Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Bio danas na pregledu. Nije mi nista, samo rutinski/preventivni polugodisnji pregled. I setio se svih onih rasprava ovde, o protokolima lecenja i kako u Srbiji prepisuju svasta (hteli bi to pacijenti i ovde).

Vec smo @Eddard , @Sunshine State i ja, a i jos neki, pisali o uzaludnosti antibiotika protiv Covida.

 

A moja lekarka ( :heart: ) u sobi za pregled okacila poster, pa nisam odoleo i morao sam da ga uslikam:

 

pKgtG3G.jpg

  • Like 5
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, zoran59 said:

Bio danas na pregledu. Nije mi nista,

 

Boga mi, u našim godinama je opasno ako nam nije ništa, ništa ne boli, ne pritiska, seva, probada. Trba ogledalo pred usta da se proveri da li smo živi.

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Div said:

 

Boga mi, u našim godinama je opasno ako nam nije ništa, ništa ne boli, ne pritiska, seva, probada. Trba ogledalo pred usta da se proveri da li smo živi.

 

Eh, nije da mi nije nista - nego nije nista akutno. A godine osecam na 100 hronicnih i neizlecivih/jednosmernih nacina... :mad:

 

Edited by zoran59
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Div said:

 

Boga mi, u našim godinama je opasno ako nam nije ništa, ništa ne boli, ne pritiska, seva, probada. Trba ogledalo pred usta da se proveri da li smo živi.

 

18 minutes ago, zoran59 said:

 

Eh, nije da mi nije nista - nego nije nista akutno. A godine osecam na 100 hronicnih i neizlecivih/jednosmernih nacina... :mad:

 

oyhjcDd.jpg

:classic_biggrin:

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Bas mi zao... U kakvoj si kondiciji bio pre?

 

Ja sam imala omikron (najverovatnije) krajem januara - uglavnom nos, sinusi, bez temperature, kaslja i bolova. Dve nedelje nakon prestanka covida, bez problema vozila bicikl 40 km.

 

Obzirom da sam dva covida pregrmela u EU, gde se za covid ne ide kod lekara, prosli vikend sam odradila krvnu sliku (sve sto je moglo), ultrazvuk srca i EKG kod kardiologa - sve savrseno (cukni vo drvo!)

 

 

 

 

 

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

U Francuskoj pocinje vakcinisanje 4 tom dozom za 60+ ali samo ko hoce, nema obaveze

 

Edit : vakcinacija cetvrtom dozom ide minimum sest meseci posle trece

Edited by ciao
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sangaj polako klizi van kontrole. Kinezi moraju da ukapiraju da virus danas nije kao virus 2020. i da tesko da ce moci da ga zauzdaju. Oni su valjda makar iskoristili svoje vreme od 0 slucajeva da izvakcinisu populaciju, i to mu dodje to. 

Link to comment
Share on other sites

Par reči od mene o pandemiji, ništa novo, ali svejedno

 

