Jump to content

NATO SAVEZ: Opsta tema


McCarthy

Recommended Posts

To ßto deklarativno kazu da neće vršiti odmazdu i ubjati "nevernike" je samo dobro naučen marketonški trik. Ko će i gde proveravati situaciji danas i u narednih x dana u Avganistanu. Vrovatno neće javno vešati ali ima puno načina da se eleminišu protivnici. Prošao sam nešto slično i to u srcu Evrope. Ne bih nikom pozeleo nista slično.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Problem u Avganistanu je endemska korupcija. To je toliko prisutno tamo da su čak i mediji u SAD izveštavali o tome a vlada nije uradila ništa jer drugu alternativu nisu imali. I onda kada AVG vojnik koji prima 150$ plate vidi u kojoj lovi se "kupa" vrh države nema tu morala da se bore. To su u SAD shvatili davno i samo su čekali situaciju koja će biti povoljna po njih (politički) da odu odatle. Džabe ti tamo uložiš pare u neko selo i napraviš im školu kada je oni posle par godina preprave u radnju. Njima jednostavno nije do obrazovanja a bez toga nema ni civilizovanja.

 

Jedino mislim da su ostali zabezeknuti brzinom sloma AVG i to je jedino što nisu planirali. Inače ovo sa amerima na aerodromu koji špartaju helikopterima po Kabulu i prevoze svoje ljude dok Talibani to mirno gledaju je praktično dokaz da postoji dogovor između njih. Jedino ostaje da vidimo kako su se razišli sa AVG vladom i da li će prljav veš isplivati.

 

Vidim da je potpredsednik pokrenuo neku gerilu ali to će teško da se održi jer taliji očigledno imaju neku prećutnu podršku i ako ne sjebu to proganjanjem ljudi neće te pobunjenike niko podržati.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Klotzen said:

Problem u Avganistanu je endemska korupcija. To je toliko prisutno tamo da su čak i mediji u SAD izveštavali o tome a vlada nije uradila ništa jer drugu alternativu nisu imali. I onda kada AVG vojnik koji prima 150$ plate vidi u kojoj lovi se "kupa" vrh države nema tu morala da se bore. To su u SAD shvatili davno i samo su čekali situaciju koja će biti povoljna po njih (politički) da odu odatle. Džabe ti tamo uložiš pare u neko selo i napraviš im školu kada je oni posle par godina preprave u radnju. Njima jednostavno nije do obrazovanja a bez toga nema ni civilizovanja.

 

Jedino mislim da su ostali zabezeknuti brzinom sloma AVG i to je jedino što nisu planirali. Inače ovo sa amerima na aerodromu koji špartaju helikopterima po Kabulu i prevoze svoje ljude dok Talibani to mirno gledaju je praktično dokaz da postoji dogovor između njih. Jedino ostaje da vidimo kako su se razišli sa AVG vladom i da li će prljav veš isplivati.

 

Vidim da je potpredsednik pokrenuo neku gerilu ali to će teško da se održi jer taliji očigledno imaju neku prećutnu podršku i ako ne sjebu to proganjanjem ljudi neće te pobunjenike niko podržati.

Pa postojao je dil (zvanicni) da ne diraju koalicione snage. I prije ovoga. No panicno napustanje  i slanje gomile trupa na aerodrom ne govori o nekom novom dilu ispod stola. 

2 minutes ago, sasa965 said:

Niko ništa o opijumskim poljima.

Nemoj da zafali pogača , biće belaja.

Talibani tvrde da ce unistiti proizvodnju opijuma. 

Link to comment
Share on other sites

...pričati o motivima profesionanog vojnika je glupost.Profesionalni vojnik izvršava svoje obaveze ili ono što mu je naređeno.Tlapnje tipa,motiva i slićno su naslijeđe socijalističkog/komunističog glupiranja.Ako želite govoriti o onome što su vojnici  radili ili trebali raditin u Afganistanu možemo razgovarati,ove tlapnje o motivima profesionalnog vojnika su komunistička glupost.Zašto su uopće oni došli u Avganistan i kada?Navodno su srušene neke zgradice i par je ljudi otušlo....i još danas  se govori da su ti ljudi negdje na odmoru,zar ne perkose.

