Jump to content

NEKRETNINE U SRBIJI


prenko82

Recommended Posts

Pre neki dan sam bio da kupujem metalne cevi, što mi trebaju da bih postavio za novu kapiju u bašti. Dve cevi od po 2m dužine i širine sloja 6 mm košta 15k dinara i još mi kaže da će ta cena biti veća za narednih mesec dana. Ko se nada da će cene stanova/kuća pasti, moram mu reći, no way.

 

 

 

Edited by Dracarys
Link to comment
Share on other sites

Najbolja prijateljica i njen dečko/husband to be kupuju stan oko Liona, 77 m2 u staroj gradnji. Kad se ne šlogirah cenom od preko 170K evra... Kapiram da je cena kvadrata basnoslovna zbog top lokacije, ali svejedno mi je baš heavy. Čini mi se da u BG-u ima više smisla podići kredit za neku lepu kuću nego za stan. 

Link to comment
Share on other sites

Kako se cene nekretnina odražavaju na ukupno stanje ekonomije jedne drževe i obratno, kako se stanje ekonomije odražava na cenu nekretnina. Video sam tu i tamo i čuo, političari najavljuju gradnju, uređenje, unapređenje uslova života i obećavaju građanima da će im cena nekretnina porasti, što bi značilo da većina ima interes da cene porastu. Mladi ljudi, siromašniji, sz najčešće bez stana, sigurno im ne odgovara da nekretnine poskupe, poskupeće i najam. S druge strane, ko kupi stan, narednih barem par godina povećava promet i drugih usluga i proizvoda, stan se često adaptira, menjaju se instalacije, prilagođavaju novom vlasniku, kupuje se nameštaj i oprema, dakle veći promet a to je dobro za privredu.
Da li je na dobitku neko ko je kupio stan pre 3 godine za 100.000 a sad taj stan vredi 150.000? Jeste ako je plaćao stanarinu jer su i one srazmerno porasle, sada bi plaćao više, jeste i ako je stan kupio kao investiciju za dalju prodaju, mada nije baš sigurno, neizvesno je da li će i kada cene početi da padaju, pa i da njegova investicija proizvede gubitak.

U Beogradu, ja ne vidim nikakvo opšte poboljšanje od povećanog prometa nekretnina, naravno, svakom ko kupi stan, ako je obezbedio sigurnu ozplatu bez trauma, život se jeste promenio na bolje, to je velika prekretnica u životu.

Čitam ponegde, mislim da je i na ovom forumu tako nešto pominjano, da su stanovi u Bgd skuplji nego u znatno razvijenijim gradovima Evrope, ne znam koliko ima istine u tome, pre mislim da se upoređuje najskuplja lokacija u Bgd sa najjeftinijom u X-burgu, a ne prosečne cene. Zna li neko pouzdanije podatke?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Evo ti recimo grad i zemlja u kojoj ima dosta nasih, da ne bude da navodim neke zemlje gde nema ni nasih turista, Stokholm, Svedska. Na 10-15min autom od strogog centra, u zavisnosti od guzve, cena kvadrata je oko 4500e, starogradnja zidana pre 4-5 godina. Kraj je potpuno miran, nisu one migrantske cetvrti, odlicno povezan, ima i kuca, ulice siroke, nema parkiranih automobila po trotoarima, parkovi odrzavani...

U ovo sam se licno uverio tako da nije rekla kazala.

Da ne bude zabune, kvadrat u centru Stokholma je dosta skuplji i krece se oko 9-10k eura.

Sada na scenu stupa matematika. Neka sracuna neko kome je lakse da otplati stambeni kredit. Nasem coveku ili Svedjaninu gde je prosecna plata oko 3000e, a cena hrane ista ili cak i jeftinija. I u ovo sam se licno uverio. Neke usluge jesu skuplje tamo kao sto je taksi, stomatolog, majstori, ali je dosta stvari i jeftinije kao sto je tehnika, putovanja te isto kostaju, auto isto, cena goriva slicna.

 

Neku vecu manu koju bih nasao Svedskoj je hladnija klima, ali ima sve svoje. Ko radi remote on ce sigurno radije da izabere Spaniju ili Grcku koje sada daju boravisnu vizu frilenserima. 

 

Uporedjivali su ljudi Beograd sa Sofijom i Bukurestom, Budimpestom, to su sigurno bolji primeri za poredjenje. I svaki zakljucak je bio da je Beograd neopravdano skup tj. jako precenjen. Nije problem samo cena kvadrata vec uredjenost grada. Potpuno unisten urbanizam, divlja gradnja na svakom koraku, vise od pola miliona legalizovanih divljih kvadrata u poslenjih par godina. To vise nisu mucke vec kriminal na visokom nivou.

