Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, Laki21 koji lebdi said:

 

Pazi, iako to ne treba uzimati kao apsolutnu cinjenicu, sigurno ima i do toga da je u ovom periodu kovid odneo zivote i nekih ljudi koji bi preminuli zbog hronicnih bolesti koje su ih skrckale (infarkt, teski dijabetes, one najgore bolesti...), puno je tu bilo ljudi i u "lepim godinama", tako da je verovatno i to uticalo da se brojke ne razlikuju u velikoj meri.

 

Druga je tema ono sto stalno pisem, da je steta ako je kovid nekome uzeo i dan zivota, a kamoli vise.

 

Pa meni evo kovid uzima svaki dan zivota.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Zna li neko jos nesto o ovoj studiji koju spominje hrvatski ministar zdravlja?

 

"Beroš je kazao i da je pročitao studiju prema kojoj je virus mutirao te preko 92 posto slučajeva, koji su dijagnosticirani kod novooboljelih ispod 60 godina, nemaju nikakvih kliničkih simptoma. Kaže kako ga je ta informacija razveselila jer bi mogla biti dokaz da je virus mutirao."

Link to comment
Share on other sites

Evo sad se korona opet razvila. Nivo inteligencije ovog naroda rapidno opada a nepostojanje obraza raste. Pod Slobom im je ukrao pare, odveo decu u rat i pretpeli bombardovanje i da  budemo pod najgorim mogucim pljuvanjem celog sveta pa su opet namestili izbore da bi ovaj pao. 

 

Ovo vise nije ni smesno koliko je glupo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Sunshine State said:

Zna li neko jos nesto o ovoj studiji koju spominje hrvatski ministar zdravlja?

 

"Beroš je kazao i da je pročitao studiju prema kojoj je virus mutirao te preko 92 posto slučajeva, koji su dijagnosticirani kod novooboljelih ispod 60 godina, nemaju nikakvih kliničkih simptoma. Kaže kako ga je ta informacija razveselila jer bi mogla biti dokaz da je virus mutirao."

 

Vise verujem hrvatskom ministru nego nasem, to je sigurno.

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Tamburinjo said:

 

Nestorovic je posten i od starta je zauzeo isti fazon za razliku od tog smrada sa tvog avatara sa laznom brigom na licu 🙂

Fendere da je Kon Srdja Jankovic pomislio bih da ti je skinuo ribu. Stvarno ne razumem taj pogresno usmereni bes.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Sunshine State said:

Zna li neko jos nesto o ovoj studiji koju spominje hrvatski ministar zdravlja?

 

"Beroš je kazao i da je pročitao studiju prema kojoj je virus mutirao te preko 92 posto slučajeva, koji su dijagnosticirani kod novooboljelih ispod 60 godina, nemaju nikakvih kliničkih simptoma. Kaže kako ga je ta informacija razveselila jer bi mogla biti dokaz da je virus mutirao."

cula sam negde da je virus valjda dobio vise onih "bodljica" (valjda da bi lakse ulazio u celije), ali da ne znaju da li se to odrazilo na tok bolesti. No moram da proverim gde sam to cula pa cu da okacim kad nadjem.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, wwww said:

cula sam negde da je virus valjda dobio vise onih "bodljica" (valjda da bi lakse ulazio u celije), ali da ne znaju da li se to odrazilo na tok bolesti. No moram da proverim gde sam to cula pa cu da okacim kad nadjem.

 

Negde sam citala i da je Dr Bassetti iz Djenove nedavno slicno pisao, vezano za novije slucajeve zarazenih

Link to comment
Share on other sites

Ljudi, kako se branite od napada panike u ovoj situaciji.

Meni je zaista vrlo cesto jako neprijatan osecaj, pre svega osecaj bespomocnosti. Osecam se kao da je cista sreca da li cu se zaraziti ili ne.

Citate li vesti i odakle? Koje informacije smatrate ispravnim i relevantim, i kako uopste naci pravu informaciju?

