Jump to content

NEKRETNINE U SRBIJI


prenko82

Recommended Posts

Fiksnu kamatnu stopu banke gotovo i da ne nude, tj. nude neke samo za novogradnju i to zgrade sa ekološkim pasošima i maksimalno do 15 godina otplate. Ja ovih dana intenzivno gledam stanove za kupovinu na najboljim delovima Nbgd i to u staroj gradnji i ne vidim da nešto dobro (da nije prizemlje, poslednji sprat ili terasa iznad autoputa) može da me izađe manje od 200k. Međutim, kapiram da cene u ovom delu grada neće padati tako lako, verovatno će još i rasti. Ne mogu da čekam do proleća jer mi je mesečna renta 650e + računi i to je stvarno previše ali na Nbgd malo šta ima ispod te cifre za 60+ m2. Po mom mišljenju ne postoji bolje mesto za život u Beogradu od Nbgd ako imaš porodicu i malu decu i to po mogućnosti Dunavska a ne Savska strana Nbgd. Rusa je pun kufer ali za sada samo rentaju, kad krenu da kupuju biće kuku lele.

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Chaos Is Me said:

Fiksnu kamatnu stopu banke gotovo i da ne nude, tj. nude neke samo za novogradnju i to zgrade sa ekološkim pasošima i maksimalno do 15 godina otplate. Ja ovih dana intenzivno gledam stanove za kupovinu na najboljim delovima Nbgd i to u staroj gradnji i ne vidim da nešto dobro (da nije prizemlje, poslednji sprat ili terasa iznad autoputa) može da me izađe manje od 200k. Međutim, kapiram da cene u ovom delu grada neće padati tako lako, verovatno će još i rasti. Ne mogu da čekam do proleća jer mi je mesečna renta 650e + računi i to je stvarno previše ali na Nbgd malo šta ima ispod te cifre za 60+ m2. Po mom mišljenju ne postoji bolje mesto za život u Beogradu od Nbgd ako imaš porodicu i malu decu i to po mogućnosti Dunavska a ne Savska strana Nbgd. Rusa je pun kufer ali za sada samo rentaju, kad krenu da kupuju biće kuku lele.

 

Za 200k imas 77m2 na top lokaciji (po mom misljenju) na idealnoj visini 5. sprat od 8 ukupno. 

https://www.4zida.rs/prodaja/stanovi/beograd/oglas/bulevar-mihajla-pupina/631f3c916d7c7d4b15060aff

 

Quote

Lep, funkcionalan stan trosobne strukture na odličnoj lokaciji. Lepog je rasporeda, iz predsoblja se ide u sve prostorije, dvostrano je orijentisan i ima lepu osvetljenost. Takodje, ima i 2 mokra čvora i 2 velike terase duž celog stana. Nalazi se u blizini vrtića, osnovne škole, X gimnazije,kao i shoping centra Ušće i mnoštva bus stajališta. Idealan kao porodičan stan, ali moguće je organizovati prostor i kao poslovni prostor. Agencijska provizija 2%

 

Da je malo veci, i da nisam vec kupio, ja bih isao ovo da pogledam za sebe i proverim koliko moze da se spusti. Moras da dajes ponude, makar ti delovalo blamantno da ponudis i 20% manje. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

E moj druže, sve sam pogledao u okolini što ima, ne promiče mi ništa. Taj baš idem danas da gledam, inače je u pitanju zgrada u kojoj sam živeo 5 godina. Al da ne spamujemo ovde, moja poenta je bila da cene tim stanovima na takvim lokacijama ne verujem da će padati.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chaos Is Me said:

Po mom mišljenju ne postoji bolje mesto za život u Beogradu od Nbgd ako imaš porodicu i malu decu i to po mogućnosti Dunavska a ne Savska strana Nbgd. 

 

Moj stariji brat je na dunavskoj strani 18 godina i sad gleda da kupi veci stan za porodicu, isto nema nista bez 200k. Iskljucivo dunavska strana i nista drugo. 

