Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

11 hours ago, wwww said:

One result: eight out of 1,000 vaccinated people struggle with serious side effects. "The number is not surprising," explains Prof. Dr. Harald Matthes, head of the study: "It corresponds to what is known from other countries such as Sweden, Israel or Canada. Incidentally, even the manufacturers of the vaccines had already determined similar values in their studies."

Od kada se ovo znalo? I ako se znalo ranije, koji tuki su se deca i mladi terala na vakcinaciju?!

 

Iskreno, ljut sam i izneveren i osećam se izigrano. Kada sam čuo za ovakve slučajeve u prošlosti, odbacivao sam ih kao anti-vakserska propaganda i proseravanje. Izgleda da to nije bio slučaj. 

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Darko said:

@Sunshine State za te brojke sa čuo i to su veoma mali brojevi. Ali ovo što je @wwww postovala od Charite je skoro 1%! Naravno, taj 1% obuhvata i druge nuspojave, ne samo myocarditis, ali opet - to je ogromna razlika. Kada se znalo za ovo?

 

Kad su pocele da se daju u tako velikim brojevima.

 

Ne mogu klinicka ispitivanja uvek da daju 100 % pravu "sliku" sta ce se desavati kad se lek (ili vakcina ili device, itd) pusti "u promet".

 

Cuven je slucaj leka Vioxx - samo takav blockbuster kad se pojavio.....da bi se nakon nekog vremena ustanovilo da upotreba ovog leka povecava smrtnost od kardiovaskularnih bolesti - infarkta i mozdanog udara. Povucen je s trzista 2004. i Merck mora da plati 4.85 milijardi  dolara odstete!!! A zamisli koliko je kostalo klinicko ispitivanje da lek dodje uopste na trziste.

 

 

7 minutes ago, Darko said:

Iskreno, ljut sam i izneveren i osećam se izigrano. Kada sam čuo za ovakve slučajeve u prošlosti, odbacivao sam ih kao anti-vakserska propaganda i proseravanje. Izgleda da to nije bio slučaj. 

 

Pa nemoj da budes - i dalje je benefit/risk odnos u korist vakcina 🙂

Edited by Sunshine State
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

29 minutes ago, Sunshine State said:

 

Mi radimo na Novavax-u.....ali, nema deljenja informacija pre zvanicnih podataka

Sanofi i GSK su napravili i predali dokumentaciju za njihovu proteinsku vakcinu tipa Novavax, to ceka odobrenje ali ne znam koje i dokle je stiglo, ni kako se zove vakcina, nesto sam citala da je tu bilo odugovlacenja iz nepoznatih razloga, svi pogoni zauzeti sa pravljenjem drugih vakcina i slicno, navodno je vakcina spremna vec izvesno vreme ali nikako da se dobije zvanicno odobrenje i krene u proizvodnju. Kazu da su sa RNA vakcinom zakasnili i odustali ali proteinska je napravljena vec izvesno vreme i ceka ne nije mi jasno sta i zasto i do kada.

naprimer :

 

https://www.sanofi.fr/fr/Actualites/notre-reponse-a-la-covid-19

 

 

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Sunshine State said:

Kad su pocele da se daju u tako velikim brojevima.

Mislio sam na specifični datum (datume), znaš li nešto o tome? Hvala!

 

37 minutes ago, Sunshine State said:

Pa nemoj da budes - i dalje je benefit/risk odnos u korist vakcina 🙂

Je si li sigurna? Ove brojke koje je postavila @wwww ukazuju da za mlade ljude i decu, to možda nije slučaj. 1% je ogroman broj. Glavno pitanje je - da li je infekcija kovidom manje opasna od vakcinacije za decu i ispod 20 na primer? Izneveren sam što uopšte moram da pitam ovo pitanje sada, pre mi nije uopšte dolazilo u obzir.  BTW nisam u tebe izneveren naravno, da ne bude zabune :classic_wink:

 

39 minutes ago, Sunshine State said:

Ne mogu klinicka ispitivanja uvek da daju 100 % pravu "sliku" sta ce se desavati kad se lek (ili vakcina ili device, itd) pusti "u promet".

Naravno. Ali ako se ovo znalo već poduže vremena (na primer, od rane 2021-e), zašto su neke vlade (kao Australijska na primer) toliko insistirale na vakcinisanju svih, uključujići i decu? Zašto se svako ko je ukazivao da su vakcine opasnije nego što se pretpostavljalo obeležen kao anti-vakser?

