Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, Pletilja said:

Pitala  sam ljubi ga majka doktora da l da idem na drugu buster dozu, kaze: postojeće vakcine već sad imaju upitnu efikasnost protiv aktuelnih sojeva,  najesen će biti druga generacija vakcina bolje prilagodjena tim novim sojevima ALI ako sad primim buster, necu moci da primim nesto od tih novih vakcina jer ce biti kratak vremenski rok izmedju bustera. Kazem, alo, imam gadnu dijagnozu i matora sam, ko nacrtana za drugi buster, kaze on, majka, nista ti ne fali, to je za one bas, bas bolesne......i tako, izgleda da sam u cvetu mladosti pa cu da sacekam sa tim drugim busterom. 

Dobro ti je rekao. Nemam pojma sto se lozite na 4tu vakcinu. Vidim da dosta forumasa pita. Ni 3ca nije bila potrebna vecini. Ja sam primila 3cu dok je jos bila histerija, danas ne bi. Sedim i cekam za neke naucne podatke.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

. Ni 3ca nije bila potrebna vecini. Ja sam primila 3cu dok je jos bila histerija, danas ne bi. Sedim i cekam za neke naucne podatke.


Jeste, jer dve ne štite od omikrona skoro baš ništa, booster štiti od teških oblika i smrti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Angelia said:

Dobro ti je rekao. Nemam pojma sto se lozite na 4tu vakcinu. Vidim da dosta forumasa pita. Ni 3ca nije bila potrebna vecini. Ja sam primila 3cu dok je jos bila histerija, danas ne bi. Sedim i cekam za neke naucne podatke.

 

Lakse preci granicu posto ko je dobio dva sinofarma kao da nije dobio nista u nekim zemljama (Italija, Nemacka). Pa je lakse bocnuti se 4. nego se stalno testirati (posebno ko cesto putuje)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Angelia said:

Dobro ti je rekao. Nemam pojma sto se lozite na 4tu vakcinu. Vidim da dosta forumasa pita. Ni 3ca nije bila potrebna vecini. Ja sam primila 3cu dok je jos bila histerija, danas ne bi. Sedim i cekam za neke naucne podatke.

Mislim da nisi u pravu. Buster (tj treća doza ili kako god je nazvali) je doneo povećanu zaštitu od delta soja u trenutku kad je delta počela da divlja po svetu.

Drugi buster ili 4. doza, nisam video da li je izašlo neko istraživanje da čini razliku. Treba uzeti u obzir i da nema preterano mnogo ljudi kojima je prošlo 6-7 meseci od treće doze. Videćemo kako će to izgledati narednih meseci kad se razbukta novi talas.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, shonke said:

Mislim da nisi u pravu. Buster (tj treća doza ili kako god je nazvali) je doneo povećanu zaštitu od delta soja u trenutku kad je delta počela da divlja po svetu.

Drugi buster ili 4. doza, nisam video da li je izašlo neko istraživanje da čini razliku. Treba uzeti u obzir i da nema preterano mnogo ljudi kojima je prošlo 6-7 meseci od treće doze. Videćemo kako će to izgledati narednih meseci kad se razbukta novi talas.

Pa u vreme delte sam i ja primila trecu da bi kasnije rekli da za moje godiste i nema mnogo efekta, 8 nedelja. Sto naravno ne znaci da za one imunokompromitovane to nije mozda pomoglo. Videcemo kako ce izgledati novi talas, ali ocigledno da ga vakcinisanje nece spreciti. Do sada sta su rekli je da dve vakcine izazivaju dugotrajni odgovor. 

Link to comment
Share on other sites

Preležali smo koronu pa evo ima negde oko mesec dana ili malo više. Supruga unazad mesec dana svakog jutra baš jako i strašno kija prvih pola sata - sat, nakon toga prestaje i uglavnom je ceo dan mirna. Danas se po treći put javlja da u ranim popodnevnim satima oseti drhtavicu, sledi brzi skok temperature do 38,6. Zatim do spavanja (21-22h) temperatura skroz padne, uz samo jedan paracetamol. Da li sve ovo ima veze sa koronom, da li je posledica long covid simptoma, ili je samo to kašalj a temperatura ima veze sa dojenjem i grudima… Videćemo, naterao sam je da u ponedeljak odemo  prvo do pulmologa, da proverimo najpre taj kašalj koji me dosta brine.

  • Tuzno 6
Link to comment
Share on other sites

On 3/19/2022 at 5:45 AM, Pletilja said:

Pitala  sam ljubi ga majka doktora da l da idem na drugu buster dozu, kaze: postojeće vakcine već sad imaju upitnu efikasnost protiv aktuelnih sojeva,  najesen će biti druga generacija vakcina bolje prilagodjena tim novim sojevima ALI ako sad primim buster, necu moci da primim nesto od tih novih vakcina jer ce biti kratak vremenski rok izmedju bustera. Kazem, alo, imam gadnu dijagnozu i matora sam, ko nacrtana za drugi buster, kaze on, majka, nista ti ne fali, to je za one bas, bas bolesne......i tako, izgleda da sam u cvetu mladosti pa cu da sacekam sa tim drugim busterom. 

izvini, ti si se bese pelcovala kinezima i boosterovala pfizerom? 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Haklberi said:

3 sam promenio.

 

Temperatura ispod 35 C se smatra hipotermijom

 

Imas li neki od ovih simptoma:

 

Drhtavica

Nejasan govor ili mrmljanje
Sporo, plitko disanje
Slab puls
Nespretnost ili nedostatak koordinacije
Pospanost ili vrlo niska energija
Konfuzija ili gubitak pamćenja
Gubitak svesti
Svetlo crvena, hladna koža (kao kod odojčadi)?

 

Izmeri opet za neko krace vreme (s dva termometra), pa ako je i dalje niska, nazovi hitnu i pitaj sta da radis.

 

Pij toplu tecnost i pokrij se, ususkaj se

 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Devojka Luke Razića said:

@Ridji Javi nam kako ti je supruga i šta je rekao pulmolog..

Hoću, sad će najpre da uradi krvnu sliku a popodne sledi poseta pulmologu.

 

Juce je na RTSu u emisiji Ordinacija, ili kako se već zove, tema bila post kovid simptomi. Gosti su bili dr kardiolog, dr pulmolog i dr neurolog. Nije loše pogledati, malo je voditeljka isekla doktore u nekim trenucima ali ko je prelezao koronu vredi cuti

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, zoe Bg said:

2170/15678/9

 

Na respiratoru 45

 

U bolnicama 805

I, među nama šta sad mislite o mask mandate, koliko je ukidanje uticalo na tok pandemije?

Izgleda ništa nije uticao. Pod istim uslovima, u istom društvu ako uporedimo poslednji mesec pre ukidanja i prvi mesec nakon ukidanja mask mandate nemamo zaključak da je ta mera išta promenila niti na bolje niti na gore.

Demantujte me, najlepše molim držeći se činjenica. Dakle mesec dana pre, mesec dana posle ukidanja, zanemarite koliki je broj poštovao meru pre, koliki broj danas nosi dobrovoljno jer imamo skup ljudi koji su prestali da nose maske isključivo jer je ukinut mask mandate.
Zašto zbog tog skupa ljudi koji su prestali da nose maske nije došlo do povećanja brojeva?

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...