 

Nece Beograd da propadne, ali ove cene nisu odrzive. Cene ce za sada odrzavaju zato sto dobrostojeci kupuju skuplje nekretnine, "sirotinja" tj. vecina se vec ispucala sto pokazuje pad prometa u katastru i povecanje ponude u oglasima.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Jedan deo cene stana čini materijal, on približno jednako košta, neki prosečan kvalitet, u Beogradau i u Rimu i Berlinu. Isto kao što sama gradnja u Beogradu i u Bebušnici košt isto, U Babušnici nema kupaca pa niko neće da ulaže u gradnju za tržište, gradiće kad i ako bude kupaca. U Beogradu su cene bile najniže devedesetih, nije se mnogo gradilo ali su mnogi prodavali da bi preživeli, prodavalo se i ispod cene gradnje jer nema kupaca.

Mene bi radovalo da bude sve više kupaca, da sve više ljudi ima pare za kupovinu pa makar to značilo i rast cena stanova jer bi predhodno porasla cena rada, znači i da bi bilo posla.

Kažeš da je hrana kod nas skuplja nego u EU, tačno, to je dobrim delom posledica pokušaja da se administrativno držr niske cene, niko neće da proizvodi sa unapred sigurnim gubitkom.

Link to comment
Share on other sites

Jos jedan malo drugaciji pogled na celokupnu situaciju. Na beobuild forumu bukvalno vri od agenata i ostalih botova. Ljudi koji ne prate i nisu upuceni nemaju predstavu koliko je to organizovana akcija od strane ove vlasti jer odatle pocinje tj. bg na vodi. Temu bukvalno zatrpava Nebojsa Krstic, ko ne zna neka izgugla cime se covek bavi. Covek je bukvalno neumoran, po ceo dan nesto spamuje, spinuje, zna i da uvredi, ali se pazi da kao odrzi neki nivo. Predstavlja se da radi u it industriji lol

Pogledajte mu samo twitter nalog, klasicno botovanje, a za to je nagradjen drzavnim novcem i ko zna cim sve ispod stola. Ko zna koliko naloga kontrolise po forumima, dopisuje se sam sa sobom i lajkuje praveci tako hajp.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Div said:

Jedan deo cene stana čini materijal, on približno jednako košta, neki prosečan kvalitet, u Beogradau i u Rimu i Berlinu. Isto kao što sama gradnja u Beogradu i u Bebušnici košt isto, U Babušnici nema kupaca pa niko neće da ulaže u gradnju za tržište, gradiće kad i ako bude kupaca.


Exactly. Potražnja formira cene. A potražnja za Beogradom je velika. Kakav god da je, prljav, neuređen, ovakav ili onakav, najtraženiji je grad u Srbiji. Zato su i poređenja sa Sofijom, Bukureštom, Budimpeštom besmislena, jer onome ko kupuje stan u Beogradu pomenuti gradovi nisu alternativa i ne bi ih kupio ni da su 10 puta jeftiniji. Sve dok se ne promeni taj mentalitet kod ljudi u Srbiji da obavezno moraju da kupe stan u Bgd, iako im je, ako će da ga kupuju radi investicije, sigurnije i bolje da ga kupe za manje pare, a izdaju za iste ili veće u Budimpešti, biće i cene takve kakve su. Ja slušam već 25 godina te priče o preskupim stanovima, pucanju balona, trt, mrt… a cene samo rastu. Jer ima ko plaća. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Eddard said:


Sve dok se ne promeni taj mentalitet kod ljudi u Srbiji da obavezno moraju da kupe stan u Bgd, iako im je, ako će da ga kupuju radi investicije, sigurnije i bolje da ga kupe za manje pare, a izdaju za iste ili veće u Budimpešti, biće i cene takve kakve su. Ja slušam već 25 godina te priče o preskupim stanovima, pucanju balona, trt, mrt… a cene samo rastu. Jer ima ko plaća. 

Ne bih rekao da je u pitanju samo mentalitet vec se ljudi krecu prema mestima gde imaju bolje mogucnosti za zaposljavanje, skolovanje dece, zdravstvenu negu. Stanovi u Valjevu su uvek bili daleko jeftiniji ali je i sansa da nadjes posao daleko manja, da ne spominjem zdravstvo, skolovanje dece ako studiraju, itd.