 

Ja kada bih gledao TV rekao bih da je sve cool. A osecaj mi je u stomaku da nije tako.

 

Ako slusam ljude oko sebe, kao da je vec trecina Srba pomrla od ovoga. A i to znam da nije.

 

Kako naci mir u svemu tome? Uzasan je ovaj oseca da ne znas sta da radis...

 

Ozbiljan sam.

  • Like 2
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Laki John Terry said:

Ljudi, kako se branite od napada panike u ovoj situaciji.

Meni je zaista vrlo cesto jako neprijatan osecaj, pre svega osecaj bespomocnosti. Osecam se kao da je cista sreca da li cu se zaraziti ili ne.

Citate li vesti i odakle? Koje informacije smatrate ispravnim i relevantim, i kako uopste naci pravu informaciju?

 

Ja kada bih gledao TV rekao bih da je sve cool. A osecaj mi je u stomaku da nije tako.

 

Ako slusam ljude oko sebe, kao da je vec trecina Srba pomrla od ovoga. A i to znam da nije.

 

Kako naci mir u svemu tome? Uzasan je ovaj oseca da ne znas sta da radis...

 

Ozbiljan sam.

 

In general, ne volim osecaj bespomocnosti, a ovde to dodatno pogorsava cinjenica da je mnogo toga nepoznato, nepredvidivo, remeti neki normalan zivot (da ne dodajem opasnost od ozbiljnije obolevanja, bilo mene, bilo mojih najblizih i dragih ljudi).

Frka na poslu pomaze da ne stizem mnogo da razmisljam o tom, ponasam se sto odgovornije mogu i trudim se da na dnevnom nivou uzivam (koliko je bilo moguce uz ovo ruzno vreme).

 

Pa nista, kazes sebi da je ova godina takva, pridrzavas se mera koliko mozes, bavis se necim sto ti pricinjava zadovoljstvo, druzis s ljudima koji ti prijaju  i cekas (zajedno sa svima nama) da ovo prodje....a proci ce! (one way or another 😄 )

(ekonomski momenat ne ubacujem u pricu, to dodatno izdeprimira ljude)

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Laki John Terry said:

Ljudi, kako se branite od napada panike u ovoj situaciji.

Meni je zaista vrlo cesto jako neprijatan osecaj, pre svega osecaj bespomocnosti. Osecam se kao da je cista sreca da li cu se zaraziti ili ne.

Citate li vesti i odakle? Koje informacije smatrate ispravnim i relevantim, i kako uopste naci pravu informaciju?

 

Ja kada bih gledao TV rekao bih da je sve cool. A osecaj mi je u stomaku da nije tako.

 

Ako slusam ljude oko sebe, kao da je vec trecina Srba pomrla od ovoga. A i to znam da nije.

 

Kako naci mir u svemu tome? Uzasan je ovaj oseca da ne znas sta da radis...

 

Ozbiljan sam.

Izgasi sve drustvene mreze, tv i novine. Smanjices napetost drasticno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, LosmiSK said:

Izgasi sve drustvene mreze, tv i novine. Smanjices napetost drasticno.

 

Mene najvise "ubija" to sto niti jedna informacija nema neku tezinu kojoj bi mogao da poverujem. Dakle, to NEPOZNATO mi smeta. Imam osecaj da bi mi bilo lakse kada bi mi rekli AKO ODES U BIOSKOP MRTAV SI. Onda bih znao tacno sta da ne radim. Ovako ne znas da li to kako se stitis ima ikakvu tezinu niti da li su mere dovoljne da se zastitis.

 

Za drustvene mreze se slazem, ali napetost je tu i bez toga. Vidi se u ljudima.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 4/30/2020 at 4:10 PM, mare80 said:

Verujem da ovo ublazavanje mera nije posledica njihove nemogucnosti da podnesu pritisak ili zivaca vec svesti da nemaju ljudske kapacitete da stvari iskontrolisu...

