Jump to content

NEKRETNINE U SRBIJI


prenko82

Recommended Posts


2% od prodavca i 2% od kupca je ono sto oni ocekuju. Neko ko u Srbiji ima 200k u kesu ( na racunu) nije bas toliko glup da im pokloni 4000 za par sati posla. To je ipak 8 stvarnih prosecnih plata. Ako bas ne mogu da ih izbegnem, ja im ponudim par stotina evra i jos toliko dam advokatu i to je realna vrednost te usluge. Nekad to prodje, nekad ne - stvar je u ukupnoj ceni. Jos jedan problem postoji: agencije zastupaju i prodavca i kupca, ciji su interesi prirodno suprostavljeni - odatle i sledi da u stvarnosti agencije brinu samo o svom interesu, a ocekuju da im se za to plati i to vise nego dobro. Ne ide to tako.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ako se uklapa u tvoj proracun, to je onda OK. Pitanje je da li bi se ta racunica uklopila i u slucaju da si za sestru trazio trosoban ili cetvorosoban stan. Za isti posao bi agencije ocekivale skoro duplo vecu sumu. Tada je pitanje da li gubis ako se odreknes redovnih X evra na dan.

Cinjenica da su tvojoj sestri pokazivali i ono sto nije zelela, dok su tebi kao, pretpostavljam, poslovanju vicnijoj osobi pruzili dobru uslugu, govori dosta o karakteru zaposlenih i vlasnika agencija, kao i o njihovom vidjenju poslovanja.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites


@Sreta: Ako se uklapa u tvoj proracun, to je onda OK. Pitanje je da li bi se ta racunica uklopila i u slucaju da si za sestru trazio trosoban ili cetvorosoban stan. Za isti posao bi agencije ocekivale skoro duplo vecu sumu. Tada je pitanje da li gubis ako se odreknes redovnih X evra na dan.

Cinjenica da su tvojoj sestri pokazivali i ono sto nije zelela, dok su tebi kao, pretpostavljam, poslovanju vicnijoj osobi pruzili dobru uslugu, govori dosta o karakteru zaposlenih i vlasnika agencija, kao i o njihovom vidjenju poslovanja.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ovo gore je za Sretu, slabo se snlalazim sa Tapatalk-om, izvinjenje.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Ja mislim da su te agencije danas nužno zlo zbog uštede vremena ali realno usluga koju one pružaju ne vredi tih 2%+2% vrednosti nekretnine. Takođe, u praksi agencija po pravilu zastupa prodavca, a dosta prodavaca i zna nekog agenta pa je onda ta veza još bliža. Takođe, ako je sve čisto sa papirima, dokumentacija oko kupoprodaje (predugovor, ugovor i ostalo) je rutinska stvar a i neki advokat može to da ti odradi za 100e ako si toliko nepismen (ima primera ugovora svuda po netu). Takođe, agencije ti ne nude ništa što već ne postoji na oglasima. Sa aspekta prodavca, ja bih dao agenciji da mi radi prodaju (ionako mogu da povećam finalnu cenu za tu proviziju koju bih dao njima), sa aspekta kupca, agencije su klasično nužno zlo, posebno ako tačno znaš šta tražiš a ne ono da bauljaš po mraku. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chaos Is Me said:

Takođe, agencije ti ne nude ništa što već ne postoji na oglasima. Sa aspekta prodavca, ja bih dao agenciji da mi radi prodaju (ionako mogu da povećam finalnu cenu za tu proviziju koju bih dao njima), sa aspekta kupca, agencije su klasično nužno zlo, posebno ako tačno znaš šta tražiš a ne ono da bauljaš po mraku. 

 

Ovo je najveca mana agencija danas. Stan koji sam ja kupio sam ja nasao na oglasima, nije mi agentica nasla, koju sam angazovao da mi trazi da ja ne bih gubio vreme. Kada je moj cale kupovao stan za brata 2004. bila je drugacija situacija, birali su se stanovi preko opisa u stampanom izdanju Halo oglasa, pa cimas agencije, pa ti onda agencija kaze: E imam za tebe jos par dobrih stanova, treba da pogledas. 

Meni nije jasno ni zasto prodavci danas angazuju agencije, tj. pustaju agenciji da oglasava stan za njih, bez obzira sto za iznos te provizije povecas i cenu pa nisi mnogo izgubio.

