Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Nisam gledala brojeve zaraženih u Ukrajini i Rusiji.

 

Pitam se koliko će  preko 2 miliona izbeglica iz Ukrajine uticati na porast broja zaraženih u Rumuniji i Poljskoj.

 

 

@urosg3 Zanimalo me je stanje u V Stepe zbog zdravstvenih kartona.

 

U DZ Voždovac tvrde da kartoni iz kovid ambulanti ne mogu, do daljnjeg da se prebacuju u druge DZ i u druge voždovačke ambulante..

 

Juče je jedna poznanica iz Braće Jerković, medicinska sestra, rekla da idemo u V Stepe, da budemo udaljeni od ovih što čekaju pregled. 

 

Medicinskoj sestri iz V Stepe treba da se kaže šta hoćemo, ona onda iznosi papire-ispisnice i posle se čeka 2-3 nedelje da kartoni stignu u Jerković.

 

Ne znam uopšte šta da radim, ne bih da slučajno zakačim koronu sada kada je skoro kraj.  Možda ipak da čekam da ta ambulanta izađe iz kovid sistema?

Link to comment
Share on other sites

Just now, wwww said:

brojke rastu u:

Holandiji (oni su valjda sve mere ukinuli, a i inace su bili prilicno nonsalanttni prema dosta mera, dok ne zagusti)

 

Tako je - i u septembru skoro sve popustili, onda u decembru hard lockdown, nista nije bilo otvoreno do pocetka februara.

 

Kako ne gledaju sta i kako Nemacka radi?

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

Nisam gledala brojeve zaraženih u Ukrajini i Rusiji.

 

Pitam se koliko će  preko 2 miliona izbeglica iz Ukrajine uticati na porast broja zaraženih u Rumuniji i Poljskoj.

 

 

@urosg3 Zanimalo me je stanje u V Stepe zbog zdravstvenih kartona.

 

U DZ Voždovac tvrde da kartoni iz kovid ambulanti ne mogu, do daljnjeg da se prebacuju u druge DZ i u druge voždovačke ambulante..

 

Juče je jedna poznanica iz Braće Jerković, medicinska sestra, rekla da idemo u V Stepe, da budemo udaljeni od ovih što čekaju pregled. 

 

Medicinskoj sestri iz V Stepe treba da se kaže šta hoćemo, ona onda iznosi papire-ispisnice i posle se čeka 2-3 nedelje da kartoni stignu u Jerković.

 

Ne znam uopšte šta da radim, ne bih da slučajno zakačim koronu sada kada je skoro kraj.  Možda ipak da čekam da ta ambulanta izađe iz kovid sistema?

Pa sačekaj ako nije frka, kažem ti jutros ih bilo desetak i mlađi svet na oko. Ta procedura oko kartona ionako je bezveze uvek bila sad još gore.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ispomesao si varijante [emoji846]
alpha - Kent - British 
beta  - SA
gamma - Brazil
delta - Indija
Omicron - opet SA
Nebitno, osim omicrona svi su se pojavili pre vakcinacije. Plus za omicron ne znamo na koji način je nastao jer se sumnja da je evoluirao opet u nekoj zivotinjskoj vrsti (navodno ta teorija kruži zbog velike razlike gledano na porodično drvo evolucije Sars-cov2).

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Znaci nisu se te varijante razvile zato sto nisu ljudi hteli da se vakcinisiu? Omicron jeste nastao tamo gde nema dovoljno vakcinisanih.
Ne razumem taj tvoj logički obrt. Pre vakcinisanja dobili smo sijaset sojeva od kojih su svi opasniji od originala (wuhan soj) a od početka primene vakcina detektovan je samo omicron kao novi soj i ispada da je on manje opasan plus vakcine i protiv njega štite od smrti i težih oblika bolesti u ogromnom procentu.
Dakle manja je šansa da nastane novi soj kada je puno ljudi vakcinisano. Sledi da tamo gde ljudi neće ima mnogo nevakcinisanih, dalje znači tamo veća verovatnoca da može da nastane novi soj. Na planeti je vakcinisano preko pola stanovništva. Pa ti izvodi zaključak kakav ti se sviđa.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, shonke said:

Ne razumem taj tvoj logički obrt. Pre vakcinisanja dobili smo sijaset sojeva od kojih su svi opasniji od originala (wuhan soj) a od početka primene vakcina detektovan je samo omicron kao novi soj i ispada da je on manje opasan plus vakcine i protiv njega štite od smrti i težih oblika bolesti u ogromnom procentu.
Dakle manja je šansa da nastane novi soj kada je puno ljudi vakcinisano. Sledi da tamo gde ljudi neće ima mnogo nevakcinisanih, dalje znači tamo veća verovatnoca da može da nastane novi soj. Na planeti je vakcinisano preko pola stanovništva. Pa ti izvodi zaključak kakav ti se sviđa.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Novi soj se razvio bez obzira na vakcinu. Vakcina nije bila dostupna. Znaci guranje vakcine za svakog, nema poentu. Omicron je nastao gde vakcina nije bila dostupna.

 

Sve sto imas je predpostavka, da je vakcina bila dostupna, mozda Omicron ne bi bio faktor. Vakcina nije sprecila razvoj novih varijanti, osim u tehnickim modelima. 

 

Nije omicron nastao zbog vakcine. Prosto je sam mutirao.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, shonke said:

Nebitno, osim omicrona svi su se pojavili pre vakcinacije. Plus za omicron ne znamo na koji način je nastao jer se sumnja da je evoluirao opet u nekoj zivotinjskoj vrsti (navodno ta teorija kruži zbog velike razlike gledano na porodično drvo evolucije Sars-cov2).

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Ja sam citao, jos onda kad sam prvi napisao da se pojavio novi soj u Bocvani, da je omicron nastao kod osoba koje su bile zarazene virusm HIV i da je tako mutirao. 

Link to comment
Share on other sites

iz poslednjeg podcasta Prof. Drostena (govore o omikron podvarijanti BA.2) :

https://www.ndr.de/nachrichten/info/111-Coronavirus-Update-It-Aint-Over-Til-Its-Over,podcastcoronavirus374.html

 

 

Q: We see that BA.2 is spreading in Europe, but has long since taken over in Denmark. And BA.2 has also continued to grow in Germany. According to the RKI weekly report, the proportion of all events at the end of last week was 24 percent. This means that the subtype has increased by around 50 percent compared to the previous week. Does this pace live up to the expectations you had? Is that what was expected?

 

Christian Drosten: We have known from other countries for a long time that it is increasing. It's interesting at the moment: In England, people are just wondering whether this will have an effect. There are now speculation, it is not the proportions BA.1 against BA.2, but actually the new positive ases. there is now a tie in the first regions in England. And now the question is, will you see that in the overall incidence if BA.2 continues to increase? And that's what I would expect now. We will be asking this question in a few weeks. Does BA.2 change the number of transmissions again and does this again affect the absolute incidence that we see? So in other words: this controlling the incidence, which we have now, will that become more difficult again? Are the numbers going up again because of BA.2? So all the conditions stay the same and then comes BA.2 and now it's getting harder to control again and the numbers are going up.

On the other hand there is the temperature effect. We are coming into warmer times and of course it will be easier to control again. At the same time, the Easter holidays will come at some point, which will of course put a stop to the whole thing. And it could be that in Germany things will balance out in such a way that we don't have to worry too much. It could be that it comes earlier in England, the effect, and that you see an increase there again. But that's all just guesswork for now.

 

Q: You said the conditions would remain the same. But in Germany, too, the signals from politics are pointing towards "relax a few measures and then lift them". Also the obligation to wear masks in schools, for example.

