Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Masku i dalje nosim u samoposluzi, apoteci i u gradskom prevozu. Vidim ovde, na mom kraju, da nisam jedina-veći broj ljudi masku nosi u prevozu ( busić 26L). 

 

Mala anegdotalna dopuna: Komšinica o kojoj sam već pisala da nigde ne ide bez maske i da prska sve alkoholom,  imala je pre 2 nedelje koronu. Lakši oblik jer su i ona i muž primili tri doze vakcine.

 

I dalje na otvorenom nosi 2 maske, kao i na početku pandemije. 

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Svetska zdravstvena organizacija dodala još dva soja na listu zabrinjavajućih

 

"Svetska zdravstvena organizacija (SZO) proširila je listu zabrinjavajućih sojeva korona virusa za dva nova soja. Radi se o omikron soju BA4 i BA5.

Ta dva soja otkrivena su u Južnoj Africi, ali su se već pojavila i u Evropi, pa tako i Nemačkoj. SZO je uvrstila nove sojeve među zabrinjavajuće, jer su nepoznati efekti mutacije."

 

 

Dobra vest:

 

https://medicalxpress.com/news/2022-04-drug-halves-death-severe-covid.html

 

"An experimental medication for critically ill COVID-19 patients appears to work so well that the drug's maker announced Monday it has stopped its clinical trial early and will apply for emergency use authorization.

 

The medication, sabizabulin, halved the death rate in COVID-19 patients who were receiving supplemental oxygen and were at high risk of serious lung disease and death; the trial was halted last Friday upon the advice of independent safety monitors because it worked so well, Veru Inc. officials said."

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Devojka Luke Razića said:

Masku i dalje nosim u samoposluzi, apoteci i u gradskom prevozu. Vidim ovde, na mom kraju, da nisam jedina-veći broj ljudi masku nosi u prevozu ( busić 26L). 

 

Mala anegdotalna dopuna: Komšinica o kojoj sam već pisala da nigde ne ide bez maske i da prska sve alkoholom,  imala je pre 2 nedelje koronu. Lakši oblik jer su i ona i muž primili tri doze vakcine.

 

I dalje na otvorenom nosi 2 maske, kao i na početku pandemije. 

 

Ja stavim masku u manjim prostorijama. Pre neki dan uđem u apoteku, tamo njih jedno 5-6 u 4m2 koliki je prostor za čekanje. Mahinalno sam izvadio masku i stavio. Tek dok sam je stavljao na lice sam shvatio šta radim.

Link to comment
Share on other sites

@Klotzen Ovde na mom kraju imamo dve apoteke. Nema velikog reda, a kada se skupi po 4-5, ulazi po jedan. U Shop@Go uglavnom se ne nose maske.

 

U obližnjem tržnom centru niko ne nosi, jer je on praktično, poluotvoren ( u pitanju je jedan od prvih TC )..Ali zato u mini busu vozač i većina putnika nose maske.

 

Danas sam se čula sa komšinicom. Njen svekar 75+ ima koronu. Izlazio je samo da ode na dijalizu. Koronu je, pretpostavlja, dobio od vozača sanitetskog vozila i od jedne žene koja je sedela pored njega.

 

Uopšte mi nije jasno kako neko ko radi sa pacijentima koji idu na dijalizu, dozvoljava sebi da dolazi na posao bolestan?

 

Ovaj deda iz komšiluka je pričao kako je taj vozač kijao, kašljao i svima u vozilu se žalio kako mu nije dobro, a mora da radi?!  

 

 

Edited by Devojka Luke Razića
jedno slovo
  • Like 2
  • WOW 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, erwin said:

Nije 74% zaštite od smrti, već 74% manja smrtnost nego kod onih koji su primili 3 doze, dakle oko 4x manja verovatnoća da dođe do smrti nego kod njih.

Ma jesi čitao tekst 🙂
 

Quote

Procenjena efikasnost četvrte doze 7 do 30 dana nakon primene u poređenju sa trećom dozom datom najmanje četiri meseca ranije bila je 45 procenata u pružanju zaštite od infekcije, 55 procenata u pružanju zaštite od simptomatske bolesti, 68 procenata u pružanju zaštite od hospitalizacije, 62 posto u pružanju zaštite od teških bolesti i 74 posto u zaštiti od smrti, objavio je naučni tim u sredu u stručnom medicinskom žurnalu "New England Journal of Medicine".

