Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Imam još jednu pretpostavku, da možda ne mogu sada da budu 100% sigurni koji je soj pa hoće da pokriju i deltu i omikron, i da je zato malo žešća terapija za nešto, što u mom slučaju liči na omikron, barem za sada.

 

Priznajem da samo nagađam i da nemam pojma o čemu pišem :s_d:.

Edited by implant
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ciao said:

Pre neki dan smo diskutovali ovde molnupiravir (Lagevrio) napravljen od strane Merck koji se daje cak i u Beogradu a to je za pocetak covid-a dosta blazi lek, malo smo bili napravili zbrku cini mi se, neki su pisali da ni slucajno ne bi uzimali molnupiravir ali pretpostavljam da se mislilo na Paxlovid, on jeste jak i daje se kad je tezi slucaj


Ja sam pisao da bih pre primio svaku vakcinu po 3 puta nego pio lek i mislio sam bas na molnupiravir. Taj sistem koji podmeće virusnom genomu grešku i koji generalno utiče na multipliciranje… Meni kao laiku zvuči rizicnije nego vakcina.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, djole said:

 

Krenuću od kraja. Neergodičnost se odnosi na sistemski rizik, odnosno na rizik od uništenja po kolektiv - državu, kontinent, celo čovečanstvo. Epidemija smrtonosnog virusa svakako predstavlja jedan takav rizik - iako je verovatnoća za ovako nešto od pojedinačnog događaja možda mala, konstantna izloženost tokom vremena ovakvim događajima praktično garantuje da se tako nešto desi. Ovo je bitno pre svega na samom početku epidemije kada nema dovoljno informacija o samom virusu - tada je razumno preduzeti "drastične" mere, odseći konekcije sa delovima sveta gde je virus primećen (isto skalirati i na nivou države), što više smanjiti kontakte i promeniti navike ljudi. Može se naknadno utvrditi da virus ipak nije toliko opasan ali to ne menja činjenicu da je u tom trenutku ta odluka bila razumna. SYSTEMIC RISK OF PANDEMIC VIA NOVEL PATHOGENS – CORONAVIRUS

Ali ovo nema nikakve veze sa ovim o čemu je reč u članku, tamo se gleda u nazad, preduzima se "post-mortem" analiza vremenskog perioda KOJI JE ZAVRŠEN, kockice su se zaustavile, karte su pokazane, svakome je odvno jasno o čemu se radilo i sa kakvim se rizikom suočavao itd.

 

U ovom članku se u principu tvrdi da "očekivana vrednost" najjednostavnijeg modela događaja često nije presudna prilikom odlučivanja - jer, npr, ako čovek izgubi sve pare (ili život) on ne može da igra dalje i da dočeka da zakon velikih brojeva prevagne u njegovu korist (čak i ako prosta računica pokazuje da je u statističkoj prednosti) - ali ljudi to vrlo dobro razumeju (upravo Taleb uvek ističe da "svaki taksista to razume", za razliku od nekih profesora sa Harvarda). Pokušajte da nađete nekoga da se kladi u celu svoju imovinu na to da li će novčić pasti na glavu ili na pismo i dajte mu kvotu 3 (dakle, debelo u njegovu korist) - nećete uspeti naći takvog! (ovo NE ZNAČI da u ovoj situaciji ne može da se primeni statistika niti da ne postoji neka druga igra sa mnogo manjom šansom gubitka svega koju se isplati igrati sa "SVE" ulogom (svakodnevni izlazak iz kuće ili prelezak ulice je jedna takva igra koju ljudi obično prihvataju)) nego samo da prosta "očekivana vrednost" nije odgovarajući parametar). Tako da, čak i da pitaš ljude da predvide unapred, oni sve to već uračunaju prilikom odgovora, naravno da im je jasno da postoji opasnost od smrti (i za njih i za celu civilizaciju) - ali ona postoji i usled lokdaun, zbog gladi, siromaštva, nasilja u porodici, depresije itd...