 

To je ono što mi smeta. Da ne bude zabune, mislim da ste svi upoznati sa mojim pro-vakcinacija stavom. 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Darko said:

Od kada se ovo znalo? I ako se znalo ranije, koji tuki su se deca i mladi terala na vakcinaciju?!

 

Iskreno, ljut sam i izneveren i osećam se izigrano. Kada sam čuo za ovakve slučajeve u prošlosti, odbacivao sam ih kao anti-vakserska propaganda i proseravanje. Izgleda da to nije bio slučaj. 

procitala sam neke komentare da ima neki veliki izvestaj Fajzera (od nekog silnog broja strana) u kome su kao otkrivene mnoge stvari koje neki tumace kao: znali su da je opasno, a cutali su (jos terali ljude da se vakcinisu). E sad, dok sama ne vidim sta tacno pise, ili makar ne procitam komentar nekog cijem sudu verujem, ne mogu da bas primim zdravo-za-gotovo svakojake komentare na twiteru.

 

licno verujem da su naucnici odradili posao korektno i najbolje sto su mogli u datoj situaciji (sa sve izvestajima i raspolozivim podacima). No problem je sto se onda ukljucila politika, politicari i ostali s svakojakim motivima (sam znas kakva je situacija tamo kod vas u Australiji, s otpustanjem ljudi koji nisu vakcinisani i svakojakim drugim budalastinama na koje sam ja povremeno nailazila, a ti ih sigurno mnogo bolje poznajes).

 

Ovde kod nas je npr. sef komisije koja daje preporuke za vakcine bio vrlo oprezan kod odobravanja/potvrdjivanja odobrenja Fajzerove vakcine za decu. Rekao je da je vakcina ok ali da oni licno ne daju preporuku da se vakcinisu sva deca, vec samo ona s rizicaim i ona ciji roditelji, posle razgovora s pedijatrom, to hoce. On licno je rekao da nece vakcinisati svoju decu, sto je bas odjeknulo u javnosti.

 

Takodje, kod nas je u najvecem froju davana Fajzerova vakcina (jer je "nemacka" :classic_biggrin: ) i posle svakojakih prica o AZ, JJ, najvise joj se verovalo. Toliko da kad je trebalo napraviti brzo busterovanje krajem prosle godine (oko pika delte) i kad je malo ponestalo Fajzerove vakcine (bili izbori pa se prethodna Vlada nije vise osecala odgovornom, a nova jos nie bila konstituisana, pa smo u sred pandemije malcice bili u vakuumu i nisu na vreme narucene vakcine :classic_rolleyes: ) i onda resili da stariji primaju Modernu, a mladji Fajzera (zbog jace reakcije mladjih na Modernu i ucestale pojave mio- i perikarditisa) - ljudi krenuli da se bune: hoce "nemacku " vakcinu. :classic_rolleyes:

Elem, ovi nasi su u principu solidnom brzinom reagovali na nova saznanja o nezeljenim efektima: kako kod AZ kad su mladji krenuli da imaju probleme s onim trombozama, tako i kod Moderne za mladje muskarce itd.

 

Licno mislim da ima dosta uticaja sto nam je Vlada ovakva kakva je, s liberalima koji su za sto vece slobode (kao Uros), do socijaldemokrata (i ministra za zdravlje) koji su oprezni s popustanjem mera. Plus ih sad hriscanske demokrate u opoziciji kontrolisu. Videcemo koliko ce da izdrze ovako, balansiranjem.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Darko said:

zašto su neke vlade (kao Australijska na primer) toliko insistirale na vakcinisanju svih, uključujići i decu?

 

Pa vasa vlada je i inace imala malo drasticniji pristup pandemiji nego neke druge - ja ne znam da su, recimo, u Holandiji insistirali na vakcinaciji dece. Promovisali jesu, ali nije bilo pod moranje.

Mislim da je EMA odobrila negde u novembru 2021. Pfizer za decu od 5-11 godina, tako da nije ni bilo mnogo dece koja su vakcinisana.

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Sunshine State said:

Pa vasa vlada je i inace imala malo drasticniji pristup pandemiji nego neke druge - ja ne znam da su, recimo, u Holandiji insistirali na vakcinaciji dece. Promovisali jesu, ali nije bilo pod moranje.

