Jump to content

NEKRETNINE U SRBIJI


prenko82

Recommended Posts

10 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Od kad sam video te "cene stanova" podrzavam sve mlada da oni lepo od...bu te Beograde i ostalo, pa da se (ko je odrastao u kući) vrate tamo odakle su, i onda dozidaju sprat ili potkrovlje, i posle putuju na posao u gradove, kao što se u normalnoj civilizaciji radi. Sa ovim "investitorima" i ostalim govnarima takozvane srbije zna se šta ja mislim da treba uraditi, a sto se tice njihovih "cena" u toj prčvarnici, ne bih im za to dao ni 100 evra, a ne 100,000.

 

Zasto, kad u tzv srbiji vidim građanski skup na kome se okupe 250,000 ljudi oko ideje "stop institucionalizovanom širenju netolerancije od strane crkve" kao u "zemljama trećeg sveta" koje su nastale na španskoj katoličkoj kulturi, a zna se sta je katoličanstvo u Španiji, a šta zaumni kult spc u srbiji, možda mozemo da razgovaramo o nečemu. Do tada, i dok znam da se tu na ovakvom skupu ne bi okupili ni njih 250 i to u tom Beogradu, mrš u...i oni i njihovi stanovi po tim cenama, i po bilo kojim cenama.

 

Poenta je, tu je potreban Kartagina metod, tj prevrednovanje svih vrednosti, i mladi da lepo prihvate nacin prosvecene civilizacije pa da putuju na posao u gradove iz manjih mesta u okolini, umesto sto dozvoljavaju da ih palanacko zlo uvlaci u seljobersku vezanost za nekretnine, i to po suludim cenama koje nemaju veze sa mozgom, a mogu oni da drndaju o tržistu koliko hoće. Da mu neko daje tipa 100,000 evra za tesnu rupu gde ne može da se prdne a da se to ne cuje u celom...objektu, od normalnih bi za tako nesto trebalo da dobiju samo ku...

 

Drugo, tzv srbi treba totalno da promene seljoberski pogled na habitat generalno, gde se vezuju za zemlju i nekretnine, pa da postanu i oni civilizovani, i da racunaju samo upotrebnu vrednost necega. Praviti sulude objekte koji ne vrede nista a traju kao piramide je nenormalno. Montazna kuća u grubo, bez fasade/izolacije, podova, prozora i vrata od 50ak kvadrata kosta oko 10,000 evra, vek trajanja je 100ak godina. Ovo sve ostalo (fasada, vrata, blabla) nije ni jos 10,000. Ili jeste tu negde, ali svakako nije 100,000 evra, nije ni pola od toga sve zajedno, to je poenta, a i kuća je, nije stan.

 

Što je najbolje, montazne kuće mogu da se postave bilo gde, sa dozvolom za objekat privremenog karaktera, što je na sopstvenom zemljistu isto kao trajna dozvola, samo može objekat da se postavi i u vinogradu ako neko hoće. Ako su takve kuće dobre za Kanadu i Norvesku biće dobre i u tzv srbiji. 100 ili 150,000 evra za stan od 50, 60 kvadrata, ma nosi se bre.

Putovali bi u Srbiji iz manjih sredina da kao država imamo pristojnu cenu goriva kao iz prosvećenih sredina, da se do grada stiže lako, bez gužve i da generalno ne vozimo krševe od auta redovno stare po 15-20 godina, a premija bude kada se ulovi neki ispod 10 godina. Uzrok tome je što Srbija ima manju kupovnu moć od recimo Austrije, mora da se odvaja značajna količina novca od prihoda. Ovako u NBG laganeze stančić, auto ti i ne treba pored toliko autobusa sa kojim možeš švercovati najlaganije.

 

Što se tiče montažne kuće, ne znam gde si to pročitao ili čuo da ima za 10k evra čak 50 kvadrata. Jedan kvadrat košta minimum minimuma 350 evra. Za početak parcela koju retko gde možeš naći da je samo ravna površina, već se mora platiti i rušenje objekta, to bi bilo 10-12k evra, sem ako nećeš negde gde je bila prethodno njiva, pa kad spavaš da te probudi traktor na pet metara od kreveta. Takođe, hajde da je samo to, nego treba još brdo novca da se saspe. Na kraju 50 kvadrata kuće nije dovoljno, to je mnogo tesno za porodicu 4+, jer danas niko ne pravi toliku kuću te veličine da bi sutra živeo u njoj sem penzionera.

 

Takođe, vidi se iz posta da ne znaš kako se kreću cene, nije to samo sagradiš kuću, staviš krov i gotovo, to je tek početak, sledeće faze teraju do ludila sa napumpanim cenama i to zna samo onaj koji je pravio bilo kakvu kuću u poslednjih pet godina. Prosečnom čoveku je mnogo bolje da kupi stan, nego da pravi kuću, mnoogo bolje, jer kuća je danas luksuz.

Edited by Dracarys
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Drugo, tzv srbi treba totalno da promene seljoberski pogled na habitat generalno, gde se vezuju za zemlju i nekretnine, pa da postanu i oni civilizovani, i da racunaju samo upotrebnu vrednost necega.