E sad, ja sam bio 5 godina na dunavskoj i sad sam 6 godina na savskoj, i imamo malog. 

 

Hot tejkic: savska strana, iako jeftinija je bolja od dunavske, za imanje dece. Kej je znacajno siri sa vise zelenila i manje saobracaja, pogotovo u zgradama na savskoj strani. Igralista nisu do ulice i nekako je mirnije, a infrastruktura je ista. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 5/4/2019 at 10:51 AM, AgroLaki said:

Evo da ispričam priču iz svoje perspektive, o nekretninama u BGu.

 

Sa devojkom sam počeo da gledam stan za kupovinu u oktobru 2017.

Potez u Jurija Gagarina, blokovi do Save, od 70a do 45. (Od Oml brig. do Ivana Ribara) i prvu liniju preko puta, od 64. do 61 (od Gandijeve do I. Ribara).

Izabrali smo ovu lokaciju zbog blizine posla, blizine Save, ali i zbog cene, jer sve blize Opstini NBGD je bilo znatno skuplje, i cene krenu da padaju tek negde kod naselja Sava Kovačević u Zemunu.

U momentu gledanja, smatrali smo da je ponude overpriced i da nigde ne treba da žurimo, da bi cene vremenom trebalo da padnu (imalo je delimično uticaj ono sto sam citao na ovoj temi na fb92 😄 )

U tom momentu cene za deo do Save bile su od 1180 eur/kvm prizemlje do 1550 eur/kvm do nekog 9. sprata, pa posle opet krene da pada.

6x blokovi su bili oko 15% jeftiniji.

 

Vremenom smo birkali, ali ništa nas nije posebno kupilo. Od aprila 2018. kreću zajebi, gde mi puštamo prve ponude, gde mi u odnosu na traženu cenu nudimo 5 do 7% niže, ali svi nas lagano odbijaju, a mi nismo hteli da dižemo više.

U junu nalazimo ok stan koji je oglašen na 83k za 66kvm u 45. bloku.

Pošto smo ukapirali da cene ne da ne idu dole, nego lagano kreću na gore, dajemo čoveku ponudu u evro koliko je tražio na oglasima. Kli ne odgovara ceo dan, i tek sutra se javlja i kaže da je nova cena 90k. Ja ga naduvam, računajući da nema leba da dobije tu lovu, ali stan ubrzo nestaje sa oglasa.

U nastavku počinju situacije gde ja zovem neke oglase, gde mi agenti kažu da može stan da se vidi za par dana, ali nakon toga se skida sa oglasa, tako da kapiram da su agencije na celu situaciju počele još da budže cenu sa fejk oglasima.

 

Vreme tako prolazi i tek u oktobru nalazim stan u bloku 70, relativno sređen, poslednji sprat 9/9, i na konto toga + što su vlasnici hteli da iznesu kuhinju + što su tražili duplu kaparu obaram cenu na nekih 1250 eur/kvm.

 

4 dana kasnije, za vikend, zove me agent i kaže sa su se vlasnici ipak predomislili i da su povećali cenu za 15k evra, jer su gledali oglase i smatraju da je vrednost potcenjena...

 

Nakon toga, pogledali smo jos 2-3 stana i onda je i ponuda splasnula, jer su krenule slave, zima, NG, Bozic, itd...

Nova ponuda je pomalo krenula od februara.

 

Razmisljali smo dalje sta da radimo, i na kraju smo se odlučili za jedan stan u 64 bloku, iako smo hteli da izbegnemo stepenicaste blokove i budemo do Save. Ipak, cene su toliko otisle, da smo za ovu lokaciju, za iste pare dobili oko 15 kvadrata vise, drugi sprat i mnogo bolji raspored nego što ih ima do reke.

 

Vreme će pokazati dal smo se i koliko zajebali, al stvarno više tu krizu nismo mogli da čekamo, kad svaki mesec daješ lovu gazdi...

 

 

 

 

1 hour ago, AgroLaki said:

 

Moj stariji brat je na dunavskoj strani 18 godina i sad gleda da kupi veci stan za porodicu, isto nema nista bez 200k. Iskljucivo dunavska strana i nista drugo. 

