Jump to content

NATO SAVEZ: Opsta tema


McCarthy

Recommended Posts

24 minutes ago, Div said:

 

Upravo tako, iz naroda, mase može da dođe nezadovoljstvo ali ne i konstruktivne ideje i rešenja, za to je ipak potrebna koncentracija pameti, jasan cilj, definisan, predstavljen toj masi kao nešto što su tražili, što je njihova ideja.

U Nemačkoj u vreme Branta je stasala generacija mladih, rođenih posle rata koji nisu želeli da nose teret krivice roditelja i dedova, hteli su da budu deo veta, a tada je u svetu bila dominantna ideja mira i saradnje, poklopila se spremnost jednog političara da napravi gest, dotad neviđen u istoriji, sa 7opštim trendom u svetu i među mlađom generacijom u Nemačkoj. 

Istovremeno, na vlasti u USA je bio Nikson, desničar koji je okončao rat u Vijetnamu, dok je Brant kao levičar stekao veliku popularnost u svetu zbog približavanja istoku, ali ne u sumnjivim poslovima, ne napuštajući principe demokratije. Zanimljivo, obojica su karijere završili ostavkama zbog obaveštajnih afera.

 

Tacno. Da se kojim slucajem trazilo odobrenje mase, danas bi na americkom jugu jos uvek vladala segregacija, a garantujem da ni u vecini evropskih zemalja ne bi bili dozvoljeni istopolni brakovi. Ja sam u Nemackoj prvi put boravio 90te , a onda sam sa prekidima dolazio svakih nekoliko godina i mogao sam da pratim kako se zemlja menjala poslednjih 30 godina. Od izrazite rasne netrpeljivosti prema recimo Nigerijcima 90tih , danas su postali multietnicko drustvo u kojem emigranti ili potomci emigranata zauzimaju mesta u policiji, politici, na televiziji, sto je pre 30 godina bilo nezamisljivo. Brant je pokrenuo lavinu, a ostali su jednostavno bili prinudjeni da slede. Pogledaj samo kako je Merkel kao konzervativac reagovala na izbeglicku krizu pre nekoliko godina.

Da li je Margaret Tacer imala podrsku da kazni engleske klubove zbog huliganskog ponasanja navijaca? To je razlika izmedju lidera i populista, a nama su se na zalost zalomili populisti. I dalje cekamo Branta, Dzonsona, Tacer.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 7/24/2021 at 4:55 PM, Mama_mia said:

 

Puzigaca ta antinato raspolozenja ne moze da razume, ali ja mogu...

 

To je Ponos i Inat da ti niko ne treba da si veliki i jak kao celik

 

Gordost/bahatost. Jedan od 7 smrtnih grehova.

 

E moji srBski 'riscani.... 

 

Link to comment
Share on other sites

...nije to u redu porediti neuporedivo, ali je osvezavajuce

uprkos tome sto znamo da su ocekivanja pojedinaca da se srb unormali - nerealna

 

Pa Nemacka je takodje bila jedna totalno nenormalna zemlja,

ali postojala je volja pa su sa njom dosli novi, bolji zakoni koji se primenjuju.

Nemci su disciplinovani i postuju sadasnje zakone skoro isto kao sto su tridesetih postovali nacisticke anti-jew zakone.

 

...i ne zaboravite da je Brant dobio izbore sto znaci da je vecina bas njega zelela,

a u srb nikako da dobiju izbore oni koji bi se ponasali ili uradili nesto cime bi drzava mogla da se ponosi.

 

Tu je naravno pitanje postavke sta jedan narod cini ponosnim...znamo, vecinu ulazak u NATO ne bi ucinio ponosnim, neka rezulacija takodje, zakon o negiranju G. takodje...Ili da budes pravi diktator i uprkos ovima sto pojma nemaju kako da se unormale, ti im

nametnes sve to sto treba...ali pitanje je koliko dugo ce sluzba takvog `kosmopolitskog i nepravoslavnog` da te trpi

 

Imamo primer da Zorana Djindjica nisu trpeli ni dva i po minuta. I on je takodje imao neku sitnu podrsku, ispred sebe postavio nacionalistu kostunicu i pobedio...cak i on je morao da zonglira i zamaskira svoje prave progresivne namere ...

 

ali patijote su tu da razotkriju i ubiju izdajnika ili tek da ga izopste iz politike...

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Navodno su poceli da bombarduju prosle nedelje ali svega par letova dnevno. To je premalo. Mislim da svi cekaju septembar da vide da li ce Talibani ispostovati dogovoreno pa ce se verovatno onda reagovati ozbiljnije. Ko zna sta je sve u tom dogovoru.