Ne mozes ti da se oslonis na kadar kome bukvalno nacrtas da virus ne sme da udje u domove za stare,bolnice itd,pa ipak se to desi...

Ili ih non stop upozoravas da se zastitna oprema medicinarima mora obezbediti i koristiti,a onda se sazna da su im direktori tih ustanova PISMENO NAREDJIVALI suprotno...

Ti sa takvim kadrom koji si uzgred budi receno sam postavio ne mozes iskontrolisati nista,ne mozes kopirati nikakvo iskustvo iz inostranstva,mozes samo moliti Boga da nas ova epidemija ne udari svom snagom...

Sada na scenu stupa zataskavanje,zamena teza,poluistine,krivljenje drugih...

Uostalom,brzo ce mo saznati za kada se planiraju republicki izbori,ako Vucic proceni da mu je rejting ugrozen ovom krizom,naprecac ce ukinuti sve mere,proglasiti kraj epidemije i nastaviti sa samopromocijom koju ni jednog trenutka nije prekidao i nema tog virusa i propasti koje ce ga spreciti u tome...

Nas,ako tamo negde krajem juna budemo padali po ulicama kao u Vuhanu uvek moze okriviti za neodgovornost,ipak je nase zdravlje sekundarno u odnosu na apsolutnu vecinu u skupstini..

 

 

Samo da se samopohvalim sa prorockim sposobnostima....

Mada,nije tesko biti prorok kada imas ovakvu ekipicu na vlasti....😀

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Laki John Terry said:

Ljudi, kako se branite od napada panike u ovoj situaciji.

Meni je zaista vrlo cesto jako neprijatan osecaj, pre svega osecaj bespomocnosti. Osecam se kao da je cista sreca da li cu se zaraziti ili ne.

Citate li vesti i odakle? Koje informacije smatrate ispravnim i relevantim, i kako uopste naci pravu informaciju?

 

Ja kada bih gledao TV rekao bih da je sve cool. A osecaj mi je u stomaku da nije tako.

 

Ako slusam ljude oko sebe, kao da je vec trecina Srba pomrla od ovoga. A i to znam da nije.

 

Kako naci mir u svemu tome? Uzasan je ovaj oseca da ne znas sta da radis...

 

Ozbiljan sam.

ja slusam podcast Prof Drostena (kao sto ste svi i mogli zakljuciti :classic_biggrin: )*. Umiruje me, nekako mi daje nekakvu nadu da neko zna sta radi, da nije sve van kontrole. I inace volim da znam "sta i kako" (ma koliko situacija izgledala beznadezno), a ne da slepo izvrsavam naredjenja.

 

* plus vesti o napretku medicine ovde na forumu ili na tv.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Laki John Terry said:

 

Mene najvise "ubija" to sto niti jedna informacija nema neku tezinu kojoj bi mogao da poverujem. Dakle, to NEPOZNATO mi smeta. Imam osecaj da bi mi bilo lakse kada bi mi rekli AKO ODES U BIOSKOP MRTAV SI. Onda bih znao tacno sta da ne radim. Ovako ne znas da li to kako se stitis ima ikakvu tezinu niti da li su mere dovoljne da se zastitis.

 

Za drustvene mreze se slazem, ali napetost je tu i bez toga. Vidi se u ljudima.

 

Pa najbolje je naci neku meru u svemu tome, tacnije, ne ici u ekstreme. Gotovo je nemoguce da se sada potpuno izolujes od ostatka sveta, a sa druge strane, ne moras bas izlaziti toliko cesto po klubovima ili posecivati dogadjaje sa velikom koncentracijom ljudi.

 

Nosenje maske u prevozu i zatvorenim prostorima gde ima vise ljudi i izbegavanje vecih okupljanja na otvorenom (tipa utakmice, koncerti itd.) je nesto sto verujem da bi trebalo da bude dovoljno da savest bude cista. Zivot i drzava moraju da nastave da fukcionisu, 100% se ne mozes zastiti ni u jednom slucaju, cilj moze biti samo smanjiti sansu potencijalnog  zarazavanja.

