Jump to content

NEKRETNINE U SRBIJI


prenko82

Recommended Posts

Ne osporavam da prodavci traze svasta.  Moj stav je da je margina prevelika i da se sadasnje trziste nece odrzati, osim na najboljim lokacijama.  Ovo na linku je los stan: ulaz u stan je pored kuhinje koja je uz to u otvorenom prostoru, minijaturna soba nastala pregradjivanjem. Jedini kupatilo lici na nesto.  Onaj koji da 3000 za ovo nece izvaditi te pare za 15 - 20  godina, cak i ako radi izdavanje na dan, a to opet trazi neko angazovanje, za razliku od klasicnog izdavanja. Klasicno izdavanje, imajuci i vidu kraj izdavanja bez placanja poreza, nece vratiti ulozeno ni za 20 godina. Mnogi kupci prave neku prostu racunicu (jer za neku slozeniju nisu ni sposobni) i tako traze opravdanje za svoje poteze.  Normalna drzava bi stimulisala ulaganja u usluge i proizvodnju umesto u izdavanje - to ce se svakako desiti u jednm trenutku, kada izdavanje samo  par stanova nece biti ispativo  (a to je vecinski model ovde). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Taj stan je 100m od univerziteta on se izdaje u cugu i za daleko veću lovu od realne.

 

Naravno da nije održivo. Kada novac poskupi i recimo štednja ponovo dobije smisao dosta ljudi će radije oročavati novac nego da se bakće sa podstanarima zarad male razlike u zaradi. Recimo ako bi kamate na oročavanje došle do 3% to bi dosta smanjilo pritisak na cene nekrentnina jer toliko se odprilike zarađuje na izdavanju u predcorona periodu, danas još i manje sa ovim današnjim cenama stanova. To bi moglo da se desi ukoliko nastupi ekonomska kriza i kamate opet odu u nebesa a nismo daleko od iste.

 

Druga opcija je da ljudi počnu da ulažu u biznis ali mi smo jako daleko od toga jer većina nema poverenja u institucije države i zato većina ulaganja i ide u nekretnine.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Divljanje cena nektetnina poprima već groteskne razmere, čini mi se da su sve atraktivnije lokacije u Bgd danas skuplje za barem 30% nego do pre par meseci. Isto važi i za cene zakupa koje su doživele možda još dramatičniji rast. Rusi/Ukrajinci dolaze u velikom broju i ne pitaju šta košta za atraktivne Beogradske lokacije. Za sada mislim da ne planiraju da kupuju nekretnine ovde u većoj meri dok ne vide kako će ovo Putlerovo sranje da se završi. Ja sam dugo odlagao odluku o kupovini čekajući naivno da balon pukne ali to se neće desiti skorije, po svemu sudeći. Izgleda da moram da uletim u taj kredit konačno pa šta bude. Pare koje sam namenio za učešće gube vrednost rapidno a nemam stvarno ni vremena ni živaca da se bavim nekom kupovinom garsonjera/garaža da bih posle preprodao skuplje i sličnim transakcijama. Možda ispadnem somina za par godina kad se ispostavi da sam običan trosobni stan u staroj zgradi na Nbgd platio kao da živim u Madridu, ali mi verovatnije deluje da ako budem još čekao mogu da zaboravim na trenutnu preferencijalnu lokaciju. Katastrofa.

Edited by Chaos Is Me
  • Like 2
  • Tuzno 4
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Chaos Is Me said:

Divljanje cena nektetnina poprima već groteskne razmere, čini mi se da su sve atraktivnije lokacije u Bgd danas skuplje za barem 30% nego do pre par meseci. Isto važi i za cene zakupa koje su doživele možda još dramatičniji rast. Rusi/Ukrajinci dolaze u velikom broju i ne pitaju šta košta za atraktivne Beogradske lokacije. Za sada mislim da ne planiraju da kupuju nekretnine ovde u većoj meri dok ne vide kako će ovo Putlerovo sranje da se završi. Ja sam dugo odlagao odluku o kupovini čekajući naivno da balon pukne ali to se neće desiti skorije, po svemu sudeći. Izgleda da moram da uletim u taj kredit konačno pa šta bude. Pare koje sam namenio za učešće gube vrednost rapidno a nemam stvarno ni vremena ni živaca da se bavim nekom kupovinom garsonjera/garaža da bih posle preprodao skuplje i sličnim transakcijama. Možda ispadnem somina za par godina kad se ispostavi da sam običan trosobni stan u staroj zgradi na Nbgd platio kao da živim u Madridu, ali mi verovatnije deluje da ako budem još čekao mogu da zaboravim na trenutnu preferencijalnu lokaciju. Katastrofa.