I puko promovisanje nije u redu ako se znalo da vakcinacija može da bude opasnija od samog kovida za decu. Zato i pitam - da li je tako i ako jeste, od kada se znalo? I ako se znalo, zašto se ćutalo?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

12 minutes ago, Darko said:

I puko promovisanje nije u redu ako se znalo da vakcinacija može da bude opasnija od samog kovida za decu. Zato i pitam - da li je tako i ako jeste, od kada se znalo? I ako se znalo, zašto se ćutalo?

 

Vidi, nisam upucena detaljno u problematiku, ali u clanku se pominje i long covid - izuzetno je vazno razluciti i zakljuciti koji od prijavljivanih simptoma su iskljucivo od/zbog vakcine, a koji su (moguce i) zbog/od ong covida.

 

Ja sam i vakcinisana i imala kovid dva puta - kako bih ja, sa sigurnoscu, mogla tvrditi da mi je bol u misicima (samo) zbog/od vakcine, a ne i zbog prelezanog covida?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

Ja sam i vakcinisana i imala kovid dva puta - kako bih ja, sa sigurnoscu, mogla tvrditi da mi je bol u misicima (samo) zbog/od vakcine, a ne i zbog prelezanog covida?

Naravno, ali valjda je ta studija uzela to u obzir. Ako još postoje druge studije koje su u saglanosti kao što je naznačeno, teško je da sve nisu uzeli kovid infekciju u obzir. 

 

Zato i pitam pitanja, nadam se da ćemo dobiti neke odgovore u skorije vreme. Pretpostavljam da nije problem nauka nego politika, kao što je @wwww spomenula u svom postu malo iznad. 

Link to comment
Share on other sites

Čitam šta pišete, iskreno ne razumem- da li samo mladi imaju te neželjene reakcije ili imaju i oni sa 40+, 50+..

 

Ne znam da li ste čitali o mogućem povratku delta soja, evo jednog teksta

 

 https://rs.n1info.com/svet/izraelski-istrazivaci-upozoravaju-na-novi-talas-korone-izazvan-delta-sojem/

 

Da li mi koji smo primili tri doze ( dve redovne+buster ) da čekamo novu generaciju vakcina ili da se sada, pre leta vakcinišemo ( pitam za mamu i mene, ali i za sve ostale koji su primili 3 doze vakcine ).

 

Pitaću i u Šeklerovoj grupi 🙂 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Darko said:

@Sunshine State za te brojke sa čuo i to su veoma mali brojevi. Ali ovo što je @wwww postovala od Charite je skoro 1%! Naravno, taj 1% obuhvata i druge nuspojave, ne samo myocarditis, ali opet - to je ogromna razlika. Od kada se znalo za ovo, znaš li?

Ja znam da je ta prica krenula o posledicama za mladje tek nakon sto sam klinca odvukla da primi i booster - i da sam bas bila besna. Iako u principu nisam ni imala izbora jer je koledz zahtevao vakcinaciju - sto u svetlu novih informacija smatram da je kriminalno. Objasnjenje koledza naravno je da je to preporuka CDC.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devojka Luke Razića said:

Čitam šta pišete, iskreno ne razumem- da li samo mladi imaju te neželjene reakcije ili imaju i oni sa 40+, 50+..

 

Ne znam da li ste čitali o mogućem povratku delta soja, evo jednog teksta

 

 https://rs.n1info.com/svet/izraelski-istrazivaci-upozoravaju-na-novi-talas-korone-izazvan-delta-sojem/

 

Da li mi koji smo primili tri doze ( dve redovne+buster ) da čekamo novu generaciju vakcina ili da se sada, pre leta vakcinišemo ( pitam za mamu i mene, ali i za sve ostale koji su primili 3 doze vakcine ).

 

Pitaću i u Šeklerovoj grupi 🙂 

ne znam kakva je rasporedjenost simptoma po starosnim grupama (trebalo bi naci original rad i videti tabele i dijagrame), ali verujem da se ovde prvenstveno govori o mladjoj populaciji ciji imuni sistem preterano reaguje. kod starijih je imuni sistem malcice "usporeniji".

 

konkretno znam da se jos od bar decembra 2021 (a sigurno i ranije) prica o ucestalih pojava mio- i perikarditisa kod muskaraca mladjih od 30 godina. ali je svako takvo pominjanje u javosti (na SM narocito) okarakterisano kao antivakserstvo i sasecano u korenu. pominje se da ima mnogo vise slucajeva maldih sportista koji imaju srcane probleme, mnogo veci % nego sto je uobicajeno za tu starosnu grupu. ali ne pratim sve sportove pa ne mogu da potvrdim na konkretnim slucajevima.