 

Postoji mnogo toga sto nam moze ugroziti zivot, pocevsi od neizlecivih bolesti, pa sve do kore od banane na ulici na koju se mozes okliznuti i pasti na ivicu trotoara ili nekog auta koji ce se zaleteti u tebe. Tako da, moramo da naucimo da u narednom periodu zivimo sa ovim virusom i da se ne opterecujemo previse time. Oprez u vidu maske kada je potrebna, kao sto si oprezan kada prelazis ulicu, nista manje, nista vise.

 

Edited by marejosip
  • Like 11
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, marejosip said:

Oprez u vidu maske kada je potrebna, kao sto si oprezan kada prelazis ulicu, nista manje, nista vise.

 

Ovo vodi u zakljucak da treba da naviknemo da nosimo maske uvek kada izlazimo van kuce...sto dalje moj mozak tera u svet distopije od kog se najvise plasim. Zamisli koliko vremena ce biti potrebno da ljudi krenu potpuno normalno da posmatraju situaciju ti na ulici a svi oko tebe i ti pod maskama. Deluje jezivo sama pomisao.

 

EDIT: @marejosip zaboravih malopre. Slazem se da trebas naci meru, ali KAKO? Ne umem, pa sam pitao za savet.

Edited by Laki John Terry
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, wwww said:

EbQbQbgXQAgs3ek?format=jpg&name=medium

Ovo je u stvari rezultat odnosa prema epidemiji Dok u Evropi se "smiruje" zbog smanjene aktivnosti, u Americi je došlo do skoka zbog političkih protesta i slično. Sve dok postoje mesta gde ima masovnog okupljanja ljudi, ova kriva će samo ići gore. To će se desiti i sa Srbijom.

1 hour ago, wwww said:

cula sam negde da je virus valjda dobio vise onih "bodljica" (valjda da bi lakse ulazio u celije), ali da ne znaju da li se to odrazilo na tok bolesti. No moram da proverim gde sam to cula pa cu da okacim kad nadjem.

Ja koliko se sećam ova vest je došla iz Brazila. Navodno je to omogućilo brže širenje, ništa nisu pričali o smrtnosti, ali ima neka logika da ako je brža mogućnost širenja, to sa sobom nosi i manju smrtnost. Makar se nadam da sam u pravu.

Link to comment
Share on other sites

https://www.index.hr/mobile/clanak.aspx?category=vijesti&id=2192797

 

Pojma ova stoka nema šta radi. 

 

U HR uveli samoizolaciju za sve iz smjera Srbije i BiH. 

 

...

 

Vozač ne smije pokrenuti vozilo ako svi putnici nemaju maske", poručio je Božinović.

Što je s maturantima iz BiH koji bi trebali doći na pisanje?"

U ovom trenutku nemam odgovor na to pitanje"

😂

Edited by Bushman
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Laki John Terry said:

 

Ovo vodi u zakljucak da treba da naviknemo da nosimo maske uvek kada izlazimo van kuce...sto dalje moj mozak tera u svet distopije od kog se najvise plasim. Zamisli koliko vremena ce biti potrebno da ljudi krenu potpuno normalno da posmatraju situaciju ti na ulici a svi oko tebe i ti pod maskama. Deluje jezivo sama pomisao.

 

EDIT: @marejosip zaboravih malopre. Slazem se da trebas naci meru, ali KAKO? Ne umem, pa sam pitao za savet.

 

Dao si nezgodno pitanje. Ja znam da bi voleo univerzalno resenje koeg bi trebalo svi da se drze, ali kao i za mnogo toga u zivotu, rekao bih da tako nesto ovde ne postoji. Neces naci tri doktora koji ce ti reci potpuno istu stvar, pa ne znam zbog cega bi ti u tvom mozgu pokusavao da iskristalises sliku za koju bi mogao da kazes da je potpuno tacna i primenjiva na sve situacije. Koje god resenje da odaberes, iz ove persektive sada ce uvek neko moci da se kaze da si pogresio. Ili da si previse ozbiljan ili previse opusten.