Kod nas u Nišu i nema Rusa i Ukrajinaca pa su cene nekretnina otišle u PM. Novogradnja, iza Delte, kvadrad 1800 €....ja sam kupio pre 4-5 godina dva stana (od po 40 m2 i spojio ih u jedan) u novom delu naselja Pantelej, tada je kv.m bio oko 800 €. Sada ne možeš u tom delu da nadješ ispod 1200 m2, korišćen, useljavan stan, a novogradnja ispod 1600 € - m2. Ako si sklon riziku, možeš u toku gradnje, da kupiš za 1300-1400 €....Povećanje cene kvadrata je otišlo 80-100%.....Skuplji je stan u Nišu, nego u Asprovalti na plaži, provereno.

Link to comment
Share on other sites

@Chaos Is Me been there, done that... I feel your pain.

 

Ali ja sam uleteo u manji stan nego sto sam zeleo i po nekoj pristojnoj ceni za to vreme (pre godinu i par meseci). Racunam prodace se lako kad bude da se menja, a i nije nam se selilo. Vec sad opusteno mogu da ga prodam za barem 20% vise. Mozda i vise od toga, nisam pratio jer i dalje gledam dvoiposobne/trosobne. A oni su otisli sa 120k pre nego sto sam uzeo ovaj (a u inat nisam hteo da dam toliko, da bih kasnije pukao 100k za mnogo manji), na sadasnjih 180k.

 

Bas se pitam do kada ce ovo trajati jer ovaj postaje bas tesan sada. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Zato je Kronos jos 2003. godine prodao stan u Brace Jerkovicu i kupio staru kucu i 10 ari placa ispod Avale.

Kucu sam srusio i na njenom mestu sazidao novu dvospratnu sa 4 stana  i mogucnoscu dogradnje jos jednog sprata sa 2 stana.

Za sebe sam ostavio stanove od 90 m2 (trosobni) i 60 m2 (dvosobni - necu da se sutra guram sa sinom i snajkom :classic_biggrin:), a do grada imam 8 linija i 6 km avalskog puta.

O tisini, zelenilu svuda naokolo i cvrkutu ptica sabajle da ne pricam - raj.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kronostime said:

Zato je Kronos jos 2003. godine prodao stan u Brace Jerkovicu i kupio staru kucu i 10 ari placa ispod Avale.

Kucu sam srusio i na njenom mestu sazidao novu dvospratnu sa 4 stana  i mogucnoscu dogradnje jos jednog sprata sa 2 stana.

Za sebe sam ostavio stanove od 90 m2 (trosobni) i 60 m2 (dvosobni - necu da se sutra guram sa sinom i snajkom :classic_biggrin:), a do grada imam 8 linija i 6 km avalskog puta.

O tisini, zelenilu svuda naokolo i cvrkutu ptica sabajle da ne pricam - raj.

Jesi li bar posadio nešto od robe za tezgu ili si i dalje samo preprodavac 😛

Link to comment
Share on other sites

On 9/22/2022 at 5:32 PM, Kronostime said:

Zato je Kronos jos 2003. godine prodao stan u Brace Jerkovicu i kupio staru kucu i 10 ari placa ispod Avale.

Kucu sam srusio i na njenom mestu sazidao novu dvospratnu sa 4 stana  i mogucnoscu dogradnje jos jednog sprata sa 2 stana.

Za sebe sam ostavio stanove od 90 m2 (trosobni) i 60 m2 (dvosobni - necu da se sutra guram sa sinom i snajkom :classic_biggrin:), a do grada imam 8 linija i 6 km avalskog puta.

O tisini, zelenilu svuda naokolo i cvrkutu ptica sabajle da ne pricam - raj.