Srbija je centralizovana zemlja gde je sve koncentrisano u tri grada, ostatak ima sa vremenom da ostane prazan. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Eddard said:

Sve dok se ne promeni taj mentalitet kod ljudi u Srbiji da obavezno moraju da kupe stan u Bgd, iako im je, ako će da ga kupuju radi investicije, sigurnije i bolje da ga kupe za manje pare, a izdaju za iste ili veće u Budimpešti, biće i cene takve kakve su. Ja slušam već 25 godina te priče o preskupim stanovima, pucanju balona, trt, mrt… a cene samo rastu. Jer ima ko plaća. 

 

Ima toga i kod kupovine, samo bih se ograničio na određene lokacije. Kada smo supruga i ja kupovali stan, prodali smo ono što smo nasledili. Oba stana su bila na Vračaru, a od toga jedan na trećem spratu bez lifta, ali redovno održavan sa CG i standarnim pogodnostima. Prodaja je u oba slučaja završena munjevitom brzinom, a nije bilo ni cenjkanja. Ovi što su kupili stan na trećem su bili presrećni što im je Kalenić na samo nekoliko minuta, što im je strogi centar blizu, što se dosta toga može kupiti u okolini, kao npr. na Bulevaru, i slično. Nemam ništa protiv njihovih motiva, ali ih baš i ne razumem. Što se tiče Kalenića – pijaca k'o pijaca, a kada se natovare ceger ili kolica, nije svejedno da li do trećeg sprata ideš peške ili liftom. Nisam od onih koji misle da je najbolji krompir koji prodaje neki Pera iz Ivanjice ili kupus koji sadi neki Mika iz Futoga, a pristojne povrćke se mogu nači na svakoj pijaci.

 

Ne znam ni šta se to specijalno može kupiti u okolini sa sve Bulevarom i kolika je frekvencija te kupovine. Pošto je prodaja bila pre petnaestak godina, u okolini nije bilo nekog pravog hipermarketa ili supermarketa, već samo ono kod Kalenića plus male radnje, pa ako hoćeš da kupiš npr. određenu kafu ideš u jednu radnju, za pristojnu četkicu za zube ideš u drugu i tako redom. Jeste da je sada nešto drugačije, ali govorim o vremenu kada je izvršena kupoprodaja. Što se tiče prodavnica odeće, obuće, tehnike i sličnog, to se baš ne kupuje svakodnevno i sasvim je svejedno da li televizore prodaju na sto metara od zgrade, kompjutere na dvesta, jakne na trista itd. Još ukoliko se ta kupovina obavlja automobilom, situacija sa parkingom i saobraćajem je ne baš tako sjajna. Ne znam šta je toliko privlačno u dotičnom strogom centru, gde sam išao i u školu i na fakultet, ali dobro, neki to vole. Do istog tog centra se veoma lako i brzo stiže iz mnogih delova grada, tako da ni to nije problem. Naravno, poenta ovoga što pišem nije u tome da nekoga odvratim od kupovine stana na Vračaru, već samo kažem da želja za ovakvom lokacijom ima svoju cenu, a naročito kada je to želja mnogih kupaca.

 

Nešto od mentaliteta ima i kada ljudi iznajmljuju stan za dete koje studira. To vrlo često mora da bude centar ukoliko je i fakultet u centru, a tako je bilo i kada sam ja studirao. U početku nisam mogao da shvatim zašto neko za ćumez u centru izdvaja sumu od koje bi mogao da iznajmi bolji stan na samo nekoliko kilometara dalje, pri čemu ne mislim na Batajnicu, Borču ili Surčin. Imao sam prilike da se posećujem sa takvim društvom i mnogi su bili fascinirani zgradom u kojoj sam živeo dok sam bio kod roditelja. Napominjem da je u pitanju blla sasvim prosečna i obična novobeogradska zgrada, da nije u pitanju bio nikakav luksuz, da sam u stanu imao sasvim običan nameštaj i da se nisam razlikovao od proseka. Isto su mislili i za stanove na Vidikovcu, Mirijevu, Zvezdari ili Zemunu. Imao sam prilike da uđem u nekoliko takvih ćumeza u centru, ali nisam znao kakve sve zgrade i stanovi mogu biti u tom delu grada. Viđao sam ulaze sa otpalim malterom u kojima je mogao da se snima neki horor, kupatila koja su poslednji put okrečena još u doba kraljevine ili dnevne i spavaće sobe u kojima je miris memle bio nesnosan. Za takav krš ne bih dao ni dinara, pa makar se nalazili na Terazijama.

