Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 hours ago, Angelia said:

Procene su bile izmedju 40-50% su ljudi hospitalizovani "sa covidom" - takva je bila procena u NY, kada su trazili podatke. 


Znam da je anektodalno, ali meni je teško da poverujem u taj procenat. Mi imamo godišnje (govorim o mojoj ortopedsko-traumatološkoj klinici) na hiljade pacijenata, u proteklih godinu dana ako smo imali brat-bratu 10 pacijenata koji su testirani pozitivno kad su primljeni, u vrh glave. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

Procene su bile izmedju 40-50% su ljudi hospitalizovani "sa covidom" - takva je bila procena u NY, kada su trazili podatke. 

CDC je objavio istrazivanje jedne bolnice, iz CA koja je kao tvrdila 25% ali su rekli da su verovatno podcenili taj broj, jer su otkrili da 30% ovih koji se vodi "od covida" nisu nikad dobili nikakav tretman za covid - tako da bi ih to dovelo na tu neku cifru od 40-50%.

 

U US je to potpuno javna tajna, da se svako ko je pozitivan u bolnici vodi u hospitalizaciji bez obzira zbog cega je u bolnici. Tako je i sa smrtima, ako je pacijent imao covid u roku od 30 dana od smrti, vodi se u ciframa koje svi gledamo kao covid related death.

 

to se zna vec godinu dana.

https://www.economist.com/graphic-detail/coronavirus-excess-deaths-tracker

 

USA ima više od milion umrlih nego uobičajeno, oko 200,000 više od zvaničnog broja smrti od kovida. Da su ljudi masovno umirali sa kovidom a ne zbog njega, broj excess deaths bi bio manji od broja zvanično umrlih od kovida, a imamo suprotnu situaciju. 

 

Procentualno, Srbija je na drugom mestu, što ne čudi. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Sunshine State said:

- Some hospitals have started tracking patients who enter the hospital because of COVID-19 separately from people who show up for another medical reason and test positive on screening.

 

- In New York, 57 percent of coronavirus-positive patients were admitted “for COVID,” while the rest were admitted “with COVID.”

 

https://www.governor.ny.gov/news/governor-hochul-updates-new-yorkers-states-progress-combating-covid-19-131

 

https://www.nbcboston.com/news/local/changes-to-mass-covid-19-hospitalization-reporting-takes-effect/2609127/

 

With the rapid spread of the Omicron variant, many people admitted to the hospital for non-COVID reasons are now testing positive for coronavirus as part of routine screening.

To address this, New York and Massachusetts have started tracking these incidental COVID-19 hospitalizations, as they’re called, separately from patients admitted due to COVID-19 or its complications.

As of Jan. 7, 57 percent of coronavirus-positive patients in New York were admitted “for COVID,” while the rest were admitted “with COVID” (incidental cases).

 

Ocito je omikron nesto promenio...

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Eddard said:


Znam da je anektodalno, ali meni je teško da poverujem u taj procenat. Mi imamo godišnje (govorim o mojoj ortopedsko-traumatološkoj klinici) na hiljade pacijenata, u proteklih godinu dana ako smo imali brat-bratu 10 pacijenata koji su testirani pozitivno kad su primljeni, u vrh glave. 

Pa ti mi trebaaaaaš (ako si ortoped) :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Darko said:

https://www.economist.com/graphic-detail/coronavirus-excess-deaths-tracker

 

USA ima više od milion umrlih nego uobičajeno, oko 200,000 više od zvaničnog broja smrti od kovida. Da su ljudi masovno umirali sa kovidom a ne zbog njega, broj excess deaths bi bio manji od broja zvanično umrlih od kovida, a imamo suprotnu situaciju. 

 

Procentualno, Srbija je na drugom mestu, što ne čudi. 

Ljudi umiru masovno od bolesti zavisnosti, nedostatka brige itd. Nekazem ja to: CDC je prosle godine objavio brojke i imali su ubrojene one koji definitivno nisu umrli od virusa, tipa trovanje. Koliko je to stvarno kod umrlih, ne znamo jer niko to jos nije analizirao, ako je moguce.

Ono oko hospitalizacije je objavio CDC za bolnicu u CA, a NY podaci su dosli od guvernera.

4 hours ago, Eddard said:


Znam da je anektodalno, ali meni je teško da poverujem u taj procenat. Mi imamo godišnje (govorim o mojoj ortopedsko-traumatološkoj klinici) na hiljade pacijenata, u proteklih godinu dana ako smo imali brat-bratu 10 pacijenata koji su testirani pozitivno kad su primljeni, u vrh glave. 

Pa nije imas ono istrazivanje iz CA, i mislim da sada pokusavaju da stvarno prate. Secam se samo ne znam gde sam procitala da su recimo za decu 40% bili sa covidom hospitalizovani. Ovde se svi pacijenti testiraju bez obzira da li imaju simptome ili ne.

Link to comment
Share on other sites

Komšije u Hr ukidaju mask mandate u školama. Ko voli nek nosi masku, nama ne smeta, ko ne voli ne mora. Mi ljubitelji nenošanje maski smo tolerantni nama ne smeta kad neko nosi masku. Situacija je sasvim drugačija kod ljubitelja nošenja maski njima na primer takva tolerancija ne pada na pamet, nego insistiraju da nose svi 🙂

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Komšije u Hr ukidaju mask mandate u školama. Ko voli nek nosi masku, nama ne smeta, ko ne voli ne mora. Mi ljubitelji nenošanje maski smo tolerantni nama ne smeta kad neko nosi masku. Situacija je sasvim drugačija kod ljubitelja nošenja maski njima na primer takva tolerancija ne pada na pamet, nego insistiraju da nose svi 🙂

CDC ce najaviti danas promenu preporuke za maske 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Tomiprunet said:

U Francuskoj vise nema vesti o covid, sad je rat u Ukrajini glavna tema.

Putin ne poštoju #stayathome order nego je poslao vojsku u operaciju denacifikacije Ukranije nemaran prema posledicima koje okupljanje većeg broja denacifikatora može da proizvede u epidemiološkom smislu.
Krajnje neodgovorno prema starijima i imunokompromitovanim.
Nadam se da denacifikatori makar nose maske i da su primili booster dozu neke od priznatih vakcina

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, urosg3 said:

Putin ne poštoju #stayathome order nego je poslao vojsku u operaciju denacifikacije Ukranije nemaran prema posledicima koje okupljanje većeg broja denacifikatora može da proizvede u epidemiološkom smislu.
Krajnje neodgovorno prema starijima i imunokompromitovanim.
Nadam se da denacifikatori makar nose maske i da su primili booster dozu neke od priznatih vakcina

Plasim se da ce cdc da nam najavi gas maske 😅 

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, urosg3 said:

Komšije u Hr ukidaju mask mandate u školama. Ko voli nek nosi masku, nama ne smeta, ko ne voli ne mora. Mi ljubitelji nenošanje maski smo tolerantni nama ne smeta kad neko nosi masku. Situacija je sasvim drugačija kod ljubitelja nošenja maski njima na primer takva tolerancija ne pada na pamet, nego insistiraju da nose svi 🙂

 

Mi idemo u skolu, i dobri smo djaci:

 

images?q=tbn:ANd9GcQ4SwQeevQ78hlVLErJtNN

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...