 

Ovo kako se odvija za sada deluje kao pravi fijasko SAD politike u AFG.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Klotzen said:

Ovo kako se odvija za sada deluje kao pravi fijasko SAD politike u AFG.

Kada su krenuli tamo upravo sam mislio da će se desiti ono što se sada dešava. Nije mi jasno da li je moguće da je društvo oko Buša mlađeg stvarno mislilo da mogu da donesu demokratiju na tenkovima u društvo koje je kulturološki potpuno nespremno ili su se totalno cinično pretvarali.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, MeanMachine said:

 

Pao Kandahar? 

 

Jel neko ima info da li je NATO uopste planirao neke mere ako Talibanima ovako brzo krenu da napreduju? Mislim tik uz Pakistan je udarna grupa nosaca aviona Ronald Regan.

NATO nikada nije igrao preveliku ulogu u Avganistanu. NATO-va uloga je bila , sa strane klasicnog vojnog djelovanja, vrlo mala. Okosnica vojnog djelovanja su bile USFOR-A, UK vojska i jos poneka koaliciona  nacija koja je slala klasicne borbene jedinice. Prilicno zamrsena hijerarhijska struktura je postojala u Avganistanu.

Edited by Gistro Bančo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Postoji mogućnost da je postignut dogovor sa Talibanima da ne idu protiv SAD. Sećamo se da je SAD udario u AVG da istrebi Al-Kaidu. Realno to je završeno još pre 5-6 godina kada su njihove kopnene trupe prestale da izvode operacije po AVG tako da možda gledamo i predaju AVG Talibanima. Pregovorima sa njima traju već par godina, nešto je definitivno dogovoreno čim su SAD odlučili da odrade ovo što sad gledamo.

 

Ako nema nikakvog dogovora sa talijima onda je ovo najveći neuspeh u istoriji SAD.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Klotzen said:

Postoji mogućnost da je postignut dogovor sa Talibanima da ne idu protiv SAD. Sećamo se da je SAD udario u AVG da istrebi Al-Kaidu. Realno to je završeno još pre 5-6 godina kada su njihove kopnene trupe prestale da izvode operacije po AVG tako da možda gledamo i predaju AVG Talibanima. Pregovorima sa njima traju već par godina, nešto je definitivno dogovoreno čim su SAD odlučili da odrade ovo što sad gledamo.

 

Ako nema nikakvog dogovora sa talijima onda je ovo najveći neuspeh u istoriji SAD.

Nema tu nikakvog dila..Bajden je uvijek bio protivnik dugotrajnog prisustva trupa u Avg.

 

Link to comment
Share on other sites

Dogovor je uradila Trampova administracija on je samo mogao da obori dil ili da ga sprovede. Obzirom da njemu politički odgovara da se povuče a krivicu svali na republikance on je to drage volje uradio. Ali meni kao posmatraču sa strane je to i dalje neuspeh SAD u celini i za obe stranke.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Klotzen said:

Dogovor je uradila Trampova administracija on je samo mogao da obori dil ili da ga sprovede. Obzirom da njemu politički odgovara da se povuče a krivicu svali na republikance on je to drage volje uradio. Ali meni kao posmatraču sa strane je to i dalje neuspeh SAD u celini i za obe stranke.

Svakako tacno. Samo dodao bih i da je i za NATO ovo samar.

A opet, sizoidna je to situacija sa Avganistanom iz ugla USA. Jedino mi je zao sto sam bio lijen pa nisam pravio neke biljeske boraveci tamo jako dugo i radeci.  

Edited by Gistro Bančo
Link to comment
Share on other sites

Bez veze, vecina postova.

 

Nije NATO bog, ne "uvodi" demokratiju, samo brine za sopstvene interese.

USA, sa nekim saveznicima, usli su u Avganistan ra razbiju Al-Qaedu, da se ne ponovi 9-11, tj. rusenje blizanaca i terorizam. A da li muslimanski ekstremisti siluju i ubijaju u svojim selima, to njima ni u dzep ni iz dzepa.

 

Ni u ex-Yu, nije NATO uskocio zbog ljudskih prava. NATO ima clanice koje placaju za zastitu sopstvenih interesa, pa je uskocio jer su Srbi sjebali kopnenu vezu izmedju clanica Grcke i Nemacke.

Pojednostavljujem i hocu da skratim.

 

NATO ne intervenise u nekim, mnogim, africkim drzavama gde bukte plemenski ratovi. Tamo nema sirovina, trziste nije ni za sta i ne kupuje americke proizvode i nikoga nije briga.