______

 

Inace, i moj brat zagrizao mooda pre desetak dana, prodace manji stan u kome je sad sa porodicom i dodati kesa da uzme veliki stan na Bezaniji. Imao je opciju da uzme kredit pa da ovaj stan renta i placa razliku, ali kad je video koliko bi para na kraju dao banci, vise mu se isplati da krene da stedi svaki mesec kao da ima neki fiktivni ''kredit'' i to je to. Ja kad sam mu pricao da uzima pre 3-4 godine on cekao da padnu cene, sad ce da pljune preko 200 soma za stan u Beogradu. Katastrofa. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sećam se, svojevremeno kad smo došli u De, pa tražili prvi stan, jedan kolega živeo u sjajnom 3-sobnom penthouse stanu, odmah kod bolnice, idealno za nas, dao otkaz i tražio stanare, da ne bi morao da plaća još 3 meseca stanarinu, našao nas, mi se sve dogovorili, sve 5. Kad, javlja mi se sutradan neka žena iz agencije, kaže stan je vlasnik dao njima na izdavanje, tj. posredovanje, kaže ona provizija je tipa nešto oko jedne stanarine… ja je pitam, izvin’te, ali, provizija na šta tačno? Stan sam ja našao, vi niste posredovali, javili ste se kad je sve već dogovoreno, za šta tačno ja da vam platim tu proviziju? Nije joj bilo pravo, nešto izlaprdala, ja rekao hvala, doviđenja, ja da vam plaćam neću. 
 

Ne lezi vraže, mi dan posle na razgovoru sa vlasnikom, da potvrdimo sve, čovek nas je oduvao kao najgore klošare, bukvalno jedino neprijatno iskustvo sa nekim Nemcem koje sam imao, u smislu nipodaštavanja, rekao sam u sebi, druže, kakav si debeo i konjast, završićeš ti meni jednom na stolu, pa ćemo drugačije da se gledamo 😁. Nije ništa rekao u smislu agencije, ali kontam da ga je ta žena nazvala i obavestila o našem razgovoru, a s obzirom da sve svoje nekretnine izdaje preko te agencije, a ima ih podosta, pa nas je oduvao da ne bi agenciju uskratio provizije. Hohštapleri svi. 
 

Tako da, nije ekskluziva Srbije. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, 40Wins said:

 

Ovo je najveca mana agencija danas. Stan koji sam ja kupio sam ja nasao na oglasima, nije mi agentica nasla, koju sam angazovao da mi trazi da ja ne bih gubio vreme. Kada je moj cale kupovao stan za brata 2004. bila je drugacija situacija, birali su se stanovi preko opisa u stampanom izdanju Halo oglasa, pa cimas agencije, pa ti onda agencija kaze: E imam za tebe jos par dobrih stanova, treba da pogledas. 

Meni nije jasno ni zasto prodavci danas angazuju agencije, tj. pustaju agenciji da oglasava stan za njih, bez obzira sto za iznos te provizije povecas i cenu pa nisi mnogo izgubio.

______

 

Inace, i moj brat zagrizao mooda pre desetak dana, prodace manji stan u kome je sad sa porodicom i dodati kesa da uzme veliki stan na Bezaniji. Imao je opciju da uzme kredit pa da ovaj stan renta i placa razliku, ali kad je video koliko bi para na kraju dao banci, vise mu se isplati da krene da stedi svaki mesec kao da ima neki fiktivni ''kredit'' i to je to. Ja kad sam mu pricao da uzima pre 3-4 godine on cekao da padnu cene, sad ce da pljune preko 200 soma za stan u Beogradu. Katastrofa. 

 

Imao sam bolje iskustvo pri kupoprodaji, a sticajem okolnosti sam zaobišao agencije. Pisao sam o prodaji ovde, ali nisam naveo kako sam se otarasio agencija.

 

Pošto smo supruga i ja imali dva manja stana na Vračaru koje smo nasledili, nije nam se isplatilo ni da čekamo agenta da pogleda stan jer je tada prodaja stana na ovoj lokaciji gotovo uvek bila ekspresna. Jednostavno smo oglasili prodaju i sve je bilo rešeno za nekoliko dana. Ne sećam se ni da li su kupci angažovali svoje ili agencijske advokate, mada to nije ni bitno jer je to njihova lična stvar.

 

Što se tiče kupovine, obratili smo se agencijama, ali smo istovremeno i sami pretraživali oglase. Naravno, i tada je bio slučaj da je većina stanova na oglasima u agencijskoj ponudi. Obratili smo se jednoj agenciji, ali pošto smo videli samo jedan pristojan stan i pošto je agent bio neki nula-nula-sjeban u glavu koji nam je tri puta potrošio vreme pokazujući kojekakve rupčage i budževine, rešili smo da nastavimo da tražimo stan po oglasima ili da angažujemo drugu agenciju. Posle desetak dana, u oglasima se pojavio odgovarajući stan koji prodaje lično vlasnik, a koji je iz nekog razloga bio ljut na agencije. Sticajem okolnosti, i vlasnik tog stana i moj otac su pravnici, tako da se nismo gnjavili oko ugovora.

