Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, Milica said:

Ja vas najlepse molim da mi objasnite kako se stize do ovih brojki o procentualnom ucescu delte i omege kod zarazenih i preminulih. Da li se svakom obolelom odredjuje koji soj ga je napao? 

Meni ovo sad vec lici na onu reklamu za sampon protiv opadanja kose cija je efikasnost 36.31%  :classic_sad:.

Ovi izvestali se prave kao da je vakcina jedini kriterijum po kom treba deliti ljude. 

Moze li @erwinda nam nadje neke podatke u vezi ovoga:

Da li gubitak kilograma može da zaštiti od kovida-19?

https://rs.n1info.com/zdravlje/da-li-gubitak-kilograma-moze-da-zastiti-od-kovida-19/

 

https://www.cnn.com/2022/01/03/health/covid-weight-loss-wellness/index.html

 

 

Svaki vakcinisani gojazan covek trebao bi da se zapita ima li pravo da osudjuje zdravog mladog coveka koji se nije vakcinisao i da li je on, vakcinisuci se, vise doprineo sprecavanju sirenja kovida od ovog drugog posto mnoge studije potvrdjuju da celije masnog tkiva virus koristi kao inkubator... 

 

 

Mogao je u teoriji više da doprinese da se nije vakcinisao. Vakcinišući se nije mogao više da doprinese mutaciji s obzirom da je dokazano da se virus brže eliminiše kod vakcinisanih osoba.

 

Što se tiče učešća sojeva u infekcijama, to se (u normalnim zemljama, dakle ne u Srbiji) radi tako što se određeni broj pozitivnih uzoraka šalje u centre na genetičku analizu. Slično kao kad agencije rade istraživanje javnog mnenja, uzmu neki uzorak od npr 1000 ljudi i postavljaju pitanja pa se to onda transponuje na celu populaciju.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, urosg3 said:

Norvežani kažu: Bolje se zaraziti u takvoj situaciji nego kasnije

 

 

Norveška je otišla i korak dalje. Osim što je najavila popuštanje mjera i ograničenja sljedeći tjedan, ravnateljica norveškog Zavoda za javno zdravstvo Camilla Stoltenberg izjavila je kako procjenjuje da će se do ljeta koronavirusom zaraziti oko četiri milijuna građana od ukupne populacije od 5.3 milijuna.

"U Norveškoj imamo veliki postotak stanovnika koji su nedavno primili treću dozu i stoga su dobro zaštićeni od bolesti i hospitalizacije. Bolje se zaraziti u takvoj situaciji nego kasnije, kad učinak cjepiva malo opadne", rekla je ravnateljica Stoltenberg za norveški dnevni list Dagbladet.

I ja volem da popijem kiselu pre nego izlapi 🙂
 

 

Da znaš da sam razmišljao da se upravo ovo i dešava u zemljama sa visokim procentom vakcinisanih, koje sada ukidaju sve mere. Moguće je da razmišljaju ok, od omikrona nema šanse da se sačuvamo, nek se pozaražavaju svi pa da se prebrojimo kada sve malo stane...i da se nadamo da će sledeći soj, ako dođe, biti još slabiji ili da će antitela od omikrona delovati i na njega.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Moj otac testirao pozitivno juce, izgleda omicron ovaj put. Prethodno mislimo da je imao deltu ali niko nije bio tamo a on nije isao da se testira, to je jedva pregurao. Taman je sad krenuo da se oporavlja. Sad samo sedimo i cekamo da vidimo da li ce i majka da dobije, sto verovatno hoce.... ona ima isto zdravstvene probleme koji mogu da budu losa varijanta. Dijabetes. 

Pa sad jbga. Ako sve bude ok, onda barem da krenem da ih vidim nakon 2 godine, ja izbegavala da im ne donesem nesto, izmedju ostalog, a sad sta je poenta.

  • Tuzno 7
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Angelia said:

Moj otac testirao pozitivno juce, izgleda omicron ovaj put. Prethodno mislimo da je imao deltu ali niko nije bio tamo a on nije isao da se testira, to je jedva pregurao. Taman je sad krenuo da se oporavlja. Sad samo sedimo i cekamo da vidimo da li ce i majka da dobije, sto verovatno hoce.... ona ima isto zdravstvene probleme koji mogu da budu losa varijanta. Dijabetes. 

