Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

1 hour ago, urosg3 said:

To oko guranja Ukrajine u NATO možemo da ponavljamo kao opravdanje do kraja sveta, ama neće zato postati iole smislenija od denacifikacije kao cilja.
Ima li neki timeline tog guranja u NATO i utemeljenje u zvaničnim dokumentima ili se svodi na utisak? 

 

Guraju se u nato jos od 2002 da bi ih konacno potpuno politicki kontrolisali od 2014, a od dolaska Bajdena Zelenski se potpuno radikalisao i donosio neke sumanuto antidemokratske zakone na stetu pro-rusa. Sto se tice samog zahteva nije ga bilo sem ovakvih ispada:

 

"On October 8, 2020, during a meeting with Prime Minister Boris Johnson in London, President Zelensky stated that Ukraine needs a NATO Membership Action Plan, as NATO membership will contribute to Ukraine's security and defense." 

 

Sustina je da Rus nece da na svojoj granici ima vladu kontrolisanu od strane neprijateljskog vojnog pakta jer ce sem politickog stetnog delovanja po njih biti samo pitanje trenutka kada ce u njega i da udje, tj udarili su onda oni prvi kad su se osetili spremnim. Mada i ne deluju bas tako, tako da mozda i nije netacna ona cinjenica da je Putin malo skrenuo. 

 

26 minutes ago, Cyrus Smith said:

I ti pitaš svašta, pa ljudska prava, humanitarni razlozi, WMD, kuvajtske bebe iz inkubatora koje su pobili irački vojnici.

 

Genocid u Donbasu? Sve se slaze. 

 

A za Irak si pomesao, nije taj rat nego onaj posle - oruzje za masovno unistenje koje nikad nije pronadjeno.

 

Sounds like geopolitika. 

 

edit: da, napisao si wmd, my bad. 

Edited by mmajstor
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, urosg3 said:

Predsednik Rusije Vladimir Putin je potpisao ukaz "O merama za obezbeđivanje ubrzanog razvoja industrije informacionih tehnologija u Ruskoj Federaciji"
Pa ono jes` pravi trenutak da se fokusiraš na tehnološki razvoj, možda naprave neku novu igricu za android đavo će ga znati

 

Ne znam, da li je istina ili ne. (ispod još dva tweet-a, koja ukazuju, poput verzije linux-a)

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ovo sranje moze da zaustavi samo Amerika, ali ocigledno ne sa trenutnom retorikom. Cak mislim da do ovoga nikada ne bi doslo sa Obaminom administracijom na vlasti. Problem je sto oni trenutno izgledaju kao da se ne ustrucavaju da gurnu Evropu u dublji konflikt, sto potvrdjuju veoma ostri istupi i kvalifikacije u izjavama. Sigurno je da se Bajdenu apsolutno jebe za sudbinu Ukrajinaca, Uranijaca, istocno-evropskih Iranaca ili kako se vec zove ta drzava na granici sa Rusijom, vazno je da se Amerika potvrdi kao dominantna svetska vojno-politicka sila koja nece nista da razgovara sa nekim tamo ruskim Hitlerom. OK, sa moralne strane situacija je cista, on je agresor i bad guy, i za mene i za svakog normalnog, ali se radi o predsedniku drzave koja je nuklearna sila i koja ne zeli dalje sirenje NATO-a na svojim granicama. Sigurno da Putin ne zeli nekakvu okupaciju Ukrajine iz vise razloga, najvise iz ekonomskih, to kosta i to mnogo a ne donosi nista. Znaci imamo samo 2 alternative, dogovor, pristati na izvesne ustupke Putljeru koji se ticu iskljucivo i samo clanstva Ukrajine u NATO ili nastavak rata u nedogled koji ce prvo znaciti potpunu ekonomsku devastaciju Ukrajine, mnogo zrtava a mozda i dalje sirenje sukoba, cak u slucaju ukljucivanja NATO-a u otvoreni rat sa Putinom i nekakvu eskalaciju sa ishodom u pritiskanju crvenih dugmica kao worst case scenario. 

  • Like 3
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

A mozda bi NATO mogao da promijeni ime i da se zove Otvoreni Zapad…. Mozda onda Putin ne bi imao zamjerki? Nije mu NATO na granici, Inicijativa je otvorena, nema podsjecanja na tesku istoriju NATO-a…

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

Nema zena na temi? Normalno, mi stvaramo, ne unistavamo. Ovo nas pogadja direktno u srce.

Sva ta lepa decica, svi ti kucici i macici koji tapkaju uz svoje ljude ili su noseni u narucju, sve te majke sa bebama u kolicima......jedan pristojan svet koji se rusi i nestaje pred nasim ocima....za cije babe zdravlja? 