 

Nedavno sam bio u društvu gde se razgovaralo sa nekim čovekom koji je hteo da sinu studentu nađe neki stan u centru, a žalio se da za normalnu sumu ne može da nađe ništa u krugu koji obuhvata trougao Vukov spomenik - Slavija - Dorćol i žali se što se pristojni stanovi za taj novac mogu naći „čak u Zemunu, Novom Beogradu ili Banovom brdu”. Ljudi su mu maltene crtali da se do centra sa svih pomenutih lokacija stiže lako i brzo, ali problem je bio što će „dete” morati da se vozi u špicu kada ima gužve. Poznanik koji je radio kao turistički vodič, a zatekao se u društvu, izvadio je telefon, uneo nekoliko reči u Google i pokazao fotografije špica u više evropskih gradova kakve je i lično video, plus podelio neka iskustva i odavde i iz inostranstva. Srećom, delovalo je i „dete” je iznajmilo stan na Novom Beogradu.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Da, sticem utisak da kupci u BG misle da je Beograd Njujork i da su prilike za zaradu na svakom koraku. Vise od pola zivota proveo sam u strogom centru i nikad ne bih ponovo dosao tu. Idem sto redje mogu, a cak i ovakav javni gsp skoro odasvud dodje do centra za cca pola sata. Pa nije Beograd velicine Londona!

Da ne pricam o ozbiljnim strukturnim problemima centra vs. 'periferija' (Zemun ili Banjica, a nekmoli Borca itd.). Buka, parking, zagadjenje, jesu realni problemi zbog kojih ne bih ziveo u centru sve i kad bi kvadrat bio 1000 evra, a drugde po 2. Poslednjih pet meseci pre konacnog bega proveo sam nespavajuci nocu od divljeg hostela.

Ukratko, nema te racionalne ekonomske racunice koja opravdava razliku u ceni kvadrata u odnosu na resto BG, ali tako je kako je.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, handys said:

Vise od pola zivota proveo sam u strogom centru i nikad ne bih ponovo dosao tu. Idem sto redje mogu

 

Ditto.

Pobegao sam iz centra 2009 (iz gajbe s pogledom na Beograđanku) i ne bih se više nikad vratio tamo da živim... surovim sticajem okolnosti sad radim na 100m, odatle u najstrožijem centru, i svaki me dolazak i izlazak s posla podseća na pakao iz kog sam pobegao... i jedva čekam popodne i povratak u mir Miljakovačke šume.

Link to comment
Share on other sites

On 3/28/2023 at 10:19 AM, fancy said:

 

Ditto.

Pobegao sam iz centra 2009 (iz gajbe s pogledom na Beograđanku) i ne bih se više nikad vratio tamo da živim... surovim sticajem okolnosti sad radim na 100m, odatle u najstrožijem centru, i svaki me dolazak i izlazak s posla podseća na pakao iz kog sam pobegao... i jedva čekam popodne i povratak u mir Miljakovačke šume.

Haj da se ubacim u sličnu priču. Jeste da Niš nema "težinu" kao prestonica, ali slično iskustvo imam i ja. Živeo sam na BUlevaru Nemanjića (Lenjina) u neposrednoj blizini Parka Sv.Save, maltene Centar svega (pravi centar Niša, kod Ambasadora). Urbano, preurbano. Pre 5-6 godina prodao sam taj stan i za iste pare na Panteleju kupio dva i još mi ostalo para :s_w:....Prodao sam inače stan od 84 m2 i kupio dva 46 + 38 m2 spojio ih u jedan i to skoro bez ikakvih prepravki. Da ne tupim previše....nikad se ne bih vratio na Bulevar, ako ništa zbog fotke koju sam napravio sa terase mog stana:

 

spacer.png

 

Zgrada u kojo sam stanovao je još oko 1 km vatdušnom linijom ispod ova dva solitera koji se kao vide (treći se ne vidi, zaklonjen je).....inače, ovo nije magla već smog.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ako moze mala pomoc. Stiglo mi je vreme polako da detetu trazim stan u Bgd radi studiranja. Jbg u vreme kad sam ja studirao cekalo se uvece da izadju Novosti oglasi pa udri😀. Kako je sad najpametnije da li jurite ove silne agencije po netu ili i dalj imaju neki oglasi gde se vlasnici olasavaju. Ako idem na agancije koje su najkorektnije sa ozbiljnom ponudom i realnim cenama-

