Jump to content

NEKRETNINE U SRBIJI


prenko82

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

https://www.nbs.rs/sr_RS/scripts/showcontent/index.html?id=19203

 

NBS donela odluku o privremenom ograničavanju kamatnih stopa na stambene kredite. Ja sam tu opet upao u najgoru kategoriju gde mi samo zamrzavaju kamatu dok će korisnici kredita od pre jula 22 kao i novi imati lepe benefite. Da li je ovo samo igranka pred izbore ili nužan državni intervencionizam u ovakvoj situaciji, prosudite sami. Svakako dobra vest.

Link to comment
Share on other sites

Ljudi, ovo je samo poklon NBS-a koji ce celo stanovnistvo morati da plati na drugi nacin, na primer preko uvecanih bankarskih provizija.  Treba znati da su u trenutku kada su kamatne stope bile izuzetno niske, banke uspele da putem provizija na skoro svaku transakciju ili uslugu nadoknade ono sto su izgubile zbog niskih kamatnih stopa.  Nesto slicno ce se desiti i sada, a moguce je i da ce banke podneti tuzbu protiv NBS-a, sa dobrim izgledima da dobiju spor.  Ne mogu da zamislim situaciju da veliki broj stranih banaka izgubi novac u Srbiji zbog mera centralne banke, a da se to ne odrazi na opstu poziciju Srbije, narocito u pogledu EU integracija.  Hocu reci da mogu da zamislim, ali to onda pocinje da lici na S. Koreju ili Rusiju. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, 40Wins said:

@Chaos Is Me nisam razumeo ovu uredbu NBS, jel ti kao kupac posle jula'22 imas zamrznutu trenutnu kamatu, ili ti se vraca na prvu kamatu sa kojom si poceo, osim ako ona nije niza od 4.08%?

 

Tako je, kreditnim korisnicima koji su uzeli kredit posle jula 22 se vraća prvobitna kamatna stopa. Meni se još uvek nije ni usklađivala tako da to mi je što mi je do daljnjeg, kao da imam fiksnu.

 

Za nove kreditne korisnike nakon ove Odluke fiksiran je maksimalan iznos fiksne marže banke na 1,1% (primera radi ja imam 2,75% i to je bilo extra povoljno kad sam ja uzimao kredit u martu, inače je bila 3%), međutim nije fiksiran euribor deo.

 

Najbolje su prošli stari korisnici kredita ali su oni i najviše propatili zbog euribora do sada i usklađivanja koja su u međuvremenu imali. Meni je inače potpuna nebuloza što na isti način nisu treitirani svi dosadašnji korisnici kredita jer euribor je rizik za svakog, kao ja sam u martu mogao da pretpostavim da će da raste, a ti iz lupam aprila 22 nisi to mogao da pretpostaviš, a to je bukvalno kocka.

 

Al ajde, vajdica jeste neka.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/12/2023 at 1:33 PM, Edinburgh said:

Ljudi, ovo je samo poklon NBS-a koji ce celo stanovnistvo morati da plati na drugi nacin, na primer preko uvecanih bankarskih provizija.  Treba znati da su u trenutku kada su kamatne stope bile izuzetno niske, banke uspele da putem provizija na skoro svaku transakciju ili uslugu nadoknade ono sto su izgubile zbog niskih kamatnih stopa.  Nesto slicno ce se desiti i sada, a moguce je i da ce banke podneti tuzbu protiv NBS-a, sa dobrim izgledima da dobiju spor.  Ne mogu da zamislim situaciju da veliki broj stranih banaka izgubi novac u Srbiji zbog mera centralne banke, a da se to ne odrazi na opstu poziciju Srbije, narocito u pogledu EU integracija.  Hocu reci da mogu da zamislim, ali to onda pocinje da lici na S. Koreju ili Rusiju. 

Hrvatska je ogranicila na 3,73 (a koliko znam ona je clanica EU). Ne bi bilo lose da se informises pre nego sto napises nesto. Post ti je kao opozicioni balkan info strucnjak, nije ni cudo sto ovaj vlada toliko, a nazalost ce sigurno jos toliko.