Link to comment
Share on other sites

Bajden je održao iznenađujuće dobar govor o Avganistanu, svaka mu je kao u Njegoša. Odlučhom odbranom odluke o povlačenju ostavio je na cedilu "Tramp je kriv, on je potpisao sporazum o povlačenju" ekipu. Čak je uspeo da se nijednom ne zbuni.

  

4 hours ago, Perkos2 said:

Kakav motiv američki vojnik ima kad ode u Avganistan?

Kakve veze ima? Ne povlače se zbog nedostatka vojnika niti zbog vojnih poraza nego zato što znaju da su tih navodno 2000 milijardi dolara što su slupali tamo i vojne žrtve uzaludne jer jednostavno ne mogu da postignu cilj.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ajde stručnjaci kad vec sve morate da branite kazite koji je bio cilj lanja američkog vojnika u Avganistan? Da se unisti Bin Laden? U redu uništen je odavno i nije se tu završilo vec se nastavila kampanja ali kad je procenjeno da će biti velikih gubitaka a i da ostali Avganistanci nisu baš voljni da budu topovsko meso onda se naredilo povlačenje. Ta priča o.profesionalnosti vojnika moze da se uzme u obzir samo za specijalne jedinice.

Edited by Perkos2
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...ajde perkose,od tebe bih očekivao ipak nešto više.Možemo razgovarati o tome da li je moguće u društva tipa Avganistana  utistuni parlamentarnu demokraciju,ili,trebali se uopće petljati u takova društva.Ili,zar je zaista Hatington bio u u pravu,zar je zaista to sukob civilizacija.

Link to comment
Share on other sites

Napuštanje Avganistana je svakako dobra stvar za Ameriku. Imaju oni talibane i kod kuće, koji su im im zauzeli univerzitete, medije i kulturu, koji slede vrlo sličnu tribalističku i totalitarnu ideologiju-religiju, koji žele i arlauču "smrt Americi" (i jednako pale američke zastave) isto kao i avganistanski talibani, koji na isti način linčuju i pale ljude i radnje i crkve (takođe sa posebnim pikom na Jevreje i hrišćane) i ruše spomenike kulture i pale knjige i pokušavaju da zabrane i unište svakoga ko se ne priklanja njihovoj religiji itd - prvo treba taj problem da reše, pa ćemo onda videti za dalje...

 

 

No, iz ovog valja izvući i neke pouke, a ja bih primetio dve stvari:

 

i) ovaj fijasko je najčistija moguća manifestacija toga kako funkcioniše institucija zvana država. Izgubljeno je 20 godina i toliko života i toliko sredstava (za to celo vreme niko živi nije mogao jasno ni da formuliše šta se to uopše hoće napraviti u Avganistanu) - a da li će ikome ko je donosio ove odluke biti makar malo snižena plata, da ne pitam da li će neko biti smenjen, a tek da ne pitam da li će neko ići u zatvor zbog toga? Naprotiv, ti ljudi, političari, državni plaćenici, su izašli dobri iz ovog rata i politički i finansijski i statusno i u svakom drugom smislu

 

ii) on bi takođe mogao ljude da nauči makar malo epistemološke skromnosti, da je budućnost (a i realnost generalno) neizvesna, da je predviđanje teško, da postupci nemaju onakve posledice i ishode kakve ljudi (a naročito političari i "tv analitičari") tvrde da će imati, da u kompleksnom svetu često neželjene i nezaračunate posledice odnesu prevagu itd, isl. Ovo bi, sa svoje strane, trebalo dobrano da srubi sve intervencionističke (a naročito megalomanske) projekte, bilo u spoljnoj ili unutrašnjoj politici, ali i u ekonomiji itd, a takođe makar malo da natukne zaverolozima da je moguće da nema nikoga "iza zavese", da nema nikoga koji vuče konce i fino podmazuje svetske zupčanike da bi se sve odvijalo onako kako je on isplanirao još odavno - jer je to u krajnjoj linij nemoguće*

 

Na kraju, kao spona između ova dva poučka, preporučujem jedan dobar tekst (odlomak iz knjige):

 

https://medium.com/incerto/on-neo-cons-and-their-mental-defects-d12685585b11

 

Quote

...Their three flaws: 1) They think in statics not dynamics, 2) they think in low, not high dimensions, 3) they think in actions, never interactions.