Link to comment
Share on other sites

Ja i dalje trazim preko Halo oglasa (online verzija naravno), ali bukvalno moras da pratis svaki dan, par nedelja, jer svaki pristojan stan ode nekoliko sati od postavljanja oglasa, nestvarno, tako da ti to bude zadatak da bar 3 puta dnevno (ujutru, rano posle podne i uvece) prelistas nove oglase, odmah zoves ako ti odgovara, inace ode. Ja sam se dosta puta selio u poslendjih 15-ak godina, u par navrata sam menjao i gradove, posle se vracao u Beogard, posledni put je bilo pre nepune dve godine i za to vreme se trziste drasticno promenilo, pre sam pravio listu, recimo nedelju dana gledam sta mi se svidja, izvucem skraceni spisak i odem za dan obidjem sve, sad kao sto rekoh, ako ostavis od danas do sutra stan je vec izdat ako je iole vredio,

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@djurava

 

Jedna varijanta je i da dete nađe cimere pa da zajedno iznajme gajbu i tako dele troškove...  Stan koji je inicijalno skuplji može dosta jeftinije da izađe u toj podeli.

Gledaj npr. Karaburmu, blizu je centra, ima dobre linije prevoza a cene još uvek nisu toliko skočile.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Dodao bih Slance i Visnjicu, nema puno stanova za izdavanje ali su uvek bili jeftiniji jer lokacija nije atraktivna. Prevoz je OK, stignes brze do centra nego sa Banovog Brda ili Konjarnika. Mada, cene su otisle u nebo, cak u V. Banji sada kvadrat 2000.

Link to comment
Share on other sites

On 4/9/2023 at 11:49 PM, djurava said:

Ako moze mala pomoc. Stiglo mi je vreme polako da detetu trazim stan u Bgd radi studiranja. Jbg u vreme kad sam ja studirao cekalo se uvece da izadju Novosti oglasi pa udri😀. Kako je sad najpametnije da li jurite ove silne agencije po netu ili i dalj imaju neki oglasi gde se vlasnici olasavaju. Ako idem na agancije koje su najkorektnije sa ozbiljnom ponudom i realnim cenama-

Halo oglasi i stavi parametre koji te zanimaju, sacuvaj pretragu, pa ce cim se nesto pojavi da ti stigne email sledeceg jutra. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 2/17/2023 at 12:45 PM, 40Wins said:

Ja sam na drugom spratu, platio sam stan 1.200 eur/m2.

Preminula je nedavno komsinica sa treceg, 8 rodjaka iz Panceva dele nasledstvo, traze 2.436 po kvadratu, ali stan stoji na oglasima vec 17 dana.

Mislim da smo doterali do tacke gde ljudi vise ne mogu da izdrze kombinaciju visokog ucesca, ogromne rate i visoke cene materijala i usluga renoviranja. 

 

 

 

Da bacim neki update situacije. Prodat je stan pre desetak dana, znaci posle 3 meseca prodaje, sto je mnogo duzi obrt nego ranije, kada su se neki stanovi kada sam ja gledao, prodavali za 10 dana. Ostaje pitanje cene, mozda kad se sprijateljim sa komsijama, ako su normalni. 😄 Svakako ne verujem da su spustili za ispod 2100. 

Takodje, pre 2-3 meseca moj brat je krenuo da gleda neke stanove, pre nego sto upise sina u skolu, ali kad je stavio na papir koliko  mu treba za ucesce + renoviranje, plus rast kamate, odustao je od cele price, posto ima svoj stan, za neku bolju situaciju na trzistu. E sad, pre 5 dana ga pozvao direktor prodaje neke agencije preko koje je pogledao 3 stana i pitao ga u kom je statusu, da li je jos zainteresovan itd, gde mu je brat objasnio situaciju i ovaj mu rekao da ga skroz razume. Ovo mi sugerise dve stvari:

1. Dosli smo na neku finalnu ravan sto se tice cena, preko ovoga izgleda da vise nece ici.

2. Cim se agencije raspituju sta se desava kod klijenata, izgleda da im je obrt znacajno opao i da bi ljudi kojima je prodaja hitna trebalo da obore cene ukoliko zele da sto pre prodaju nekretnine, sto moze da povuce celu starogradnju na dole. Novogradnje kroz koje se pere lova verovatno nece znacajno reagovati. U proteklih 4-5 godina kome je bilo hitno nije morao da spusta znacajno cenu, jer su se stanovi prodavali jako brzo. Moj stan nije stajao vise od nedelju dana na oglasu, a coveku je bilo hitno, jer kada mu je preminula majka, nije mogao da placa sam infostan, struju, vojno i TV 15-16 hiljada mesecno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Bluecuracao2 said:

@Kooineeperk, @40Wins, tek da se javim. Stan o kome smo kuckali prodao sam za malo manje od 2000 € metar. Preterao sam sa cenom na početku, ali kada sam snizio, stan je prodat za oko 7 dana. Novo skojevsko naselje.