 

Drosten: Exactly. There are individual measures that are of course now being withdrawn. On the one hand, it is understandable that masks are compulsory in schools. It's just really uncomfortable to wear a mask for so long. On the other hand, wearing a mask - and I don't just want to talk about schools here - is certainly the most efficient measure of all in the long term, which can be maintained with the least effort. :classic_sleep::wicked:

 

We are dealing here with a very transmissible virus variant, with omicron. We're going to have to put more focus on transmissibility anyway. The big question: When will the pandemic end? How to control it? We'll probably come back to that several times throughout today's podcast. But just to say this at the outset:

We can now prevent the serious illness through vaccination.

Now transmission remains as the main feature of the pandemic.

And the pandemic won't be over until this raging transmission, which exponentially increases cases, is over. This is not so easy to contain with vaccination alone, because we have an immune escape from the virus. We have a vaccine that does not necessarily protect the mucous membranes very well in the long term anyway, so the transmission control through vaccination is not that great in the long term. And that's why we'll be faced with a situation again next winter at the latest, in which transmissions will rise very sharply. Even if, fortunately, fewer people get seriously ill, it will lead to lost work again (misli na odsustvovanje s podsla zbog bolesti), for example. And this mass accumulation of cases, that's the problem. There is now an even simpler answer to how to specifically control the transmission again, that is with FFP2 masks.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Prof Drosten komentarise i razliku izmedju BA.1 i BA.2 podvarijanti omikrona i kaze da obe imaju immune escape, ali u blago razlicitim pravcima (no to nije dovoljno da sad BA.2 dobije novo grcko slovo), sto onda rezultira pitanjem da li neko ko se zarazio BA.1 varijantom omikrona sad moze da se zarazi i s BA.2 podvarijantom.

Danci su analizirali svoje slucajeve (jer rade puno sekvenciranja) gde su ljudi testirani pozitivno u razmaku od 20-60 dana (20 dana je minimum da se smatra novom infekcijom, a 60 dana da se ne bi ulazilo u delta talas).

https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2022.02.19.22271112v1.full.pdf

Nasli su neki broj ljudi koji su bili 2x pozitivno testirani. Pri tome ovi kod kojih je oba puta u pitnaju bila BA.1 varijanta imaju kraci interval izmedju 2 pozitivna testa, te se pretpostavlja da su to ostaci od prve infekcije. Ovi koji su prvo imali BA.1 pa onda BA.2 imaju duzi interval izmedju pozitivnih testova, a takodje i manju koncentraciju virusa u uzorku, sto ukazuje na to da je prva infekcija s BA.1 ipak dala odredjenu zastitu i pokrila dobrim delom i immune escape od BA.2.

Inace, ovi koji su se zarazili omikronom su bili 89% nevakcinisani, 4% je primilo 1 dozu, 6% 2 doze. 70% inficiranih su bili mladji od 20 godina (median 15 godina) .

Sta fali u ovoj analizi (prosto jer nije proslo dovoljno vremena za hvatanje dodatnih slucajeva) je kako stoji stvar s ljudima koji imaju siri imunitet, dobijen nekom kombinacijom vakcinacije, zarazom delta varijantom pa onda BA.1 - da li su oni jos vise imuni i to i onda kad prodje vise vremena od prvog "dzaranja" imuniteta vakcinom/prethodnom zarazom.

 

neka studija iz Katara

https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2022.02.24.22271440v1.full.pdf

koja je od prilike dala rezultat da infekcija s BA.1 stiti negde oko 95% od naredne infekcije s BA.2, a za obrnuto su dobili nesto manju brojku - oko 90%.

 

u principu vazi sledece:

- s vremenom opada imunitet/zastita od bilo koje varijante, te je moguce, posle duzeg vremenskog intervala od formiranja imuniteta (vakcinom ili zarazavanjem), ponovo se zaraziti i to i onom varijantom kojom smo se vec prethodno zarazili. No prethodna zastita/infekcija cini da svaka naredna infekcia bude sve blaza i blaza.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Novi soj se razvio bez obzira na vakcinu. Vakcina nije bila dostupna. Znaci guranje vakcine za svakog, nema poentu. Omicron je nastao gde vakcina nije bila dostupna.