 

Na kraju, kod ovakvih situacija, sve se svodi na subjetivni osecaj. Ja sam ti rekao kako se ja licno nosim sa tim. Gledam da proredim izlaske na mesta gde su velika okupljanja i da kad mogu nosim masku gde je nesto veca grupa ljudi u zatvorenom prostoru. Nisam se odrekao kafica, izasao sam cak par puta na manje svirke kada su mere ukinute, ali sam eto juce jednu i odbio jer je na suvise malom prostoru, a bice solidan broj ljudi. Jednostavno, svako ce naci svoj nacin na koji ce gledati sve ovo. Da pitas @Akiro kako da postupas, verujem da bi on bio za mnogo striktinije postupke nego sto su moji.

 

Prodji kroz tvoju glavu, vidi sta si radio do sada, cuo si neke preporuke lekara i postupaj onako kako ce ti savest biti najmirnija, tacnije, da ako se slucajno zarazis ne provedes dane kriveci sebe kako si neodgovoran ili potencijalni ubica. Treba da budes svestan da sada kada vecina zemlje ne postuje gotovo nista, tvoja odgovornost ako se bilo sta desi je mnogo manja, jer je neizmerno teze u ovakvoj situaciji se ponasati drugacije vecine. Ta prica da su svi oko tebe sa maskama mislim da se kod nas nece desiti. Ako se pak desi, ljudi to nece gledati kao na nesto jezivo, vec neophodno. Evo ja cu sutra raditi ispit, nosicemo svi maske, bice cudno, ali jbg takve su okolnosti i moram to da prihvatim kao novu realnost. Ima tu paradoksa da mozes uvece da budes na splavu, a onda ne mozes na fakultet bez maske, ali nazalost to su odluke na koje ti sada ne mozes da utices (sem ako neces neki protest da pokrenes, mada i tu je velika sansa prenosenja :p). 

 

Ono sto znam je da smo se za vreme epidemije moja porodica i ja ponasali max disciplinovano, kao i dobar deo stanovnistva oko nas. Samo se islo do prodavnice u full opremi, video sam jednog prijatelja za mesec dana i uz sve zabrane i nasu paznju opet je uspela da nam udje korona u dom, barem na papiru. Tako da, ne mogu u svaki dan ulaziti sa mislju da li ce bas to izlazenje napolje medju ljude biti kobno po mene. Kao sto sam rekao, postoji mnogo veca sansa da ugrozim sebe, a i ostale, na razne druge nacine. Medjutim, svestan sam i da je virus tu i da se ne mogu ponasati potpuno isto kao ranije. Eto to je ta neka "mera" s moje strane.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

 

27 minutes ago, Laki John Terry said:
Ljudi, kako se branite od napada panike u ovoj situaciji.

Meni je zaista vrlo cesto jako neprijatan osecaj, pre svega osecaj bespomocnosti. Osecam se kao da je cista sreca da li cu se zaraziti ili ne.

Citate li vesti i odakle? Koje informacije smatrate ispravnim i relevantim, i kako uopste naci pravu informaciju?


Ja kada bih gledao TV rekao bih da je sve cool. A osecaj mi je u stomaku da nije tako.


Ako slusam ljude oko sebe, kao da je vec trecina Srba pomrla od ovoga. A i to znam da nije.


Kako naci mir u svemu tome? Uzasan je ovaj oseca da ne znas sta da radis...


Ozbiljan sam.

 


1.Čitaj/prati sledeče:

1. 1.Igor Rudan piše vrlo razumljive za širu javnost. On napravi često nekakav rez trenutačne situacije u svetu i regionu. Pregleda puno stručnih članka i sličnog i onda rezimira fino.