Link to comment
Share on other sites

Slusaj momak, pre nego sto nastupis ostro kao sto si upravo ucinio, probaj da osporis neki od navoda is posta koji si citirao.  Kakve veze ima to sto je Hrvatska uradila sa cinjenicom da ce novac koji banke izgube zbog ove mere, morati da se nadoknadi na drugi nacin (i u Hrvatskoj i svuda gde se drzava umesala u realizaciju postojecih ugovora)?   Jesi i ti  od onih koji mrze "zle banke", ili jednostavno nisi citao sta si potpisivao kada si uzimao kredit?  Na srecu, nema vise Jugobanke da deli kredite svuda redom, pa kad bude gusto sa otplatom zbog inflacije ili nemogucnosti da se kredit vrati, pocne da urusava svoj kapital i tako ugrozi ceo sistem.  Regulatorna funkcija centralne banke postoji svuda, ali se sada ocigledno desava nesto sto prevazilazi okvire pozeljne i dozvoljene regulacije. 

 

BTW, gde si video vezu mene i onog?  Ja ne podrzavam mere njegovih polupismenih sluzbenika na pozicijama koje ne bi mogli ni da zamisle bez politickog uticaja onog. 

Edited by Edinburgh
Link to comment
Share on other sites

On 8/27/2023 at 1:15 PM, Kooineeperk said:
On 8/21/2023 at 6:44 PM, Kooineeperk said:

1. Milenko, covece, pa ne pricamo mi ovde o zivotu pecuraka, kafanama, i sta ti ja znam vec o zivotu ljudi u stambenom objektu! 🙂 

2. Znaci ti bi da dignes kucu, koja je po tvom misljenju "objekat privremenog karaktera", na nekom zemljistu (bilo gradjevinskom ili poljoprivrednom/sumskom) i ocekujes da ti niko (citaj: drzava i njeni organi) nece nista reci? Good luck with that. 

3. Sad menjas pricu za objekat u njivi. A mozda znas da bi legalizovao takav objekat (pazi - legalizovao znaci da si ga nelegalno izgradio), na poljoprivrednom zemljistu, mora da se uradi konverzija zemljista. A mozda znas i da to kosta. Ali to nisi uzeo u obzir u svojoj racunici...

 

Da je sve to tako kao sto ti pricas, ja bih do sada imao i kucu blizu grada, i vikendicu negde na nadmorskoj visini, neki salas u Vojvodini blizu reke...  A imam samo stan u Beogradu. 

 

Ajde, mogu da prihvatim da se ne razumem dovoljno u tipove gradnje u Norveskoj, ali znam sta se gradi ovde, a i sire, znam sta moze a sta ne (ili moze a nije legalno). I znam okvirne cene. Jer me je interesovalo. 

 

 

p.s. konverzija zemljista moze cenu kupljene njive koju pretvaras u gradjevinsko da podigne i za 50% ako je to njiva neke bolje klase - barem je tako bilo kad sam se raspitivao - da se u zavisnosti od klase odredjuje koliko kosta konverzija. 

 

 

@Milenko Puzigaca samo da proverim, da li si "zapalio na Kubu" ili otisao u neimare na nekoj njivi gde nema interneta ni signala mobilnog telefona? 🙂 

 

@Milenko Puzigaca drago mi je da si opet tu, pa kad budes mogao, baci pogled na ove teze i odgovori dalje na diskusiju ako i dalje stojis pri svojim stavovima 😉 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
9 hours ago, Edinburgh said:

Reklo bi se da malo opada traznja, stari stanovi se sporije prodaju po trazenim cenama.  Da li se slazete?

 

Evidentno.

 

Pratimo neke stanove u nasem kraju i stoje vec duze vreme isti oglasi. Ako i nestanu, vrate se posle nedelju-dve. Neki malo spuste cenu, simbolicno, 1%-2% max, ali je i dalje to nesto sto je barem 20% skuplje od onog sto bi dali. Jednom smo u prici sa agentom rekli da i nema smisla da dajemo ponudu jer smo "daleko" a on je rekao "znam, ali ja ne mogu njima to da objasnim dok oni ne vide kakve ponude dobijaju, pa vi slobodno recite vasu". Naravno, odbijeni smo odmah, i stan jos stoji...  

