Jump to content

NATO SAVEZ: Opsta tema


McCarthy

Recommended Posts

9 minutes ago, Atreid said:

 

Eh, a kad sam ja pricao da je Kanada zapadni Sibir. Kad ne znaju sta ce sa tobom, a ti nemas pare vec si neka uboga sirotinja, onda te posalju u Kanadu da lovise losose i eventualno vozis za Uber. :classic_laugh:

Naravno, čuo sam da ljude u Kanadi teraju da rade na prugama gologuzi i neuhranjeni na -50. 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Atreid said:

 

Eh, a kad sam ja pricao da je Kanada zapadni Sibir. Kad ne znaju sta ce sa tobom, a ti nemas pare vec si neka uboga sirotinja, onda te posalju u Kanadu da lovise losose i eventualno vozis za Uber. :classic_laugh:

Jbg. u Kenjadi nema SUP-a gde bi brzonoge junacine mogle posteno da rade.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Darko said:

Naravno, čuo sam da ljude u Kanadi teraju da rade na prugama gologuzi i neuhranjeni na -50. 

 

Ma jok, samo te puste da tamo landaras, to ti je gore nego da krampas prugu. Jasno ti stave do znanja da niti njima trebas, niti bivsoj domovini trebas, niti ikome trebas, onako, beskorisno landaralo, pa se snalazi. :classic_laugh:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Atreid said:

 

Ma jok, samo te puste da tamo landaras, to ti je gore nego da krampas prugu. Jasno ti stave do znanja da niti njima trebas, niti bivsoj domovini trebas, niti ikome trebas, onako, beskorisno landaralo, pa se snalazi. :classic_laugh:

Naravno. I još ih teraju onako gladne da se kunu u lojalnost za moćnog vođu Trudeau-a ako se ne zakunu ili crknu od gladi, bolesti ili iscrpljenosti od prevelikog rada, sami zakopajuvu svoje žrtve pored pruge. Čuo sam da su milioni tako umrli u Kanadi, tako da si 100% u pravu - baš ko Sibir.

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

Talibane naoružavaju pre svega Rusi. Tamo su bili stacionirani i njihovi lideri. Iran je pomagao neke lokalne vođe u zapadnom Aganistanu. Pakistan kao država ne pomaže Talibane ali njihova obaveštajna služba (koja je država u državi) pomaže i šakom i kapom. Zato i imaju zategnute odnose sa SAD dok je država i dalje zvanično SAD saveznik.

 

Kina mislim da ne podržava Talibane jer njima ovo ne odgovara. Dobijaju nesigurnost na granici. Ovo će da se prelije na njihov Sinđan gde i inače imaju problema sa muslimanima.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, DJORDJE said:

Jbg. u Kenjadi nema SUP-a gde bi brzonoge junacine mogle posteno da rade.

Bogami ja imam dva sugrađana nekadasnja koji su bas u Kanadi policajci a nisu to bilina Kosovu.

Edited by Perkos2
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Klotzen said:

Talibane naoružavaju pre svega Rusi. Tamo su bili stacionirani i njihovi lideri. Iran je pomagao neke lokalne vođe u zapadnom Aganistanu. Pakistan kao država ne pomaže Talibane ali njihova obaveštajna služba (koja je država u državi) pomaže i šakom i kapom. Zato i imaju zategnute odnose sa SAD dok je država i dalje zvanično SAD saveznik.

 

Kina mislim da ne podržava Talibane jer njima ovo ne odgovara. Dobijaju nesigurnost na granici. Ovo će da se prelije na njihov Sinđan gde i inače imaju problema sa muslimanima.

 

Malo mi je nelogično - zar neće i oni trpeti ako se nestabilnost prelije blizu njihovih granica?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Rusija je NATO-u dozvoljavala koristenje vazdusnog prostora pa i neke baze u zemljama koje su ruski interesni prostor itekako. 

Suma sumarum..Rusiju zaboli uvo ko ce vladati Avganistanom sve dok je iole stabilan i kontrolise granice.  Price o nekom ruskom mjesanju i naoruzavanju talibana su spin realno. Za ovih 20 godina intervencije u Avganistanu, niko ozbiljan nije ruse optuzivao da sabotiraju istu. 

A ako su imali razgovore sa talibanima (bilo je prijedloga za velike mirovne konferencije u kojim je zapad odbijao da ucestvuje) to samo znaci da im je obavjestajni aparat radio bolje od ostalih. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Devil In My Pants said:

Cuj Ruse zabole ko ce vladati A...stvarno se svasta pise.

 

Od Bajdena koji donosi razaranja i nove ratove, do pudlice..USA gubi ugleda svetskog policajca..

Ajde ako sam odvalio..sta govori u priog tome da je njima suvise bitno ko vlada Avganistanom sve dok se sranje ne preliva u njihovu interesnu zonu? 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

Talibane naoružavaju pre svega Rusi. Tamo su bili stacionirani i njihovi lideri. Iran je pomagao neke lokalne vođe u zapadnom Aganistanu. Pakistan kao država ne pomaže Talibane ali njihova obaveštajna služba (koja je država u državi) pomaže i šakom i kapom. Zato i imaju zategnute odnose sa SAD dok je država i dalje zvanično SAD saveznik.

 

Kina mislim da ne podržava Talibane jer njima ovo ne odgovara. Dobijaju nesigurnost na granici. Ovo će da se prelije na njihov Sinđan gde i inače imaju problema sa muslimanima.