Igor Rudan: Što nas sad očekuje? Odgovori na 10 ključnih pitanja o COVID-19

 

1.2. CDC

1.3. ECDC

1.4. https://coronavirus.jhu.edu/map.html

1.5. Prati šta kaže npr. Dr. Fauci (npr. Youtube, najnoviji video).

1.6. Kako pratiti šta se dešava u Srbiji? Nemam pojma. Ne pratim tamo situaciju. Ima ljudi ovde na forumu što to bolje znaju.

 

2. Ne preteruj se informacijama:

- Dovoljno ti je uveče proveriti na 15 min objektivnom dnevniku šta se dešava (država, eu, svet). Može i ujtru u 7h radio.

- Nemoj na 10 portala visiti po celi dani i overdozirati se sa podatkima. Previše je informacija i još ako ti nije ovo stručno područje, onda ima da ti pukne glava.

 

 

3. Prakticiraj zdravorazumsku higienu i zdrav život:

3.1. kad ulaziš u stanu, samo operi ruke sa običnim sapunom,

3.2 redovno se tuširaj

3.3. vežbaj negde vani gde nema nikoga, bar 3x30 minuta sedmično da se zadišeše odnosno toliko da ne ugroziš sebi ili nekom drugom zdravlje.Vani  je treba izlaziti zbg sunca (30 minuta sunca/dan za vitamin D).

3.4. ne pij, ne puši, ne jedi junk food; jedi svaki dan povrča voča itd. Ništa pohovano/prženo.

3.5. dovoljno spavaj (bar 7 sati)

 

3.6. izbegavaj zatvorene prostore:

3.6.1. Ako si u zatvorenom prostoru sa više ljudi, bar 2m distance, ne vrišti, nosi masku (pazi kako skidaš/stavljaš masku i gde bacaš masku), ne kašljaj, ne govori previše, samo ono što treba,... prezračuj prostore tako u svojoj kuči/stanu kao na radnom mestu.

3.6.2.Umesto 10 puta mesečno, idi jednom sedmično u trgovinu

3.6.2. umesto busa, biciklo/avto/eskiro...uvek maska.

3.6.3. Umesto 5 x mesečno u biblioteku idi jednom na mesec i isposudi si knjige još za ostale članove porodice.

 

3.7 ne diraj se po obrazu (po očima, ustima, nosu)

3.8. redovno čisti stan/kuču (o higieni stana itd. sam več pisao...malo pogledaj po forumu; imaš i dolje na kraju tačkabr.7)

3.9. Ne ulazi u prostor (trgovinu etc.)  gde na ulazu nema mogučnosti dezinfekcije ruku (bar 65% etanol ili propanol) i gde vidiš da je puno ljudi. Zato je najbolje iči u trgovinu, apoteku, opštinu, ...u terminima kad je najmanje ljudi. Npr. veika je greška otiči u prodavnicu u subotu između 9 i 12 sati.

3.10. Izbegavaj zadržavanje sa kolegima/susedima na hodniku/ulazima nekih prostora. Znaš ono malo debata/šta ima/... Umesto dobar dan, samo digni ruku.

3.11. Izbegavaj starije osobe, debele osobe, osobe koje pljuju kad govore,...

3.12. Ako imaš decu uz neke video snimke na internetu:

https://www.youtube.com/watch?v=MVvVTDhGqaA

https://www.youtube.com/watch?v=i-wWz_SUyb4

https://www.youtube.com/watch?v=PkUlCIFE45M

https://www.youtube.com/watch?v=rZcLvZZdERw

https://www.youtube.com/watch?v=3Uugj-zxA5E

https://www.youtube.com/watch?v=5DGwOJXSxqg

 

objasni im šta je kovid.

Bilo bi dobro, da ih istreniraš te osnovne stvari u vezi higijene (social distancing, 2 m, pranje ruku, maska, ...napišeš pravil i nek se ih nauče na pamet i probajte/vezbajte i 1x mesečno na 'suho') jer to je dobro znati ne samo zbog ovog virusa. To su osnovne stvari, koje se prakticiraju od kad su Egipčani i ostale kulture otkrili etanol/pivo....