 

Znamo jos par porodica koje traze isto sto i mi. Jedni su odlucili da plate vise pod uslovom da i sami prodaju svoj manji stan za nerealne pare. Evo jos ga nisu prodali pa jos nisu zavrsili ni posao za taj veci. Dokle ce prodavac da ih ceka, ne znam, jer ako mu oni odustanu nece moci vise te pare da dobije. A nisu kaparisali nego kao hajde da probaju brzo da prodaju stan. A zacepili i oni jos vise nego taj od koga kupuju 🙂 

 

Ne ocekujem da ce cene da se vrate na neki period pre Korone, ali ocekujem korekciju. Osim ako ne bude neka zesca svetska ekonomska kriza, ili samo nasa lokalna, zasto da ne, moze i od rezultata izbora da se vidi kuda plovi ovaj brod, da li tone jos dublje, ili se probija kroz talase ka Evropi. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/29/2023 at 3:11 PM, Edinburgh said:

Reklo bi se da malo opada traznja, stari stanovi se sporije prodaju po trazenim cenama.  Da li se slazete?

Buraz jos ne moze da proda stan. Spustio je cenu za 14 hiljada sa inicijalnog oglasa. Znaci prodaje od kraja avgusta. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/29/2023 at 3:11 PM, Edinburgh said:

Reklo bi se da malo opada traznja, stari stanovi se sporije prodaju po trazenim cenama.  Da li se slazete?


Koliko opada traznja govori cinjenica da je u mojoj zgradi komsinica prodala stan u ponedeljak za 1600e po kvadratu. Zgrada je stara 13-14 godina, pozeljna lokacija. Sremska Mitrovica ejjjj. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, deez nuts. said:


Koliko opada traznja govori cinjenica da je u mojoj zgradi komsinica prodala stan u ponedeljak za 1600e po kvadratu. Zgrada je stara 13-14 godina, pozeljna lokacija. Sremska Mitrovica ejjjj. 

Prilicno jaka cena za Sremsku Mitrovicu? 🤔 Jel sredjen ful stan ili ima da se obigra oko njega?

Link to comment
Share on other sites

Pogledao sam oglase za stare stanove u Sremskoj Mitrovici i stvarno vidim da traze od 1000 - 1600 E/m2, stim sto je vecina bliza ovoj gornjoj granici. Jedan prodavac za stan koji ima ugradjenu kaljevu pec trazi 1800, ha, ha.    U cemu je stvar, da li se tamo malo gradilo poslednjih godina pa sada nema dovoljno stanova? Mozda su ljudi malo precenili svoju imovinu?  Ako vidimo cene  starih stanova u Cacku ili Kraljevu, cena u Mitrovici je veca za nekih 25 -30% - tu nesto nije u redu.  Mozda neko zna odgovor?

Edited by Edinburgh
Link to comment
Share on other sites

U januaru 2020. planirala da kupim u onoj zgradi u Parobrodskoj stan u izgradnji, 900 eura kvadrat.

Nesto mi se nije cekalo godinu dana da se zavrsi, pa 2 meseca kasnije gledala neki u Ciginoj zgradi iza hotela Sirmium - tad su vec trazili preko 1000 e...

 

Korona taman tad stigla, posao odveo nazad na Floridu i ne kupih nista. 

Sad mi zao sto nisam uzela taj u Parobrodskoj, mada cujem da su celo leto imali problema s klimama (ako se ne varam centralna ventilacija) 

 

Sad su vec bezobrazno skupi s novogradnjom, sa upitnim kvalitetom.

 

Dopada mi se lokacija one nove zgrade na keju, izmedju dispanzera i   Svetla ul.

 

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Edinburgh said:

Ako vidimo cene  starih stanova u Cacku ili Kraljevu, cena u Mitrovici je veca za nekih 25 -30% - tu nesto nije u redu.  Mozda neko zna odgovor?

 

Pa Mitrovica je po meni lepse i prosperitetnije mesto za zivot od Cacka i Kraljeva. :smiley33: Imao sam u bivsoj firmi koleginicu koja je bila na nekoj visoj poziciji, imala je sluzbeni auto i svaki dan iz Mitrovice na NBG na posao. Treba nekih 50 minuta. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...