E sad, ja sam bio 5 godina na dunavskoj i sad sam 6 godina na savskoj, i imamo malog. 

 

Hot tejkic: savska strana, iako jeftinija je bolja od dunavske, za imanje dece. Kej je znacajno siri sa vise zelenila i manje saobracaja, pogotovo u zgradama na savskoj strani. Igralista nisu do ulice i nekako je mirnije, a infrastruktura je ista. 

A samo 3 i kusur godine razlike. Zamisli sada stan od 66kvm na toj lokaciji, pa i za tih 90k za kog si naduvao tog lika 😁 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Green23 said:

A samo 3 i kusur godine razlike. Zamisli sada stan od 66kvm na toj lokaciji, pa i za tih 90k za kog si naduvao tog lika 😁 

Nemoj to da mu radis... 😞 meni muka samo citajuci, mogu misliti kako je njemu. Pisao sam cini mi se sta sam ja propustio. 

 

Tesim se time da i ovo sto sam uzeo (pa i Agro) sada vredi vise nego kad smo uzeli. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/4/2022 at 5:37 PM, Kronostime said:

Medakovic 3 je naselje sa dobro uredjenom infrstrukturom izgradjeno pocetkom `80ih - a vi ste na Padini i Mitrovom Brdu prekoputa izgradjenom od  `92 na ovamo bez plana, dozvole i kako se kome svidelo;

Pamtim kad sam leti tu krao mlade kukuruze - ali pamtim i kad sam dobre pare uzeo iznajmljujuci kiper dizalicu "invetitorima"

 More li, rodjo? More.

A stanovi k`o kutije sibica i sokaci gde ne mozes da se mimoidjes zato sto stoka zida do ivice imanja .:s_d:

 

Nije građeno od 92, bar ove zgrade oko mene nisu tada bile sagrađene.

 

Tek je krajem 95, početkom 96 krenulo da se gradi donje naselje-Mitrovo brdo, mada sada te kuće pripadaju naselju Vojvode Vlahovića.

 

Te kuće su u potpunosti odstupile od svih planova. I one na Padini su zidane bez dozvole.

 

 

On 10/4/2022 at 9:50 PM, Cyber said:

 

 

 

Utoliko mi i je jos manje jasno na osnovu cega je cena kvadrata od 2018-te duplirana? 

 

Cene su duplirane u celom gradu, pa i ovde. Ovde je parking najveći problem. Zelene površine se tek sada sređuju jer do nedavno ni Gradsko zelenilo ništa nije radilo ovde.

 

Što se samih stanova tiče, ok je raspored prostorija. 100 puta je bolji raspored prostorija od onih stanova u Vojvode Stepe, pa i u naselju Stepa Stepanović.

 

Gledala sam tamo stanove kada sam stavila moj stan na prodaju i kada je prodat.

 

Po meni je cena od preko 2300 po m2 u mojoj staroj ulici, na Trošarini, prevelika.

 

Moja stara ulica je postala tunel između zgrada 😞 -to me je i nateralo da prodam stan koji se nalazio na zemljištu mog pradede.

 

Ovde sam kupila stan jer je raspored prostorija odličan, blizu sam Trošarine, imam 8 malih stanica do početne stanice busa 18 i trole 29.

 

Od samog naselja Braće Jerković, tj od okretnice 26 udaljena sam 3 stanice. Tu staju 50, 26, 18.. Tu je i taksi stajalište.

 

Ukratko- dobra je veza sa gradom, a nadam se da će promenom vlasti u Bg dve velike zgrade dobiti "zeleno svetlo" da nastave sa unutrašnjim uređenjem. Tu su planirani veliki Maxi supermarket, neka banka, Lilly ili DM, i još ponešto..

 

Cene su sada duplirane, ali možda će ići dole kada se bude zidao Kumodraž 3 koji će se spojiti sa naseljem Stepa Stepanović.    

