Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Nela Sršen: Virus je oslabio, pozitivni nisu nužno i zarazni. U Italiji je kazna za nenošenje maske 400 eura. U Hrvatskoj ju nitko ne nosi, svi se grle i ljube

https://www.tportal.hr/vijesti/clanak/nela-srsen-virus-je-oslabio-pozitivni-nisu-nuzno-i-zarazni-u-italiji-je-kazna-za-nenosenje-maske-400-eura-u-hrvatskoj-ju-nitko-ne-nosi-svi-se-grle-i-ljube-foto-20200624

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, ivana23 said:

Nela Sršen: Virus je oslabio, pozitivni nisu nužno i zarazni. U Italiji je kazna za nenošenje maske 400 eura. U Hrvatskoj ju nitko ne nosi, svi se grle i ljube

https://www.tportal.hr/vijesti/clanak/nela-srsen-virus-je-oslabio-pozitivni-nisu-nuzno-i-zarazni-u-italiji-je-kazna-za-nenosenje-maske-400-eura-u-hrvatskoj-ju-nitko-ne-nosi-svi-se-grle-i-ljube-foto-20200624

 

e ovakve lekare koji lupetaju ovakve gluposti i dodatno sludjuju narod bi trebalo kaznjavati!

Svi u svetu govore da virus nije oslabio (sta sad pa to znaci ako nije dovoljno mutirao?), a ovi se prave pametni (ne znam samo na osnovu cega).

 

(kakva papazjanija od teksta)

 

Ako nastave tako i Hrvatsku ce definisati kao hotspot kao sto su sad npr Austrijanci definisali celu NRW kao hotspot i ne primaju ljude u posetu/turiste. Treba li im to pred turisticku sezonu?

 

 

 

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, wwww said:

e ovakve lekare koji lupetaju ovakve gluposti i dodatno sludjuju narod bi trebalo kaznjavati!

Svi u svetu govore da virus nije oslabio (sta sad pa to znaci ako nije dovoljno mutirao?), a ovi se prave pametni (ne znam samo na osnovu cega).

 

Polako sa lomacom, kako mi da odredimo ko lupeta gluposti i sludjuje narod a ko ne, narocito mi koji nismo iz struke? Zena radi u Padovi i jos u februaru kada je tamo bilo stotinak zarazenih upozoravala da ce se virus opasno siriti po Italiji, a da ce u Nemackoj situacija biti drugacija. Ovde smo da sva misljenja cujemo i uvazimo i tako lakse uoblicimo svoje. 

Link to comment
Share on other sites

Mozda zvuci malo paradoksalno, al meni je na neki nacin i lakse sto se ispostavlja da korona nije nigde otisla i da nikako nije normalno ono sto smo imali u Srbiji poslednjih par nedelja. 

 

Nekako mi je to manje strasno nego da smo bili obmanuti i da smo bez razloga sedeli zakljucani dva meseca. 

 

U svakom slučaju povratka na policijski cas i super restriktivne mere sigurno nema. Ljudi ne bi mogli to da izdrze, ekonomija ne bi mogla da izdrzi, a i sada znamo dosta vise o virusu i pogotovo tokom leta postoji i manja potreba. 

 

Medjutim vise rada od kuce, maske u zatvorenim prostorima, neodrzavanje super masivnih dogadjaja, pa makar i na otvorenom, to je nesto sto nam je realnost u narednom periodu.

 

Ljudi su super prilagodljivi, brzo cemo se navici na tu novu normalu, kao sto cemo se jos brze vratiti na staro kakda to konacno bude bilo odgovarajuce. 

  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, nemanjaol said:

Mozda zvuci malo paradoksalno, al meni je na neki nacin i lakse sto se ispostavlja da korona nije nigde otisla i da nikako nije normalno ono sto smo imali u Srbiji poslednjih par nedelja. 

 

Nekako mi je to manje strasno nego da smo bili obmanuti i da smo bez razloga sedeli zakljucani dva meseca. 

