Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

9 minutes ago, CheshireCat said:

Znam za neka vrlo nedavna turistička putovanja iz Bg do Češke odnosno Slovenije. Autom.

 

U oba pravca apsolutno ne postoji pomen kontrole oko korone. Nikakvi testovi ni vakcinacija. Bukvalno korona ne postoji.

Ja nešto poslovno treba za Italiju sredinom sledećeg meseca očekujem da bude ovako kako pišeš.
To će nas dovesti do neprijatnog zaključka ukoliko se ispostavi da je praksa takva. Idem kolima, prolazim kroz HR SLO i ITA. U povratku ću do AUS.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, wwww said:

ja sam cula da su u Italiji (totalno netipicno za njih) kao i u Austriji strogi sto se tice postovanja i kontrolisanja mera (tj. corona passa itd.).

I ja, ali eto lično ću se uveriti uskoro. Mada mi miriše na neprijatni zaključak 🙂

Link to comment
Share on other sites

Spanija:

https://www.esmadrid.com/en/information-coronavirus

 

High vaccination rates have meant that restrictions in the Spanish capital have been all but lifted, although measures such as compulsory mask wearing indoors, the availability of hand sanitizer in establishments, ventilation and social distancing in certain settings, continue to be observed.

Since 20 September 2021, all restaurants, cafés and night clubs may now open as late as their licenses allow, and shopping malls, markets, shops cinemas, theatres, museums and galleries no longer have to apply capacity limits.

Since 10 February 2022 masks are no longer compulsory outdoors in Spain, unless you are in a crowded place where it is not possible to keep a 1.5m distance from others. You must, however, continue to wear one indoors in public settings, on public transport, on open-air transport platforms for train, tramway, metro etc, and in the Teleférico cable car.

Please keep in mind that the following measures are in place in the Madrid region:

  • There are currently no limits on capacity in bars and restaurants, neither indoors nor outdoors.
  • There are currently no limits on capacity in night clubs and other late night venues. Dancing is permitted indoors as long as social distancing is followed and masks are worn. Drinking is not allowed on the dance floor.
  • Maximum capacity in sports venues has been increased to 85% outdoors and 75% indoors.

Urban transport

Madrid's extensive public transport system is running as usual. Please note that face masks must be worn at all times on all forms of transport. Eating and drinking on public transport is not permitted.

 

Travelling to Spain

 

There is currently a temporary restriction on non-essential travel from many non-EU countries to the European Union and Schengen zone. The decision to lift or relax restrictions for those who hold a COVID-19 vaccine certificate will depend on which country the tourists are travelling from (see below).

All passengers arriving in Spain must fill in an FCS health control form and will face both a temperature check and a visual inspection. From 7 June 2021, all those passengers (except for children under 12) travelling from a high-risk country/area must present a certificate or document certifying

  • vaccination against COVID-19,
  • a negative certificate of a Diagnostic Test of Active Infection, or
  • a certificate of Recovery after having passed this disease in order to enter Spain. 

YOU SHOULD NOT TRAVEL if you have had symptoms consistent with COVID-19, such as a high temperature, a cough or breathing difficulties, in the last 14 days.

 

EXEMPTIONS AND PARTIAL RESTRICTIONS:

 

THIRD COUNTRIES

 

Restrictions have been lifted on flights between Spain and a number of countries (Click here for the full list of EU and EEA countries). Passengers arriving from these countries do not need to present any health certificates.

From Wednesday 1 December, all those travelling to Spain from the UK must present proof of being fully vaccinated against COVID-19.

 

EUROPEAN UNION

The European Centre for Disease Prevention and Control (ECDC) has established a traffic light system to classify regions in Europe according to their risk level. There are no entry restrictions for passengers from “green” countries nor for those travelling from “orange” and “red” territories, provided they present a negative PCR result or a certificate that demonstrates they are fully vaccinated against Covid-19 (visit https://reopen.europa.eu/en/)

 

Link to comment
Share on other sites

Ja sam sad u dilemi/problemu - krajem januraa, par dana pre planirane 3. doze, dobijem coronu, odradim PCR u Holandiji, imam papir, ali posto nisam njihov gradjanin (nemam BSN), ne mogu da me unesu u sistem i nemam QR code na papiru.