 

6 hours ago, Chaos Is Me said:

Fiksnu kamatnu stopu banke gotovo i da ne nude

 

Da li si bio u Halk banci? Mislim da imaju dobru ponudu kredita..ako trenutno nije ok ponuda, biće sigurno novih akcija..Ta banka često ima neke akcije i povoljne ponude.

 

***

PS. Malo objašnjenje zašto sam ovde, u naselju koje je važilo za "pakleno naselje".

 

1. Blizu sam starog kraja u kome sam živela od rođenja pa do 2018.godine.

 

2. Ovde je od 21.00 do ujutru mir. Nema buke, prođe tek poneki automobil..i leti je dosta mirno..

 

Ovde stanuju uglavnom porodice sa malom decom i poštuje se kućni red..

 

 

 

Edited by Devojka Luke Razića
dopuna teksta
Link to comment
Share on other sites

https://www.cenenekretnina.rs/

 

Vuku podatke iz RGZ-a. Dakle ovo su cene po kojima su se prodale nekretnine a ne po kojima su oglasene. 

U prosecne cene ne ulaze ekstremno male kvadrature i one koje imaju info o kupovini i garaze ili parking mesta (jer bi to utisalo na pogresan prosek cene po kvadratu).

 

U pregledu ugovora se vidi cak i lokacija. Nasao sam svoju kupovinu, sad pretrazujem ranije mesece (pa cu kasnije) za slicnu lokaciju i kvadraturu pa da vidim koliko sam se zeznuo ili nisam (za sada deluje da sam dobro pazario, pogotovo koliko to kosta sada). 

 

Tu je istorija od 2014. godine pa do avgusta 2022. (dopunjava se). Nije mi jasno samo neslaganje u broju novogradnje + starogradnje u odnosu na ukupni promet, mozda su izuzeti te male kvadrature i stanovi sa garazom/parkingom? 

 

Na NBGD se u proseku prodalo 260-270 nekretnina mesecno, u proteklih godinu dana. Od toga oko 90-100 novogradnje, ostalo je starogradnja. 

 

Starogradnja je za godinu dana porasla 22.5% (cena po m2), dok je novogradnja porasla cak 34.7%! 

 

 

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/5/2022 at 6:08 PM, Kooineeperk said:

Nemoj to da mu radis... 😞 meni muka samo citajuci, mogu misliti kako je njemu. Pisao sam cini mi se sta sam ja propustio. 

 

Tesim se time da i ovo sto sam uzeo (pa i Agro) sada vredi vise nego kad smo uzeli. 

 

Nema sta da mi bude muka, ja sam stan kupio da zivim, ne da trgujem sa njim. 

Gledajuci trenutne oglase na istim lokacijama, za taj od 66kv, ali 4/4 se trazi oko 130-140k eura, a meni su tada trazili 90k za 2/4. (bez lifta). Moj dobar drug je par meseci pre mene kupio tu 4/4 za tipa 1075 EUR/m2, tako nesto. 

S obzirom da sam ja zbog desavanja iz mladosti kad sam bio lep i lud operisao oba ramena u poslednje 4 godine, nimalo se ne kajem zbog trenutnog izbora, jer mi teretni lift iz podruma sada kada imam dete izuzetno znaci.

Naravno da ono sto smo uzeli sada vise vredi, i shupa bez vrata danas vredi mnogo vise nego pre 3 godine.

Za ovaj stan bih sada mogao da uzmem na razlici u ceni 50k eura + sto je renoviran, ali sta mi to znaci, jer mi treba prostor za zivot. 😄

Tj. nesto razmisljamo posto smo ovog leta renovirali kucu u selu da posle zime predjemo tamo da zivimo, dok je mali bas mali, da ne dise blato iz Obrenovca, a ovaj stan sad lagano moze da se izda.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 10/5/2022 at 3:22 PM, Kooineeperk said:

 

Za 200k imas 77m2 na top lokaciji (po mom misljenju) na idealnoj visini 5. sprat od 8 ukupno. 

https://www.4zida.rs/prodaja/stanovi/beograd/oglas/bulevar-mihajla-pupina/631f3c916d7c7d4b15060aff

 

 

Da je malo veci, i da nisam vec kupio, ja bih isao ovo da pogledam za sebe i proverim koliko moze da se spusti. Moras da dajes ponude, makar ti delovalo blamantno da ponudis i 20% manje. 