 

"Zaudaraju svinjci, blato do kolena i seljaci se bodu noževima." (c) Rumenka :wicked:

  • Love 2
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

On 9/22/2022 at 10:57 AM, Chaos Is Me said:

Divljanje cena nektetnina poprima već groteskne razmere, čini mi se da su sve atraktivnije lokacije u Bgd danas skuplje za barem 30% nego do pre par meseci. Isto važi i za cene zakupa koje su doživele možda još dramatičniji rast. Rusi/Ukrajinci dolaze u velikom broju i ne pitaju šta košta za atraktivne Beogradske lokacije. Za sada mislim da ne planiraju da kupuju nekretnine ovde u većoj meri dok ne vide kako će ovo Putlerovo sranje da se završi. Ja sam dugo odlagao odluku o kupovini čekajući naivno da balon pukne ali to se neće desiti skorije, po svemu sudeći. Izgleda da moram da uletim u taj kredit konačno pa šta bude. Pare koje sam namenio za učešće gube vrednost rapidno a nemam stvarno ni vremena ni živaca da se bavim nekom kupovinom garsonjera/garaža da bih posle preprodao skuplje i sličnim transakcijama. Možda ispadnem somina za par godina kad se ispostavi da sam običan trosobni stan u staroj zgradi na Nbgd platio kao da živim u Madridu, ali mi verovatnije deluje da ako budem još čekao mogu da zaboravim na trenutnu preferencijalnu lokaciju. Katastrofa.

 

Uh, ne znam sta da ti kazem, ako kupujes za sebe, ne kao neku ''investiciju'', mozda ti izadje na isto bilo da uzmes sad ili da da cekas da cene padnu, AKO uzimas na kredit.

Mislim da sad vredi cekati samo ljudima koji imaju spreman kes za pun iznos stana. Ko zna sta donosi zima i sledeca godina, ne bi trebalo da dodje do potpunog sloma, ali ne bi me zacudio delimicni krah trzista nekretnina.

Ipak, treba uzeti jednu stvar u obzir. Iako ima dosta kes kupaca, oko 30%-40% je kreditnih kupaca. Ako dodje do vece krize i kamatne stope jos porastu, dosta ljudi nece vise biti kreditno sposobno i to ce spustiti pritisak na traznju, tj cene ce morati da idu dole.

E sad, ako sam ja kreditni kupac, mene zanima mesecni anuitet koji placam (rata + kamata). 

U sadasnjim uslovima mozda mi anuitet iznosi 500 eur. Ako cene nekretnina padnu, a kamatna stopa poraste, anuitet ce mozda opet iznositi 500 eur, jer ce glavnica biti niza, a kamata visa. Ovde sad treba neko iz banke ko je u prici sa nekretninama, da ti kaze sta je breakeven point. 

Koristeci online kalkulator otprilike sam ovako izracunao.

Ako je cena nekretnine 150k eur, 3% kamatna stopa, ucesce 20%, mesecni anuitet je 505 EUR.

 

E sad, u slucaju da su cene nekretnina pale oko 20%, a kamatna stopa porasla za 1 procentni poen, situacija je sledeca. 

 

Cena nekretnine 128k eur, 4% kamatna stopa, ucesce 20%, mesecni anuitet je 489 EUR. 

 

Obrni okreni, izadje se na isto. 

 

Pozitivni ishod bi bio ako bi za tipa 6 meseci pale cene nekretnina, a kamatne stope ostale na istom.

Trenutno smo u najgorem stanju za kupce, gde su cene porasle, a skocile i kamatne stope.

 

 

Sinoc mi je bio buraz sa decom, i posto imaju decaka i devojcicu oni moraju da traze veci stan, ali bez ucesca od cca 40k eur nemaju sta da traze, a nemaju toliki stek na raspolaganju, pa su dosli na sledecu ideju. Da prodaju trenutni 2.5 stan koji je na skupoj lokaciji i od tih para izdvoje za ucesce za veliki stan, a od ostatka kupe neki manji stan na nekoj sporednoj lokaciji i da ga izdaju za cca 300 eur mesecno i time smanje mesecne izdatke za kredit.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Moja situacija je sledeća:

- živeo sam neko vreme kao zakupac ispod cene na top lokaciji

- došao gazda i bukvalno poduplao cenu zakupa, što me je automatski nateralo da mi dođe iz dupeta u glavu da je vreme za kupovinu pa kud puklo

- uskoro na NBGD neće moći da živi kao zakupac niko ko nema baš dobra primanja, ispod 500e mesečno nema bukvalno ništa, a cena rente za prosečne stare dvoiposobne/trosobne stanove ide praktično od 600e pa naviše