 

posto pratim tenis znam konkretno za 3 slucaja nezeljenih reakcija na vakcinu (sva 3 su fransucki teniseri, ali mozda ih ima vise, samo se niko ne usudjuje da kaze jer ce na njima odmah biti primenjen metod "Novak Djokovic"):

 

Jeremy Chardy (star 35 godina) je primio proslog leta 2. dozu (pretpostavlja Fajzera) i par sedmica posle toga je poceo da oseca slabost na treninzima, nije mogao da trenira i od tada nije odigrao ni jedan turnir. Dao je povodom toga izjavu nekim novinama, ali je taj clanak ostao totalno ignorisan od strane svih ostalih tzv. tensikih novinara.

Ugo Humbert (23 godine) je takodje skoro pricao o problemima koji su se pojavili posle vakcinacije (ako me secanje ne vara od negde avgusta prosle godine). odigrao je neku sicu turnira do kraja septembra, poispadao odmah na pocetku (iako je pre toga imao sasvim solidne rezultate) i kaze da su mu lekari na kraju rekli da verovatno ima veze s vakcinacijom). iako vakcinisan, krajem januara  (kad je zavrsio nastup u Australiji) je bio inficiran (verovatno omikron), ove godine ima samo 3 pobede i 9 poraza na 8 odigranih turnira.

Gael Monfils (35 godina) je imao nezeljene reakcije posle 3. doze (ako se ne varam dobio je negde oko 30.1., par dana kasnije igrao turnir i tu mu nije bilo dobro). mesec dana potom je pauzirao i preskakao je solidan broj turnira koje bi inace igrao (igrao samo na par koji daju velike pare za ispadanje u 1. rundi).

 

postoji i prica za Amerikanku Sofiju Kenin (23 godine) (nije bio clanak vec neki komentar neke bivse americke teniserke) : ona je kao negde u maju prosle godine primila (pretpostavljam JJ) vakcinu, onda je odigrala Roland Garos i Wimbldon i od tada je nije nigde bilo. Kao je bila zakacila virus i od tad ne moze da dodje sebi (s ko zna kakvim propratnim posledicama: zamor, bol u misicima itd.). ove godine je kao pocela da igra, ali to vise nije ni senka nekadasnje teniserke. ovde je verovatno u pitanju long covid: verovanto ona spada u tu grupu mladih ljudi koji su podlozni long covidu. u svakom slucaju nije dobro reagovala na prisustvo genetskog materijala virusa.

 

Nikoloz Basilashvili (30 godina)  je nekad u neko doba prosle godine vakcinisan, verovatno negde u novembru-decembru, po zavrsetku sezone (znam posto je bio u Australiji), pa je negde u decembru zakacio virus i od tada ima problema s disanjem (imao je mnogo problema u samoj Australiji, predao je neki mec zbog tih problema, a mislim da sam videla da je i na nekoliko turnira posle toga imao problema s disanjem i bolovima u grudima).

 

Botic van de Zandschulp (26 godina) je u neko doba prosle godine vakcinisan (igrao Australiju, pa je morao biti vakcinisan), onda je negde u februaru bio inficiran (asimptomatican). Prosle nedelje je igrao finale turnira u Minhenu i morao je da preda mec (iako je imao odlicnu priliku za svoju prvu titulu i odlicno je poceo mec) jer je imao ogromne bolove u grudima i probleme s disanjem. Prekid je bio prilicno dramatican, cak nije prisustvovao ni ceremoniji na kraju (sto se gotovo, pa nikad ne desava). Objavio na twiteru da je posle nekih pola sata bio dobro, a juce je igrao mec u Madridu. Sta je uzrok - moze samo da se nagadja. Mozda izlaganje genetskom materijalu virusa?

 

Na turniru u Majamiu (krajem aprila) je ogroman broj igraca predavao ili se povlacio s turnira - mnooogo veci broj nego sto se uobicajeno desava. I generalno ima mnogo vise slucajeva kada se igraci/igracice zale na bolove u grudima i probleme s disanjem. Videla sam i objave neke dve nizerangirane igracice kod kojih su dijagnostikovana ostecenja srca (vakcina ili virus?)