 

U svakom slučaju povratka na policijski cas i super restriktivne mere sigurno nema. Ljudi ne bi mogli to da izdrze, ekonomija ne bi mogla da izdrzi, a i sada znamo dosta vise o virusu i pogotovo tokom leta postoji i manja potreba. 

 

Medjutim vise rada od kuce, maske u zatvorenim prostorima, neodrzavanje super masivnih dogadjaja, pa makar i na otvorenom, to je nesto sto nam je realnost u narednom periodu.

 

Ljudi su super prilagodljivi, brzo cemo se navici na tu novu normalu, kao sto cemo se jos brze vratiti na staro kakda to konacno bude bilo odgovarajuce. 

 

Nemoj tu "novu normalu".. prolaZi vidim taj izraz.
Ovo je pre nova nenormala koja se desava usled virusa.

Nista, al' nista nije normalno zadnjih 4-5 meseci
 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Amigo said:

Svi koji sada pljuju po Novaku jer je organizavao ovaj turnir, trebali bi samo sebi da vaspostave jedan dobar policijski cas, npr od petka u 4 poslije podne, pa do penedeljka u 6 ujutru :classic_biggrin:

 

Šta je s onima koji su ga pljuvali čim su čuli da mu je pao na pamet takav idiotluk?

 

1 hour ago, wwww said:

 

 

Trece, kazu da u Nemackoj ima nekih 40-tak% ljudi koji po ovom ili onom kriterijumu spadaju u rizicnu grupu (ima dosta gojaznih, koji se ne hrane ispravno (puno kobaja itd.), nisu ni svi po fitnes studijima), a opet evo koji je procenat preminulih u odnosu na identifikovane zarazene po starosnim grupama (prema jucerasnjem izvestaju RKI):

0-9 godina - 0,022%

10-19 godina - 0,022%

20-49 godina - 0,121%

50-69 godina - 1,988%

70-89 godina - 19,91%

90 pa do preko 100 godina (ima i takvih) - 31,37%

 (sad kad dodjes i kazes da si stariji od 69 godina :ajme::lol_2:)

 

Šta je sa ostalih 47 %?

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Laki21 said:

 

Šta je sa ostalih 47 %?

mozda nisam dobro objasnila sta predstavljaju ovi procenti:

npr. za populaciju od 20-49 godina nasli su  83273 zarazenih (pozitivni testovi), a od njih je umrlo 101, sto je onda 0,121% od svih zarazenih koje su nasli u tom starosnom dobu.

 

od 29922 zarazenih koje su nasli medju 70-89 godina starima, umrlo je 5957, sto je 19,91% od svih zarazenih 70-89-godisnjaka koji su umrli.

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Laki21 said:

 

Šta je s onima koji su ga pljuvali čim su čuli da mu je pao na pamet takav idiotluk?

 

 

Šta je sa ostalih 47 %?

 

Mislim da se to odnosi na smrtnost medju navedenom populacijom, ne racuna se ukupan udeo medju preminulima.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, RatzenStadt said:

@wwww

zaboravih da stavim smajli  u prethodnom upisu da ne shvatis preozbiljno taj deo u kojem sam te spomenuo. Ispalo je kao da sam ti zamerio na upisima 🙂 

 

Sto se mene tice, tvoj doprinos ovde je nemerljiv.

ma shvatila sam, nema da brines.

Link to comment
Share on other sites

Ja ne kapiram kako bi to ekonomija propala za 15-20 dana totalnog lockdown-a (Wuhan stajl), jer nama samo to pomaže, teško ćemo mi nekim polovičnim merama i apelima na svest ljudi uraditi nešto. Ima li ova zemlja robne i devizne rezerve, zar ne služe one i za ovakve situacije? Pa sad skoro su podelili 600 milki evra...ne razumem se u ekonomiju na tom nivou, pa ako ima neko upućeniji koga ne mrzi da piše, bio bih zahvalan da mi objasni gde grešim.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Laki21 koji lebdi said:

 

Polako sa lomacom, kako mi da odredimo ko lupeta gluposti i sludjuje narod a ko ne, narocito mi koji nismo iz struke? Zena radi u Padovi i jos u februaru kada je tamo bilo stotinak zarazenih upozoravala da ce se virus opasno siriti po Italiji, a da ce u Nemackoj situacija biti drugacija. Ovde smo da sva misljenja cujemo i uvazimo i tako lakse uoblicimo svoje. 