 

Tako i Avganistan, rupa bez dna i nikome potrebna. Neka ne salju teroriste, pa je sve OK. Neka se jebu sami kako znaju.

 

Ja sam filantrop, volim ljude i zao mi je svake Avganistanke koju sakate Talibani.

Ali brinem i za sopstveni budzet, imam dete i zenu, i necu im nastetiti placajuci za neke bombe i granate na drugom kraju sveta.

 

Mojem detetu sladoled i letovanje, a Avganistanci neka se snadju kako hoce.

 

 

Edited by zoran59
  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, zoran59 said:

Ni u ex-Yu, nije NATO uskocio zbog ljudskih prava. NATO ima clanice koje placaju za zastitu sopstvenih interesa, pa je uskocio jer su Srbi sjebali kopnenu vezu izmedju clanica Grcke i Nemacke.

I zbog samog kredibiliteta NATO, sto je jos tada javno rečeno, ne iz NATO, nego su to rekli analitičari, i kako je @Perkos2 rekao na drugoj temi, i u pravu je.

 

Što se tiče Avganistana, pa taj Avganistan je oduvek poznat kao rupa bez dna, i što bi se neko uopšte njima bavio duže nego što je neophodno.

Link to comment
Share on other sites

@zoran59

Dodao bi samo jos jednu stvar. To povlacenje je trebalo da se desi tacno pre deset godina kada je ubijen Bin Laden, jer je pocetni cilj te operacije i bio unistenje teroristickih grupa u Avganistanu. Medjutim, na Zapadu uvek ima i onih koji misle da je u zemljama kao sto je Avganistan moguce nametnuti  english common law uredjenje. Kazem na Zapadu , jer Amerika jeste bila pokretac i vodja cele operacije, ali su u njoj masovno ucestvovale i druge zemlje sto vojno, sto finansijski. Prvi put je Nemacka uputila borbene trupe, Britanija i Australija su angazovale na desetine hiljada vojnika i milijarde dolara u razvoj Avganistana. Vecina tog novca je pokradena od lokalnih politicara, napravljeni su vise nego skromni pomaci u ekonomiji, obrazovanu ,prava zena. 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Milenko Puzigaca said:

I zbog samog kredibiliteta NATO, sto je jos tada javno rečeno, ne iz NATO, nego su to rekli analitičari, i kako je @Perkos2 rekao na drugoj temi, i u pravu je.

 

Što se tiče Avganistana, pa taj Avganistan je oduvek poznat kao rupa bez dna, i što bi se neko uopšte njima bavio duže nego što je neophodno.

Zato sto jedno vuce drugo...niti je ovo slucajno,niti NATO bas boli uvo za sve. Ocigledno se tamo nesto veliko sprema, a sta videcemo u godinama koje dolaze. Nije ovo raspad armije ovo je vec dogovoreno, prosto je nemoguce za par dana osvojiti sve ovo uz savremeno oruzje koje su imali..bez obzira na kvalitet Talibana.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Pa nije u pitanju kvalitet Talibana vec nekvalitet afganisanske armije, raspad su od kako su ih osnovali posle dolaska NATO-a u Afganistan. Pa Obama koji je planirao da se povuce iz Afganistana je morao da posalje 100.000vojnika ne bi li zaustavio Talibane i vratio ih na pocetne polozaje, ANA je bila totalno nesposobna. Imas razne snimke gde zapadni vojnici koji su im instruktori pricaju da im deluje da su domaci vojnici ustvari ubaceni saboteri jedan Amer je pominjao da uvek ispucaju malte sve sto imaju iako nigde Talibane ne vide. Pa su poceli da im daju municiju na kasicicu jer nema efekta da im das vise sve ce da ispucaju u prazno.

 

Ili npr da kad im je pauza za caj, kafu ili molitvu opusteno ostave polozaj na izvolte.

 

 

A inace o tehnici pa videsmo u Jemenu, dati tehniku takvim likovima je ustvari kontraproduktivno. Za takve je Tojota pikup sa teskim mitraljezom vrhunac tehnike. Problem je sto je americki MIC video u Afganistanu kravu muzaru pa im prodavao svasta, pa na to dodaj zabranu kupovine ruskih helikoptera koji su modernizovani na iskustvu iz rata u Afganistanu i samim tim daleko bolji za takve uslove plus su poznati Afganistanskim tehnicarima. Jok kupili im UH-60 i sa njima morali da dodju i tehnicari iz Amerike da ih odrzavaju?!? Kad je Amerika odlucila da se povuce prvi koji su otisli su ti tehnicari. Pa Afganistanci ih odrzavaju kako znaju i umeju.