I kako stvar stoje, biče još ovoga u budučnosti. (više)

 

3.13. Uvek nosi masku, kad si vani.

 

4. Ovog leta ostani u državi u kojoj živiš i ljetuj negde gde nema ljudi.

 

5. Imaj pripremljen plan u slučaju prehlade/kovida.

- napiši na list sve simptome i kad su počeli

- prostor za samoizaloaciju

- telefone doktora

- osobu koju češ kontaktirati na poslu/kuči itd. da javiš u kakvom si stanju itd.

...

 

6. Dodatni linkovi (nema vremena sve složiti po redu):

https://www.chp.gov.hk/files/pdf/use_mask_properly.pdf

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public/when-and-how-to-use-masks

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/prevent-getting-sick/disinfecting-your-home.html

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/prevent-getting-sick/cleaning-disinfection.html

http://www.bccdc.ca/health-info/diseases-conditions/covid-19/prevention-risks/cleaning-and-disinfecting

https://www.sfcdcp.org/communicable-disease/healthy-habits/how-to-put-on-and-remove-a-face-mask/

 

 

 

Edited by Asterion
  • Like 10
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, marejosip said:

i uz sve zabrane i nasu paznju opet je uspela da nam udje korona u dom, barem na papiru.

 Kako? Niste imali simptome a testirali ste se i ispali pozitivni ili nesto drugo?

 

@Asterion

Dobijes follow iz momenta, jer ovako me neko nije ni od prijatelja ispostovao, pitaj boga od kad. Hvala. Hvala vam svima zapravo, ljudine ste.

Edited by Laki John Terry
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Laki John Terry said:

Ljudi, kako se branite od napada panike u ovoj situaciji.

Meni je zaista vrlo cesto jako neprijatan osecaj, pre svega osecaj bespomocnosti. Osecam se kao da je cista sreca da li cu se zaraziti ili ne.

Citate li vesti i odakle? Koje informacije smatrate ispravnim i relevantim, i kako uopste naci pravu informaciju?

 

Ja kada bih gledao TV rekao bih da je sve cool. A osecaj mi je u stomaku da nije tako.

 

Ako slusam ljude oko sebe, kao da je vec trecina Srba pomrla od ovoga. A i to znam da nije.

 

Kako naci mir u svemu tome? Uzasan je ovaj oseca da ne znas sta da radis...

 

Ozbiljan sam.

 

Ne znam sta da ti kazem. I ja sebe uhvatim ponekad u slicnoj situaciji. Npr do pre par dana mi sve bilo ok, nasao sam kartu avionsku, airsrbija bi trebalo da leti. Onda se desi ovo sa Adrijaturom, pa uvedu se nove mere kod nas. Ponovo panika. Sad evo citam u Svajcarskoj duplirani zarazeni. I tako. od sjaja do ocaja svakih par dana.

 

Pisao sam da ja kad sam ovde u Francuskoj, ne druzim se nesto preterano, ne izlazim. Jedino gde idem je u samoposlugu 1-2 nedeljno. Mozda jos do nekih prodavnica obuce ili odece, ali jednom mesecno. Do kafica, restorana ne idem.

Ovde sam okruzen stvarno divnom prirodom ( u kuci u kojoj zivim ) nema komsija, nemam kontakata. Ali mi to sve do sada nikad nije smetalo, ok ne smeta mi ni sada, ali sama situacija sa ovom nesigurnoscu oko virus me ponekad baca u bedak. Zato sam i napisao gore odgovor da meni korona svaki dan uzima od zivota. Iako nisam zarazen, i tome slicno, ali ona ipak utica na moj zivot, eto vidim utice i na tvoj. 

