Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

[mention=1846]erwin[/mention] ostavio tweet gore - dve trećine građana iznad 80 u Hong Kong-u nisu vakcinisani. 
 
Kao i Erwin, i ja sam zabezeknut. 
I ja. Kao da su pali s marsa, juče, pa ne znaju ništa o virusu, vakcinama...

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 3/16/2022 at 10:34 AM, Haklberi said:

Ja pozitivan. Svaka kost me boli, počelo nekim grebanjem u grlu, i bolom u vratu, sutradan temperatura i bolovi u glavi, sinusima, više onako osećaj suvog nosa, kostima generalno. Pozitivan bio na dva kućna testa, i danas mi javili i da sam na PCR. 

Javljaj kako si da ne brinemo 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bilo je čupavo noćas, u 2 sam se probudio i zaspao tek u šest ponovo. Od 6 do deset pojma nemam šta se desilo, mogli su me izneti sa sve krevetom. Od jutros mi nos curi i više kašljem, u ušima zuji ali glavobolju bar za sada nemam. 

  • Tuzno 5
Link to comment
Share on other sites

Just now, Haklberi said:

Bilo je čupavo noćas, u 2 sam se probudio i zaspao tek u šest ponovo. Od 6 do deset pojma nemam šta se desilo, mogli su me izneti sa sve krevetom. Od jutros mi nos curi i više kašljem, u ušima zuji ali glavobolju bar za sada nemam. 

To je to, tako nekako i meni. Ne daj se.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Haklberi said:

Bilo je čupavo noćas, u 2 sam se probudio i zaspao tek u šest ponovo. Od 6 do deset pojma nemam šta se desilo, mogli su me izneti sa sve krevetom. Od jutros mi nos curi i više kašljem, u ušima zuji ali glavobolju bar za sada nemam. 

 

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Južna Koreja koja je godinama bila primer kako se država organizovano bore sa pandemijom, testiranje, praćanjem kontakata, a ni lockdown im nije bio stran, sa svim pristojnim - daleko iznad nekog proseka procentom vakcinacije, sa raširenim opšteprihvaćenim folklorom navike nošenja maski je danas zabeležila +621,328 novozaraženih. Preminulo je 429 ljudi od Korone  

negde na početku sam sumnjap da će, uz dovoljno vremena svi procenti u svim zemljama da budu uz razumnu marginu slični. Dosta mojij sagovornika ovde ne da nije verovalo da je to moguće nego su zemlje koje su u početku imale visoke procenta smatrali neodgovornim, danas uopšte ne čujem da je iko, uprkos impresivnom boriju od +621,328 što je gotovo svaki 8. građanin Koreje nazvao njihove vlasti neodgovornim, gramzivim političiramo koji ne žele da se zamere ravnozemljašima i antivakserima i zarad popularnosti tolerišu raspašoj ponašanje.

Dakle Južna Koreja ide stopama ostalim državama na planeti da uravni procente opet uz razumnu marginu. I to je očekivano. Narativ se promenio moj @Eddard narativ i ništa drugo. Virus je tu kao što je i bio, posledice su tu kao što su i bile, vakcina je tu kao što je i bila, a tek maske, pranje ruku i rukavice su tu kao što su bile, samo su mediji i narativ drugačiji.

hrr7V74.pngcejHSG2.png

I posle Uroš blesav, ma dobro jeste to, ali ni maske nisu što smo mislili da jesu.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, urosg3 said:

negde na početku sam sumnjap da će, uz dovoljno vremena svi procenti u svim zemljama da budu uz razumnu marginu slični. Dosta mojij sagovornika ovde ne da nije verovalo da je to moguće nego su zemlje koje su u početku imale visoke procenta smatrali neodgovornim, danas uopšte ne čujem da je iko, uprkos impresivnom boriju od +621,328 što je gotovo svaki 8. građanin Koreje nazvao njihove vlasti neodgovornim, gramzivim političiramo koji ne žele da se zamere ravnozemljašima i antivakserima i zarad popularnosti tolerišu raspašoj ponašanje.

a vidi, stvarnost zelis da iskrivis u smeru koji odgovara tvojim 'predistorijskim' pozicijama, sto nije bas u redu.
a do njih se trenutno doslo posle visegodisnje krize, prilagodjavanja, ustupaka, novih naucnih otkrica i koznacegasvene, pratili smo ovde mnoge stvari zajedno toliko vec dugo. situacija na terenu je takva da evidento pokazuje trijumf 'ravnozemljasa i antivaksera', svih onih sebicnih koje smo toliko puta prozivali i cije je (ne)delovanje i dovelo do tolikih miliona smrti na celoj zemlji. jednostavno, neodgovornost i sebicnost je kao i mnogo puta do sada odnela pobudu, pa tako i ti mozes ovde da seiris 'kako si bio u pravu', sto ti vecina ljudi nije ni sporila (i ja uostalom), nego je imala sasvim drugu vrstu problema sa takvim i slicnim relativizacijama.