 

 

Kuku ovaj stan kosta 200000 evra u Beogradu. Zanjemio sam

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Našao sam stan i ulazim polako u proces. Možda ću jesti svoja muda za koju godinu ako cene značajno padnu ali mislim da neće, posebno na ovoj lokaciji, mislim i da ću uvek moći da ga prodam pa ako ne da zaradim ili povratim uloženo, a ono bar da ne izgubim mnogo. SItuacija me jednostavno primorala da uđem u kupovinu pa kud puklo jer da plaćam 600+ eur mesečno drugome za izvorno stanje stvarno ne može da bude dugoročna opcija. Još mi se čini da hvatam zadnji voz za relativno niske kamatne stope kod banaka. 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Chaos Is Me said:

Našao sam stan i ulazim polako u proces. Možda ću jesti svoja muda za koju godinu ako cene značajno padnu ali mislim da neće, posebno na ovoj lokaciji, mislim i da ću uvek moći da ga prodam pa ako ne da zaradim ili povratim uloženo, a ono bar da ne izgubim mnogo. SItuacija me jednostavno primorala da uđem u kupovinu pa kud puklo jer da plaćam 600+ eur mesečno drugome za izvorno stanje stvarno ne može da bude dugoročna opcija. Još mi se čini da hvatam zadnji voz za relativno niske kamatne stope kod banaka. 

 

Good luck i da ga opremite kako vama odgovara. 

Ako si ostao na tvojoj lokaciji tesko da ces izgubiti novac, mozda nesto bas minimalno, tako da nemaj brige, makar cete znati da imate nesto vase. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Chaos Is Me said:

Našao sam stan i ulazim polako u proces. Možda ću jesti svoja muda za koju godinu ako cene značajno padnu ali mislim da neće, posebno na ovoj lokaciji, mislim i da ću uvek moći da ga prodam pa ako ne da zaradim ili povratim uloženo, a ono bar da ne izgubim mnogo. SItuacija me jednostavno primorala da uđem u kupovinu pa kud puklo jer da plaćam 600+ eur mesečno drugome za izvorno stanje stvarno ne može da bude dugoročna opcija. Još mi se čini da hvatam zadnji voz za relativno niske kamatne stope kod banaka. 

Srećno 🙂 Jel uzimaš sa fiksnom kamatom? Ako je to uopšte i moguće trenutno kod stambenih kredita?

Link to comment
Share on other sites

Kad se setim onih narucenih tekstova na B92 u prethodnih 3-4 godine od strane agencija za nekretnine u fazonu: Kupujte sad stanove, jer ce cene porasti, masa nas je pisala u komentarima: Da da, samo se vi nadajte, sledi pad, nema sanse da ce rasti preko ovoga.

 

Well, guess who's laughing now... 😐

 

Ali realno ih je ''ukenjalo'', jer neki faktori koji su se desili nisu bili ni u najavi tada. 

 

Secam se 2017. sedeo sam sa mojima i devojkom, sada zenom, na Godou i kaze cale: Da kupimo sad neki manji stancic, da ne placate kiriju, pa posle da menjamo za nesto vece.

A ja mu kazem, ne ne cale, idu cene dole 100%, trust me, imam ja dobre informacije. 

 

Dobre informacije: Citao alexanikolica i ostale vedete B92 foruma, kako ce uskoro biti veliki pad cena nekretnina. 😄

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ono sto moze da ubije trziste nekretnina je rast kamatnih stopa. Pre nekoliko dana sam razgovarao sa brokerom iz Vancouvera i on tvrdi da je prodaja stanova ove godine u padu 25% u poredjenju sa proslom godinom. I dalje nema pada cena, ali se svi ocekuju da ce se to desiti i to na trzistu koje je jedno od najusijanijih u svetu.