Pa sad jbga. Ako sve bude ok, onda barem da krenem da ih vidim nakon 2 godine, ja izbegavala da im ne donesem nesto, izmedju ostalog, a sad sta je poenta.

nadam se da ce uspesno da preguraju. drzim pesnice. 🤞🙏 nije lako kad si toliko daleko.

pretpostavljam da su busterovani.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, urosg3 said:

Jesmo rekli nema prepisivanja 🙂


Epa ne prepisujem više, celo prepodne i malo posle podneva sam bio super, temperatura jedva da je bila, do 37. Medjutim evo već satima zakucao toplomer na 37,7 (bilo i 37,9). Nije neka temperatura ali nisam očekivao ni bas ovoliko da me drži i da ovoliko bude mutno u glavi

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Angelia said:

Moj otac testirao pozitivno juce, izgleda omicron ovaj put. Prethodno mislimo da je imao deltu ali niko nije bio tamo a on nije isao da se testira, to je jedva pregurao. Taman je sad krenuo da se oporavlja. Sad samo sedimo i cekamo da vidimo da li ce i majka da dobije, sto verovatno hoce.... ona ima isto zdravstvene probleme koji mogu da budu losa varijanta. Dijabetes. 

Pa sad jbga. Ako sve bude ok, onda barem da krenem da ih vidim nakon 2 godine, ja izbegavala da im ne donesem nesto, izmedju ostalog, a sad sta je poenta.

Javni ako treba šta, da se obiđe ma bilo šta...

Just now, Ridji said:


Epa ne prepisujem više, celo prepodne i malo posle podneva sam bio super, temperatura jedva da je bila, do 37. Medjutim evo već satima zakucao toplomer na 37,7 (bilo i 37,9). Nije neka temperatura ali nisam očekivao ni bas ovoliko da me drži i da ovoliko bude mutno u glavi

Koji ti je dan sad tačno?
Vidi za očekivati je da preko dana budeš dobar, i bez temperature, kako pada mrak tako se i diže.

  • Like 2
  • Love 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, wwww said:

nadam se da ce uspesno da preguraju. drzim pesnice. 🤞🙏 nije lako kad si toliko daleko.

pretpostavljam da su busterovani.

Da, oboje su busterovani. Trebali su sutra da idu u posetu sestri, zato su se testirali, nakon testa je on poceo da dobija simptome. Za sada kaslje, imao je temperaturu 37.8, i ima upalu grla. Nisu bas u nekoj mogucnosti da se distanciraju, tako da ako se ona ne zarazi to je cudo. Rodjak koji ga je verovatno zarazio, je daleko losije, kazu vec dve infuzije, ali mi sumnjamo da on nije ni vakcinisan. Iako mozda nije od njega, nisu sigurni, posto su bili u kontaktu sa jos nekim ko je pozitivan, a ko je vakcinisan, i prelezao jednom. I simptomi su poceli nakon poseti covid ambulanti... ko zna. Kad ih sve stavljaju u istu cekaonicu.

 

1 minute ago, urosg3 said:

Javni ako treba šta, da se obiđe ma bilo šta...

Hvala, za sada smo se organizovali ako nesto zatreba ko od rodjaka moze da donese sta im treba. Jedino ako se i majka razboli ili ako bude teze moracemo da vidimo kako da dodju do zdravstvenih resursa, jer kazu da se tamo ceka po 6 sati kod lekara.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelia said:

Hvala, za sada smo se organizovali ako nesto zatreba ko od rodjaka moze da donese sta im treba. Jedino ako se i majka razboli ili ako bude teze moracemo da vidimo kako da dodju do zdravstvenih resursa, jer kazu da se tamo ceka po 6 sati kod lekara.

Važi samo zvrcni štagod, znaš da sam blizu 🙂

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Angelia said:

 

 

Hvala, za sada smo se organizovali ako nesto zatreba ko od rodjaka moze da donese sta im treba. Jedino ako se i majka razboli ili ako bude teze moracemo da vidimo kako da dodju do zdravstvenih resursa, jer kazu da se tamo ceka po 6 sati kod lekara.

 

Organizujte da odu u neku od ovih privatnih klinika, ja završio sve za sat i po - i to sa čekanjem na rezultate krvne slike. Biće to ok, držite se!

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Angelia said:

Da, oboje su busterovani. Trebali su sutra da idu u posetu sestri, zato su se testirali, nakon testa je on poceo da dobija simptome. Za sada kaslje, imao je temperaturu 37.8, i ima upalu grla. Nisu bas u nekoj mogucnosti da se distanciraju, tako da ako se ona ne zarazi to je cudo. Rodjak koji ga je verovatno zarazio, je daleko losije, kazu vec dve infuzije, ali mi sumnjamo da on nije ni vakcinisan. Iako mozda nije od njega, nisu sigurni, posto su bili u kontaktu sa jos nekim ko je pozitivan, a ko je vakcinisan, i prelezao jednom. I simptomi su poceli nakon poseti covid ambulanti... ko zna. Kad ih sve stavljaju u istu cekaonicu.

 

Ma bice ok, ne brini!

 

Od njih sestoro preko 80 godina iz maminog okruzenja, svi koj su dobili omikron, a vakcinisani s 3 doze, su prosli ok, najgore ujak od 88 god, koji je dva dana imao temperaturu oko 37.5....dijabeticar, star covek, primio 3 Kineza.