I btw, ovde (mislim na kockanje sa celokupnom imovinom ili životom) imamo samo situaciju u kojoj JEDNOZNAČNO možemo da izračunamo očekivanu vrednost, ali nam taj podatak nije od prevelike korist - tu nema neergodičnosti (Taleb koristi tu reč prilično slobodno, postoje već vicevi o tome). Neergodičnost je kada statistički parametar može da se izračuna na više načina, u zavisnosti od toga po kojoj ga dimenziji računamo. Klasičan primer je igra u kojoj ja bacam novčić a ti dobiješ 50% uloženog ako pogodiš a 40% ako promašiš, i svaki put uložiš kompletnu sumu novca. Ako računaš očekivanu vrednost po broju igrača, tako što broj igrača ide u beskanočno očekivana vrednost je, pozitivna, 105 (pola igrača dobije pola izgubi u svakoj rundi, (150+60)/2), ali ako gledaš bilo kojeg igrača i pustiš da vreme ide u beskonačno očekivana vrednost je negativna (100*1.5*0.6=90).

 

 

12 hours ago, djole said:

Što se tiče same metodologije, odgovor na Caplanovo pitanje nam govori koliko su ljudi spremni da smanje svoj life expectancy, a da izbegnu covid19 i rizik po zdravlje koji on nosi za njih, kao i smanjenje kvaliteta života koji je posledica njega, što direktno što indirektno (pitanje u studiji se zapravo odnosi samo na ovaj drugi deo pošto u njemu covid19 i dalje postoji). Dakle to je njihova individualna percepcija rizika koji nosi covid19.

Opet kažem, na planeti Zemlji ne postoji nikakva druga jedinica percepcije ili kognicije - koja bi procenila bilo šta, pa i sistemski rizik - do pojedinca. Ta procena može biti bolja ili gora, više ili slabije informisana, više ili manje podržana logičkim zaključivanjem, ali ona je stvar pojedinačne procene (one se kasnije mogu agregirati, usrednjavati procene više ljudi itd, ali u korenu je pojedinačni čovek i pojedinačni mozak). 

 

12 hours ago, djole said:

Prvo što treba napomenuti je da bi se ta percepcija pojedinca vremenom sigurno i menjala - vrlo je lako zamisliti da kao posledica nečinjenja i postojanja bilo kakvih mera pandemija prouzrokuje vrlo gadne posledice po društvo u celini - prepune bolnice pa samim tim i nemogućnost lečenja od drugih bolesti, nedostatak ljudstva u svim oblastima privrede pa samim tim još veću ekonomsku štetu nego što bi lockdown doneo, nestašice hrane, lekova, itd. S time bi se i percepcija pojedinca promenila.

To je teško zamisliti imajući u vidu sve što znamo o koroni i o tome kako funkcionišu moderna ljudska društva, dok druga situacija ne mora uopšte da se zamišlja jer se usled lokdauna (čija je efikasnost patetična) sve to VEĆ DESILO. Pandemiju su vodili većinom ljudi koji ne razumeju neke najelementarnijih stvari, npr. oni su otvoreno lagali o neefikasnosti maski da bi ih tobože sačuvali za one kojima su najpotrebnije ne razumejući da bi govorenje istine, osim što bi sačuvalo mnogo ljudi,imalo isti takav efekat, jer bi na tržištu cene toliko skočile da bi ih zaista kupovali samo oni kojima je to najpotrebije (ostalil judi bi improzivovali jer bi znali da maske pomažu) dok bi se ko god može preorijentisao i podigao proizvodnju maski pa bi se cene brzo spustile a maske bile opet široko dostupne.

Edited by bohumilo
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, implant said:

 

Ovo za probavni trakt je zezanje, ali ovo ostalo baš i nije...ne mogu ja, umesto doktora iz kovid zone, da odlučujem o terapiji koju će mi prepisati, jbg.

 

"Antibiotici nikako ne doalze u obzir kod liječenja virusnih bolesti pa tako ni kod korone, osobito ne Sumamed. Sumamed ili bilo koji antibiotik, osobito na samom početku infekcije, uopće ne pomaže, dapače – može i škoditi. Svaki antibiotik ima svoje nuspojave, mora proć kroz jetru, bubrege, a to radi i virus, zapravo možete imati dodatne simptome ako ste uzeli antibiotik, novi takoreći otrov koji vam ne pomaže u liječenju”, pojasnila je Krolo."

 

Hemomicin = Sumamed = azitromicin

 

Just now, implant said:

Što da banuje? Lekari kažu vakcinišite se, ja se vakcinisao. Kažu pijte ovo, ja pijem. Šta sam ja kriv? Pa ne mogu ja da radim lekarski posao, ljudi dragi.