 

Pa upravo. Zato što je nije bilo. Samim tim je i logičan zaključak, da ne kažem činjenica - tamo gde nema imuniteta ili ga ima nedovoljno, verovatnoća mutacija je veća. Veći broj hostova, duže zadržavanje virusa u njima = veći broj replikacija virusa = češći nastanak mutacija. 

 

To u stvari i jeste dobro poznata epidemiološka činjenica. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Eddard said:

 

Pa upravo. Zato što je nije bilo. Samim tim je i logičan zaključak, da ne kažem činjenica - tamo gde nema imuniteta ili ga ima nedovoljno, verovatnoća mutacija je veća. Veći broj hostova, duže zadržavanje virusa u njima = veći broj replikacija virusa = češći nastanak mutacija. 

 

To u stvari i jeste dobro poznata epidemiološka činjenica. 

I zasto ti smeta ideja da treba vakcinisati ugrozene svuda prvo pa ostale kojima treba?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

I zasto ti smeta ideja da treba vakcinisati ugrozene svuda prvo pa ostale kojima treba?

 

Stvarno ne bih da gresim dusu, pa neka me neko ispravi ako ima drugacije informacije. Ali koliko ja pamtim, nedostatak vakcina u africkim i drugim siromasnim zemljama je samo kratko vreme izgledao kao najveci problem. Ubrzo se pokazalo da je mnogo veci problem losa organizacija i nesposobnost tamosnjih vlasti da sprovedu vakcinaciju, motivisu ljude i ostalo sto treba. Nismo mi u bogatijem delu sveta u vecem procentu vakcinisani zato sto smo mogli da kupimo vise vakcina, vec iz sasvim drugih razloga. I da smo se odrekli toga iz solidarnosti sa siromasnima ne bi na toj tamo strani bilo nista bolje, nazalost.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ukinulo kovid propusnice, ukinuta zabrana okupljanja u zatvorenom, biskopi i pozorišta i utakmice punim kapacitetom.
Ostala preporuka za maske u zatvorenom da uteši dr Kona. Gde sva ograničenja da mu uzmu...

I da, maske u školama. Ali puni časovi od 45 minuta i celo odeljenje. 

Kad da spremam prase?

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, vilhelmina said:

 

Stvarno ne bih da gresim dusu, pa neka me neko ispravi ako ima drugacije informacije. Ali koliko ja pamtim, nedostatak vakcina u africkim i drugim siromasnim zemljama je samo kratko vreme izgledao kao najveci problem. Ubrzo se pokazalo da je mnogo veci problem losa organizacija i nesposobnost tamosnjih vlasti da sprovedu vakcinaciju, motivisu ljude i ostalo sto treba. Nismo mi u bogatijem delu sveta u vecem procentu vakcinisani zato sto smo mogli da kupimo vise vakcina, vec iz sasvim drugih razloga. I da smo se odrekli toga iz solidarnosti sa siromasnima ne bi na toj tamo strani bilo nista bolje, nazalost.

Ja ne pricam o odricanju, zato sto ne mislim da je odricanje ako se neko ko je jednom ili dva puta prelezao covid, ne vakcinise 3x. Naucno. Ili ako se 17togodisnjaci ne vakcinisu odmah. 

btw smatram da je to kod tebe (evropa) bilo bolje organizovano jer je recimo prelezan covid bio priznat, dok je kod nas insistiranje na vakcinaciji i onih kojima ne treba, izazvalo kontra efekat.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Ukinulo kovid propusnice, ukinuta zabrana okupljanja u zatvorenom, biskopi i pozorišta i utakmice punim kapacitetom.
Ostala preporuka za maske u zatvorenom da uteši dr Kona. Gde sva ograničenja da mu uzmu...

I da, maske u školama. Ali puni časovi od 45 minuta i celo odeljenje. 

Kad da spremam prase?

 

I 4. doza! 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, urosg3 said:

Ukinulo kovid propusnice, ukinuta zabrana okupljanja u zatvorenom, biskopi i pozorišta i utakmice punim kapacitetom.
Ostala preporuka za maske u zatvorenom da uteši dr Kona. Gde sva ograničenja da mu uzmu...