I osvrt na nas u Srbiji: hoce li neko iz opozicije da bekne i kaze da ovaj rat pokazuje svu promasenost radikalskosnsovske politike koja nas je gurnula medju svetske bele vrane i potpunu ekonomskopoliticku nespremnost da se nosimo sa posledicama sa kojima se suocava ceo svet? 

Ovaj nas bednik uzdise, prevrce ocima dok se zena sa 6 dece probija preko granice Ukrajine i Rumunije, njemu tesko? 

Pasulj, pirinac, grasak kao odgovor na cinjenicu da nam je sva petrohemija u ruskim rukama? Da nismo nigde i nisakim, ni u EU ni u NATO paktu i da smo kao takvi na brisanom prostoru zajedno se "ruskom bracom" i da ce, verovatno, da nas potkace istovetne sankcije ako se ovo nastavi?

Dokle, bre, da se stidim pred rodjenom decom sto zivim tu gde zivim i sto me ova beda od coveka pretstavlja u svetu?! 

Puk o k o zvecka a prica jos nije ni pocela? 

On bi "pod kamen" da se sakrije? 

Nije trebalo ni da izlazi ispod kamena ako mene pitate.

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 13
  • Thanks 5
Link to comment
Share on other sites

Od nekih povoljnih rezultata pregovora nece biti nista. Smirivanje situacije odgovara samo jadnom ukrajinskom narodu. Rusima ne odgovara jer nista nisu ostvarili i ne ide to kao su se nadali. Zelenskom ne odgovara jer je sada sansa da izvuce sto vise, sto duze sve ovo traje rastu sanse da brzo udju u nato, eu... Amerima? Dokazani mirotvorci...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Apel nobelovaca.

 

Spoiler

The undersigned Nobel laureates voice our support for the Ukrainian people and the free and independent state of Ukraine as it faces Russian aggression.

In a move that recalls the infamous attack of Nazi Germany on Poland in 1939 (using similar tricks of feigned provocation) and on the Soviet Union in 1941, the government of the Russian Federation, led by President Putin, has launched an unprovoked military aggression — nothing else but a war — against its neighbor, Ukraine. We choose our words carefully here, for we do not believe the Russian people have a role in this aggression.

We join in condemning these military actions and President Putin’s essential denial of the legitimacy of Ukraine’s existence.

There is always a peaceful way to resolve disputes. The Russian invasion blatantly violates the United Nations Charter, which says “All members shall refrain in their international relations from the threat or use of force against the territorial integrity or political independence of any state.” It ignores the Budapest Memorandum of 1994, which obligated Russia and others to respect the sovereignty, independence, and existing borders of Ukraine.

Russia’s security concerns can be addressed within the framework of the UN Charter, the 1975 Helsinki Final Act, and the 1990 Paris Charter. To make war, as President Putin and his collaborators have done, is an unwarranted, bloody, and unproductive way to a future.

The Russian invasion will stain the international reputation of the Russian state for decades to come. It will pose barriers to its economy and inflict hardships on its population. The sanctions imposed will restrict the ease of movement of its talented and hardworking people in the world. Why raise this fence between Russia and the world now?

Hundreds of Ukrainian soldiers, Russian soldiers, and Ukrainian civilians, including children, have died already. It’s so sad, so unnecessary. We gather in this appeal to call upon the Russian government to stop its invasion of Ukraine and withdraw its military forces from Ukraine.

We respect the calm and the strength of the Ukrainian people. We are with you. Our hearts go out to the families and friends of all, Ukrainians and Russians, who have died and been injured already. May peace come to this piece of our beautiful world.