 

inace, kad je rec o ovim brojkama u SK od 620k zarazenih i 429 umrlih od korone, samo podsecanje da je kod onog originalnog virusa onomad smrtnost bila izmedju 0.9-2.5%, sto bi na ovaj broj zarazenih znacilo ne 429 preminulih, nego negde izmedju 6k-15k ljudskih zivota. sad, nekome je svejedno da li umre toliki svet, a nekome bas i nije. pa cu reci da su 'gramzivi politicari' ovde ipak uradili relativno dobru stvar i spasili bas, bas veliki broj zivota svojih gradjana. poredjenja radi, krajem marta pre dve godine u Italiji na dnevnom nivou na 6.5k zarazenih bilo je preko 800 umrlih. i bio je drugaciji (opet slican, slazem se) virus, nije bilo vakcina, skoro da nije bilo maski, pa su i posledice bile drasticno drugacije.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, djura.net said:

a vidi, stvarnost zelis da iskrivis u smeru koji odgovara tvojim 'predistorijskim' pozicijama, sto nije bas u redu.
a do njih se trenutno doslo posle visegodisnje krize, prilagodjavanja, ustupaka, novih naucnih otkrica i koznacegasvene, pratili smo ovde mnoge stvari zajedno toliko vec dugo. situacija na terenu je takva da evidento pokazuje trijumf 'ravnozemljasa i antivaksera', svih onih sebicnih koje smo toliko puta prozivali i cije je (ne)delovanje i dovelo do tolikih miliona smrti na celoj zemlji. jednostavno, neodgovornost i sebicnost je kao i mnogo puta do sada odnela pobudu, pa tako i ti mozes ovde da seiris 'kako si bio u pravu', sto ti vecina ljudi nije ni sporila (i ja uostalom), nego je imala sasvim drugu vrstu problema sa takvim i slicnim relativizacijama.

 

inace, kad je rec o ovim brojkama u SK od 620k zarazenih i 429 umrlih od korone, samo podsecanje da je kod onog originalnog virusa onomad smrtnost bila izmedju 0.9-2.5%, sto bi na ovaj broj zarazenih znacilo ne 429 preminulih, nego negde izmedju 6k-15k ljudskih zivota. sad, nekome je svejedno da li umre toliki svet, a nekome bas i nije. pa cu reci da su 'gramzivi politicari' ovde ipak uradili relativno dobru stvar i spasili bas, bas veliki broj zivota svojih gradjana. poredjenja radi, krajem marta pre dve godine u Italiji na dnevnom nivou na 6.5k zarazenih bilo je preko 800 umrlih. i bio je drugaciji (opet slican, slazem se) virus, nije bilo vakcina, skoro da nije bilo maski, pa su i posledice bile drasticno drugacije.

Odličan post, hajde na miru posle radnog vremena a na brzinu: želeo sam da kritikujem promenu narativa, medijskog - posledično društvenog. Poenta je da je 600k u SK bilo pre Ukrajine samo o tome bi bilo x članaka na netu, ovde bi ispisali najmanje 3 strane o fenomenu ali došla Ukrajina i narativ se promenio.
Jedva nekoliko nas je primetilo uopšte vest.
Dakle ništa nije nestao sam od sebe nestala je naša spoznaja o tome šta je oko nas.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

medijski narativ je drugi par rukava, uopste ne prilici da o tome sirimo pricu na ovom topiku.
ovde bi bilo zanimljivije da popricamo o tome da li (kad i ko) treba da primi cetvrtu dozu vakcine, na primer. bas me zanima koje su se zemlje odlucile za ovu strategiju i hoce li negde to biti obaveza kod putovanja i sl.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ali nije to medijski narativ nego i lekarski.

Mislim, ja razumem Vučića - videćemo posle izbora šta će njegovi trbuhozborci iz struke da pričaju. Nije ni realno da u ovom momentu smaraju s koronom.

 

Kako je napolju jel pratite? Jel zateže neko otpuštene mere?

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, CheshireCat said:

Ali nije to medijski narativ nego i lekarski.

Mislim, ja razumem Vučića - videćemo posle izbora šta će njegovi trbuhozborci iz struke da pričaju. Nije ni realno da u ovom momentu smaraju s koronom.

 

Kako je napolju jel pratite? Jel zateže neko otpuštene mere?

Malo nešto po školi pojedini nastavnici još insistiraju, kod nas nastavnica Engl i Mat. Ostali ama baš ništa.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, freethrow said:

Ima li informacija o prijemu 4. doze za vikend? Sajam? Nisam uspeo nigde da nađem.

 

Meni su u lokalnom DZ rekli da je pocelo davanje 4. doze. Mislim da mozes da odes u bilo koji, ne mora cak ni tamo gde si primio trecu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 3/17/2022 at 11:11 AM, Haklberi said:

Bilo je čupavo noćas, u 2 sam se probudio i zaspao tek u šest ponovo. Od 6 do deset pojma nemam šta se desilo, mogli su me izneti sa sve krevetom. Od jutros mi nos curi i više kašljem, u ušima zuji ali glavobolju bar za sada nemam. 

Kako si nam danas??Jel bolje?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Haklberi said:

Bolje, bolje, i spavao sam u komadu. Nemam temperaturu. Od problema tu su još nos, uši i promuklost. Nos nije začepljen potpuno ali uši jesu prilično i zuji čip od vakcine. 😄

Vidi uzemljenje, `oće od toga 🙂

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Pitala  sam ljubi ga majka doktora da l da idem na drugu buster dozu, kaze: postojeće vakcine već sad imaju upitnu efikasnost protiv aktuelnih sojeva,  najesen će biti druga generacija vakcina bolje prilagodjena tim novim sojevima ALI ako sad primim buster, necu moci da primim nesto od tih novih vakcina jer ce biti kratak vremenski rok izmedju bustera. Kazem, alo, imam gadnu dijagnozu i matora sam, ko nacrtana za drugi buster, kaze on, majka, nista ti ne fali, to je za one bas, bas bolesne......i tako, izgleda da sam u cvetu mladosti pa cu da sacekam sa tim drugim busterom. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...