 

Najsmešnije u celoj priči je bila sudska overa ugovora. Naime, ugovor sam potpisao crnom olovkom, na šta mi ga je službenica vratila uz konstataciju da se obavezno mora potpisati plavom jer se tako zna „da nije falsifikat” :twak:.

 

Uzalud sam pokušavao da objasnim da već godinama postoji fotokopiranje u boji, da ugovor potpisujem u zgradi suda pred ovlašćenim službenikom i tome slično. Otišao sam do fotokopirnice i naštancovao još nekoliko primeraka. a sećam se i da je taksa bila relativno visoka. Kada je službenica videla plavi potpis, odmah je lupila pečat ni ne pogledavši ugovor, što me je prenerazilo. Pitao sam da li je za taj novac bar pogledala imena i prezimena pošto se sadržajem nije bavila, što znači da je u ugovoru moglo da bude nekoliko stranica iz telefonskog imenika, uputstvo za upotrebu šporeta ili tekst o cveću na Madagaskaru. Dobio sam odgovor da za sadržaj ugovora odgovara onaj ko ga je sastavio, a da nju to ne zanima. Umesto pozdrava sam je verbalno nahranio fekalijama.

Edited by DJ_Vasa
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Mogu da razumem tih 2% ako prodajem stan - da ja pozovem agenciju i kazem evo, dodjite, dokumentujte i kacite gde hocete, komunicirajte sa kupcem oko termina gledanja i slicno da ne moram ja. 

 

Kao kupcu mi je tih 2% totalni debilizam - za sta dajem 2% ako sam ja zvao sa konkretni stan iz javnih oglasa a ne nekakve tajne baze? I jos kad bi se agenti potrudili da opisu stan, da ga lepo slikaju/snime, da navedu makar neke prednosti ako ne i mane... znaci da potrose 2-3 sata svog radnog vremena za to, pa jos ajde, da im da covek nesto. Ovako, stvarno nema smisla. Ali jesu nuzno zlo. 

 

Trazimo veci stan, i pogledali smo mnoge, sto sami sto preko agencija, i imamo nekog agenta koji se trudi da nadje nesto po opisu koji smo dali, sto je pohvalno, tako se zaradi tih 2%, ali je otisao u krajnost da insistira da idemo da pogledamo neki stan koji smo inace samostalno gledali, direktno sa vlasnikom i nije nam se svideo. Ne znam kako ne kapira dve stvari: 1) da taj stan ne zelimo, dzaba mu trud, jasno smo rekli 2) ako ga i zelimo, pa vec smo ga gledali i imamo kontakt vlasnika, sigurno necu dati 2% agentu, dao bih mu nesto fiksno za sredjivanje dokumentacije. 

 

Razni ljudi se danas bave prodajom nekretnina, na vrlo besmislene nacine, ranije je to bilo mnogo smislenije i svrsishodnije. 

 

 

Edited by Kooineeperk
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Kooineeperk said:

Mogu da razumem tih 2% ako prodajem stan - da ja pozovem agenciju i kazem evo, dodjite, dokumentujte i kacite gde hocete, komunicirajte sa kupcem oko termina gledanja i slicno da ne moram ja. 

 

Kao kupcu mi je tih 2% totalni debilizam - za sta dajem 2% ako sam ja zvao sa konkretni stan iz javnih oglasa a ne nekakve tajne baze? I jos kad bi se agenti potrudili da opisu stan, da ga lepo slikaju/snime, da navedu makar neke prednosti ako ne i mane... znaci da potrose 2-3 sata svog radnog vremena za to, pa jos ajde, da im da covek nesto. Ovako, stvarno nema smisla. Ali jesu nuzno zlo. 

 

Trazimo veci stan, i pogledali smo mnoge, sto sami sto preko agencija, i imamo nekog agenta koji se trudi da nadje nesto po opisu koji smo dali, sto je pohvalno, tako se zaradi tih 2%, ali je otisao u krajnost da insistira da idemo da pogledamo neki stan koji smo inace samostalno gledali, direktno sa vlasnikom i nije nam se svideo. Ne znam kako ne kapira dve stvari: 1) da taj stan ne zelimo, dzaba mu trud, jasno smo rekli 2) ako ga i zelimo, pa vec smo ga gledali i imamo kontakt vlasnika, sigurno necu dati 2% agentu, dao bih mu nesto fiksno za sredjivanje dokumentacije. 