- ja imam za učešće od 30% što će se smanjivati kako vrednost novca bude opadala u odnosu na cene

- kreditno sam sposoban da uzmem i veliki kredit ali to je ta zamka, ne mogu da procenim koliko mogu da se prostrem

- čini mi se da je teško naći banku koja će da ti odobri fiksnu kamatnu stopu za period kredita duži od 15 godina

- ne pravi mi preveliku razliku danas 100e gore dole u odnosu na mesečnu ratu ali ko zna na toliki period

- sve uzevši u obzir, mislim da cene na atraktivnim lokacijama neće padati, tako da mislim da je bolje da kupim stan na atraktivnoj lokaciji pa vremenom da vidim šta ću ako cene nastave da divljaju

 

Svaki savet je dobrodošao, ali mislim da mi se def ne isplati da na duže staze plaćam rentu kao da živim u nekom mnogo ozbiljnijem gradu od Bgd.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@AgroLaki zanimljiva racunica, s tim da u drugom slucaju kamatna stopa moze biti i veca pa se jos vise izjednaci. A moze biti i znacajno veca sto zbog samog fiksnog dela sto zbor euribora. 

 

S druge strane, ne ocekujem da ce tako brzo pasti cena nekretnina (20% za 6 meseci). Ja bih voleo da bude tako ali mislim da nece biti. 

 

@Chaos Is Me koliko mozes da se prostres moras da izracunas i napravis i neki worst-case scenario. Moj savet ti je da se ne zakucavas sa predugackim periodom otplate. Gledaj da ti rata bude tu negde koliko i renta, eventualno nesto veca onoliko koliko mozes da se stisnes a da uguras sebe u kredit koji nece biti duzi od 15 godina. Ako ces moras da uzimas kredit, bolje pre nego kasnije. 

 

 

 

Inace, ova prica oko broja, odnosno procenta kreditnih kupaca, treba to uzimati sa rezervom. Neko uzme kredit i kupi stan, prodavac te pare onda potrosi na kupovinu druge nekretnine ili cak dve manje (ako treba da podeli deci zaostavstinu i slicno). Pa onda i ti prodavci tih dveju nekretnina kupe neke druge... ima puno tih uvezanih kupoprodaja koje su pokrenute jednim kreditom. Tako da nije bas da ima puno kesh kupaca, bez da ima i kreditnih.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Kooineeperk said:

@AgroLaki zanimljiva racunica, s tim da u drugom slucaju kamatna stopa moze biti i veca pa se jos vise izjednaci. A moze biti i znacajno veca sto zbog samog fiksnog dela sto zbor euribora. 

 

S druge strane, ne ocekujem da ce tako brzo pasti cena nekretnina (20% za 6 meseci). Ja bih voleo da bude tako ali mislim da nece biti. 

 

Tako je, nego sam ja uzeo jedan procentni poen kao primer, jer ljudima moze da bude varljivo u fazonu, sa 3% na 4%, pa to nije mnogo, a u stvari ti treba 20% pad cena nekretnina da ti mesecno bude isto. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AgroLaki said:

 

Tako je, nego sam ja uzeo jedan procentni poen kao primer, jer ljudima moze da bude varljivo u fazonu, sa 3% na 4%, pa to nije mnogo, a u stvari ti treba 20% pad cena nekretnina da ti mesecno bude isto. 


Da, da, mali brojevi pa im se cini "gde je bilo za 3 bice i za 4" a ustvari je to rast za trecinu prethodne vrednosti 🙂 33%

 

 

Link to comment
Share on other sites

Cene neće padati, bar u Beogradu, delom zbog inflacije, delom zbog ponude/potražnje, jer svi hoće u Beograd. Nemoj da potcenjuješ pomodarstvo i pokondirenost u našem narodu, svi hoće svetla velikog grada i selfi u tržnom centru. Ako si jak sa kreditom, bolje odmah uzmi stan. Jedino ako se ne uvede neki žestok porez kao što sam naveo u prethodnom postu, pa ko ima dosta stanova, a ima ih koliko hoćeš koji imaju dosta, ti će debelo da plaćaju, ali čisto sumnjam da će se to dogoditi.