🙂🙂 

Link to comment
Share on other sites

Quote

u poređenju sa trećom dozom datom najmanje četiri meseca ranije


 

Quote

We evaluated the relative effectiveness of a fourth vaccine dose as compared with that of a third dose given at least 4 months earlier among persons 60 years of age or older

 

Relative vaccine effectiveness in days 7 to 30 after the fourth dose was estimated to be...

https://www.nejm.org/doi/pdf/10.1056/NEJMoa2201688?articleTools=true

Edited by erwin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

Kakva je zaista situacija i sa čim se suočavaju stanovnici milionskog grada [Šangaja], svedoče priče naših državljana koji tamo žive.

"Od danas su neka naselja krenuli da otvaraju i puštaju napolje, pa ljudi, hvala bogu, mogu da izađu i da se malo prošetaju, što je odlično, zato što mnogo utiče na mentalno zdravlje, počinjemo da ludimo jer ne možemo da izađemo napolje, čak ni u dvorište", kaže V. L., državljanin Srbije u Šangaju.

Ispričao je da je na početku bilo pet dana, onda su krenuli da produžavaju – ljudi se nisu adekvatno spremili i samim tim mnogo ljudi je ostalo bez hrane.

"Pošto su zatvorili ceo grad, to je značilo kompletno zatvaranje za male poslove, za škole, negde čak i bolnice, mnogo ljudi se razblelo i nisu mogli da dođu do bolnice jer nisu imali dozvole", rekao je V. L.

Gradske vlasti preuredile su škole, novoizgrađene stambene zgrade, sajamske hale u karantinske centre, mnogi svedoče da su u njima nehumani uslovi i ne smatraju uvedene mere opravdanima.

"Stranci iz celog sveta koji žive u Šangaju su besni, čak su i Kinezi počeli da budu besni. Pričao sam sa svojom šeficom, ne može da veruje šta se dešava. Ljudi su jako besni na šangajsku vladu, na Kinu, na način na koji ovo rade, zato što više smrtnih slučajeva i više ugroženih slučajeva i ljudi koji su stvarno bolesni, pate, više od samog kovida", kaže V. L.

https://www.blic.rs/vesti/drustvo/kineska-strategija-nulte-tolerancije-ispovest-srbina-iz-sangaja-pocinjemo-da-ludimo/0vtlhdb

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

Posle dugog vremena danas išao trolom, ne pitajte šta je sa bubom, zaplenila mi The Starija. I manje više normalno izgleda vožnja GSP-om. Gužva u troli taman koliko očekivano nije baš krcata ali solidno popunjena.
Odokativnom metodom 5% ljudi nosi maske, a i tiš 5% šareno. Pola ispod nosa, jedna N95 ostale ove hirurške ima i par primera da su iznošene i prljave. 

Svet se vraća u normalu.

Link to comment
Share on other sites

Philadelphia's indoor mask mandate is coming to an end, and so is its tiered system for responding to the COVID-19 pandemic.

The city’s renewed indoor mask mandate was once again scrapped Friday, with health officials opting for a “strong recommendation” on masks instead. Also going away is the self-imposed metrics used to determine what pandemic restrictions the city would take in response to rising cases and hospitalizations.

 

Pre neki dan sam se osecala stvarno kao idiot, kad su mi za ulazak u restoran trazili:

- vakcinaciju

- ID

- masku

onda ja reko nisam ponela nista osim sto imam sliku vakcinacije na telefonu... onda je bilo a jel moze bilo koji dokument sa imenom... mmmm imam sliku zdravstvene kartice ... moze :lol_2:

Bukvalno je dosta ljudi prosto ignorisalo mandat.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, koca popovic said:

Jedno malo pitanje. Zasto se nosi maska sada?

 

Evo zasto ja - u petak putujem na Floridu, treba mi test, pa se pazim da ne bude pozitivan...

 

Pre neko vece bila s mamom na hitnoj, puna cekaonica, samo nas dve masku. 

 

Ne znam, meni ne smeta da je stavim, maske su mi najmanji problem - 6 cu odjednom staviti... samo ne lockdown-i!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Sunshine State said:

Ili Kinezi znaju nešto što mi ne znamo ili su potpuno odlepili. Što kaže Sunčica bolje im je da nose maske, koliko ono beše štite odsto?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...