 

Razni ljudi se danas bave prodajom nekretnina, na vrlo besmislene nacine, ranije je to bilo mnogo smislenije i svrsishodnije. 

 

 

 

Agencija za nekretnine nije zamišljena tako da uzima 2+2% i da je to jedina svrha njenog postojanja....ne znam kako je u prestonici, ali u provinciji se "zna red"....

Pomenutih 2% ide na teret prodavca, ali se to ukalkuliše u cenu i uglavnom je kupac plaća. U agenciji su dužni da provere sve papire, odnosno da li je promet nekretnina regularan i da ukoliko postoje nedostaci, u pravnom smislu, da vas upozore na eventualne komplikacije....Postoje mnoge zamke i začkoljice, koje mogu skupo da vas koštaju, ako se pravte previše pametni i pokažete kako i sami umete da čitate "Halo oglase"  "4 Zida" "Nekretnine.RS" i sl....Agencija koja to ne radi je obična piljara i to treba zaobilaziti...ali   Mnogi kažu, pogotovu kad je novogradnja u pitanja "Ja idem direktno kod investitora i snjim pravim posao",,,,evo ih do moje zgrade, sami završavali fasadu, investitor zbrisao, ali imali su sreću, samo su garaže zaplenili izvršitelji. Malo niže, kojih stotinak metara, u zgradi u kojoj živi kumić mog najstarijeg sina, na vrata 24 stanara zakucali su izvršitelji zbog duga investitora, od kojeg su kupili stanove još prošle godine i imaju overene kupoprodajne ugovore. A da ne pominjemo višestruku prodaju jednog te istog stana gde možeš samo da moliš Boda da si po datumu prvi napravio Ugovor...itd.

Link to comment
Share on other sites

Nisam pristalica agencija, ali postoji razlika kod nas i van. U Svedskoj sklapas ugovor sa agentom koji dodje, napravi profesionalne slike, stavi tacnu adresu i sve podatke, mesecne troskove... Zato je onaj Nemac tako i reagovao jer se u takvim civilizovanim zemljama postuju ugovori.

Kod nas jedan stan oglasi 5 agencija. Slike nula, valjda ih i sramota jer je vecina starogradnji potpuni raspad. Tacna lokacija cesto nije tacna jer se plase da ih kupac ne zaobidje nalazenjem vlasnika. Jedino sto vode kupca da pogleda stan, sto je realno jedini njihov posao za sta dobijaju svoj deo. Nije bas ni lako vodati kupce tamo vamo, pogotovo kada stane prodaja, a vecina samo razgleda. E sad dal to kosta 5% ili 2% ili par stotina eura.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Malone said:

Nisam pristalica agencija, ali postoji razlika kod nas i van. U Svedskoj sklapas ugovor sa agentom koji dodje, napravi profesionalne slike, stavi tacnu adresu i sve podatke, mesecne troskove... Zato je onaj Nemac tako i reagovao jer se u takvim civilizovanim zemljama postuju ugovori.

Kod nas jedan stan oglasi 5 agencija. Slike nula, valjda ih i sramota jer je vecina starogradnji potpuni raspad. Tacna lokacija cesto nije tacna jer se plase da ih kupac ne zaobidje nalazenjem vlasnika. Jedino sto vode kupca da pogleda stan, sto je realno jedini njihov posao za sta dobijaju svoj deo. Nije bas ni lako vodati kupce tamo vamo, pogotovo kada stane prodaja, a vecina samo razgleda. E sad dal to kosta 5% ili 2% ili par stotina eura.

Ima i kupaca, apropo fotografija stana, jer se strogo vodi računa da se ne provali adresa, koji kada ga Agent odvede u stan, kontaktira vlasnika u nameri da se "uštedi" na proviziji...