 

U EU vazi i preboljevanje od covida u green pass (razlicito vreme trajanja u razlicitim drzavama) - kako ja sad da pokazem QR code koji nemam, a ne bih da se vakcinisem jos (tek je mesec dana nakon mog pozitivnog testa)?

 

Kud, sta, kako....? 😥

 

p.s. ovde na Floridi maske u zatvorenom nosimo samo ja i jos sedamnaest ljudi!!! Za vakcinisane su preporucene, nevakcinisani bi trebalo da nose, ali niko nigde nista ne kontrolise.... tako je vec skoro godinu dana

Edited by Sunshine State
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Sunshine State said:

 

p.s. ovde na Floridi maske u zatvorenom nosimo samo ja i jos sedamnaest ljudi!!! Za vakcinisane su preporucene, nevakcinisani bi trebalo da nose, ali niko nigde nista ne kontrolise.... tako je vec skoro godinu dana

I posle Uroš lud kad sumnja u efikasnost maski 😉 a bagera na na vidiku...

13 hours ago, Losmi17 said:

Svi se prebacili na ratnu temu 😂

Tacno da se zakljuca tema sa onom slicicom- kad sam postao dr na temu o vakcinama, prebacujem se na aktuelne ratne sukobe 😂

slušaj ti ti...
Ima čuvara vatre još!

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Sunshine State said:

Ja sam sad u dilemi/problemu - krajem januraa, par dana pre planirane 3. doze, dobijem coronu, odradim PCR u Holandiji, imam papir, ali posto nisam njihov gradjanin (nemam BSN), ne mogu da me unesu u sistem i nemam QR code na papiru.

 

U EU vazi i preboljevanje od covida u green pass (razlicito vreme trajanja u razlicitim drzavama) - kako ja sad da pokazem QR code koji nemam, a ne bih da se vakcinisem jos (tek je mesec dana nakon mog pozitivnog testa)?

 

Kud, sta, kako....? 😥

 

p.s. ovde na Floridi maske u zatvorenom nosimo samo ja i jos sedamnaest ljudi!!! Za vakcinisane su preporucene, nevakcinisani bi trebalo da nose, ali niko nigde nista ne kontrolise.... tako je vec skoro godinu dana

Yes, treba da dodjem u Miami za vikend, nadam se....da skinem glupu masku. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Sunshine State said:

Ja sam sad u dilemi/problemu - krajem januraa, par dana pre planirane 3. doze, dobijem coronu, odradim PCR u Holandiji, imam papir, ali posto nisam njihov gradjanin (nemam BSN), ne mogu da me unesu u sistem i nemam QR code na papiru.

 

U EU vazi i preboljevanje od covida u green pass (razlicito vreme trajanja u razlicitim drzavama) - kako ja sad da pokazem QR code koji nemam, a ne bih da se vakcinisem jos (tek je mesec dana nakon mog pozitivnog testa)?

 

Kud, sta, kako....? 😥

 

p.s. ovde na Floridi maske u zatvorenom nosimo samo ja i jos sedamnaest ljudi!!! Za vakcinisane su preporucene, nevakcinisani bi trebalo da nose, ali niko nigde nista ne kontrolise.... tako je vec skoro godinu dana

 

1 hour ago, Angelia said:

Yes, treba da dodjem u Miami za vikend, nadam se....da skinem glupu masku. 

 

A ti @urosg3 giljaj do Koracice i nosi brnjicu, ovaj masku.:tired:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, handys said:

https://www.mdpi.com/1467-3045/44/3/73/htm

 

Our study is the first in vitro study on the effect of COVID-19 mRNA vaccine BNT162b2 on human liver cell line. We present evidence on fast entry of BNT162b2 into the cells and subsequent intracellular reverse transcription of BNT162b2 mRNA into DNA.

 

Al ce avaksi da se oduseve 🙃

Da nije smesno, bilo bi zalosno

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Angelia said:

Dolazim na Kosmaj u aprilu, nemoj da me saceka nosenje maske 😁bar da mogu da spalim onu iz aviona

Ne brini se, maske se ne nose jos od prosle godine. Ja sam je nosio u Subotici po zatvorenim prostorima, dok niko drugi nije, tako da maske se ne nose. 