 

U svakom slucaju, virus i njegov genetski materijal nisu uopste naivni i trebalo bi dobro prouciti sta se tu tacno desava, ne brinuti samo o preminulima i onima na intenzivnoj, vec i o ovima koji su prelezali bolest ili imaju slicne posledice posle vakcinacije. Ovo je narocito bitno kod npr. sportista koji se izlazu jakim fizickim naporima.

Edited by wwww
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Darko said:

Je si li sigurna? Ove brojke koje je postavila @wwww ukazuju da za mlade ljude i decu, to možda nije slučaj. 1% je ogroman broj. Glavno pitanje je - da li je infekcija kovidom manje opasna od vakcinacije za decu i ispod 20 na primer? Izneveren sam što uopšte moram da pitam ovo pitanje sada, pre mi nije uopšte dolazilo u obzir.  BTW nisam u tebe izneveren naravno, da ne bude zabune :classic_wink:

 

Naravno. Ali ako se ovo znalo već poduže vremena (na primer, od rane 2021-e), zašto su neke vlade (kao Australijska na primer) toliko insistirale na vakcinisanju svih, uključujići i decu? Zašto se svako ko je ukazivao da su vakcine opasnije nego što se pretpostavljalo obeležen kao anti-vakser?

 

To je ono što mi smeta. Da ne bude zabune, mislim da ste svi upoznati sa mojim pro-vakcinacija stavom. 

ogroman problem je u tome sto je doslo do ogromne polarizacije u drustvu (to se navodi i u onom clanku, gde kaze da se lekari nisu usudjivali da prijave moguce slucajeve nezeljenih reakcija da ih ne bi optuzili za antivaksere). bukvalno su se potezali "epiteti" i kretalo s "lovom na vesticce" i "spaljivanjem vestica na lomaci" na najmanju naznaku da neko nece da se vakcinise itd. U Nemackoj je to npr. bio slucaj s jednim fudbalerom Bajerna iz Minhena, koji je manje-vise na SM i u stampi bio proganjan jer nije hteo da se vakcinise (plus su se nasladjivali kad se potom inficirao i imao neke slabije simptome).

Spoiler

da ne pominjemo svima dobro poznat slucaj Novaka Djokovica u Australiji, odakle je bukvalno proteran zbog "pogresne misli" i kako bi te njegove gresne misli mogle da uticu na naivne Australijance koji su skloni uticaju svetskih zvezda :classic_rolleyes: , a zahvaljujuci specijalnom ovlascenju ministra, koje je rezervisano za najgore teroriste i zlocince. O njemu se i u Nemackoj bukvalno najgore moguce pisalo, totalno neobjektivno i totalno suprotno i nemackoj zvanicnoj pandemijskoj i vakcinacionoj politici. Prepricala sam svojevremeno izvestaj s nemacke WDR televizije: prepun pogresnih informacija, pogresnih interpretacija, predrasuda svake moguce vrste i naravno ostrascen.  zvucao je kao nekadasnje tirade na RTS-u o liderima opozicije u doba Milosevica, a verujem i na savremene u AV Srbiji. Sve je bilo potpuno pripremljeno, da je NDj kojim slucajem navratio u Nemacku ladno je neko mogao mirne duse da ga pospe katranom i perjem i zapali - nista mu se ne bi desilo (kao ni svojevremeno onom tipu koji je nozem pokusao atentat na Moniku Seles).

Novakovo proterivanje iz Australije je na SM u odredjenim krugovima slavljeno kao da smo u najmanju ruku otkrili lek za rak :twak:

Elem, pre koji dan je izvesna "novinarka" Frankfurter Allgemeine Zeitung-a imala tiradu o Novaku, gde je naravno dovela u vezu njegovo "antivaxerstvo", podrsku Putinu :classic_blink: i ratu u Ukajini (sto nigde veze s vezom nema, narocito ne s onim sto je Novak izjavio).

 

ne verujem da se znalo od rane 2021, ali su verovatno s vremenom dobijali sve vise podataka. zato bi bilo zgodno naci taj neki izvestaj Fajzera o kome se prica i onda procesljati malo i videti sta tu ima.

