Jump to content

Winter is coming


Arsenije Pesic

Recommended Posts

1 hour ago, SteveFrancis#3 said:

 

Neka bude. Samo je ovo sve toliko naivno, detinjasto i half-baked, narocito za seriju koja je ime i reputaciju izgradila na agresivno realistickom i naturalistickom pristupu i obradi high fantasy zanra. Dobili smo neku bracu AndersenTM pod temperaturom.

 

Znači ti očekuješ da armija živih pobedi armiju mrtvih na realan način? 

 

Zanimljivo viđenje

Edited by Jurgen
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddard said:

Videh upravo jednu interesantnu teoriju... nije nemoguće. Molim oprost za sajt koji citiram, al jbg.

 

https://www.cosmopolitan.com/entertainment/amp27313557/game-of-thrones-bran-stark-lord-of-light-jon-snow-fire-wight-theory/

Nisam siguran kuda će Martin ići dalje sa knjigama, ali postoje neke bitne razlike. Derik je upokojen u knjizi, odnosno, žrtvovao je svoj život zarad "Stone lady" (da ne spojlujem knjige dalje onima koji planiraju da čitaju).  Objašnjeno je tada da "oživljeni" uglavnom gube identitet osobe koje su imale za života, i da ih pokreće nešto što im je bilo jako važno u životu. Konkretno za Stone lady, to je osveta. Ali tu dolazimo do glavog pitanja, a to je Jon Snow. Jon je manje više ostao isti posle vaskrsenja. Ako pratimo logiku knjiga, to nije moguće. Dakle, vrlo je verovatno da ni Džon ni Arja u knjigama neće biti ono što su predstavljeni u serijama, i tu ostaje samo Bren kao ključni lik. Ako opet pratimo da je ishodište i knjige i serije isto, onda Bren ima mnogo veću važnost od pukog posmatrača, tj.nešto se važno sprema za njegov lik. Šta, videćemo.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Još jedna stvar je vrlo važna, koja se zaboravlja. Dolazak zime se povezuje sa unutrašnjim uništavanjem Vesterosa. Ko je čitao knjige zna da je rat koji je vođen opustošio sedam kraljevstva i da je u stvari to bio osnovi razlog pojave hodača. Odnosno zlo koje je nastalo u Vesterosu pre svega ubijanjem Regara je na neki način privuklo tamu i zimu. To praktično znači da ako da sve što se dešava u Vesterosu utiče i na ono iza zida. Martin ne pominje NK (možda se pojavi u nastavku, ali ne verujem), tako da ako gledamo da i serija i knjiga imaju isto ishodište, onda je NK nebitan lik i više ima simboličko značenje, nego neku važnost za celu priču. Poenta je u toj zimi, koja nužno ne mora da dovede WW iza zida, ali koja može da bude pogubna po Vesteros jednako kao i WW.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pozdrav ekipa. 

Vidim ima razlicitih dozivljaja, meni je generalno meh...

nisam nesto posebno razocaran nelogicnostima i jeftinim resenjima jer je to postalo bolno jasno i prosle sezone.

ova dvojica su mediokriteti i to je to, ali glavni debil je Martin. Da je som zavrsio knjige drugacije bi to izgledalo i serija bi fercerala sjajno kao i na pocetku.

gledacu naravno do kraja i zanima kako se zavrsava prica naravno, ali ostaje osecaj gorcine za propustenom sansom da ovako fantasticna prica ostane dosledna kvalitetu koji je tako mocno postavila...

O jos nekim detaljima epizode, sta reci...ima vizuelno lepih delova ali ovaj mrak...Recimo Hardom epizoda mi je fantasticna u poredjenju sa ovim. 

Juris Dotrakija???

trebusei ispred zidina???

So long Long Night??? 

Resolution price, mitologija itd...

5/10 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Nicklord said:

Taj rat je trajao nekoliko stotina a možda i hiljadama godina koji se završio mirom između njih gde su Deca dobila šume a ljudi otvorene predele. Onda se nekoliko hiljada godina nisu dirali i onda su WW došli i Long night je krenuo. Deca šume se nisu puno borila, imali su divove za to a plus su se wargovali u životinje

Long night je kao trajao celu generaciju a pobedili su ljudi i deca šume tako što je taj Azor Ahai/The Last Hero/glavno mudo neko skontalo da ih dragonglass ubija i onda su uspeli jedva nekako da ih oteraju na sever.

 

Cekaj, uporedjujes long night gde nisu ni znali da ih dragonglass ubija, sa ovom borbom gde manje vise svi imaju takvo oruzje? pa jbt, onda je taj rat mnogo nerealniji 🙂 kako su izdrzali celu generaciju samo sa konvencionalnim oruzjem+ deca sume?