Peter Agre
Frances H. Arnold
Paul Berg
Thomas R. Cech
Martin Chalfie
Emmanuelle Charpentier
Aaron Ciechanover
Elias James Corey
Robert F. Curl Jr.
Johann Deisenhofer
Jennifer A. Doudna
Jacques Dubochet
Gerhard Ertl
Joachim Frank
Richard Henderson
Dudley R. Herschbach
Avram Hershko
Roald Hoffmann
Robert Huber
Brian K. Kobilka
Roger D. Kornberg
Yuan T. Lee
Robert J. Lefkowitz
Jean-Marie Lehn
Michael Levitt
Tomas Lindahl
Benjamin List
Roderick MacKinnon
David W.C. MacMillan
Paul L. Modrich
William E. Moerner
Ryoji Noyori
Venkatraman Ramakrishnan
Jean-Pierre Sauvage
K. Barry Sharpless
Dan Shechtman
Hideki Shirakawa
Sir James Fraser Stoddart
Sir John E. Walker
Arieh Warshel
M. Stanley Whittingham
Kurt Wuthrich
Angus S. Deaton
Robert F. Engle III
Eugene F. Fama
Oliver Hart
Bengt Holmstrom
Finn E. Kydland
Eric S. Maskin
Daniel L. McFadden
Robert C. Merton
Paul R. Milgrom
Roger B. Myerson
Edmund S. Phelps
Alvin E. Roth
Robert J. Shiller
Kazuo Ishiguro
Elfriede Jelinek
Herta Muller
Orhan Pamuk
Wole Soyinka
James P. Allison
Harvey J. Alter
Werner Arber
Richard Axel
David Baltimore
Bruce A. Beutler
Elizabeth H. Blackburn
Michael S. Brown
Linda B. Buck
William C. Campbell
Mario R. Capecchi
Andrew Z. Fire
Joseph L. Goldstein
Carol W. Greider
Jeffrey Connor Hall
Leland H. Hartwell
Harald zur Hausen
Jules A. Hoffmann
H. Robert Horvitz
Sir Michael Houghton
Tim Hunt
Louis J. Ignarro
David Julius
William G. Kaelin Jr.
Eric R. Kandel
Barry J. Marshall
Craig C. Mello
Edvard Moser
May-Britt Moser
Ferid Murad
Erwin Neher
Sir Paul M. Nurse
John O’Keefe
Yoshinori Ohsumi
Ardem Patapoutian
Stanley B. Prusiner
Sir Peter J. Ratcliffe
Charles M. Rice
Sir Richard J. Roberts
Michael Rosbash
James E. Rothman
Bert Sakmann
Randy W. Schekman
Gregg L. Semenza
Phillip A. Sharp
Hamilton O. Smith
Jack W. Szostak
Susumu Tonegawa
Harold E. Varmus
Eric F. Wieschaus
Torsten N. Wiesel
Shinya Yamanaka
Michael W. Young
Carlos Filipe Ximenes Belo
Shirin Ebadi
Leymah Roberta Gbowee
Tawakkol Karman
The 14th Dalai Lama
Maria Ressa
Oscar Arias Sanchez
Juan Manuel Santos
Kailash Satyarthi
Jody Williams
Hiroshi Amano
Barry Clark Barish
J. Georg Bednorz
Steven Chu
Jerome I. Friedman
Andre Geim
Reinhard Genzel
Andrea Ghez
Sheldon Glashow
David J. Gross
John L. Hall
Serge Haroche
Klaus Hasselmann
Gerardus ‘t Hooft
Takaaki Kajita
Wolfgang Ketterle
Klaus von Klitzing
J. Michael Kosterlitz
Anthony J. Leggett
John C. Mather
Michel Mayor
Arthur B. McDonald
Gerard Mourou
James Peebles
William D. Phillips
H. David Politzer
Adam G. Riess
Brian P. Schmidt
Donna Strickland
Joseph H. Taylor Jr.
Kip Stephen Thorne
Daniel C. Tsui
Rainer Weiss
Frank Wilczek
David J. Wineland

https://voxukraine.org/en/an-open-letter-from-nobel-laureates/

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, vilhelmina said:

Nije problem sto nema zena na ovom topicu, nego sto ih nema nigde gde se odlucuje o ratu. Tu i tamo neka potparolka, ali nijedna koja se za bilo sta pita. 

Treba da se aktiviraju malo vise.

 

Ne znam dal je fake, ali videla sam da su ukrajinci pokrenuli akciju da majke I zene dodju po zarobljene ruske vojnike. Brilijatno.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, McLeod said:

 

Pa mislim ako ispune sve najjave, da, ja ne pamtim da je iko ikada popio ovakve sankcije. Nase sankcije devedesetih su mala maca u odnosu na ovo.

Sećaš li se ti devedesetih? Nama su sankcije uvedene na nivou UN , Rusima"samo" zapad i to selektivno, sasvim normalno trguju sa Azijom, evo J.Koreja neće da uvodi sankcije.

 

Poenta je da su Ameri već pobedili u ovom ratu, naterali su Evropu da kupuje LNG iako košta više, sve pod plaštom raznolikosti i potrebe da se smanji zavisnost od Rusije, pa i po većoj ceni, naterali su Evropu da trpi ekonomske posledice, stvorili su novog neprijatelja kojim će da gaje kulturu straha...čista pobeda preko grbače Ukrajinskog naroda.

 

Na stranu što mislim da od 1990 na ovamo pokušaj potčinjavanja Rusije i svođenje na nivo Japana je pogrešan jer jednu veliku zemlju gura u Aziju. Kina 100 godina sramote nije zaboravila niti će

 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Angelia said:

Treba da se aktiviraju malo vise.