Link to comment
Share on other sites

 
Agencija za nekretnine nije zamišljena tako da uzima 2+2% i da je to jedina svrha njenog postojanja....ne znam kako je u prestonici, ali u provinciji se "zna red"....
Pomenutih 2% ide na teret prodavca, ali se to ukalkuliše u cenu i uglavnom je kupac plaća. U agenciji su dužni da provere sve papire, odnosno da li je promet nekretnina regularan i da ukoliko postoje nedostaci, u pravnom smislu, da vas upozore na eventualne komplikacije....Postoje mnoge zamke i začkoljice, koje mogu skupo da vas koštaju, ako se pravte previše pametni i pokažete kako i sami umete da čitate "Halo oglase"  "4 Zida" "Nekretnine.RS" i sl....Agencija koja to ne radi je obična piljara i to treba zaobilaziti...ali   Mnogi kažu, pogotovu kad je novogradnja u pitanja "Ja idem direktno kod investitora i snjim pravim posao",,,,evo ih do moje zgrade, sami završavali fasadu, investitor zbrisao, ali imali su sreću, samo su garaže zaplenili izvršitelji. Malo niže, kojih stotinak metara, u zgradi u kojoj živi kumić mog najstarijeg sina, na vrata 24 stanara zakucali su izvršitelji zbog duga investitora, od kojeg su kupili stanove još prošle godine i imaju overene kupoprodajne ugovore. A da ne pominjemo višestruku prodaju jednog te istog stana gde možeš samo da moliš Boda da si po datumu prvi napravio Ugovor...itd.

Od gore navedenih problema samo dobar advokat moze da pruzi delimicnu zastitu, a to nikada nije agencijski advokat jer je on/ona po pravilu trecerazredni. Agencija sigurno ne moze da zastiti kupca od ovakvih stvari. A rizik od propasti investitora postoji uvek ali je mnogo manji ako je rec o projektnom finansiranju, kada je samim ucescem banke u celom procesu taj rizik sveden na razumnu meru. Dakle, ono na cemu insistiram je sklad vrednosti pruzene usluge i cene. Ako agent trci od stana do stana do stana umesto mene, to je OK, i to vredi par stotina evra - vise od toga ne treba platiti. To je isto kao sto moleru ne placas krecenje prosecnog stana 4 hiljade - ako svi traze toliko onda trazis druga resenja.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

A tek to sa tacnom lokacijom - pa ako si ti kao agent dogovorio sa vlasnikom da ide preko tebe, i ako radis svoj posao kako treba, zasto imas bojazan da ce kupac i prodavac da te zaobidju? Ako imas nesto potpisano sa prodavcem, kao sto potpisujes sa potencijalnim kupcem, nece te niko zaobici. 

 

Ali fora je u tome sto ima tih hohstaplerskih agencija/agenata koji obicno nemaju nikakav dil sa prodavcem, imao sam slucajeve gde prodavac kaze da ga je agencija zvala, on im je rekao da nema nameru da im da 2% a onda su oni pitali "pa dobro, jel ok onda da mi oglasimo vas stan i dovedemo kupca i uzmemo proviziju samo od njega" na sta im je odgovorio "ma radite sta hocete, ja sam svakako stan i sam oglasio". I onda im je tu frka da ih kupci ne provale.

 

Najteze mi pada ono "ajde da vi pogledate stan". Druze, ja da imam vremena da se setkam toliko i odlazim na slepo, pre bih ga trosio na porodicu a ne na tvoju kurcobolju da pripremis prodaju kako treba. Samo trosis i moje i svoje vreme. Ja ne znam da li ti agenti imaju neku "kvotu" za to koliko klijenata su odveli na gledanje? Jel rade i za neku fiksnu platu? Pa onda kad jos provalim da hoce da me vodi upravo u stan iz prethodnog pasusa - gde nema dil sa prodavcem, nema nista svojerucno dokumentovano o stanu a nece da mi posalje slike jer kapira da cu prepoznati stan iz oglasa, i onda ide u fazonu "ako prodje prodje", da on "zapljune" tu prodaju mojim potpisom. Hoces, da ne kazem sta... 😄 

 

 

Ovo je jedina "agencija" kojoj bih dao 2% https://cityexpert.rs/

Ovako se dokumentuje stan (random primer) https://cityexpert.rs/prodaja-nekretnina/beograd/57948/trosoban-stan-bulevar-arsenija-carnojevica-novi-beograd

 

 

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Eddard said:

kaže ona provizija je tipa nešto oko jedne stanarine… ja je pitam, izvin’te, ali, provizija na šta tačno? Stan sam ja našao, vi niste posredovali, javili ste se kad je sve već dogovoreno, za šta tačno ja da vam platim tu proviziju? Nije joj bilo pravo, nešto izlaprdala, ja rekao hvala, doviđenja, ja da vam plaćam neću. 

 

Nije mi jasan ovaj deo jer je u Srbiji drugačije, bar koliko znam kao neko ko je na strani izdajica :classic_tongue: stanova.

Naime, po ugovoru, onaj ko plaća stanarinu daje pola prve stanarine agenciji a pola vlasniku, i to je to.  Nema nikakvog dodatnog plaćanja agenciji.