 

The first flaw is that they are incapable in thinking in second steps and unaware of the need for it –and about every peasant in Mongolia, every waiter in Madrid, and every car service operator in San Francisco knows that real life happens to have second, third, fourth, nth steps. The second flaw is that they are also incapable of distinguishing between multidimensional problems and their single dimensional representations –like multidimensional health and its stripped, cholesterol-reading reduced representation. They can’t get the idea that, empirically, complex systems do not have obvious one dimensional cause and effects mechanisms, and that under opacity, you do not mess with such a system. An extension of this defect: they compare the actions of the “dictator” to the prime minister of Norway or Sweden, not to those of the local alternative. The third flaw is that they can’t forecast the evolution of those one helps by attacking.

...

 

 

* mada će uvek biti neki procenat lumena koji će tvrditi da je sve što se dešava upravo ono što su ONI i PLANIRALI:

 

Edited by bohumilo
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mladenvzz said:

...ajde perkose,od tebe bih očekivao ipak nešto više.Možemo razgovarati o tome da li je moguće u društva tipa Avganistana  utistuni parlamentarnu demokraciju,ili,trebali se uopće petljati u takova društva.Ili,zar je zaista Hatington bio u u pravu,zar je zaista to sukob civilizacija.

Ma otkud ja znam da li je moguce prevaspitati Avganistance, imam doduse neka saznanja iz prve ruke od drugarke koja je još u Kabulu ali i ona je činovnik UN i gleda to iz svog ugla. Pitao sam šta je bio cilj odlaska američkog vojnika. Ako je bilo uniatenje Bin Ladena kao što neki kazu onda je nakon toga trebalo povuci sve snage pa neka Avganistanci sami odluče ko da ih vodi. Ovako uvukli su ne mali broj ljudi u jednu priču i sad ih ostavili da se sami snalaze. U najboljem slučaju one snalažljivije uvaliće po belom svetu gde je pitanje koliko ce lepo biti dočekani. Avganistanci koji su verovali u boljitak i demokratiju je zasluzuju da budu zrtvovani.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, mladenvzz said:

...ajde perkose,sveznajući,što misliš koliko bi glasova tvoji talibani dobili na općim izborima za,recimo,novu skupštinu.S time da bi sve to štitili profesionalni vojnici.

 

 

Pre jedno 5-6 godina kada se prvi put pominjala mogućnost da talibani izađu na izbore procenjivani su na 15%-20%. Moguće danas malo više jer Ganijeva vlast je bila ekstra loša.

 

@Perkos2

 

SAD je u Avganistan došao da uništi Al Kaidu. Kada su taj posao završili, otprilike 2012/13 onda su odlučili da odrade još jedan veliki "push" protiv talibana i to se otprilike završilo 2015. godine od kada se broj trupa tamo smanjuje i manje više jedini koji ratuju su avijacija, artiljerija i specijalne jedinice. A oni su ratovali čisto zbog prestiža SAD da ne ispadne da su napustili AVG čim su ispunili svoj cilj i ostavili vladu u Kabulu da se snalazi kako zna i ume. Šta se sve dešavalo u ovih zadnjih 5 godina i zbog čega je SAD ovako naglo zaokrenula baš sada verovatno ćemo saznati kada ova ekipa krene da piše memoare. Moje mišljenje je korupcija koja je praktično sprečila bilo kakav boljitak u zemlji ali to je samo moj utisak. Vrlo je čudno da je i vlada u Kabulu prestala da daje plate vojsci još na proleće kada je ovaj plan o povlačenju potvrđen. Logično bi bilo da je on digao plate tada a ne obrnuto.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Klotzen said:

 

Pre jedno 5-6 godina kada se prvi put pominjala mogućnost da talibani izađu na izbore procenjivani su na 15%-20%. Moguće danas malo više jer Ganijeva vlast je bila ekstra loša.