 

Ne znam dal je fake, ali videla sam da su ukrajinci pokrenuli akciju da majke I zene dodju po zarobljene ruske vojnike. Brilijatno.

 

Angie, ja sam govorila o moci da se upravlja svetom, da se donose odluke o ratu i miru, o zivotu i smrti, da se naredjuju pokreti trupa, da se podizu avioni i ispaljuju projektili, da se rusi, razara i ubija, da se preti i ucenjuje, da se ima pristup crvenom dugmetu.

 

Nisam govorila o angazovanju na humanitarnom planu. I sama kazes da su ukrajinci pokrenuli akciju da majke dolaze po svoje sinove. Pa super, ali ja bih vise volela da su ukrajinke i ruskinje pokrenule zajednicku akciju da se svi muskarci koji ucestvuju u ratu vrate svojim kucama, gde god im bile. Ne sumnjam da bi se one u roku od pola sata dogovorile, kad bi postojala i najmanja sansa da to sprovedu u delo, da ih neko poslusa. Ali ratove u danasnjem svetu pokrecu i vode muskarci. Nebitno da li su beli i sredovecni, ali svakako nisu zene. Zato one ne mogu ni da ih okoncaju, koliko god se angazovale u onim oblastima koje su im uopste dostupne i u kojima mogu nesto da urade.

 

U tim okvirima i ja kao zena mogu da pisem na ovom i slicnim topicima, sa sve rizikom da to pisanje bude proglaseno za emotivno, pa i histericno bacakanje po podu. Ne bi mi bio prvi put. Ali na temu da li je jedan grad bolje rusiti s istoka ili sa zapada, i da li ga treba odmah sravniti sa zemljom ili ga polako mrcvariti, o tome stvarno nemam sta da kazem. Zato i ne pisem ovde.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Vili, misliš li zaista, da su žene u poziciji moći kao muškarci, da bi svet bio bolje mesto za život? Da ne bi bilo ratova, sukoba i sl. i da bi bilo cveće u preduzeće? 

 

Malo sutra. I žene su ljudi, ponašale bi se isto. 

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Milos 3.14 said:

Na stranu što mislim da od 1990 na ovamo pokušaj potčinjavanja Rusije i svođenje na nivo Japana je pogrešan jer jednu veliku zemlju gura u Aziju

E ovo je suština putinofilske zablude u jednoj rečenici.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Hilari Klinton, onda ova žena što je podpredsenica USA, a realno odlučuje više od Bajerna, onaj lik što nije traži da ga oslovljavaju sa mi...Marija Zaharova koja je glavni glasnogovornik jednog u suštini totalitarnog režima, a verovatno ima i drugih.... Queen of England kao simbol zločina...

Ljudi su ljudi nevezano za to kog su pola, među oba pola ima raznih iako stoji činjenica da će muškarci pre da se potuku u kafani i da su po prirodi agresivniji mislim da mir u svetu ne zavisi od toga kog pola je vladar.. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Milos 3.14 said:

Hilari Klinton, onda ova žena što je podpredsenica USA, a realno odlučuje više od Bajerna, onaj lik što nije traži da ga oslovljavaju sa mi...Marija Zaharova koja je glavni glasnogovornik jednog u suštini totalitarnog režima, a verovatno ima i drugih.... Queen of England kao simbol zločina...

Ljudi su ljudi nevezano za to kog su pola, među oba pola ima raznih iako stoji činjenica da će muškarci pre da se potuku u kafani i da su po prirodi agresivniji mislim da mir u svetu ne zavisi od toga kog pola je vladar.. 

Brnabicku pomeni, ako hoces.:classic_sleep:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Beonegro said:

E ovo je suština putinofilske zablude u jednoj rečenici.

Daleko sam ja od Putinofila, ali znam popriličan broj i Rusa i Ukrajinaca. 

Rusi su slično nama u Srbiji ili Poljacima, Mađarima poprilični nacionalisti ( ne kažem da je to dobra stvar niti da je loša, samo iznosim utisak)

Naivno je verovanje da bi stvar bila drugačija da je na čelu Rusije neko drugi, jer kao što na žalost vidiš u Srbiji i posle Slobe dođe Sloba

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, mmajstor said:

 

Guraju se u nato jos od 2002 da bi ih konacno potpuno politicki kontrolisali od 2014, a od dolaska Bajdena Zelenski se potpuno radikalisao i donosio neke sumanuto antidemokratske zakone na stetu pro-rusa. Sto se tice samog zahteva nije ga bilo sem ovakvih ispada:

 

"On October 8, 2020, during a meeting with Prime Minister Boris Johnson in London, President Zelensky stated that Ukraine needs a NATO Membership Action Plan, as NATO membership will contribute to Ukraine's security and defense." 

