edited by Malone
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Eddard said:

A ozbiljno sad, kako izgleda to naduvavanje cena, mislim, kako to izvode ti koji ih naduvavaju? Kartelski sporazumi, šta? Pa onda svi isprate jer eto, može im se?

 

Ponavljam priču kao papagaj. Ja sam čuo da dok se ne prodaju svi stanovi u BG H2O ostali investitori imaju nalog da drže visoke cene novogradnje (kako bi se kupci opredelili baš za BG H2O). Pošto je novogradnja skupa, niko nije lud da na istim ili boljim lokacijama staru gradnju prodaje jeftino, tim pre što će za 10ak godina ta stara gradnja koja je građena kvalitetno i kako treba za vreme SFRJ biti i bolja od dosta sadašnje novogradnje.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Chaos Is Me said:

 

Ponavljam priču kao papagaj. Ja sam čuo da dok se ne prodaju svi stanovi u BG H2O ostali investitori imaju nalog da drže visoke cene novogradnje (kako bi se kupci opredelili baš za BG H2O). Pošto je novogradnja skupa, niko nije lud da na istim ili boljim lokacijama staru gradnju prodaje jeftino, tim pre što će za 10ak godina ta stara gradnja koja je građena kvalitetno i kako treba za vreme SFRJ biti i bolja od dosta sadašnje novogradnje.

 

I ja sam cuo slicno od lika koji se bukvalno bavi prodajom betona, ali ne naliva H2O posto to radi druga ekipa.

Naravno, u tom slucaju mlade porodice se odlucuju za starogradnju, pa tako joj i dizu cenu. 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Eddard said:

A ozbiljno sad, kako izgleda to naduvavanje cena, mislim, kako to izvode ti koji ih naduvavaju? Kartelski sporazumi, šta? Pa onda svi isprate jer eto, može im se?

Deo su ti kolege već odgovorile. Pored toga, mnogo je prljavog novca u Srbiji u poslednjih 6,7 godina, samo je Belivuk sa Markom kupio 17 stanova/kuća na dobrim lokacijama u Beogradu, a gde su svi ostali veći igrači na polju kriminala i svi bi da operu taj novac ili da ga jednostavno drže u nekretninama. I onda na to veštačko držanje cena dolazi i ogromna potražnja, Deca rođena 90ih u Beogradu sada moraju da rešavaju stambeno pitanje, jer ne mogu da žive sa svojima u 50, 60 kvadrata. Nije malo ni primera gde su oni u tih 50,60 kvadrata živeli sa mamom, tatom, babom i dedom. I onda zbog visokih cena izdavanja, pre se odlučuju na korak u kome će se 30 godina zarobiti kreditom, jer nemaju drugu opciju. Na sve njih imaš i ljude iz unutrašnjosti koji žele da se presele u Beograd, jer Srbija=Beograd, i na sve to imaš naše gastose, koji bi svoju penziju hteli da provedu u Srbiji, jer je ipak život i dalje jeftiniji nego napolju i sa svojih 1500-2000e penzije mogu lepše da žive nego tamo.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

A ima i perfidnijih nacina - gomila prodate novogradnje nije legalizovana (nema upotrebnu dozvolu) i ne moze bili preprodata. Drugim recima, dobar deo stanova nije na trzistu zbog papira i sa njihovom ponudom rast cena ne bi bio onakav kakav je. Razlozi za nemanje upotrebne su razliciti - od bahatosti investitora (sprat dva vise), preko hapsenja dela garniture koja je to radila za pare, pa sve do cisto opstruktivnih nacina - fali nesto od infrastrukture, a gradjevinska direkcija / toplana / vodovod / pick your poisson su se obavezali da ce to izvesti, ali ko zna kad...

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Green23 said:

Deo su ti kolege već odgovorile. Pored toga, mnogo je prljavog novca u Srbiji u poslednjih 6,7 godina, samo je Belivuk sa Markom kupio 17 stanova/kuća na dobrim lokacijama u Beogradu, a gde su svi ostali veći igrači na polju kriminala i svi bi da operu taj novac ili da ga jednostavno drže u nekretninama. I onda na to veštačko držanje cena dolazi i ogromna potražnja, Deca rođena 90ih u Beogradu sada moraju da rešavaju stambeno pitanje, jer ne mogu da žive sa svojima u 50, 60 kvadrata. Nije malo ni primera gde su oni u tih 50,60 kvadrata živeli sa mamom, tatom, babom i dedom. I onda zbog visokih cena izdavanja, pre se odlučuju na korak u kome će se 30 godina zarobiti kreditom, jer nemaju drugu opciju. Na sve njih imaš i ljude iz unutrašnjosti koji žele da se presele u Beograd, jer Srbija=Beograd, i na sve to imaš naše gastose, koji bi svoju penziju hteli da provedu u Srbiji, jer je ipak život i dalje jeftiniji nego napolju i sa svojih 1500-2000e penzije mogu lepše da žive nego tamo.

