Jump to content

NATO SAVEZ: Opsta tema


McCarthy

Recommended Posts

Naravno da je sve goli interes a u Avganistanu svi imaju neki interes a sirotinja ce uvek ostati sirotinja. Ove jadnike su prvo trebali da nauče da pišu i čitaju pa tek onda da im obuku uniforme. Regrutaciju su imali oduvek i vojnu obuku.

Link to comment
Share on other sites

Moze mala pomoc za idiota poput mene u vidu jednog dummy objasnjenja sta se sve desava sa Avganistanom?
Nekakav Dummy crash course, bio bih bas zahvalan.
I istorijsku pozadinu, sve. 
Znam nesto malo, nisam siguran da li da verujem u interpretaciju koja mi je predocena i vremenom slagana u podsvesti.

Hvala puno.

Trump u feb 2020 potpisao “najbolji sporazum ikada sa Talibanima” da ce se za 14 meseci trupe povuci iz Avganistana. I povukle su se.
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Klotzen said:

Talibane naoružavaju pre svega Rusi. Tamo su bili stacionirani i njihovi lideri. Iran je pomagao neke lokalne vođe u zapadnom Aganistanu. Pakistan kao država ne pomaže Talibane ali njihova obaveštajna služba (koja je država u državi) pomaže i šakom i kapom. Zato i imaju zategnute odnose sa SAD dok je država i dalje zvanično SAD saveznik.

 

Kina mislim da ne podržava Talibane jer njima ovo ne odgovara. Dobijaju nesigurnost na granici. Ovo će da se prelije na njihov Sinđan gde i inače imaju problema sa muslimanima.

 

A cime ih to naoruzavaju kad vidimo da Talibani koriste oruzije kojeg tamo ima koliko hoces. Nista specijalno moderno a rusko nemaju, ustvari imaju moderno ali americko ono sto zarobe od ANA-e. A sto se tice Kine:

 

Zanimljivo samo pre tri nedelje?

 

 

 

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

Iskopao sam neke moje postove sa teme o Avganistanu sa blaženopočivšeg foruma.

 

Ovakvo stanje u Avganistanu je proizvod mnogo faktora, istorije zemlje, etničke i plemenske strukture, komunističke vladavine, sovjetske okupacije, američke pomoći mudžahedinima... Zemlja je bila izolovana vekovima. Onda su na vlast došli komunisti, koji su odmah počeli da sprovode radikalne reforme, neprimerene za zemlju kao što je Avganistan. Slobode za žene, zatvaranje džamija, opismenjavanje naroda, zemljišna reforma itd. su naterali mudžahedine da se bore protiv ove anti-islamske vlasti. Onda se dešava prekretnica. Amerika (Džimi Karter) je tada počela pomagati te radikalne islamiste, nadajući se da će Sovjeti pritrčati u pomoć svojim saveznicima, što se i desilo. Ulazak Sovjeta u rat je bila katastrofalna greška. Američka pomoć se povećava, muslimani sa svih strana sveta dolaze da se bore protiv sovjetskih infidela. Sovjeti su se u Avganistanu ponašali kao Amerikanci u Vijetnamu, jer su bombardovali sela i gradove pod kontrolom mudžahedina. Mnogo civila je poginulo. Izbeglica je bilo na milione. SSSR je 1989. bio pred raspadom, pa povlače vojsku. Amerika tada opet čini grešku, jer umesto da drže na lancu zveri koje su kreirali, oni ih puštaju sa lanca. Amerikanci povlače svoje osoblje iz regiona i prestaje materijalna pomoć. Glavnu ulogu u pomaganju mudžahedina preuzimaju 2 "miroljubljive" zemlje, Saudijska Arabija i Pakistan. Komunistička vlada pada 1992. godine i onda počinje civilni rat između mudžahedina, a kasnije se pojavljuju i talibani. Mogu da zamislim razlike koje su dovele do rata među njima. Verovatno su jedni bili da se za krađu počinilac bičuje, drugi da se seče ruka, a treći da se ubije. 1996. godine na vlast dolaze najgori od svih, talibani.

 

Razlozi za sadašnji rat su jednostavni, napadnuta je Amerika. Da nije bilo 9/11, talibani bi i dalje sprovodili svoj teror. Amerika mora da ostane u Avganistanu da popravi svoje greške, da uništi islamski fundamentalizam. Ali, nije dobro to što sada rade. Da bi porazili talibane i Al Kaidu u određenim regionima, oni naprave pakt sa lokalnim mudžahedinima. Na taj način, oni osnažuju klanove i umanjuju uticaj centralne vlade koja samo može da sprovodi reforme u Kabulu, a u ostalim regionima se ništa ne menja. Zločini protiv civilnog stanovništva još više pogoršavaju situaciju. Praktično, tako samo regrutuju nove teroriste. Uz to, Karzai je sumnjiv čovek.