 

Upravo si me podsetio na jedan slučaj za koji sam nedavno čuo. Jedan prijatelj mi se nedavno žalio da se posvađao sa rođakom koji je prototip primitivnog gastarbajtera. Naime, taj prijatelj, koji je inače druga generacija rođena u Beogradu, ima priglupog rođaka koji decenijama tera četke i metle negde u EU, a pošto mu je sin stasao za fakultet, prijatelj je dobio zadatak da pronađe nekoga 'poznatog i od poverenja' ko prodaje stan u centru. Debilnom rođaku nije uspeo da objasni da je Beograd ipak malo veći od prosečnog sela i da lično ne poznaje prodavce iako je ovde rođen, baš kao i njegov otac. Uputio ga je na agencije i oglase, ali glupavi rođak više ne govori sa njim jer smatra da se ovaj nije dovoljno trudio. Osim ovoga što kažeš za nekretnine, taj nije naučio da postoji i nešto van plemenskog razmišljanja, tj. da ne možeš u ovolikom gradu da poznaješ nekoga ko baš sada prodaje stan, i to još u centru, prodaje automobil, ume da popravi frižider, automobil ili televizor.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Dracarys said:

Što se tiče montažne kuće, ne znam gde si to pročitao ili čuo da ima za 10k evra čak 50 kvadrata. Jedan kvadrat košta minimum minimuma 350 evra. Za početak parcela koju retko gde možeš naći da je samo ravna površina, već se mora platiti i rušenje objekta, to bi bilo 10-12k evra, sem ako nećeš negde gde je bila prethodno njiva, pa kad spavaš da te probudi traktor na pet metara od kreveta. Takođe, hajde da je samo to, nego treba još brdo novca da se saspe. Na kraju 50 kvadrata kuće nije dovoljno, to je mnogo tesno za porodicu 4+, jer danas niko ne pravi toliku kuću te veličine da bi sutra živeo u njoj sem penzionera.

 

Takođe, vidi se iz posta da ne znaš kako se kreću cene, nije to samo sagradiš kuću, staviš krov i gotovo, to je tek početak, sledeće faze teraju do ludila sa napumpanim cenama i to zna samo onaj koji je pravio bilo kakvu kuću u poslednjih pet godina. Prosečnom čoveku je mnogo bolje da kupi stan, nego da pravi kuću, mnoogo bolje, jer kuća je danas luksuz.

 

Milenko prica napamet i onako kako njemu odgovara. Iako mu je ideja/stav na mestu, opet preteruje (i to ne samo u stilu pisanja).

 

Sve sto si napisao stoji. I tih 350eur po kvadratu za sivu fazu sto si naveo je cak i malo (povoljno). Ide to i do 450. A to je samo siva faza. Treba uraditi i zavrsne, zanatske radove. Na to dodaj jos 200eur po kvadratu, ugrubo, a tu ide ravnajuci sloj, parket, plocice, instalacije - struja, voda, kanalizacija, zatim unutrasnja stolarija, malterisanje/gletovanje, grejanje... ma idi, mozda i 300eur po kvadratu. Pa plus, pre svega toga ti treba temelj koji ocekuju da sam uradis ili ce ti oni naplatiti. Pa dok sredis papirologiju i dobijes sve dozvole pre toga, prikljucke na osnovu projekta koji ti je neko opet naplatio. 

 

Pa onda plac - sada u okolini Beograda nesto da nadjes sa infrastrukturom je visestruko skuplje nego pre korone. Nesto sto je bilo 500eur po aru, sada je 1500eur lagano. A treba ti minimum 10ari da bi gradio. Te price o "ne treba dozvola za montaznu kucu" vaze samo u glavama naivnih. Mozes da postavis tzv. vinogradarsku kucu na poljoprivrenom zemljistu bez dozvole ali to je tipa 20-25kvm, ne znam tacno koliki je limit. Ili postavljas stambeni kontejner. 

 

A onda kvadratura, 50m2 koje pominje Milenko je smesno. To je eventualno za bracni par sa jednim detetom. Dok ne poraste. Porodica sa 2 dece, pa jos razlicitog pola, mora biti 3.5 ili 4-sobna kuca. Da svako dete ima svoju sobu i roditelji svoju spavacu, i dnevno-trpezarijski deo. To ne mozes ispod 80kvm a da nisu spajzevi od soba. 

