Jump to content

Winter is coming


Arsenije Pesic

Recommended Posts

15 minutes ago, Liska Manjina said:

Odakle se ona pojavila? Skočila je sa usranog drveta? Pogledajte ugao pod kojim se ona pojavljuje? Došla je direktno iza leđa NK-a! To znači da je morala da preskoči kompletnu WW ekipu i popriličnu distancu, za koju je Teonu trebalo dobrih 20 koraka. Postavlja se pitanje kako je moguće da ona to izvede?  Sam potez oko promene ruke nije toliko loš koliko sama realizacija.

 

I što neko već reče sve i jedna jebena teorija koju sam pročitao do sad je mnooooooooogo bolja nego ovo govno na kraju.

 

Jedan kvout:

 

Osam hiljada godina postojanja da bi skončao na tako banalan način, okružen vojskom nemrtvih i Bijelih šetača, pored kojih se Arja prosto ušetala kung-fu stilom i završila stvar.

Ja ne razumem zašto se mora da se nacrta da bi bilo prihvaćeno. Arja je posle razgovora sa Melisandrom otišla negde, zar ne. Da li je iskoristila priliku da se popne na drvo, pre nego što su WW opkolili Brena. Da su svi saveti ovde prihvaćeni epizoda bi trajala 7 sati.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Ne sam Safete said:

Kontam da se Nakamura sakrio u podrum 

 

 

Ja juce kad sam video poruku koju mi je @Nicklord poslao i spojlovao me taman kad sam seo da gledam epizodu  :classic_laugh:

 

Ne znam sta da kazem na ovakav rasplet. Zanatski je epizoda odradjena stvarno dobro, scenario je problem. Al nekako je to sve u potpunosti na liniji onoga sto nam D&D serviraju otkad su ostali bez onoga sto je Debeli vec napisao.

 

Kad posmatram sve bez nekih prevelikih ocekivanja, ne mogu da budem nesto posebno nezadovoljan kako je sve ispalo na kraju. Prvobitno sam i ja imao osecaj da ovo nije kraj arca povezanog sa Tudjinima, ali sto vise razmisljam verovatno je to stvarno to. Sledeca epizoda velika priprema za narednu bitku, 5. velika bitka i sesta neki epilog cele serije i igranje na kartu emocija ljudi koji prate seriju tolke godine.

 

Ono sto sam ja shvatio je da mi je emotivna investiranost u celu seriju i pricu dosta pala pre neke 4 godine, tkd mi samo preostaje da se zavalim i pokusam da uzivam u onome sto nam predstoji.

 

 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Liska Manjina said:

Opet se bavimo nagađanjem, i na to su nas ona dva morona naterala! Mater mu jebem ovo je najbitniji momenat u svih 8 sezona i mi ne dobijemo niti razradu, već dobijemo gotov produkt u fazonu - eto mrtav je jebo vas on, sad više nije problem. Kakvo kurčevo šunjanje i skrivanje? Oko Brena je obruč od mali milion mrtvih i desetina Vokera, a u sredini su drvo, Bren i NK. Da ne pričam da je oko celog Vinterfela armija mrtvih koja nadire unutra, a na sve to pada jebeni sneg i ona koliko god da je vešta ostavlja tragove u tom istom snegu.

 

Nije mogla uzeti lice mrtvih obzirom da se i vajtsi i vokeri raspadnu prilikom "smrti".


🤣 Pa, kako kakvog šunjanja, ona je valjda u dilu sa Bogom sa mnogo lica, a njihovi načini su inteligentni i misteriozni, i magični. Ne verujem da su baš čista posla sa njom otkad je prošla njegovu školu. Ona nije klasični ratnik i ubica. Ima i neke specijalne moći kontam.
Meni ništa u ubistvu NK nije banalno. I baš mi se dopada, jer samo na prepad je mogao biti ubijen, nikako drugačije jer je nadmoćniji bio. Ali samo kvantitativno, ne i kvalitativno, jer oni zombiji nisu ni blizu vitezova i ratnika sa druge strane... Pri tom i poznato je u ratovanju da onaj koji se brani ima veći moral na svojoj strani, pa zato i snagu istog. Ovi su imali veću motivaciju nego vojska lelujavih zombija...