 

Pogledajte dokumentarac "Where in the World Is Osama Bin Laden?" Jedan detalj iz njega : reditelj je u jednom selu u Avganistanu i priča sa stanovnicima. Vidimo blatnjave ulice, skoro sve kuće su porušene, a deca idu u školu bez krova, sa rupama od bombi i metaka na zidovima. Sa druge strane, čujemo da se za ratove u Iraku i Avganistanu izdvajaju desetine milijardi dolara, od kojih je dobar deo namenjen za obnovu infrastrukture. Ali, stanje na terenu se ne menja. Pukovnik Stiven Vilijams je lepo objasnio kako dobiti rat u Avganistanu :
 

Quote

U borbi protiv pobunjenika, ubijanje nema rezultata. Treba raditi s ljudima. Oni žele da imaju čistu vodu, lekove. Vole da vide decu kako idu u školu. Onda je teže talibanima da nagovore ljude da se bore za njih.

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Otisli u Avganistan, posekli korov i otisli. Naravno, korov opet izbija.

Ovo je sve tuzno, pretuzno. Poraz celog sveta, poraz svih belosvetskih jebivetara...

Samo jos u jebenoj Srbiji ima onih koji jos veruju u bajke o ratovima za demokratiju, humanim intervencijama, pruzanja sansi narodu Libije, Iraka... Jadni ljudi tamo, jadna deca, zene... One scene sa aerodroma u Kabulu...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, MeanMachine said:

 

A cime ih to naoruzavaju kad vidimo da Talibani koriste oruzije kojeg tamo ima koliko hoces. Nista specijalno moderno a rusko nemaju, ustvari imaju moderno ali americko ono sto zarobe od ANA-e. A sto se tice Kine:

 

Zanimljivo samo pre tri nedelje?

 

 

 

 

Imaš ovde o tome :

 

https://cepa.org/careful-what-you-wish-for-russia-and-afghanistan/

 

U samom tekstu imaš dalje gomilu linkova ka drugim tekstovima. Ukratko od 2015. kada su Rusi zabranili upotrebu njihovih baza za NATO kreće zaokret Rusa prema Talibanima i kreće njihovo savezništvo. Talibanima je takođe to trebalo jer to je period kada su SAD imali preko 100k ljudi u AFG i trebili ih svakodnevno. Naravno da im neće dati moderno oružje jer bi time i zvanično potvrdili da oni stoje iza njih. Ovako mogu da se vade da to oružje može još 50-tak drugih država da im proda.

 

Izveštaji o tome su oduvek u medijima jedino ih kod nas mediji skoro nikad nisu prenosili jer naši mediji su ili rusofilski ili ne žele da se zameraju Rusima jer im prodaju prostor u istim. Danas je često prenosio vesti o "neidentifikovanim letovima na severu AFG" ali ni oni nisu objašnjavali kontekst tih izveštaja jer to su sve aluzije da se Talibanima naoružavaju od strane Rusa iz baza u Uzbekistanu.

 

Iran je prvo kontakte sa Talibanima uhvatio kada je želeo da spreči gradnju neke brane u AFG pa je naoružavao lokalne Talibane a ovi su za uzvrat napadali gradilišta u vezi sa tim. Za ISI je valjda svima jasno da podržavaju Talibane od njihovog nastanka, oni su ih najverovatnije i osnovali.

 

Ja sam se nagledao filmova o talibanima ihahaha i tri glavna oružja su kalašnjikov, duška i RPG, tri ikone ruskog naoružanja. Zgodno i za same Ruse da se oslobode starog oružja. Šta Rusi dobijaju ? Dobili su 20 godina uposlenu SAD koja se istrošila tamo a nije negde drugde. Sada dobijaju Talibane na vlasti koji im duguju uslugu, jasno je da Talibani neće smeti da rade ništa na štetu Rusa i njihovih saveznika.

 

Svi u globalu dobijaju jednu veliku nesigurnost u tom regionu ali verovatno smatraju da je mnogo veća korist od proterivanja SAD odatle nego da Talibani vladaju. Potpuno bi bilo nerealno da bilo ko od tih država pravi neki novi pokret umesto da iskoriste Talibane za tu ulogu.

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Gistro Bančo said:

Jesu krenule igre Blame The Russians?😁
Nije njihovo maslo za ramazana svakako ali postaje otrcano. Americka diplomatija to ne radi (ili ja bar ne znam) ali razni analiticari garant krive Ruse za Avganistan. 

Pa ja iako sam prozapadne orijentisan, Rusija je odnosno SSSR sa NDPA jedini pokušao tamo da ustanovi gradjansku odnosno sekularnu državu...Ali jbg, to nije odgovaralo USA,SA i Pakistanu.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, urosg3 said:

sve sve, ali da US Army ne ume da izvede kontrolisano povlačenje i evakuaciju jednog aerodroma je blam po sebi...

Video sam negde hipotezu da su generali koji su se protivili povlačenju namerno uprskali stvar. 

 

3 hours ago, berti said:

Otisli u Avganistan, posekli korov i otisli. Naravno, korov opet izbija.

Ovo je sve tuzno, pretuzno. Poraz celog sveta, poraz svih belosvetskih jebivetara...