To je (barem do prošlog leta) bilo u ugovorima većine agencija ovde.  Znači... kirija ti je, lupam, 800€ i ti prvu kiriju daješ po 400€ vlasniku i agenciji.  Posle vlasniku plaćaš 800...

Mislim, neka je i 100% stanarine provizija agencije, al je opet tvoj trošak kad iznajmljuješ stan isti, ne zanima te ko i u kojoj srazmeri uzima prvu kiriju koju platiš.

Link to comment
Share on other sites



 
Nije mi jasan ovaj deo jer je u Srbiji drugačije, bar koliko znam kao neko ko je na strani izdajica :classic_tongue: stanova.
Naime, po ugovoru, onaj ko plaća stanarinu daje pola prve stanarine agenciji a pola vlasniku, i to je to.  Nema nikakvog dodatnog plaćanja agenciji.
To je (barem do prošlog leta) bilo u ugovorima većine agencija ovde.  Znači... kirija ti je, lupam, 800€ i ti prvu kiriju daješ po 400€ vlasniku i agenciji.  Posle vlasniku plaćaš 800...
Mislim, neka je i 100% stanarine provizija agencije, al je opet tvoj trošak kad iznajmljuješ stan isti, ne zanima te ko i u kojoj srazmeri uzima prvu kiriju koju platiš.


Koliko znam, a gore opisani slučaj je bio jedini da sam stan iznajmljivao gde je agencija bila uključena, kirija i provizija su nezavisne jedna od druge, znači plaćam i jedno i drugo. Međutim, u međuvremenu se zakon promenio, sad je to zakonski regulisano da proviziju plaća onaj ko je agenciju angažovao.

Zato je onaj Nemac tako i reagovao jer se u takvim civilizovanim zemljama postuju ugovori.


To kakav je on ugovor imao sa tom agencijom je apsolutno nebitno. Stan nije bio oglašen, ja sam ga preko privatnih kanala našao. Znači ništa nisu za mene uradili, da bih im ja proviziju plaćao. On neka i plaća šta hoće.
Link to comment
Share on other sites

U Austriji je dugo vremena bila ta tzv. "Maklerprovision" i za kupovinu i za rentanje stanova. To je bio trosak koji placas agentu za nekretnine jer si preko nejga rentao stan i vecinom iznosio dvije bruto kirije. Stanovi koji su se izdavali s tom provizijom su obicno bili solidno jeftiniji od slicnih stanova bez provizije pa se u slucajevima da planiras duze ostati u tom stanu ta prozivija i isplatila. U julu ove godine je ista ukinuta odnosno sad je snosi stanodavac i on placa tu proviziju agentu/agenciji pa su i cijene stanova osjetno skocile. 

Link to comment
Share on other sites

 
Agencija za nekretnine nije zamišljena tako da uzima 2+2% i da je to jedina svrha njenog postojanja....ne znam kako je u prestonici, ali u provinciji se "zna red"....
Pomenutih 2% ide na teret prodavca, ali se to ukalkuliše u cenu i uglavnom je kupac plaća. U agenciji su dužni da provere sve papire, odnosno da li je promet nekretnina regularan i da ukoliko postoje nedostaci, u pravnom smislu, da vas upozore na eventualne komplikacije....Postoje mnoge zamke i začkoljice, koje mogu skupo da vas koštaju, ako se pravte previše pametni i pokažete kako i sami umete da čitate "Halo oglase"  "4 Zida" "Nekretnine.RS" i sl....Agencija koja to ne radi je obična piljara i to treba zaobilaziti...ali   Mnogi kažu, pogotovu kad je novogradnja u pitanja "Ja idem direktno kod investitora i snjim pravim posao",,,,evo ih do moje zgrade, sami završavali fasadu, investitor zbrisao, ali imali su sreću, samo su garaže zaplenili izvršitelji. Malo niže, kojih stotinak metara, u zgradi u kojoj živi kumić mog najstarijeg sina, na vrata 24 stanara zakucali su izvršitelji zbog duga investitora, od kojeg su kupili stanove još prošle godine i imaju overene kupoprodajne ugovore. A da ne pominjemo višestruku prodaju jednog te istog stana gde možeš samo da moliš Boda da si po datumu prvi napravio Ugovor...itd.
Ovo za duple ugovore, ne znam kako sad to uspevaju da muljaju jer (bar u BG) notari pri overi čak i predgovora stavljaju zabelezbu kroz tu neku aplikaciju i (trebalo bi) da niko posle toga ne može da za taj stan uradi nikakvu drugu pravnu radnju.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Ima i kupaca, apropo fotografija stana, jer se strogo vodi računa da se ne provali adresa, koji kada ga Agent odvede u stan, kontaktira vlasnika u nameri da se "uštedi" na proviziji...
Ranije (kad sam ja prodavao i kupovao pre 5-6 godina) sklapao se ugovor sa agencijom u kome je stajalo i da ako sa agencijom pogledaš neki stan, ne možeš da ga kupiš mimo te agencije ako ne platiš proviziju. Čak ni na suprugu ili drugog člana domacinstva. Isto i za prodaju, ako oni pokažu nekome, ne možeš da prodaš tom kupcu bez da njima platiš proviziju.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, shonke said:

Ovo za duple ugovore, ne znam kako sad to uspevaju da muljaju jer (bar u BG) notari pri overi čak i predgovora stavljaju zabelezbu kroz tu neku aplikaciju i (trebalo bi) da niko posle toga ne može da za taj stan uradi nikakvu drugu pravnu radnju.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Ne znam, ali im uspeva. Verovatno je sada, pojavom notara, to svedeno na minimum, ali eto, ipak postoji put.

Quote

Ranije (kad sam ja prodavao i kupovao pre 5-6 godina) sklapao se ugovor sa agencijom u kome je stajalo i da ako sa agencijom pogledaš neki stan, ne možeš da ga kupiš mimo te agencije ako ne platiš proviziju. Čak ni na suprugu ili drugog člana domacinstva. Isto i za prodaju, ako oni pokažu nekome, ne možeš da prodaš tom kupcu bez da njima platiš proviziju.

Da i ja sam imao takav slučaj. Čak, ako se dobro sećam bila je i klauzula da ne mogu preko druge agencije da ga kupim. Dešava se da ljudi daju stan u nekoliko agencija. Dešavalo mi se da, kad počela najezda kupaca iz Južne srpske Pokrajine, oni koji su odabrali Niš za kupovinu nekretnina, pa zamoče da ih povedem po agencijama, jedan te isti stan nam nude u 5-6 agencija, ali sa raličitim cenama. Sve zavisi od mufljuza koji drži agenciju.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Malone said:

Pa napisao si iznad da si sklopio ugovor sa agencijom. Cuo sam i od drugih da su kao sklapali neki ugovor sa agencijom pa se pitam jel su takvi ugovori pravosnazni ili agencijske fore.

Svakako da jesu valjani. Odluke suda i rešenja imaju elemenat pravosnažnosti, a ugovori imaju odredjene elemente koji trebaju da budu ispunjeni da bi bili valjani. Da je moguć, dopušten i odredjenDopušten: predmet ugovora ne sme biti protivan propisima, određen: da se stranke saglase o tzv. bitnim elementima ugovora, i moguć: ukoliko ispunjenje obaveze iz ugovora nije moguće ugovor je besmislen i bespredmetan. Ovde se pre svega misli na nemogućnost ispunjenja koja postoji u trenutku sklapanja ugovora, naknadna nemogućnost spada u drugu oblast regulisanja.

 

Nemogućnost se obično deli na objektivnu (činidba koju ne može da izvrši niko) i subjektivnu (dužnik u konkretnom slučaju nije u mogućnosti da ispuni činidbu), a može se dalje deliti i na fizičku i pravnu nemogućnost.

 

itd.....

Link to comment
Share on other sites

Ako dobro razumem znaci da mogu da pritegnu da uzmu tih svojih 2+2%. Pa zasto onda imaju tako amaterski pristup.

Koji god oglas da otvorim, cesto sam vlasnik postavi bolje slike nego kada je agencijski oglas sto je cist amaterizam, a i bezobrazluk.

Agenti i ovde u Stokholmu uzimaju poprilicne pare, ali dolazi profesionalni fotograf, uslika se svako cose stana, pogled sa terase... tako da mogu samo preko slika da vidim sta me ceka.

Ovde recimo prodavac placa agenta i to moze fiksna suma od nekih 4k eura ili procenat vrednosti nekretnine, ne secam se tacno koliko. Ironija je da ako kod nas plate i kupac i prodavac onda tih 4% na ove trenutno kod nas sulude cene to ispadne i vise nego u Stokholmu. 

Neko iznad rece da je platio agenciji 5%. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Malone said:

Ako dobro razumem znaci da mogu da pritegnu da uzmu tih svojih 2+2%. Pa zasto onda imaju tako amaterski pristup.

Koji god oglas da otvorim, cesto sam vlasnik postavi bolje slike nego kada je agencijski oglas sto je cist amaterizam, a i bezobrazluk.