 

Takođe, opada broj radnika na gradilištima, oglasi puni potražnje za bilo kakvim majstorima, evo ja ne živim u Bg, već u blizini, pa čekam električara preko mesec dana da mi razvede struju u novoj kući, čovek se ubi od posla.

 

Otuda i visoke cene nekretnina, uz rast cena građevinskog materijala. Neće danas više niko da radi za džabe, tj. za račune i hranu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Moram da primjetim neke nelogicnosti u vasim razmisljanjima.Ne mogu da razumijem da se ceka povoljna cijena ili povoljna kamata a sa druge strane zivis kao pdstanar i placas kiriju. Moja logika kaze kad platis kiriju kao podstanar od toga nemas nista. Apsolutno nista. Kad kupis nesto onda otplacujes kredit. Koliko god je kamata jedan dio rate je i  glavnica. E ta glavnica je ono sto ce ti se vratiti jednog dana a od kirije se ne vraca nista. U dodatku je druga prica od drzave do drzave kakva je monetarna politika. Pa na primjer kod mene je sve sto se plati kao kamata poreska olaksica. I jos nesto veoma bitno, bez obzira na koliko godina si potpisao kredit da ga vratis mozes da ga vratis prije vremena kad hoces i koliko hoces.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@koca popovic to sto kazes ima smisla samo za kreditne kupce i one koji kupuju nekretninu da zive u njoj i ne budu podstanari (a cini mi se da je tih najmanje). Najpre jer ne kupuju svi nekretninu na kredit, kao sto vidis po statistici ima puno kesh kupovine. Uz to ima i onih kojima to nece biti nekretnina za zivot. Pa zato mnogi i hoce da sacekaju eventualni pad da bi kupili vise za isto ili manje para. 

 

U @Chaos Is Me-ovom slucaju to jeste tako, da sto vise ceka, vise mu odlazi na rentu koja je uz to i porasla. On je bas u nezavidnoj situaciji. Na njegovom mestu bih aktivno trazio nekretninu i ako naidje nesto sto odgovara, stisnuo bih se i progutao tu cenu i ratu kredita kao zivu zabu. 

Link to comment
Share on other sites

@Kooineeperk velika vecina kupuje stan da bizivio u njemu. Medjutim ima jedno veliko ali. Ovdje pricam o obicnim ljudima, sto ce reci tesko ce neko da se obogati, ali stan,kuca  su dio stednje za stare dane. Pod stare dane ces imati novac sa tri strane ako si radio kako svi strucnjaci savjetuju. Kao prvo imaces penziju koju si zaradio ali ovdje se kaze da to nije dovoljno za neki pristojan zivot. Zato imas od stana ili kuce. Sa ovom drugom stavkom ima vise varijanti kako imati novac. I trece je ono sto si ustedio. Za ovaj treci dio savjetuje se da se novac ulaze u akcije ili fondove. A ako imas mnogo dobar posao onda kupujes nekretnine,kao na primjer stan u BGH2O

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, koca popovic said:

@Kooineeperk velika vecina kupuje stan da bizivio u njemu. Medjutim ima jedno veliko ali. Ovdje pricam o obicnim ljudima, sto ce reci tesko ce neko da se obogati, ali stan,kuca  su dio stednje za stare dane. Pod stare dane ces imati novac sa tri strane ako si radio kako svi strucnjaci savjetuju. Kao prvo imaces penziju koju si zaradio ali ovdje se kaze da to nije dovoljno za neki pristojan zivot. Zato imas od stana ili kuce. Sa ovom drugom stavkom ima vise varijanti kako imati novac. I trece je ono sto si ustedio. Za ovaj treci dio savjetuje se da se novac ulaze u akcije ili fondove. A ako imas mnogo dobar posao onda kupujes nekretnine,kao na primjer stan u BGH2O

 

Pa onaj ko je prodao nekretninu pa kupio drugu vec je imao nekretninu u kojoj zivi - nije kupio da pobegne od kirije. A to ti pricam, puno je tih vezanih kupovina - neko kupi starogradnju na kredit, pa taj sto je prodao onda kupi dva manja da jedan da detetu a u drugom da nastavi da zivi, ili kupi manji jer mu pod stare dane ne treba veci a trebaju mu mozda pare... 