 

To samo lekari u Srbiji kazu da pijete antibiotike....

 

Nista, pij, srecno!

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, implant said:

Što da banuje? Lekari kažu vakcinišite se, ja se vakcinisao. Kažu pijte ovo, ja pijem. Šta sam ja kriv? Pa ne mogu ja da radim lekarski posao, ljudi dragi.

 

https://www.dzsvenac.rs/sluzbeno/index.php/vesti-meni/11-ministarstvo-obavestenja/452-terapijski-protokol-covid19-v8

 

Poslednji protokol za lecenje Covid-19 u Srbiji....po onom sto si napisao, ti si Oblik 1 - pogledaj dokument i procitaj ono crvenim slovima!

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Sunshine State said:

 

https://www.dzsvenac.rs/sluzbeno/index.php/vesti-meni/11-ministarstvo-obavestenja/452-terapijski-protokol-covid19-v8

 

Poslednji protokol za lecenje Covid-19 u Srbiji....po onom sto si napisao, ti si Oblik 1 - pogledaj dokument i procitaj ono crvenim slovima!

 

Sve jasno, ali šta sad ja da radim? Da pre nego što krenem kod lekara pročitam najnovije protokole i da ih na licu mesta ukoravam ako greše? Ne mogu, nemam živaca i za to...uradio sam sve što sam mogao po PSu, sad samo čekam da ovo prođe i nadam se da se neće ništa iskomplikovati...smoren sam više od cele priče.

 

Nema ovo veze sa tobom, znam da imaš najbolju nameru 👍.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Ridji said:


Ja sam pisao da bih pre primio svaku vakcinu po 3 puta nego pio lek i mislio sam bas na molnupiravir. Taj sistem koji podmeće virusnom genomu grešku i koji generalno utiče na multipliciranje… Meni kao laiku zvuči rizicnije nego vakcina.

Ja sad malo iscitah za ova dva sta pise, ja sam ih bila pomesala sada vidim, po ovom sto sada vidim (nisam strucnjak) izgleda da je molnupiravir ok u smislu da pomaze u ranoj fazi a da nije agresivan, a Paxlovid jeste agresivan ali on se daje kad je stvarno ozbiljno, njega su tek sad odobrili u EU mislim da ga ne daju ni ovde jos uvek.

Nadajmo se da nece biti potreban ni jedan ni drugi u svakom slucaju samo ga lekari prepisuju, ako mi kazu da treba, ko sam ja da kazem necu :wink2:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Angelia said:

America is an outlier regarding its vaccine policy for young people.

Šta je tek Australija? Ovde se vakcine daju deci između 5 i 11 godina:

https://www.health.gov.au/news/covid-19-vaccinations-for-children-aged-5-to-11

 

6 minutes ago, wwww said:

 

Dan Andrews - još jedan laburista i miljenik oštrih mera. Da je investirao u praćenje kontakata i da su se spremili kako treba, Melburn ne bi imao najduži lockdown u svetu. 

 

Andrews, McGowan, Palaszczuk, i naravno Scott Morisson. Biser do bisera. 

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, implant said:

 

Sve jasno, ali šta sad ja da radim? Da pre nego što krenem kod lekara pročitam najnovije protokole i da ih na licu mesta ukoravam ako greše? Ne mogu, nemam živaca i za to...uradio sam sve što sam mogao po PSu, sad samo čekam da ovo prođe i nadam se da se neće ništa iskomplikovati...smoren sam više od cele priče.

 

Nema ovo veze sa tobom, znam da imaš najbolju nameru 👍.

 

Ma znam, nema ovo veze s tobom, jedan od par stotina hiljada koji je popio.....zanima me kako lekari tamo rade i cemu sluze protokoli - no, na to ni ti ni ja nemamo odgovor.

 

Zelim ti da sto pre i sto bezbolnije prodje 🙂

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Darko said:

Šta je tek Australija? Ovde se vakcine daju deci između 5 i 11 godina:

https://www.health.gov.au/news/covid-19-vaccinations-for-children-aged-5-to-11

 

Dan Andrews - još jedan laburista i miljenik oštrih mera. Da je investirao u praćenje kontakata i da su se spremili kako treba, Melburn ne bi imao najduži lockdown u svetu. 

 

Andrews, McGowan, Palaszczuk, i naravno Scott Morisson. Biser do bisera. 

