Jump to content

NATO SAVEZ: Opsta tema


McCarthy

Recommended Posts

Nikakav dil ne djeluje da je posrijedi. Samo raspustena gomila, koja se zove vojskom i policijom napusta sve, plus izuzetno koruptivan birokratski aparat, uzimali su stotine miliona od US i NATO-a za raznorazne dozvole i papire ali je novac uglavnom isao u dzepove a ne gdje treba. 
Talibani su uvijek imali do 35 posto podrske medju narodom.. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Gistro Bančo said:

Nikakav dil ne djeluje da je posrijedi. Samo raspustena gomila, koja se zove vojskom i policijom napusta sve, plus izuzetno koruptivan birokratski aparat, uzimali su stotine miliona od US i NATO-a za raznorazne dozvole i papire ali je novac uglavnom isao u dzepove a ne gdje treba. 
Talibani su uvijek imali do 35 posto podrske medju narodom.. 

Pa šta su sve ove godine radili svi ti instruktori i razni experti koji su odlazili tamo 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Perkos2 said:

Pa šta su sve ove godine radili svi ti instruktori i razni experti koji su odlazili tamo 

Ne bi vjerovao sta sve nisu oprobali…jedino je NDS bio pouzdan i izuzetno efikasan (no oni su mali relativno)  a ogromnu vecinu ostalih sigurnosnih snaga je cinila masa koja je samo htjela tri obroka i platu. Ako se nakanim nekad cu malo sire. 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, JohnnyDragon said:

Taj narod tamo je uvek bio naklonjen sunitskom šerijatu.

Većinom podržavaju talibane, kao što reče Džo, ako oni neće da brane svoju slobodu, što bi mi to radili za njih??

Očito im i nije bila neka sloboda kad se nisu navukli na nju. Nemotivisana vojska ne moze da odbrani ni jedno selo a očito ovo sto zovu avganistanaska armija i na šta je spucano ko zna koliko para nema motiv da brani bilo šta. 

Edited by Perkos2
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

A talibani su svej moj do moga. Svatam da  ne moze 300k biti ozbiljnih, a da ih ima i 10% pruzili bi bolji otpor.

 

Nije tu samo stvar Avganistana, vec i cele regije. Mislim da su im verovatno Iranci pomogli. Nek izbegne ko moze, posle ih samo zasuti bombama. 

 

Ko misli da je normalno to sta talibani rade i da nece biti odmazde, taj nema pojma o zivotu.

 

Zalosno na sta lice narodi u 21. veku..

Link to comment
Share on other sites

Ovo je vec drugi put u godinu dana da NATO kapitulira pred vjerskim fanaticima I prepusta im vlast- prvo se nisu suprotstavili litijasima, a sada ni talibanima…


Zao mi je naroda-opet ce najranjiviji platiti svojim zivotima 

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, JohnnyDragon said:

Taj narod tamo je uvek bio naklonjen sunitskom šerijatu.

Većinom podržavaju talibane, kao što reče Džo, ako oni neće da brane svoju slobodu, što bi mi to radili za njih??

 

jednostavno postoje narodi koji jednostavno nisu za demokratiju i slobodu....

 

svaka slicnost sa....  je slucajna  🙄

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mare80 said:

Rusi bi trebali da budu poslednji koji se sprdaju sa Amerima pošto su isto prošli tamo ... 😄

Doduše oni njihovi puleni su izdržali par godina bez njih,ovi Američki ispisuju istoriju ... 😄

Rusi su ipak mnogo elegantnije otišli, pošto je i poslednje vozilo prešlo most na granici (tada) SSSR on je prešao peške. Za razliku od katastrofe koju sa Amerikanci sebi dozvolili da im se ponovi slika iz Sajgona:

 

Kabul.jpg

Edited by Cyrus Smith
slovo
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, JohnnyDragon said:

Taj narod tamo je uvek bio naklonjen sunitskom šerijatu.

Većinom podržavaju talibane, kao što reče Džo, ako oni neće da brane svoju slobodu, što bi mi to radili za njih??

To je bilo kristalno jasno i kada se kretalo u Avganistan. Politička greška je što su pokušali nemoguću misiju, da od gomile posvađanih plemena naprave naciju i demokratsku državu po zapadnom modelu.