 

Dakle, 80*(350+250)+5000(temelj)+10*1500(plac)=68000eur + sva cimanja i ostali troskovi. I kao svaki put, na kraju te izadje duplo vise nego sto si imao racunicu 😄 

 

Ako si majstor, pa ces kao sam da gradis, ne montaznu nego siporex ili obican blok, sa srecom. Mozda si zidar, ali nisi stolar, parketar, keramicar... znam jednog koji je hteo sve sam. A video sam njegove "ranije radove" - srecom moja zena (a njegova cerka) 😄 mu je zabranila da postavlja plocice, da malterise i slicno... 😄 

 

Link to comment
Share on other sites

Sve primedbe su OK, generalno, osim sto su ove sa cenama nerealne zato sto to nisu cene za montazne objekte nego za čvrstu gradnju, a montazni objekat se zna sta je, u tome što zovete "siva gradnja". Drveni kostur od dasaka širine 10cm i debljine 2.5cm, a ne od greda, spolja paneli od onih slepljenih ivera, ne znam kako se tacno zovu, ima raznih naziva, između najlon pa mineralna vuna, iznutra gips ploče i to je to. Visina prostorija je visina gips ploče - 220cm max. Krov tegola ili sad ima onaj lim što izgleda kao crep. Koga ne mrzi neka obiđe sajtove stovarista pa neka razgleda cene i neka uracuna dnevnice za dva majstora, to svakako ne bude koliko tvrdite da je. I niko nije pominjao placeve, nego mlade koji imaju roditeljske kuće i placeve u manjim mestima a rade u gradovima.

 

Ama ima jedna velika primedba sa moje strane oko kvadrature koju navodite, a koja je i dalje ovdašnja. OK, mozda je malo 50 kvadrata za 4članu porodicu, ama to danas i ne postoji, narocito tu, vidi se u popisu stanovnistva. To sa 4 člana bi bila prosta reprodukcija, a ono stalno pada broj stanovnika i to oho ho. I najvaznije, a slobodno neka se uveri ko hoće, kad pričaju o (normalnim) kućama, u Skandinaviji kazu "kuća je bila velika, oko 100m2". Ovde im sve malo, u dupence gi azdisalo*, što bi rekao onaj iz pesme 50 dinara niške grupe D-Fence. Šta će da rade u tolikim stanovima i kućama, da oru sa volovima? Ko će to da čisti, odrzava, greje, oni? Da, da... Oni nemaju visinu ulice da odrzavaju čistima jer za to treba disciplina a odrzavaće kuće od 100+ kvadrata plus okućnicu, kako da ne. Manje je više, to je za njih. Samo nužni smeštaj. Takvi mali objekti čak i lepše izgledaju nego neki vilajeti koji kao da su iz gotskih horora izašli.

 

Ja ovo pisem za normalne mlade kao predlog, ne za azdisane. A izgovori zna se kao sta su. Princeze na zrnu graska kojima sve smeta nisu za ovu priču, nego ko hoće slobodu i da ne bude rob, i spreman je da zbog te slobode malo manje spava i slično. Ne, nego ću im savetovati da se zarobe na 30 godina zbog necega što u sustini ne vredi nista a košta đavo ipo, samo da ne bi vozili 70 ili 100km do posla, evo sad ću. Kad moja frakcija jednog dana izvede svetsku revoluciju (bio ja tad ziv ili mrtav svejedno je, biće to kad tad) takvi koji smisljaju te stvari da ucenjuju mlade ljude zna se kako će proći.

 

BTW ovo sa švercovanjem je poseban biser svecke književnosti :roflmao: Nije još ni kupljen taj stan, a već postoji plan da se bude lopov. Pa, tooo, toooo, Srbija, Srbija! Zato tu i nema na ulici 250,000 ljudi na skupu "stop popovima i ostalim rasistima i ugnjetavačima" za razliku od "trećeg sveta" u zemljama iste velicine gde su još gori uslovi, ama eto, tamo stanovništvo očigledno čine građani, koji imaju druge prioritete, a ne raja koja oduševljeno aplaudira što je zaobilazi još jedan proces koji oblikuje evropsku civilizaciju, samo da je njoj pun burag :smiley26:

 

* azdisati - biti zadrigao i besan

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Milenko Puzigaca said:

Sve primedbe su OK, generalno, osim sto su ove sa cenama nerealne zato sto to nisu cene za montazne objekte nego za čvrstu gradnju, a montazni objekat se zna sta je, u tome što zovete "siva gradnja". Drveni kostur od dasaka širine 10cm i debljine 2.5cm, a ne od greda, spolja paneli od onih slepljenih ivera, ne znam kako se tacno zovu, ima raznih naziva, između najlon pa mineralna vuna, iznutra gips ploče i to je to. Visina prostorija je visina gips ploče - 220cm max. Krov tegola ili sad ima onaj lim što izgleda kao crep. Koga ne mrzi neka obiđe sajtove stovarista pa neka razgleda cene i neka uracuna dnevnice za dva majstora, to svakako ne bude koliko tvrdite da je. I niko nije pominjao placeve, nego mlade koji imaju roditeljske kuće i placeve u manjim mestima a rade u gradovima.

To ti nije montazna kuca nego samosklepana polu-brvnara, da ne kazem supa ili garaza. 

 

Plac smo pominjali u smislu toga da budes u blizini Beograda ali ne u stanu. Kako mislis da neko kao @DameTime na primer, radi u Beogradu a dolazi iz mesta gde je rodjena, pa makar tamo i kucu sazidala na placu svojih roditelja, ako je to mesto na preko 100km od Beograda? 

