Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

3 minutes ago, sasa965 said:

A gde je industrija , transport pa veštačko đubrivo , cena hrane .?

Sve je povezano.

Da je samo račun za grejanje ni po jada.

 

Kao sto rekoh, povecaj za 30% troskove zivota. Sto je nenormalno, nikada se ne bi desilo. I 10% je mnogo. Mozes to da platis. Skrpio bi se. Osetio bi krizu naravno, ali bi se skrpio i nastavio zivot dok ne bude bolje i situacija se normalizuje.

 

Mnogo bolja situacija nego da NEMA gotovih proizvoda, restrikcije struje, prazni rafovi, nema interneta, milion ljudi na ulici, nema zivota, kraj.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Beonegro said:

Zapravo mi koji više nemamo industriju smo u mnogo boljoj poziciji za snalaženje nego Njemačka, Italija, Češka, Slovačka, Mađarska ili Slovenija.

 

Kod mene u Zenici Mittal tj zeljezara i bez ovoga pred odlaskom. Doduse koliko nas truju i sta sve ispustaju u vazduh ne bih rekao ni da je to toliko los scenario :smiley50:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, McLeod said:

Zbog toga i pitam za objasnjenje, jer zaista ne razumem magnitudu tog problema ruskog gasa u poredjenju sa drugim problemima za koje vidimo da su potencijalno moguci.

 

Nije samo gas nego i nafta.

Nafta je u ceni kostanja svakog proizvoda a u Srbiji je vec mesec dana, znaci i pre rata, na snazi maksimalna cena od strane drzave... znamo svi gde to vodi.

Srbija je stopostotno zavisna od Ruskog gasa i mozda 80 posto od Ruske nafte. Sa trenutnim i buducim cenama nafte i gasa svaki proizvod skace najmanje duplo, a tek nas ceka prolece i leto sa manjim prinosom hrane zbog ogromnog poskupljenja vestackog djubriva, za koje je gle cuda Rusija znacajan izvoznik. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, bohumilo said:

Mislim da Evropa nije videla ništa brutanlije, beskrupuloznije i šokantnije od rata u Bosni, ako ti znaš za takvu pojavu ispravi me.

Neki će pomenuti Kosovo ja ću reći da si usko postavio granice, bilo je koliko hoćeš intervencija van Evrope sa mnogo većim razaranjima i civilnim žrtvama. Svaka vojna intervencija je brutalna, ova u prvih par dana spada "blaže". Za početak, kada je intervencija brutalna civili se ne osećaju sigurni da blokiraju put tenkovima i svađaju sa neprijateljskim vojnicima.

 

21 hours ago, bohumilo said:

Ako je za razumevanje nečijeg razloga da započne rat potreban PhD iz istorije onda mogu odmah da kažem, bez ulaženja u meritum stvari, da je taj razlog lažan i da taj što ga je ponudio obmanjuje sopstvene građane

 

21 hours ago, bohumilo said:

btw, neko može pomisli da ni sam Putin nema PhD.

Ne treba Putinu phd on taj narativ ima u svesti i  podsvesti kao i dobar deo ruske populacije. To sa phd je hiperbola čije je značenje da je njihov razlog za rat, ono što oni misle, komplikovaniji od ukrajinskog. Shodno tome 99% zapadne populacije nema pojma o ruskim razlozima za rat pa se hvataju za najprostija objašnjenja i neprimerena poređenja.

 

Kakogod, danas sam saznao da još postoji list Pravda i da je pre 2 dana objavljen članak koji mislim da nije mogao da se pojavi bez autorizacije sa visokog mesta, dakle da napisano pokazuje razmišljanje ruskog vrha danas.

 

O razlozima za rat:

 

Quote

You do not surround a nuclear armed country with foreign armies

You do not fund and arm aggressive nationalists in bordering countries

You do not threaten to destroy their economy with sanction blockades

You do not isolate a nuclear power whilst cheering for its collapse

You listen to its concerns and reach an agreement before it's too late

 

 

O nuklearnom oružju:

Quote

Unlike his predecessor, Mr. Putin is unlikely to surrender Russia again to liberal ideologies and Wall Street capitalists. Boxed into a corner, surrounded by western armies and blockaded with sanctions, the little red buttons may seem the only viable alternative to a humiliating defeat and becoming another economically plundered satellite of the west, as happened to those countries who recently suffered the same fate in the Middle East
 

 

Naznaka o ratnom cilju:

Quote

An entirely possible scenario is that Russia will itself end the war through negotiations, yet not before destroying the limited capabilities of the Ukrainian army and causing severe damage to its infrastructure — electricity, water, food supply chain
Читайте больше на https://english.pravda.ru/opinion/150507-looming_danger/

 

 

Članak se može pročitati za par minuta. Sadrži i zanimljivu kritiku zapadnog društva danas koja ima dosta smisla posebno karakterizacija zapadne javnosti kao "indoctrinated denizens of western social media with the three-second attention span of a goldfish".