Šta su "jebivetri" još mogli da učine? Da ostanu još 20 godina, stuku stotine milijardi dolara, pobiju 100 i izgube 100 vojnika?

 

Ovo je trebalo da urade mnogo ranije ali bolje i sada nego kasnije. Da li je moglo bolje da se izvede? Naravno.

 

5 hours ago, Perkos2 said:

Ove jadnike su prvo trebali da nauče da pišu i čitaju pa tek onda da im obuku uniforme. Regrutaciju su imali oduvek i vojnu obuku

Amerika puca po šavovima zato što nije u stanju da deo svoje populacije nauči da čita, piše i računa kako treba pa ukida testove za prolazne ocene. Previše je očekivati da to mogu da urade u ovoj vukojebini.

 

Inače, koliko sam video na nekoliko mesta deo Srbalja je ovo shvatio kao signal šta će se desiti i kod nas, šifra "na Kosovu neka gledaju i uče".

Edited by Cyrus Smith
slovo
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Cyrus Smith said:

 

Inače, koliko sam video na nekoliko mesta deo Sbalja je ovo shvatio kao signal šta će se desiti i kod nas, šifra "na Kosovu neka gledaju i uče".

 

kao i za sve ostale unaokolo...   zato sam i rekao da postoje narodi za koje nije demokratija ...

 

  gomila komentara na drustvenim mrezama  o Avganistanu govore o tome...

 

  Onaj srbininfo na yt izbacio vec nekoliko videa sa "sagovornicima"  kako ce sad svi ti talibani da dodju u Srbiju..

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Cyrus Smith said:

Inače, koliko sam video na nekoliko mesta deo Srbalja je ovo shvatio kao signal šta će se desiti i kod nas, šifra "na Kosovu neka gledaju i uče".

 

Nije to specificno samo za profesionalne Srbe, i profesionalni Albanci i Bosnjaci se bave istim razmisljanjima - kazu da je Avganistan u dogovoru predat Rusima za Kosovo i Republiku Srpsku...  Bice da je to neki uticaj podzemnih voda na Balkanikuse - svi iz istog kalupa izlaze...

Link to comment
Share on other sites

Ako se ne ubace i zli Srbi u celu priču tačno bi pojedini ostali gladni. Svako iz ove tuzne avganistanske priče treba da izvuče pouke za sebe a ne da se slepo drzi jednom zadate "istine".  Srbija je uvek bila utočište za izbegla lica pa očekujem da i sad pokaze svoju humanost. 

Edited by Perkos2
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Cyrus Smith said:

Ovih par što sam video su mislili nešto u smislu da će Amerikanci pre ili kasnije i odavde otići a onda ćemo mi kao Talibani da sve počistimo za dva dana. Očigledno ima više struja u promišljanju ovog događaja, svaka prema svojoj preferenciji.

Ja sam upoznao neke koji misle da i pored prisutnih Amerikanaca mogu da se prosetaju za dva dana. Ali ta "lađa je otplovila"

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, JohnnyDragon said:

Pa ja iako sam prozapadne orijentisan, Rusija je odnosno SSSR sa NDPA jedini pokušao tamo da ustanovi gradjansku odnosno sekularnu državu...Ali jbg, to nije odgovaralo USA,SA i Pakistanu.

Oh..bilo je tu jos interesantnih igraca koji su podrzavali protivnike SSSR-a. 
Logicna hladnoratovska logika ali to je sada manje vazno, Avganistan je odavno popriste proxy-ratova. Jebiga. 
A talibani prvi put pokazuju meksi pristup, navodno nece zenama odizimati pravo na skolovanje i rad (iako pod odredjenim uslovima). Mislim, jebo kamarilu cija je osnovna premisa religijjska pripadnost ali…sta je, tu je…nadati se ljudski da ce proci bez velikih zrtava. Ostalo ostaje da se vidi. 
Licno, poslije neke euforije uspjeha ocekujem unutrasnje sukobe medju talibanima. Po Avganistanu vrsljaju svakojake grupe, ne prevelike brojnosti ali mogu da zamute ionako mutnu situaciju. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Perkos2 said:

Ako se ne ubace i zli Srbi u celu priču tačno bi pojedini ostali gladni. Svako iz ove tuzne avganistanske priče treba da izvuče pouke za sebe a ne da se slepo drzi jednom zadate "istine".  Srbija je uvek bila utočište za izbegla lica pa očekujem da i sad pokaze svoju humanost. 

 

 

ZbuE3mB.png

 

treba jos ?

 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, urosg3 said:

USA nisu svetska sila broj 1 odavno. Ako treba tačan događaj upad onih klovnova u Senat je celom svetu pokazao da je USA tigar od papira, bez strateške kontrole. Kako se tu stiglo u kratkom roku imam posebno mišljenje, ali ova dva pajaca Tramp i Džoe su samo pajaci. 
Ameri, to jest NATO je ostavio naoružanja ovim ludacima mašala, to neće regionalno na dobro ispadne.

Sta rece, USA "nisu svetska broj 1". Urose reci da si se zajebavao. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...