 

negde sam navatao vest , da je Kina poslala delegaciju da razgovara sa Talibanima... Nesto oko investicija tamo nakon pobede Talibana..  Mislim da je receno da se Talibani nece mesati oko Ujgura i ostalih muslimana u Kini...  Jbg  trebaju i Talibanima investicije...  A Kinezima zgodno da probaju malo i oni u Avganistanu da ceprkaju.. I da sire uticaj

55 minutes ago, Andrej said:

 

Malo mi je nelogično - zar neće i oni trpeti ako se nestabilnost prelije blizu njihovih granica?

 

nekako imam utisak da su i Talibani skapirali da nije lose da se malo bave i sa diplomatijom...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Jebote. Nekakvi su se navodno i popeli  i pokusali da se uvuku (samo ne znam kako) ali i spali sa aviona po polijetanju. Ne znam da li bas ovaj c17 u pitanju.

ima snimak negdje. 
Pakistanski premijer odusevljen uspjesima talibana. 

Edited by Gistro Bančo
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Devil In My Pants said:

Cuj Ruse zabole ko ce vladati A...stvarno se svasta pise.

 

Od Bajdena koji donosi razaranja i nove ratove, do pudlice..USA gubi ugleda svetskog policajca..

USA nisu svetska sila broj 1 odavno. Ako treba tačan događaj upad onih klovnova u Senat je celom svetu pokazao da je USA tigar od papira, bez strateške kontrole. Kako se tu stiglo u kratkom roku imam posebno mišljenje, ali ova dva pajaca Tramp i Džoe su samo pajaci. 
Ameri, to jest NATO je ostavio naoružanja ovim ludacima mašala, to neće regionalno na dobro ispadne.

  • Tuzno 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Doc Holiday said:

 

negde sam navatao vest , da je Kina poslala delegaciju da razgovara sa Talibanima... Nesto oko investicija tamo nakon pobede Talibana..  Mislim da je receno da se Talibani nece mesati oko Ujgura i ostalih muslimana u Kini...  Jbg  trebaju i Talibanima investicije...  A Kinezima zgodno da probaju malo i oni u Avganistanu da ceprkaju.. I da sire uticaj

 

nekako imam utisak da su i Talibani skapirali da nije lose da se malo bave i sa diplomatijom...

 

Taj tzv muslimanski svijet cine najlicemjernija gamad na svijetu. Puca njima kurac za patnje muslimana u drugim zemljama tipa ovoga sto se desava Ujgurima il Palestincima dok god oni na svom teritoriju mogu provodit svoje kozojebne zakone iz sedmog stoljeca, kamenovat zene i rezat dijelove tijela. Muslimanski svijet na tom podrucju je bio drasticno napredniji i liberalniji u vrijeme Muhameda i halifa poslije njega dok je islam jos bio u povojima (kasniji zlatni period Abasidskog halifata i Saladinovu vladavinu u vrijeme krstaskih ratova da i ne spominjem) nego danas. Nijedna muslimanska zemlja s tog bliskog i srednjeg istoka nema ama bas nikakvih dodira sa modernom civilizacijom.  

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Moze mala pomoc za idiota poput mene u vidu jednog dummy objasnjenja sta se sve desava sa Avganistanom?
Nekakav Dummy crash course, bio bih bas zahvalan.

I istorijsku pozadinu, sve. 
Znam nesto malo, nisam siguran da li da verujem u interpretaciju koja mi je predocena i vremenom slagana u podsvesti.

Hvala puno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Devil In My Pants said:

Mislim da bi @A sad to mogao najbolje mada ima tu i @mare80 jbm li ga...ko jos. Ovo je totalno ludilo sto se desava..

 

Rusima je ok dok ne diraju njihove..🤮

 

Pa o tome znam otprilike kao i većina ovde ...

Talibani vuku koren iz vremena Sovjetske okupacije kada su Paštuni izbegli u Pakistan regrutovani od strane ISI (pakistanska obaveštajna služba) za borbu protiv Sovjeta...

Tu su učestvovali,Saudi,Ameri itd ... Poznata priča ...

Kada je komunistički režim kolabrirao 1992 vodje mudžahedina su postigle dogovor o zajedničkom formiranju vlasti ... i naravno po starom dobrom običaju tih prostora,ubrzo su se popičkali i zaratili medjusobno ...

Tu na scenu stupaju Talibani kao jedna od frakcija koja obećava povratak zakona (islamskog) umesto anarhije i obračun sa korumpiranim vodjama bivšeg mudžahedinskog pokreta koji su medjusobno zaratili ...

U realnosti su bili orudje kojim je Pakistan pokušao da osigura svoj uticaj u Afganistanu ...

Prvo su osvojili Kandahar,zatim Herat,na kraju pada i Kabul ...

Oni koji su se borili protiv Talibana formiraju Severnu alijansu ...

Severnu alijansu su činili mahom bivši mudžahedini koji su predvodili svoje etničke skupine i odupirali se Paštunskoj dominaciji ...

Izuzetak je Dostum koji se za vreme rata borio na strani Sovjeta ...

Tako to taljiga do 11. septembra ... Ostalo je manje više poznato ...

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, BattleBender said:

Moze mala pomoc za idiota poput mene u vidu jednog dummy objasnjenja sta se sve desava sa Avganistanom?
Nekakav Dummy crash course, bio bih bas zahvalan.

I istorijsku pozadinu, sve. 
Znam nesto malo, nisam siguran da li da verujem u interpretaciju koja mi je predocena i vremenom slagana u podsvesti.

Hvala puno.

 

Desava se to da su na vjetrometini izmedju tri svjetske sile - USA, Rusija, Kina i tri regionalne sile - Pakistan, Indija, Iran. Sest velikih igraca sa sest razlicitih ideologija - koje je briga za obicne ljude Avganistana. 

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...