 

@Perkos2

 

SAD je u Avganistan došao da uništi Al Kaidu. Kada su taj posao završili, otprilike 2012/13 onda su odlučili da odrade još jedan veliki "push" protiv talibana i to se otprilike završilo 2015. godine od kada se broj trupa tamo smanjuje i manje više jedini koji ratuju su avijacija, artiljerija i specijalne jedinice. A oni su ratovali čisto zbog prestiža SAD da ne ispadne da su napustili AVG čim su ispunili svoj cilj i ostavili vladu u Kabulu da se snalazi kako zna i ume. Šta se sve dešavalo u ovih zadnjih 5 godina i zbog čega je SAD ovako naglo zaokrenula baš sada verovatno ćemo saznati kada ova ekipa krene da piše memoare. Moje mišljenje je korupcija koja je praktično sprečila bilo kakav boljitak u zemlji ali to je samo moj utisak. Vrlo je čudno da je i vlada u Kabulu prestala da daje plate vojsci još na proleće kada je ovaj plan o povlačenju potvrđen. Logično bi bilo da je on digao plate tada a ne obrnuto.

Mene zanima da li je tamo bio samo vojni deo ili su i civilno bili angazovani tipa Viskoki predstavnik za BiH ili u pravosuđu kao na Kosovu na primer. Pitam zato što znam iz ličnog iskustva da su i ti činovnici koji dolaze iz raznih zemalja podlozni korupciji. To brzo postane biznis koji donosi lepe prihode i niko više i ne pokušava da modernizuje društvo. Radi se taman toliko da ponovo na kraju godine budu odobrena sredstva koja će zajednii da podele neki činovnik Ukrajinac sa lokalnim činovnikom.  Zato avganistanki vojnik koji nije imao mogučnost da bude deo toga neće da ratuje.

Link to comment
Share on other sites

Nije bilo uprave stranaca ako misliš na nešto tipa onoga u Iraku. Ovde su zvanično SAD samo podržale Severnu Alijansu koja je uz njihovu pomoć potukla Talibane i preuzela državu. Postojala je privremena lokalna kontrola od strane NATO kada bi se neke veće operacije radile ali to je bilo samo dok iste traju i samo u bezbednosnom smislu.

 

Ovih dana sam se naslušao primera koji su smešni ali to je tako funkcionisalo godinama. Komandant baze prijavljuje da ima 1000 vojnika a ima ih 100, ne treba biti maher pa skontati šta je radio sa preostalih 900 plata i ostalog što je stizalo za te vojnike.

 

Najpoznatiji primer je kada su braća Karzai delili kredite šakom i kapom svojim prijateljima i rodbini. Rezultat je da je od milijardu dolara kredita banka uspela da povrati 180 miliona $. Jasno je da je lova ispumpana i završila u njihovim džepovima.

 

Zatim uzgajanje droge. Ako mi ovde u Srbiji znamo za to onda to znaju i svi u AVG. Ali niko se nije mrdnuo zato što svi dobijaju mito da ćute. Mogu misliti tek sada pod Talibanima kako će da procveta taj biznis 🙂

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Klotzen said:

Ovih dana sam se naslušao primera koji su smešni ali to je tako funkcionisalo godinama. Komandant baze prijavljuje da ima 1000 vojnika a ima ih 100, ne treba biti maher pa skontati šta je radio sa preostalih 900 plata i ostalog što je stizalo za te vojnike.

 

Najpoznatiji primer je kada su braća Karzai delili kredite šakom i kapom svojim prijateljima i rodbini. Rezultat je da je od milijardu dolara kredita banka uspela da povrati 180 miliona $. Jasno je da je lova ispumpana i završila u njihovim džepovima.

Tačno.

 

Otkud onda čuđenje zašto se "baš sad" povlače. Jednom moraju. Štagod kasnije bilo sa Bajdenom ovaj posao je završio.