Edited by orchid
Link to comment
Share on other sites

@DonJuanTi zaista ne kontaš u čemu je poenta! Ti ne vidiš problem sa ovim instant rešenjima bez ikakve razrade i pozadine? Poenta kompletne serije u kompleksnosti bekraund priče i suština svega je da svaka akcija ima reakciju i da iza svake akcije stoji određena motivacija.

 

Onda su mogli samo odseći glavu Nedu, nije bilo potrebe da se prikazuje kompleksna šarada i spletkarenje nakon smrti Roberta.

Mogli su samo pobiti Starkove, bez ikakve razrade.

Mogli su samo pokazati trenutak kako Belorov hram odlazi u nebo, nije bilo potrebe da se prikaže bekstori.

 

Onda bi se radilo o akcijskom filmu u rangu Ramba, a ne o epskoj kompleksnoj drami.

 

edit: Po tebi bilo ok da Arija kaže raji u Vinterfelu odo ja, čućete šta sam uradila, I da se nakon dve epizode pojavi i odseče glavu Sersi? Čak bi i to bilo manje banalno obzirom da je fejsles asasin, pa može koristiti svoje talente, a ovde to nije bio slučaj.

Edited by Liska Manjina
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Pod drvetom sedi Bren i svi, uključujući NK, gledaju samo u njega. NK poseže za mačem na leđima, kadar ide na jednog od WW, čuje se huk vetra kao od promaje, WW-u se pomera kosa i on se okreće preko ramena da pogleda šta je to. Kadar opet ide na NK i u tom trenutku stiže Arja. Jednostavno je iskoristila što svi gledaju u Brena i niko ne čuva stražu na vratima (ili prozoru, odakle je već došla), proletela između njih i stigla do mete.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Liska Manjina said:

@DonJuanTi zaista ne kontaš u čemu je poenta! Ti ne vidiš problem sa ovim instant rešenjima bez ikakve razrade i pozadine? Poenta kompletne serije u kompleksnosti bekraund priče i suština svega je da svaka akcija ima reakciju i da iza svake akcije stoji određena motivacija.


Ali serija još uvek traje. Ti još uvek ne znaš sve detalje i motivacije i pozadinu, koja postoji kako si i sam rekao.
Previše banalizujete i plastično posmatrate. Ovo nije dokumentarac. A čak i u realnom životu se dešavaju čudni spletovi okolnosti, koji onda na kraju deluju kao da se čudo desilo... Ne, samo nismo primetili sve činioce. Meni se baš sviđa ova nejasnoća, ne bih volela da je bila klasična makljaža i da su se Džon i Nk klali do prekosutra, to bi mi bilo banalno... Sviđa mi se što su svi učestvovali, i što nije kralj ili kraljica odnela težinu cele pobede, već se pokazalo da od malih, običnih ljudi sve zavisi, naravno, ona nije obična uopšte, ali nije sama to uradila, jer da nju nisu spasli pre toga, ne bi ni mogla doći tu gde je došla na kraju... Kapiram da je otrčala tajnim hodnicima koje poznaje jer je tu odrasla, i izašla na neki izlaz za koji većina ne zna... ALi nebitno, svi do jednog su se borili, i to je bitno, niko nije posebno heroizovan... Svi su bili potrebni.

Edited by orchid
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Darby O'Gill said:

Pod drvetom sedi Bren i svi, uključujući NK, gledaju samo u njega. NK poseže za mačem na leđima, kadar ide na jednog od WW, čuje se huk vetra kao od promaje, WW-u se pomera kosa i on se okreće preko ramena da pogleda šta je to. Kadar opet ide na NK i u tom trenutku stiže Arja. Jednostavno je iskoristila što svi gledaju u Brena i niko ne čuva stražu na vratima (ili prozoru, odakle je već došla), proletela između njih i stigla do mete.

Ne moraš mi prepričavati šta se desilo, to sam i sam video. Ovo nije objašnjenje, ovo je klasičan plej baj plej. Ili tvrdiš da je Arija u međuvremenu postala promaja/vetar?