 

Sustina je da Rus nece da na svojoj granici ima vladu kontrolisanu od strane neprijateljskog vojnog pakta jer ce sem politickog stetnog delovanja po njih biti samo pitanje trenutka kada ce u njega i da udje, tj udarili su onda oni prvi kad su se osetili spremnim. Mada i ne deluju bas tako, tako da mozda i nije netacna ona cinjenica da je Putin malo skrenuo. 

 

 

Genocid u Donbasu? Sve se slaze. 

 

A za Irak si pomesao, nije taj rat nego onaj posle - oruzje za masovno unistenje koje nikad nije pronadjeno.

 

Sounds like geopolitika. 

 

edit: da, napisao si wmd, my bad. 

 

https://www.theguardian.com/commentisfree/2022/feb/28/nato-expansion-war-russia-ukraine

 

Prema autoru ovog clanka, problemi datiraju jos od 1994.

 

Edit: Da naglasim, ne tvrdim da se gornja analiza ne moze kritikovati, samo mozda dve stvari mogu biti istovremeno tacne: i da je ovo moglo da se spreci drukcijim potezima NATO, i da je ovo s ruske strane sumanuto i neopravdano.

Edited by handys
Link to comment
Share on other sites

Just now, Eddard said:

ponašale bi se isto.

 

Neko je kroz zezanje napisao da (citiram po sećanju), ako bi žene vladale svetom, to bi bio svet koji bi se sastojao od zemalja koje bi bi uglavnom bile ljubomorne jedna na drugu i ne bi pričale jedna sa drugom. :classic_tongue:

 

18 minutes ago, Milos 3.14 said:

pokušaj potčinjavanja Rusije

1 minute ago, Beonegro said:

E ovo je suština putinofilske zablude u jednoj rečenici.

 

Klasičan srBski narativ, htedoh baš da iskomentarišem isti citat.  Niko ih godinama ne bije po ušima niti primorava ni na šta... ogroman kapital koji su pojedinci stekli je našao put da uđe u tokove međunarodnog biznisa i niko ih nikada ni u čemu nije sprečavao (da se ne lažemo, jahte koje poseduju su najveće, sportski klubovi koje su kupili su među najboljima... jake firme im haraju svetom, obrću se nenormalne pare), ali problem je što je na čelu Rusije iskompleksirana botoksirana barbika mentalno nesposobna da procesira da je vreme slave carske Rusije i veličine CCCP odavno i nepovratno prošlo i da su svi koji su politički bili prisiljeni da budu sa njima u vezi iskoristili prvu priliku da pobegnu i distanciraju se od njih zbog... male prozaične stvari kao što je - bolji život i bolje prilike na "drugoj strani", čitaj - Evropi.

 

Da je Rusija izgradila sistem u kome bi večina građana a ne privilegovani pojedinci osetili boljitak u svakodnevnom životu, sâme bi se okolne države utrkivale da budu deo nekakvog saveza, ekonomskog pa i bilo kog drugog, sa njima.  Ovako, svako ima želju da se ogradi i distancira od njih (i zbriše kao ona maca od cancelovanog Pepe le Tvora) - osim par njih koji gaje slično autokratsko ustrojstvo... 

 

Ovako, Rusija pod Putinom je samo onaj nasilni pijani komšija večito u beloj potkošulji na rebra koji stalno pravi sranja u ulazu i maltretira druge kriveći svetske zavere, vakcine, 5G, vladu, duboku državu, vanzemaljce  i konačno sav ostali pristojan svet u ulazu što ga je žena napustila a deca odavno preselila i neće da mu se jave telefonom...  Nije ni čudo što Srbi u ovakvoj Srbiji većinom sebe emotivno vide uz Rusiju, posle 30 i kusur godina istih pogrešnih izbora, nasilnog ponašanja prema susedima (koji su takođe iskoristili prvu priliku da zbrišu i zajednice i ograde se) zaluđenosti i zabluda, ova Srbija prema Rusiji je kao parafraza onih Runjićevih stihova Oliverove pesme koji bi u našoj varijanti zvučali - "Gledam svoju sliku, gledajući tebe... "  

 

 

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Beonegro said:

E ovo je suština putinofilske zablude u jednoj rečenici.

Na predhonoj strani ti je odgovor od  Mearsheimer-a ,  odgledaj dvadesetak minuta  a prvih pet slobodno preskoči.

Edited by sasa965
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...