Pa i ovde sad traze da se spusti na 5. Totalno suludo. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, ciao said:

Odobren je za Evropu pre par dana Paxlovid (nirmatrelvir/ritonavir) to je Pfizer-ov lek za teze slucajeve covid :

 

https://www.santemagazine.fr/traitement/medicaments/ou-en-est-la-recherche-de-traitements-contre-la-covid-19-879025#Antiviral-Paxlovid®-%3A-la-HAS-autorise-son-accès-précoce-en-traitement-curatif

 

Pre neki dan smo diskutovali ovde molnupiravir (Lagevrio) napravljen od strane Merck koji se daje cak i u Beogradu a to je za pocetak covid-a dosta blazi lek, malo smo bili napravili zbrku cini mi se, neki su pisali da ni slucajno ne bi uzimali molnupiravir ali pretpostavljam da se mislilo na Paxlovid, on jeste jak i daje se kad je tezi slucaj

 

Nije se mislilo na Paxlovid (Pfizer), već baš na Molnupiravir (Merck).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/22/2022 at 7:49 PM, Eddard said:

I nas dvojica tako podgojeni nećemo nikog svojom težinom da ugrozimo osim sebe samih. Eventualno žene ispod nas, ali i za to postoji rešenje 😬.

 

Naravno da hocemo, na duzi rok svaki porok vodi ka narusavanju zdravlja i vecoj mogucnosti pojavljivanja kancera (kod kojih je drasticno losija prognoza nego kod korone).

 

I drzave koje su zabranile abortus to cine brinuci se za te zene koje "ne znaju sta rade", bukvalno kao da ih stite od sebe samih. Pa onda drzave koje su zabranile alkohol. Kod nas je bio onaj zakon koji je zabranjivao prodaju alkohola nakon 22h - to je uradjeno da bi se "mladi zastitili od sebe samih".

 

On 1/23/2022 at 5:43 PM, djole said:

S druge strane, slažem se sa time da privatni biznisi imaju pravo da odlučuju da li će u njihove prodavnice, kafiće, itd moći da uđu samo vakcinisani (ili testirani) ili da li će svi zaposleni morati da budu vakcinisani. Takođe, pošto je jasno da ukoliko obolite a niste vakcinisani imate mnogostruko veću šansu da budete težak slučaj, a samim tim i budete veći teret za zdravstveni sistem, sasvim je u redu i da premija zdravstvenog osiguranja za nevakcinisanine bude viša.

 

Da li je u redu da svako ko ne vodi dovoljno racuna o svom zdravlju mora da uplacuje vise novca za zdravstveno osiguranje?

 

Kad se govori o vakcinaciji trpaju se vise stvari u isti kos. Da, ima onih koji veruju da neko zeli da ih otruje, da od njih pravi pokusne kunice, da smanji populaciju i sta sve ne. Medjutim, takav stav prestaje da bude konzistentan cim se izadje u prodavnicu i kupi neki od gomile prehrambenih proizvoda za koje takodje neko moze da kaze da su napravljeni da namerno nekoga lagano truju ili ubiju.

 

Takodje, drugi stav "ja nisam glup kao neki da se kockam sa svojim zdravljem i zato sam vakcinisan" prestaje da bude konzistentan sa prvim konzumiranjem nekog smeca koje na duzi rok itekako utice na zdravlje.

 

Meni je stav - "vakcinisem se kako bih doprineo da pandemija sto pre prestane" u redu i ima nekog opravdanja. Stav - "vakcinisem se da ne bih rizikovao da umrem ili se tesko razbolim" je bukvalno posledica uticaja medija koji su prepravljeni vestima o koroni, a u kojima nema mnogo toga o svemu ostalom sto unosimo u sebe, a sto nam i kratkorocno i dugorocno unistava zdravlje.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, urosg3 said:

Nešto se mislim ima li neko da nije preboleo do sad, osim žene? 
Oko mene svi odreda osim nje...