 

Edited by MeanMachine
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, zoran59 said:

Bez veze, vecina postova.

 

Nije NATO bog, ne "uvodi" demokratiju, samo brine za sopstvene interese.

USA, sa nekim saveznicima, usli su u Avganistan ra razbiju Al-Qaedu, da se ne ponovi 9-11, tj. rusenje blizanaca i terorizam. A da li muslimanski ekstremisti siluju i ubijaju u svojim selima, to njima ni u dzep ni iz dzepa.

 

Ni u ex-Yu, nije NATO uskocio zbog ljudskih prava. NATO ima clanice koje placaju za zastitu sopstvenih interesa, pa je uskocio jer su Srbi sjebali kopnenu vezu izmedju clanica Grcke i Nemacke.

Pojednostavljujem i hocu da skratim.

 

NATO ne intervenise u nekim, mnogim, africkim drzavama gde bukte plemenski ratovi. Tamo nema sirovina, trziste nije ni za sta i ne kupuje americke proizvode i nikoga nije briga.

 

Tako i Avganistan, rupa bez dna i nikome potrebna. Neka ne salju teroriste, pa je sve OK. Neka se jebu sami kako znaju.

 

Ja sam filantrop, volim ljude i zao mi je svake Avganistanke koju sakate Talibani.

Ali brinem i za sopstveni budzet, imam dete i zenu, i necu im nastetiti placajuci za neke bombe i granate na drugom kraju sveta.

 

Mojem detetu sladoled i letovanje, a Avganistanci neka se snadju kako hoce.

 

 

Ne pišete isto na drugim temama, danima traje borba da se dokaze da li je NATO na prostore bivse Yu došao što mu je interes ili humanitarno. I pobedise humanitarci ali tek sad videh i ovaj post.  Inače drugarka(un osoblje) iz Kabula krenula još jutros u evakuaciju, talibani završili posao.

Link to comment
Share on other sites

Ne, tamo je danima jedna grupa pokusavala da dokaže kako NATO nije guzio iz humanitarnih razloga nego zato što je zlo čovečanstva koje ima poseban pik baš na Srbe, a druga grupa je tvrdila da su kao prvo to o zlu neviđene gluposti i anticivilizacijsko bezumništvo, i da su Srbi trebali prvi da se priključe NATO još odmah kad je propao komunizam, zato što su faktički tada već bili pridruženi član, i strateški partner USA*, a kao drugo, da su zvanični razlozi za tadašnje guženje nebitni, nego je vazan samo rezultat.

 

* Npr pravili su tu firmu EI Honeywell Bull, a Honeywell je firma koja radi za vojsku i u čijoj jednoj od fabrika se prave sve USA nuklearne bombe, bar su se pravile

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Devil In My Pants said:

Zalosno sto su dozvolili Talibanima da zauzmu celu drzavu, nahebali su tamo samo tako i krece novi talas izbeglica..sve te velike drzave su jedan go qrac...

 

Pa koje su opcije imali ....

Da konstantno drže nekih 100 000 NATO vojnika tamo  ganjajući se sa Talibanima po planinama ... od ANA očigledno nema koristi,tako da ograničavanje delovanja na avioudare ne bi prelomilo rat ....

Mogli su da plaćaju lokalne plemenske lidere da ratuju protiv Talibana,to su i radili donekle pa se nije pokazalo  kao taktika koja bi promenila tok rata ...

Pročitao sam negde da je za obuku i opremanje ANA potrošeno 86 milijardi dolara (!) ona se raspala u roku od odmah ...

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, mare80 said:

 

Pa koje su opcije imali ....

Da konstantno drže nekih 100 000 NATO vojnika tamo  ganjajući se sa Talibanima po planinama ... od ANA očigledno nema koristi,tako da ograničavanje delovanja na avioudare ne bi prelomilo rat ....

Mogli su da plaćaju lokalne plemenske lidere da ratuju protiv Talibana,to su i radili donekle pa se nije pokazalo  kao taktika koja bi promenila tok rata ...

Pročitao sam negde da je za obuku i opremanje ANA potrošeno 86 milijardi dolara (!) ona se raspala u roku od odmah ...

 

 

 

 

tacno...  Ono sto je uspelo kolko tolko u Iraku to nije uspelo u Avganistanu...  U Iraku su se vladine snage aktivno borile protiv ISISa...  ovde to nije slucaj

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...