 

 

1 hour ago, Milenko Puzigaca said:

Ama ima jedna velika primedba sa moje strane oko kvadrature koju navodite, a koja je i dalje ovdašnja. OK, mozda je malo 50 kvadrata za 4članu porodicu, ama to danas i ne postoji, narocito tu, vidi se u popisu stanovnistva. To sa 4 člana bi bila prosta reprodukcija, a ono stalno pada broj stanovnika i to oho ho. I najvaznije, a slobodno neka se uveri ko hoće, kad pričaju o (normalnim) kućama, u Skandinaviji kazu "kuća je bila velika, oko 100m2". Ovde im sve malo, u dupence gi azdisalo*, što bi rekao onaj iz pesme 50 dinara niške grupe D-Fence. Šta će da rade u tolikim stanovima i kućama, da oru sa volovima? Ko će to da čisti, odrzava, greje, oni? Da, da... Oni nemaju visinu ulice da odrzavaju čistima jer za to treba disciplina a odrzavaće kuće od 100+ kvadrata plus okućnicu, kako da ne. Manje je više, to je za njih. Samo nužni smeštaj. Takvi mali objekti čak i lepše izgledaju nego neki vilajeti koji kao da su iz gotskih horora izašli.

"Mozda je malo 50kvadrata za 4clanu porodicu"? Cuj, "mozda". Ne znam gde zivis i imas li porodicu ali eto, ako budes imao priliku, probaj da zivis sa jos 3 osobe u 50 kvadrata. Kako ono kaze reklama "mala soba 3 sa 3, a sta u nju staviti". Dakle bez 10 kvadrata po osobi ne treba ni razmisljati, osim ako nemas plafon visine 3.80 pa pravis platforme. Po 10kvm za svako dete + 20kvm za roditelje + 20kvm dnevni boravak + 6kvm za kuhinju + 6kvm za kupatilo = to ti je vec 62kvm plus neki hodnici/predsoblje... i to je bas neki minimum. 

 

 

1 hour ago, Milenko Puzigaca said:

Ja ovo pisem za normalne mlade kao predlog, ne za azdisane. A izgovori zna se kao sta su. Princeze na zrnu graska kojima sve smeta nisu za ovu priču, nego ko hoće slobodu i da ne bude rob, i spreman je da zbog te slobode malo manje spava i slično. Ne, nego ću im savetovati da se zarobe na 30 godina zbog necega što u sustini ne vredi nista a košta đavo ipo, samo da ne bi vozili 70 ili 100km do posla, evo sad ću. Kad moja frakcija jednog dana izvede svetsku revoluciju (bio ja tad ziv ili mrtav svejedno je, biće to kad tad) takvi koji smisljaju te stvari da ucenjuju mlade ljude zna se kako će proći.

Pa ti mladi su valjda prvi koji ce imati porodicu i decu, a nece valjda graditi kucu koja ce im sluziti samo dok deca ne dodju? Pa onda opet graditi novu, vecu?

 

To sto ti pricas 50kvm i drvene daske, panel od iverice i plafon 2.20 je za babe i dede... 

 

 

2 hours ago, Milenko Puzigaca said:

BTW ovo sa švercovanjem je poseban biser svecke književnosti :roflmao: Nije još ni kupljen taj stan, a već postoji plan da se bude lopov. Pa, tooo, toooo, Srbija, Srbija! Zato tu i nema na ulici 250,000 ljudi na skupu "stop popovima i ostalim rasistima i ugnjetavačima" za razliku od "trećeg sveta" u zemljama iste velicine gde su još gori uslovi, ama eto, tamo stanovništvo očigledno čine građani, koji imaju druge prioritete, a ne raja koja oduševljeno aplaudira što je zaobilazi još jedan proces koji oblikuje evropsku civilizaciju, samo da je njoj pun burag :smiley26:

 

* azdisati - biti zadrigao i besan

A o ovakvim stvarima, molim pisite na drugim adekvatnim temama, nikakve veze nema sa nekretninama. 

Link to comment
Share on other sites

Ono sto je  @Milenko Puzigaca pisao o gradnji kuca je odprilike tako u Skandinaviji gradjeno. Jedino se ne slaze kvadratura. U Skandinaviji su kuce a i zgrade  90% bas onako kako je on opisao. Kvadratura je 2-3 puta veca. Ove supe ili garaze kako neko ih neko nazva su daleko jednostavnije i efikasnije od "pravih" kuca ili stanova na Balkanu. 

Link to comment
Share on other sites

Ma pusti ih, ovde sve znalci svih nauka. OK za kvadraturu, ali montazni objekti se grade tako kako kažem. Kostur od dasaka debljine 2.5 cm koje idu na 60cm razmaka, ostalo pise. To sto se neko razume u ovo i ono ne znaci i da je znalac za gradnju montaznih objekata i za dozvole za iste. Objekat privremenog karaktera koji je moguće legalno postaviti i u njivi nije nekakva vinogradarska kućica od 25m2 nego moze da bude i hala od 500 kvadrata od betonskih blokova, ali takav objekat ne postoji u katastru i bla bla,nebitno, koga zanima naći će. Jedino su me obavestili da su cene na stovaristima malo povecane, to eto treba korigovati, pa i da izađe duplo od onoga što sam napisao, opet nije 100 i 150 hiljade evra, nego duplo manje kosta takav objekat.