 

Način odlaska i izdaja saradnika koje će sada talibani pobiti je katastrofa sa američku soft power. Oseća se velika kriza u vrhu USA. Posle komedijaša došao je senilac a u redu čeka nedorasla glupača.

 

Da sam na Tajvanu ozbiljno bih se zabrinuo.

Edited by Cyrus Smith
format
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da nesto kazem na ovu temu iz mo ugla sa sjevera Evrope. U principu zao mi je svakog naroda koji pati. Ali ovo sto se dogadja u AVG nije nikakvo cudo.Talibani nisu neka specijalna vojska, niti je Nato dozivio poraz. Nato i ameri se povlace jer sve to kosta mnogo, dok talibane podrzava veliki broj lokalnog stanovnistva i kad imas u dodatku debelo korumpiranu vlast rezultat je bas ovo sto se dogadja sada. A sto tice demokratije na bliskom istoku ja ne znam o cemu vi pricate. Jednostavno njihov islam i demokratija ne idu zajedno. Ovo nije neki moj specijalan zakljucak nego zakljucak iz zivota koji sam vidio i citao o tome iz ovdasnjih novina o obicnim dogadjanjima u tim islamskim sredinama ovdje u Evropi. Islam i demokratija, nidje veze. Mozes misliti (npr) jednom gologuzanu iz Samalije koji nema nista (zivi od neke bjedinje) glavni cilj je 4 (cetiri) zene. Ili kad sam prvi put vidio covjeka kao ove sa slike gore i zenu pored njega kao nindzu sva u crnom do zemlje sa malim prorezom za oci u trznom centru . Ili kad vidim djevojcicu koja ide u prvi razred sa umotanom maramom. Ima toga jos, uh ....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Naravno.

Stanovništvo je oduvek pružalo otpor nekom gradjanskom društvu u Avganistanu.

Stariji pamte i intervenciju SSSR kada su održavali na aparatima marksističku vlast a USA pomagao talibanima šakom i kapom.

Ništa se tamo nije promenilo.

To je ogromna zemlja da bi je se tako lako osvojilo za 2-3 nedelje da je bilo otpora .

Slažem se, oni koji nisu iz Islam priče će da najebu, ali tbh, takvih je 5 do 10%, nadam se da će emigrarati.

Uostalom, odredjene kvote za avgane su već date, Kanada recimo već poziva 20000.

Nije malo (eh što ne daju kvotu i za Srb🙄?)

Tako da, sve u svemu, šta se kuva to se jede.

I apsolutno se slažem sa @koca popovic, bliski istok , odnosno suniti i demokratija su kao Jupiter i Zemlja..Nidje veze.

Ljudi ŽELE da žive po tim zakonima i to ti je to.

Slobodarski duh na toj strani sveta poseduju samo Izrael i Šiiti, ovo ostalo čovek da ne žali.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, JohnnyDragon said:

Naravno.

Stanovništvo je oduvek pružalo otpor nekom gradjanskom društvu u Avganistanu.

Stariji pamte i intervenciju SSSR kada su održavali na aparatima marksističku vlast a USA pomagao talibanima šakom i kapom.

Ništa se tamo nije promenilo.

To je ogromna zemlja da bi je se tako lako osvojilo za 2-3 nedelje da je bilo otpora .

Slažem se, oni koji nisu iz Islam priče će da najebu, ali tbh, takvih je 5 do 10%, nadam se da će emigrarati.

Uostalom, odredjene kvote za avgane su već date, Kanada recimo već poziva 20000.

Nije malo (eh što ne daju kvotu i za Srb🙄?)

Tako da, sve u svemu, šta se kuva to se jede.

I apsolutno se slažem sa @koca popovic, bliski istok , odnosno suniti i demokratija su kao Jupiter i Zemlja..Nidje veze.

Ljudi ŽELE da žive po tim zakonima i to ti je to.

Slobodarski duh na toj strani sveta poseduju samo Izrael i Šiiti, ovo ostalo čovek da ne žali.

 

Ne znam da u tom dijelu svijeta ijedna muslimanska zemlja ima nesto priblizno slicno demokratiji? 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Magia said:

Brate, kakav blam! :roflmao: Bez obzira da li je bio neki deal or no deal, ovo je blamaža.

