Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

@Amigo

 

Ne valja ni policijski čas ni ništa jer su to krajnosti. Trebalo je prosto uraditi ono što su i drugi. Zabraniti okupljanja više od 3 ili 5 ljudi i kraj priče. Ako policija ne može to da sprovede angažuješ rezervni sastav policije, ako ni to nije dovoljno vojska i njihova rezerva. Kad je već protivpravno proglasio vanredno stanje trebao je bar da iskoriste neke dobre solucije koje je imao od toga na raspolaganju. E ali to ruši rejting vlasti, nije popularno pa se od toga odustalo pa onda zatvaraš celu državu jer ima 10%-20% ljudi koje ne interesuje da poštuje uputstva. Još jedan dokaz da je vlast rasturila državu i da se sve svelo na održavanje rejtinga vođe. Svi koji rade u državnim institucijama to im je prvi zadatak a tek na drugom mestu ono što bi trebalo da im bude primarno.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ma besmisleno je uopšte pričati o tome. Država koja nema snage da se obračuna sa huliganima, država koja nema snage da se obračuna sa divljom gradnjom - logično je da nema snage da se obračuna sa ljudima koji su stoka, a pri tome čine 50%

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ma besmisleno je uopšte pričati o tome. Država koja nema snage da se obračuna sa huliganima, država koja nema snage da se obračuna sa divljom gradnjom - logično je da nema snage da se obračuna sa ljudima koji su stoka, a pri tome čine 50%
A jbg, nemoj biti naivan. Drzava moze al' nece jer joj je to paravojska, neko ko ce da za njih rasrura gudru, batina po potrebi i sl...

Sent from my SM-G965U using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, djole said:

 

Nije stvar u tome. Nego što se ovde sve radi zbog političkih poena, 

 

Tako ti je to manje-vise u svakoj drzavi, politicari se bore prije svega za vlast.

 

1 hour ago, momohyoideus said:

To je zato sto policijski cas nije dobro resenje. To je bila krajnje besmislena mera koja je samo povecala broj kontakta u periodima van policijskog casa.

 

35 minutes ago, Klotzen said:

@Amigo

Ne valja ni policijski čas ni ništa jer su to krajnosti.

 

Sta sam rek'o :classic_biggrin: 

 

Sad bez zezanja, ljudi bi trebali da budu disciplinovani, bez obzira kakve su mjere, ali svi dobro znamo da nisu i da volimo da zayebemo drzavu, kao da je tudja.

Kad sam cu da se prodaju falsifikovani negativni testovi :s_w:, onda sta vise reci. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Amigo said:

 

Sad bez zezanja, ljudi bi trebali da budu disciplinovani, bez obzira kakve su mjere, ali svi dobro znamo da nisu i da volimo da zayebemo drzavu, kao da je tudja.

Ko zajebava državu? Od kada je počela kriza je masovni gang bang nad građanima ove zemlje od strane ljudi koji se predstavljaju kao struka i koji treba da štite ovaj narod od epidemije. Od izjava kako je ovo smešan virus koji postoji samo na facebook-u, preko policijskog časa i pretnji grobljima, sajmovima i slično. Preko proglašene pobede nad virusom u aprilu, preko puštanja teretana i kafana u maju, preko puštanja da se u zemlju uđe bez testa, preko puštanja masovnih godađaja (pre svega utakmica i teniskih turnira), preko izjava dabje virus sada slab i svi treba da se zarazimo, preko izjave drugog stručnjaka kako se o tome ne priča ali to je ok, preko izbora, preko izjava kako utakmice nemaju visok faktor rizika, preko izjava da je virus slab i da će nestati u junu, preko izjava da treba sve pustiti i da će virus nestati do kraja juna, preko pogrešnih podataka o umrlima i zaraženima, preko izjava da je to što nam se dešava posledica neodgovornosti, preko testiranja čiji rezultati stižuza 7-14 dana, preko 10% zarazenog medicinskog osoblja, preko izjave da je sve što se kaže protiv kriznog štaba teorija zavere......Reci mi Amigo, ko ovde koga zajebava? Iskreno. 

  • Like 21
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, momohyoideus said:

Ima li ideje, nacina da se nekako pomogne ovim ljudima? Igrati mjuzikl sa knedlom u grlu je apsurd! Sta je sa propisima o zastiti na radu, to mi prvo pada na pamet? S kojim pravom Vesic i ostala gamad nude hleba i igara po cenu ruiniranja dostojanstva i zdravlja glumaca? 

Beogradjani, ne idite na ove pretstave! Bojkotujte ovo nasilje nad zivotom, nad umetnoscu! 