 

Koliko traju takve kuće i da li su za babe i dede, što valjda treba da znači da traju kratko, pa, normalni racunaju da objekat za stanovanje traje za jednu generaciju, i da će sledeća nabavljati sebi nov, a sta rade ovi drugi to me ama baš uopšte ne interesuje, kao ni njihov svet generalno. Zato i predlažem mladima ovde da se ugledaju na normalne, a ove druge neka otkače i neka ih ne slušaju uopšte, uostalom njihovi rezultati govore o njima. I nije ono suvišno, nego je vazno valjda i gde se nabavlja objekat za stanovanje.

 

Ono, ako je neko iz nekog razloga i prinuden da zivi u prčvari zaustavljenoj u vremenu iz koje ne može da pobegne, bar ne mora da prihvati njihov svetonazor i njihov nacin pa da plaća neke sulude cene za sulude objekte koji realno ne vrede mnogo, baš zato sto su u prčvari u kojoj je vreme stalo, a traju kao piramide. Zato štono kako kažu, na kraju takav objekat poseduje tebe, a ne ti njega. Koji će im to u životu kad za manje mogu da nabave bolje, koje jeste da se ne uklapa u svetonazor suludih, ali to je njihov problem.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Ma pusti ih, ovde sve znalci svih nauka. OK za kvadraturu, ali montazni objekti se grade tako kako kažem. Kostur od dasaka debljine 2.5 cm koje idu na 60cm razmaka, ostalo pise. To sto se neko razume u ovo i ono ne znaci i da je znalac za gradnju montaznih objekata i za dozvole za iste. Objekat privremenog karaktera koji je moguće legalno postaviti i u njivi nije nekakva vinogradarska kućica od 25m2 nego moze da bude i hala od 500 kvadrata od betonskih blokova, ali takav objekat ne postoji u katastru i bla bla,nebitno, koga zanima naći će. Jedino su me obavestili da su cene na stovaristima malo povecane, to eto treba korigovati, pa i da izađe duplo od onoga što sam napisao, opet nije 100 i 150 hiljade evra, nego duplo manje kosta takav objekat.

 

Koliko traju takve kuće i da li su za babe i dede, što valjda treba da znači da traju kratko, pa, normalni racunaju da objekat za stanovanje traje za jednu generaciju, i da će sledeća nabavljati sebi nov, a sta rade ovi drugi to me ama baš uopšte ne interesuje, kao ni njihov svet generalno. Zato i predlažem mladima ovde da se ugledaju na normalne, a ove druge neka otkače i neka ih ne slušaju uopšte, uostalom njihovi rezultati govore o njima. I nije ono suvišno, nego je vazno valjda i gde se nabavlja objekat za stanovanje.

 

Ono, ako je neko iz nekog razloga i prinuden da zivi u prčvari zaustavljenoj u vremenu iz koje ne može da pobegne, bar ne mora da prihvati njihov svetonazor i njihov nacin pa da plaća neke sulude cene za sulude objekte koji realno ne vrede mnogo, baš zato sto su u prčvari u kojoj je vreme stalo, a traju kao piramide. Zato štono kako kažu, na kraju takav objekat poseduje tebe, a ne ti njega. Koji će im to u životu kad za manje mogu da nabave bolje, koje jeste da se ne uklapa u svetonazor suludih, ali to je njihov problem.

Ti baš gledaš HGTV....:classic_biggrin:

Elem.....svojevremeno sam ozbiljno razmišljao o montažnoj kući. Sve što mi je bilo dostupno i što ono kažu "pod ruku" češljao sam što se informacija tiče. Ne mogu da ase setim sada, ali ili Ivanjičani ili ovi iz Zavidovića su davali 100 godina garanciju na kuću. PA sad, setite se neke kuće, od "čvrstog materija" izgradjene pre 100 godina, na šta to sada liči i biće sve jasno. Takodje je jasno, koliko je lakše montažnu kuću renovirati, a tek, ukoliko želite, promeniti raspored, proširiti, dodati prostoriju i sl...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Ma pusti ih, ovde sve znalci svih nauka. OK za kvadraturu, ali montazni objekti se grade tako kako kažem. Kostur od dasaka debljine 2.5 cm koje idu na 60cm razmaka, ostalo pise. To sto se neko razume u ovo i ono ne znaci i da je znalac za gradnju montaznih objekata i za dozvole za iste. Objekat privremenog karaktera koji je moguće legalno postaviti i u njivi nije nekakva vinogradarska kućica od 25m2 nego moze da bude i hala od 500 kvadrata od betonskih blokova, ali takav objekat ne postoji u katastru i bla bla,nebitno, koga zanima naći će. Jedino su me obavestili da su cene na stovaristima malo povecane, to eto treba korigovati, pa i da izađe duplo od onoga što sam napisao, opet nije 100 i 150 hiljade evra, nego duplo manje kosta takav objekat.