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, implant said:

 

Organizujte da odu u neku od ovih privatnih klinika, ja završio sve za sat i po - i to sa čekanjem na rezultate krvne slike. Biće to ok, držite se!

Hvala, za sad nije strasno, pa pratimo protokole ovde :classic_smile: Sedi kuci, pa cemo videti kako ide. 

Ako bude doslo do losije varijante - onda naravno prvo zovem Urosa. Profesionalno ....

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Jednom kad sve ovo bude juce....

 

"Kad smo shvatili da moćna i bogata Lekarska komora „snom mrtvijem spava“, počeli smo i mi lekari da pravimo prave, istinite spiskove svojih kolega umrlih od kovida. Pre toga brižljivo proverene i potvrđene i obavezno uz saglasnost njihovih porodica. Ni slutili nismo da ćemo stići do trocifrenog, zastrašujućeg broja 145 posle dve godine. Na užas kolega, suze naroda i zaprepašćenje Evrope zašto toliko lekara umire u Srbiji. U Sloveniji nema preminulih lekara od posledica kovida 19. U Hrvatskoj ih je mnogo manje. U Srbiji 145."

 

https://pescanik.net/da-li-moj-otac-ima-pravo-da-bude-na-tom-spisku/

 

U proseku 6 lekara mesecno je do sad umrlo.....koliko godina treba da iskolujemo i osposobimo jednog lekara? Koliko cemo godina osecati posledice ovoga (njihove porodice ce doveka...)?

 

Da li ce se uraditi studija sta je to sto je u Srbiji pogresno radjeno?

  • Tuzno 3
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, urosg3 said:

Javni ako treba šta, da se obiđe ma bilo šta...

Koji ti je dan sad tačno?
Vidi za očekivati je da preko dana budeš dobar, i bez temperature, kako pada mrak tako se i diže.


Recimo da je treći, prvog bilo samo grlo i nos, a temperatura pocelo juče.

 

Ko živi u nekom od vecih gradova ima poslednja dva vikenda na Glovu besplatnu dostavu iz Maxija, mi se tako nakrcamo u ovo vreme karantina.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Ridji said:


Recimo da je treći, prvog bilo samo grlo i nos, a temperatura pocelo juče 

Ok, verovatno realno tek drugi, izguraš večeras, sutra uveče biće malo bolje, i to bi bilo to.
Ja sam doduše taj korak sa grlom i nosem potpuno preskočio, mene odmah napala temperatura.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Verovatno ima uticaja i to sto su ti lekari takođe Srbi i kao i ostali, verovatno se nisu nešto posebno pazili. Npr nisu insistirali na skafanderima itd. Ne kazem da su sami krivi, samo kazem da i ovo verovatno ima veze.

 

Ma sigurno ima, ali treba da saznaju sve gde su "gresili" u odnosu na druge drzave, da nam se opet ne desi slicno, u slucaju neke naredne pandemije

 

Jedan od nasih lekara "iz vani" je probao da im objasni kako to funkcionise u vecini EU:

 

"Nema kovid bolnica, vec su samo pojedina odeljenja namenjena za te pacijente.

Nema kovid ambulanti, vec samo punktovi za testiranje gde se predhodno zakazuje termin, pacijent se tamo zadrzi par minuta.
Nema snimanja pluca niti laboratorijskih analiza sve dok ne dodje do pogorsanja, a tada se ide u bolnicu a ne u Dom zdravlja.
U bolnici se radi laboratorija na 2-3 dan i na osnovu toga i klinickog statusa se odredjuje terapija.
Rtg tj CT se rade retko, tj u strogo indikovanim slucajevima kao npr sumnja na plucnu emboliju ili druga stanja gde nalaz moze uticati na terapiju.
Antibiotik se daje izuzetno retko, kako kod ambulantnih tako i kod hospitalizovanih pacijenata, uglavnom dobiju oni na respiratorima
Pacijent moze sam sebi da otvori bolovanje do 1 nedelje bez odlaska kod lekara, i do tada vecina zarazenih se oporavi pogotovo sada kada su vakcinisani.
Epidemioliske mere su uglavnom preporuke, ali su svi dobro informisani sta je vazno za zastitu.
Nema medijske promocije pseudonauke i tiranije nekompetentnih."

 

Edited by Sunshine State
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Ok, verovatno realno tek drugi, izguraš večeras, sutra uveče biće malo bolje, i to bi bilo to.
Ja sam doduše taj korak sa grlom i nosem potpuno preskočio, mene odmah napala temperatura.

 

Mene tek danas, petog dana, ozbiljnije napao nos. Temperaturu imao 48h, videćemo da li će se vraćati...ima raznih iskustava.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...