Ja konkretno znam da se u decembru 2021 sigurno znalo da Moderna izaziva sasvim solidan broj slucajeva mio- i perikarditisa (a o tome se pricalo i koji mesec ranije, mislim da su skandinavci tada bili izbacili Modernu uopste iz programa vakcinacije). zato kod nas i nije davana kao buster mladjim ljudima.

kad sam bila na primarnoj vakcinaciji u maju 2021 pitala sam lekare na mestu vakcinacije oko simptoma za onu trombozu (tad se o tome pricalo za AZ), cisto da potvrdim ono sto sam procitala. elem, komentar je bio da se i kod Fajzera pojavljuju takvi slucajevi, samo redje (uz objasnjenje kako da prepoznam eventualne znake da nesto nije u redu i sta da radim). dakle, u maju prosle godine se znalo da i Fajzer ima neke slicne nuspojave, mada redje od AZ.

 

elem, odredjeni politicari su morali da prebace gnev naroda zbog citave pandemije i sveg sto ona nosi, a sto se oduzilo... ma, znas i sam.

Link to comment
Share on other sites

Kod nas je to izaslo kad su se strucnjaci pobunili protiv preporuke za booster za tu populaciju, kad je FDA panel odbio da da tu preporuku, a CDC ignorisao.

Bio je jedan od FDA clanova panela koji je objasnio zasto u nekom podkastu, pa je onda Dr Marti Makarti sa Hopkinsa podrzao stav. Znaci oko zadnji kvartal 2021, mislim Decembar. Stav je bio da je mogucnost da opasnosti prevazilaze benefit od vakcine I da treba cekati da se ispita. Pogotovo za musku populaciju tog uzrasta.

 

Medjutim takva upozorenja su ili ignorisana ili etiketirana kao anti-vax ili nenaucna. Mandati su ostali.

 

Ako se ispostavi da je tacno, ja bi volela da priupitam odgovorne zasto su to krili I suzbijali. 

Link to comment
Share on other sites

To je u redu samo ces izgleda morati da uvecavas flase, tj ucestis - procitah rezultate analiza iz Izraela, kaze cetvrta doza ima efikasnost 95% prvih mesec dana , drugi mesec oko 45% a posle ...

Ja necu da ce cipujem svaka dva meseca

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Čekaj, a ovo sa tim reakcijama, da li to važi samo (ili uglavnom) za one koji se profesionalno bave sportom, tj naprežu se mnogo više nego ostali, ili postoje u istom procentu te neželjene reakcije i kod jednih i kod drugih?

u Nemackoj su nasli pola miliona ljudi s nezeljenim reakcijama posle vakcine, nemoguce da su sve bili sportisti (i nisu, vidjala sam neke komentare i sasvim obicnih judi, ako im je verovati).

stos je u tome da mi "ostali" koji ne praktikujemo mnogo velika fizicka naprezanja, i to na dnevnoj bazi, zbog posla, lakse mozemo da "odmorimo" nekoliko nedelja/meseci i uz odredjenu terapiju (nadajmo se) pregrmimo nezeljene posledice, dok ovi ne mogu da se bave svojim poslom. plus: ako se vrate na "terene" i preforsiraju se fizicki onda moze biti fatalno (kao i kod "anonimusa" ako krenu da se junace, a jos su bolesni). preporuka lekara (generalno) je sve vreme bila da se ljudi ne naprezu odmah posle isticanja "zakonom propisanog karanntina" posle infekcije.

Ja sam gore navela primere ljudi iz tenisa (jer to pratim) koji su "crno na belo" izjavili nesto (stoje iza toga imenom i prezimenom i ne mogu da slazu u vezi toga) ili sam videla situacije gde su imali doticne probleme.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Čekaj, a ovo sa tim reakcijama, da li to važi samo (ili uglavnom) za one koji se profesionalno bave sportom, tj naprežu se mnogo više nego ostali, ili postoje u istom procentu te neželjene reakcije i kod jednih i kod drugih?

i mladi. Koliko se secam problemi sa miokarditisom i perikarditisom je uglavnom kod mladjih muski, do neke 26te godine.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, urosg3 said:

Od svog zezanja ja see  jutros probudio i nešto nisu sve koze na broju. Malopre merim temp i 37,5. 

Brena je brena a dvaput je dvaput 🙂

 

😞 Bezveze..a možda nije korona već virus gripa..

 

Javljaj nam kako si.. 

Link to comment
Share on other sites

On 5/4/2022 at 4:12 PM, wwww said:

ti si covek u godinama, tvoji rizici kako od vakcine tako i od virusa su drugaciji od onih za mladje ljude. tako da mi se cini da je tvoja procena/odluka dobra za tebe.

 

Kako covek u godinama, pogle kakav je na slici, ki upisan. 😄

  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...