Sorry. Ali postala sam alergicna na "virus je oslabio" glupost. To daje laznu sigurnost stanovnistvu i dodatni razlog da se neodgovorno ponasa. (pa Novak organizuje turnir, npr., ne distancira se ni od koga i drzi lekcije Zapadnjacima kako je u Srbiji drugacije)

 

To sto sada nalaze vise asimptomaticnih je zato sto se vise testira (u pocetku je falilo i testova i ljudi, a i bilo je previse bolesnih), ne zato sto je sad virus magicno "oslabio" (sta to znaci ako nije dovoljno mutirao?). Iz sveg sto sam do sada procitala/cula (a i ne kosi se s logikom) proizilazi da koncentracija virusa od trenutka zarazavanja raste (sto je logicno, jelte, jer se virus razmnozava), dostigne neki maksimum i onda opada (kad krene da se spusta na pluca). Koliku koncentraciju virusa ces naci u grlu zavisi od toga kad uradis test (da li pre pika, na piku ili posle pika). Kod onih koji imaju simptome lakse je pogoditi kad imaju pik (dan uoci pojave simptoma), ali kod asimptomaticnih - nemas pojma. Tako da su te ljude verovatno "ulovili" kao neke kontakte i ko zna u kom trenutku krive testirali (mozda vecinom u kasnijem, a mozda i u ranijem periodu, a ne kad su bili na piku). Evo, da li tebi ovo objasnjenje logicnije zvuci nego ono u datom tekstu?

 

Sto se Nemacke tice, vec sam pisala da smo imali srece i da smo dovoljno rano poceli s merama. Poredila sam vec Nemacku i UK koje su istog dana uvele identicne mere (23.3.), s tim sto je Nemacka pre toga vec uvodila neke mere a UK nije, pa smo mi zatvorili skole 7 dana ranije od UK, velika okupljanja su zabranjena neke 2 sedmice ranije i sukcesivno je bio redukovan broj ljudi koje je bilo dozvoljeno imati na okupljanjima, pa se onda preslo na to da je bilo dozvoljeno da se "druze" max. 5 ljudi, pa se 23.3. to svelo na 2 ljudi ili pripadnike istog domacinstva. Ovo je bilo dovoljno da mi imamo 40000+ manje mrtvih nego Britanija.

Dakle, nema veze s slabijim virusom u Nemackoj, nego s tim da smo situaciju u Italiji shvatili ozbiljno (a Italija nije imala srece).

 

Takodje, deo teksta o drugom talasu je apsolutno nejasan.

Ako znamo da ce se virus siriti ako se ispune odgovarajuci uslovi (da ne nabrajam sad) onda ce i na leto virus da se siri ako partijas u zatvorenom a tu je neko zarazen (kao sto vidimo da sad divlja u USA; na Floridi, u Teksasi itd. - ne smeta mu leto). Ako se budemo ponasali razumno imamo sansu da obezbedimo nekakvu pauzu tokom leta (inace ce tu biti talasici tokom leta, kao kod mene trenutno). Ali s dolaskom jeseni, kad vise budemo boravili unutra, u zatvorenom, sve ce vise biti povoljnih prilika za virus da se siri, i tad ce da "eksplodira" broj novozarazenih (pa je to onda tzv. drugi talas) ako ne smislimo strategiju kako da to izbegnemo a da ne budemo zakljucani po kucama Wuhan style, vec da mozemo da obavljamo dnevne aktivnosti (u novoj realnosti).