Spoiler

Mislim da, sad kad pogledam unazad, je velika greška bila što za mlade i zdrave, od početka vakcinacije, nije važilo da ako se vakcinišeš slobodan si ko ptica na grani. Alibi mere, koje su bile samo na papiru, nisu postigle ništa, plus što su dodatno pojačavale utisak kod ljudi da je ionako svejedno. Klubovi su kao radili do 1-2 posle ponoći, a u njima su ljudi standardno sedeli jedni drugima na glavi. (Restorani na otvorenom su mi jedino bili u redu što se toga tiče). U lokalima gde ide uživo svirka, osim gužve, pijančenje, urlanje se podrazumeva, kakve crne mere, kad je modus operandi tih mesta, uglavnom bio kao da korona ne postoji, osim toga da nije moglo do zore. O privatnim varijantama tek da ne govorim: Iznajmljeni stanovi, vikendice, zatvoreni lokali i sl. Viđanje sa starijim i bolesnim članovim porodice i familije je isto bilo ostavljeno isključivo na savest, ne računajući ove koji su u bolnici/domu. Bilo je očekivano da će, posle onog prvog zatvaranja, disciplina popustiti i frustracije izaći na videlo, a nakon godinu dana je to bilo skoro pa free for all, više formalnost nego prava politika takoreći. Zato kažem da su trebali da ponude da je: Vakcinacija=Normalan život, kako klincima i mlađariji, tako i ljudima dobrog zdravlja. Cenim da bi se postiglo mnogo, svakako dosta veći % vakcinisanih, jer su se toliki ljudi, koje je u početku bilo baš briga da se vakcinišu, vakcinisali kad im je zatrebalo, pogotovo radi putovanja napolje. E, baš zato su trebali crno na belo da kažu: Ko je mlad/zdrav i vakciniše se, može da živi skoro kao pre korone, apsolutno sam uveren da ništa manje od toga ne bi bilo dovoljni motiv, stimulans za primanje vakcine. Jer, tako je jbg, pomenute kategorije ljudi su zdrave pa su zdrave, uplašiti se neće sigurno, apelovati da prime vakcinu radi opšteg dobra i misli na druge se pokazalo da nije ni izbliza dovoljno, pa ajde da vidimo kako dopreti do njih. Da ponovim moj slučaj: Bio sam jednom bolestan za 20g, što će reći da mi je lekar opšte prakse, za svo to vreme, samo tada zatrebao radi virusne infekcije, u međuvremenu sva moja ostala posla sa lekarima bila su, ili radi popravki kao kod sportskog lekara i zubara, ili radi nekih rutinskih testova reda radi. Išao sam da se vakcinišem iz nekoliko razloga: Da bi mogao sve moje stare da viđam mirne duše, da bi mogao nešto da povratim od normalnog života (i jesam, ali na kašičicu), i iz brige za sebe, koja me je mnogo manje morila nego prva dva razloga. Strah kod ljudi je istrajavao, bar po onome što sam ja video, samo među starim i bolesnim, jer se odmah pročulo i znalo, kako virus predstavlja za njih opasnost, i koliko u novonastaloj situaciji mladi i zdravi sa jedne, i stari i bolesni sa druge strane, nemaju mnogo toga zajedničkog. Hipohondriju i paranoju ne računam, takvim ljudima i dok su mladi, je neprijatno i u redovnim vremenima, a ne tokom pandemije. 

 

Edited by Marko
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kinezi su kreteni.

 

Nego, ovde kod mene ukinute sve mere, ali uprkos tome ca. 80%+ ljudi i dalje nosi maaku u prodavnicama. Ja pre neki dan ušao bez maske u supermarket, ali sam se osećao krajnje neprijatno, pa posle pet minuta opet stavio… Iako me niko nije popreko pogledao.
 

Kakva razlika u mentalitetu. Kontam da će eventualno većina i skinuti, ali oprezno čekaju kako će se odvijati.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Eddard said:

Kinezi su kreteni.

 

Nego, ovde kod mene ukinute sve mere, ali uprkos tome ca. 80%+ ljudi i dalje nosi maaku u prodavnicama. Ja pre neki dan ušao bez maske u supermarket, ali sam se osećao krajnje neprijatno, pa posle pet minuta opet stavio… Iako me niko nije popreko pogledao.
 

Kakva razlika u mentalitetu. Kontam da će eventualno većina i skinuti, ali oprezno čekaju kako će se odvijati.

Prisustvovao sam tome kad su u Grčkoj ukinuli da se nosi napolju maska, prvih par dana su gotovo svi nosili i dalje po centru grada i onda je u 3 dana samo procenat (odokativno 😄 ) padao 70-50-10 i nisam gotovo više video sa maskom

Link to comment
Share on other sites

On 4/6/2022 at 10:28 PM, Sunshine State said:

Bas mi zao... U kakvoj si kondiciji bio pre?

 

Ja sam imala omikron (najverovatnije) krajem januara - uglavnom nos, sinusi, bez temperature, kaslja i bolova. Dve nedelje nakon prestanka covida, bez problema vozila bicikl 40 km.

 

Obzirom da sam dva covida pregrmela u EU, gde se za covid ne ide kod lekara, prosli vikend sam odradila krvnu sliku (sve sto je moglo), ultrazvuk srca i EKG kod kardiologa - sve savrseno (cukni vo drvo!)

 

 

 

 

 

 

Izgleda ti si jedna od onih rijetkih koja si uradila nesto sto bi svi trebali poslije pedesete a oni sto imaju "lijepo naslijedje" poslije cetrdesete.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Philadelphia is bringing back its indoor mask mandate only a month after lifting it as Covid cases once again begin to rise.

The eastern Pennsylvania city will reimpose its mask mandate starting on Monday, April 18, Health Commissioner Cheryl Bettigole announced during a briefing.

Officials also revealed that Covid cases had jumped to 142 per day, with 46 hospitalizations related to the virus - slight increases over the past week but nowhere near the over 6,000 daily cases recorded at the peak of the Omicron variant fueled surge at the start of the year.

 

:smiley26::twak:

  • Ha-ha 2
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...