Juce napisem na viber grupi ( gde su mi brat, njegova supruga, sestra njen suprug jos neki prijatelji zajednicki ) kako smo mi bedni u srbiji, uvek najpametniji a ustvari najgluplji i sve uzimamo za lako,.... bla bla bla i tako o djokovicu i svemu sto se desilo , i kako jos nisam siguran da ce i ovaj avion leteti,...) i onda mi brat odgovori, da moram da se smirim, da zivot ide dalje, da iako je korona, moramo da naviknemo da zivimo sa njom, da zivot ne sme i ne moze da stane zbog nje, da drzave ne mogu da stanu. 

Njegova supruga mi napise. da uvek kad sam u Francuskoj panicim i kukam kako smo mi u srbiji bedni. kaze kad dodjem da cemo zajedno kukati na Francuze 😁 LOL.

 

mama od ovde gazde za kojeg radim, imala je 101 g kad je umrla. I svaki dan kad se probudila, rekla je hvala bogu jos sam ziva. 

imala je jako pametne "poslovice".

Nikad nije isla kod doktora. Jednom je neka vrsta orla hvatala joj kokos, i ona napravi zamku i uhvati orla. I kad ga je vadila iz zamke, orao je ogrebe svojim capkom po njenoj nozi. Nekoliko dana joj je bilo jako lose to mesto. nije zelela da ode kod doktora, ali je zato dozvolila keru da lize to mesto. Na kraju je u 99god pala i pozvali smo hitnu pomoc. Da bi je u bolnici primio neki mlad doktor, koji ju je uputio na snimanje i ustanovi na snimku da negde u predelu stomaka ima neku cistu, i napravio se pametan i posalje zenu na operaciju. Zena inace snaznog srca, prezivela je operaciju, i kao bilo joj je dobro, ali ipak anestezija je bila ta koja je uticala na njen zivot do kraja.  Njen licni doktor je rako da doktor u bolnici nije trebao da je operise, ipak je ona vec stara i mozda bi duze zivela sa tom cistom nego bez.

 

Zasto sve ovo pisem, ova prica o zeni, zato sto mi ona uvek padne na pamet kad god imam neke ovakve probleme. 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Laki John Terry said:

 Kako? Niste imali simptome a testirali ste se i ispali pozitivni ili nesto drugo?

 

@Asterion

Dobijes follow iz momenta, jer ovako me neko nije ni od prijatelja ispostovao, pitaj boga od kad. Hvala. Hvala vam svima zapravo, ljudine ste.

 

Bez simptoma. Tacnije bili su simptomi kod jednog clana porodice, koji na kraju nije imao koronu, a testiran je drugi jer je rizicna grupa koji je imao. Nadrealna situacija sve u svemu, pisao sam opsirno o njoj ranije na temi, verovatno to tada nisi citao. Sve  su svemu, poenta je bila da covek nikada ne moze da se zastiti 100% koliko god da pazi i da treba biti oprezan, ali ne i opterecen ovime.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ma meni je jedino rizicno ponasanje bilo odlazak na omanju svadbu pre 10 dana (sam izbrojah 67 prisutnih osoba) i to na otvorenom, tacnije restoran je jedna velika terasa zastakljena (svaki prozor je moguce otvoriti), pa opet mi je mala nelagoda. I to nakon sto sam mart, april i maj izgurao bas onako muski... valjda su me malo stigli zivci.

2 minutes ago, marejosip said:

 

Bez simptoma. Tacnije bili su simptomi kod jednog clana porodice, koji na kraju nije imao koronu, a testiran je drugi jer je rizicna grupa koji je imao. Nadrealna situacija sve u svemu, pisao sam opsirno o njoj ranije na temi, verovatno to tada nisi citao. Sve  su svemu, poenta je bila da covek nikada ne moze da se zastiti 100% koliko god da pazi i da treba biti oprezan, ali ne i opterecen ovime.

 

Kad si pisao? Bas hocu da procitam sad. Ovde mi je neka vrsta terapije, kao da na ovom mestu ima najmanje budala i najvise trezvenih ljudi.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...