Sto se Srbije tice COVID, je doveo do toga da su pocele da se prodaju i seoske kuce koje su godinama stajale napustene. Majka je prodavala vikendicu barem 10 godina, negde 2012-13te niko nije hteo da je kupi ni za 2000 eura, a onda je dobila pismo sa ponudom 2020te. Posto je mislila da se neko zajebava bacila je to pismo. Nakon par meseci covek zazvoni na vrata sa duplo vecom ponudom od originalne, nije mogao da pronadje broj telefona, pa je poslao pismo.

Link to comment
Share on other sites

@opremanje stana - topli savet za stolare koji zive van BGa. Razlike u ceni su drasticne, a izvedba identicna... Recimo, mi smo veci deo posla sami radili, a kad nam je dosla decija soba na red zeleli smo majstora... Kakav shok su bile ponude dva stolara iz BGa i jednog iz Smedereva...

 

Btw, kakav ludacki rast cena placeva u okolini BGa, ja sam pak tu izgleda zakasnio... Ali jos se nadam da cu naici na nesto lepo, a relativno povoljno.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 months later...

Gledajuci izvestaj sa sajta cenenekretnina.rs deluje da se doslo do nekog plafona cena preko kojeg ljudi ne mogu vise da placaju, a rastu i kamatne stope pa je manje onih koji bi se nepromisljeno zaleteli u kupovinu. Gledam starogradnju jer ce ona da odreaguje pre novogradnje. Novogradnja su cene uglavnom dogovorene pre minimum 2 godine, a koje se sada realizuju, a i sada se ugovaraju prodaje po ovim visokim cenama, a koje ce se realizovati i naci u katastru za 2-3 godine. I sa starogradnjom ima problema jer se starogradnjom smatra i preprodaja novogradnje, znaci razni spekulanti su kupovali "na vreme" u sivoj fazi i prodavali za vece pare ljudima u panici. 

 

Nismo ni svesni koliko ima botova po forumima i to su vlasnici najvecih agencija, ne neki nebitni agenti koji rade za platu. O placenim novinskim clancima da ne pricamo. Evo recimo na jednom "popularnom" forumu za nekretnine, a prepoznace ga neki odavde, vrvi od agenata. Admin na tom forumu odobrava i lajkuje te na oko tupave komentare koji pokusavaju da u stilu vladajucih politicara spinuju svaki smisleni komentar normalnih ljudi. Sem toga admin brise svaki komentar koji ukazuje na takva desavanja i namestanje. Zasto se tako ponasa? Pa zato sto su mu glavni sponzori sajta upravo investitori koji treba da prodaju svoje stanove. Tih par agenata mu isto tako stave poneku paru u dzep i on im dozvoljava da pisu sta hoce i spamuju koliko hoce. Ta tema ima sada oko 650 stranica, a 2/3 sadrzaja je napisano u poslednje 2 godine, a tema postoji od 2010.

Oni to ne rade iz zabave vec je to organizovana akcija koja intenzivno traje 2-3 godine i prosto su neumorni za svo to vreme od kada pratim tu temu od kraja 2020. Agro je pratio trziste i ranije i to se poklapa sa pocetkom akcije jos ranije, te 2018. su tek hvatali zalet. Nisu oni to tada pisali misleci kupcima dobro vec su gradili hajp i logicno je da su bolje prosli oni koji su tada kupili. Elem, svakog dana nesto pisu, odgovaraju na svaki smisleni post koji bi mogao da ih diskredituje, spinuju, lazu pre svega iznoseci neke gluposti, a koje mogu vrlo lako da zavaraju neupucene ljude. Onda se nadje par clanova da izvuku podatke koji demantuju lazi tih agenata. Ovi i na te argumente spinuju ili jednostavno precute ako ne smisle spin i nastave svoju pricu, spamuju glupim postovima i kace linkove placenih clanaka i tako zatrpavaju temu. 