 

25 minutes ago, JohnnyDragon said:

Stanovništvo je oduvek pružalo otpor nekom gradjanskom društvu u Avganistanu.

Zar nisu 70-ih bili najrazvijenija zemlja u regionu i nisu bili vođeni ultra religioznim budalama?

Edited by Darko
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

U AVG glavnu rijec vodi pleme koje se zove Pastuni. Ima ih oko20 miliona i zive uvelikom dijelu AVG ali najvise u sjeveroistocnom dijelu prema Pakistanu.U ovoj raspravi niko ne spominje Pakistan. Ocigledno vam nije poznato da Pakistan tu muti vodu i to zestoko. Cudi me da niko nije izguglo da su britanci izgubili rat sa ovim Pastunima i svi ostali. Isto tako kod njih vrhovna uprava je neko vijece staraca ili tako nesto.Mali dodatak imao sam kolegu Hazara. On kaze da Pastuni ne trpe nikoga. Osvajaju, ubijaju sve redom ko nije njihov. I tu da bude demokratija. Ajde, Isto tako ne znam koliko vam je poznato o rivalitetu izmedju Turske,SA i Irana, ko ce biti vodeci u islamskom svijetu. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Darko said:

Brate, kakav blam! :roflmao: Bez obzira da li je bio neki deal or no deal, ovo je blamaža.

 

Zar nisu 70-ih bili najrazvijenija zemlja u regionu i nisu bili vođeni ultra religioznim budalama?

Ne ne, Šah je vladao do 73, posle toga su marksisti preuzeli vlast (NDPA, narodna demokratska partija Avganistana), pa su sovjeti intervenisali na  tek 14ti poziv vlade Avg , i to je trajalo do kad je trajalo, posle toga Talibani preuzimaju štafetu uz pomoć USA.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, koca popovic said:

Ocigledno vam nije poznato da Pakistan tu muti vodu i to zestoko.

Naravno da je tako. Ne bore se samo Paštuni iz Avganistana tamo, nego i iz Pakistana. Bilo kako bilo, blamaža. I naravno, svaka čast USA što su ostavili svoje saveznike tamo na cedilu, pogotovo Avganistanske prevodioce. 

 

Edited by Darko
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Darko said:

Naravno da je tako. Ne bore se samo Paštuni iz Afganistana tamo, nego i iz Pakistana. 

Mislim da niko nije siguran koliko tu Pakistan zaista ima uticaja. Pojedinci u pakistanskoj drzavi sigurno imaju barem neki, ali Pakistan vec 40 godina nema kontrolu nad pojasom uz Avganistansku granicu. Jednostavno vojska tamo i ne ulazi bez preke potrebe, a policija je formalno prisutna. Nema sumnje da Pakistan poseduje vojnu silu koja bi mogla tamo da uspostavi kontrolu, ali nemaju zelju za pocinjanjem gradjanskog rata koji bi trajao u nedogled.

Edited by DJORDJE
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, koca popovic said:

niti je Nato dozivio poraz

Ovde moram da se ne složim. Poraz je, ostalo je spinovanje tipa Milošević i Kosovo. Pa za šta su ginuli svi ovi Američki i drugi NATO vojnici u Avganistanu? Štaviše, intervencija je još više radikalizovala islamiste tamo, misliš da će se ovih 20 godina tamo zaboraviti tek tako? Pa čak i ako je Al Kaida oslabljena, fundamentalisti će se posla ovoga još više osiliti i samo će neka druga organizacija da ih zameni. Ne vidim kako ovo nije poraz. 

Edited by Darko
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, JohnnyDragon said:

Slažem se, oni koji nisu iz Islam priče će da najebu, ali tbh, takvih je 5 do 10%, nadam se da će emigrarati.

Uostalom, odredjene kvote za avgane su već date, Kanada recimo već poziva 20000.

 

Eh, a kad sam ja pricao da je Kanada zapadni Sibir. Kad ne znaju sta ce sa tobom, a ti nemas pare vec si neka uboga sirotinja, onda te posalju u Kanadu da lovise losose i eventualno vozis za Uber. :classic_laugh:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...