I da, maske u školama. Ali puni časovi od 45 minuta i celo odeljenje. 

Kad da spremam prase?

 

Ja mislio ti sampanjac otvorio, a ono meh.

Ovim su ukinute maske, ostala je samo preporuka, ali je jasno receno danas da vise nema osnova za kaznjavanje, istina ne znam za skole, ali za trzne centre, supermarkete i prevoz maske adio, konacno docekasmo i taj dan :87:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Romantik said:

 

Ja mislio ti sampanjac otvorio, a ono meh.

Ovim su ukinute maske, ostala je samo preporuka, ali je jasno receno danas da vise nema osnova za kaznjavanje, istina ne znam za skole, ali za trzne centre, supermarkete i prevoz maske adio, konacno docekasmo i taj dan :87:

 

Ma lako za šampanjac, nego da rituano spalimo maske 🙂

Nije navedeno ali moramo li da peremo ruke i daje ili 🙂

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, urosg3 said:

Ostala preporuka za maske u zatvorenom

 

Nisam gledala izveštaj sa KrŠa. To je sada preporuka, ali za koga? Za nas koji smo primili i buster dozu i hoćemo i drugi buster ili važi za sve? 

 

Masku nosim kada sam u gužvi- na Banjičkoj pijaci npr, nosim je u svim prodavnicama, apoteci, u gradskom prevozu.

 

Ovde na mom kraju stavljam pre ulaska u jednu od dve prodavnice.. zvuči kao sam u selu :classic_blush: mislim na prodavnice :classic_blush:...a svi drže distancu na otvorenom..

 

Da li ovo znači da ne moram da ih nosim ( maske ), ili je bolje da nosim još malo? 

 

Najiskrenije, od svih mera, maske su mi bile i jesu najteže..iz prostog razloga što brzo postanu vlažne čak i kada ne pričam..

 

Ali ih uredno nosim sve vreme i nosiću ako treba još.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

Nisam gledala izveštaj sa KrŠa. To je sada preporuka, ali za koga? Za nas koji smo primili i buster dozu i hoćemo i drugi buster ili važi za sve? 

 

Masku nosim kada sam u gužvi- na Banjičkoj pijaci npr, nosim je u svim prodavnicama, apoteci, u gradskom prevozu.

 

Ovde na mom kraju stavljam pre ulaska u jednu od dve prodavnice.. zvuči kao sam u selu :classic_blush: mislim na prodavnice :classic_blush:...a svi drže distancu na otvorenom..

 

Da li ovo znači da ne moram da ih nosim ( maske ), ili je bolje da nosim još malo? 

 

Najiskrenije, od svih mera, maske su mi bile i jesu najteže..iz prostog razloga što brzo postanu vlažne čak i kada ne pričam..

 

Ali ih uredno nosim sve vreme i nosiću ako treba još.

 

 

 

Ja koliko sam shvatio posebna je preporuka 60+, ali svako iznad 18 moze, 5 meseci posle 3. Cak je Tiodorovic rekao da se preporucuje onima koji su primali kineze u pocetku pa zbog toga ne mogu da putuju (npr Nemacka ne da kombinovanje, mora da se ima dve doze Fajzera).

Inace, maske mi se cine ovih dana cak potrebnije napolju, zbog zagadjenja vazduha, a ja cu ih svakako nositi ako sam u guzvi duze vreme (gradski prevoz npr.).

Link to comment
Share on other sites

  

Quote

[Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Darija Kisić Tepavčević] Dodala je da je usvojena preporuka Nacionalnog komiteta za imunizaciju da se preporučuje dodatna, "buster" doza, odnosno četvrta doza vakcine protiv korona virusa, za sve starije od 18 godina, pet meseci posle prethodne "buster" doze.

Četvrta doza se preporučuje i za decu od 12 do 18 godina, takodje pet meseci posle prethodne.

https://beta.rs/vesti/covid-19/160190-krizni-stab-ukidaju-se-kovid-propusnice-cetvrta-doza-vakcine-preporucena-za-sve

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...