Evo lik od koga sam kupio stan, kupio je nekretninu negde dole, zapadna Srbija (gde inace zivi) i jos neku njivu ili plac, ne znam tacno. Tako je nesto planirao. To su dakle 2 vezane nekretnine (doduse jedna samo stambena). Naravno, nije zakljucak samo na ovom mom primeru vec to tvrde ljudi iz struke.  

 

A BGH20 je posebna prica - setao sam tamo i razgledao i fasada nekih od tih novih zgrada je vec pocela da se raspada. Ne bih tamo kupio stan sve i da imam 3 takva da kupim. Mozda ima i dobrih zgrada, verovatno one prve dve sto su se izgradile, stepenaste. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@KooineeperkKad sam rekao kirija mislio sam kirija za iznajmljeni stan (mislim da sam tako i napisao gore) da su to baceni novci. A onaj sto je imao stan pa prodao to se zove da se ima startni kapital za dalju kupovinu. To je velika prednost. A ono sto sam naveo BGH2O za ulaganje novca, to sam naveo kao dobar primjer za ulaganje novca. Kad ulazes novac uopste nije bitno sta se tebi svidja nego je najbitnije da li donosi novac ili ne. Pouzdano znam da BGH2O za sada donosi novac. Nesto je slicno sa Zlatiborom i Novim Sadom.

Link to comment
Share on other sites

Kupiti sad stan na kredit je ravno samoubistvu. Ako imas dobra primanja od 2k+ samo ti, onda odmori. Mada ko zna, samo ovo su cene bolesne. Moj stan mogu na top lokaciji prodati za grdne pare, ali sta mogu kupiti kad na Telepu npr kosta stan isto. A u ovaj sam ulozio bar 30/35k minimum, sve je novo, a centar centra.

 

Mogucnost kuce i neke vukojebine za NS je mozda i dobra, ali i tu treba zlo para mada bih ja vrv isao na neku bolju montaznu verziju.  Za BG to ne vazi. Mada meni u BG mogu proci samo Zemun i NBg.

 

Da imam dobar posao i u steku tacno para za stan to je ok. Sverska situacija kao i u Srbiji je jako nestabilna da i cuvanje para u banci ce postati problem. Opet stanarina ne znaci nista ako dobro zaradjujete.

Edited by Devil In My Pants
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, koca popovic said:

@KooineeperkKad sam rekao kirija mislio sam kirija za iznajmljeni stan (mislim da sam tako i napisao gore) da su to baceni novci.

Ma jasno je meni na sta ti ciljas, samo se nadovezujem da to nije vecinski uzrok transakcija nekretnina. 

 

 

12 minutes ago, koca popovic said:

 

A onaj sto je imao stan pa prodao to se zove da se ima startni kapital za dalju kupovinu. To je velika prednost. A ono sto sam naveo BGH2O za ulaganje novca, to sam naveo kao dobar primjer za ulaganje novca. Kad ulazes novac uopste nije bitno sta se tebi svidja nego je najbitnije da li donosi novac ili ne. Pouzdano znam da BGH2O za sada donosi novac. Nesto je slicno sa Zlatiborom i Novim Sadom.

I sa ovim se naravno slazem. Sve to donosi novac, sada, ali se na kraju postavi pitanje da li je bila dobra investicija ili je moglo nesto bolje da se uradi sa novcem? 

Da budem precizan - nekretnina tog tipa ne moze biti losa investicija, ne moze cena toliko da padne ili da se nekretnina unakazi a da to nisi pokrio kirijom. Pitanje je da li je to najbolja investicija jer sa tim parama u rukama si mozda mogao i nesto bolje da uradis. 

 

Recimo, nekretnina na Zlatiboru, sa aktuelnim cenama i masovnom granjom tamo, mi se vise ne cini kao bas dobra investicija koliko je to bilo pre godinu ili dve. 

Link to comment
Share on other sites

On 9/27/2022 at 1:30 PM, Devil In My Pants said:

Kupiti sad stan na kredit je ravno samoubistvu.

 

Elaboriraj malo, please. +

edit. Prevideo sam “sad” u tvom postu, ne moraš da objašnjavaš, slep sam :).

 

On 9/27/2022 at 1:30 PM, Devil In My Pants said:

cuvanje para u banci ce postati problem.


Čuvanje para u banci, kao i u “slamarici” je već duže vreme čist gubitak. Pare se ne čuvaju, već ulažu, da makar pokriju inflaciju.

Edited by Eddard
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...