Sinoc, pitam priju, majku moje snahe, kako je, kaze - "uvredjena sam i iznenadjena, 7 dana smo zajedno u karantinu, njemu nista", misli na supruga, dedu mog unuka. Ona je mnogo bolje, od terapije samo vit D i C, vakcinisana po propisu. Taman smo pocele da opanjkavamo muski rod kad deda ulece u kadar i kaze: "Prijo, vracaj mi unuka, ja ovo izdrzai ne mogu". Sta cu, vratila, eno ih u stanu moje snahe, deda i unuk. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Odobren je za Evropu pre par dana Paxlovid (nirmatrelvir/ritonavir) to je Pfizer-ov lek za teze slucajeve covid :
 
https://www.santemagazine.fr/traitement/medicaments/ou-en-est-la-recherche-de-traitements-contre-la-covid-19-879025#Antiviral-Paxlovid[emoji2400]-%3A-la-HAS-autorise-son-accès-précoce-en-traitement-curatif
 
Pre neki dan smo diskutovali ovde molnupiravir (Lagevrio) napravljen od strane Merck koji se daje cak i u Beogradu a to je za pocetak covid-a dosta blazi lek, malo smo bili napravili zbrku cini mi se, neki su pisali da ni slucajno ne bi uzimali molnupiravir ali pretpostavljam da se mislilo na Paxlovid, on jeste jak i daje se kad je tezi slucaj
Paxlovid se daje u prvih 5 dana od pojave simptoma i to pre svega osobama koje imaju neku od predispozicija, odnosno faktora rizika, za razvoj težeg oblika bolesti. Radi na drugačijem principu u odnosu na merck-ov lek i trebalo bi da je bezbedniji za pacijenta jer nema potencijalna mutagena svojstva kao merck.
Da biram između ta dva, paxlovid bi bio 100%.izbor.


Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 
Dobro je!
 
p.s. cekam da cujem [mention=3]Eddard[/mention]-a kad vidi Hemomicin [emoji1]
 
Jesu dali neko suvislo objasnjenje sta ce ti i antibiotik i antivirotik?!
 
Edit: dajte, ljud, pa vidite mene - vec drugi covid bez ikakve posete lekaru - sedi kuci, pij cajeve, serbete, spricaj fizioloski rastvor u nos, popij paracetamol i prolazi!
 
Eh, mlada zdrava, dve vakcine, sama se testira sopstvenim metodama, prethodna infekcija, šeta po svetu od zapada do istoka (dobro, do Srbije [emoji28]). Što bi rekao Ibrahimovic, ne zna virus na koga se namerio. [emoji3]


Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, goldberg said:

Stav - "vakcinisem se da ne bih rizikovao da umrem ili se tesko razbolim" je bukvalno posledica uticaja medija koji su prepravljeni vestima o koroni, a u kojima nema mnogo toga o svemu ostalom sto unosimo u sebe, a sto nam i kratkorocno i dugorocno unistava zdravlje.

 

To je sve stvar trenutka. Mediji idu za onim sto daje najvise klikova, i to je truizam koji je verovatno tacan od kad postoje mediji. Nekad su bili novcici, sad su klikovi, svejedno.

Stav o vakcinaciji radi sprecavanja rizika je zapravo potpuno logican. Podji od neceg najopstijeg - treba cuvati svoje zdravlje. Sta tome doprinosi? U mirnodopsko vreme zdrava, balansirana ishrana i aktivnost. Redovni preventivni pregledi (a ne ono nase, sta cu kod lekara kad nisam bolestan) na svakih godinu dana. Ima jos par stvari ali recimo ovo. U ratno vreme, tj u vreme pandemije, pre vakcinacije lovili smo sta je najbolje pa smo uzimali cink, vitamin D, stavljali maske, drzali distancu. Sve su to bila odgovarajuca sredstva za nase ciljeve. Kad se pojavila vakcina, onda je ona postala to. I onda pratis. Ako treba 2, onda 2 doze. Ako treba 3, uzmes 3. Kad se pojavi za omikron, treba i to. Statistika pokazuje da omikron nije bezopasan, te utoliko itekako treba vodiiti racuna.

A ako neko ima masnu jetru, zakrcene arterije, inace ne vodi racuna o zdravlju, pa ipak hoce da se vakcinise, zar nije jedino smisleno reci da je dobro sto bar na taj nacin hoce da zastite zdravlje? Pogotovo zato sto upravo takav ima povecani rizik? I uostalom, koliko se ljudi sa komorbiditetima spasilo zato sto su se vakcinisali. Ako nista, bar su ostavili vise mesta ispod zemlje za ove koji nisu (pa posle na respiratorima kukaju da im daju vakcinu, sto takodje pokazuje koliko malo razumeju kako bilo sta funkcionise). Posto vakcinsani u manjoj meri i prenose dalje virus, onda je i utoliko to dobro. Tako da, ako mediji uticu na nekog da se iz ovog razloga vakcinise, to bi bio jedan retko dobar efekat medja.