 

Milsim da je svođenje ruskih razloga za rat na puku pohlepu elite, ekspanzionizam i mentalne probleme pogrešno. Putin i krug oko njega je smrtno ozbiljan i spreman da odgovori koliko može na poteze zapada. Primer je zatezanje oko lansiranja britanskih satelite i ratoborni tvitovi Medvedeva (žao nam je što smo izbačeni iz saveta Evrope ali sada bar možemo da vratimo smrtnu kaznu) i mnogi drugi.

 

Rusi su očigledno pogrešili u proceni reakcije zapada koja je bila brza i oštrija nego što su mislili i brzo je prešla tačku iza koje je u kratkom roku moguća samo eskalacija. Pokazalo se da su spremni da prate dizanje uloga i taj proces je trenutno u toku. Ne misle da stanu i spremni su na sve. Zapad ne želi da ih tera do te granice ali moguće je da još ne shvata koliko je situacija ozbiljna. Za to videti poslednje tri tačke iz kvotovanih razloga za rat, sve to se upravo odvija.

 

Naravno, ko hoće može da veruje da će oni odjednom stati, povući se i praviti da ništa nije bilo. Nešto je verovatnija varijanta dvorskog udara ali, bar meni, to je kao da se računa da će se za isplatu duga uplaćuje loto i nada bar šestici. Loš plan.

 

Zar nije bilo bolje bar naterati Ukrajinu da implementira proklete sporazume iz Minska?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Constantin said:

Власти Хамбурга заплениле су јахту Алишера Усманова, који је потпао под санкције ЕУ, пише Форбс. Према писању публикације, јахта од 156 метара процењена је на 600 милиона долара.
 

spacer.png

 

Njemu je to trebalo oduzeti i prije ovoga :default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Constantin said:

Власти Хамбурга заплениле су јахту Алишера Усманова, који је потпао под санкције ЕУ, пише Форбс. Према писању публикације, јахта од 156 метара процењена је на 600 милиона долара.
 

spacer.png

Ovo je, što bi gospoda lopovi rekli, pošto došlo po to i otišlo

Link to comment
Share on other sites

Just now, mmajstor said:

 

Nije samo gas nego i nafta.

Nafta je u ceni kostanja svakog proizvoda a u Srbiji je vec mesec dana, znaci i pre rata, na snazi maksimalna cena od strane drzave... znamo svi gde to vodi.

Srbija je stopostotno zavisna od Ruskog gasa i mozda 80 posto od Ruske nafte. Sa trenutnim i buducim cenama nafte i gasa svaki proizvod skace najmanje duplo, a tek nas ceka prolece i leto sa manjim prinosom hrane zbog ogromnog poskupljenja vestackog djubriva, za koje je gle cuda Rusija znacajan izvoznik. 

 

Da se desava to sto tvrdis ljudi bi posle razvitka poljoprivrede zakljucili da nema svrhe da dalje razvijaju i prave dodatnu vrednost i otkriju sta je to profit, jer bi sve bilo neisplativo.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, McLeod said:

Kao sto rekoh, povecaj za 30% troskove zivota. Sto je nenormalno, nikada se ne bi desilo. I 10% je mnogo. Mozes to da platis. Skrpio bi se. Osetio bi krizu naravno, ali bi se skrpio i nastavio zivot dok ne bude bolje i situacija se normalizuje.

Aman pišem o Nemačkoj i Evropi kakva crna Srbija.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Amigo said:

 

Njemu je to trebalo oduzeti i prije ovoga :default_coffee:

 

1 minute ago, Beonegro said:

Ovo je, što bi gospoda lopovi rekli, pošto došlo po to i otišlo

 

easy come easy go.......ali brt 600 miliona $....msm koj će ti krastavac, ako ne živiš tu...ne znam.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, dzoneee said:

Pa nisu svi. Eno Severna Koreja, Eritreja, Belorusija i Sirija nisu. :classic_laugh:

 

Salim se, pa jbg kao sto ne mozemo da im uvedemo sankcije zvanicno iz razloga sto imamo medjusobnu korist od njih, mada svi znamo da nije samo to u pitanju ali ajde, tako smo verovatno dovedeni pred svrsen cin i za ovo. Jer ne znam sta bi bilo kad bi nam lupili sankcije neke sto kaze Mc. Ne znam sta bi vise bolelo skuplji gas ili sankcije? 