 

Pogledajte dobro na kakvom terenu se bitka odvijala! Oko samog Brena i drveta, a samim tim i NK-a nema drugog drveća, ima jedna praznina, a kao dokaz za to je kadar kad NK sa ekipom prilazi, kadrovi kad Tion trči prema NKu i kadrovi kad NK prilazi Brenu. Dobro se vidi da je to čistina pre drveta i da Ketvuman nije imala odakle skočiti, da nema usranog drveta sa kojeg je mogla doletit. A ugao pod kojim ona doleće na NK-a dokazuje da je ona deletela upravo sa tog područja.

 

Možda je sela u katapult pa se sama lansirala. To bi bilo logičnije nego ovo što vi pišete.

 

Da je skočila sa drveta pod kojim je Bren sedeo imalo bi nekog smisla.

 

edit:

Opet priča o neizvesnosti? Kakva neizvesnost? Svi smo znali da će ga Arja roknuti! Vokeri predstavljaju Smrt, a šta kažemo bogu smrti - NKu? Ne danas! Nestaje uz zvuk bubnjeva! Svi su zauzeti u borbi sa mrtvima sem nje, svi se pojavljuju u paralelnim kadrovima! Bilo je ili će svi izginuti do jednog ili će ga ona roknuti. Da su hteli da pobiju sve onda bi to uradili ranije pošto je bilo milion prigodnih prilika za to.

Edited by Liska Manjina
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Liska Manjina said:

Pogledaj te dobro na kakvom terenu se bitka odvijala! Oko samog Brena i drveta, a samim tim i NK-a nema drugog drveća, ima jedna praznina, a kao dokaz za to je kadar kad NK sa ekipom prilazi, kadrovi kad Tion trči prema NKu i kadrovi kad NK prilazi Brenu. Dobro se vidi da je to čistina pre drveta i da Ketvuman nije imala odakle skočiti, da nema usranog drveta sa kojeg je mogla doletit. A ugao pod kojim ona doleće na NK-a dokazuju da je ona deletela upravo sa tog područja.

 

Možda je sela u katapult pa se sama lansirala. To bi bilo logičnije nego ovo što vi pišete.

 

Da je skočila sa drveta pod kojim je Bren sedeo imalo bi nekog smisla.

 

Tako nekako... bukvalno mi taj njen skok vredja inteligenciju jer na toj poljani apsolutno nije bilo nicega sa cega je mogla skociti sem onog drveta a ono je iza Brena.

Tako da taj katapult sto spominjes mi deluje kao jedino logicno resenje. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, orchid said:

Pa to mu je saopštio njegov prethodnik, msm ja sam to znala, spominjano je, jer očigledno on vidi sve, on je kolektivna podsvest.

 

Kolektivna podsvest koja niti je kolektivna (sada je u jednoj osobi, Trookom) niti je podsvest (osvešćena je u pomenutoj osobi). Orchid, ovo nije primedba tebi već je konstatacija da Cock Merchants više ne znaju gde udaraju.

Link to comment
Share on other sites

Meni se mnogo svidela Džordanovska egzekucija, ali uz samo male modifikacije moglo je da izgleda mnogo logičnije.

Mogli su Brena da postave drugačije, da bude okrenut licem ka drvetu, a leđima ka NKu i ostalim WWovima. 

NK prilazi i obilazi oko Brena, tako da je okrenut leđima ka drvetu. Arja je uštekana iza u mraku, hvata zalet i zaskok, NK u faci WWova vidi da se sprema guženje iza njega, okreće se, hvata je itd... 

 

Eto, da su mene angažovali za 100k dolara, imali bi malo normalniji kraj.

 

Kao gratis, iskreirao bih im da Dotraci ginu u nekom chargeu, ali dok brane odstupnicu ili tako nešto...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Ne sam Safete said:

Grijesim li ili je Sam u prosloj epizodi objasnjavao istu stvar kao i Orchid

 

Ne grešiš, to je Sam p(r)oturio kao aksiom. Nije, međutim, objašnjeno šta bi se stvarno desilo da je NK ubio Memoriju Sveta. Šta, ljudi u Westerosu bi zaboravili šta su doručkovali tog jutra?