 

edit:

da vas obradujem, bacio sam onu staru KN95 masku koju sam nosio prethodnih godinu dana, i sad imam novu. Kako stvari stoje trebao sam onu staru ranije zamenit, pre bi se sve ovo zavrsilo.

 

edit2: Juce otpratio prijatelja do zubara, i cekamo pred ulazom on i ja, dolaze jos dve devojke, i ambulantna kola. Ovi iz ambulantih kola iznose na lezaju stariju zenu koja isto ide kod zubara. I tako stojimo mi svi u grupi ispred ulaznih vrata u zgradu gde je zubar, ova dvojica iz ambulantnih kola stavili maske, prijatelj isto, ja nisam, dve devojke nisu. Kad u roku od pola minuta i ova dvojica iz ambulantnih kola skinuli maske na ispod brade. LOL

Edited by Tomiprunet
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Angelia said:

Dolazim na Kosmaj u aprilu, nemoj da me saceka nosenje maske 😁bar da mogu da spalim onu iz aviona

 

Anđo, ovde u Beogradu u zatvorenom prostoru masku nosi oko 30% ljudi starijih od 25 i 0% mlađih od 25, dok su po unutrašnjosti procenti još i niži. A oko toga se bukvalno niko ne tangira. Slobodno na Kosmaju zapevaj Ring of fire 😁 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, handys said:

https://www.mdpi.com/1467-3045/44/3/73/htm

 

Our study is the first in vitro study on the effect of COVID-19 mRNA vaccine BNT162b2 on human liver cell line. We present evidence on fast entry of BNT162b2 into the cells and subsequent intracellular reverse transcription of BNT162b2 mRNA into DNA.

 

Al ce avaksi da se oduseve 🙃

Nije peer reviewed study. Takođe, šta ovo u stvari znači. @Sunshine State, @Eddard, @wwww I'm looking at you :classic_biggrin:

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

On 3/1/2022 at 6:11 PM, Sunshine State said:

Ja sam sad u dilemi/problemu - krajem januraa, par dana pre planirane 3. doze, dobijem coronu, odradim PCR u Holandiji, imam papir, ali posto nisam njihov gradjanin (nemam BSN), ne mogu da me unesu u sistem i nemam QR code na papiru.

 

U EU vazi i preboljevanje od covida u green pass (razlicito vreme trajanja u razlicitim drzavama) - kako ja sad da pokazem QR code koji nemam, a ne bih da se vakcinisem jos (tek je mesec dana nakon mog pozitivnog testa)?

 

Kud, sta, kako....? 😥

 

p.s. ovde na Floridi maske u zatvorenom nosimo samo ja i jos sedamnaest ljudi!!! Za vakcinisane su preporucene, nevakcinisani bi trebalo da nose, ali niko nigde nista ne kontrolise.... tako je vec skoro godinu dana

 

Sunčice, da li o tome možeš da se posavetuješ sa lekarima u Holandiji gde si radila PCR?  

 

Da li tu, u Holandiji, postoji neki Institut, kao što mi imamo "Batut", pa da pitaš njih? 

 

  

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Darko said:

Nije peer reviewed study. Takođe, šta ovo u stvari znači. @Sunshine State, @Eddard, @wwww I'm looking at you :classic_biggrin:

 

Tja... Ako sam dobro shvatio, našli su da u kulturi ćelija karcinoma jetre (brzo se dele, pa su pogodne za istraživanja), znači in vitro, veoma visoke koncentracije Pfizer Biontech vakcine dovode do aktiviranja mehanizama koji u normalnim ćelijama nisu aktivni, a koji prepisuju RNK u DNK. I to je sve. 

 

Nije pokazano da li se onda ti DNK lanci inkorporiraju ili kombinuju sa domaćom DNK.

 

Takođe, ta pojava je primećena u jednoj drugoj studiji pre par meseci i kod ljudi koji su bili inficirani virusom, dakle i sam SARS-CoV-2 to radi. Možda. 

 

Kakvog sve to značaja ima, niko još ne zna, ali je verovatnoća da se to može preslikati u ljudskom telu, je mala. 

 

Studija nije peer reviewed, pokazuje jednu pojavu koja ne mora da znači ništa. Dalja istraživanja su neophodna. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...