 

Koliko traju takve kuće i da li su za babe i dede, što valjda treba da znači da traju kratko, pa, normalni racunaju da objekat za stanovanje traje za jednu generaciju, i da će sledeća nabavljati sebi nov, a sta rade ovi drugi to me ama baš uopšte ne interesuje, kao ni njihov svet generalno. Zato i predlažem mladima ovde da se ugledaju na normalne, a ove druge neka otkače i neka ih ne slušaju uopšte, uostalom njihovi rezultati govore o njima. I nije ono suvišno, nego je vazno valjda i gde se nabavlja objekat za stanovanje.

 

Ono, ako je neko iz nekog razloga i prinuden da zivi u prčvari zaustavljenoj u vremenu iz koje ne može da pobegne, bar ne mora da prihvati njihov svetonazor i njihov nacin pa da plaća neke sulude cene za sulude objekte koji realno ne vrede mnogo, baš zato sto su u prčvari u kojoj je vreme stalo, a traju kao piramide. Zato štono kako kažu, na kraju takav objekat poseduje tebe, a ne ti njega. Koji će im to u životu kad za manje mogu da nabave bolje, koje jeste da se ne uklapa u svetonazor suludih, ali to je njihov problem.

Ono sto ti kazes da je 2,5 cm je 5 cm. I nije tacno da je za jednu generaciju. To je za 100 godina. U Skandinaviji imas koliko hoces kuca preko 100-150 godina. Jedina razlika je sto se po najnovijim standardima grade jos kvalitetnije kuce.Kuce imaju svoje odrzavanje. Pa na primjer farabanje spolja ide svekih 10-15 godina (Skandinavske boje su mozda najbolje u Evropi). Izolacija od 25 cm je standard danas. Rezultat je da ja u mom stanu imam 1800-2000 kw kad je najhladnije. Temp. u stanu 22,5 napolju -12-15. Nekada sam radio malo sa jednim betonircem, prije 25 godina. Jos tada je bio standard 5 cm stiropor u pod ispod betona. To je ono malo sto ja znam. @Milenko Puzigaca ovo ti je bio dobar primjer.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

0K, hvala na ispravci, mada sam vise mislio na manje objekte, od 40, 50m2, kad mogu da se koriste i tanje daske. A i za trajanje, pod jednom generacijom sam mislio na "od kolevke pa do groba" tj na 80 godina i više. Nego ovo sto čak i ovde...drugacije ideje i drugaciji pogled na, eto na primer šta je i od čega je objekat za stanovanje nailaze na ovoliki otpor, to je strašno. I dokaz da sam bio u pravu onom temom koja nije zaživela, mada nema šta ni da zaživi jer je više konstatacija "palanka je zlo". Najveće zlo sveta je palanka i palanacki pogled na svet. A šta je to palanka, pa eto to - otpor svemu drugacijem. 

 

Sreća pa je evropsku civilizaciju i to celu, sa sve juznom i severnom Amerikom, Australijom, Novim Zelandom itd preuzela građanska civilizacija, ona prava, koja prihvata novo i drugačije, i to sa entuzijazmom, a ta jedna jedina fleka od golubije kake na karti evropske civilizacije i sramota Evrope i tako polako nestaje, kako i treba da bude.

 

Zato je suludo placati neke bolesne cene za nesto sto ce i tako manje više uskoro postati grad duhova, kao sto je vec postalo na istoku te teritorije gde osim suludih objekata (kako se svojevremeno bese hvalio jedan poreklom iz tog kraja na forumu - kuća trećih i još većih, koje sad zvrje prazne)  korova i zmijarnika vise skoro da nema ljudi. Prema svecu i tropar.

 

Hoće da zarobe mlade ljude na 30 godina zbog nečega što će još za njihova vakta postati zmijarnik, mrš u... Bolje da nabave taj kontejner pa da žive u njemu. Kako u Singapuru?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 8/19/2023 at 7:58 AM, Milenko Puzigaca said:

Objekat privremenog karaktera koji je moguće legalno postaviti i u njivi nije nekakva vinogradarska kućica od 25m2 nego moze da bude i hala od 500 kvadrata od betonskih blokova, ali takav objekat ne postoji u katastru i bla bla,nebitno, koga zanima naći će.

 

Da li mozes, molim te, da mi nadjes konkretan info o ovome sto tvrdis? Pa jos na poljoprivrednom zemljistu. Ne pricam o objektima za recimo skladistenje poljoprivredne opreme i/ili skladistenje proizvoda ratarstva i slicno... dakle pricamo o stambenom objektu, kvadrature preko 50m2, na poljoprivrednom zemljistu.

 

On 8/20/2023 at 10:15 AM, Milenko Puzigaca said:

A i za trajanje, pod jednom generacijom sam mislio na "od kolevke pa do groba" tj na 80 godina i više.

 

I kako to mislis da "objekat privremenog karaktera" bude koristen 80 i vise godina?

 

Link to comment
Share on other sites

Ovo prvo, iskreno, ne znam konkretan primer za objekat za stanovanje te veličine. Znam za objekte od blokova povrsine vise od 500 kvadrata gde gaje pečurke već 30 godina i više. Za drugo, pa montazni objekat ima vek trajanja duzi od 80 godina, a što se tiče korišćenja, ako je objekat na tvom zemljistu niko neće iz čista mira da ti opozove dozvolu i tera te da objekat ukloniš. Zasto bi?