 

1 minute ago, AgroUrban said:

Eto, da su mene angažovali za 100k dolara, imali bi malo normalniji kraj.

 

Da su Malog Pericu angažovali za tepsiju bureka imali bismo normalniji kraj.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Esc, ne sećam se tačno svakog dela, gledala sma davno, to se provlači između redova, ja sam to tako shvatila.


@lekoviti, to su neka moja razmišljanja, nije niko to nazvao kolektivna podsvest, već je meni to analogno sa tim. Bren je očigledno neko biće koje nije ni svest ni podsvest nego oba (kao što smo i svi, samo je ovo bajka pa on ima uvid u kolektivnu podsvest). Ili kako je već pisac ove fantazije hteo da to bude u njegovom univerzumu.

Možda u realnosti kolektivna podsvest predstavlja energiju svih, u koju samo u nekim stanjima možemo da zaronimo, ali u njegovoj bajci ona može da se dosegne kako je on zamislio. Ovde je jedan jako moćan lik, koji predstavlja nekakvog čuvara identiteta, kolektivne podsvesti, svesti, memorije i sl.

Nije osvešćena ako neko ko je i svestan, može da se koristi znanjima kolektivne podsvesti. Niti kolektivna znači da to mora biti grupa ljudi koja je toga svesna. To je prosto energija nastala umrežavanjem podsvesti svih, i ona kao takva predstavlja celinu. Jedno. Neki to u našem univerzumu nazivaju bog, neki prosto energija (nasuprot materije je l')... Ona uvek postoji, jer smo svi uvek povezani u nju, bili toga svesni ili ne. Malo je spooky kad je neko svestan toga, tog odmah označe kao nekog vidovnjaka ili vešticu...  Ali to je moje shvatanje realnosti, u njegovoj bajci on podešava realnost i univerzum, i ne mora ništa da ima veze sa ovom našom realnom logikom.

I uostalom ako je neko svestan svojih ili kolektivnih podsvesnih delova, to ne znači da je ta podsvest ne postoji više...

Edited by orchid
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Morali su samu bitku odraditi realinije! U jednoj epizodi  Bendžen i njegov konj razvaljuju 20ak mrtvaca, a u drugoj mrtvaci ubijaju 10 000 konjanika sa plamtećim oružijem u 10 sekundi. Odlučite se ili su čunjevi ili su mamojebi sa nadljudskom snagom.

 

Isto tako Neokaljani izgledaju kao čunjevi, a svi znamo da su trenirani ratnici i da znaju da koriste i štit i koplje. Mogli su na štitove da stave zmajstaklo i da se bore po principu falangi, što su u suštini i radili, sve do ove poslednje epizode.

 

Više mrtvaca je ubila ekspedicija koja je išla iza Zida da uhvati mrtvaca nego armijetina od 50k ljudi.

 

I neko reče mogli su iskopati pravi jarak a ne jebenu rupicu široku po metra.

 

Zašto za ime boga postaviti toliko visoko katapulte i trebušete?

 

Moglo je biti malo više neizvesnosti, same borbe. U jednom trenutku mi se učinilo da ide grupa mrtvaca koji pužu po drugim mrtvacima.

 

Kod Hardhoma cela sila mrtvaca se muči da probije običnu usranu ogradicu, ali ovamo provaljuju debela gvozdena vrata.

 

Puno je nedoslednosti i protivrečnosti, zaista je neprihvatljivo.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pre 8000 godina Azor Ahai, deca šume sa mnogo magije, svi ljudi na svetu su jeeeeedva oterali WW na sever i napravili zid da se ne bi vraćali. Onda evo danas to bude rešeno jednim ubodom bodeža na "prepad"

 

Gledao sam intervju D&D sa GoT kanala o ovoj epizodi (ona od 40 minuta) i oni su ponosni na sebe koliko su pametni jer je NK ubijen bodežom na isti način na koji je i napravljen 😄 

 

 

Inače postalo je iritantno koliko akcije više nemaju posledice. Kontao sam u S7 da su jurili da bi svako bio tamo gde treba za S8 ali sad više nema smisla. Džonovo vraćanje u život je trebalo da bude one time only događaj a za to je stradalo dete na vatri. Sad svi greše konstantno i svi su spašeni svaki put. Evo recimo sad otišli u kripte - niko mrtav. Nema cene za tu grešku

Edited by Nicklord
Link to comment
Share on other sites

e sad, deca sume. videli smo njihove ostatke u sceni sa originale trookom vranom. nema tu puno borbenog potencijala.