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@wwww Razumem ja tebe skroz, samo ti kazem: "Take it easy" 🙂 Argumentacija ti je na mestu, samo nemoj da primas toliko k srcu. Videcemo sta ce dalje biti. Ja sam optimistican kada je u pitanju dalji razvoj situacije (generalno sam takva osoba), ali se i dalje pridrzavam preporucenih mera zastite. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

8 minutes ago, Laki21 koji lebdi said:

@wwww Razumem ja tebe skroz, samo ti kazem: "Take it easy" 🙂 Argumentacija ti je na mestu, samo nemoj da primas toliko k srcu. Videcemo sta ce dalje biti. Ja sam optimistican kada je u pitanju dalji razvoj situacije (generalno sam takva osoba), ali se i dalje pridrzavam preporucenih mera zastite. 

:thumbsup:

 

ma i meni popustili zivci :classic_biggrin: , previse sam dugo na jednom mestu, a napolju lepo vreme, idealno za neku skitnjicu.

 

Elem, kao sto sam vec ranije pisala, ovaj moj predsednik pokrajinske vlade je imao pundravce da sve otvori sto pre bez da malcice bolje osmisli sta i kako. Pa smo sad postali "najgori od sve dece" u Nemackoj. Ako ne zaustave sirenje virusa u one dve opstine moracemo i mi svi ostali u NRW ponovo da zatvaramo mnogo sto-sta.

Inace, ljudi iz tih opstina imaju problem jer ih svi gledaju kao gubavce. Nekim ljudima su otkazali gostoprimstvo na odmoru na Baltiku, grebu im automobile ako svrate do nekih susednih mesta, nece da dodju majstori iz drugih mesta da poprave nesto i svasta jos. Ljudi bas nemju empatiju. 

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Laki21 koji lebdi said:

 

Polako sa lomacom, kako mi da odredimo ko lupeta gluposti i sludjuje narod a ko ne, narocito mi koji nismo iz struke? Zena radi u Padovi i jos u februaru kada je tamo bilo stotinak zarazenih upozoravala da ce se virus opasno siriti po Italiji, a da ce u Nemackoj situacija biti drugacija. Ovde smo da sva misljenja cujemo i uvazimo i tako lakse uoblicimo svoje. 

Prosle nedelje sam procitala isto rekao jos jedan lekar iz Italije, koji ima visoki renome pa ga napali. Inace ovo me ne bi iznenadilo ako pogledamo kako se krece smrtnost sada i hospitalizacija. Pogotovo ako pogledamo cifre sa testiranjem, tamo gde ima dosta testiranja, smrtnost ne % jako niska

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Gledajući prilog na Novoj kakva je REALNA situacija što se tiče procedura za testiranje i lečenje, dođe ti da vagaš da li da ako osetiš simptome uopšte da pokušavaš da ideš da se testiraš ili da sačuvaš snagu i odmah legneš u krevet i probaš da izguraš sam...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AgroLaki said:

Gledajući prilog na Novoj kakva je REALNA situacija što se tiče procedura za testiranje i lečenje, dođe ti da vagaš da li da ako osetiš simptome uopšte da pokušavaš da ideš da se testiraš ili da sačuvaš snagu i odmah legneš u krevet i probaš da izguraš sam...

 

Hajde da napisem da moj rodjeni brat ima od ponedeljka uvece visoku temperaturu.

 

Vec treci dan se on mlati po bolnicama i ceka satima u redu - pregled, analizu krvi, testiranje. 

 

Juce kaze ispred kovid ambulante 70 ljudi, a rade samo 2 doktora.

 

I sta ako nije korona (kao sto verovatno nije; pluca su ok, analiza krvi ok; platio je danak sorcu, majici i papucama po ovom vremenu)? Zbog cega on gubi vreme, umesto da odlezi i pusti da se organizam sam izbori sa virusom, koji god da je?

 

Decko je 3 godine mladji od mene (ima 30 godina), mlad je, sta god da je - proci ce. Ali koliko je takvih koje danima mlate od jednog do drugog mesta, ne znajuci ni sami sta ce sa sobom?