 

1 hour ago, Perkos2 said:

Pitam zato što znam iz ličnog iskustva da su i ti činovnici koji dolaze iz raznih zemalja podlozni korupciji. To brzo postane biznis koji donosi lepe prihode i niko više i ne pokušava da modernizuje društvo.

Ne može niko da modernizuje društvo, može da mu se pomogne. Vidi se i na Avganistanu kako to zavšava, stotine milijardi dolara jednostavno ispare. Čak i da imaš na raspolaganju (hipotetički) neograničen novac ne postoji poznata tehnika da se to izvede, suviše je varijabli i neočekivanih posledica. Zapad, pogotovo Amerika, ima dosta problema i kod kuće koje ne zna da reši a kamoli Avganistan.

Link to comment
Share on other sites

Amerika nema nikakvu obavezu da brani i voli Avganistan vise od samih Avganistanaca. Koliko vidim, iskljicivo muskarci beze iz Kabula; pa gde su im zene, deca i starci? Zakljucali ih po kucama i sturnuli? "Zbogom zeno, odoh ja a ti se snadji, bice talibani ok prema tebi, ja cu da se mucim tamo na Zapadu"? Sto te muskarcine nisu uzele puske i hamvije koje im je USA poklonila i suprotstavile se teroristima? Kabul grad od 4 miliona stanovnika pade bez ispaljenog metka? A da, ANA je lose uvezbana, sreca pa su talibani iz pustinje uvezbani od strane NATO profesionalaca za gradsku borbu. More, Bajden je odrzao odlican govor. Trebalo je da im kaze jos stosta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Naravno da moze da se modernizuje drustvo, kako su ga vratili u serijat, tako mogu i da modernizuju, samo sto za ovo treba dosta novca, a za ovo drugo ni dolar. 

 

Amerika ne da nije izgubila,vec je i dobila jer njima racunica nikad nije u minusu i ko misli da su oni esto izgubili i da nisu znali sta ce se desiti taj je lud.

 

U principu Kina i Rusija su najgore jer su njima Talibani ok i kvalitetniji partneri od ove druge proamericke vlade. 

 

Normalno je da ce Talibani dati na pocetku ''slobodu'' ali to ce se pratiti par meseci i posle sve po starom, jer oni su jednostavno takvi,a nisu se krili po planinama godinama da bi oni i protivnici imali ista prava, to bi bilo svetsko cudo da ostane tako, niti bi se ljudi penjali na krila aviona i bezali.

 

Ta tkz podrska u narodu je tek smesna,pa ovde se plase da ne ostanu bez posla pa nemaju muda da kazu jednu lose u vucicu, zamislite tamo kako je sa Talibanima. Manje drzave su dobile signal da ma sta uradile za ''saveznike'' uvek mogu dobiti dildo u  pedu bez lubrikanta i to je jednostavno tako.

 

Dugo nije bilo opsteg sranja, mozda i nece bas ubrzo, ali bice ga sigurno. Saveze Kine, Rusije i Kine se vidi iz aviona, zajebavaju masu glumeci dobrog i loseg policijaca..

 

Asad, Talibani,ludilo u Libanu, Jemenu..itd..nista nije zavrseno, bomba tempirana otkucava dok sve ne ode bespovratno u qrac..

3 minutes ago, Prijatelj Mitar said:

Amerika nema nikakvu obavezu da brani i voli Avganistan vise od samih Avganistanaca. Koliko vidim, iskljicivo muskarci beze iz Kabula; pa gde su im zene, deca i starci? Zakljucali ih po kucama i sturnuli? "Zbogom zeno, odoh ja a ti se snadji, bice talibani ok prema tebi, ja cu da se mucim tamo na Zapadu"? Sto te muskarcine nisu uzele puske i hamvije koje im je USA poklonila i suprotstavile se teroristima? Kabul grad od 4 miliona stanovnika pade bez ispaljenog metka? A da, ANA je lose uvezbana, sreca pa su talibani iz pustinje uvezbani od strane NATO profesionalaca za gradsku borbu. More, Bajden je odrzao odlican govor. Trebalo je da im kaze jos stosta.