 

Ima ih mnogo vise - Brazil, Meksiko, Indija, Kina, Pakistan. Prilicno je debilno ako nsm uvedu sankcije zbog ovoga ali od pomahnitalog zapada me nista ne bi zacudilo, totalno su poludeli...ovo je nenormalno postupanje. 

 

Ako smo dovedeni pred svrsen cin onda dzabe brstimo.... bankrotiracemo svi zajedno, al cemo bar biti srecni jer se borimo za demokratsko pravo Ukrajine da bude clan NATO. Vredi. 

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, mmajstor said:

 

Ima ih mnogo vise - Brazil, Meksiko, Indija, Kina, Pakistan. Prilicno je debilno ako nsm uvedu sankcije zbog ovoga ali od pomahnitalog zapada me nista ne bi zacudilo, totalno su poludeli...ovo je nenormalno postupanje. 

 

Ako smo dovedeni pred svrsen cin onda dzabe brstimo.... bankrotiracemo svi zajedno, al cemo bar biti srecni jer se borimo za demokratsko pravo Ukrajine da bude clan NATO. Vredi. 

Pa dobro ajde videcemo. Mi smo od raspada SFRJ imali jedno gomilu nekih prognoza i retko kad nesto pogodili. Ako nastavimo tim tokom onda i nece biti bas tolika katastrofa :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, sasa965 said:

Aman pišem o Nemačkoj i Evropi kakva crna Srbija.

 

Prica je pocela o tome kako Srbi kukaju sta cemo ako nema ruskog gasa.

 

Sto se Nemaca tice, kratkotrajno ce verovatno osetiti taj izlazak iz energetske zavisnosti, ali ce dugorocno to blagotvorno uticati na njihovu ekonomiju.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, McLeod said:

 

Prica je pocela o tome kako Srbi kukaju sta cemo ako nema ruskog gasa.

 

Sto se Nemaca tice, kratkotrajno ce verovatno osetiti taj izlazak iz energetske zavisnosti, ali ce dugorocno to blagotvorno uticati na njihovu ekonomiju.

Kriza bi mogla da bude nasa sansa, rece jednom  jedan strucnjak za ekonomiju, i procvetasmo:classic_biggrin:

Edited by Harmonika
  • Like 2
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, McLeod said:

Sa druge strane vidim problem ako se sutra probudim i shvatim da imamo restrikcije struje i nestanak interneta recimo, da ne mogu da radim u punom kapacitetu, kao i da primam novac iz inostranstva.

Ako je ovo aluzija kako je Rusima lošije i ovo će ih više pogoditi treba uzeti u obzir da je njima i više stalo, bar eliti, država vrlo represivna a narod se kljuka propagandom i inače je istorijski vrlo spreman na odricanaj kada treba braniti zemlju. Govorim šta misle, ne da su nužno u pravu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bice da je i to jedan od razloga za ovu krizu.... prebacivanje snabdevanja gasom i naftom sa Rusije na Ameriku i Katar. Nema necu - moras i ko te jebe. Stisnes se za 30 posto da bi onaj ko ovo forsira imao 30 posto vise. U Srbiji ce to biti 50 posto. 

Link to comment
Share on other sites

Znaci Zapad naterao Ruse i da napadnu Ukrajinu zato da bi dobili najjace sankcije u istoriji covecanstva, izgubili trziste za naftu i gas i sledstveno mogucnost da primenjuju i meku moc preko energenata.

 

Ima smisla.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Harmonika said:

Najjace sankcije u istoriji covecanstva?

 

Pa mislim ako ispune sve najjave, da, ja ne pamtim da je iko ikada popio ovakve sankcije. Nase sankcije devedesetih su mala maca u odnosu na ovo.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, McLeod said:

Znaci Zapad naterao Ruse i da napadnu Ukrajinu zato da bi dobili najjace sankcije u istoriji covecanstva, izgubili trziste za naftu i gas i sledstveno mogucnost da primenjuju i meku moc preko energenata.

 

Ima smisla.

A Putin je da dodam napao Ukrajinu da se osveti NATO-u za zločinačko bombardovanje SR Jugoslavije bez rezolucije SB UN, dakle Ukrajinu je stiglo šta je tražila.

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...