 

Ne samo devedesetih, vec i kraj 70ih, i 80tih, posto je mnogo njih propustilo kupovinu nekretnine zbog ekonomske krize, pa je neki zalet poceo od 2016.te. Kad sam ja gledao stanove, bio sam medju mladjom kohortom ''gledalaca''. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Moramo da rešavamo stambeno pitanje, ali moram priznati da mi je ovo dizanje kredita od 150+ hiljada evra zarad stana od 70-80 kvadrata (u koji moraš još dodatno da ulažeš) potpuno besmisleno. Da se zadužimo na 30 godina zbog zidova - neka hvala. Rekla sam, kad nađem partnera, prvi uslov je da već ima svoju nekretninu ovde u BG-u. Ako je nema, možemo da dižemo kredit ali za neku kuću na primer, ne za stančugu koju ćemo da otplaćujemo do penzije. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@Malone, lepo su ti ljudi objasnili zasto ti je poredjenje Stokholma sa Beogradom besmisleno. Evo ja zivim u Norveskoj. Cene nekretnina u Oslu su nenormalno visoke, daleko vise od beogradskog proseka. Mogu da se kladim da i ta cinjenica, potencijalne kupce u Beogradu zanima kao lanski sneg, bas kao i taj tvoj Stokholm.

Link to comment
Share on other sites

Neka su mi objasnili 🤣

I sta kazes, Oslo skuplji od Beograda 😲 

Preseli se u Stokholm, nije ti velika razlika, a evo nasao sam ti kvadrate daleko jeftinije nego u Beogradu. 

Eto bar sam nekom pomogao kad vec nisam mogao Milojku.

Edited by Malone
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 5/28/2023 at 11:18 PM, DameTime said:

Moramo da rešavamo stambeno pitanje, ali moram priznati da mi je ovo dizanje kredita od 150+ hiljada evra zarad stana od 70-80 kvadrata (u koji moraš još dodatno da ulažeš) potpuno besmisleno. Da se zadužimo na 30 godina zbog zidova - neka hvala. Rekla sam, kad nađem partnera, prvi uslov je da već ima svoju nekretninu ovde u BG-u. Ako je nema, možemo da dižemo kredit ali za neku kuću na primer, ne za stančugu koju ćemo da otplaćujemo do penzije. 

Od kad sam video te "cene stanova" podrzavam sve mlada da oni lepo od...bu te Beograde i ostalo, pa da se (ko je odrastao u kući) vrate tamo odakle su, i onda dozidaju sprat ili potkrovlje, i posle putuju na posao u gradove, kao što se u normalnoj civilizaciji radi. Sa ovim "investitorima" i ostalim govnarima takozvane srbije zna se šta ja mislim da treba uraditi, a sto se tice njihovih "cena" u toj prčvarnici, ne bih im za to dao ni 100 evra, a ne 100,000.

 

Zasto, kad u tzv srbiji vidim građanski skup na kome se okupe 250,000 ljudi oko ideje "stop institucionalizovanom širenju netolerancije od strane crkve" kao u "zemljama trećeg sveta" koje su nastale na španskoj katoličkoj kulturi, a zna se sta je katoličanstvo u Španiji, a šta zaumni kult spc u srbiji, možda mozemo da razgovaramo o nečemu. Do tada, i dok znam da se tu na ovakvom skupu ne bi okupili ni njih 250 i to u tom Beogradu, mrš u...i oni i njihovi stanovi po tim cenama, i po bilo kojim cenama.

 

Poenta je, tu je potreban Kartagina metod, tj prevrednovanje svih vrednosti, i mladi da lepo prihvate nacin prosvecene civilizacije pa da putuju na posao u gradove iz manjih mesta u okolini, umesto sto dozvoljavaju da ih palanacko zlo uvlaci u seljobersku vezanost za nekretnine, i to po suludim cenama koje nemaju veze sa mozgom, a mogu oni da drndaju o tržistu koliko hoće. Da mu neko daje tipa 100,000 evra za tesnu rupu gde ne može da se prdne a da se to ne cuje u celom...objektu, od normalnih bi za tako nesto trebalo da dobiju samo ku...

 

Drugo, tzv srbi treba totalno da promene seljoberski pogled na habitat generalno, gde se vezuju za zemlju i nekretnine, pa da postanu i oni civilizovani, i da racunaju samo upotrebnu vrednost necega. Praviti sulude objekte koji ne vrede nista a traju kao piramide je nenormalno. Montazna kuća u grubo, bez fasade/izolacije, podova, prozora i vrata od 50ak kvadrata kosta oko 10,000 evra, vek trajanja je 100ak godina. Ovo sve ostalo (fasada, vrata, blabla) nije ni jos 10,000. Ili jeste tu negde, ali svakako nije 100,000 evra, nije ni pola od toga sve zajedno, to je poenta, a i kuća je, nije stan.

 

Što je najbolje, montazne kuće mogu da se postave bilo gde, sa dozvolom za objekat privremenog karaktera, što je na sopstvenom zemljistu isto kao trajna dozvola, samo može objekat da se postavi i u vinogradu ako neko hoće. Ako su takve kuće dobre za Kanadu i Norvesku biće dobre i u tzv srbiji. 100 ili 150,000 evra za stan od 50, 60 kvadrata, ma nosi se bre.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Potpis, sto bi se reklo, ispod ovoga sto si napisao Milenko. To bi jedna dobra decentralizacija Srbije dovela u red. 

Ali avaj, to se nazalost nece desiti sa onakvom preovadjujucom pamecu tamo.  Pocevsi od izabranika za skupstinu pa na nize.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Drugo, tzv srbi treba totalno da promene seljoberski pogled na habitat generalno, gde se vezuju za zemlju i nekretnine, pa da postanu i oni civilizovani, i da racunaju samo upotrebnu vrednost necega. Praviti sulude objekte koji ne vrede nista a traju kao piramide je nenormalno.

 

Amin. Ja ovo rođenoj majci ne mogu da objasnim, kaže moraš da imaš svoju stančugu u BG. Pritom već imamo stan u rodnom mestu, rekla sam joj, prodaj to pre nego što umreš, bukvalno neću da plaćam porez na nešto što ne koristim. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...