 

Ovaj forum ima tu srecu sto nije popularan i samim tim nije zanimljiv agentima. Svojevremeno je u proslom ciklusu bio glavni forum i tema o cenama nekretnina pa je bilo i ponekih agenata ili investitora koji su pokusavali da proguraju pricu kako su cene opravdane, da od pada nema nista, da moze samo da raste i slicne floskule agencija nekretnina i onih koji imaju koristi od toga da ljudi kupuju. Samo sto je to bilo na daleko nizem nivou jer bar admini nisu bili u dilu sa njima iako su pravili greske u suprotnom smeru sto isto nije dobro.

 

Sta se jos nesto zanimljivo desilo u medjuvremenu, a sto nije ovde napisano. Recimo Birnov izvestaj o legalizaciji pola miliona kvadrata divlje gradnje u Beogradu. Znaci zidali su kako su hteli, van svakog urbanistickog plana i sve je to legalizovano protivno svim zakonima koji su uvedeni od strane iste te vlasti. Znaci pre par godina tj. 2015. su uveli zakon kojim su zabranili promet i maksimalno usporili legalizaciju preko dva miliona nekretnina, a od toga preko milion stanova u Srbiji. To je smanjilo ponudu i promet se usmerio na ciljane projekte kao sto je BNV, a okoristili su se i ostali investitori i preprodavci. A onda urade ovo sto je Birn raskrinkao i lepo javno sazeo.

https://birn.rs/beograd-divlja-gradnja/

Ovo je recimo privremeno zacepilo usta botovima na gore pomenutom forumu. Bukvalno niko od istih nije rec rekao, samo su ignorisali i spamovali sto su vise mogli nekim drugim clancima i skretali pricu. Zato je i Sapic legalizovao svoje kvadrate koje je sklepao kao Frankenstajna...

 

Problem na trzistu nekretnina je sto sve traje dosta dugo, a neki ne mogu da cekaju cak i da su sposobni da prepoznaju u kom se delu ciklusa nalazi trziste pa bude daj sta das. Pritisak na iznajmljivanje od strane Rusa je samo pogorsao sve to i dao jos malo goriva trzistu nekretnina. Bez toga cene izdavanja bi ostale na nivoima od pre rata u Ukrajini i samim tim nasi ljudi ne bi pravili neke nerealne racunice kupujuci stanove da izdaju Rusima.

 

Sve u svemu treba gledati sta se desava na zapadu, a to je pocetak korekcije, kamatne stope ce rasti jos neko vreme i bice na visokom nivou. Svi koji su pisali da cene nekretnina mogu samo da rastu su isto tako pisali da od dizanja kamatnih stopa nema nista, da bi to unistilo ekonomiju, pa evo gde smo, jedan od najstrmijih rasta kamatnih stopa jos od sedamdesetih. Treba uporediti Beograd sa drugim daleko razvijenijim gradovima u Evropi da bi se videlo koliko su cene kod nas nerealne i da ne treba nasedati na zastrasivanje. 

Agro je spomenuo iznad AlexaNikolica sa proslog foruma/teme o cenama nekretnina. Tu uvek postoji zamka ako se slusaju permabear-i za koje ne postoji nista drugo do krah i propast, isto kao i da se slusaju oni koji ti na istorijskom maksimumu cena, na pragu dizanja kamatnih stopa, a sada vec poodmaklom skoku, pricaju da treba kupiti sad ili nikad.

Najbolji period za kupovinu, narocito kome se ne zuri je kada je dobra ponuda, a ne samo stanovi u prizemlju i potkrovlju. Uzme se neka realna cena izdavanja, a ne ova za Ruse i ako se stan otplati do 20 godina to je prihvatljivo i ne moze puno da se pogresi. 

Edited by Malone
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja stvarno mislim da, dugoročno, cene nekretnina mogu samo da rastu, to nam pokazuje i prošlost. Da, u pojedinim trenucima krize dođe do privremenog pada, kao sad, ali dugoročno se ne isplati čekati. Čim še situacija za koju godinu smiri, opet će doći do rasta cena i pada kamata.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...