 

odavno sam citao onu istoriju vesterosa, ali cini mi se i tu da su opisani kao inferiorni borci. njih su proterali prvi ljudi?

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, dee jay said:

e sad, deca sume. videli smo njihove ostatke u sceni sa originale trookom vranom. nema tu puno borbenog potencijala.

 

odavno sam citao onu istoriju vesterosa, ali cini mi se i tu da su opisani kao inferiorni borci. njih su proterali prvi ljudi?

Taj rat je trajao nekoliko stotina a možda i hiljadama godina koji se završio mirom između njih gde su Deca dobila šume a ljudi otvorene predele. Onda se nekoliko hiljada godina nisu dirali i onda su WW došli i Long night je krenuo. Deca šume se nisu puno borila, imali su divove za to a plus su se wargovali u životinje. 

Long night je kao trajao celu generaciju a pobedili su ljudi i deca šume tako što je taj Azor Ahai/The Last Hero/glavno mudo neko skontalo da ih dragonglass ubija i onda su uspeli jedva nekako da ih oteraju na sever.

Edited by Nicklord
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, lekoviti said:

 

Ne grešiš, to je Sam p(r)oturio kao aksiom. Nije, međutim, objašnjeno šta bi se stvarno desilo da je NK ubio Memoriju Sveta. Šta, ljudi u Westerosu bi zaboravili šta su doručkovali tog jutra?

 

 

Da su Malog Pericu angažovali za tepsiju bureka imali bismo normalniji kraj.

 

shvatih to kao nekakvu 'ne smemo zaboraviti ko smo' apstraktnu pricu

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Esc said:

shvatih to kao nekakvu 'ne smemo zaboraviti ko smo' apstraktnu pricu

 

Pa to "ko smo" baš zbog toga i ne treba da bude spakovano samo u jednoj osobi. Šta ako bi Trookom sutra - daleko bilo - pao klavir na glavu?

Link to comment
Share on other sites

jes tako mora neki back up server da se zakupi, preveliki je ulog da bi se na tome stedelo

ali smesno je sto ne znamo sta bi se desilo:classic_wacko: tu je mogao biti neki tvist sa Jonom posto on ionako ne zna nista:classic_biggrin:

Edited by Esc
Link to comment
Share on other sites

problem je što već neko vrijeme plivaju na talasu popularnosti i generalno im puca da uključe mozak kod pisanja scenarija, uz naravno nedostatak debelog i njegovih knjiga.

koliko su samo usrali epizodu kad mali rikon gine od strijele, ne samo zato što trči pravolinijski (u strahu ljudi ne reaguju racionalno) ali mogli su da ne naprave od ramzija najjačeg strijelca već još većeg zlikovca, tako što je nakon njegovih par promašaja trebao jednostavno da kaže e jbg, i naredi svim strijelcima da ispale strijele na malog. i tu ne bi pomoglo nikakvo kretanje.

a to su opet neke sitnice koje mogu da naprave scenu još upečatljivijom.

zbog takvog generalnog lađenja mozga, preksinoć su dobili epizodu koja, osim onoga što je reditelj fenomenalno izvukao, nije dostojna završetka jednog od najmaštovitijih poglavlja u istoriji tv serija.

Edited by SamoFlacko
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Esc said:

jes tako mora neki back up server da se zakupi, preveliki je ulog da bi se na tome stedelo

 

Taj backup već postoji. Knjige, maesteri, biblioteke po Westerosu, The Citadel i slične stvari su serveri.

 

Cock Merchants su u svojoj beskrajnoj mudrosti sve to zipovali na jedan USB flash drive i sakrili ga u mikrotalasnoj pećnici moleći Stare i Nove Bogove da je niko ne uključi.

 

Edited by lekoviti
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...