 

Evo, ja koristim 2 montazna objekta sa takvom dozvolom skoro 30 godina, biće za jedan od njih 30 godina sledeće godine, a treći je u fazi adaptacije, taj je izgraden pre 25 godina. Što kaže Constantin, čak su i (lako i jednostavno) i proširavani objekti (skineš zadnji zid pa dogradiš koliko ti treba) i niko nikad nije ni pomenuo uklanjanje objekata. Zasto bi? Oni nisu na drzavnom zemljistu nego na mom. Takođe znam za kafanu koja postoji preko 50 godina, montažni je objekat sa dozvolom za objekat privremenog karaktera, na privatnom placu.

 

Takvi objekti nisu upisani u katastar, ne narusavaju urbanisticki plan, ne smetaju nikome, i zasto bi sad neko iz čista mira pokrenuo tamo proceduru za uklanjanje objekta samo zbog toga što nema trajnu dozvolu? Pa i da pokrenu nekakav postupak, prvo bi ponudili da se privremena dozvola zameni trajnom kroz proces legalizacije objekta, to sam se raspitao kod ovih u urbanizmu, čisto da se ima u vidu za svaki slucaj. Dobro, ako je objekat u njivi verovatno ne bi ponudili legalizaciju, ali svakako ne bi ni iz čista mira došli pa ukinuli dozvolu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Milenko, covece, pa ne pricamo mi ovde o zivotu pecuraka, kafanama, i sta ti ja znam vec o zivotu ljudi u stambenom objektu! 🙂 

2. Znaci ti bi da dignes kucu, koja je po tvom misljenju "objekat privremenog karaktera", na nekom zemljistu (bilo gradjevinskom ili poljoprivrednom/sumskom) i ocekujes da ti niko (citaj: drzava i njeni organi) nece nista reci? Good luck with that. 

3. Sad menjas pricu za objekat u njivi. A mozda znas da bi legalizovao takav objekat (pazi - legalizovao znaci da si ga nelegalno izgradio), na poljoprivrednom zemljistu, mora da se uradi konverzija zemljista. A mozda znas i da to kosta. Ali to nisi uzeo u obzir u svojoj racunici...

 

Da je sve to tako kao sto ti pricas, ja bih do sada imao i kucu blizu grada, i vikendicu negde na nadmorskoj visini, neki salas u Vojvodini blizu reke...  A imam samo stan u Beogradu. 

 

Ajde, mogu da prihvatim da se ne razumem dovoljno u tipove gradnje u Norveskoj, ali znam sta se gradi ovde, a i sire, znam sta moze a sta ne (ili moze a nije legalno). I znam okvirne cene. Jer me je interesovalo. 

 

 

p.s. konverzija zemljista moze cenu kupljene njive koju pretvaras u gradjevinsko da podigne i za 50% ako je to njiva neke bolje klase - barem je tako bilo kad sam se raspitivao - da se u zavisnosti od klase odredjuje koliko kosta konverzija. 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Skoro 3keur/kvm...
Pre 6 godina sam tri zgrade od Više skole hteo da kupim 3soban, 80kvm, 4. sprat, uknjiženo, za sređivanje, za 120keur. Ulaganja je bilo za nekih 15-20k.
Odvratilo me sto je parking tamo ogroman problem a meni treba za dva auta.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ah kad bih ja pricao to... kod seste gimnazije, za sredjivanje pre korone 65kvm za 65 mi je nudjeno, ja ponudio 55 - odjeban (mozda jesen pre korone). Verujem da bi duplo zaradio. Slazem se za parking, ovo sam uzeo sestri koja ne vozi pa verujem da nece biti problem. Napisao sam cenu cisto da ljudi koji kupuju imaju neku orijentaciju koliko zapravo kosta stan u tom kraju. Ja sam pogledo jedno 10ak u krugu od Ruzveltove , Prof. kolonije do Dz. Vasingtona i cene su bile 130-160 za 40-50kvm. Dao sam bio 3 ponude gde su dve zavrsene sa prodavcem koji me poziva i kaze da je dobio 5k vise da li ocu da odgovorim. Svakako jako cudno iskustvo kupovine.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ah kad bih ja pricao to... kod seste gimnazije, za sredjivanje pre korone 65kvm za 65 mi je nudjeno, ja ponudio 55 - odjeban (mozda jesen pre korone). Verujem da bi duplo zaradio. Slazem se za parking, ovo sam uzeo sestri koja ne vozi pa verujem da nece biti problem. Napisao sam cenu cisto da ljudi koji kupuju imaju neku orijentaciju koliko zapravo kosta stan u tom kraju. Ja sam pogledo jedno 10ak u krugu od Ruzveltove , Prof. kolonije do Dz. Vasingtona i cene su bile 130-160 za 40-50kvm. Dao sam bio 3 ponude gde su dve zavrsene sa prodavcem koji me poziva i kaze da je dobio 5k vise da li ocu da odgovorim. Svakako jako cudno iskustvo kupovine.