Mitre iz Dubica, naivan si ako si mislio da su Talibani to sami organizovali i osvojili zemlju za nedelju dana...tri podginuta aviona USA navijacije bi zavrsilo posao i krstarece rekete...jednostavno je ovo moralo da se desi..

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Devil In My Pants said:

Saveze Kine, Rusije i Kine se vidi iz aviona, zajebavaju masu glumeci dobrog i loseg policijaca..

 

Sa jednom Kinom bi se i moglo izaći na kraj,sa dve Kine stvari već postaju zajebane ... 😄

  • Ha-ha 6
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Devil In My Pants said:

Mitre iz Dubica, naivan si ako si mislio da su Talibani to sami organizovali i osvojili zemlju za nedelju dana...tri podginuta aviona USA navijacije bi zavrsilo posao i krstarece rekete...jednostavno je ovo moralo da se desi..

 

Sto se kaze, "samo fik i gotovo"?

Hmmm, ne znam kako da ovo protumacim, da su talibani dobili neku vrstu dozvole od Amera pa ih zato nisu klepili? Mozbit, mozda su i neke susedne regionalne sile umesale prste (slabo znam situaciju tamo, samo ono osnovno iz Rambo filmova, hehehe), ali to jednog Avganistanca ne bi trebalo mnogo da brine, vec treba da ih brine cinjenica da su oni sami imali sve moguce resurse da se odbrane, a opet nisu. Zemlja od 40tak miliona stanovnika naoruzana i finansirana od USA pade pred manje od 100 000 gladnih pustinjaka sa kalasnjikovima. Ja tu nikakav poraz USA ne vidim (tu se slazem s tobom), to je poraz Avganistanaca koji ocigledno ne zele modernizaciju drustva i kojima je taj serijat ok. Ona slika opste bezanije radno i borbeno sposobnih Avganistanaca dok su im zene i deca ostavljeni na milost i nemilost talibanima me je stvarno mnogo razbesnela.

Mozda treba i da odem sa ove teme, samo se dzabe nerviram, ajde barem da sam malo bolje upucen pa da nekako doprinesem diskusiji, ali ni to.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Perkos2 said:

Ajde stručnjaci kad vec sve morate da branite kazite koji je bio cilj lanja američkog vojnika u Avganistan? Da se unisti Bin Laden? U redu uništen je odavno i nije se tu završilo vec se nastavila kampanja ali kad je procenjeno da će biti velikih gubitaka a i da ostali Avganistanci nisu baš voljni da budu topovsko meso onda se naredilo povlačenje. Ta priča o.profesionalnosti vojnika moze da se uzme u obzir samo za specijalne jedinice.

 

nisam videla sta brane `strucnjaci`, ali mislim da je poznato da unistenjem bin ladena nisi unistio sve njegove celije...eto, znaci unistavali su teroristicke celije

 

...inace, sporazumom je to obuhvaceno, da se americka vojska povuce ove godine i to pod jednim uslovom - da talibani osiguraju da afganistan nikada ne bude pretnja za usa/ alijansu od strane terorista

 

e sada u cemu je problem ovde pa se polemise,

da li u tome sto su se povukli ili sto se trupe nisu bolje povukle? Jer da se povlace - to su i potpisali da ce da urade.

(ovo ne pitam tebe perkos, vec sve one koji nisu jasno rekli sta tacno nije u redu sa povlacenjem

 

 

Link to comment
Share on other sites

Eto ipak cu probati ja da odgovorim,  iz nekih mojih izvora informacije kazu da je  problem  nastao što su talibani prerano krenuli da zauzimaju teritoriju, pogotovo Kabul. Valjda je trebalo da se sve odradi nakon 11.09.  Videcemo vremenom koliko je verovati talibanima i kako če završiti njihovi konkurenti na terenu. Čisto sumnjam da već nema odmazde a vremenom će biti sve gore.  U svakom slučaju ova situacija otvoriće oči kod mnogih koji su smatrali da će im neko treći doneti boljitak, ratovati i organizovati državu umesto njih samih. 

Edited by Perkos2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...