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Squabbit said:

 

Nemoj tu "novu normalu".. prolaZi vidim taj izraz.
Ovo je pre nova nenormala koja se desava usled virusa.

Nista, al' nista nije normalno zadnjih 4-5 meseci
 

 

Jbg, da nekog iz 1985. prebacis u 2019. isto bi ti rekao da nista tu nije normalno. 🙂

 

Al aj da kazemo, mozda je nova realnost, kao sto je wwww upotrebila, bolji izraz

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, ivana23 said:

@wwww

dr. Nela Sršen radi u sveučilišnoj bolnici u Padovi.

 

Ne bih da ispadne teorija zavere ili tako nesto.

Ali unazad citajuci intervjue doktora, epidemiologa, virusologa sa nasih prostora (ne racunam ove nase iz struke ). Svi kazu kako je virus oslabio, da ne bi trebalo da bude drugi talas, vec ti dzepovi. I onda svaki taj interviju ili strucnjak naleti na kritike kako to nije tacno. Da li oni izlaze iz zacrtanog sablona? jer imaju drugacije misljenje od "zapadnih" experta? 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, wwww said:

 

e ovakve lekare koji lupetaju ovakve gluposti i dodatno sludjuju narod bi trebalo kaznjavati!

Svi u svetu govore da virus nije oslabio (sta sad pa to znaci ako nije dovoljno mutirao?), a ovi se prave pametni (ne znam samo na osnovu cega).

 

(kakva papazjanija od teksta)

 

Ako nastave tako i Hrvatsku ce definisati kao hotspot kao sto su sad npr Austrijanci definisali celu NRW kao hotspot i ne primaju ljude u posetu/turiste. Treba li im to pred turisticku sezonu?

 

 

 

Kao da oni znaju šta treba pred turističku sezonu...

 

Šarlatani iz kriznog štaba su noćas u 00:00 uveli  samoizolaciju od 14 dana za sve koji dolaze iz smjera BiH(i Srbije) što u prevodu znači prazne apartmane i zatvaranje ugostiteljskih objekata na području cijele makarske rivijere, dubrovačkog primorja i Pelješca.

 

I u regularnim uvjetima na tim područjima bude oko 50% gostiju iz BiH, ove sezone bi bilo >90%

 

 

Nemam volje tražiti egzaktne brojke ali eto, iz Njemačke ili Poljske koje sigurno imaju nekoliko puta više zaraženih mogu bez ikakvih restrikcija doći umočiti noge u plavo more jadransko a ja ne mogu preko brda... bez obzira što sam hrvatski državljanin i što plaćam valjda sve moguće poreze. 

 

Očekujem da se kroz tjedan-dva ova odluka ukine ili ozbiljno modificira.

 

https://www.index.hr/mobile/clanak.aspx?category=vijesti&id=2192987

 

Danas već 80 novih slučajeva, od toga polovica kod Vjekoslava.

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

 

Ne bih da ispadne teorija zavere ili tako nesto.

Ali unazad citajuci intervjue doktora, epidemiologa, virusologa sa nasih prostora (ne racunam ove nase iz struke ). Svi kazu kako je virus oslabio, da ne bi trebalo da bude drugi talas, vec ti dzepovi. I onda svaki taj interviju ili strucnjak naleti na kritike kako to nije tacno. Da li oni izlaze iz zacrtanog sablona? jer imaju drugacije misljenje od "zapadnih" experta? 

 

 

Ja sam siguran da je to tacno sto doktori kazu, ali ti kad tako kazes ovom tupom narodu, oni krenu da se lizu medjusobno iz inata.

 

Pre je to neki PR handling situacija, da se oceni koliko smemo opustiti ljude. Jer pretnja je i dalje tu. To sto je virus oslabio, ne znaci da ga neces zakaciti, vec da je manje verovatno da ces zakaciti AKO POSTUJES MERE OPREZA.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...