Agenti i ovde u Stokholmu uzimaju poprilicne pare, ali dolazi profesionalni fotograf, uslika se svako cose stana, pogled sa terase... tako da mogu samo preko slika da vidim sta me ceka.

Ovde recimo prodavac placa agenta i to moze fiksna suma od nekih 4k eura ili procenat vrednosti nekretnine, ne secam se tacno koliko. Ironija je da ako kod nas plate i kupac i prodavac onda tih 4% na ove trenutno kod nas sulude cene to ispadne i vise nego u Stokholmu. 

Neko iznad rece da je platio agenciji 5%. 

Nije fora u dobrim fotkama, koliko u kavoj-takvoj pravnoj zaštiti, da ne kupuješ mačku u džaku. Kod nas je sve improvizacija i to veoma loša. Pre nego sam kupio sadašnje stanove, tražio sam kuću. Do je bilo pre 6-7 godina. Svidja mi se kuća, svidja mi se plac, svidja mi se cena i zatražim papire da vidim kao tu "stojimo". Na placu od 6 ari, upisana samo garažam kuća i letnja kujna, pomoćne prostorije nigde upisane. Pitam agenta, kako to, a on mi kaže..."Ma ko ti to gleda. Znaš koliko sam takvih prodao"....jeste da je bio tek doseljeni Nišlija, ali stvari ne funkcionišu tako. Možda nikad ne bih imao problema, a možda, što je i verovatnije, bih morao da snosim troškove nekakve legalizacije u dogledno vreme, a to ipak utiče na cenu, u krajnjem slučaju. Drugačije je, što se tiče Agencija i Agenata u uredjenim državama, kod nas je u velikom broju slučajeva pravo jajarenje, a tu poprilično mnogo učestvuju i prodavci i kupvi...ukratko, mentalitet je takav.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Zakon i sprovodjenje tj. nesprovodjenje istog to dozvoljava. Oko 2015. je donesen zakon o legalizaciji gde stoji da nista nelegalno sazidano nakon toga nece moci da se legalizuje. Postoje satelitski snimci koji se gledaju i uporedjuju, znaci crno na belo, ne treba verovanje na rec. I sta se desilo? Ovo ->

https://birn.rs/beograd-divlja-gradnja/

 

Kakvu ti onda poruku prenosis drugima, ako se ovako nesto dozvoli u glavnom gradu gde i sam gradonacelnik na crno dozida zgradu na kucu i sve se to lepo legalizuje. 

 

Srbija je kao alkoholicar, najverovatnije propao slucaj. Korak napred, dva nazad, dva napred, jedan nazad, malo u stranu. Da budemo srecni ako u narednim decenijama dodjemo na trenutni nivo uredjenosti Slovenije.

Link to comment
Share on other sites

On 8/21/2023 at 6:44 PM, Kooineeperk said:

1. Milenko, covece, pa ne pricamo mi ovde o zivotu pecuraka, kafanama, i sta ti ja znam vec o zivotu ljudi u stambenom objektu! 🙂 

2. Znaci ti bi da dignes kucu, koja je po tvom misljenju "objekat privremenog karaktera", na nekom zemljistu (bilo gradjevinskom ili poljoprivrednom/sumskom) i ocekujes da ti niko (citaj: drzava i njeni organi) nece nista reci? Good luck with that. 

3. Sad menjas pricu za objekat u njivi. A mozda znas da bi legalizovao takav objekat (pazi - legalizovao znaci da si ga nelegalno izgradio), na poljoprivrednom zemljistu, mora da se uradi konverzija zemljista. A mozda znas i da to kosta. Ali to nisi uzeo u obzir u svojoj racunici...

 

Da je sve to tako kao sto ti pricas, ja bih do sada imao i kucu blizu grada, i vikendicu negde na nadmorskoj visini, neki salas u Vojvodini blizu reke...  A imam samo stan u Beogradu. 

 

Ajde, mogu da prihvatim da se ne razumem dovoljno u tipove gradnje u Norveskoj, ali znam sta se gradi ovde, a i sire, znam sta moze a sta ne (ili moze a nije legalno). I znam okvirne cene. Jer me je interesovalo. 

 

 

p.s. konverzija zemljista moze cenu kupljene njive koju pretvaras u gradjevinsko da podigne i za 50% ako je to njiva neke bolje klase - barem je tako bilo kad sam se raspitivao - da se u zavisnosti od klase odredjuje koliko kosta konverzija. 

 

 

@Milenko Puzigaca samo da proverim, da li si "zapalio na Kubu" ili otisao u neimare na nekoj njivi gde nema interneta ni signala mobilnog telefona? 🙂 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...