A btw, svako ko ume da otvori nalog na fejsbuku (pardon, meti) ima dovoljno digitalne pismenosti da u roku od sat vremena sazna i zasto treba da se vakcinise, i kakvi su efekti delte i omikrona, i koje su najbolje maske, i sta jesti da bi ostao zdrav, i koliko koje fizicke aktivnosti. Doslovno sat vremena. U zemlji koja je valjda druga na svetu po vremenu koje ljudi vise na fejsu u proseku.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, goldberg said:

 

Naravno da hocemo, na duzi rok svaki porok vodi ka narusavanju zdravlja i vecoj mogucnosti pojavljivanja kancera (kod kojih je drasticno losija prognoza nego kod korone).

 

Ne razumemo se. Svojom debljinom nećemo nikom drugom da naudimo osim sebi, čitaj pažljivije. 

 

Quote

Stav - "vakcinisem se da ne bih rizikovao da umrem ili se tesko razbolim" je bukvalno posledica uticaja medija koji su prepravljeni vestima o koroni, a u kojima nema mnogo toga o svemu ostalom sto unosimo u sebe, a sto nam i kratkorocno i dugorocno unistava zdravlje.

 

Kakva ti je ovo logika? Eto, ne govori se o svim sranjima koje žderemo i pijemo, e pa onda ne treba ni da pričamo kako vakcina štiti protiv težih oblika i umiranja? Wtf?! Taj stav je i najlegitimniji od svih mogućih, hoću prvo sebe da zaštitim, a onda i druge. 

 

11 hours ago, implant said:

Eh čuj, ja sam prost čovek, šta mi lekar kaže to ću duradim. 

 

Naravno, ništa na tvoj račun, već se mrštim na svoje kolege u Srbiji. 

 

11 hours ago, Sunshine State said:

 

Pocece da banuje ove sto piju antibiotike za virusne infekcije!

 

Još im samo ja falim na muku, one koji prepisuju antibiotike bih rado banovao.

Edited by Eddard
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Eddard said:

 

Ne razumemo se. Svojom debljinom nećemo nikom drugom da nudimo osim sebi, čitaj pažljivije. 

 

 

Primenom nekih vasih prethodnih logika na nevakcinisane, covek ima izbor da ne bude gojazan. Svojim izborima potencijalno zauzme bolnicku postelju nekome ko nije imao izbora. Jel to gojazne ljude, pusace, alkoholicare (bilo koja navika koja ugrozava zdravlje) takodje cini sebicnim, drustveno neodgovornim moronima koji su pritom nizi stupanj evolucije (samo citiram sve sa cime sam se susreo ovde)?

 

Jasno je da je cilj vakcinacije da se pandemija zavrsi, ali to bi bilo moguce iskljucivo globalno-organizovano obaveznom vakcinacijom, potpuno bih podrzao to (govorim kao neko ko nije vakcinisan, i gnusam se antivaxera koji veruju u teorije da ih neko truje/ubacuje chipove, sta god). Ovako je od starta bilo besmisleno, i nudilo je iskljucivo mogucnost da se najugrozeniji i oni koji to zele zastite. Nije pruzilo odgovor na pandemiju, i bes izazvan time je neutemeljeno usmeren na ljude i njihove odluke, a ne na one koji su im dali izbor.

Edited by fillam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ako se sećate kad je bila aktuelna prokuženost koju su pumpali ili smanjivali (kako ko) komentarisao sam nekada koliko ljudi u viber imeniku je preležalo.

Tada, negde lane je taj broj bio relativno mali.

U 2022 mi je valjda pola ljudi sa vajbera reklo da su ili imali koronu testirano ili se nisu testirali, ali je očigledno da ih je spipalo.

 

Jasno je da će omikron baš da nas prokuži za razliku od ranijih sojeva.

To se i po forumu vidi - povremeno smo imali zaražene svo vreme, ali vidi se da je u poslednjih mesec dana broj prijava ovde veći.

 

E sad da li to može da znači da će se pandemija završiti u dogledno vreme?   

Videćemo. Utvrdili smo naravno da prokuženost ne znači puno. Ja ipak nisam optimista da je ovo gotovo.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...