 

Super, ispalo je tu i tamo bas onako kako sam ti rekao i kako smo procenili da moze da bude... 🙂 

Srecno sada sa daljim investiranjem 🙂 

 

 

On 2/20/2023 at 9:55 AM, Kooineeperk said:

@Bluecuracao2 bacio sam pogled i na RGZ, link koji je @Malone postavio https://katastar.rgz.gov.rs/RegistarCenaNepokretnosti/ jer ima taj prostorni prikaz pa mozes rucno da pregledas taj kraj. 

 

Bas u tom kraju vide se sledece prodaje, nema ih puno a sve su novije:

 

Kad saberes i podelis to je tik iznad 2000eur/m2. 

 

 

On 2/20/2023 at 10:59 AM, Kooineeperk said:

Da, ovo je mnogo realnije jer je Rakovica bas sirok pojam i svacega ima. 

 

4 meseca je dobar period jer tamo u Julu/Avgustu opadne potraznja. Gledaj da zavrsis to pre toga. Ako ti se ne ceka kraj godine kada opet krene 🙂 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, 40Wins said:

 

Da bacim neki update situacije. Prodat je stan pre desetak dana, znaci posle 3 meseca prodaje, sto je mnogo duzi obrt nego ranije, kada su se neki stanovi kada sam ja gledao, prodavali za 10 dana. Ostaje pitanje cene, mozda kad se sprijateljim sa komsijama, ako su normalni. 😄 Svakako ne verujem da su spustili za ispod 2100. 

Takodje, pre 2-3 meseca moj brat je krenuo da gleda neke stanove, pre nego sto upise sina u skolu, ali kad je stavio na papir koliko  mu treba za ucesce + renoviranje, plus rast kamate, odustao je od cele price, posto ima svoj stan, za neku bolju situaciju na trzistu. E sad, pre 5 dana ga pozvao direktor prodaje neke agencije preko koje je pogledao 3 stana i pitao ga u kom je statusu, da li je jos zainteresovan itd, gde mu je brat objasnio situaciju i ovaj mu rekao da ga skroz razume. Ovo mi sugerise dve stvari:

1. Dosli smo na neku finalnu ravan sto se tice cena, preko ovoga izgleda da vise nece ici.

2. Cim se agencije raspituju sta se desava kod klijenata, izgleda da im je obrt znacajno opao i da bi ljudi kojima je prodaja hitna trebalo da obore cene ukoliko zele da sto pre prodaju nekretnine, sto moze da povuce celu starogradnju na dole. Novogradnje kroz koje se pere lova verovatno nece znacajno reagovati. U proteklih 4-5 godina kome je bilo hitno nije morao da spusta znacajno cenu, jer su se stanovi prodavali jako brzo. Moj stan nije stajao vise od nedelju dana na oglasu, a coveku je bilo hitno, jer kada mu je preminula majka, nije mogao da placa sam infostan, struju, vojno i TV 15-16 hiljada mesecno.

Veliki problem stvaraju i visoke kamatne stope. Iako stanovi kupljeni na kredit u statistikama čine tek nekih 20ak procenata, te prodaje se uglavnom završavaju tako što od tih para kupuju druge stanove. Trenutno su tolike kamate, da na kredit od nekih 140k evra na 30 godina vraćaš neverovatnih 305k evra.

Link to comment
Share on other sites

Euribor sumanuto raste i niko nema pojma kad će se zaustaviti ili krenuti da pada. Ljudima koji su kredit uzeli pre samo godinu dana sa varijabilnom kamatnom stopom danas je rata maltene duplo veća, bez obzira da je 6M eb ili 3M eb. Naravno, banke prate stanje i povećavaju fiksnu kamatnu stopu (ako je uopšte i nude, mnoge banke je ni ne nude ili nude vrlo ograničeno) tako da ona u svakom momentu izgleda neatraktivno u odnosu na varijabilnu. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...