Mislim da je ovo sa podizanjem cena agencijski “aranzman”. A i bez toga, mnoge agencije imaju amaterski pristup i jedini kratkorocni cilj - da uzmu ukupno oko sest do osam hiljada kad prodaju prosecan trosoban stan. Da nije malo mnogo? Koliko puta sam slusao gluposti od raznih ekstrovertnih agencijskih spodoba, koje nisu u stanju da shvate da ima ljudi koji sticajem okolnosti i usled obrazovanja o stanovima i kucama znaju daleko vise od njih.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Edinburgh said:


Mislim da je ovo sa podizanjem cena agencijski “aranzman”. A i bez toga, mnoge agencije imaju amaterski pristup i jedini kratkorocni cilj - da uzmu ukupno oko sest do osam hiljada kad prodaju prosecan trosoban stan. Da nije malo mnogo? Koliko puta sam slusao gluposti od raznih ekstrovertnih agencijskih spodoba, koje nisu u stanju da shvate da ima ljudi koji sticajem okolnosti i usled obrazovanja o stanovima i kucama znaju daleko vise od njih.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Imam u blizoj rodbini "agenticu za nekretnine" - sve ovo je apsolutno tacno.

Cak je pokusala da me ubedi da prodam moj deo kuce koju sam zidao sa 2 stana u mom vlasnistvu  za stan u gradu, a ja prodao stan u gradu da bih kupio plac i zidao istu.

Kako sam je "pocastio" -sumnjam da cu se cuti, a kamoli videti u narednih, recimo, 30 godina.

:default_coffee:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites




A i bez toga, mnoge agencije imaju amaterski pristup i jedini kratkorocni cilj - da uzmu ukupno oko sest do osam hiljada kad prodaju prosecan trosoban stan. Da nije malo mnogo?


Koliko je to u procentima?

Ja sam agenta ove platio oko 5% vrednosti nekretnine. Čovek zaradio grdne pare za to što je napravio prezentaciju i video, što mi je 2 puta pokazao kuću i razmenio par mailova sa dokumentacijom... Sve u svemu par sati posla.
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddard said:


 

 


Koliko je to u procentima?

 

 

 

U Srbiji je standard 2% od vrednosti nekretnine, tako da su provizije agentima znacajno skocile nego u periodu pre korone. Ipak, posto stan cesto oglasava vise agencija odjednom, poceli su da nude i nize provizije ako ocene da stan moze da im uzme druga agencija. 

Link to comment
Share on other sites

Moje iskustvo sa agenticom je savrseno. Savrseno je razumela sta me interesuje i da ja zapravo od nje ocekujem da mi ustedi vreme. I odradila je posao odlicno: svaki od tih stanova koje sam gledao je bio u skladu sa smernicama koje sam joj dao. Za tako nesto meni nije zao da platim tih 2%. 

Ali iskustva ljudi koji su u okruzenju su slicna tome: agent samo brine o svojoj proviziji i kako da sto pre dodje do nje. Tako da moja sestra pre nego sto je meni autsorsovala kupovinu stana je gledala sve i svuda - iako su joj zahtevi bili isti kao moji. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites






Koliko je to u procentima?

Ja sam agenta ove platio oko 5% vrednosti nekretnine. Čovek zaradio grdne pare za to što je napravio prezentaciju i video, što mi je 2 puta pokazao kuću i razmenio par mailova sa dokumentacijom... Sve u svemu par sati posla.

2% od prodavca i 2% od kupca je ono sto oni ocekuju. Neko ko u Srbiji ima 200k u kesu ( na racunu) nije bas toliko glup da im pokloni 4000 za par sati posla. To je ipak 8 stvarnih prosecnih plata. Ako bas ne mogu da ih izbegnem, ja im ponudim par stotina evra i jos toliko dam advokatu i to je realna vrednost te usluge. Nekad to prodje, nekad ne - stvar je u ukupnoj ceni. Jos jedan problem postoji: agencije zastupaju i prodavca i kupca, ciji su interesi prirodno suprostavljeni - odatle i sledi da u stvarnosti agencije brinu samo o svom interesu, a ocekuju da im se za to plati i to vise nego dobro. Ne ide to tako.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne slazem se sa ovim sto si napisao. Oni rade klasican posao middleman-a: spajaju dve strane i za to uzimaju proviziju i po meni cilj je da ustede vreme. Kazem, ja sam ukupno proveo 2 dana u celom procesu kupovine, da sam radio sam verujem da bi bilo 4x toliko. Moj radni dan kosta X EUR, dakle ja sam njima dao 2000 sto je usteda jer sam imao priliku da ostatak vremena provedem radeci ili bilo sta sto nije zivkanje oglasa, vucaranje po gradu itd... Sto bih ja ulazio u to koliko je to prosecnih plata? Oni svoju uslugu cene toliko, ako meni ima smisla i rade je dobro - meni je to uredu. 

 

Druga stvar je kako je moja sestra prosla: gledala je sve od Mirijeva do Labudovog brda, od 30 do 130kvm, uknjizeno i bez papira, itd... a rekla je na pocetku sta je zanima. I na kraju sam ja morao da kupim stan. Ja takvu uslugu ne bih platio dinar jedan. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...