 

@ovaj klip lekoviti sto je postavio. ako je nekome na tvu izgledalo kao na gornjem snimku, ne znam ni zasto je gledao. bukvalno se nista ne vidi. kod mene je mnogo približnije bilo donjoj varijanti. a monitor na kome sam gledao je star 10+ godina. bas sam obratio paznju na neke detalje koje sam uhvatio u prvom gledanju, na gornjem delu se ni ne naziru, dole se jasno vide.

 

ispadoh apologeta ove epizode, a mnoge stvari mi se nisu svidele tokom gledanja. ali ovde je prilicno pretetano u razapinjanju. plus neki vrlo tupavi predlozi kako je trebalo da se odigra. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da ponovim jos jednom, svaki WW se lako "resava" ako si naoruzan valirijskim celikom ili zmajstaklom. Oni nisu borci, oni su komandanti; njihov talenat nije macevanje, vec podizanje hiljada utvara iz mrtvih. Nema borbe sa njima - ako si naoruzan obicnim macem, oni ga lome jednim udarcem svog oruzja i ti si gotov; ako si propisno naoruzan, WW nema sanse ni protiv Sema. 

Ne pravdam epizodu, i ja sam ocekivao da Dugu noc oseti ceo Vesteros, da se ova borba desava u Kings landing, da Bren pobedi NK tako sto ce se vargovati u njega cim ga pogleda u oci i ovaj se urusi sam u sebe kao crna rupa...Ali ocekivati da se npr. Dzon bori sa NK pet ili deset minuta - to je nemoguce.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Jurgen said:

 

Znači ti očekuješ da armija živih pobedi armiju mrtvih na realan način? 

 

Zanimljivo viđenje

 

Ovo je prilicno jeftina opaska.

 

Svaki fantasticni univerzum je u vecoj ili manjoj meri koherentna celina i ima odredjeno logicko ustrojstvo iliti model/shemu funkcionisanja. Njegove granice i logiku odredjuje sam autor/kreator. Martin je, ocigledno, sam izabrao put kojim je hteo jasno da se distancira od klasicne good vs bad podele, da mu svet bude u nijansama sive, da fantasticni elementi imaju daleko manji znacaj nego kod drugih fellow autora, etc.

 

Sad kao ja idiot i zaboravio sta zapravo gledam. Vrh.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ja mislim da su oni mnogo isekli iz ove epizode. Ima intervju gde Bran glumac kaže da on i NK imaju zanimljiv duel. Sansa glmica kaže da je ubila wighta sa leđa i da jedva čeka da to vide ljudi

 

3 hours ago, dee jay said:

 

Cekaj, uporedjujes long night gde nisu ni znali da ih dragonglass ubija, sa ovom borbom gde manje vise svi imaju takvo oruzje? pa jbt, onda je taj rat mnogo nerealniji 🙂 kako su izdrzali celu generaciju samo sa konvencionalnim oruzjem+ deca sume?

 

Nisu izdržali, White Walkeri su osvojili ceo Westeros i krenuli su na Essos. Borba je bila preživljavanje, nikako ravnopravna. Onda je došao Azor Ahai i jeeeeedva nekako su oterani iza zida nakon čega je podignut zid da bi ostali tamo. Što znači da WW nisu bili idioti pa da budu ubijeni nakon što su skontali šta ih ubija. Kao što doduše nisu bili idioti ni u seriji dok ih nije plot zaustavio 😄

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, SteveFrancis#3 said:

 

Ovo je prilicno jeftina opaska.

 

Svaki fantasticni univerzum je u vecoj ili manjoj meri koherentna celina i ima odredjeno logicko ustrojstvo iliti model/shemu funkcionisanja. Njegove granice i logiku odredjuje sam autor/kreator. Martin je, ocigledno, sam izabrao put kojim je hteo jasno da se distancira od klasicne good vs bad podele, da mu svet bude u nijansama sive, da fantasticni elementi imaju daleko manji znacaj nego kod drugih fellow autora, etc.

 

Sad kao ja idiot i zaboravio sta zapravo gledam. Vrh.

 

U ovom Univerzumu Arja može da ubije svakoga, čak i NK-a. To je poprilično naglašeno. Takođe videli smo da i oni koji imaju darove i  natprirodne moći greše, takvu grešku je napravio i NK. Logika u svakom tom svetu je prilično rastegljiva, naravno da joj se granice pomeraju kako piscu(piscima) odgovara.  

Edited by Jurgen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...