Srvarno mi dodje da vrisnem! 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Laki21 said:

u aprilu sam pratila na CNN izvestaje njihovog komentatora Chris-a Cuomo-a (brata guvernera NY), nekih 50 godina star, koji je dobio virus. Izmedju ostalog preporucio je da se nabavi ta spravica (a on je sigurno imao najbolje lekarske savetnike) i da se meri %O2 u krvi (pominjao je koje su brojke normalne, a koje ne, ne secam se sad). To je potvrdio i lekar koji na CNN komentarise sve vreme pandemiju. Kaze, kod nekih pacijenata se ne primeti po drugim znacima da imaju problem s nedostatkom O2 u krvi, pa je ovo zgodno imati.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Izvestaj iz Nemacke:

 

Poslednja vest o radnicima Tönniesa: preko 1500 zarazenih (od 7000) radnika, pobeglo im 20 Rumuna iz karantina, a jos jedna grupa je pokusala da pobegne (spakovali kofere i uputili se ka autoputu da ih pokupi neki autobus - znaci organizovano), ali ove uhvatili. Samo me zanima gde li su krenuli i kako nameravaju da prodju sve do Rumunije (preko Austrije/Ceske, Madarske?)

Kod stanovnistva od 3500 testiranih nasli samo 3 pozitivna, pa se nadaju da je to dobra indikacija da se virus nije puno prosirio na ostalo stanovnistvo (moze da bude ako su stranci-radnici se drzali svog okruzenja i nisu mesali s domorocima, sto je vrlo verovatno)

 

Napravili su 6 novih mobilnih mesta za testiranje, jedan od njih u nekom hangaru nekog starog aerodroma (drive through). Trebalo bi da sad mogu 10000 testova dnevno da odrade).

 

Inace, prof za higijenu i javno zdravlje (to je bukvalni prevod) pregledao fabriku i zakljucio da je problem AC koji samo vrti vazduh (i tako hladi) a nema nikakvog filtriranja niti ubacivanja novog vazduha, sto je naravno dovelo do toga da se aerozoli i virus dugo i u velikoj koncentraciji zadrzavaju u vazduhu. Sad treba da ugrade filtere (kao u operacionim salama). Plus da koriste UV svetlost.

 

Ministar zdravlja NRW naredio testiranje svih fabrika za obradu mesa. Nasli novo zariste u jednoj fabrici donnera kod Duizburga, za sada 79 inficianih. Ministar misli da to mozemo da iskontrolisemo bez zakljucavanja te oblasti. Videcemo.

 

Inace, kazu radjena neka studija u Ischglu, nasli 42% domorodaca s antitelima (pitanje je da li samo na SARS-Cov-2 ili su tu i ona na corona virus gripa), od kojih je  85% nije ni primetilo bolest.

 

Remdesivir dobio dozvolu (od odgovarajuce evropske agencije) da se koristi za lecenje.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, wwww said:

Inace, prof za higijenu i javno zdravlje (to je bukvalni prevod) pregledao fabriku i zakljucio da je problem AC koji samo vrti vazduh (i tako hladi) a nema nikakvog filtriranja niti ubacivanja novog vazduha, sto je naravno dovelo do toga da se aerozoli i virus dugo i u velikoj koncentraciji zadrzavaju u vazduhu. Sad treba da ugrade filtere (kao u operacionim salama). Plus da koriste UV svetlost.

 

To je kao kad se negde pocetkom dve hiljaditih koksaki prenosio u zgradama sa centralnom klimom. Upravo to sto opisujes. Mislim da se na VMA pojavila manja epidemija. U zgradi gde sam nekad radila su kad je bila epidemija u Beogradu otvarali prozore ( sreca pa je moglo), a nismo ukljucivali klimu dok nisu promenili filtere. Problem je sa onim zgradama gde opcije otvaranja prozora nije bilo. VMA je taj tip, cini mi se, ako nije neka me neko ispravi.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Plavi Golub said:

 

To je kao kad se negde pocetkom dve hiljaditih koksaki prenosio u zgradama sa centralnom klimom. Upravo to sto opisujes. Mislim da se na VMA pojavila manja epidemija. U zgradi gde sam nekad radila su kad je bila epidemija u Beogradu smo otvarali prozore ( sreca pa je moglo), a nismo ukljucivali klimu dok nisu promenili filtere. Problem je sa onim zgradama gde opcije otvaranja prozora nije bilo. VMA je taj tip, cini mi se, ako nije neka me neko ispravi.

 

To je i bio razlog što su kineski lekari smatrali da VMA nije pogodna za Covid bolnicu, taj zatvoreni sistem ventilacije.

 

Link to comment
Share on other sites

Izvor DW, a B92 prenosi https://www.b92.net/zdravlje/vesti.php?yyyy=2020&mm=06&dd=25&nav_id=1699438 Naravno USA paranoicni na hakerske napade iz Kine.

a sto je najvise zabrinjavajuce je zadnji pasus "...kandidat za vakcinu britansko-švedskog farmaceutskog koncerna Astrazeneca razvijen u saradnji s Univerzitetom Oksford, a kliničke studije izvode se u Brazilu. U cilju proizvodnje milijardu doza vakcine koje su namenjene zemljama u razvoju..."

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...